Kalkulator OC bez podawania danych to ciekawy wynalazek. Dawniej do wyliczenia składki ludzie podawali tylko lata posiadania OC i pojemność silnika. Z czasem kwestionariusze rozrosły się i dzisiaj towarzystwa ubezpieczeniowe chcą znać stan cywilny czy liczbę dzieci. Teraz zaś firmy ubezpieczeniowe odchodzą od tych praktyk na rzecz tzw. szybkiej ścieżki, gdzie podajesz minimum danych. Kalkulator bez podawania danych jest odpowiedzią na wydłużony czas wypełniania formularza oraz obawy o bezpieczeństwo danych. Ale czy działa? Czy kalkulator OC bez podawania danych ma szanse wiarygodnie obliczyć składkę za ubezpieczenie?

Zdarza się, że w obawie przed niewłaściwym wykorzystaniem danych osobowych, ktoś podaje fałszywe informacje w kalkulatorze OC lub pomija osobiste pytania. Niestety, w ten sposób użytkownik traci możliwość uzyskania rzetelnych wyników kalkulacji. Jeżeli należysz do grona takich osób, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Właściwe wypełnienie wszystkich danych w kalkulatorze pozwala na wyliczenie rzeczywistej kwoty ubezpieczenia. Jeśli nie podasz szczegółowych danych, może to skutkować wyliczeniem niewłaściwej składki, a w rezultacie z koniecznością zapłacenia większej niż wstępnie przewidywaliśmy kwoty obowiązkowego ubezpieczenia. Warto więc wprowadzić do kalkulatora możliwe dokładne dane i jest to w naszym najlepszym interesie.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Kalkulator OC online: jakie informacje należy podać?

Szukasz kalkulatora OC bez podania jakichkolwiek danych? Taki nie istnieje, bo nie byłoby możliwości wyliczenia składki. Informacje, których wymagamy od użytkowników naszej porównywarki mogą wydawać się zbyt osobiste. Jednak w rzeczywistości są one podstawą dla prawdziwej i rzetelnej kalkulacji. Zwróć uwagę, że o takie same informacje zapyta Cię agent wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz każda inna porównywarka ubezpieczeń.

W porównywarce OC znajduje się zbiór pytań dotyczących kierowcy i samochodu, pochodzących od wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Dlatego jest ich nieco więcej niż na stronie jednego ubezpieczyciela. Nie rezygnuj jednak z tego powodu z kalkulacji.

W naszym kalkulatorze OC wypełniasz formularz tylko raz, a w zamian otrzymujesz oferty od kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Niektóre z pytań mogą wydać Ci się bez znaczenia, na przykład: wykonywany przez Ciebie zawód, liczba posiadanych dzieci czy stan cywilny. Jednak w rzeczywistości, każde z nich może mieć wpływ na wysokość składki OC.

Dzięki specjalnie opracowanemu programowi, do każdego zakładu ubezpieczeń trafiają wybrane z formularza (wymagane) odpowiedzi. Jeśli zabraknie jednej z nich, towarzystwo nie wygeneruje oferty lub proponowana cena polisy będzie tylko przybliżona. Jakie w takim razie dane powinieneś podać, aby otrzymać realną ofertę?

Najpierw zostaniesz zapytany o pojazd zgłaszany do ubezpieczenia, m.in.:

 • rok produkcji, markę, model, rodzaj paliwa i pojemność silnika,
 • sposób wykorzystywania samochodu (np. prywatnie, jako taksówkę), 
 • obecny oraz deklarowany przebieg,   
 • kraj pochodzenia oraz datę pierwszej rejestracji,   
 • numer rejestracyjny,   
 • rodzaj i ilość zabezpieczeń antykradzieżowych, miejsce parkowania,   
 • użytkowanie auta za granicą.

W naszym kalkulatorze OC pojawiają się również pytania dotyczące właściciela auta:

 • numer telefonu,   
 • imię, nazwisko, Pesel,
 • data urodzenia,   
 • data otrzymania prawa jazdy,
 • kod pocztowy w miejscu zamieszkania,   
 • stan cywilny, zawód, liczba dzieci,
 • historia ubezpieczenia (od ilu lat kupujesz polisy OC i AC, czy z Twoich polis były wypłacane odszkodowania).

Jeżeli nie jesteś jedynym właścicielem lub użytkownikiem auta, dodatkowo poprosimy Cię o dane współwłaściciela/współwłaścicieli oraz o dodatkowego, młodego kierowcę. Co się stanie, jeśli zdecydujesz się na pominięcie niektórych pytań?

Zalety kalkulatora OC bez podawania danych

Kalkulator OC bez podawania danych powstał jako odpowiedź na zapotrzebowania klientów firm ubezpieczeniowych zmęczonych długimi formularzami i obszernymi wywiadami. Poniżej prezentujemy jego najważniejsze zalety. 

Prywatność

Jedną z głównych zalet kalkulatora OC bez podawania danych jest prywatność. Nie podajesz PESELU, imienia, nazwiska. Masz całkowitą pewność, że Twoje wrażliwe dane nie zostaną wykorzystane w złym celu. Najprawdopodobniej przy zawieraniu polisy przyjdzie Ci za to zapłacić parę złotych więcej, ale coś za coś. 

Szybkość obliczenia składki

Jedziesz kupić auto. Na miejscu okazuje się, że pojazd nie spełnia Twoich oczekiwań, ale w komisie jest cacko, na widok którego dostajesz gęsiej skórki. Mieści się w Twoim budżecie, pasuje do potrzeb, tylko ubezpieczenie... W tamtym aucie wiedziałeś, ile zapłacisz. A co jeśli to będzie droższe? 

Stoisz w komisie, dobijasz targu, logiczne więc, że nie masz czasu wprowadzać wszystkich danych do kalkulatora, żeby policzyć OC. Chcesz to zrobić jak najszybciej, żeby zorientować się w sytuacji. 

W takim położeniu kalkulator bez podawania danych sprawdzi się znakomicie. Dopiero po fakcie okaże się, jak blisko prawdy była kalkulacja.

Dobry do liczenia składki "mniej/więcej"

Dzięki niemu możesz też sprawdzić na miejscu u agenta, czy składka, jaką agent Ci podał, jest adekwatna, czy nie. Możesz także uzyskać orientacyjną informację przed wycieczką do biura ubezpieczeniowego. 

Wady kalkulatora ubezpieczeń bez podawania danych

Nie ma nic za darmo. W biznesie zazwyczaj jest coś kosztem czegoś. Również w maksymalnie uproszczonym kalkulatorze ubezpieczeń OC kryją się wady, obok których nie można przejść obojętnie. 

Kalkulator bez podawania danych... każe podać dane

Większość kalkulatorów bez podawania danych reklamuje się tym, że wystarczy podać dwie lub trzy informacje, a system policzy Ci OC. Jednak po wprowadzeniu tych informacji, formularz poprosi Cię o dalsze informacje.

I nie ma w tym nic dziwnego. Firmy ubezpieczeniowe do obliczania ryzyka ubezpieczeniowego zatrudniają bardzo bystrych ludzi po ciężkich studiach i płacą im dużo pieniędzy za jak najdokładniejze oszacowanie, czy dany klient będzie kosztował firmę pieniądze, czy nie. 

I tak musisz podać dane przy zawarciu polisy

Procedura zawarcia ubezpieczenia stoi w sprzeczności z ideą kalkulatora bez podawania danych. Podczas podpisywania faktycznej umowy tak czy inaczej musisz podać wszystkie dane osobowe, adresowe, PESEL oraz dane pojazdu. Jaki jest więc sens korzystania z kalkulatora bez podawania danych, skoro i tak koniec końców trzeba je podać? 

Może się okazać, że cena za OC będzie inna

Być może podczas wprowadzania szczątkowych danych zdarzyło Ci się zataić pewne informacje, które mają ogromny wpływ na ocenę ryzyka. A może zapomniałeś. Może autem będzie jeździł młody kierowca? Towarzystwa ubezpieczeniowe na mocy Ustawy mają prawo przeliczyć składkę i zażądać dopłaty, jeśli w międzyczasie na jaw wyjdą okoliczności, które mogły mieć istotny wpływ na ocenę ryzyka. 

Szczególnie będzie to widoczne przy ubezpieczeniu dla obcokrajowców. Kiedy posiadacz samochodu poda numer rejestracyjny, dane samochodu i datę urodzenia, formularz uzna go za obywtela Polski. Przy zawieraniu polisy i podawaniu faktycznych danych wyjdzie jednak pochodzenie klienta. Wtedy nastąpi ten niezręczny moment, kiedy trzeba klientowi powiedzieć, że jednak zapłaci więcej. Dużo więcej. 

Czytaj więcejUbezpieczenie samochodu dla obcokrajowca – co trzeba wiedzieć?

Nie kupisz OC na firmę

Kalkulatory z uproszczoną ścieżką proszą z reguły o numer rejestracyjny auta (celem pobrania danych z UFG) i datę urodzenia właściciela. Firma nie ma daty urodzenia. Jeżeli założyłeś działalność rok temu i wpiszesz taką datę, formularz zgłupieje. 

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych rankomat.pl

Jeżeli spojrzysz na formularz kalkulatora na rankomat.pl, zauważysz, że nie poprosi Cię o dane osobowe. Nie musisz podawać numeru PESEL, numeru rejestracyjnego, imienia czy nazwiska. Podajesz jedynie informacje, które mają wpływ na wysokość składki, ale nie pozwolą Cię zidentyfikować. 

Nie musisz też podawać numeru telefonu czy adresu e-mail, żeby policzyć OC. Podane tych danych ma swoje plusy i minusy. 

W rankomat.pl pilnie przestrzegamy postanowień dyrektywy RODO. W każdej chwili masz wgląd w swoje dane, możesz je zmienić lub usunąć. Możesz nakazać nam zaprzestanie przetwarzania danych, a my to zrobimy. Jednak z tego miejsca chcemy Cię zapewnić, że Twoje dane są u nas bezpieczne, i służą jedynie do przedstawienia oferty.

Niektórych pól nie możesz pozostawić bez odpowiedzi, ponieważ bez nich towarzystwo nie ma możliwości wyliczenia składki. Są to przede wszystkim informacje o pojeździe oraz najważniejsze dane kierowcy, takie jak data urodzenia, data uzyskania prawa jazdy czy historia ubezpieczenia. Podczas wypełniania formularza, poinformujemy Cię, które odpowiedzi są wymagane.

Podstawowe dane w kalkulatorze do wypełnienia

Przy polach nieobowiązkowych znajdziesz informację, dlaczego pytamy o takie dane i z czym będzie się wiązać pozostawienie pytania bez odpowiedzi. Uzupełnienie tych pól zazwyczaj ma wpływ na szerokość przedstawionej ci oferty. Niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają innych danych, żeby móc dokonać właściwego wyliczenia składki.

Kolejne dane do wprowadzenia w kalkulatorze

Na które pytania w naszym kalkulatorze nie musisz odpowiadać?

 • Numer rejestracyjny pojazdu   
 • Imię, nazwisko, PESEL                                               
        Co zyskasz, podając w kalkulatorze OC swoje imię, nazwisko i PESEL?           
Kalkulator bez danychKalkulator z danymi

           

 • Ograniczona liczba ofert      

 • Przybliżona cena          

 • Większa liczba ofert               

 • Rzeczywista cena           

Wolisz nie zdradzać swoich danych? Niektóre towarzystwa jeszcze przed wyliczeniem składki sprawdzają historię OC swojego klienta. Jeśli wśród informacji uzyskanych od Ciebie zabraknie numeru PESEL, część z nich zrezygnuje z przedstawienia oferty. Inne mogą natomiast wyliczyć tylko cenę orientacyjną.

Co zyskasz podając nam swój numer telefonu i adres e-mail?

W naszym kalkulatorze OC pojawiają się również pytania dotyczące Twoich danych kontaktowych. Jeśli ich nie podasz, cały proces kalkulacji składki przebiegnie bez problemów, a otrzymane przez Ciebie propozycje OC będą szczegółowe. Przemyśl jednak, czy nie warto podać nam numeru telefonu oraz adresu email. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zakup taniej polisy.

           Co zyskasz podając nam swoje dane kontaktowe?           

Numer telefonu

Adres mailowy

           

 • Oddzwonimy do Ciebie nawet w 21 s i pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie        

 • Możesz zamówić rozmowę z naszym doradcą na później     

 • Przypomnimy Ci o końcu ubezpieczenia odpowiednio wcześniej           

 • Otrzymasz na swoją skrzynkę link umożliwiający powrót do wyliczenia, bez potrzeby ponownego wypełniania formularza               

 • Zgodę na otrzymywanie komunikacji mailowej możesz cofnąć w każdej chwili           

Kalkulator OC rankomat.pl - dlaczego warto z niego skorzystać?

Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, co oznacza, że każde towarzystwo zagwarantuje Ci taką samą ochronę pojazdu. Dzięki naszemu kalkulatorowi OC otrzymasz w jednym zestawieniu oferty ubezpieczenia od kilkunastu towarzystw.

Z kalkulatorem OC rankomat.pl zaoszczędzisz:

 • czas – szybciej znajdziesz najtańszego ubezpieczyciela,   
 • pieniądze - oferty poszczególnych towarzystw mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych.

Co warto wiedzieć?

 1. Nie istnieje internetowy kalkulator OC, w którym nie trzeba podawać danych. Wprowadzenie danych jest niezbędne dla uzyskania właściwego wyniku kalkulacji.
 2. Pytań w kalkulatorze może być więcej niż na stronie pojedynczego ubezpieczyciela ponieważ kalkulator zawiera zbiór pytań od wszystkich proponowanych ubezpieczycieli. Na tej podstawie możemy przedstawić wyniki kalkulacji stawek dla wielu towarzystw.
 3. Wszystkie zadawane pytania mogą mieć wpływ na kwotę składki ubezpieczenia OC, gdyż to na tej podstawie ubezpieczyciel ustala ryzyko związane z ubezpieczeniem pojazdu.
 4. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, co oznacza, że każde towarzystwo zagwarantuje Ci taką samą ochronę pojazdu, dlatego warto korzystać z kalkulatora, aby znaleźć ofertę najbardziej korzystną cenowo.
 5. Możesz nie podawać swoich danych kontaktowych, nie są one niezbędne dla prawidłowego wyniku kalkulacji, ale zwiększają Twoje szanse na zakup najtańszej polisy. Dzięki adresowi e-mail możesz także szybko wrócić do swoich kalkulacji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o kalkulator OC bez podawania danych

 1. Czy kara za brak OC jest automatyczna?

  Brak polisy zostanie wykryty przez odpowiedni algorytm, nazywany czasem "wirtualnym policjantem". Wezwanie do zapłaty grzywny wystawi na nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a zostanie ono nam doręczone listownie. Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC może zostać także nałożona podczas kontroli drogowej przez uprawnione do tego organy.

 2. Podanie których danych jest opcjonalne w porównywarce rankomat?

  W celu wyliczenia przybliżonej składki ubezpieczenia można pominąć wpisanie danych osobowych, numeru rejestracyjnego pojazdu oraz danych kontaktowych. Należy jednak pamiętać, że niepodanie części danych w formularzu może skutkować nieprawidłowym wyliczeniem ostatecznej składki ubezpieczenia.

 3. Czy są kalkulatory niepotrzebujące moich danych?

  Nie. Kalkulatory to narzędzia bazujące na danych. Łączą one w spójny formularz pytania płynące z towarzystw ubezpieczeniowych i na tej podstawie pozwalają na znalezienie najkorzystniejszej oferty.

 4. Czy moje dane wprowadzane do kalkulatora są bezpieczne?

  Internetowe porównywarki ubezpieczeń dokładają wszelkich starań, aby kompleksowo zabezpieczyć dane osobowe swoich użytkowników. Strony kalkulatorów stosują specjalne szyfrowanie uniemożliwiające kradzież informacji, a dane kontaktowe wprowadzone przez użytkownika nie zostaną udostępnione innym podmiotom bez jego zgody. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych możemy wycofać w dowolnym momencie.