Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Wypracowywane w kolejnych latach zniżki za bezszkodową jazdę mogą przepaść w wyniku spowodowanych kolizji lub przerw w ubezpieczeniu pojazdów. Budowania dobrej historii ubezpieczeniowej nie trzeba jednak zaczynać od zera.

zderzenie dwóch samochodów
Porównaj ceny OC i AC

Na zgromadzenie maksymalnych zniżek za bezszkodową jazdę potrzeba najczęściej 6 kolejnych lat, bez wypłat odszkodowań z oc lub AC. Nie są one jednak przypisane do kierowcy na stałe. Można je stracić po spowodowaniu stłuczki lub dłuższej przerwie w ubezpieczeniu.

Sprawdziliśmy, po jakim czasie można odzyskać utracone rabaty i co zrobić, żeby mimo straconego upustu nie przepłacać za polisę OC lub autocasco.

Dlaczego straciłeś zniżki z OC lub AC?

Najbardziej powszechny powód odebrania określonej części zniżek za bezszkodową jazdę to wypłata odszkodowania z zakupionej polisy. System Bonus/Malus, czyli metoda przyznawania zniżek lub zwyżek danego towarzystwa ubezpieczeń określa, ile % rabatu zyskujesz w przypadku bezszkodowej jazdy i ile % tracisz, jeśli doszło do wypłaty świadczeń w następstwie szkody.

Najczęściej ubezpieczyciele przyznają 10% upustu za każdą pełną, 12-miesięczną polisę, z której nie likwidowano szkody. W przypadku kolizji lub wypadku z naszej winy, część towarzystw postępuje analogicznie, tj. zabiera 10% za każdą szkodę. Są również firmy, które już po pierwszej wypłacie odliczają 20% lub 30%.

Ile % zniżek w OC stracisz po jednej szkodzie?
Allianz20%
Aviva10%
AXA20%
Benefia10%
Generali30%
Gothaer10%
Link410%
MTUindywidualnie
Proama30%
You Can Drive10%

Zdarza się, że ubezpieczyciele zerują zniżki w przypadku dwóch szkód w jednym roku, a jeśli miałeś bardzo pechowy rok i aż trzy wypłaty, możesz spotkać się z tzw. składką zaporową, czyli ofertą, która ma Cię zniechęcić do ubezpieczenia w danej firmie.

O ile w przypadku OC statystyki nie wskazują, żeby do tylu szkód w ciągu 12 miesięcy dochodziło zbyt często, o tyle w autocasco łatwo można sobie wyobrazić trzy wypłaty odszkodowań, na które teoretycznie nie miałeś wpływu – np. w marcu ktoś zarysował Ci zderzak, kiedy byłeś w supermarkecie, w lipcu auto zostało uszkodzone w wyniku gradobicia, a we wrześniu wandal wybił Ci szybę. Choć do żadnego z tych zdarzeń nie przyczyniłeś się bezpośrednio, każda wypłata odszkodowania z autocasco może skutkować zwyżką.

Uwaga!
Wszystkie firmy ubezpieczeniowe współpracują z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym i raportują do niego informacje o wypłaconych świadczeniach z OC lub autocasco. Przed zawarciem umowy większość z nich zweryfikuje Twoją historię ubezpieczenia.

Drugi, najczęstszy powód utraty zniżek to przerwa w ubezpieczeniu. Jeśli przykładowo: sprzedałeś samochód, wyjechałeś za granicę i tam ubezpieczyłeś auto lub byłeś użytkownikiem auta służbowego, po określonym przez poszczególne towarzystwa okresie, możesz stracić wypracowane rabaty (szczegóły znajdziesz w artykule Przerwa w ubezpieczeniu OC i AC - co ze zniżkami?)

Jak szybko odzyskać zniżki z OC lub AC po szkodzie?

W przypadku utraty zniżek po spowodowaniu szkody, sposób na ich całkowite odzyskanie jest tylko jeden – bezszkodowa jazda w kolejnych latach ubezpieczenia. Możesz jednak zminimalizować okres oczekiwania na odzyskanie utraconego rabatu, jeśli będziesz pamiętał o kilku zasadach:

  • Jeśli Twój obecny ubezpieczyciel zabiera 20% zniżek za szkodę, możesz wybrać towarzystwo, które zabierze Ci jedynie 10% zniżki – w ten sposób już po kolejnym roku bezszkodowej jazdy odzyskasz upust, który straciłeś.
  • Niektóre towarzystwa wymagają aż dwóch lat bezwypadkowych, żeby ich klient mógł odzyskać 10% odebranych zniżek. Nie daj się jednak zwieść – większość firm ubezpieczeniowych już po kolejnych 12 miesiącach bezwypadkowych przyzna Ci 10% rabatu.
  • Większość zakładów ubezpieczeń umożliwia kierowcom skorzystanie z tzw. gwarancji zachowania zniżki (lub inaczej – ochrony zniżek). Taki dodatek do polisy OC lub AC możesz nabyć podczas zawierania umowy ubezpieczenia. Dzięki niemu, ewentualna wypłata odszkodowania z Twojej polisy nie będzie skutkowała odjęciem zniżek z dotychczas zgromadzonej przez Ciebie puli.
Uwaga!
Ubezpieczenie od utraty zniżek działa tylko w przypadku kontynuacji umowy w obecnej firmie. Twój ubezpieczyciel ma obowiązek zgłoszenia szkody do UFG, a więc pomimo wykupienia ochrony zniżek, szkoda będzie widoczna w Twojej historii OC i AC (pozostałe towarzystwa uwzględnią szkodę nawet po kilku latach). Nie jest przy tym oczywiste, że odnowiona polisa nie będzie droższa, ponieważ towarzystwo nie gwarantuje Ci utrzymania takiej samej ceny, a jedynie brak zwyżki.
  • Nie każda firma ubezpieczeniowa zastosuje zwyżkę za szkodę – Twoje dotychczasowe towarzystwo może doprecyzować typ szkody i jeśli stwierdzi, że wypłata była niewielka lub nie miałeś wpływu na zdarzenie (np. wandal wybił w Twoim aucie szybę w nocy),szkoda nie wpłynie lub wpłynie nieznacznie na koszt polisy.

Jak odzyskać zniżki po przerwie w ubezpieczeniu OC lub AC?

Jeżeli w Twojej historii ubezpieczenia pojazdu pojawiła się niewielka luka, masz duże szanse, że obejdzie się bez utraty zniżek. Wystarczy, że (w zależności od przyczyny przerwy) poszukasz odpowiedniego ubezpieczyciela.

  • Część firm ubezpieczeniowych honoruje zniżki wypracowane na autach służbowych (najczęściej na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, że byłeś głównym użytkownikiem samochodu i od ubezpieczyciela o bezszkodowej jeździe tym autem).
  • Większość towarzystw przyjmie zniżki z zagranicy - zwykle dotyczy to aut zarejestrowanych w Unii Europejskiej, a podstawowym wymogiem jest posiadanie zagranicznego zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia, przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego (sprawdź tabelę: Gdzie i jakie zniżki możesz przenieść na OC samochodu?).
  • Fakt że Twój ubezpieczyciel zabiera zniżki po 2-letniej przerwie nie oznacza, że w innych towarzystwach wypracowany przez Ciebie upust również przepadnie. Niektóre firmy odejmują po 10% za każdy rok bez polisy, inne interesuje ilość lat bezszkodowych, w określonym czasie (np. MTU pyta o 5 lat kalendarzowych wstecz, a Link4 o datę rozpoczęcia pierwszej polisy w ciągu ostatnich 6 lat).

Nie masz zniżek? Nie przepłacaj

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu straciłeś część lub wszystkie zniżki, nie musisz godzić się na to, żeby ich odzyskanie trwało kilka lat. Nie wszystkie towarzystwa nakładają po szkodzie duże zwyżki i nie wszystkie zabierają je po przerwie w ochronie ubezpieczeniowej. Pamiętaj również, że nawet jeśli o tym nie wiedziałeś i w wyniku braku ciągłości polisowej ubezpieczyłeś samochód bez zniżek, w następnym roku możesz wybrać firmę, która na podstawie Twojej historii ubezpieczenia i tak przyzna Ci odpowiedni upust.

Nie wiesz, które towarzystwo ubezpieczeń będzie dla Ciebie tym najbardziej liberalnym? Skorzystaj z wiedzy agentów rankomat.pl, którzy podpowiedzą Ci najkorzystniejsze rozwiązanie. W tym celu wypełnij kalkulator OC AC, a następnie zamów rozmowę z agentem lub od razu zadzwoń na nr 22 27 000 00. Nasi agenci nie tylko doradzą, gdzie utrata zniżek będzie najmniej dotkliwa, ale przede wszystkim wskażą najtańsze ubezpieczenie OC lub najkorzystniejszy wariant autocasco.