Sfinalizowanie transakcji zakupu nowego auta nie oznacza jeszcze, że możesz swobodnie poruszać się nim po drogach. Zanim samochód nie zostanie ubezpieczony, może jedynie cieszyć Twoje oko. Jakie ubezpieczenie musi mieć nowy pojazd i gdzie je kupić?

Bez względu na to, czy nabyłeś używane, czy całkiem nowe auto, musi ono zostać ubezpieczone. W przypadku samochodu prosto z salonu warto jednak zwrócić szczególną uwagę na zakres wybranych polis i nie sugerować się najniższą ceną.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Zakup nowego samochodu – obowiązki właściciela

Każdy właściciel samochodu, czy to używanego czy zakupionego w salonie, musi w pierwszej kolejności zarejestrować samochód. W tym celu należy udać się do odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji i przedstawić komplet dokumentów. Należą do nich:

 • potwierdzenie własności pojazdu,
 • wniosek o rejestrację pojazdu dostępny w urzędzie w formie papierowej bądź jako pdf do wydruku w serwisie internetowym,
 • karta pojazdu,
 • dokument tożsamości właściciela auta lub odpis KRS, gdy samochód ma zostać zarejestrowany na firmę, deklaracja zgodności WE, czyli potwierdzenie, że parametry techniczne samochodu spełniają normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska Unii Europejskiej.
O terminie odbioru stałego dowodu rejestracyjnego właściciel auta zostanie poinformowany sms-em, e-mailem lub za pośrednictwem serwisu internetowego. Podczas jego odbioru będzie musiał okazać ważną polisę OC.

Jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu?

Właściciel nowego samochodu musi obowiązkowo kupić ubezpieczenie OC. Jednocześnie dla nowych aut, zalecane jest rozszerzenie zakresu ochrony co najmniej o polisę AC. Warto również taniej w pakiecie zakupić ubezpieczenie NNW czy assistance – Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Z reguły posiadacz nowego samochodu ma do wyboru dwie możliwe opcje ubezpieczenia.

1. Pakiet dealerski

Pakiet dealerski to ubezpieczenie proponowane bezpośrednio w salonie nabywcom nowych samochodów. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zakupu polisy w tym samym miejscu co auta oraz gwarancja, że dealer zaoferuje pełny pakiet ubezpieczeń (OC, AC, NNW). Właściciel samochodu nie ma jednak wpływu na to, jaka oferta oraz jakiego towarzystwa zostanie mu przedstawiona, a więc również nie może negocjować ceny pakietu. Salony z reguły proponują polisy o szerokim zakresie ochrony, co mimo niewątpliwych korzyści, może niestety wiązać się z dość wysoką ceną.

2. Ubezpieczenie na własną rękę

Właściciel nowego samochodu nie musi jednak korzystać z pakietu oferowanego przez salon. Ma możliwość zakupu polis lub pakietu ubezpieczeniowego na własną rękę. Choć wiąże się to z koniecznością poświęcenia własnego czasu na znalezienie odpowiedniej oferty, to istnieje duża szansa na zakup podobnego pakietu (OC+AC+assistance+NNW) o szerokim zakresie ochrony, jednak za dużo niższą cenę. Dlaczego? Posiadacz auta ma bowiem możliwość sprawdzenia ofert wielu towarzystw, a każde z nich może zaoferować mu zupełnie inną składkę za to samo ubezpieczenie.

Sprawdziliśmy za pomocą kalkulatora rankomat.pl, ile za najtańszy pakiet ubezpieczeń nowego samochodu zapłaci 40-letni pan Andrzej z Radoczy z województwa małopolskiego, właściciel Toyoty Aygo z 2020 r., który posiada 60% zniżki w OC i AC. Wybraliśmy dla niego oferty towarzyw, gwarantujących najkorzystniejsze autocasco, czyli takie, które zapewnia naprawę pojazdu w warsztacie na częściach oryginalnych, bez amortyzacji części oraz udziału własnego.

Dzięki porównaniu ofert kierowca mógł zaoszczędzić 2668 zł - tyle wyniosła różnica pomiędzy najtańszą i najdroższą propozycją ubezpieczenia.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC AC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1970,04 zł rata od 190 zł
Dodatkowo: Opony
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
2208,00 zł rata od 220 zł
Dodatkowo: Opony
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
2882,00 zł rata od 280 zł
Dodatkowo: Opony
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
3150,00 zł rata od 310 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
3478,00 zł rata od 340 zł
Dodatkowo: Opony
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
3868,00 zł rata od 380 zł
Dodatkowo: Opony
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
4120,00 zł rata od 410 zł
Dodatkowo: Opony
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
4638,00 zł rata od 460 zł
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC AC
Link4
1970,04 złrata od 190.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Benefia
2208,00 złrata od 220.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Aviva
2882,00 złrata od 280.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Proama
3150,00 złrata od 310.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
3478,00 złrata od 340.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Wiener
3868,00 złrata od 380.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
Uniqa
4120,00 złrata od 410.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
mtu24.pl
4638,00 złrata od 460.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.03.2021 r. dla 40-letniego kierowcy z Radoczy, właściciela Toyoty Aygo z 2020 r. Oferty autocasco bez udziału własnego i amortyzacji, naprawa bezgotówkowa w warsztacie, na częściach oryginalnych.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC AC nowego samochodu?

Wysokość składki OC AC zależy m.in. od rodzaju i wartości pojazdu, danych kierowcy (głównie jego wieku, stażu za kierownicą, historii bezszkodowej jazdy, miejsca zamieszkania) oraz zakresu ochrony. Część tych informacji jest stała - właściciel samochodu nie może zmienić własnych danych czy też informacji o ubezpieczanym aucie. Jeśli więc po porównaniu ofert cena najtańszej polisy nadal wydaje mu się zbyt wygórowana, pozostaje jedynie zmiana warunków ubezpieczenia AC. 

W przypadku nowego samochodu lepiej jednak pozostać przy naprawie w warsztacie (najlepiej w ASO), na częściach oryginalnych. Jeśli postanowimy pójść na ustepstwa, to bezpieczniej będzie zdecydować się na:

 • wniesienie do umowy udziału własnego - to wartość szkody, którą pokrywa z własnej kieszeni właściciel pojazdu,
 • zastosowanie amortyzacji - obniżenie wartości części przeznaczonych do wymiany z uwagi na ich wiek (zużycie eksploatacyjne).  

Sprawdziliśmy, ile mógłby zapłacić pan Andrzej za najtańszy pakiet ubezpieczeń, gdyby wybrał AC z udziałem własnym i/lub amortyzacją. Przypomnijmy: najlepsza oferta OC+AC pochodziła od Link4 (1970,04 zł).

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC AC nowego samochodu z udziałem własnym lub amortyzacją?

Udział własny (AC wypadkowe)

AmortyzacjaCena polisy
0 złbrak 1970 zł
500 złbrak1576 zł
1000 złbrak 1488 zł
1500 złbrak1371 zł
0 zł15%1856 zł
500 zł15%1497 zł
1000 zł15%1417 zł
1500 zł15%1310 zł
Wyniki kalkulacji z 30.03.2021 r. dla kierowcy z Radoczy, samochód Toyota Aygo z 2020 r.,  

Nowe auto na kredyt lub leasing – co z ubezpieczeniem?

Spora część klientów salonów samochodowych to osoby, które kupują auto na kredyt lub finansują je za pomocą leasingu. W takiej sytuacji klient będzie musiał liczyć się z opcją ubezpieczenia komunikacyjnego narzuconą przez bank, który formalnie będzie właścicielem pojazdu. Będzie miał on więc ostatnie słowo dotyczące zarówno zakresu polis, jak i akceptacji konkretnej oferty dla naszego nowego samochodu.

Banki najczęściej mają konkretne wymogi dotyczące zakresu ochrony ubezpieczenia Autocasco. Z reguły należą do nich:

 • brak udziału własnego,
 • brak franszyzy integralnej,
 • metoda naprawy pojazdu (najczęściej serwisowa),
 • stała suma ubezpieczenia.

Choć w przypadku leasingu i kredytu nie jest wykluczony zakup ubezpieczenia na własną rękę, to bank musi zgodzić się na ofertę przedstawioną przez klienta. Może się też zdarzyć, że tego rodzaju akceptacja będzie wymagała dodatkowej opłaty.

Nowy samochód - jakie dodatkowe ubezpieczenie warto kupić?

O ile zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkowy dla właścicieli wszystkich zarejestrowanych pojazdów, o tyle pozostałe polisy komunikacyjne mają charakter dobrowolny. Niektóre z nich warto jednak posiadać, jeśli mamy nowe lub najwyżej kilkuletnie auto. Należą do nich głównie:

 • Autocasco – ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę odszkodowania najczęściej w przypadku kradzieży samochodu, uszkodzeń spowodowanych działaniem sił natury, aktów wandalizmów i zniszczeń spowodowanych przez osoby trzecie. Jest to ubezpieczenie szczególne ważne w przypadku zakupu nowych samochodów. Jeśli auto zostanie np. ukradzione, jego właściciel przy odpowiednio wybranej sumie ubezpieczenia otrzyma nawet pełną kwotę wartości auta.

Podczas poszukiwań polisy AC na nowy samochód warto zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony. Najkorzystniejsze autocasco to takie, które zapewni właścicielowi auta likwidację szkody na częściach oryginalnych, w autoryzowanym warsztacie.

Na co zwrócić uwagę kupując AC

Nie bez znaczenia będzie również suma ubezpieczenia. Pojazdy, które zostały zakupione w salonie, bardzo szybko tracą na wartości. Aby zabezpieczyć się przed wypłatą odszkodowania, które po szkodzie nie pokryje kosztów zakupu nowego pojazdu (np. po szkodzie całkowitej lub kradzieży),  najlepiej zdecydować się na AC ze stałą sumą ubezpieczenia. Wtedy wartość samochodu przez cały okres trwania umowy będzie taka sama jak w dniu jej zawarcia.

 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje ochroną życie i zdrowie ubezpieczonego oraz najczęściej także pozostałych osób znajdujących się w pojeździe podczas wypadku.
Odszkodowanie z polisy NNW wypłacane jest jako odpowiedni procent sumy ubezpieczenia, uzależniony od uszczerbku na zdrowiu. Dlatego warto wybrać ubezpieczenie z jak najwyższym limitem odpowiedzialności towarzystwa.

Najczęściej 100% sumy ubezpieczenia wypłacane jest w przypadku śmierci lub trwałych zaburzeń psychoruchowych. Polisa z reguły nie jest droga, a w przypadku zakupu pakietu OC/AC może zostać dodana przez ubezpieczyciela całkiem nieodpłatnie lub za symboliczną kwotę. W przypadku nowego auta, nie warto więc z niej rezygnować.

 • Assistance – polisa, która zapewnia ubezpieczonemu pomoc techniczną, medyczną czy wsparcie informacyjne w przypadku awarii bądź kolizji lub wypadku. Zakres assistance zależy od wybranego wariantu polisy i może zapewniać dowóz benzyny, usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, transport do warsztatu, a w bardziej rozbudowanych pakietach nawet nocleg w hotelu lub opiekę nad dziećmi.

Co warto wiedzieć?

 1. Każde nowe auto musi zostać ubezpieczone w ramach OC.
 2. Właścicielom nowych aut zaleca się zakup pakietu ubezpieczeń, najczęściej OC+AC+NNW.
 3. Właściciele nowych aut mogą zdecydować się na tzw. pakiet dealerski lub zakupić ubezpieczenie komunikacyjne samodzielnie.
 4. W przypadku ubezpieczenia nowego samochodu warto rozważyć zakup dodatkowych polis, np. assistance, NNW.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia nowego samochodu

 1. Dlaczego ceny OC nowych aut są niższe od ubezpieczenia starego samochodu?

  W ocenie towarzystw ubezpieczeniowych starszy samochód potencjalnie może być mniej sprawny od nowego. W efekcie częściej może dochodzić w nim do awarii, a jeśli wydarzy się ona podczas jazdy, może się zwiększyć ryzyko wypadku lub kolizji drogowej. Jeżeli ucierpią w nim osoby trzecie, ubezpieczyciel będzie musiał pokryć szkody.
 2. Czy ubezpieczenie samochodu kupione w pakiecie jest tańsze?

  Tak. Po zakupie nowego samochodu musimy kupić OC, więc warto jednocześnie w pakiecie rozszerzyć zakres ochrony co najmniej o AC. Aby w pełni chronić świeżo zakupione auto, przydatne może być również assistance i NNW, a także ubezpieczenie opon i szyb. Zakup kilku polis u jednego ubezpieczyciela będzie tańszym rozwiązaniem niż każdej osobno.
 3. Kiedy warto kupić pakiet dealerski?

  Wpływ na cenę pakietu dealerskiego ma wartość auta, a nie historia ubezpieczeniowa właściciela. Jeśli w przeszłości wyrządziliśmy szkody i będziemy chcieli samodzielnie ubezpieczyć nowy samochód, towarzystwo ubezpieczeniowe może nam zaproponować wyższą składkę. Wówczas zakup polisy u dealera może być korzystniejszym rozwiązaniem.
 4. Czy można wyjechać nowym samochodem z salonu bez ubezpieczenia OC?

  Nie, ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Jeśli nie chcemy korzystać z pakietu dealerskiego proponowanego w salonie, warto wcześniej samodzielnie porównać oferty różnych towarzystw i kupie polisę samodzielnie.