Jeden rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki. Jeśli jeździsz ostrożnie, po kilku latach możesz uzbierać ich 60% lub 70%. A może jeszcze więcej? Ubezpieczyciele mają własne sposoby wyliczania zniżek i przenoszenia ich z innych towarzystw.

Założenia są niezwykle proste. Jeden rok bez wypadku na koncie kierowcy to 10% zniżki. Standardowo po 6. latach bezpiecznej jazdy możesz uzyskać zniżki w wysokości 60%. Każda szkoda powoduje natomiast utratę 10%. Jednak to tylko teoria.

Nie istnieją prawne zapisy regulujące system wyliczania oraz przenoszenia zniżek z innych towarzystw, a ubezpieczyciele mają prawo stosować własne metody kalkulacji.

Jak zbierać zniżki w OC?

Przede wszystkim trzeba jeździć bezpiecznie. Przy założeniu braku jakichkolwiek szkód, maksymalną ulgę właściciel pojazdu nabywa po kilku latach. Ilu? To już zależy od wewnętrznych ustaleń każdego z ubezpieczycieli.

Przykładowo:

 • w towarzystwie MTU klient otrzyma pełne zniżki (60%) już po 3 latach bezszkodowej jazdy,
 • AXA przyzna temu samemu kierowcy 60% zniżki dopiero po 8 latach,
 • klienci innych towarzystw czekają na przyznanie pełnych zniżek nawet 10 lat (np. Wiener),
 • są również firmy, które korzystają z możliwości indywidualnego naliczania zniżek (w zależności od przebiegu historii ubezpieczenia).

Warto w tym miejscu podkreślić, że sam fakt udzielenia maksymalnych zniżek w oc nie musi przesądzać o najniższej na rynku ofercie ubezpieczenia. Każde towarzystwo bierze bowiem pod uwagę wiele dodatkowych czynników, które decydują o cenie polisy. Aby przekonać się, który ubezpieczyciel zaproponuje nam najtańsze oc, najlepiej sprawdzić oferty wielu firm. 

Przykład: 

40-letni kierowca z Radoczy, właściciel Skody Fabia z 2004 r., kupuje polisy OC od 3 lat. W tym czasie nie spowodował żadnej szkody komunikacyjnej. Po porównaniu ofert okazało się, że najtańszą propozycję OC przedstawiło mu towarzystwo AXA Direct.

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
OCACAssistanceNNW
AXA
OC
AC
Assistance
NNW
660,00 zł rata od 60 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
797,85 zł rata od 80 zł
Dodatkowo: Opony  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
812,00 zł rata od 80 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
834,00 zł rata od 80 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
882,00 zł rata od 80 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1085,00 zł rata od 100 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1228,00 zł rata od 120 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1330,00 zł rata od 130 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1908,00 zł rata od 190 zł
Dodatkowo: Opony   Szyby  
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
AXA
660,00 złrata od 60.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
797,85 złrata od 80.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony
mtu24.pl
812,00 złrata od 80.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
834,00 złrata od 80.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
882,00 złrata od 80.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1085,00 złrata od 100.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1228,00 złrata od 120.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1330,00 złrata od 130.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1908,00 złrata od 190.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony Szyby

Wyniki kalkulacji z 09.09.2020 r. dla 40-letniego mężczyzny z Radoczy, który kupuje OC od 3 lat (brak szkód),samochód: Skoda Fabia z 2004 r., poj. silnika 1,2 l

AXA Direct przyznaje pełne zniżki dopiero po 8 latach bezszkodowej jazdy, a więc o tak korzystnej cenie ubezpieczenia zdecydowały inne czynniki, np. starszy wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania czy posiadanie auta z niewielką pojemnością silnika. 

Ile zniżek można stracić po szkodzie?

Podobna dowolność obowiązuje w kwestii utraty zniżek po wystąpieniu szkody. Większość ubezpieczycieli odbiera 10% zniżki za każdą spowodowaną szkodę. Są i takie, które odliczą więcej: 20% czy też 30% zniżek (np. Generali, Proama). Najbardziej surowi w ocenie szkodowego klienta ubezpieczyciele mogą stosować nawet 200% zwyżkę w OC, już przy trzech szkodach (jeśli doszło do nich w ciągu jednego roku polisowego).

Zniżki i zwyżki w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych
Towarzystwo ubezpieczenioweMaksymalna wysokość zniżkiPo ilu latach TU przyznaje max. zniżkęZwyżki za jedną szkodę na polisie
Allianz60%indywidualnie20%
Aviva60%610%
AXA60%820%
Benefia60%710%
Generali60%630%
Gothaer60%1010%
Link460%610%
MTU60%3indywidualnie
Proama70%630%
You Can Drive60%510%
* informacje aktualne na 02.07.2018 r. 

Po ilu latach szkoda zostanie wybaczona?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą podwyższyć składkę OC za szkodę, do której doszło nawet 10 lat wcześniej. Inne nie sięgają tak daleko wstecz. Warto zwrócić na to uwagę, bo im krótszą historię w OC bierze pod uwagę dana firma, tym większa szansa, że kierowca (który spowodował szkodę kilka lat temu) zapłaci mniej za obowiązkowe ubezpieczenie. Obecnie:

 • Allianz weryfikuje 4 lata historii OC potencjalnego klienta,
 • MTU, AXA i You Can Drive biorą pod uwagę ostatnich 5 lat, a Generali 6 lat,
 • Aviva uwzględnia ostatnie 7 lat, natomiast Benefia aż 10 lat historii klienta w OC.

Nie zawsze trzeba gromadzić zniżki w OC od zera

Jeśli kierowca po raz pierwszy ubezpiecza samochód, ale na swoim koncie ma już kilka lat doświadczenia w prowadzeniu (i ubezpieczeniu) innych pojazdów, część towarzystw może przenieść zgromadzone przez niego zniżki na nową umowę. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają również zniżki zdobyte wcześniej przez właściciela auta za granicą lub podczas użytkowania samochodu w leasingu. Zdarza się też, że wybrane towarzystwo przyjmuje do umowy OC zniżki wypracowane przez współmałżonka kierowcy (nie musi on być współwłaścicielem auta).

Właściciel pojazdu, który wcześniej ubezpieczał motocykl, quad lub ciągnik (a nawet przyczepę) może zadeklarować zgromadzone z tego tytułu zniżki podczas zakupu polisy OC na samochód. Zostaną one uwzględnione przez większość towarzystw ubezpieczeniowych.

Gdzie i jakie zniżki możesz przenieść na OC samochodu?
Towarzystwozniżki z:
jednośladuquadaciągnikaprzyczepyzagranicyleasinguwspółmałżonka
Allianztak
Avivana podstawie ZOPUK
AXAtaktaktakkierowca wpisany do dow. rejestracyjnegotak (tylko wspólnota majątkowa)
Gefiontaktaktaktaktak
Generalitaktaktaktak*tak¹
Gothaertaktaktak
Link4taktak¹jeżeli brak zniżek na auto osobowe
MTUtaktaktak
Proamataktaktaktak*tak¹
Uniqatak¹tak¹tak¹tylko współwłaściciel
You Can Drivetaktaktaktak

* zaświadczenie przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, nie starsze niż 30 dni

¹ tylko na podstawie historii w UFG

Przerwa w ubezpieczeniu OC a utrata zniżek

W historii ubezpieczenia może wystąpić przerwa pomiędzy kolejnymi okresami ochrony (np. kierowca sprzedał samochód i przez pewien czas nie posiadał innego auta). Co stanie się z wcześniej wypracowanymi zniżkami? Stracimy je całkowicie? A może towarzystwo uwzględni, że przez dłuższy czas kierowca jeździł bezszkodowo?

Również w tym przypadku każda firma stosuje własną metodę (więcej na temat zniżek po przerwie w OC przeczytasz w artykule: Przerwa w ubezpieczeniu OC i AC). Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnego towarzystwa, sprawdź, które z nich temat zniżek tratuje najkorzystniej dla Ciebie.

Historia zniżek – jak ją sprawdzić?

Dowolność ubezpieczycieli w kwestii przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę wpływa czasami na dezorientację kierowców. Wielu z nich nie wie, jakie ulgi w rzeczywistości im przysługują. Okazuje się jednak, że kierowca, który szuka najtańszej polisy OC wcale nie musi samodzielnie ich wyliczać. Wystarczy, że będzie wiedział:

 • ile posiada na swoim koncie bezszkodowych lat,
 • kiedy i ile szkód wyrządził w ciągu ostatnich kilku lat.

Jeśli właściciel auta nie pamięta dokładnie swojej historii ubezpieczenia, może ją uzyskać np.:

 • w UFG – po zarejestrowaniu się na stronie internetowej UFG otrzyma zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia z ostatnich 5 lat. Na jego podstawie przedstawiciel wybranego towarzystwa jest w stanie wyliczyć przysługujące mu zniżki,
 • w dotychczasowym towarzystwie - na prośbę klienta każde towarzystwo, w którym posiadał on wykupioną polisę wydaje tzw. ZOPUK (Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego). Widnieje na nim informacja o zakresie ubezpieczenia oraz spowodowanych szkodach.

Czy w poszukiwaniu taniego OC warto sugerować się wysokością zniżek?

System wyliczania zniżek tylko w teorii jest prosty. W rzeczywistości to skomplikowany proces, uzależniony od indywidualnych zasad danego ubezpieczyciela. Mimo, że zniżki mogą obniżyć cenę polisy OC, to szukając oszczędności na ubezpieczeniu nie warto posługiwać się wyłącznie nimi. Czasami zdarza się, że towarzystwo, które przyznaje kierowcy maksymalną ilość zniżek, w rzeczywistości przedstawia droższą ofertę niż ubezpieczyciel, u którego na taki sam bonus musimy czekać nieco dłużej. 

Jak znaleźć najtańsze OC bez znajomości wysokości swoich zniżek?

Zarówno w doborze odpowiedniej polisy dopasowanej do Twoich potrzeb, jak i najbardziej konkurencyjnej ceny, pomogą Ci doradcy rankomat.pl.

Porównaj w naszym kalkulatorze oferty OC proponowane przez kilkunaście towarzystw. U nas, podczas poszukiwania najtańszej na rynku oferty, nie musisz znać wysokości posiadanych przez Ciebie zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. Sprawdzimy to za Ciebie. W formularzu rankomat.pl wystarczy wypełnić pole dotyczące dotychczasowego okresu ubezpieczenia oraz spowodowanych w tym czasie szkód komunikacyjnych.