Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Sfinalizowanie transakcji zakupu nowego auta nie oznacza jeszcze, że możesz swobodnie poruszać się nim po drogach. Zanim samochód nie zostanie ubezpieczony, może jedynie cieszyć Twoje oko. Jakie ubezpieczenie musi mieć nowy pojazd i gdzie je kupić?

Ubezpieczenie nowego samochodu
Porównaj ceny OC i AC

Bez względu na to czy nabyłeś używane, czy całkiem nowe auto, musi ono zostać ubezpieczone. W przypadku samochodu prosto z salonu warto jednak zwrócić szczególną uwagę na zakres wybranych polis i nie sugerować się najniższą ceną.

Zakup nowego samochodu – obowiązki właściciela

Każdy właściciel samochodu, czy to używanego czy zakupionego w salonie, musi w pierwszej kolejności zarejestrować samochód. W tym celu należy udać się do odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji i przedstawić komplet dokumentów. Należą do nich:

 • potwierdzenie własności pojazdu,
 • wniosek o rejestrację pojazdu dostępny w urzędzie w formie papierowej bądź jako pdf do wydruku w serwisie internetowym,
 • karta pojazdu,
 • dokument tożsamości właściciela auta lub odpis KRS, gdy samochód ma zostać zarejestrowany na firmę, deklaracja zgodności WE, czyli potwierdzenie, że parametry techniczne samochodu spełniają normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska Unii Europejskiej.
O terminie odbioru stałego dowodu rejestracyjnego właściciel auta zostanie poinformowany sms-em, e-mailem lub za pośrednictwem serwisu internetowego. Podczas jego odbioru będzie musiał okazać ważną polisę OC

Jakie ubezpieczenie dla nowego samochodu?

Właściciel nowego samochodu musi wykupić dla niego ubezpieczenie komunikacyjne. Ma on ustawowy obowiązek posiadania przynajmniej polisy OC. W przypadku nowych aut, zalecany jest jednak zakup bardziej rozbudowanego pakietu, np. OC+AC lub jeszcze szerszego np. OC+AC+ASS+NNW.

Z reguły posiadacz nowego samochodu ma do wyboru dwie możliwe opcje ubezpieczenia.

1. Pakiet dealerski

Pakiet dealerski to ubezpieczenie proponowane bezpośrednio w salonie nabywcom nowych samochodów. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zakupu polisy w tym samym miejscu co auta oraz gwarancja, że dealer zaoferuje pełny pakiet ubezpieczeń (OC, AC, NNW). Właściciel samochodu nie ma jednak wpływu na to, jaka oferta oraz jakiego towarzystwa zostanie mu przedstawiona, a więc również nie może negocjować ceny pakietu. Salony z reguły proponują polisy o szerokim zakresie ochrony, co mimo niewątpliwych korzyści, może niestety wiązać się z dość wysoką ceną.

2. Ubezpieczenie na własną rękę

Właściciel nowego samochodu nie musi jednak korzystać z pakietu oferowanego przez salon. Ma możliwość zakupu polis lub pakietu ubezpieczeniowego na własną rękę. Choć wiąże się to z koniecznością poświęcenia własnego czasu na znalezienie odpowiedniej oferty, to istnieje duża szansa na zakup podobnego pakietu (OC+AC+NNW) o szerokim zakresie ochrony, jednak za dużo niższą cenę. Dlaczego? Posiadacz auta ma bowiem możliwość sprawdzenia ofert wielu towarzystw dostępnych na rynku ubezpieczeniowym, a każde z nich może zaoferować mu zupełnie inną składkę za to samo ubezpieczenie.

Sprawdziliśmy za pomocą kalkulatora OC i AC rankomat.pl, ile za najtańszy pakiet ubezpieczeń nowego samochodu zapłaci 40-letni kierowca z Krakowa (inżynier, bez dzieci),  który posiada 60% zniżki w OC i AC. Wybraliśmy dla niego najkorzystaniejsze autocasco, czyli takie, które gwarantuje naprawę pojazdu w warsztacie na częściach oryginalnych, bez amortyzacji części oraz udziału własnego.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC AC nowego samochodu?
SamochódNajtańszy pakiet OCAC z ASS i NNW
Dacia Duster, poj. silnika 1598 cm3, benzyna1594 zł
Toyota Yaris, poj. silnika 1496 cm3, benzyna1635 zł
Skoda Fabia, poj. silnika 999 cm3, benzyna1338 zł
Fiat Tipo, poj. silnika 1368 cm3, benzyna1535 zł
Toyota Corolla, poj. silnika 1598 cm3, benzyna1833 zł
Toyota Auris, poj. silnika 1197 cm3, benzyna1421 zł
Hyundai Tucson, poj. silnika 1598 cm3, diesel2168 zł
Skoda Octavia, poj. silnika 999 cm3, benzyna1634 zł
Dacia Sandero, poj. silnika 1461 cm3, diesel1645 zł
Skoda Rapid, poj. silnika 999 cm3, benzyna1390 zł
Wyniki kalkulacji z 06.09.2019 r., auta wyprodukowane w 2019 r. 

Nowe auto na kredyt lub leasing – co z ubezpieczeniem?

Spora część klientów salonów samochodowych to osoby, które kupują auto na kredyt lub finansują je za pomocą leasingu. W takiej sytuacji klient będzie musiał liczyć się z opcją ubezpieczenia komunikacyjnego narzuconą przez bank, który formalnie będzie właścicielem pojazdu. Będzie miał on więc ostatnie słowo dotyczące zarówno zakresu polis, jak i akceptacji konkretnej oferty dla naszego nowego samochodu.

Banki najczęściej mają konkretne wymogi dotyczące zakresu ochrony ubezpieczenia Autocasco. Z reguły należą do nich:

 • brak udziału własnego,
 • brak franszyzy integralnej,
 • metoda naprawy pojazdu (najczęściej serwisowa),
 • stała suma ubezpieczenia.

Choć w przypadku leasingu i kredytu nie jest wykluczony zakup ubezpieczenia na własną rękę, to bank musi zgodzić się na ofertę przedstawioną przez klienta. Może się też zdarzyć, że tego rodzaju akceptacja będzie wymagała dodatkowej opłaty.

Nowy samochód - jakie dodatkowe ubezpieczenie warto kupić?

O ile zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkowy dla właścicieli wszystkich zarejestrowanych pojazdów, o tyle pozostałe polisy komunikacyjne mają charakter dobrowolny. Niektóre z nich warto jednak posiadać, jeśli mamy nowe lub najwyżej kilkuletnie auto. Należą do nich głównie:

 • Autocasco – ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę odszkodowania najczęściej w przypadku kradzieży samochodu, uszkodzeń spowodowanych działaniem sił natury, aktów wandalizmów i zniszczeń spowodowanych przez osoby trzecie. Jest to ubezpieczenie szczególne ważne w przypadku zakupu nowych samochodów. Jeśli auto zostanie np. ukradzione, jego właściciel przy odpowiednio wybranej sumie ubezpieczenia otrzyma nawet pełną kwotę wartości auta.

Podczas poszukiwań polisy AC na nowy samochód warto zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony. Najkorzystniejsze autocasco to takie, które zapewni właścicielowi auta likwidację szkody na częściach oryginalnych, w autoryzowanym warsztacie.

Na co zwrócić uwagę kupując AC

Nie bez znaczenia będzie również suma ubezpieczenia. Pojazdy, które zostały zakupione w salonie, bardzo szybko tracą na wartości. Aby zabezpieczyć się przed wypłatą odszkodowania, które po szkodzie nie pokryje kosztów zakupu nowego pojazdu (np. po szkodzie całkowitej lub kradzieży),  najlepiej zdecydować się na AC ze stałą sumą ubezpieczenia. Wtedy wartość samochodu przez cały okres trwania umowy będzie taka sama jak w dniu jej zawarcia.

 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje ochroną życie i zdrowie ubezpieczonego oraz najczęściej także pozostałych osób znajdujących się w pojeździe podczas wypadku.
Odszkodowanie z polisy NNW wypłacane jest jako odpowiedni procent sumy ubezpieczenia, uzależniony od uszczerbku na zdrowiu. Dlatego warto wybrać ubezpieczenie z jak najwyższym limitem odpowiedzialności towarzystwa.

Najczęściej 100% sumy ubezpieczenia wypłacane jest w przypadku śmierci lub trwałych zaburzeń psychoruchowych. Polisa z reguły nie jest droga, a w przypadku zakupu pakietu OC/AC może zostać dodana przez ubezpieczyciela całkiem nieodpłatnie lub za symboliczną kwotę. W przypadku nowego auta, nie warto więc z niej rezygnować.

 • Assistance – polisa, która zapewnia ubezpieczonemu pomoc techniczną, medyczną czy wsparcie informacyjne w przypadku awarii bądź kolizji lub wypadku. Zakres assistance zależy od wybranego wariantu polisy i może zapewniać dowóz benzyny, usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, transport do warsztatu, a w bardziej rozbudowanych pakietach nawet nocleg w hotelu lub opiekę nad dziećmi.

Co warto wiedzieć

 • Każde nowe auto musi zostać ubezpieczone w ramach OC.
 • Właścicielom nowych aut zaleca się zakup pakietu ubezpieczeń, najczęściej OC+AC+NNW.
 • Właściciele nowych aut mogą zdecydować się na tzw. pakiet dealerski lub zakupić ubezpieczenie komunikacyjne samodzielnie.
 • W przypadku ubezpieczenia nowego samochodu warto rozważyć zakup dodatkowych polis, np. assistance, NNW.