Jeśli, uczestnicy kolizji drogowej są zgodni co do jej przebiegu, wezwanie policji na miejsce nie jest konieczne. W takiej sytuacji należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, w którym dokładnie zostaną opisane okoliczności zdarzenia. Jak prawidłowo przygotować takie pismo?

Spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej może znacznie ułatwić likwidację szkody. Dzięki temu ubezpieczyciel szybciej wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z polisy OC kierowcy, z którego winy doszło do stłuczki.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Podpowiadamy, jakie informacje powinni zamieścić w zgłoszeniu o kolizji uczestnicy zdarzenia i kiedy można je sporządzić. W naszym artykule znajdziesz również gotowy wzór oświadczenia do pobrania.

Jaka jest różnica pomiędzy wypadkiem a kolizją drogową?

Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym nie zostały poszkodowane żadne osoby, czyli nie występują zabici lub ranni. Jednocześnie doszło do uszkodzenia pojazdów lub innego mienia. Zwykle szkody nie są poważne, a dotyczą np. niewielkich zarysowań, obtarć, czy wgnieceń samochodu. Stąd kolizja drogowa bywa często nazywana stłuczką.

Z kolei wypadek drogowy to sytuacja, w której zostały poszkodowane osoby, czyli są zabici lub ranni (u uczestnika / uczestników zdarzenia doszło do obrażenia ciała). W takim przypadku obowiązkowo należy wezwać na miejsce policję. Nie można również przestawiać uszkodzonych pojazdów, aby nie utrudnić służbom możliwości odtworzenia przebiegu zdarzenia.

Wypowiedź eksperta

W przypadku kolizji nie ma obowiązku wzywania policji na miejsce. Obecność funkcjonariuszy może być zbędna, jeśli obie strony zgadzają się co do przebiegu zdarzenia. Wówczas wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

różnica pomiędzy wypadkiem a kolizją drogową

Kiedy warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Jeśli obie strony nie mają żadnych wątpliwości, z czyjej winy doszło do stłuczki i chcą bardzo szybko dojść do porozumienia, nie muszą wzywać policji. Funkcjonariusze z powodu dużej liczby wezwań, nie zawsze będą w stanie błyskawicznie pojawić się na miejscu zdarzenia. W efekcie największą zaletą spisania oświadczenia sprawcy kolizji jest oszczędność czasu. Poszkodowany może przyśpieszyć likwidację szkody i wypłatę odszkodowania z OC sprawcy, a jednocześnie winny zdarzenia nie otrzyma mandatu.

Uwaga!

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to dokument spisywany przez obie strony zdarzenia, w którym sprawca przyznaje się do winy. Dzięki temu poszkodowany ma pisemne potwierdzenie roszczeń. Na jego podstawie może zlikwidować szkodę i otrzymać odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma aktualnie wykupioną polisę OC.

Oświadczenie sprawcy kolizji 2024 – pobierz wzór PDF

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej można spisać na zwykłej kartce papieru. Jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowego wzoru dokumentu od rankomat.pl. Warto go wydrukować i na wszelki wypadek wozić w samochodzie.
 

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Pobierz wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej

Jakie dane powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej 2024?

Jeżeli obie strony doszły do porozumienia co do okoliczności zdarzenia, można przystąpić do sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Najpierw jednak należy usunąć samochody z miejsca stłuczki, aby nie powodowały zagrożenia i utrudniania w ruchu drogowym innym pojazdom.

Oświadczenie sprawcy kolizji powinno zawierać następujące informacje:

  • dane osobowo-adresowe uczestników kolizji (dane sprawcy i poszkodowanych): imię, nazwisko, adres zamieszkania / korespondencyjny, serię i nr dowodu osobistego, a także kategorię, nr i serię prawa jazdy;
  • dane pojazdów, które brały udział w kolizji drogowej: markę i model, numery rejestracyjne, a także informacje o właścicielach aut zgodne z wpisami w dowodach rejestracyjnych;
  • dane związane z ubezpieczeniem pojazdu sprawcy: nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym auto sprawcy kolizji drogowej jest ubezpieczone, numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy i okres ważności obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

W dalszej części dokumentu można zamieścić treść oświadczenia.

Uwaga!

Jeżeli samochodem sprawcy lub poszkodowanego kierowała inna osoba niż jego właściciel, w dokumencie należy podać zarówno dane posiadacza pojazdu, jak i kierowcy.

Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej 2024?

Z treści oświadczenia bardzo jasno musi wynikać, kto jest sprawcą. Aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, nie należy używać takich zwrotów, jak np.: „doszło to zdarzenia”, „doszło do kolizji”, czy „miała miejsce kolizja”. Zamiast nich warto stosować o wiele bardziej precyzyjne zapisy, jak np.: „spowodowałem kolizję”, „doprowadziłem do kolizji”, bądź „sprawcą kolizji jest”.

Sprawca, w porozumieniu z poszkodowanym, powinien bardzo dokładnie opisać przebieg zdarzenia. W tym celu warto zawrzeć w treści oświadczenia następujące elementy:

  • okoliczności kolizji drogowej: miejsce, godzinę, przebieg sytuacji, jak doszło do zdarzenia (z uwzględnieniem znaków drogowych, do których nie zastosował się sprawca), jakie są jego skutki, można również dodatkowo sporządzić szkic wraz z mapką;
  • dokładny opis uszkodzeń pojazdu poszkodowanego;
  • dokładny opis uszkodzeń pojazdu sprawcy;
  • informację, czy uszkodzeniu uległy inne przedmioty znajdujące się podczas stłuczki w pojazdach - jeśli tak, to w jakim stopniu;
  • dane świadków zdarzenia wraz z ich podpisami - mogą być oni bardzo pomocni np., gdy sprawca stłuczki w trakcie likwidacji szkody zmieni zdanie i nie będzie chciał się przyznać do przebiegu zdarzenia spisanego w oświadczeniu;
  • czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej - zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego.

Czy wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym jest tym samym co oświadczenie sprawcy kolizji?

Bardzo podobnym pismem do oświadczenia sprawcy kolizji drogowej, jest formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Nie jest to jednak taki sam dokument! Jego wzór do niedawna można było pobrać ze strony Rzecznika Finansowego. Aktualnie nie jest to możliwe.

Ten dokument ma jedną poważną wadę. W odróżnieniu od oświadczenia sprawcy kolizji drogowej, oświadczenie o zdarzeniu drogowym nie stanowi przyznania się do odpowiedzialności przez sprawcę stłuczki. Dokument potwierdza jedynie przebieg i tożsamość uczestników kolizji. 

Jak napisać oświadczenie o kolizji na parkingu?

Do stłuczki może dojść nie tylko na drodze, lecz także na parkingu. W takiej sytuacji oświadczenie sprawcy kolizji sporządza się w taki sam sposób jak wyżej opisany. Jeżeli obie strony są skłonne dojść do porozumienia, oświadczenie można spisać na miejscu zdarzenia. W przeciwnym wypadku trzeba powiadomić policję.

Co zrobić, gdy sprawca odjedzie z miejsca kolizji?

O stłuczkę nietrudno również na parkingu znajdującym się np. na terenie galerii handlowej. Jeśli po zakończeniu zakupów zauważysz zarysowanie czy wgniecenie w Twoim samochodzie, a na miejscu nie ma sprawcy i danych kontaktowych do niego (częstą praktyką jest pozostawienie kartki za wycieraczką z numerem telefonu), najlepiej będzie wezwać policję. Funkcjonariuszom z reguły łatwiej ustalić okoliczności zdarzenia (najprawdopodobniej szybciej uzyskają dostęp do monitoringu sklepowego). Poza tym, ich notatka przyda Ci się do zgłoszenia szkody z Twojej polisy AC (jeśli ją posiadasz i winnego nie uda się ustalić) lub z OC sprawcy (jeśli zostanie on ustalony).

Z kolei, jeżeli to Ty uszkodzisz inne auto, możesz poprosić obsługę centrum o wywołanie przez mikrofon jego właściciela w celu wyjaśnienia sprawy, poczekać na kierowcę uszkodzonego pojazdu lub zostawić mu swoje dane kontaktowe. 

Jak i gdzie zgłosić szkodę z polisy OC sprawcy po kolizji drogowej?

Po spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji, należy skontaktować się z jego towarzystwem ubezpieczeniowym. Można to zrobić pisemnie za pośrednictwem Poczty Polskiej, mailowo lub telefonicznie. Większość ubezpieczycieli udostępnia na swoich stronach internetowych formularze zgłoszenia szkody - wystarczy, że krok po kroku uzupełnisz informacje wymagane przez firmę ubezpieczeniową. 

Czy w przypadku stłuczki na drodze można skorzystać z pomocy swojego towarzystwa?

Jeśli doszło do drobnej stłuczki i zostałeś w niej poszkodowany, po spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji skontaktuj się z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeżeli wartość uszkodzeń auta nie będzie zbyt wysoka, ubezpieczyciel może zaproponować Ci Bezpośrednią Likwidację Szkody (BLS). Na czym polega taka usługa? To proste - Twój ubezpieczyciel wypłaca należne odszkodowanie, a następnie samodzielnie rozlicza się z towarzystwem sprawcy.

Uwaga!

Po kolizji, podczas której doszło do poważnych uszkodzeń auta, skorzystanie z BLS może nie być możliwe. Ubezpieczyciele wyznaczają limity kwotowe likwidacji szkód. Polska Izba Ubezpieczeń określiła je na kwotę 30 tys. zł., jednak niektórzy ubezpieczyciele stosują wyższe pułapy. Należy pamiętać, że BLS ma również inne ograniczenia. Na przykład usługa działa jedynie na terenie Polski, a także tylko wtedy, gdy w kolizji drogowej brały udział nie więcej niż dwa pojazdy.

Uproszczony proces likwidacji szkody - kiedy jest możliwy?

Jeśli skorzystanie z usługi BLS nie jest możliwe, poszkodowany musi zgłosić likwidację szkody bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy stłuczki. W związku z tym, bardzo ważne jest, aby podczas sporządzania oświadczenia dokładnie spisać dane ubezpieczyciela sprawcy i nr polisy (przed zgłoszeniem szkody możesz samodzielnie sprawdzić w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), czy sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC auta).

W przypadku niegroźnej stłuczki, gdy zniszczenia samochodu są niewielkie i spisano oświadczenie sprawcy kolizji, towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować uproszczoną likwidację szkody. Jeśli się na nią zgodzisz, rzeczoznawca współpracujący z ubezpieczycielem nie przeprowadzi tradycyjnych oględzin pojazdu - likwidacja szkody odbędzie się zdalnie. Na podstawie przesłanych przez Ciebie zdjęć uszkodzeń auta oraz dokumentacji dotyczącej przebiegu zdarzenia towarzystwo oszacuje wartość szkody i wypłaci Ci należne odszkodowanie nawet w ciągu kilku dni. 

Uproszczony proces likwidacji szkody nie jest stosowany przez ubezpieczycieli w przypadku poważnych uszkodzeń samochodu, gdy koszt jego naprawy jest wysoki. Jednocześnie, warto wiedzieć, że Ty również nie musisz godzić się na takie rozwiązanie. Jeśli chcesz aby rzeczoznawca osobiście dokonał oględzin auta, możesz domagać się tego od towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto tak zrobić, gdy np. masz wątpliwości co do wysokości proponowanego odszkodowania. 

Uwaga!

W razie wystąpienia kolizji drogowej, na zgłoszenie ubezpieczycielowi szkody masz 3 lata. Natomiast na zgłoszenie szkody powstałej w wyniku wypadku drogowego, przewidziano 20 lat. Po upływie tego terminu roszczenie się przedawnia.

Najbardziej pożądane jest oczywiście powiadomienie towarzystwa o szkodzie najszybciej jak to możliwe. Dzięki temu firma ubezpieczeniowa nie będzie mogła zarzuć Ci np. tego, że uszkodzenia pojazdu zwiększyły się w wyniku jego dalszej eksploatacji czy złego zabezpieczenia i w związku z tym wzrosły koszty ich naprawy.

Co powinno zawierać zgłoszenie szkody z OC sprawcy?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga, aby zgłoszenie likwidacji szkody z OC sprawcy zawierało:

  • datę i miejsce zdarzenia,
  • opis okoliczności zdarzenia drogowego,
  • dane uczestników zdarzenia oraz pojazdów, które brały udział w kolizji.

Wszystkie te informacje zawiera prawidłowo spisane oświadczenie sprawcy kolizji. Jeśli jednak kierowca, który spowodował stłuczkę, nie chce się przyznać do winy i nie można spisać oświadczenia o kolizji drogowej, można wezwać na miejsce policję, która ustali okoliczności zdarzenia. Sporządzona przez nią notatka będzie podstawą do likwidacji szkody.

Kiedy oświadczenie sprawcy kolizji drogowej będzie niewystarczające?

Jeśli stłuczka jest niegroźna, a obie strony doszły do porozumienia na miejscu zdarzenia i spisały oświadczenie, to likwidacja szkody oraz wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela powinna przebiec bardzo sprawnie. Oczywiście pod warunkiem, że sprawca potwierdzi okoliczności kolizji. Towarzystwo wyśle do niego pismo lub skontaktuje się telefonicznie w tej sprawie. Jest to standardowa procedura ubezpieczycieli, która umożliwia weryfikację prawdziwości oświadczenia.

Warto wiedzieć

Niestety, sprawca kolizji może najpierw podpisać oświadczenie, a następnie wycofać się z potwierdzenia okoliczności zdarzenia. Może w ten sposób chcieć zapobiec wypłacie odszkodowania z OC i utracie zniżek. Wówczas bardzo przydatne mogą być inne dowody. Poszkodowany może przedstawić ubezpieczycielowi nagrania czy zdjęcia zrobione na miejscu zdarzenia, a także zeznania świadków.

Kiedy wezwać policję na miejsce kolizji drogowej?

Oczywiście policję trzeba wezwać na miejsce, jeśli nie jesteś pewny, z czyjej winy doszło do kolizji. Nawet, gdy sprawca wydaje się ewidentny, ale nie wyraża zgody na spisanie oświadczenia. W takim przypadku przyjazd funkcjonariuszy będzie konieczny, aby uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania od ubezpieczyciela. Poza tym, należy wykręcić nr 112 lub 997, jeżeli:

  • w zdarzeniu drogowym ktoś zginął lub doznał obrażeń,
  • na miejsce zdarzenia drogowego wezwano pogotowie ratunkowe lub straż pożarną (jeśli np. w wyniku poważnych uszkodzeń ciała czy utraty przytomności konieczna była interwencja tych służb),
  • sprawca kolizji zbiegł z miejsca zdarzenia,
  • istnieje podejrzenie, że jeden z uczestników kolizji może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego,
  • sprawca kolizji nie posiada odpowiednich dokumentów, takich jak prawo jazdy czy ważna polisa OC pojazdu (Uwaga! Nie musi ich mieć fizycznie przy sobie, ale można sprawdzić je online),
  • w wyniku zdarzenia doszło do zatamowania lub poważnego utrudnienia ruchu drogowego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy wezwać na miejsce funkcjonariuszy. Zwłaszcza że w przypadku wystąpienia kolizji drogowej, powiadomienie służb nie może zostać uznane jako nieuzasadnione wezwanie policji. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele drogówki pomogą rozstrzygnąć spór pomiędzy stronami.

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy?

Po zgłoszeniu przez Ciebie szkody z OC sprawcy, towarzystwo ubezpieczeniowe powinno w ciągu 7 dni skontaktować się z Tobą i poinformować o zarejestrowaniu likwidacji szkody. Zgodnie z ustawą, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia wpłynięcia zgłoszenia. 

Jednak, jeśli w ciągu 30 dni nie uda się ustalić okoliczności zdarzenia niezbędnych do określenia zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości szkody, ten okres może się wydłużyć. Wówczas towarzystwo powinno wypłacić odszkodowanie do 14 dni od momentu, w którym wszelkie wątpliwości zostały wyjaśnione. Jednocześnie nie powinno to trwać dłużej niż 90 dni od złożenia przez Ciebie zgłoszenia likwidacji szkody.

Uwaga!

Jeżeli określenie zakresu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego jest zależne od toczącego się postępowania karnego, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie dopiero wtedy, gdy wszelkie okoliczności zdarzenia zostaną ustalone w ramach rozstrzyganej przez sąd sprawy.

Jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania z OC sprawcy?

Jeśli nie jesteś zadowolony z wysokości odszkodowania proponowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe, możesz odwołać się od jego decyzji.

Jeżeli odpowiedź firmy ponownie nie będzie Cię satysfakcjonować, możesz zwrócić się o bezpłatną pomoc do Rzecznika Finansowego. Coraz częściej jego interwencje skutkują zmianą decyzji ubezpieczycieli, które są korzystne dla klientów. W ostateczności możesz wystąpić na drogę sądową, co jednak będzie kosztowne i czasochłonne.

Co warto wiedzieć? – Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej 2024

  1. Oświadczenie sprawcy kolizji można sporządzić, gdy podczas stłuczki nikt nie został zabity lub ranny.
  2. Jeśli dojdzie do kolizji drogowej, nie trzeba na miejsce zdarzenia wzywać policji. 
  3. Spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej może przyspieszyć likwidację szkody.
  4. Po spisaniu oświadczenia, szkody powstałe w kolizji są likwidowane z OC sprawcy.
  5. Jeśli wysokość odszkodowania zaproponowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, możesz odwołać się od tej decyzji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o oświadczenie sprawcy kolizji 2024

  1. Jak sprawdzić, czy sprawca kolizji ma ważne ubezpieczenie OC?

    Można to zrobić zdalnie w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) na stronie www.ufg.pl. W tym celu należy wejść w zakładkę „Baza OC i AC”, a następnie w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Później wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN, wybrać datę i kraj, ciąg znaków weryfikacyjnych z ramki, a na koniec kliknąć w „Dalej”. W ten sposób możesz sprawdzić ważność OC sprawcy na dzień przeprowadzenia wyszukania.

  2. Jak wysokie odszkodowanie można otrzymać z OC sprawcy?

    Wysokość odszkodowania z OC sprawcy zależy, jak poważne są szkody. Rekompensata finansowa wypłacona przez ubezpieczyciela powinna pokryć koszty naprawy pojazdu, a także leczenia poszkodowanych. Ich maksymalną wysokość określa ustawa. W przypadku szkód rzeczowych to 1,05 mln euro, a szkód osobowych 5,21 mln euro.

  3. Ile jest czasu na zgłoszenie szkody z OC sprawcy?

    Warto jak najszybciej powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o likwidacji szkody z OC sprawcy. Dzięki temu krócej będziesz oczekiwać na wypłatę odszkodowania. W przypadku kolizji drogowej maksymalny czas na zawiadomienie ubezpieczyciela wynosi 3 lata, a po wypadku 20 lat. Po ich upływie roszczenie się przedawnia.

  4. Czy firma ubezpieczeniowa kontaktuję się ze sprawcą kolizji?

    Tak. Ubezpieczyciel z reguły dzwoni do sprawcy kolizji w celu potwierdzenia złożonego oświadczenia lub udzielenia dodatkowych wyjaśnień. 

  5. Jak spisać oświadczenie w razie kolizji?

    W oświadczeniu należy dokładnie opisać przebieg kolizji i jej okoliczności oraz bardzo jasno zaznaczyć, kto jest jej sprawcą. W dokumencie powinny zostać opisane uszkodzenia pojazdów powstałe na skutek stłuczki. Oświadczenie musi także zawierać własnoręczne podpisy uczestników zdarzenia. Pismo możesz sporządzić na zwykłej kartce papieru. Dla wygody zalecamy jednak wydrukowanie i wożenie ze sobą gotowego formularza, który w momencie kolizji wystarczy tylko wypełnić.