Od kilku lat ubezpieczasz swój samochód. W tym czasie nie byłeś sprawcą kolizji ani wypadku. Pomimo tego, cena Twojej polisy OC jest wyższa. Zastanawiasz się, dlaczego?

Samochody z wykupionym OC
Porównaj ceny OC i AC

24-letnia właścicielka Opla Astry od trzech lat jest bezszkodowym kierowcą. Przed zakończeniem kolejnego okresu ubezpieczenia oczekiwała, że kupi polisę za mniejszą kwotę niż przed rokiem. Tymczasem oferta którą otrzymała była o 20% droższa. Zapytała nas, jak to możliwe, skoro jej zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy wzrosły o kolejne 10%?

Zniżki za bezszkodową jazdę to tylko jeden z elementów wpływających na cenę ubezpieczenia oc. Składkę mogą kształtować również inne czynniki. Sprawdzamy najważniejsze z nich i tłumaczymy, co może spowodować podwyżkę składki na kolejny rok.

Jakim jesteś kierowcą?

To, jak dużo musisz zapłacić za polisę OC, wynika głównie z tego, jakim jesteś kierowcą. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze jednak pod uwagę wyłącznie historii ubezpieczenia właściciela pojazdu (ilości spowodowanych przez niego szkód komunikacyjnych),  ale również, jakie ma on doświadczenie za kierownicą. Przykładowo, osoby które otrzymały prawo jazdy kilka lub kilkanaście lat wcześniej mają większe szanse na zakup taniej polisy.

W pierwszym półroczu 2020 roku 18-latek płacił średnio za polisę OC (562 zł),czyli o 244% więcej niż 63-latek (1934 zł).

W nie najlepszej sytuacji są młodzi kierowcy (do tej grupy należy właścicielka Opla Astry). Ich zazwyczaj krótki staż w prowadzeniu pojazdu powoduje, że większość ubezpieczycieli traktuje ich jako bardziej ryzykownych na drodze. Potwierdzają to niekorzystne dla nich statystyki wypadkowe (w 2019 roku w grupie wiekowej 18-24 lat odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji). W pierwszym półroczu 2020 r. średnie ceny OC kształtowały się następująco w grupach wiekowych:

 • 18-25 lat - 1575 zł,
 • 26-35 - 719 zł,
 • 35-45 - 588 zł,
 • 46-55 - 594 zł,
 • powyżej 55 - 583 zł.

Ile kosztuje OC dla 55-latka z Rzeszowa?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
OCACAssistanceNNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
440,00 zł rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
575,00 zł rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
619,00 zł rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
619,00 zł rata od 0 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
715,00 zł rata od 0 zł
AXA
OC
AC Mini
Assistance
NNW
807,00 zł rata od 0 zł
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
868,00 zł rata od 0 zł
Ile kosztuje OC dla 55-latka z Rzeszowa?
Link4
440,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
575,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
619,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
619,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
715,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
AXA
807,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
868,00 złrata od 0.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 11.09.2020 r. dla 55-letniego pana Romana z Rzeszowa, właściciela Skody Fabii z 2015 r.

Tylko nieliczne towarzystwa przyjmują chętnie do grona klientów młodych kierowców. Inne proponują młodym osobom bardzo wysokie ceny OC, aby zniechęcić ich do zakupu polisy.

Bywa również tak, że wybrana firma wprowadza okresową promocję i ubezpiecza tylko wybraną przez siebie grupę docelową. Jeśli towarzystwo zmieni w ciągu ostatnich miesięcy swoją politykę cenową, propozycja ubezpieczenia na kolejny rok dla tego samego kierowcy nie będzie już tak korzystna.

Gdzie mieszkasz?

Miejsce zamieszkania to jedna z najcenniejszych informacji dla towarzystw ubezpieczeniowych. Kalkulacja składki odbywa się bowiem w oparciu o ryzyko powstania szkody. Ubezpieczyciele sprawdzają m.in. statystyki wypadkowe, natężenie ruchu drogowego w miejscu zamieszkania oraz najbliższej okolicy właściciela auta, ilość zarejestrowanych tam pojazdów czy nawet ukształtowanie terenu.

Przykładowo, w pierwszym półroczu 2020 roku najwięcej za OC płacili mieszkańcy województwa pomorskiego, natomiast najmniej właściciele samochodów zarejestrowanych w województwie podkarpackim.

Ocena ryzyka ubezpieczenia kierowcy pod kątem miejsca zamieszkania może pójść znacznie dalej i obejmować konkretne miasto lub nawet dzielnicę. Przeprowadzka ze spokojnej okolicy do większej aglomeracji lub regionu w którym częściej dochodzi do wypadków może więc oznaczać dla właściciela auta podwyżkę ceny OC na kolejny rok.

W pierwszym półroczu 2020 roku średnio najwięcej za OC płacili mieszkańcy Wrocławia (981 zł), a najmniej Opola (634 zł). Z kolei średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu w Polsce wyniosła 681 zł. 

Pozornie mało istotne informacje

Powyższe czynniki są dość oczywiste i nie powinno dziwić nikogo, że mają one znaczny wpływ na ostateczną cenę polisy. Zdziwić może natomiast, że na to jaką składkę będziemy musieli zapłacić, wpływa także stan cywilny lub fakt posiadania dzieci. Kierowcy posiadający rodzinę uważani są za bardziej ostrożnych, a co za tym idzie mniej ryzykownych na drodze. Niektóre towarzystwa oferują im więc tańsze ubezpieczenie OC.

W pierwszym półroczu 2020 roku średnie ceny OC proponowane osobom w związkach małżeńskich były o 55% tańsze niż oferty przedstawiane pannom i kawalerom:

 • zamężna/żonaty: 603 zł
 • wdowa/wdowiec: 627 zł
 • rozwiedziona/rozwiedziony: 653 zł
 • panna/kawaler: 964 zł

Zmiana stanu cywilnego może więc wpłynąć na podwyższenie/obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu na kolejny rok. Oczywiście nie będzie to tak istotna modyfikacja, jak na przykład w przypadku zmiany miejsca zamieszkania kierowcy.

Parametry samochodu

Poza danymi dotyczącymi bezpośrednio kierowcy, równie ważne są dla ubezpieczyciela parametry auta. Pod uwagę brana jest marka, model, wiek, a nawet typ nadwozia. Najistotniejszym jednak czynnikiem jest pojemność silnika ubezpieczanego samochodu. Im jest ona wyższa, tym droższa może być polisa OC.

Duże znaczenie mają także wszelkiego rodzaju modyfikacje samochodu (tzw. tuning),  szczególnie te, które mają na celu zwiększenie mocy pojazdu. Posiadacze takich aut muszą liczyć się z wyższą składką, gdyż już na starcie przydzieleni są do grupy ryzykownych kierowców, rozwijających duże prędkości.

Jak marka samochodu wpływa na cenę OC?

Dla ubezpieczyciieli znaczenie ma również marka samochodu. W pierwszym kwartale 2020 roku średnio najwięcej za OC płacili właściciele BMW (878 zł),a najmniej posiadacze Skody (618 zł).

Sytuacja na rynku OC

Cena, którą płaci ubezpieczony powinna odpowiadać ryzyku, na które naraża on ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel natomiast powinien otrzymać składki, które pozwolą na wypłatę ewentualnych odszkodowań, likwidacji szkód oraz działania przedsiębiorstwa. A więc nawet brak zmiany jakichkolwiek danych kierowcy i pojazdu we wniosku polisowym przy równoczesnym wzroście zniżek za bezszkodową jazdę (lub utrzymaniu ich na tym samym poziomie) nie musi oznaczać takiej samej lub tańszej oferty OC na kolejny rok.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi zadbać o swoją kondycję finansową w przyszłości. Jeśli więc ma powód aby przypuszczać, że jego koszty wzrosną (np. w związku ze zmianą przepisów prawnych),  może podnieść ceny polis dla wszystkich swoich klientów.

Chcesz kupić najtańsze OC? Sprawdź co proponują Ci wszystkie towarzystwa

Pamiętaj, że każda firma samodzielnie określa czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę polisy dla danego kierowcy. W ciągu roku cennik towarzystwa ubezpieczeniowego może zmienić się nawet kilkukrotnie. Dlatego nie można sugerować się tym, że Twój ubezpieczyciel był najtańszy w ubiegłym roku. Bez względu na to jakim jesteś kierowcą i jakie auto posiadasz, zanim zdecydujesz się na zakup OC, porównaj oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. To najlepszy sposób, aby za polisę zapłacić możliwie najmniej.

Co warto wiedzieć?

 1. W pierwszym półroczu 2020 roku średnio najwięcej za OC płacili mieszkańcy Wrocławia (931 zł). 
 2. W pierwszym półroczu 2020 roku średnio najwięcej za OC płacili mieszkańcy województwa pomorskiego (771 zł).
 3. W pierwszym półroczu 2020 roku średnio najwięcej za OC płacili właściciele BMW (878 zł). 
 4. W pierwszym półroczu 2020 roku średnio najwięcej za OC płacili 18-latkowie (1934 zł).