Wielu kierowców rezygnuje ze zgłaszania szkód, ponieważ obawiają się utraty zniżek ze swojej polisy AC. Często decydują się na pokrycie kosztów naprawy z własnej kieszeni lub na zakup dodatkowej ochrony.

kobieta z torbami na zakupy
Porównaj ceny OC i AC

Niewielkie zarysowanie, czy pęknięta szyba sprawiają, że kierowcy posiadający ubezpieczenie AC, zaczynają się zastanawiać, czy zgłoszenie szkody będzie dla nich korzystne i nie spowoduje utraty zniżek. Często decydują się na samodzielne pokrycie kosztów naprawy. Ubezpieczyciele zdają sobie z tego sprawę i chcąc pozyskać nowych klientów, proponują dodatkowe warianty ochrony.

Czy zawsze stracisz zniżkę?

Dodatkowe opcje mają uwolnić kierowców od wyboru: zniżki czy naprawa. Rozwiązania proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są oczywiście dodatkowo płatne.

Niewielu kierowców wie, że czasami zwykłe ubezpieczenie AC pozwoli naprawić samochód bez utraty wypracowanych zniżek. Kierowcy mający maksymalną zniżkę za bezszkodową jazdę, w sytuacji zgłoszenia jednej szkody, nie zostaną pozbawieni wszystkich wypracowanych dotychczas zniżek. Najczęściej zgłoszenie pierwszej szkody powoduje spadek o jeden poziom w  tabeli bonus-malus. Czyli w konsekwencji - zamiast 60% zniżki, pozostanie nam ok. 40-50%. Jednak przed zgłoszeniem szkody warto zadzwonić do zakładu ubezpieczeń i zapytać o konsekwencje, jakie nas czekają po jej zgłoszeniu.

Gwarancja zniżek

W niektórych firmach możemy wykupić gwarancję utrzymania zniżek przy likwidacji drobnej szkody. Jej cena uzależniona jest od konkretnego towarzystwa. Taka gwarancja zniżek dotyczy sytuacji, w których koszt naprawy nie przekracza określonej w umowie kwoty. Szkoda jest likwidowana w sposób uproszczony, a na odszkodowanie nie powinniśmy czekać dłużej niż siedem dni.

Istnieje także możliwość wykupu gwarancji utrzymania zniżek. Jednak może to być dosyć kosztowna opcja (ok. 7-20% dopłaty). W zamian jednak mamy pewność, żenie stracimy zniżek bez względu na rozmiar zgłaszanej przez nas szkody. Warto jednak wiedzieć, że ochrona zniżek obowiązuje tylko w obrębie towarzystwa, w którym została wykupiona. Dodatkowo nie gwarantuje ona najniższej ceny polisy.

Dodatkowe możliwości

Wielu kierowców korzysta np. z dodatkowego ubezpieczenia szyb. Jest to koszt od 50 do 100 zł rocznie. Ubezpieczyciele współpracując z sieciowymi stacjami napraw, gwarantują szybką naprawę szkody szybowej. Co najważniejsze - likwidacja takiej szkody nie powoduje utraty zniżek z AC.

Dzięki coraz większej konkurencji na rynku ubezpieczeniowym, kierowcy mogą wybierać między pakietami indywidualnie dopasowanymi do swoich potrzeb. Nadal jednak kierowcy ograniczają się tylko do obowiązkowego OC, ponieważ polisa AC wydaje się zbyteczna i za droga. Tymczasem warto w nią zainwestować i mieć dodatkową ochronę. Co więcej zgłoszenie szkody, nie musi skutkować utratą zbieranych przez lata zniżek.