Fabryczny kolor lakieru samochodu jest zakodowany w jego numerze VIN. Ten z kolei znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, książce serwisowej czy tabliczce znamionowej w pojeździe. Nazwa i rodzaj lakieru może być przydatny np. podczas wizyty u lakiernika po stłuczce lub w celu usunięcia zarysowań karoserii. Zobacz, jak trafnie odczytać kod lakieru w przypadku poszczególnych marek samochodów.
- Co to jest numer VIN?
- Gdzie można znaleźć numer VIN?
- Jak odczytać kolor lakieru z numeru VIN?
- Do czego potrzebny jest numer lakieru?
- Co to jest tabliczka znamionowa i jak odczytać z niej numer lakieru?
- Jak odczytać kolor lakieru różnych producentów aut?
- Gdzie jeszcze szukać informacji o kolorze lakieru?
- Czy kolor lakieru samochodu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
Każdego roku firma lakiernicza Axalta Coats Systems publikuje Globalny raport popularności kolorów samochodowych. W 2022 roku w motoryzacji niezmiennie dominowały trzy barwy - biały, czarny oraz szary. Z kolei kolorem roku 2023 został okrzyknięty odcień Techno Blue.
Specjaliści zajmujący się tą dziedziną twierdzą nawet, że kolor samochodu wiele mówi o temperamencie i charakterze jego właściciela. Przykładowo, jaskrawy lakier samochodu świadczy o energiczności i chęci wyróżnienia się z tłumu. Z kolei białe samochody wybierają osoby, które cenią sobie minimalizm. Warto wiedzieć, że każda podstawowa barwa samochodu ma swoje liczne odcienie.
Sprawdziliśmy, jak oznaczają je różni producenci aut, jak można odczytać lakier samochodu po numerze VIN i gdzie jeszcze szukać tej informacji.
Co to jest numer VIN?
VIN (ang. Vehicle Identification Number), to numer identyfikacyjny samochodu. Składa się on z 17 znaków, które definują różne cechy pojazdu m.in.:
- nazwę i kraj producenta,
- rodzaj nadwozia,
- numer zakładu, w którym wyprodukowano samochód,
- rok produkcji samochodu,
- unikalny numer auta.
Niektórzy producenci kodują dodatkowe informacje o aucie, np. rodzaj pasów bezpieczeństwa, które są w nim zamontowane. Rozszyfrujmy przykładowy numer VIN:
WVWZZZ6NZ1Y093666
- W - kraj pochodzenia producenta – w tym przypadku Niemcy,
- VWZZZ6N - marka i model pojazdu (Volkswagenem Polo),
- Z1Y - rok i miejsce produkcji pojazdu (w tym przypadku to Hiszpania i 2001 rok),
- ostatnie 6 cyfr to unikatowy numer seryjny konkretnego samochodu.
Uwaga!
Gdzie można znaleźć numer VIN?
Nie ma przepisów jednoznacznie określających miejsce, w którym ma znajdować się VIN, ale musi być on umieszczony na stałym elemencie pojazdu, z którego będzie można odczytać numer nawet po poważnym wypadku.
W praktyce producenci wypalają go w kilku miejscach, najczęściej na:
- słupku bocznym od strony kierowcy,
- na drzwiach kierowcy,
- przegrodzie czołowej,
- podłodze bagażnika,
- ramach (w przypadku terenówek).
Numer VIN znajduje się też w dowodzie rejestracyjnym w polu E i w książce serwisowej. Dodatkowo producenci umieszczają go na nalepkach w samochodzie, tabliczce znamionowej lub okienku przedniej szyby.
Wypowiedź eksperta
Jak odczytać kolor lakieru z numeru VIN?
Choć VIN zawiera wiele istotnych informacji, to nie istnieje jedna metoda na samodzielne sprawdzenie koloru samochodu po tym numerze. Wynika to z faktu, że nie ma ujednoliconego sposobu kodowania nazwy lakieru i każdy producent zapisuje go inaczej. W sieci można znaleźć wiele dekalkulatorów numerów VIN, ale żaden nie zawiera wzmianki o kolorze lakieru.
Niezawodną metodą na sprawdzenie, jakim lakierem pokryto pojazd, jest kontakt z autoryzowanym serwisem. Pracownicy mają tam dostęp do narzędzi i programów, które po wpisaniu numeru VIN pokazują dokładną nazwę lub kod lakieru.
Do czego potrzebny jest numer lakieru?
Znajomość numeru lakieru potrzebna jest do poprawek lakierniczych, np. po stłuczce. Jedna barwa może mieć bardzo dużo wariantów, a wiedza o numerze lakieru pozwoli lakiernikowi skorzystać z właściwego odcienia. Dzięki temu po lakierowaniu nasz samochód nadal będzie wyglądał estetycznie.
Warto wiedzieć, że profesjonalny lakiernik, dopasowując kolor, nie bierze pod uwagę tylko kodu (nazwy) lakieru, ponieważ jak każda część w samochodzie starzeje się on i zużywa. Przykładowo, jeśli samochód ma na tabliczce znamionowej wpisane, że wyjechał z fabryki jako „czysto granatowy” nie oznacza, że taki sam odcień będzie miał po 10 latach użytkowania.
Co to jest tabliczka znamionowa i jak odczytać z niej numer lakieru?
Tabliczki znamionowe to obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu. W przypadku ich braku auto nie przejdzie corocznego badania technicznego. Można na nich znaleźć kod koloru (tzw. OEM), którym auto zostało pokryte, kiedy wyjeżdżało z fabryki. Tabliczki muszą być zamocowane w łatwo dostępnym miejscu, ale nieraz trudno je znaleźć.
Tabliczki to metalowe płytki albo etykiety zabezpieczone plombami, na których producent umieszcza różne informacje na temat samochodu, takie jak:
- markę pojazdu,
- numer VIN,
- numer świadectwa homologacji (typu WE lub typu pojazdu),
- maksymalną masę całkowitą pojazdu,
- maksymalne obciążenie osi – od przodu do tyłu.
Umiejscowienie tabliczki znamionowej w samochodzie jest wpisane do książki serwisowej.
Producenci najczęściej mocują ją na słupku B, na drzwiach kierowcy, w bagażniku, pod maską lub pod klapą wlewu paliwa. Po odszukaniu tabliczki można sprawdzić numer lakieru, którym fabrycznie pokryto auto.
Jak odczytać kolor lakieru różnych producentów aut?
W zależności od marki samochodu, producenci zapisują kolory za pomocą innego rodzaju kodów. Przykładowo:
- BMW – producent zapisuje kolor pełną nazwą.
- Opel – numer koloru to kod, który jest na samym dole tabliczki. Pierwsza litera oznacza rodzaj lakieru (A – akrylowy, E – wodorozcieńczalny, Y– metaliczny), cyfry mówią o kolorze.
- Renault – kod tworzy 5 znaków, z których dwa pierwsze to „TE”, a ostatnie 3 mówią o kolorze.
- Ford – numer koloru to dwuznakowy kod znajdujący się w lewym dolnym roku tabliczki znamionowej.
- Volkswagen i Audi – zapisują kody w podobny sposób rozpoczynając je od litery L.
Gdzie jeszcze szukać informacji o kolorze lakieru?
Niektórzy producenci umieszczają dane na temat lakieru na dodatkowych oznaczeniach w samochodzie. Sprawdziliśmy, gdzie takich informacji szukać dla różnych marek samochodów.
Kod lakieru Alfa Romeo
Ten producent wykorzystuje kilka miejsc w samochodzie, aby umieścić numer zastosowanego lakieru. Najczęściej są to m.in. klapa bagażnika lub spodnia część maski samochodu. W przypadku aut marki Alfa Romeo, kod lakieru składa się albo z trzech cyfr (np. 695) albo trzech cyfr, ukośnika oraz wielkiej litery (np. 695/N).
Kod lakieru Audi
Audi umieszcza kod lakieru samochodu najczęściej w obrębie bagażnika - naklejkę możesz znaleźć np. pod matą, przy komorze koła zapasowego czy w tylnym przedziale. Kod lakieru Audi ma postać ciągu 3 lub 4 znaków.
Kod lakieru BMW
Również ten producent do umieszczenia kodu lakieru wykorzystuje kilka lokalizacji w samochodzie. Szukaj go choćby na słupku przy drzwiach kierowcy. Kod lakieru może zostać umieszczony także pod maską auta w okolicy amortyzatora. Zdarza się, że BMW umieszcza numer lakieru w komorze tylnego reflektora.
Kod lakieru Chrysler
Pojazdy z fabryki Chryslera kod lakieru mają umieszczony pod maską lub przy dolnej krawędzi drzwi. Biała naklejka powinna zawierać trzy znaki literowe.
Kod lakieru Citroen
W większości modeli Citroenów kod koloru lakieru umieszczany jest na drzwiach od strony kierowcy lub w ich okolicy, np. przy zawiasie lub na słupku. Numer lakieru tej marki występuje w postaci trzech lub czterech wielkich liter.
Kod lakieru Fiat
Informacja o kolorze może być na srebrnych naklejkach przyklejonych na krawędzi klapy bagażnika lub na spodzie maski pojazdu. Kod koloru ma postać 3 lub 4 cyfr, ukośnika i drukowanej litery.
Kod lakieru Ford
Ten producent samochodów także stosuje kilka miejsc do wskazania kodu lakieru pojazdu. Modele, które wyjechały z fabryki do 2009 roku będą miały tabliczkę przy drzwiach pasażera lub pod maską auta. Nowsze roczniki będą miały naklejkę już tylko w okolicach drzwi pasażera. Numer lakieru Forda zawsze ma formę dwóch znaków (drukowanych liter), np. HF.
Kod lakieru Honda
W przypadku Hondy kody koloru znajdują się na czarnych lub białych wlepkach pod maską lub na słupku od strony pasażera. Kod koloru ma postać ciągu znaków rozpoczynających się od dwóch liter, a następnie myślnika.
Kod lakieru Hyundai
Numer lakieru samochodu tej marki znajdziesz najpewniej pod maską. Alternatywna lokalizacja to okolice drzwi kierowcy. Szukaj czarnej naklejki lub tabliczki z nadrukowanymi białymi znakami. Kod lakieru Hyundaia będzie miał formę dwóch znaków, np. H2.
Kod lakieru Kia
Jeśli jesteś właścicielem samochodu tej marki, kod lakieru również znajdziesz pod maską pojazdu, ewentualnie przy drzwiach kierowcy. Tak samo jak w przypadku Hyudnaia, tak i Kia stosuje do oznaczenia lakieru dwa znaki pisane wielkimi literami.
Kod lakieru Lexus
Czarna naklejka z kodem koloru Lexusa powinna znajdować się przy drzwiach pasażera, np. przy progu, słupku czy w okolicach zawiasów.
Kod lakieru Mazda
Ten japoński producent samochodów umieszcza kod lakieru pod maską pojazdu lub we wnęce drzwi kierowcy. Numer lakieru Mazdy będzie miał postać dwóch lub trzech znaków, np. SQ.
Kod lakieru Mercedes-Benz
Kod koloru powinien być na naklejce na słupku drzwi kierowcy lub pod maską. Ma on postać ciągu trzech lub czterech cyfr nadrukowanych na czarnej naklejce.
Kod koloru Mini
Czarna tabliczka lub naklejka z kodem lakieru znajduje się także w modelach marki Mini. Producent umieszcza ją głównie w komorze silnika albo na słupku przy drzwiach pasażera.
Kod koloru Mitsubishi
W modelach marki Mitsubishi numer lakieru znajdziesz w tylnej części silnika, pod maską. Będzie to ciąg 3-4 znaków.
Kod koloru Opel
W większości przypadków Opel umieszcza kod lakieru samochodu przy drzwiach kierowcy - może to być np. zawias lub próg. Nowsze modele Opli specjalną naklejkę mają również przy drzwiach pasażera. Z kolei starsze modele mogą ją mieć pod maską. Numer lakieru Opla składa się z dwóch lub trzech cyfr oraz wielkiej litery.
Kod koloru Renault
Naklejkę z kodem koloru modelu Renault znajdziesz przy drzwiach kierowcy - na słupku lub na progu. Oznaczenie to zwykle ma formę ciągu czterech liter.
Kod koloru Peugeot
W większości przypadków samochody marki Peugeot kod koloru mają po stronie kierowcy, a konkretnie przy drzwiach. Naklejka informacyjna ma biały kolor, a kod lakieru składa się z trzech lub czterech znaków.
Kod koloru Saab
Ten producent samochodów koduje numer lakieru w trzech cyfrach (opcjonalnie na końcu dodawana jest jedna litera). Białą naklejkę można znaleźć w jednym z kilku miejsc - pod klapą bagażnika lub przy drzwiach od strony kierowcy.
Kod koloru Toyota
Numeru lakieru Toyoty należy szukać pod maską silnika albo na progu drzwi od strony pasażera. Producent umieszcza to oznaczenie na białej lub czarnej nalepce w postaci trzech znaków.
Kod lakieru Skoda
W samochodach marki Skoda numer lakieru znajdziesz najpewniej w bagażniku, np. przy kole zapasowym czy pod matą. Oznaczenie ma postać trzech lub czterech cyfr.
Kod lakieru Volkswagen
Również Volkswagen umieszcza numer lakieru w przestrzeni bagażnika. Naklejkę możesz znaleźć w okolicy koła zapasowego, pod matą lub w tylnym przedziale. To trzy lub cztery znaki, a pierwszy z nich to zwykle litera L.
Kod lakieru Volvo
Numeru kodu lakieru Volvo znajduje się najczęściej przy drzwiach kierowcy lub pasażera. Producent czasem umieszcza kod także pod maską auta. Będzie to ciąg trzech cyfr.
Czy kolor lakieru samochodu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
Na wysokość składki OC samochodu wpływa wiele czynników związanych zarówno z samym pojazdem, jak i jego właścicielem. Ubezpieczycieli interesują przede wszystkim:
- wiek kierowcy,
- jego miejsce zamieszkania,
- historia ubezpieczeniowa,
- marka i model pojazdu,
- rok produkcji,
- pojemność silnika.
W 2024 roku średnia cena składki OC kształtowała się właśnie pod wpływem tych czynników i wyniosła 650 zł.
Jak widać, kolor lakieru samochodu nie należy do czynników, które mogą zaważyć na wysokości składki OC. Agenci nie pytają o to kierowców, jak również takie pytanie nie pojawia się w formularzu kalkulatora OC i AC.
Aby uniknąć przepłacenia za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, warto skorzystać właśnie z takiego narzędzia online, jak porównywarka OC i AC. Pamiętajmy, że zakres OC jest zawsze stały, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ceny polisy mogą się jednak znacząco wahać - od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Tym bardziej warto szukać ochrony w jak najniższej cenie.
Inaczej jest w przypadku ubezpieczeń dodatkowych, jak assistance, autocasco czy NNW. Tutaj cena składki rośnie wraz z rozszerzaniem zakresu ochrony. Jeśli zatem szukasz pakietu ubezpieczeń w optymalnej cenie, również skorzystać z opcji porównania cen i zakupu ubezpieczenia bez wychodzenia z domu!
Warto wiedzieć:
- Numer VIN to kod składający się z 17 znaków, które zawierają wiele istotnych informacji o samochodzie.
- Z numeru VIN trudno jest odszyfrować kod lub nazwę lakieru.
- Pewną informację o nazwie lakieru można znaleźć na tabliczce znamionowej albo otrzymać ją z autoryzowanego serwisu.
- Dokładna nazwa lub kod lakieru potrzebna jest, żeby dopasować go do karoserii samochodu.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co zrobić w przypadku nieczytelnego numeru VIN?
Zgodnie z przepisami, numer VIN musi być na tyle wyraźny, żeby można go było odczytać. Jeżeli został uszkodzony np. w wyniku wypadku, należy udać się do rzeczoznawcy, który potwierdzi, że nieczytelność kodu nie wynika np. z próby fałszerstwa. Ekspertyzę od rzeczoznawcy trzeba przedstawić w wydziale komunikacji, gdzie otrzymamy decyzję ze zgodą na nadanie oraz wybicie nowego numeru VIN.
Jaki jest koszt lakierowania samochodu?
Ceny u lakierników zależą od lokalizacji warsztatu (w dużych miastach jest drożej) i wielkości lakierowanego elementu. Za polakierowanie błotnika trzeba zapłacić około 600-700 zł, ale koszt malowania dachu to już 1200-1500 zł.
Co zrobić, gdy nie wiem, jaki kolor lakieru ma samochód?
Jeżeli metody opisane w artykule na uzyskanie informacji o kodzie lakieru zawiodły, należy jechać samochodem do warsztatu lakierniczego. Lakiernicy posiadają kolorboxy (wzorniki), które pomogą dobrać odpowiedni odcień koloru.
Czy można samemu polakierować samochód?
Nie ma żadnych przepisów zabraniających samodzielnego malowania pojazdu. W sklepach można znaleźć lakiery samochodowe w sprayu lub z pędzelkiem już od 30 zł za sztukę. Efekt samodzielnego malowania zapewne będzie gorszy niż u lakiernika, który oprócz samego koloru, dobiera też odpowiednią warstwę lakieru.