Przy kolizji drogowej z obcą osobą nie można wierzyć na słowo, że sprawca ma wykupione OC. Trzeba zweryfikować dokument potwierdzenia OC, a najlepiej zobaczyć ważność polisy w systemie UFG. Jak to zrobić?
 

Stłuczka na drodze nie jest przyjemnym doświadczeniem, jednak występują one bardzo często. Nie można popadać w panikę i trzeba podjąć działania, które będą skutkowały wypłatą odszkodowania. Najważniejsza kwestia to ważność polisy OC sprawcy. Jak to sprawdzić?

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdzanie wykupionego OC samochodu

Podczas kolizji drogowej sprawca może pokazać ci certyfikat ubezpieczenia. Będą na nim dane pojazdu, dane posiadacza pojazdu oraz okres ubezpieczenia. Jednak zawsze warto zweryfikować te informacje w systemie UFG. Sprawca może mieć np. dokument propozycji ubezpieczenia, który ubezpieczyciel wysłał. Sprawca mógł go nie opłacić, tym samym polisa może być nieważna i nie wejść w życie. Dlatego ważne jest, abyś sam sprawdził czy samochód ma ważne OC. 

Jeżeli sprawca nie ma przy sobie certyfikatu ubezpieczenia (obecnie nie trzeba wozić ze sobą zarówno dowodu rejestracyjnego, jak i potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC) i tak musisz sprawdzić ważność polisy. Można to zrobić w szybki i prosty sposób w systemie UFG. Wystarczy mieć telefon z dostępem do Internetu. 

Aby sprawdzić ważność polisy OC, wystarczy podać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Dane powinien nam przekazać sprawca kolizji. Poza tym trzeba wybrać dzień i kraj, a także wpisać ciąg znaków weryfikacyjnych – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Czy dane kierowców są bezpieczne?

Zastanawiasz się, czy ogólnodostępna platforma, na której można sprawdzić ważność OC nie ujawni twoich danych osobowych? Nie musisz się o to martwić, bowiem system pokazuje tylko numer polisy, nazwę ubezpieczyciela i markę samochodu. Żadne dane osobowe nie są ujawniane. 

Gdzie szukać informacji o ważności polisy OC?

Pierwszą możliwością sprawdzenia OC jest właśnie strona UFG. Polisę można jeszcze sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jednak do tego potrzebny jest numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji. Te dane trzeba pozyskać z dowodu rejestracyjnego. W CEPIK-u będzie podana tylko informacja czy polisa jest ważna. Nie znajdziesz tam numeru polisy oraz nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego. Ważność polisy można także zweryfikować, dzwoniąc do ubezpieczyciela sprawcy. 

Jak sprawdzić OC samochodu?

To, czy samochód lub inny pojazd ma aktualną polisę jest ważne nie tylko w przypadku wystąpienia szkody. Także przy zakupie auta osoba zainteresowana nowym samochodem może zweryfikować czy polisa jest ważna poprzez system UFG lub CEPiK. Nie warto wierzyć na słowo sprzedającemu. Często sprzedawcy nie przyznają się do braku polisy, ponieważ może to zniechęcić do zakupu. Jeżeli zdarzy się tak, że zakupisz pojazd bez ważnego OC, koniecznie tego samego dnia musisz wykupić ubezpieczenie na ten samochód. Nie grozi ci wtedy kara z UFG. Tym będzie musiał się martwić sprzedawca.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC?

Wygodną formą zakupu polisy OC jest kalkulator rankomat.pl. W jednym miejscu możesz sprawdzić oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych. Co więcej możesz to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. W porównywarce wpiszesz dane swojego pojazdu z dowodu rejestracyjnego oraz swoje dane i na kolejnej stronie otrzymasz wyliczone już składki. Pozwoli ci to zaoszczędzić czas na chodzenie od biura do biura i liczenie składek. Dodatkowo polisę otrzymasz na mejla i będziesz mógł ją opłacić nawet od razu przez Internet, jeżeli posiadacz konto internetowe  w banku. Zakup polisy przez Internet jest tani, bezpieczny i wygodny. 

Pan Tadeusz z Namysłowa znalazł w naszym kalkulatorze tanie OC za 353 zł. Dzięki porównaniu ofert na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu zaoszczędził 1236 zł. 

Ceny OC dla 52-latka z Namysłowa
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1589,00 zł
Ceny OC dla 52-latka z Namysłowa
Benefia
353,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
396,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
422,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
428,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
451,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
870,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
921,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1589,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 31.03.2021 r. dla 52-latka z Namysłowa, właściciela Skody Fabii z 2016 r. o poj. silnika 1 l.

Czy można sprawdzić historię ubezpieczenia pojazdu?

Chcesz kupić samochód i dowiedzieć się o nim czegoś więcej? Jeżeli będziesz znać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji dowiesz się nie tylko czy ma ważną polisę, ale i poznasz jego historię. Oto dane, które możesz uzyskać z CEPiK-u:

 • informacje o pojeździe (marka, model, pojemność, liczba kW, masa własna, dopuszczalna masa całkowita, rok produkcji, rodzaj paliwa),
 • czy polisa OC jest ważna,
 • ostatnio sprawdzony stan licznika,
 • historia zmian właścicieli pojazdu,
 • data sprowadzenia auta do Polski,
 • daty wydania karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego,
 • świadectwo homologacji,
 • czy zgłoszona była kradzież.

Historii ubezpieczenia samego pojazdu nie możesz sprawdzić. Możesz zweryfikować czy pojazd ma ważną polisę w dniu, w którym sprawdzasz polisę w systemie UFG. Możesz natomiast zawnioskować o zaświadczenie o swojej historii ubezpieczenia jako posiadacza pojazdów. Zazwyczaj takie zaświadczenia wystawiane są za okres ostatnich pięciu lat. Będzie tam informacja o wszystkich zawartych polisach oraz szkodach. Można także wnioskować o zaświadczenie dotyczące dłuższej historii ubezpieczenia – za OC od 2004 roku, a za AC od 2006 roku.

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC?

Wszystkie pojazdy, które są zarejestrowane muszą mieć ważne ubezpieczenie OC na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przerwa za brak ubezpieczenia może przynieść przykre konsekwencje. Nakładana jest bowiem za to kara. Sprawdźmy, ile obecnie wynosi.

Wysokość opłaty karnej jest uzależniona od aktualnego minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku jest to 2800 zł brutto), rodzaju nieubezpieczonego pojazdu oraz liczby dni przerwy w ubezpieczeniu. 

W przypadku samochodów osobowych opłata karna to dwukrotność minimalnej pensji. W 2020 r. stawki za przerwy w ubezpieczeniu OC pojazdów są następujące:

Kara za brak OC 2021

Karę za brak ubezpieczenia zapłacisz, jeżeli przy kontroli policyjnej okaże się, że nie masz polisy, ale nie tylko wtedy. UFG weryfikuje ważność polis i jeżeli przy weryfikacji twój pojazd nie będzie miał polisy, dostaniesz wezwanie do zapłaty. Jednak poważniejszą konsekwencją niż kary z UFG jest spowodowanie wypadku nieubezpieczonym samochodem. Wtedy oprócz kary będziesz musiał pokryć koszt naprawy samochodu oraz zapłacić zadośćuczynienie dla ofiar wypadku. Kwoty mogą być bardzo wysokie, np. uszkodzony przez ciebie pojazd będzie bardzo drogi – szkoda całkowita samochodu za 500 000 zł lub osoby poszkodowane mogą mieć uszczerbek na zdrowiu, który nie pozwoli im wrócić do normalnego życia i będą wymagały renty, którą ty będziesz musiał opłacać. Dla przeciętnie zarabiającej osoby takie koszty będą niemożliwe do wypłacenia przez całe życie. 

Co warto wiedzieć?

 1. Ważność OC sprawcy można sprawdzić w bazie UFG.
 2. Ważność OC sprawcy można sprawdzić w bazie CEPiK.
 3. W bazie UFG można sprawdzić własną historię ubezpieczenia OC od 2004 r., a AC od 2006 r.
 4. Za brak OC powyżej 14 dni właścicielom aut osobowych w 2021 r. grozi grzywna do 5600 zł.
   

Jak sprawdzić ważność OC – najczęstsze pytania i odpowiedzi

 1. Kto może sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG?

  Ważność polisy OC na stronie www.ufg.pl może sprawdzić dowolna osoba. Wystarczy, że podamy numer rejestracyjny lub numer VIN, który powinien nam przekazać sprawca kolizji lub wypadku.
 2. Jakie rodzaje pojazdów można sprawdzić w UFG?

  W bazie UFG można sprawdzić ważność polisy OC samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla, motoroweru, autobusu, ciągnika, przyczep oraz quadów. Są to wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych, które jeśli są zarejestrowane muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
 3. Jakie dane można znaleźć w bazie UFG?

  Jeśli znamy numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, możemy poznać numer polisy OC, nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto umowę, a także markę i model pojazdu. Nie można natomiast poznać danych osobowych właściciela samochodu.
 4. Jak długo ważne są informacje o ubezpieczeniu OC dostępne w UFG?

  Dane w bazie UFG ważne są tylko na dzień, w którym złożono zapytanie. Niestety możliwe jest, że portal pokaże komunikat o braku polisy OC, a pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie. Może to wynikać z opóźnień w przekazywaniu informacji pomiędzy towarzystwami a UFG. W takiej sytuacji warto sprawdzić ważność OC bezpośrednio u ubezpieczyciela.
 5. Czy w bazie UFG można sprawdzić informacje o szkodach?

  To informacje do wglądu jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Konto w bazie UFG może założyć dowolna osoba. Można z niej pobrać historię polis OC i AC bądź zaświadczenie potwierdzające bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Dane są dostępne za okres ostatnich 5 lat, albo od 2004 roku dla OC, a od 2006 roku dla AC.