Jeden rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki. Jeśli jeździsz ostrożnie, możesz uzbierać ich 60%, 70%, a może jeszcze więcej? Ubezpieczyciele mają własne sposoby wyliczania zniżek i przenoszenia ich z innych towarzystw.

mężczyzna porównujący ceny ubezpieczenia
Porównaj ceny OC i AC

Założenia są niezwykle proste. Jeden rok bez wypadku na koncie kierowcy to 10% zniżki. Standardowo po 6 latach bezpiecznej jazdy kierowca może uzyskać zniżki w wysokości 60%. Każda szkoda powoduje natomiast utratę 10%. Jednak to tylko założenia. Nie istnieją bowiem prawne zapisy regulujące system wyliczania oraz przenoszenia zniżek z innych towarzystw, a ubezpieczyciele mają prawo stosować własne metody kalkulacji. Nawet maksymalna zniżka nie gwarantuje najtańszej propozycji OC. Warto porównywać oferty i korzystać z dodatkowych promocji.

Jak zbierać zniżki?

Przede wszystkim trzeba jeździć bezpiecznie. Najczęściej maksymalną ulgę właściciel pojazdu nabywa po 6 latach – przy założeniu braku jakichkolwiek szkód. Za każdą szkodę ubezpieczyciel odbierze kierowcy natomiast uzbierane wcześniej 10%. Tyle założeń teoretycznych. Praktyka wygląda nieco inaczej. Nie każdy ubezpieczyciel przyznaje 60% zniżki po sześciu latach bezszkodowej jazdy. Np. w towarzystwie MTU klient otrzyma pełne zniżki już po 3 latach. System naliczania zniżek w tej firmie wygląda bowiem następująco:

• 1 rok bezszkodowej jazdy – 20% zniżki,
• 2 lata bezszkodowej jazdy – 40% zniżki,
• 3 lata bezszkodowej jazdy – 60% zniżki.

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z możliwość indywidualnego naliczania zniżek. I tak np. AXA przyznaje kierowcy pełne zniżki (60%) dopiero po 8 bezszkodowych latach, a Generali już po 4. Podobna dowolność obowiązuje w kwestii utraty zniżek po wystąpieniu szkody. Większość ubezpieczycieli odbiera 10% zniżki za każdą spowodowaną szkodę, jednak niektóre towarzystwa naliczają nawet -20% (np. Proama).

Sugerowanie się wyłącznie wysokością zniżki przy wyborze polisy OC/AC nie jest dobrym pomysłem, gdyż nie gwarantuje ona otrzymania najniższej ceny polisy. Może się zdarzyć, że towarzystwo X, które przyznało Ci 60% zniżki, zaproponuje wyższą składkę podstawą, niż firma Y, w której Twoje zniżki wynoszą tylko 40%. Indywidualnie wygląda również kwestia przenoszenia zniżek z polisy OC na AC. Mimo, że większość firm nie stosuje tego rozwiązania, to istnieją ubezpieczyciele, którzy mogą zaoferować Ci przeniesienie zniżek np. Benefia lub Proama (w przypadku zakupu AC po raz pierwszy).

Przerwa w ubezpieczeniu OC a utrata zniżek

Może się zdarzyć, że sprzedasz samochód i nie będziesz kupował kolejnego. Po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, że auto jest Ci jednak potrzebne i będziesz musiał kupić ubezpieczenie OC. Co stanie się z wcześniej wypracowanymi zniżkami? Stracisz je całkowicie? A może towarzystwo uwzględni, że przez dłuższy czas byłeś bezszkodowym kierowcą? Sprawa jest dość skomplikowana, ponieważ każde towarzystwo może stosować własną metodę w tej kwestii. 

Dwa lata bez polisy to z reguły najkrótszy okres, po którym ubezpieczyciele odbiorą Ci zniżki. Może się więc okazać, że jeśli przerwa wynosiła mniej niż 24 miesiące, wciąż będą przysługiwać Ci dotychczasowe zniżki. Jeśli jednak od sprzedaży auta upłynęły choćby 2 lata i kilka dni, zniżki mogą zostać całkowicie wykasowane. Niektóre towarzystwa podchodzą do sprawy jeszcze inaczej. Przy niektórych polisach, dopiero po 3 latach zaczyna się obniżać wypracowane wcześniej zniżki o 10% w stosunku do tego, co klient posiadał na poprzedniej polisie. Jeszcze inne towarzystwa idą klientom bardzo na rękę. Zniżki mogą zostać uwzględnione nawet po 5 latach przerwy, o ile nie była ona krótsza niż 60 miesięcy.

Towarzystwa podchodzą do tematu utraty zniżek bardzo indywidualnie. Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnego, sprawdź, który ubezpieczyciel temat zniżek tratuje najkorzystniej dla Ciebie.
 

Historia zniżek – jak ją sprawdzić?

Dowolność ubezpieczycieli w kwestii przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę wpływa na dezorientację kierowców. Wielu z nich nie wie, jakie ulgi w rzeczywistości im przysługują. Jedno towarzystwo może zaoferować 60%, inne tylko 30%. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele używając własnych przeliczników, mogą przyznawać kierowcom zniżki w sposób uznaniowy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, ile posiada na swoim koncie bezszkodowych lat oraz ile szkód wyrządził. Niemniej, jeśli właścicielowi auta zależy na informacji o wysokości posiadanych zniżek, może ją uzyskać na kilka sposobów.

UFG – po zarejestrowaniu się na stronie internetowej UFG każdy właściciel samochodu może otrzymać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia z ostatnich 5 lat. Na jego podstawie przedstawiciel ubezpieczyciela jest w stanie wyliczyć przysługujące klientowi zniżki.

ZOPUK – Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego na prośbę klienta wydaje każde towarzystwo, w którym posiadał on wykupioną polisę. Widnieje na nim informacja o zakresie ubezpieczenia oraz spowodowanych szkodach. Na tej podstawie można samodzielnie obliczyć wysokość zniżek.

• Poprzednia polisa – informacja o posiadanych zniżkach zazwyczaj znajduje się na umowie OC.

• Kontakt z ubezpieczycielem – każde towarzystwo, w którym klient posiadał polisę OC może udostępnić mu informacje o zapisanych w umowie zniżkach.

Gwarancja zniżek

Część towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zakup (za dodatkową opłatą) tzw. ochrony zniżek, czyli braku naliczenia zwyżki za spowodowaną szkodę. Klienci często błędnie uważają, że skoro wykupili produkt, ich składka OC lub AC nie wzrośnie nawet w przypadku spowodowania szkody. Pondato ochrona zniżek obowiązuje tylko w obrębie towarzystwa, w którym została wykupiona. Oznacza to, że jeśli postanowisz zmienić ubezpieczyciela, a na Twoim koncie pojawi się szkoda, zostanie ona wzięta pod uwagę na etapie wyliczenia składki w każdym innym towarzystwie. Warto również zaznaczyć, że ochrona zniżek nie oznacza gwarancji najniższej ceny OC w przypadku pozostania w tej samej firmie. Ubezpieczyciel może zaproponować wyższą cenę polisy, pomimo tego, że wysokość zniżek nie ulegnie zmianie.

System wyliczania zniżek tylko w teorii jest prosty. W rzeczywistości to skomplikowany proces, uzależniony od indywidualnych zasad danego ubezpieczyciela. Mimo, że zniżki mogą obniżyć cenę polisy OC lub AC, to szukając oszczędności na ubezpieczeniu nie warto posługiwać się wyłącznie nimi.

Zarówno w doborze odpowiedniej polisy dopasowanej do Twoich potrzeb, jak i najbardziej konkurencyjnej ceny, pomogą Ci doradcy rankomat.pl.