Nieprawidłowe używanie świateł w samochodzie lub ich zupełny brak może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. To zagrożenie dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie tylko kierowcy. Właśnie dlatego mandat za brak świateł może być dotkliwy dla Twojej kieszeni. Zobacz, dlaczego przestrzeganie przepisów ruchu drogowego pod tym względem się opłaca.

O światła w samochodzie warto zadbać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy zmrok zapada znacznie szybciej, choć mandat za brak świateł możesz otrzymać o każdej porze roku. Nawet jeśli wydaje Ci się, że w ciągu dnia i przy doskonałej pogodzie nie są niezbędne i ryzyko wypadku z powodu ich braku jest nikłe, możesz zostać ukarany mandatem i nie tylko.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak wyglądają konsekwencje? W dużej mierze zależą od okoliczności, w których zdecydowałeś się na jazdę bez świateł.

Jaką rolę pełnią światła w samochodzie?

Światła samochodowe w ruchu drogowym pełnią kilka ważnych funkcji:

 • mają oświetlać jezdnię tuż przed kierowcą, ułatwiając mu tym samym prawidłową jazdę,
 • sprawiają, że Ty i twój samochód jesteście widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego,
 • umożliwiają sygnalizowanie kierowcy planowanych manewrów, np. skrętu lub zmiany pasa ruchu.

Jak widać, poprawne używanie świateł może nie tylko pomóc Ci uniknąć mandatu, ale także poprawić komfort prowadzenia pojazdu i zwiększyć ogólne bezpieczeństwo na drodze. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie lub brak włączonych świateł może skutkować wysoką karą - nowy taryfikator mandatów jest pod tym względem dość rygorystyczny.

Czym grozi jazda bez świateł?

Nieużywanie wymaganego oświetlenia może zakończyć się nawet tragicznie, a mandat czy naliczone punkty karne będą wtedy najmniejszym z Twoich zmartwień. Wyobraź sobie, że właśnie zapada zmierzch, a Ty poruszasz się bez sprawnych świateł drogowych. W takich warunkach nie będziesz widoczny dla kierowcy jadącego za Tobą lub z naprzeciwka - nietrudno wówczas o kolizję z Twoim pojazdem. To oczywiście tylko jeden z możliwych scenariuszy.

Jak sprawdzić poprawność działania świateł przed jazdą?

Nie zaszkodzi, abyś przed każdą planowaną jazdą sprawdził, czy wszystkie światła w samochodzie działają jak należy. Zajmie to zaledwie kilka minut, a dzięki temu upewnisz się, że wyruszasz w trasę odpowiedzialnie.

Uwaga!

Jazda po drogach publicznych nawet bez jednego światła może mieć swoje konsekwencje w razie kontroli. Wówczas również otrzymasz mandat za brak świateł lub zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny samochodu.

Sprawdzenie wymaganych świateł możesz przeprowadzić samodzielnie - wystarczy włączyć po kolei każde z nich i zweryfikować, czy świecą. Jeśli chodzi o światła stopu, które wymagają wciśnięcia pedału hamulca, warto poprosić o pomoc osobę trzecią. Jeżeli któreś z lamp nie działają prawidłowo, konieczna może okazać się wymiana przepalonej żarówki.

Jeśli wiesz już, że nie grozi Ci mandat za brak świateł, upewnij się, że są one właściwie ustawione. Nieprawidłowe używanie świateł może powodować oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka, a w efekcie doprowadzić do wypadku. Oto prosta metoda weryfikacji prawidłowej pozycji świateł:

 1. Podjedź samochodem prostopadle do ściany budynku. Zadbaj, aby podłoże na którym parkujesz było płaskie.
 2. Włącz światła mijania i ustaw je pokrętłem (lub innym przełącznikiem) z wnętrza samochodu w pozycji neutralnej.
 3. Podejdź do ściany i zaznacz na niej miejsca, które odpowiadają środkom snopu światła.
 4. Oznacz też linią środkową oś pojazdu. 
 5. Odjedź samochodem od ściany na 10 m.
 6. Granica cienia powinna zaczynać się 10 cm poniżej zaznaczonych na ścianie punktów. Jeżeli będzie wyżej lub niżej – trzeba wyregulować światła pokrętłami przy pomocy wkrętaka lub klucza. 

Porównaj ceny OC i AC

Rodzaje świateł w samochodzie i ich funkcje

W swoim samochodzie znajdziesz kilka typów świateł w zależności od ich umiejscowienia i funkcji. Niektóre mają poprawiać widoczność przestrzeni dookoła auta, dzięki innym będziesz widoczny dla pozostałych kierowców.

Oświetlenie zewnętrzne pojazdu można podzielić na następujące grupy:

 • światła oświetlające drogę przed i po bokach samochodu – światła mijania, drogowe, przeciwmgielne,
 • światła do sygnalizowania manewrów – kierunkowskazy, światło hamowania, cofania,
 • światła zwiększające widoczność pojazdu – światła awaryjne, pozycyjne, do jazdy dziennej,
 • światła dodatkowe – światła nieobowiązkowe, które poprawiają widoczność pojazdu oraz stanowią element designu mający zwiększać atrakcyjność auta.

Światła mijania

Inaczej nazywane są światłami "krótkimi". Możesz korzystać z nich do jazdy dziennej, ale także w nocy, jeżeli wiesz że nie oślepisz tym samym innych kierowców. Ze świateł mijania można też korzystać przy pogarszających się warunkach pogodowych, gdy widoczność na drodze słabnie, ale na światła przeciwmgielne jeszcze za wcześnie.

Światła do jazdy dziennej

Umiejscowione są one z przodu samochodu i mają białą barwę. Służą do jazdy w dzień, gdy panuje dobra pogoda i przejrzystość. Korzysta się z nich jednak raczej rzadko, ponieważ obecnie kierowcy mają obowiązek jeżdżenia ze światłami mijania właściwie przez całą dobę. Światła mijania są bowiem słabsze od tych ostatnich, jednak skutecznie poprawiają widoczność auta. Za stosowanie ich po zmroku można dostać mandat, ponieważ ze względu na swoją konstrukcję mogą oślepiać kierowcę jadącego z naprzeciwka.

Światła drogowe

Szczególnie zalecane jest stosowanie tych świateł w nocy, kiedy chcesz oświetlić drogę na dużą odległość. Przydają się szczególnie na tych fragmentach jezdni, która nie jest oświetlona np. lampami ulicznymi. To tzw. światła długie, które włącza się specjalną wajhą przy kierownicy.

Co ważne, za jazdę ze światłami drogowymi w dzień można otrzymać mandat, ponieważ bardzo mocno oślepiają innych. Lista wyłączeń jest jednak znacznie dłuższa. Stosowanie świateł drogowych jest niedozwolone:

 • w mieście,
 • za dnia,
 • gdy z naprzeciwka jedzie inne auto,
 • w trakcie jazdy tuż za innym samochodem,
 • przy zbliżaniu się do pojazdu wodnego lub maszynowego, którego kierowca także może zostać chwilowo oślepiony.

Światła przeciwmgłowe

Stosowanie świateł przednich świateł przeciwmgłowych (inaczej przeciwmgielnych) jest możliwe w warunkach niedostatecznej widoczności spowodowanej mgłą. Gorsze widzenie z tego powodu może nastąpić także za dnia. Według przepisów ruchu drogowego światła przeciwmgłowe można uruchomić, kiedy widoczność spada na odległość nie mniejszą niż 50 m, jednak możliwe jest to także w innych przypadkach. Dokładnie mówi o tym art. 30 Ustawy Prawo i ruchu drogowym.

Co mówi prawo?

Art. 51, pkt.5. Ustawy Prawo o ruchu drogowym: Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Światła awaryjne

To reflektory umieszczone z tyłu samochodu. Migają one w kolorze czerwonym, sygnalizując innym kierowcom, że samochód może stwarzać zagrożenie na drodze. Stosuje się je np. wtedy, gdy z przyczyn technicznych trzeba zatrzymać się w miejscu niedozwolonym.

Wśród użytkowników dróg spotyka się także grzecznościową praktykę korzystania ze świateł awaryjnych - gdy dochodzi do gwałtownego zatrzymania np. z powodu korku i chce się o tym powiadomić nadjeżdżających z tyłu.

Pamiętaj, że w razie kolizji, wypadku czy awarii poza światłami awaryjnymi należy także ustawić za pojazdem trójkąt ostrzegawczy (w odległości 100 m na drogach szybkiego ruchu lub 30-50 m w terenie zabudowanym).

Zobacz więcej: Trójkąt ostrzegawczy - gdzie i jak go używać? | Rankomat.pl

Światła pozycyjne

Stanowią one obowiązkowe wyposażenie samochodu i mają one wskazywać na jego położenie. Te reflektory znajdują się zarówno z przodu pojazdu (w kolorze białym), jak i z tyłu (w kolorze czerwonym). Takie oświetlenie należy zastosować kiedy:

 • samochód jest holowany,
 • samochód uległ uszkodzeniu i konieczny jest przymusowy postój.

Co ważne, świateł postojowych nie można używać w czasie jazdy!

Światła hamowania

Poprawne sygnalizowanie hamowania pojazdu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Nic dziwnego, że mandat za brak świateł tego typu to niemal pewnik w razie kontroli. Jeśli nie będą działać sprawnie, kierowca jadący za Tobą nie będzie mógł w porę zareagować na zwolnienie lub zatrzymanie przez Ciebie - w efekcie dojdzie do stłuczki czy wypadku, zwłaszcza że wiele osób zapomina o zachowaniu bezpiecznej odległości na drodze.

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy to pewien typ urządzeń sygnalizacyjnych, które pozwalają informować innych kierowców i użytkowników drogi o swoich zamiarach, np. skrętu lub zmianie pasa ruchu. Kierunkowskazy umieszczone są symetrycznie po obu stronach nadwozia z przodu i z tyłu pojazdu.

Mandat za brak świateł - jak wygląda taryfikator w 2023 roku?

Za brak świateł lub ich niepoprawne stosowanie możesz zostać ukarany mandatem, jednak jego wysokość zależy od tego, o jakie oświetlenie chodzi i w jakich okolicznościach doszło do zaniedbania. Poza karą finansową możesz otrzymać także punkty karne. Możliwe jest również zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję, a w skrajnych przypadkach może dojść do utraty prawa jazdy.

Ile zatem dokładnie wynosi mandat za brak świateł według obecnego taryfikatora?

L. Używanie świateł zewnętrznych

Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu

300 zł + 4 punkty karne

Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu

100 zł + 2 punkty karne

Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej

100 zł

Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby

200 zł + 4 punkty karne

Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 

150-300 zł + 3 punkty karne

Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami

200 zł

Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 

100 zł + 2 punkty karne

Używanie „szperacza” podczas jazdy

100 zł

Poza tym kara może spotkać się także w następujących sytuacjach:

 • zakrywanie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych - 300 zł + 3 punkty karne,
 • brak świateł awaryjnych podczas wsiadania i wysiadania dzieci z pojazdu (m.in. z autobusu szkolnego) - 200 zł + 2 punkty karne.

Nieprawidłowe używanie świateł także grozi mandatem. Nawet jeśli włączysz odpowiednie oświetlenie, źle ustawione także będą argumentem do wystawienia mandatu i przyznania punktów karnych. Podobnie jeśli policja stwierdzi, że są w złym stanie technicznym.

Jeśli przykładowo będziesz korzystać ze świateł przeciwmgielnych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, stworzysz ryzyko oślepienia osób nadjeżdżających z naprzeciwka i zwiększysz ryzyko wypadku. Za brak włączonych świateł mijania i światłach do jazdy dziennej na ich miejsce także możesz zostać ukarany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że ze względu na brak świateł lub ich zły stan pojazd stanowi zagrożenie w ruchu, może skończyć się nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Mandat za brak świateł a ubezpieczenie OC - czy to ma znaczenie?

Od 2022 roku firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do informacji na temat mandatów i punktów karnych przyznanych kierowcom ubiegającym się o ubezpieczenie samochodu. Dzięki temu mogą rzetelniej ocenić ryzyko związane z danym klientem i dostosować do tego wysokość składki OC. Cała ta procedura odbywa się za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeśli zatem jazda bez świateł skończyła się dla Ciebie mandatem i naliczeniem punktów karnych, być może polisa OC będzie dla Ciebie droższa. Choćby z tego powodu warto zadbać o unikanie kar finansowych z powodu niewłaściwego oświetlenia auta.

Bezpieczeństwo na drodze - co oprócz sprawnych świateł?

Jazda bez świateł to tylko jedno z zagrożeń, jakie może występować na drodze. Weź także pod uwagę, że nawet gdy osobiście przestrzegasz przepisów i starasz się prowadzić odpowiedzialnie, inni kierowcy mogą mieć odmienne podejście. Na nieprzewidziane sytuacje warto zabezpieczyć się odpowiednią polisą.

Gdzie znaleźć korzystne ubezpieczenie OC?

Każdy kierowca ma ustawowy obowiązek objęcia swojego pojazdu ochroną w ramach OC. Zakres tego ubezpieczenia będzie w każdym towarzystwie identyczny, jednak poszczególne oferty mogą różnić się ceną. Dlatego zamiast szukać polisy dla siebie "na piechotę", warto skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń, w której znajdziesz zestawienie ofert od kilkunastu ubezpieczycieli.

Być może znajdziesz tam cały pakiet ochronny uwzględniający także ubezpieczenia dodatkowe, jak AC czy assistance, które odpowiedzą na Twoje potrzeby. Kupując polisę za pośrednictwem kalkulatora OC i AC nie tylko zyskujesz realny wybór, ale możesz także sporo zaoszczędzić.

Które ubezpieczenie zapewnia pomoc przy awarii świateł?

Przepalenie się żarówki w trasie czy inna usterka związana z oświetleniem w samochodzie to poważny problem, z którym należy się jak najszybciej uporać. Nie zawsze jednak da się to zrobić na własną rękę i wtedy z pomocą przychodzi ochrona assistance.

Porównaj ceny OC i AC

Choć wydaje się, ze to drobnostka, wymiana żarówki na nową to często nie taka prosta sprawa. To oczywiście tylko jedna z sytuacji, w której docenisz wykupioną polisę ASS. Kierowcy korzystają z niej przeważnie, gdy konieczne są:

 • naprawa na miejscu zdarzenia,
 • naprawa w warsztacie,
 • holowanie,
 • organizacja noclegu,
 • auto zastępcze itp.

Przeczytaj więcej: Ubezpieczenie assistance – ile naprawdę o nim wiesz? | Rankomat.pl

Zobacz, jakie oferty pakietu OC + assistance otrzymał pan Paweł z Jasła (50 l.), który postanowił skorzystać z kalkulatora, aby ubezpieczyć Opla Zafirę z 2014 roku.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
431,00 zł rata od 262 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
469,00 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
490,00 zł rata od 164,75 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
512,00 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
550,00 zł rata od 195,12 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
662,00 zł rata od 209 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
777,00 zł rata od 445 zł
TUZ Ubezpieczenia
431,00 złrata od 262.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
469,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
490,00 złrata od 164.75 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
512,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
550,00 złrata od 195.12 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
662,00 złrata od 209.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
777,00 złrata od 445.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 1.09.2023

Oczywiście ostateczna cena pakietu OC z assistance będzie zależała od zakresu ochrony w ramach drugiego z produktów, jednak mimo wszystko na porównaniu cen pan Paweł może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Podaj swoje dane w naszym kalkulatorze ubezpieczeń i przekonaj się, jak szybko znajdziesz atrakcyjną ochronę dla swojego pojazdu! Wówczas nawet dalsza podróż nie będzie dla Ciebie stresująca a w razie nagłej awarii szybko uzyskasz niezbędną pomoc.

Co warto wiedzieć?

1. Poprawnie działające światła w samochodzie poprawiają widoczność Twojego samochodu na drodze, ale także oświetlają jezdnię przed maską, ułatwiając poruszanie się po drodze.

2. Brak wymaganych świateł lub ich niepoprawne ustawienie może skutkować mandatem, punktami karnymi, a w skrajnych przypadkach zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

3. Kierowcy mają obowiązek stosowania świateł mijania przez całą dobę.

4. Kwestię korzystania ze świateł w samochodzie reguluje dokładnie art. 51 Ustawy prawo o ruchu drogowym.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile punktów karnych mogę otrzymać za brak świateł w samochodzie?

  Liczba przyznanych punktów karnych zależy od tego, z którymi światłami występuje problem i w jakich okolicznościach. Zasadniczo możesz otrzymać od 2 do 4 punktów karnych.

 2. Ile może wynosić najwyższy mandat za brak świateł w 2023 roku?

  Za brak świateł w samochodzie możesz zapłacić nawet kilka tysięcy złotych - ostateczna wysokość kary zależy od stopnia awarii oświetlenia i okoliczności zatrzymania. Poza mandatem i punktami karnymi policjant może także zatrzymać Twój dowód rejestracyjny.

 3. Po jakim czasie skasują się moje punkty karne za brak świateł?

  Obecnie punkty karne kasują się po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny lub uprawomocnienia wyroku. 17 września wejdzie jednak w życie przepis przywracający roczny okres kasowania punktów. 

 4. Czy podczas rutynowej kontroli drogowej policja może sprawdzić sprawność oświetlenia?

  Zgodnie z zapisami Kodeksu Ruchu Drogowego podczas kontroli policjant może zweryfikować także stan techniczny pojazdu, m.in, jego wyposażenie czy sprawność działania elementów takich jak oświetlenie.

 5. Czy mogę jechać z awarią jednego światła bez konsekwencji?

  Co do zasady uszkodzone lub niesprawne światła są argumentem do wystawienia mandatu, a nawet zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jeśli jednak na miejscu kontroli od razu usuniesz usterkę, np. wymienisz przepaloną żarówkę, może uda Ci się uniknąć konsekwencji.