Kalkulator OC bez podawania danych to duże uproszczenie procesu zakupu obowiązkowej polisy. W ostatnich latach kwestionariusze towarzystw ubezpieczeniowych rozrastały się w imię jak najlepszego poznania profilu klienta. Dziś szczegółowe formularze są w odwrocie, a popularną praktyka staje się tzw. krótka ścieżka. W efekcie do zakupu polisy OC wystarczy minimum danych o pojeździe i kierowcy. Czy podane informacje są bezpieczne i czy w ten sposób możesz uzyskać wiarygodną wysokość składki polisy? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kalkulator OC bez podawania danych to w rzeczywistości bardzo prosty formularz. Dane niezbędne do uzyskania wiarygodnej oferty ochrony sprowadzone zostają do minimum. Jednak nawet w takim przypadku wiele osób ma obawy o niewłaściwe wykorzystanie informacji wrażliwych.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

W efekcie podaje fałszywe dane lub pomija szczegółowe pytania. W ten sposób ogranicza liczbę wyników kalkulacji. Jeśli masz takie wątpliwości, postaramy się je rozwiać i pokazać, że kalkulator OC i AC online to szybkie, proste i bezpieczne rozwiązanie na znalezienie atrakcyjnej ochrony samochodu.

Wypowiedź eksperta

Właściwe wypełnienie wszystkich danych w kalkulatorze pozwala na wyliczenie rzeczywistej kwoty ubezpieczenia. Jeśli nie podasz szczegółowych danych, może to skutkować wyliczeniem niewłaściwej składki, a w rezultacie z koniecznością zapłacenia większej niż wstępnie przewidywaliśmy kwoty obowiązkowego ubezpieczenia. Warto więc wprowadzić do kalkulatora możliwe dokładne dane i jest to w naszym najlepszym interesie.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Kalkulator OC online: jakie informacje należy podać?

Szukasz kalkulatora OC bez podania jakichkolwiek danych? Taki nie istnieje, bo nie byłoby możliwości realnego wyliczenia składki. Informacje, których wymagamy od użytkowników naszej porównywarki mogą wydawać się zbyt osobiste. Jednak w rzeczywistości są one podstawą dla prawdziwej i rzetelnej kalkulacji. Zwróć uwagę na to, że o takie same informacje zapyta Cię agent wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz każda inna porównywarka ubezpieczeń.

Uwaga!

W porównywarce ubezpieczeń znajduje się zbiór pytań dotyczących kierowcy i samochodu. Chodzi o informacje, których wymagają wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Po jednorazowym wypełnieniu formularza otrzymasz od razu oferty od kilkunastu firm. Dzięki temu nie musisz wprowadzać ich osobno kilka razy na stronach poszczególnych ubezpieczycieli. Okazuje się, że porównanie różnorodnych ofert można przeprowadzić szybko i w jednym miejscu.

Dzięki specjalnie opracowanemu programowi, do każdego zakładu ubezpieczeń trafiają wybrane z formularza (wymagane) odpowiedzi. Jeśli zabraknie jednej z nich, towarzystwo nie wygeneruje oferty lub proponowana cena polisy będzie tylko przybliżona. Jakie w takim razie dane powinieneś podać, aby otrzymać realną ofertę?

Najpierw zostaniesz zapytany o pojazd zgłaszany do ubezpieczenia, m.in.:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • preferowana data rozpoczęcia ochrony,
 • zakres ubezpieczenia,
 • miejsce garażowania samochodu,
 • planowane przeznaczenie pojazdu.

W naszym kalkulatorze OC pojawiają się również pytania dotyczące właściciela auta:

 • data urodzenia,
 • kod pocztowy zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • liczba dzieci poniżej 26. roku życia,
 • czy samochód będą prowadziły osoby poniżej 26 lat lub mający prawo jazdy krócej niż trzy lata.

Jeżeli nie jesteś jedynym właścicielem lub użytkownikiem auta, dodatkowo poprosimy Cię o dane współwłaściciela/współwłaścicieli oraz o dodatkowego, młodego kierowcę

Jak widać, w spisie niezbędnych informacji brakuje takich danych jak marka i model pojazdu, przebieg itp. W ramach krótkiej ścieżki te szczegółowe parametry ubezpieczyciele współpracujący z porównywarką pozyskują sami. Wszystko dzięki integracji z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców.

Zalety kalkulatora OC bez podawania danych

Kalkulator OC bez podawania danych powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie klientów firm ubezpieczeniowych zmęczonych długimi formularzami i obszernymi wywiadami. Poniżej prezentujemy jego najważniejsze zalety. 

Prywatność

Jedną z głównych zalet kalkulatora OC bez podawania danych jest prywatność. Nie podajesz PESELU, imienia czy nazwiska. Masz całkowitą pewność, że Twoje wrażliwe dane nie zostaną wykorzystane w złym celu. Trafiają one jedynie do współpracujących z porównywarką partnerów biznesowych, po zaakceptowaniu przez Ciebie zgody dostępnej na stronie.

Uwaga!

Dla pełnego bezpieczeństwa kalkulator OC i AC działa na bazie szyfrowania danych kluczem SSL. Baza klientów jest zarejestrowana i spełnia wymagania biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO).
 

Szybkość obliczenia składki

Wyobraź sobie, że wybierasz się po wcześniej upatrzony samochód, ale na miejscu okazuje się, że nie spełnia Twoich oczekiwań. Korzystając z okazji, znajdujesz inny model w tym samym komisie, jednak nie przygotowałeś wcześniej kalkulacji składki ubezpieczenia. Na szczęście jesteś w stanie szybko ją zweryfikować!

Chcąc jak najszybciej podjąć decyzję o zakupie i dobić targu, na pewno ostatnie o czym marzysz, to długi i złożony formularz kalkulacji. W takim położeniu kalkulator bez podawania danych w wersji mobilnej sprawdzi się znakomicie. 

Dobry do liczenia składki "mniej/więcej"

Dzięki niemu możesz też sprawdzić na miejscu u agenta, czy składka, jaką Ci podał, jest adekwatna, czy nie. Możesz także uzyskać orientacyjną informację przed wycieczką do biura ubezpieczeniowego. 

Wady kalkulatora ubezpieczeń bez podawania danych

Nawet w maksymalnie uproszczonym kalkulatorze ubezpieczeń OC kryje się kilka minusów, o których należy wspomnieć, aby mieć pełną świadomość działania tego narzędzia.

Kalkulator bez podawania danych... wymaga podania danych

Większość kalkulatorów bez podawania danych reklamuje się tym, że wystarczy podać dwie lub trzy informacje, a system wyliczy przybliżoną cenę OC. Jednak po wprowadzeniu tych informacji, zwykle pojawia się komunikat z prośbą o kolejne. Nawet najlepszy agent ubezpieczeniowy nie jest w stanie przygotować oferty bez żadnej podstawy.

I tak musisz podać dane przy zawarciu polisy

Na ostatnim etapie zakupu polisy, czyli zawarciu umowy z ubezpieczycielem i tak trzeba podać najważniejsze dane osobowe:

 • imię i nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • PESEL, 
 • szczegółowe dane pojazdu.

Kalkulator bez podawania danych szczegółowych ma pomóc Ci w sprawnym podjęciu decyzji (być może zaważy nawet na zakupie konkretnego pojazdu). Finalizacja transakcji wymaga jednak wylegitymowania się i nie da się tego uniknąć.

Może się okazać, że cena za OC będzie inna

Być może podczas wprowadzania szczątkowych danych zdarzyło Ci się zataić pewne informacje, które mają ogromny wpływ na ocenę ryzyka lub po prostu zapomniałeś o nich. A może samochodem będzie jeździł młody kierowca, ale nie uwzględniłeś tego w formularzu?

Towarzystwa ubezpieczeniowe na mocy Ustawy mają prawo przeliczyć składkę i zażądać dopłaty, jeśli w międzyczasie na jaw wyjdą okoliczności, które mogły mieć istotny wpływ na ocenę ryzyka. Szczególnie będzie to widoczne przy ubezpieczeniu dla obcokrajowców.

Przykład

Kiedy posiadacz samochodu poda numer rejestracyjny, dane samochodu i datę urodzenia, formularz uzna go za obywatela Polski. Przy zawieraniu polisy i podawaniu faktycznych danych wyjdzie jednak pochodzenie klienta. Wtedy nastąpi ten niezręczny moment, kiedy trzeba klientowi powiedzieć, że jednak zapłaci więcej. Dużo więcej.

Czytaj więcejUbezpieczenie samochodu dla obcokrajowca – co trzeba wiedzieć?

Nie kupisz OC na firmę

Kalkulatory z uproszczoną ścieżką wymagają z reguły wprowadzenia numeru rejestracyjnego auta (w celu pobrania danych z UFG) i daty urodzenia właściciela. Nie przewidziano natomiast wprowadzenia daty założenia działalności. 

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych rankomat.pl

Jeżeli spojrzysz na formularz kalkulatora na rankomat.pl, zauważysz, że na tym etapie nie wymaga on wpisywania żadnych danych osobowych. Potrzebne są jedynie informacje, które mają realny wpływ na wysokość składki. 

Nie musisz też podawać numeru telefonu czy adresu e-mail, żeby policzyć OC, choć jeśli uznasz, że chcesz je udostępnić - nie ma problemu. Podane tych danych ma swoje plusy i minusy. 

W rankomat.pl pilnie przestrzegane są postanowienia dyrektywy RODO. W każdej chwili masz wgląd w swoje dane, możesz je zmienić lub usunąć. Możesz nakazać zaprzestania przetwarzania danych.

Zanim ruszyła krótka ścieżka, w kalkulatorze należało podać dość długą listę informacji o pojeździe i jego właścicielu:

 • rok produkcji, marka, model, rodzaj paliwa i pojemność silnika,
 • sposób wykorzystywania samochodu (np. prywatnie, jako taksówkę), 
 • obecny oraz deklarowany przebieg,   
 • kraj pochodzenia oraz datę pierwszej rejestracji,   
 • numer rejestracyjny,   
 • rodzaj i ilość zabezpieczeń antykradzieżowych, miejsce parkowania,   
 • użytkowanie auta za granicą.
 • numer telefonu,   
 • data urodzenia,   
 • data otrzymania prawa jazdy,
 • kod pocztowy w miejscu zamieszkania,   
 • stan cywilny, zawód, liczba dzieci,
 • historia ubezpieczenia (od ilu lat kupujesz polisy OC i AC, czy z Twoich polis były wypłacane odszkodowania).

Uwaga!

Obecnie z niemal 40 pytań formularza klient musi odpowiedzieć na ok. 9 i to bez konieczności wertowania dokumentów własnych czy samochodu!

Zobaczmy, jak wygląda to krok po kroku do momentu uzyskania zestawienia ofert od różnych ubezpieczycieli.

Sekcja 1

Pierwsza sekcja wymaga podania:

 • numeru rejestracyjnego,

 • daty urodzenia właściciela/leasingobiorcy,
 • daty rozpoczęcia ochrony,
 • zakresu ochrony,
 • akceptacji regulaminu porównywarki.

Sekcja 2

Druga sekcja pytań formularza dotyczy samego pojazdu i została sprowadzona do niezbędnego minimum a więc:

 • rodzaju pojazdu,
 • roku produkcji,
 • marki, 
 • modelu,

a następnie:

 • rodzaju paliwa,
 • pojemności silnika,
 • wersji wyposażenia pojazdu.

Przy polach nieobowiązkowych znajdziesz informację, dlaczego pytamy o takie dane i z czym będzie się wiązać pozostawienie pytania bez odpowiedzi. Uzupełnienie tych pól zazwyczaj ma wpływ na szerokość przedstawionej Ci oferty. Niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają innych danych, żeby móc dokonać właściwego wyliczenia składki.

Sekcja 3

W trzeciej części kalkulatora OC i AC konieczne będzie podanie:

 • przewidywanej liczby dodatkowych kierowców,
 • miejsca parkowania pojazdu w nocy,
 • liczby dzieci właściciela poniżej 26 roku życia (o ile je posiada).

Jeśli podasz współwłaścicieli pojazdu, dane na ich temat także będą potrzebne do wyliczenia składki.

Uwaga!

Pozostałe informacje na temat daty pierwszej rejestracji pojazdu, przebiegu, zabezpieczeń antykradzieżowych czy Twojej historii ubezpieczeniowej zostaną automatycznie zaciągnięte z bazy CEPiK. Ponadto stali użytkownicy porównywarki mogą liczyć na autouzupełnianie danych na podstawie wcześniej kupionych polis.

Na które pytania w kalkulatorze OC i AC nie musisz odpowiadać?

W formularzu kalkulacji znajdziesz tzw. pytania nieobowiązkowe. Jest to np.:

 • imię i nazwisko,
 • numer pesel,
 • numer rejestracyjny pojazdu.
        Co zyskasz, podając w kalkulatorze OC swoje imię, nazwisko i PESEL?           
Kalkulator bez danychKalkulator z danymi
 • ograniczona liczba ofert      
 • przybliżona cena          
 • większa liczba ofert               
 • rzeczywista cena           

Wolisz nie zdradzać swoich danych? Niektóre towarzystwa jeszcze przed wyliczeniem składki sprawdzają historię OC swojego klienta. Jeśli wśród informacji uzyskanych od Ciebie zabraknie numeru PESEL, część z nich zrezygnuje z przedstawienia oferty. Inne mogą natomiast wyliczyć tylko cenę orientacyjną.

Co zyskasz, podając nam swój numer telefonu i adres e-mail?

W kalkulatorze OC i AC pojawiają się również pytania dotyczące Twoich danych kontaktowych. Jeśli ich nie podasz, cały proces kalkulacji składki przebiegnie bez problemów, a otrzymane przez Ciebie propozycje OC będą szczegółowe. Przemyśl jednak, czy nie warto podać nam numeru telefonu oraz adresu email. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zakup taniej polisy.

           Co zyskasz, podając nam swoje dane kontaktowe?           

Numer telefonu

Adres mailowy

 • Oddzwonimy do Ciebie nawet i pomożemy Ci wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie.
 • Możesz zamówić rozmowę z naszym doradcą na później.    
 • Przypomnimy Ci o końcu ubezpieczenia odpowiednio wcześniej.         
 • Otrzymasz na swoją skrzynkę link umożliwiający powrót do wyliczenia, bez potrzeby ponownego wypełniania formularza.               

 • Zgodę na otrzymywanie komunikacji mailowej możesz cofnąć w każdej chwili.           

Kalkulator OC rankomat.pl - dlaczego warto z niego skorzystać?

Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, co oznacza, że każde towarzystwo zagwarantuje Ci taką samą ochronę pojazdu. Dzięki naszemu kalkulatorowi OC otrzymasz w jednym zestawieniu oferty ubezpieczenia od kilkunastu towarzystw.

Z kalkulatorem OC rankomat.pl zaoszczędzisz:

 • czas – szybciej znajdziesz najtańszego ubezpieczyciela,   
 • pieniądze - oferty poszczególnych towarzystw mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych.

Zyskasz ponadto możliwość porównania i zakupu optymalnej ochrony dla siebie z dowolnego miejsca i o każdej porze - formularz kalkulacji jest dostępny przez całą dobę! Sprawdź, jak szybko i korzystnie Ty ubezpieczysz swój samochód w prostym kalkulatorze OC i AC online.

Co warto wiedzieć?

 1. Nie istnieje internetowy kalkulator OC, w którym nie trzeba podawać żadnych danych. Ich wprowadzenie  jest niezbędne dla uzyskania właściwego wyniku kalkulacji. Tę procedurę można jednak znacznie uprościć.
 2. Pytań w kalkulatorze może być więcej niż na stronie pojedynczego ubezpieczyciela, ponieważ kalkulator zawiera zbiór pytań od wszystkich proponowanych towarzystw. Na tej podstawie możemy przedstawić bogate zestawienie ofert.
 3. Wszystkie zadawane pytania mogą mieć wpływ na kwotę składki ubezpieczenia OC, gdyż to na tej podstawie ubezpieczyciel ustala ryzyko związane z ubezpieczeniem pojazdu.
 4. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, co oznacza, że każde towarzystwo zagwarantuje Ci taką samą ochronę pojazdu. Dlatego warto korzystać z kalkulatora, aby znaleźć ofertę najbardziej korzystną cenowo.
 5. Możesz nie podawać swoich danych kontaktowych, nie są one niezbędne dla prawidłowego wyniku kalkulacji. Zwiększają jednak Twoje szanse na zakup najtańszej polisy. Dzięki adresowi e-mail możesz także szybko wrócić do wykonanych przez siebie kalkulacji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o kalkulator OC bez podawania danych

 1. Czy kara za brak OC jest automatyczna?

  Brak polisy zostanie wykryty przez odpowiedni algorytm, nazywany czasem "wirtualnym policjantem". Wezwanie do zapłaty grzywny wystawi na nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a zostanie ono nam doręczone listownie. Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC może zostać także nałożona podczas kontroli drogowej przez uprawnione do tego organy.

 2. Podanie których danych jest opcjonalne w porównywarce rankomat.pl?

  W celu wyliczenia przybliżonej składki ubezpieczenia można pominąć wpisanie danych osobowych, numeru rejestracyjnego pojazdu oraz danych kontaktowych. Należy jednak pamiętać, że niepodanie części danych w formularzu może skutkować nieprawidłowym wyliczeniem ostatecznej składki ubezpieczenia.

 3. Czy są kalkulatory niepotrzebujące moich danych?

  Nie. Kalkulatory to narzędzia bazujące na danych. Łączą one w spójny formularz pytania płynące z towarzystw ubezpieczeniowych i na tej podstawie pozwalają na znalezienie najkorzystniejszej oferty.

 4. Czy moje dane wprowadzane do kalkulatora są bezpieczne?

  Internetowe porównywarki ubezpieczeń dokładają wszelkich starań, aby kompleksowo zabezpieczyć dane osobowe swoich użytkowników. Strony kalkulatorów stosują specjalne szyfrowanie uniemożliwiające kradzież informacji, a dane kontaktowe wprowadzone przez użytkownika nie zostaną udostępnione innym podmiotom bez jego zgody. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych możemy wycofać w dowolnym momencie.