Jak sama nazwa wskazuje, światła przeciwmgielne przeznaczone są na konkretne okoliczności na drodze. Czy jednak ich używanie to obowiązek każdego kierowcy? Okazuje się, że nie wszystkie samochody są wyposażone w światła przeciwmgielne. Kiedy można je włączyć, a kiedy możemy zapłacić za to mandat? Sprawdź, czym światła przeciwmgłowe różnią się od innych i co warto o nich wiedzieć.

Kluczem do zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest dobra widoczność każdego jego uczestnika. Gdy pogarsza się pogoda, komfort widzenia, a tym samym oglądu sytuacji na drodze znacznie spada. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy robi się mglisto.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Z myślą o takich warunkach samochody wyposaża się w światła przeciwmgielne przednie i tylne. Niektórzy kierowcy korzystają z nich jednak na tyle rzadko, że nie mają pewności, jak robić to prawidłowo. Zebraliśmy wszystkie informacje na ten temat. Zobacz, jak prawidłowo stosować światła przeciwmgielne, aby przyniosły oczekiwany efekt.

Do czego służą światła przeciwmgielne?

Wydaje Ci się, że światła przeciwmgielne można uruchomić tylko wtedy, gdy wokół rzeczywiście panuje gęsta mgła? Niekoniecznie! Według przepisów ruchu drogowego to oświetlenie odpowiednie także w innych warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, jak choćby silne opady atmosferyczne. Jak więc używać świateł przeciwmgielnych prawidłowo?

Są sytuacje, w których musisz je włączyć obowiązkowo, w innych dostaniesz mandat. W samochodzie można znaleźć światła przeciwmgielne przednie oraz światła przeciwmgielne tylne. Każde z nich spełniają nieco inną funkcję:

  • przednie lampy przeciwmgielne mają jak najlepiej oświetlać drogę kierowcy, gdy widoczność jest mocno ograniczona,
  • tylne światła przeciwmgielne mają wskazywać położenie samochodu dla innym uczestnikom ruchu drogowego.

Uwaga!

Nie w każdym aucie znajdują się światła przeciwmgielne przednie i tylne. Czasem można spotkać tylko jedno z nich, zamontowane z tyłu pojazdu - tam są obowiązkowym wyposażeniem. Z kolei światła przeciwmgłowe przednie są opcją.

Dzięki tym lampom inni kierowcy, rowerzyści czy piesi mogą określić, gdzie dokładnie znajduje się pojazdu, gdy przejrzystość powietrza gwałtownie spada.

Porównaj ceny OC i AC

Czy używanie świateł przeciwmgielnych jest obowiązkowe?

Okoliczności korzystania z przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych reguluje art. 30 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Co mówi prawo?

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie, a poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.

Ten sam akt prawny zawiera szczegółowe wskazania co do włączania świateł przeciwmgłowych z tyłu samochodu.

Co mówi prawo?

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
art. 30, pkt. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Wynika z tego, że szczególne obostrzenia dotyczą głównie świateł przeciwmgielnych z tyłu pojazdu. Te kierowca może włączyć, kiedy nie widzi przed sobą nic dalej niż na 50 m. Poza tym ustawodawca przewidział także kilka innych okoliczności, w których można używać świateł przeciwmgielnych nawet w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Gdzie znajdują się przednie i tylne światła przeciwmgielne?

Jak już powiedzieliśmy, korzystanie z przednich świateł przeciwmgłowych to opcja, a nie obowiązek, ponieważ nie każdy samochód jest w nie wyposażony. Głównie są to modele bardziej zaawansowane pod tym względem. Jeśli przednie światła przeciwmgielne są jednak w pojeździe, można je znaleźć po obu stronach zderzaka, jak najniżej nadwozia. Będą one emitowały białe światło. Ta sama zasada dotyczy świateł z tyłu.

Natomiast kontrolka świateł przeciwmgielnych znajduje się na desce rozdzielczej samochodu. To symbol przedstawiający reflektor z trzema poziomymi lub ukośnymi liniami przecinającymi się z pionową linią falowaną.

Uwaga!

Między ikoną tylnych i przednich świateł przeciwmgielnych jest różnica. Chodzi o kierunek odwrócenia reflektora i kąt padania linii. Inna jest również barwa - światła przeciwmgielne tylne są sygnalizowane na pomarańczowo, zaś ikona przednich ma kolor zielony.

Kiedy włączyć przednie światła przeciwmgielne?

Powiedzieliśmy, że przednie światła przeciwmgielne to przede wszystkim duże ułatwienie i komfort prowadzenia auta dla kierowcy - lampy te zwiększają bowiem jego pole widzenia. Reflektory znajdują się tuż nad nawierzchnią drogi, dzięki czemu promienie świetlne nie odbijają się od mgły i nie oślepiają kierującego autem.

Wspomniana ustawa zakłada, że światła te można uruchomić także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza na drodze krętej. Warunek jest jeden - taki wymagający odcinek drogi musi być oznaczony stosownym znakiem.

Co mówi prawo?

W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się: 5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
art. 51 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Kiedy używać tylnych świateł przeciwmgłowych?

Tylne światła przeciwmgielne stanowią obowiązkowe wyposażenie samochodu do użytku w warunkach niedostatecznej widoczności. Powiedzieliśmy już o tym, że chodzi o sytuację, w której kierowca nie widzi na drodze nic dalej niż na 50 metrów. Ale jak precyzyjnie określić taki dystans?

Spróbuj tego

Aby ocenić, czy widoczność spadła poniżej 50 metrów, możesz zasugerować się słupkami pikietażowymi stawianymi przy krawędzi jezdni. Są one ustawione równo co 100 metrów. Możesz więc założyć, że jeśli na wysokości jednego słupka nie widzisz kolejnego - powinieneś włączyć światła przeciwmgłowe tylne.

Pamiętaj jednak, że gdy warunki widoczności się poprawiają, światła przeciwmgłowe trzeba wyłączyć. W przeciwnym razie narazisz kierowców jadących z naprzeciwka na działanie na oślepienie.

Światła przeciwmgielne a mandat

Za niepoprawne używanie świateł przeciwmgielnych przednich lub tylnych grozi niestety mandat, nawet jeśli te pierwsze nie są obowiązkowe. Jakie konsekwencje przewiduje obecny taryfikator?

  • używanie świateł przeciwmgielnych przy dobrej widoczności: 100 zł + 2 punkty karne,
  • niewłączenie świateł przeciwmgielnych, gdy wymaga tego ograniczona widoczność: 200 zł + 2 punkty karne.

Dlaczego warto korzystać ze świateł przeciwmgielnych?

Rzęsisty deszcz, gęste opady śniegu, zalegająca mgła czy smog - wszystkie te czynniki stanowią dla kierowców prawdziwe utrapienie i zwiększają ryzyko wypadku lub kolizji. Nie warto więc ryzykować i od razu włączyć światła przeciwmgielne.

Emitowane przez nie wiązka światła ma szansę przebić się przez barierę widoczności ze względu na umiejscowienie reflektorów (niżej niż choćby światła drogowe czy światła mijania). To znacznie zwiększa pole widzenia kierowcy, daje mu więcej czasu na reakcję w sytuacji kryzysowej, a tym samym - zwiększa poziom ogólnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pogoda, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, lubi zaskakiwać. Dlatego zanim wyruszysz w trasę, dokładnie sprawdź stan oświetlenia w samochodzie, również światła przeciwmgłowe tylne i jeśli są - przednie. Przepalone żarówki czy inne awarie związane ze światłami najlepiej wyeliminować jeszcze przed typową zimową aurą.

Porównaj ceny OC i AC

Nawet jeśli kupiłeś ubezpieczenie OC wraz z bogatym rozszerzeniem o polisy dodatkowe, nie ryzykuj i zapobiegaj przykrym niespodziankom na drodze. Na bieżąco dbaj o sprawność wyposażenia samochodu, a kiedy trzeba, nie wahaj się włączyć świateł przeciwmgielnych. Teraz już wiesz, kiedy powinieneś to zrobić!

Co warto wiedzieć

Co warto wiedzieć?

  1. Światła przeciwmgłowe tylne są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Natomiast światła przeciwmgielne przednie to opcja - nie w każdym pojeździe muszą być zamontowane (zależy to od producenta).
  2. Uzasadnieniem do włączenia świateł przeciwmgielnych jest widoczność na drodze spadająca na poziom poniżej 50 metrów. Kierowca może także włączyć te reflektory przy wysokiej przejrzystości powietrza, ale na drodze krętej.
  3. Za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych można otrzymać mandat (100 lub 200 zł) oraz 2 punkty karne.
  4. Za warunki obniżonej przejrzystości powietrza uważa się nie tylko mgłę, ale także intensywne opady, śnieżycę czy smog.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Dlaczego używanie świateł przeciwmgielnych zamiast drogowych lub mijania jest niedopuszczalne przy dobrej pogodzie?

    Reflektory świateł przeciwmgielnych różnią się od świateł drogowych czy mijania. Znacznie bardziej oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka, co rodzi ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Włączenie świateł przeciwmgłowych musi być zatem dobrze uzasadnione.

  2. Jak i gdzie włączyć światła przeciwmgielne?

    W tym celu trzeba przekręcić pierścień na dźwigni w górę o jedną pozycję oznaczoną ikoną przednich świateł przeciwmgielnych. Wówczas na desce rozdzielczej zapali się zielony znak świateł przeciwmgielnych przednich. Tak samo sytuacja wygląda z lampami tylnymi - wystarczy ustawić pokrętło na odpowiedniej pozycji, a symbol w kolorze pomarańczowym zaświeci się na desce.

  3. Czy podczas postoju w gęstej mgle wystarcz włączyć światła postojowe?

    Niestety nie będą one wystarczające w takich warunkach. Reflektory świateł przeciwmgielnych są o wiele intensywniejsze, a przez to bardziej skuteczne. Kiedy je włączysz, będziesz widoczny z większej odległości i inny uczestnik ruchu drogowego będzie mógł bezpiecznie przejechać obok Ciebie. We mgle światła pozycyjne nie dają Ci tej gwarancji.

  4. Czy mogę włączyć światła przeciwmgielne w gęstym deszczu?

    Sam deszcz nie stanowi przyzwolenia do uruchomienia świateł przeciwmgielnych. Jeśli jednak jest na tyle silny, a Ty ledwo widzisz przez ścianę wody, światła przeciwmgłowe jak najbardziej można włączyć. Pamiętaj, że przypadku nadużycia lub wręcz przeciwnie - zaniedbania w tym względzie mogą skończyć się mandatem i punkami karnymi na koncie.