Cena ubezpieczenia nowego samochodu jest ustalana indywidualnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Duży wpływ na koszt zakupu OC czy AC ma marka, model czy wartość auta, oraz historia lub miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Zwykle im nowszy samochód, tym tańsza polisa. Dotyczy to jednak wyłącznie obowiązkowego ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego w Polsce samochodu. Dotyczy to również pojazdów, które po zakupie wyjadą z salonu. Zaletą polisy OC nowego auta w kontekście wydatków jest z reguły niska cena. Jednak samo OC to stanowczo za mało, gdy mowa o samochodzie wartym kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych.

Nabywca takiego pojazdu powinien wykupić dodatkowo przynajmniej ubezpieczenie autocasco (AC). Wówczas warto zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony. Im szerszy, tym lepiej, bo AC powinno skutecznie chronić auto z salonu o dużej wartości przed ryzykiem kradzieży, poważnego uszkodzenia w wypadku czy zniszczenia przez wandali i siły natury.

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu w ramach OC i ochrony dodatkowej? Łatwo możesz to sprawdzić!

Zakup nowego samochodu w 2024 r. – jakie są obowiązki właściciela?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, po zakupie nowego samochodu należy zakupić polisę OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W razie braku ważnego OC nie można odebrać auta z salonu. Warto więc wykonać następujące czynności:

Oznacza to, że o ubezpieczeniu nowego samochodu najlepiej jest pomyśleć jeszcze przed finalizacją zakupu. W cenach OC i AC można zorientować się korzystając z kalkulatora rankomat.pl. W naszym formularzu wystarczy podać podstawowe parametry techniczne pojazdu i dane właściciela,  wymagane przez ubezpieczycieli. W zamian otrzymamy kilkadziesiąt propozycji ubezpieczenia w różnej konfiguracji - od obowiązkowego OC do pełnego, kompleksowego pakietu OC z AC, ASS, NNW oraz innymi polisami dobrowolnymi. Kalkulacja w rankomat.pl jest bezpłatna i niezobowiązująca.

Rejestracja nowego auta z salonu - jak przebiega?

Aby zarejestrować nowy samochód, należy udać się do odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji i przedstawić komplet dokumentów. Należą do nich:

  • potwierdzenie własności pojazdu,
  • wniosek o rejestrację pojazdu dostępny w urzędzie w formie papierowej bądź jako pdf do wydruku w serwisie internetowym,
  • dokument tożsamości właściciela auta lub odpis KRS, gdy samochód ma zostać zarejestrowany na firmę, deklaracja zgodności WE, czyli potwierdzenie, że parametry techniczne samochodu spełniają normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska Unii Europejskiej.

Na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego urząd ma 30 dni. Podczas odbioru dokumentu właściciel samochodu będzie musiał okazać ważną polisę OC.

Jakie nowe samochody kupują Polacy w 2024 roku?

Z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że w okresie styczeń - czerwiec 2024 r. Polacy w salonach najczęściej kupowali następujące marki:

  • Toyota – 52 126 egzemplarzy,
  • Skoda – 30 358,
  • Volkswagen – 17 677,
  • Kia – 16 161,
  • Hyundai – 15 267.

Natomiast wśród najczęściej sprzedawanych w okresie styczeń - czerwiec 2024 r. modeli nowych samochodów w salonach dominowały:

  • Toyota Corolla – 13 955,
  • Skoda Octavia – 11 313,
  • Toyota Yaris Cross – 8 038,
  • Toyota RAV4 – 7 186,
  • Toyota Yaris – 6 810.

Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe dla nowego samochodu?

Nie, ponieważ autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jednak rezygnacja z AC z szerokim zakresem ochrony w przypadku nowego samochodu może być bardzo nierozsądna. Auta prosto z salonu o dużej wartości zwykle są narażone na większe ryzyko kradzieży. Ponadto, jeśli np. pojazd zostanie poważnie uszkodzony w wypadku drogowym, to właściciel nie otrzyma odszkodowania potrzebnego na naprawę lub spłatę pozostałych rat. Efektem mogą być bardzo poważne kłopoty finansowe.

Przykład

Pan Mariusz zakupił w salonie Toyotę Corollę z rocznika 2023 za 110 tys. zł. Po sześciu miesiącach eksploatacji samochód został poważnie uszkodzony w wypadku i ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą. Jednak pan Mariusz kupił w pakiecie z OC autocasco ze stałą sumą ubezpieczenia. Dzięki temu wypłacone przez towarzystwo odszkodowanie bez problemu wystarczyło na zakup nowego modelu z rocznika 2024.

Na co zwrócić uwagę kupując AC

Pakiet dealerski czy ubezpieczenie nowego auta na własną rękę? – Wady i zalety

Wypowiedź eksperta

Właściciel nowego samochodu musi obowiązkowo kupić ubezpieczenie OC. Jednocześnie dla nowych aut zalecane jest rozszerzenie zakresu ochrony co najmniej o polisę AC. Warto również taniej w pakiecie zakupić ubezpieczenie NNW czy assistance.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychNatalia Tokarczyk-Jarocka, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Z reguły właściciel nowego samochodu ma do wyboru dwie opcje ubezpieczenia pojazdu – zakup pakietu dealerskiego w salonie lub kupno polis OC, AC, assistance czy NNW na własną rękę.

Porównaliśmy wady i zalety obu rozwiązań:

1. Pakiet dealerski

Pakiet dealerski to ubezpieczenie proponowane bezpośrednio w salonie nabywcom nowych samochodów. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zakupu polisy w tym samym miejscu co pojazdu oraz gwarancja, że dealer zaoferuje pełny pakiet ubezpieczeń (m.in. OC, AC, assistance NNW).

Właściciel samochodu nie ma jednak wpływu na to, której firmy oferta zostanie mu zaproponowana oraz na zakres ochrony ubezpieczanego auta. Salony z reguły proponują rozbudowane pakiety polis. Ale mimo niewątpliwych korzyści, może niestety wiązać się to z dość wysoką ceną i brakiem możliwości porównania ofert konkurencyjnych towarzystw.

2. Ubezpieczenie nowego samochodu na własną rękę

Właściciel nowego samochodu nie musi korzystać z pakietu dealerskiego oferowanego przez salon. Ma możliwość ubezpieczenia auta na własną rękę. Choć wiąże się to z koniecznością poświęcenia własnego czasu na znalezienie optymalnej oferty, to istnieje duża szansa na zakup podobnego pakietu (OC AC ssistance NNW) o szerokim zakresie ochrony, jednak za dużo niższą cenę. Dlaczego? Posiadacz auta ma bowiem możliwość sprawdzenia ofert wielu towarzystw, a każde z nich może zaoferować mu zupełnie inną składkę za ubezpieczenie tego samego pojazdu.

Ile kosztuje AC nowego samochodu z salonu?

Sprawdziliśmy za pomocą kalkulatora rankomat.pl, ile za najtańszy pakiet ubezpieczeń (OC, AC, assistance, NNW) nowego samochodu zapłaci 45-letni pan Andrzej z Prudnika w województwie opolskim.

Ile kosztuje OC AC Toyoty Corolla z 2024 r?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC AC Toyoty Corolla z 2024 r?
Benefia
2538,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 04.07.2024 r. dla 45-latka z Prudnika. Samochód: Toyota Corolla z 2024 r., poj. 1490 cm3

Ile kosztuje OC AC Skody Octavia z 2024 r.?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC AC Skody Octavia z 2024 r.?
Uniqa
2175,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 04.07.2024 r. dla 45-latka z Prudnika. Samochód: Skoda Octavia z 2024 r., poj. 999 cm3

Ile kosztuje OC AC Toyoty Yaris Cross z 2024 r.?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC AC Toyoty Yaris Cross z 2024 r.?
Benefia
2511,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 04.07.2024 r. dla 45-latka z Prudnika. Samochód: Toyota Yaris Cross z 2024 r., poj. 1490 cm3

Kalkulacja została przeprowadzona dla top 3 najczęściej sprzedawanych modeli w okresie styczeń - czerwiec 2024. Z uwagi na wysoką wartość każdego z pojazdów oraz warunki gwarancyjne, które z reguły zobowiązują właściciela auta do naprawy tylko na częściach oryginalnych, wybraliśmy kompleksowe ubezpieczenie nowego samochodu, które zapewnia likwidację szkody w ASO (autoryzowanym warsztacie) z zastosowaniem oryginalnych części, ze zniesionym udziałem własnym i bez amortyzacji. 

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC i AC nowego samochodu w 2024?

Wysokość składki OC i AC zależy m.in. od rodzaju i wartości pojazdu, danych kierowcy (głównie jego wieku, stażu za kierownicą, historii bezszkodowej jazdy, miejsca zamieszkania) oraz zakresu ochrony. Część tych informacji jest stała – właściciel samochodu nie może zmienić własnych danych czy też informacji o ubezpieczanym aucie. Jeśli więc po porównaniu ofert cena najtańszej polisy nadal wydaje mu się zbyt wygórowana, pozostaje jedynie zmiana warunków ubezpieczenia AC. 

Jednak w przypadku nowego samochodu warto wybrać jak najszerszy zakres ochrony ze względu na wysoką wartość pojazdu. Lepiej pozostać przy naprawie pojazdu w warsztacie (najlepiej w Autoryzowanej Stacji Obsługi) przy zastosowaniu części oryginalnych. Jeśli postanowisz pójść na ustępstwa, aby obniżyć cenę ubezpieczenia auta, to można zdecydować się na:

  • wniesienie do umowy udziału własnego – to wartość szkody, którą pokrywa z własnej kieszeni właściciel pojazdu,
  • likwidację szkody na podstawie kosztorysu - towarzystwo ubezpieczeniowe wpłaca pieniądze przeznaczone na naprawę auta na konto klienta i klient sam zajmuje się jej organizacją i rozliczeniem z warsztatem,
  • naprawę samochodu z zastosowaniem części zamiennych,
  • zastosowanie amortyzacji – obniżenie wartości części przeznaczonych do wymiany z uwagi na ich wiek (zużycie eksploatacyjne).  

Nowy samochód – jakie dodatkowe ubezpieczenie warto kupić?

O ile zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkowy dla właścicieli wszystkich zarejestrowanych pojazdów, o tyle pozostałe polisy komunikacyjne mają charakter dobrowolny. Jednak niektóre z nich warto posiadać, gdy mamy nowe lub najwyżej kilkuletnie auto. Należą do nich głównie:

  • Autocasco – ubezpieczenie auta, które gwarantuje wypłatę odszkodowania najczęściej w przypadku kradzieży samochodu, uszkodzeń spowodowanych działaniem sił natury, aktów wandalizmu i zniszczeń spowodowanych przez osoby trzecie. AC jest szczególne ważne w przypadku zakupu nowych aut. Jeśli pojazd zostanie np. skradziony, jego właściciel przy odpowiednio dopasowanej sumie ubezpieczenia może otrzymać zwrot pełnej wartości utraconego samochodu.

Podczas poszukiwań polisy AC dla nowego samochodu warto zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony. Najkorzystniejsze autocasco to takie, które zapewni właścicielowi auta likwidację szkody na częściach oryginalnych, w autoryzowanym warsztacie (ASO).

Nie bez znaczenia będzie również suma ubezpieczenia. Pojazdy, które zostały zakupione w salonie, bardzo szybko tracą na wartości. Aby zabezpieczyć się przed ryzykiem wypłaty zbyt niskiego odszkodowania, które nie pokryje kosztów zakupu nowego samochodu (np. po szkodzie całkowitej lub kradzieży), najlepiej zdecydować się na stałą sumę ubezpieczenia AC. Wtedy wartość samochodu przez cały okres trwania umowy będzie taka sama, jak w dniu jej zawarcia.

  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje ochroną życie i zdrowie ubezpieczonego oraz najczęściej także pozostałych osób znajdujących się w pojeździe podczas wypadku.

Odszkodowanie z polisy NNW wypłacane jest jako odpowiedni procent sumy ubezpieczenia, uzależniony od rodzaju uszczerbku na zdrowiu. Dlatego warto wybrać ubezpieczenie z jak najwyższym limitem odpowiedzialności towarzystwa.

Najczęściej 100% sumy ubezpieczenia wypłacane jest w przypadku śmierci lub trwałych zaburzeń psychoruchowych. Polisa z reguły nie jest droga, a w przypadku zakupu w pakiecie z OC i AC może zostać dodana przez ubezpieczyciela całkiem nieodpłatnie lub za symboliczną kwotę. W przypadku nowego auta nie warto więc z niej rezygnować.

  • Assistance – polisa, która zapewnia ubezpieczonemu pomoc techniczną, medyczną czy wsparcie informacyjne w przypadku awarii, kolizji lub wypadku. Zakres assistance zależy od wybranego wariantu polisy i może zapewniać dowóz benzyny, usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, transport do warsztatu, a w bardziej rozbudowanych pakietach nawet nocleg w hotelu lub opiekę nad dziećmi.

Nowy samochód na kredyt lub leasing w 2024 – co z ubezpieczeniem auta?

Spora część klientów salonów samochodowych to osoby, które kupują auto na kredyt lub biorą pojazd w leasing. W takiej sytuacji klient będzie musiał liczyć się z opcją ubezpieczenia komunikacyjnego narzuconą przez bank lub leasingodawcę, który formalnie będzie właścicielem samochodu. Instytucja finansowa będzie więc miała decydujący wpływ na wybór zakresu ochrony i towarzystwa ubezpieczeniowego.

Instytucje finansowe najczęściej mają bardzo precyzyjne wymogi dotyczące zakresu ochrony ubezpieczenia AC. Z reguły należą do nich:

  • brak udziału własnego,
  • brak franszyzy integralnej,
  • metoda naprawy pojazdu (najczęściej serwisowa),
  • stała suma ubezpieczenia.

Choć w przypadku leasingu i kredytu nie jest wykluczony zakup ubezpieczenia na własną rękę, to bank musi zgodzić się na ofertę przedstawioną przez klienta. Może się też zdarzyć, że tego rodzaju akceptacja będzie wymagała dodatkowej opłaty.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie nowego samochodu 2024

  1. Nowy samochód z salonu musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne.
  2. Właścicielom nowych aut zaleca się zakup pakietu ubezpieczeń, najczęściej oprócz OC również AC, assistance i NNW.
  3. Właściciele nowych aut mogą zdecydować się na tzw. pakiet dealerski lub zakupić ubezpieczenie komunikacyjne samodzielnie.
  4. W przypadku zakupu nowego samochodu na kredyt lub leasing, instytucja finansowa ma prawo narzucić zakres ochrony ubezpieczenia oraz wybór konkretnej firmy ubezpieczeniowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia nowego samochodu

  1. Dlaczego ceny OC nowych aut są niższe od ubezpieczenia starego samochodu?

    W ocenie towarzystw ubezpieczeniowych starszy samochód potencjalnie może być mniej sprawny od nowego. W efekcie częściej może dochodzić w nim do awarii, a jeśli wydarzy się ona podczas jazdy, może się zwiększyć ryzyko wypadku lub kolizji drogowej. Jeżeli ucierpią w nim osoby trzecie, ubezpieczyciel będzie musiał pokryć szkody.

  2. Czy ubezpieczenie samochodu kupione w pakiecie jest tańsze?

    Tak. Po zakupie nowego samochodu musimy kupić OC, więc warto jednocześnie w pakiecie rozszerzyć zakres ochrony co najmniej o AC. Aby w pełni chronić świeżo zakupione auto, przydatne może być również assistance i NNW, a także ubezpieczenie opon i szyb. Zakup kilku polis u jednego ubezpieczyciela będzie tańszym rozwiązaniem niż każdej osobno.

  3. Kiedy warto kupić pakiet dealerski?

    Wpływ na cenę pakietu dealerskiego ma wartość auta, a nie historia ubezpieczeniowa właściciela. Jeśli w przeszłości wyrządziliśmy szkody i będziemy chcieli samodzielnie ubezpieczyć nowy samochód, towarzystwo ubezpieczeniowe może nam zaproponować wyższą składkę. Wówczas zakup polisy u dealera może być korzystniejszym rozwiązaniem.

  4. Czy można wyjechać nowym samochodem z salonu bez ubezpieczenia OC?

    Nie, ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Jeśli nie chcemy korzystać z pakietu dealerskiego proponowanego w salonie, warto wcześniej samodzielnie porównać oferty różnych towarzystw i kupić polisę samodzielnie.