Zniżki za bezszkodową jazdę to tylko jeden z elementów wpływających na cenę ubezpieczenia OC, ostateczna wysokość składki uzależniona jest od wielu indywidualnych czynników. To, że sąsiad zapłacił niewiele za swoją polisę, wcale nie oznacza, że to samo towarzystwo zaproponuje korzystną cenę również Tobie.

samochód leży na kalkulatorze
Porównaj ceny OC i AC

Składka, która płaci ubezpieczony powinna odpowiadać ryzyku, na które naraża on ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel natomiast powinien otrzymać składki, które pozwolą na wypłatę ewentualnych odszkodowań, likwidacji szkód oraz działania przedsiębiorstwa... Każda firma samodzielnie określa czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę polisy dla danego kierowcy. 

Jakim jesteś kierowcą?

To, jak dużo musisz zapłacić za polisę OC, wynika głównie z tego, jakim jesteś kierowcą. Doświadczeni, bezszkodowi kierowcy z reguły płacą najmniej. Najwyższe ceny oferowane są osobom, które mają na swoim koncie jedną lub więcej szkód. Najbardziej brane są pod uwagę szkody spowodowane w ostatnim roku polisowym. Duże znaczenie ma także miejsce zamieszkania. To jedna z najcenniejszych informacji dla towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulacja składki odbywa się bowiem w oparciu o ryzyko powstania szkody. Ryzyko w dużym mieście jest ono zdecydowanie większe niż np. w małej miejscowości. W nienajlepszej sytuacji są również młodzi kierowcy, traktowi jako najbardziej ryzykowni. Zwyżki za wiek sięgają średnio 30%, a często nawet powyżej 100%.

Pozornie mało istotne informacje

Powyższe czynniki są dość oczywiste i nie powinno dziwić nikogo, że mają one znaczny wpływ na ostateczną cenę polisy. Zdziwić może Cię natomiast, że to, jaką składkę będziesz musiał zapłacić wpływa także Twój stan cywilny lub fakt posiadania dzieci. Kierowcy posiadający rodzinę uważani są bardziej ostrożnych, a co za tym idzie mniej ryzykownych. Niektóre towarzystwa oferują im więc tańsze ubezpieczenie OC. Na najdroższe polisy muszą być przygotowani młodzi kierowcy, szczególnie ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą. Warto jednak zawsze porównać oferty kilku towarzystw, ponieważ każda firma premiuje inną grupę kierowców. Są więc towarzystwa, które wcale nie uszczuplą zanadto budżetu młodego kierowcy.

Parametry samochodu

Poza danymi dotyczącymi bezpośrednio Ciebie, równie ważne są dla ubezpieczyciela parametry Twojego auta. Po uwagę brana jest marka, model, pojemność silnika, wiek, a nawet typ nadwozia. Duże znaczenie mają także wszelkiego rodzaju modyfikacje samochodu (tzw. tuning),szczególnie te, które mają na celu zwiększenie mocy pojazdu. Posiadacze takich aut muszą liczyć się z wyższą składką, gdyż już na starcie przydzieleni są do grupy ryzykownych kierowców, rozwijających duże prędkości. 

Bez względu na to, jakim jesteś kierowcą, i jakie auto posiadasz, zanim zdecydujesz się na zakup OC, porównaj oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. To najlepszy na sposób, aby za polisę zapłacić możliwie najmniej.