Obecnie mapa autostrad na Słowacji liczy ok. 600 km płatnych odcinków dróg. Jeśli wybierasz się na urlop właśnie w tym kierunku, zwłaszcza do turystycznej miejscowości, musisz liczyć się z koniecznością zakupu winiety. Jej cena zależy m.in. od rodzaju pojazdu czy okresu ważności. A co jeśli tylko przejeżdżasz przez Słowację? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, wjeżdżając na słowackie autostrady.

Słowacja to kraj atrakcyjny turystycznie. Chętnie odwiedzamy naszych południowych sąsiadów zarówno latem, jak i zimą - gdy panują wyśmienite warunki do szusowania po stokach. Równie często przez Słowację wiodą trasy przejazdowe, gdy naszym celem są np. Włochy, Węgry czy Chorwacja. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jeśli wyruszamy w trasę własnym samochodem, przed wyjazdem przestudiujmy zarówno lokalne przepisy drogowe, jak i cennik opłat - jeśli nasza droga wiedzie przez płatne odcinki autostrad. Warto przejrzeć także oferty ubezpieczeń komunikacyjnych. Krótkoterminowe assistance na wyjazd na Słowację może zaoszczędzić Ci sporo kłopotów, jeśli dojdzie do niespodziewanej awarii w obcym kraju.

Podpowiadamy, gdzie na Słowacji obowiązują winiety, jaka jest wysokość opłaty i czy da się ominąć płatne drogi w tym kraju. 

Słowacja samochodem - dlaczego warto?

Podróż za granicę własnym samochodem wymaga szczególnych przygotowań, jednak w przypadku Słowacji - bardzo się opłaca. Zyskujesz bowiem swobodę i niezależność zwiedzania od jakichkolwiek rozkładów jazdy. Cały wyjazd możesz zorganizować na własnych warunkach. 

Przejazd z Polski na Słowację może potrwać od 4 do 9 godzin, w zależności od punktu startowego. Jest to więc stosunkowo blisko i trasę w jedną stronę pokonamy w ciągu jednego dnia. Polskę i Słowację łączy granica ciągnąca się przez ponad 540 kilometrów. Do najpopularniejszych przejść granicznych należą:

  • Barwinek,
  • Zwardoń,
  • Chyżne.

Do samochodu zabierzesz dokładnie taką ilość bagażu, jaka jest Ci niezbędna. To istotne zwłaszcza przy wyjazdach całą rodziną lub gdy zamierzasz pozostać za granicą przez dłuższy okres. Poza tym autostrady i drogi ekspresowe na Słowacji są utrzymane w dobrym stanie, więc przy dobrym planie podróż na własną rękę powinna być czystą przyjemnością. 

Porównaj ceny OC i AC

W swoich przygotowaniach uwzględnij przepisy drogowe i opłaty, z jakimi musisz się liczyć po przekroczeniu przejścia granicznego ze Słowacją. Przygotowaliśmy zestawienie informacji najważniejszych z perspektywy kierowcy.

Jak wygląda sieć autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji?

Pierwsze autostrady powstały na terenie Słowacji w latach 30. XX wieku. W większości przypadków tamtejsze drogi szybkiego ruchu wymagają opłaty w postaci winiety. O uiszczeniu opłaty nie muszą myśleć tylko ci, którzy przejeżdżają przez odcinki autostrad stanowiących obwodnice dużych miast. Elektroniczny system poboru opłat obejmuje nawet największe drogi ekspresowe w kraju. 

Krajowa Spółka Autostradowa (Národna Diaľnična Spoločnosť) to zarządca poboru opłat na Słowacji. Drogi szybkiego ruchu łatwo rozpoznać po specjalnych oznaczeniach:

  • Autostrady - symbol białego wiaduktu nad dwiema białymi jezdniami na niebieskim tle, numerowane znakiem na czerwonym tle. Numer autostrady zawsze poprzedzony jest literą "D".
  • Drogi ekspresowe - symbol białego samochodu na niebieskim tle. Numer drogi ekspresowej będzie zawsze poprzedzony literą "R".

Poniżej przedstawiamy mapę słowackich autostrad i dróg ekspresowych. Aktualne informacje dostępne są także na stronie zarządcy - https://www.ndsas.sk/spoplatnenie/elektronicka-dialnicna-znamka.

Źródło: ndsas.sk

W poniższej tabeli sprawdzisz natomiast, czy planowana przez Ciebie trasa obejmuje któryś z płatnych odcinków dróg na Słowacji.

Odcinek drogi wraz z oznaczeniemDługość płatnego odcinka
D1 Bratysława, Vajnory - por. Lúčka185 km
D1 Dubná Skala - Turany17 km
D1 Ivachnová - Bidovce186 km
D2 Brodské (SK/CZ) - Bratislava, Lamač55 km
D2 Bratislava, Pečňa - Čunovo (SK/HU)15,8 km
D3 Hričovské Podhradie - Žilina, Brodno13 km
D3 Čadca, Bukov - Skalité (SK/PL)21 km
D4 Jarovce (SK/AT) - Bratislava, Jarovce2 km
D4 Bratysława, Jarovce - Bratysława, Petržalka (projekt PPP)2,2 km
D4 Bratysława, Petržalka - Bratysława, południe (projekt PPP)4,3 km
D4 Bratysława, południe - Ivanka, zachód (projekt PPP)15,1 km
D4 Ivanka, Zachód - Bratysława, Vajnory (projekt PPP)2,5 km
D4 Bratislava, Vajnory - Bratislava, Rača (projekt PPP)1,6 km
Źródło: ndsas.sk

Bezpłatne autostrady na Słowacji

Na Słowacji znajduje się zaledwie kilka niewielkich odcinków dróg szybkiego ruchu, na których opłata nie jest wymagana. To m.in. obwodnica stolicy państwa - Bratysławy, Bańskiej Bystrzycy czy Trnawy.

Warto również wiedzieć, że równolegle do słowackich autostrad biegną drogi krajowe. Są one bezpłatne, ale podróż nimi może być dłuższa i bardziej męcząca. Czasem mimo wszystko opłaca się kupić winietę w trosce o bezpieczeństwo i płynność podróży. 

Na których drogach ekspresowych na Słowacji trzeba zapłacić?

Powiedzieliśmy, że kupić winiety trzeba również na przejazd drogami ekspresowymi. Na Słowacji są to następujące odcinki:

Odcinek drogi wraz z oznaczeniemDługość płatnego odcinka
R1 Trnava - Ban. Bystrica, Kremnička158 km
R1A Nitra, zachód - Nitra, Kynek2 km
R2 Lovčica, Trubín - Žiar nad Hronom5 km
R2 Zvolen, zachód - Zvolen, centrum3 km
R2 Zvolen, Východ - Krywań18 km
R2 Mýtna - Lovinobaňa, Tomášovce13,3 km
R4 Koszyce, południe - Milhosť (SK/HU)14 km
R6 Púchov, południe - Dolné Kočkovce1 km
R7 Bratislava, Slovnaftská - Bratislava, South (projekt PPP)6 km
R7 Bratislava, South - Holice (projekt PPP)25,2 km
Źródło: ndsas.sk

Winiety Słowacja - jak i gdzie kupić?

Od 1 stycznia 2015 roku na Słowacji zniesiono tradycyjne winiety. Obecnie obowiązują wyłącznie winiety w formie elektronicznej. Można je kupić na kilka sposobów:

  • na portalu internetowym Eznamka.sk – jest dostępny także w języku polskim,
  • przez aplikację mobilną – można ją pobrać na smartfony zarówno z systemem Android, jak i iOS,
  • w wybranych punktach stacjonarnych na Słowacji, np. na stacjach benzynowych.

Uwaga!

Potwierdzenie zakupu winiety w formie papierowej otrzymasz tylko wtedy, gdy kupisz ją w punkcie stacjonarnym.

Na potwierdzeniu znajdą się takie dane jak:

  • rodzaj pojazdu,
  • numer rejestracyjny,
  • kraj rejestracji pojazdu.
  • daty ważności winiety.

W punktach stacjonarnych za winiety na Słowacji możesz zapłacić gotówką lub kartą płatniczą. Można to zrobić np. na stacji benzynowej czy w specjalnie wyznaczonych miejscach przy przejściach granicznych. Będą one oznaczone logiem ENZAMKA, czyli oficjalnego elektronicznego systemu winiet na Słowacji.

Rodzaje winiet na Słowacji

Opłata za słowacką winietę zależy od dwóch czynników:

  • kategorii pojazdu (np. samochody osobowe, samochody ciężarowe, jednoślady),
  • okresu ważności winiety, czyli tego, jak długo zamierzasz się poruszać po płatnych drogach.

Słowackie winiety według kategorii pojazdu

Na Słowacji kwestię opłat na drogach ekspresowych i autostradach reguluje lokalna ustawa o winietach. Zgodnie z nią obowiązek zakupu winiety Słowacja narzuca kierowcom:

  • pojazdów silnikowych dwuśladowych do 3,5 tony,
  • pojazdów M1 (są to pojazdy do przewozu osób mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy) - bez względu na masę całkowitą,
  • zespołu pojazdów dwuśladowych (tzn. pojazd + pojazd ciągniony) o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony,
  • zespołu pojazdów dwuśladowych powyżej 3,5 tony (tzn. pojazd + pojazd ciągniony), który składa się z pojazdu kategorii M1, N1 i pojazdu ciągnionego kategorii O1 i O2, gdy ich dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony.

Uwaga!

Nie bez znaczenia jest tutaj ciężar całego pojazdu lub zespołu pojazdów. Jeśli wyniesie on więcej niż 3,5 tony, będzie trzeba kupić dodatkową winietę, np., na przyczepę.

Słowackie winiety według okresu ważności

Potrzebujesz winiety na wyjazd wakacyjny? A może jedynie przejeżdżasz przez Słowację i chcesz ponieść jak najmniejsze koszty podróży po płatnych autostradach? Niektórzy z dróg ekspresowych i autostrad na Słowacji korzystają regularnie w ramach obowiązków zawodowych. 

W słowackim systemie poboru opłat przewidziano różne scenariusze. Możesz kupić winietę na:

  • 10 dni,
  • 30 dni,
  • 365 dni,
  • z rocznym okresem ważności.

Jak to wygląda w praktyce?

  • winieta 10-dniowa jest ważna przez okres 10 dni od dnia wskazanego przez Ciebie,
  • winieta 30-dniowa jest ważna przez okres 30 dni od dnia wskazanego przez Ciebie,
  • winieta na 365 dni jest ważna przez 365 dni od dnia wskazanego przez Ciebie,
  • winieta roczna jest ważna od 1 stycznia lub od dnia jej zakupu w danym roku do 31 stycznia roku następnego, czyli dotyczy danego roku kalendarzowego.

Ile kosztują winiety na Słowacji?

Już wiesz, że na Słowacji autostrady są w przeważającej większości płatne. W tabeli przedstawiamy cennik dla każdego rodzaju winiety obowiązujący w 2024 roku.

  • Pojazd dwuśladowy lub zespół pojazdów do 3,5 tony

  • Pojazd dwuśladowy kategorii M1 bez względu na jego dopuszczalną masę całkowitą

Pojazd ciągniony (przyczepa) kategorii O1 i O2 (gdy suma dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu kategorii M1, N1 oraz dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ciągnionego przekracza 3,5 tony)
Winieta na 1 rok*60 euroWinieta na 1 rok*60 euro
Winieta na 365 dni60 euroWinieta na 365 dni60 euro
Winieta na 30 dni17 euroWinieta na 30 dni17 euro
Winieta na 10 dni12 euroWinieta na 10 dni12 euro
Źródło: eznamka.sk * Winieta z rocznym okresem ważności jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupu w danym roku kalendarzowym do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Co grozi za brak winiety na Słowacji?

Winiety Słowacja traktuje poważnie i jeśli kwalifikujesz się do ich zakupu, ale zignorujesz obowiązek - musisz liczyć się z wysokim mandatem w wysokości 150 euro. To samo dotyczy kierowcy, który będzie jeździł na nieważnej winiecie.

Poza patrolami policyjnymi ważność winiet weryfikują także kamery rozlokowane przy płatnych drogach. Urządzenie rejestrują numery rejestracyjne samochodów, a następnie przesyłają te informacje do specjalnego systemu. 

Kto nie musi kupować winiety na Słowacji?

Na Słowacji obowiązuje kilka wyłączeń z opłat drogowych. Są to przede wszystkim: 

  • samochody słowackiego rządu, 
  • pojazdy uprzywilejowane,
  • pojazd sił zbrojnych.

Poza tym płacić nie muszą właściciele pojazdów zarejestrowanych na osoby posiadające kartę parkingową osoby niepełnosprawnej oraz wykorzystujące samochód/zespół pojazdów do świadczenia usług socjalnych. 

Uwaga!

Wiosek o zwolnienie z opłat autostradowych może złożyć na Słowacji także cudzoziemiec oraz właściciel samochodu o wartości historycznej.

Najważniejsze zasady i przepisy na słowackich autostradach

Jeszcze na terenie Polski powinieneś zapoznać się z najważniejszymi przepisami drogowymi - te mogą być na Słowacji nieco inne niż na terenie naszego kraju. Zacznijmy od limitów dotyczących prędkości. Wynoszą one:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym,
  • 130 km/h na autostradzie.

Jeśli przekroczysz maksymalną prędkość na Słowacji, musisz liczyć się z wysokim mandatem.  Kara wyniesie 800 euro, jeśli zapłacisz mandat na miejscu. Jeśli natomiast sprawa trafi na komisariat policji - stawka wzrośnie do 1000 euro.

Należy pamiętać także o innych istotnych zasadach:

  1. Na Słowacji zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie jest akceptowana. Zostaniesz ukarany, nawet jeśli wsiądziesz za kierownicę po jednym kieliszku. 
  2. Jeśli zabierasz w podróż dziecko, do osiągnięcia 150 cm wzrostu musisz przewozić je w specjalnym foteliku.
  3. Na Słowacji przez cały rok obowiązują światła mijania.

Wypowiedź eksperta

Jeśli zostaniesz ukarany mandatem, ale go nie uregulujesz, policja ma prawo do zatrzymania Twojego prawa jazdy na 15 dni. Jeśli również w tym czasie nie wniesiesz opłaty, dokument będzie zatrzymany dłużej do czasu, aż zapłacisz. Po przedstawieniu dowodu opłaty prawo jazdy będziesz mógł odebrać na komisariacie. Jeśli zapłacisz przelewem bankowym, policja najpierw ustali, czy rzeczywiście doszło do transakcji.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Przed wyjazdem na Słowację warto sprawdzić, czy masz w samochodzie wszystko, czego wymagają lokalne przepisy. W skład obowiązkowego wyposażenia auta wchodzą:

  • kamizelka odblaskowa,
  • gaśnica,
  • apteczka pierwszej pomocy,
  • trójkąt ostrzegawczy.

Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd na Słowację?

Wyjeżdżając na Słowację samochodem, możesz podróżować w zakupionym w Polsce OC. Obowiązkowa polisa nie ochroni Cię jednak, jeśli na trasie przydarzy Ci się niespodziewana awaria pojazdu. 

Porównaj ceny OC i AC

Poza ubezpieczeniem turystycznym warto zatem pomyśleć o rozszerzeniu ochrony. Do wyboru masz:

  • ubezpieczenie assistance (może to być polisa krótkoterminowa nabyta tuż przed wyjazdem i obowiązujące przez 9,14 lub 30 dni),
  • ubezpieczenie autocasco (będzie przydatne, jeśli za granicą przydarzy Ci się kosztowna naprawa, kradzież czy zniszczenie auta),
  • ubezpieczenie NNW (to ochrona na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków oraz pokrycie kosztów leczenia).

Kompleksowy pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych możesz nabyć nawet bez wychodzenia z domu czy szukania agenta. Za pomocą kalkulatora OC i AC nie tylko znajdziesz ofertę korzystną cenowo, ale także dopasowaną do Twoich potrzeb.

Więcej o podróży na Słowację przeczytasz tutaj: Słowacja samochodem – o czym warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć?

  1. Na Słowacji obowiązuje system e-winiet. Możesz je nabyć przez Internet lub w stacjonarnych punktach sprzedaży. Będą to specjalnie wyznaczone miejsca przy przejściach granicznych, ale także stacje benzynowe.
  2. Ceny winiet na Słowacji zależą od ich okresu ważności oraz rodzaju pojazdu. Na Słowacji można kupić winiety 10, 30 lub 365-dniowe lub z rocznym okresem ważności.
  3. Za brak ważnej winiety na Słowacji mandat wynosi 150 euro.
  4. Z zakupu winiety na Słowacji zwolnieni są kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, pojazdów sił zbrojnych oraz samochodów rządowych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak płacić za autostrady na Słowacji?

    Winiety na Słowacji możesz kupić online, ale także w punktach stacjonarnych. W ostatnim przypadku zapłacisz możesz gotówką lub kartą płatniczą.

  2. Jakie są ograniczenia prędkości na autostradach na Słowacji?

    Na autostradach na Słowacji maksymalna prędkość wynosi 130 km/h.

  3. Jak są oznaczone autostrady i drogi ekspresowe na Słowacji?

    Przed wjazdem na autostradę zobaczysz symbol białego wiaduktu nad dwiema białymi jezdniami na niebieskim tle. Numer autostrady zawsze poprzedza litera "D" i umieszczony jest na małej czerwonej tablicy. Drogi ekspresowe rozpoznasz po znaku z białym symbolem samochodu, również na niebieskim tle.

  4. Czy winietę na Słowację można kupić online?

    Tak - winietę możesz kupić jeszcze przed wyjazdem za pośrednictwem portali internetowych lub w specjalnych aplikacjach. Potwierdzenie zakupu winiety otrzymasz na maila. W razie kontroli będziesz musiał je okazać.

  5. Od czego zależą ceny autostrad na Słowacji?

    Na cenę winiety wpływa rodzaj pojazdu (osobowy, ciężarowy, jednoślad) oraz okres ważności winiety. Im dłużej będziemy przebywać na Słowacji, tym więcej zapłacimy.