Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Jeden rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki. Jeśli jeździsz ostrożnie, po kilku latach możesz uzbierać ich 60% lub 70%. A może jeszcze więcej? Ubezpieczyciele mają własne sposoby wyliczania zniżek i przenoszenia ich z innych towarzystw.

mężczyzna porównujący ceny ubezpieczenia
Porównaj ceny OC i AC

Założenia są niezwykle proste. Jeden rok bez wypadku na koncie kierowcy to 10% zniżki. Standardowo po 6. latach bezpiecznej jazdy możesz uzyskać zniżki w wysokości 60%. Każda szkoda powoduje natomiast utratę 10%. Jednak to tylko teoria.

Nie istnieją prawne zapisy regulujące system wyliczania oraz przenoszenia zniżek z innych towarzystw, a ubezpieczyciele mają prawo stosować własne metody kalkulacji.

Jak zbierać zniżki w OC?

Przede wszystkim trzeba jeździć bezpiecznie. Przy założeniu braku jakichkolwiek szkód, maksymalną ulgę właściciel pojazdu nabywa po kilku latach. Ilu? To już zależy od wewnętrznych ustaleń każdego z ubezpieczycieli.

Przykładowo:

 • w towarzystwie MTU klient otrzyma pełne zniżki (60%) już po 3 latach bezszkodowej jazdy,
 • AXA przyzna temu samemu kierowcy 60% zniżki dopiero po 8 latach,
 • klienci innych towarzystw czekają na przyznanie pełnych zniżek nawet 10 lat (np. Gothaer),
 • są również firmy, które korzystają z możliwości indywidualnego naliczania zniżek (w zależności od przebiegu historii ubezpieczenia).

Podobna dowolność obowiązuje w kwestii utraty zniżek po wystąpieniu szkody. Większość ubezpieczycieli odbiera 10% zniżki za każdą spowodowaną szkodę. Są i takie, które odliczą więcej: 20% czy też 30% zniżek (np. Generali, Proama). Najbardziej surowi w ocenie szkodowego klienta ubezpieczyciele mogą stosować nawet 200% zwyżkę w OC, już przy trzech szkodach (jeśli doszło do nich w ciągu jednego roku polisowego).

Zniżki i zwyżki w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych
Towarzystwo ubezpieczenioweMaksymalna wysokość zniżkiPo ilu latach TU przyznaje max. zniżkęZwyżki za jedną szkodę na polisie
Allianz60%indywidualnie20%
Aviva60%610%
AXA60%820%
Benefia60%710%
Generali60%630%
Gothaer60%1010%
Link460%610%
MTU60%3indywidualnie
Proama70%630%
You Can Drive60%510%
* informacje aktualne na 02.07.2018 r. 

Po ilu latach szkoda zostanie wybaczona?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą podwyższyć składkę OC za szkodę, do której doszło nawet 10 lat wcześniej. Inne nie sięgają tak daleko wstecz. Warto zwrócić na to uwagę, bo im krótszą historię w OC bierze pod uwagę dana firma, tym większa szansa, że kierowca (który spowodował szkodę kilka lat temu) zapłaci mniej za obowiązkowe ubezpieczenie. Obecnie:

 • Allianz weryfikuje 4 lata historii OC potencjalnego klienta,
 • MTU, AXA i You Can Drive biorą pod uwagę ostatnich 5 lat, a Generali 6 lat,
 • Aviva uwzględnia ostatnie 7 lat, natomiast Benefia aż 10 lat historii klienta w OC.

Nie zawsze trzeba gromadzić zniżki w OC od zera

Jeśli kierowca po raz pierwszy ubezpiecza samochód, ale na swoim koncie ma już kilka lat doświadczenia w prowadzeniu (i ubezpieczeniu) innych pojazdów, część towarzystw może przenieść zgromadzone przez niego zniżki na nową umowę. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają również zniżki zdobyte wcześniej przez właściciela auta za granicą lub podczas użytkowania samochodu w leasingu. Zdarza się też, że wybrane towarzystwo przyjmuje do umowy OC zniżki wypracowane przez współmałżonka kierowcy (nie musi on być współwłaścicielem auta).

Właściciel pojazdu, który wcześniej ubezpieczał motocykl, quad lub ciągnik (a nawet przyczepę) może zadeklarować zgromadzone z tego tytułu zniżki podczas zakupu polisy OC na samochód. Zostaną one uwzględnione przez większość towarzystw ubezpieczeniowych.

Gdzie i jakie zniżki możesz przenieść na OC samochodu?
Towarzystwozniżki z:
jednośladuquadaciągnikaprzyczepyzagranicyleasinguwspółmałżonka
Allianztak
Avivana podstawie ZOPUK
AXAtaktaktakkierowca wpisany do dow. rejestracyjnegotak (tylko wspólnota majątkowa)
Gefiontaktaktaktaktak
Generalitaktaktaktak*tak¹
Gothaertaktaktak
Link4taktak¹jeżeli brak zniżek na auto osobowe
MTUtaktaktak
Proamataktaktaktak*tak¹
Uniqatak¹tak¹tak¹tylko współwłaściciel
You Can Drivetaktaktaktak

* zaświadczenie przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, nie starsze niż 30 dni

¹ tylko na podstawie historii w UFG

Przerwa w ubezpieczeniu OC a utrata zniżek

W historii ubezpieczenia może wystąpić przerwa pomiędzy kolejnymi okresami ochrony (np. kierowca sprzedał samochód i przez pewien czas nie posiadał innego auta). Co stanie się z wcześniej wypracowanymi zniżkami? Stracimy je całkowicie? A może towarzystwo uwzględni, że przez dłuższy czas kierowca jeździł bezszkodowo?

Również w tym przypadku każda firma stosuje własną metodę (więcej na temat zniżek po przerwie w OC przeczytasz w artykule: Przerwa w ubezpieczeniu OC i AC). Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnego towarzystwa, sprawdź, które z nich temat zniżek tratuje najkorzystniej dla Ciebie.

Historia zniżek – jak ją sprawdzić?

Dowolność ubezpieczycieli w kwestii przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę wpływa czasami na dezorientację kierowców. Wielu z nich nie wie, jakie ulgi w rzeczywistości im przysługują. Okazuje się jednak, że kierowca, który szuka najtańszej polisy OC wcale nie musi samodzielnie ich wyliczać. Wystarczy, że będzie wiedział:

 • ile posiada na swoim koncie bezszkodowych lat,
 • kiedy i ile szkód wyrządził w ciągu ostatnich kilku lat.

Jeśli właściciel auta nie pamięta dokładnie swojej historii ubezpieczenia, może ją uzyskać np.:

 • w UFG – po zarejestrowaniu się na stronie internetowej UFG otrzyma zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia z ostatnich 5 lat. Na jego podstawie przedstawiciel wybranego towarzystwa jest w stanie wyliczyć przysługujące mu zniżki,
 • w dotychczasowym towarzystwie - na prośbę klienta każde towarzystwo, w którym posiadał on wykupioną polisę wydaje tzw. ZOPUK (Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego). Widnieje na nim informacja o zakresie ubezpieczenia oraz spowodowanych szkodach.

System wyliczania zniżek tylko w teorii jest prosty. W rzeczywistości to skomplikowany proces, uzależniony od indywidualnych zasad danego ubezpieczyciela. Mimo, że zniżki mogą obniżyć cenę polisy OC, to szukając oszczędności na ubezpieczeniu nie warto posługiwać się wyłącznie nimi. Czasami zdarza się, że towarzystwo, które przyznaje kierowcy maksymalną ilość zniżek, w rzeczywistości przedstawia droższą ofertę niż ubezpieczyciel, u którego na taki sam bonus musimy czekać nieco dłużej.

Zarówno w doborze odpowiedniej polisy dopasowanej do Twoich potrzeb, jak i najbardziej konkurencyjnej ceny, pomogą Ci doradcy rankomat.pl.