W styczniu 2024 r. właściciele samochodów płacą za ubezpieczenie OC+AC średnio 1481 zł. Najtańsze polisy kosztują ich nawet niecałe 600 zł. Jak widać, ubezpieczenie autocasco wcale nie musi być drogie. Z reguły wystarczy posiadać wypracowane zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy i samochód średniej klasy. Sposobem na tanie AC jest także odpowiednia modyfikacja zakresu ochrony.

Doświadczenie, historia ubezpieczenia OC i AC, miejsce zamieszkania kierowcy oraz wartość i parametry pojazdu - to tylko kilka czynników wpływających na cenę dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. O wysokości składki decyduje także zakres ochrony AC, który w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu nie jest regulowany ustawą.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdzamy, kto w 2024 roku płaci za ubezpieczenie autocasco najmniej, a kto najwięcej.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Autocasco (AC) należy do dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Polisa chroni właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami zniszczenia lub uszkodzenia samochodu oraz przed jego utratą. Ubezpieczyciel może gwarantować wypłatę odszkodowania także w przypadku kradzieży wyposażenia auta i przewożonego w nim bagażu.

Polisa AC działa, gdy dojdzie do zdarzenia niezależnego od woli kierowcy/ właściciela pojazdu, czyli sytuacji losowej lub spowodowanej przez osoby trzecie. Lista takich zdarzeń pojawia się w ogólnych warunkach ubezpieczenia autocasco, co oznacza, że polisa nie obejmuje każdego przypadku. Nawet jeśli zawarłeś umowę AC w wariancie All Risk (czyli od wszystkich ryzyk), w OWU Twojego towarzystwa znajdziesz wyłączenia od odpowiedzialności.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodu w 2024 r.?

W styczniu 2024 r. średnia cena pakietu OCAC wynosi 1481 zł (obliczona na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki przeprowadzonych od 1 do 12.01). Część kierowców płaci za polisę OC i AC znacznie więcej – w przypadku bardzo drogich modeli aut, ceny autocasco sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Z kolei kierowcy doświadczeni i posiadacze samochodów średniej klasy mają szansę na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC wraz z AC nawet za ok. 600 zł.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, zasada dotycząca wyceny składki w poszczególnych firmach jest podobna. Im większą odpowiedzialność za szkodę bierze na siebie ubezpieczyciel, tym więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie AC. Taryfy towarzystw są przy tym bardzo zróżnicowane. Oznacza to, że w danym towarzystwie za najlepsze ubezpieczenie AC możesz zapłacić nawet o kilkaset lub kilka tysięcy złotych więcej niż u konkurencji.

Przykład:  W styczniu jedną z tanich ofert ubezpieczenia samochodu OC AC otrzymała Ewelina, 40-letnia mężatka z województwa małopolskiego. Od 8 lat jeździ ona samochodem bezszkodowo i wypracowała maksymalne zniżki OC i AC. Kobieta posiada Skodę Fabia z 2016 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1 l. Najtańsza oferta ubezpieczenia OCAC zaproponowana Ewelinie przez firmę Uniqa opiewała na kwotę 723 zł. Pozostałe towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały jej droższe pakiety, w cenie od 824 zł do 2716 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC w Benefia, Wiener, Uniqa i Link4 w 2024?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
723,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
824,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
921,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
1135,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
1138,63 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
1179,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
1204,28 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
TUZ Ubezpieczenia
2716,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Wyniki kalkulacji z 12.01.2024 r. dla 40-letniej kobiety z Andrychowa (woj. małopolskie), która od 8 lat jeździ bezszkodowo i wypracowała maksymalne zniżki OC i AC

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Podczas wyceny polisy autocasco firmy ubezpieczeniowe proszą o szereg informacji o samochodzie i jego użytkowaniu. Pomagają im one w oszacowaniu ryzyka wystąpienia kolizji, wypadku i kradzieży. W ostatnim przypadku chodzi głównie o liczbę i rodzaj zamontowanych urządzeń przeciwkradzieżowych oraz miejsce parkowania samochodu.

W największej jednak mierze, na cenę AC wpływa wartość pojazdu (suma ubezpieczenia autocasco) oraz wybrany zakres ochrony.

Jak wartość pojazdu wpływa na cenę AC?

Im droższy samochód jest zgłaszany do ubezpieczenia autocasco, z tym wyższą ceną polisy musi liczyć się jego właściciel. Wytłumaczenie tego jest bardzo proste. W przypadku uszkodzenia czy utraty auta ubezpieczyciel zobowiązuje się do jego naprawy lub wypłaty ustalonej w umowie sumy ubezpieczenia. Więcej będzie go zatem kosztować likwidacja szkody z AC drogiego auta niż z ubezpieczenia pojazdu niższej klasy.

Przykład:  Samochód Eweliny to Skoda Fabia z 2016 roku o wartości ponad 24 tys. zł. Sprawdziliśmy, jak zmieni się najtańsza oferta AC, gdy kobieta zgłosi do ubezpieczenia droższy model.

Czy cena AC zależy od wartości pojazdu?

Model samochoduSuma ubezpieczeniaNajtańsza oferta OCAC / Ubezpieczyciel
Skoda Fabia 1.0 Active z 2016 r.24 100 zł723 zł Uniqa
Skoda Fabia 1.4 Monte Carlo z 2015 r.31 700 zł748 zł Uniqa
Skoda Fabia 1.4 TDI ScoutLine z 2018 r.35 540 zł789 zł Wiener
Skoda Fabia 1.5 Monte Carlo z 2022 r.63 300 zł807 zł Uniqa
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 12.01.2024 r.

Im szerszy zakres, tym droższe AC

Ubezpieczyciel, który zaoferował Ewelinie najtańsze ubezpieczenie OC z AC na Skodę Fabia z 2016 r. (model 1.0 Active), proponuje, aby do umowy AC został wprowadzony udział własny 1000 zł lub 10% w przypadku kradzieży auta (tyle po wystąpieniu szkody pokryje kobieta z własnej kieszeni). Poza tym, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie na konto klienta (właścicielka auta nie będzie miała możliwości naprawy bezgotówkowej), a w kosztorysie zostaną uwzględnione ceny części zamiennych.

Jeśli kobieta zdecyduje się na ubezpieczenie AC auta w najszerszym zakresie ochrony, czyli bez udziału własnego, z naprawą na częściach oryginalnych i w autoryzowanym warsztacie (rozliczenie bezgotówkowe), za ubezpieczenie OC i AC w tej samej firmie zapłaci więcej, bo 1087 zł. A jak kształtują się propozycje AC innych towarzystw ubezpieczeniowych? Część z nich również podnosi składkę, inne natomiast rezygnują z przedstawienia oferty.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu AC w zależności od sposobu likwidacji szkody?

UbezpieczycielNajtańsza oferta OCAC / zakres ubezpieczenia ACOferta OCAC z likwidacją szkody: bez udziału własnego, z naprawą na częściach oryginalnych
Uniqa

723 zł

udział własny: 1000 zł, 10% po kradzieży, zamienniki, kosztorys

1087 zł
Wiener

824 zł

udział własny 1000 zł, zamienniki, kosztorys

1344 zł
Benefia

921 zł

udział własny 10%, zamienniki, kosztorys

1175 zł
mtu24.pl

1135 zł

udział własny: 15% szkody całkowite i częściowe, 0% kradzież, zamienniki, kosztorys

1511 zł
Beesafe

1138,63 zł

udział własny 500 zł, zamienniki, warsztat partnerski

 -
Trasti

1179 zł

udział własny 0 zł, zamienniki, kosztorys

1495 zł
Link4

1204,28 zł

udział własny 500 zł, zamienniki, kosztorys

-
TUZ Ubezpieczenia

2716 zł

udział własny 10%, zamienniki, kosztorys 

3234 zł
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 12.01.2024 r.

AC jest dobrowolne i regulują go konstruowane przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe odrębne  zapisy OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Ubezpieczyciele mogą samodzielnie decydować o sposobie likwidacji szkody, sprzedaży polisy autocasco lub też o odmowie zawarcia umowy.

Porównanie cen OC i AC dla kierowcy młodego i doświadczonego - styczeń 2024

Ubezpieczenie OC AC takiego samego modelu samochodu może kosztować znacznie więcej, jeśli jego właścicielem będzie młody kierowca. Z kolei zakup polisy przez osobę starszą, która od co najmniej kilkunastu lat ubezpiecza swoje pojazdy i jeździ bezszkodowo, oznacza z reguły obniżoną wysokość składki.

Przykład:  20-letni Rafał mieszka w tym samym mieście co Ewelina i również posiada Skodę Fabia z 2016 r. (model 1.0 Active). Oferty autocasco przedstawione mu przez poszczególnych ubezpieczycieli różnią się znacznie od propozycji cenowych, które otrzymała Ewelina. Najtańszą ofertę ubezpieczenia autocasco przedstawił młodemu kierowcy ten sam co Ewelinie ubezpieczyciel (Uniqa), jednak była ona ponad trzy razy droższa.

Koszt ubezpieczenia samochodu a wiek kierowcy - wyniki kalkulacji w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych

UbezpieczycielNajtańsza oferta OCAC dla 40-letniego kierowcyNajtańsza oferta OCAC dla 20-letniego kierowcy
Uniqa723 zł2 441 zł
Wiener824 zł4 768 zł
Benefia921 zł3 914 zł
Link41204 zł2 593 zł
TUZ Ubezpieczenia2716 zł7 291 zł
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 12.01.2024 r. (młody kierowca kupuje pierwszą polisę AC)

Jakie czynniki mogły wpłynąć na wysokość składki ubezpieczenia AC wyliczonej dla tych kierowców? Oceniając klienta / kierowcę pod kątem ryzyka spowodowania przez niego kolizji czy wypadku, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim:

 • wiek i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów – im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym tańsza może być polisa AC.
W styczniu 2024 r. osoby w wieku od 18 do 25 lat płacą za ubezpieczenie OC AC średnio 3084 zł, kierowcy 40 - 45-letni przeznaczają na ten cel 1349 zł, natomiast osoby w wieku 55 lat lub starsze już tylko 1247 zł
 • historię ubezpieczenia – po każdym roku bezszkodowej jazdy właściciel pojazdu otrzymuje zniżki OC i AC. W większości firm wystarczy 6 lat, aby zgromadzić maksymalne 60%. Niektórzy ubezpieczyciele czekają jednak na przyznanie najwyższych rabatów nawet 10 lat.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie AC w 2024 r.?

Ceny zaczynają się już od 549 zł! W styczniu 2024 r. niektórzy użytkownicy porównywarki rankomat.pl mieli szansę na zakup ubezpieczenia AC samochodu wraz z obowiązkowym OC nawet za niecałe 600 zł. Tanie polisy trafiały głównie do osób starszych oraz posiadaczy pojazdów niższej wartości.

Najtańsze oferty autocasco - ubezpieczenie w styczniu 2024 roku

KierowcaSamochódNajtańsza oferta OCAC
50 lat, zam. Sońsk, woj. mazowieckieDacia Duster z 2012 r., diesel, poj. 1,5 l549 zł
51 lat, zam. Koniecpol, woj. śląskieNissan Cabstar z 2013 r, diesel, poj. 2,5 l553 zł
67 lat, zam. Siemianowice śląskie, woj. śląskieKia Venga z 2013 r., benzyna, poj. 1,4 l556 zł
53 lata, zam. Wieliczka, woj. małopolskieFord Fiesta z 2012 r, benzyna, poj. 1,0 l562 zł
65 lat, zam. Turza Śląska, woj. śląskieKia Picanto z 2012 r., benzyna, poj. 1,0 l565 zł

Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl w styczniu 2024 r.

Ile kosztuje AC nowego samochodu w 2024?

W styczniu 2024r. średnia cena ubezpieczenia AC i OC nowego samochodu (rok pierwszej rejestracji 2024) wynosi 2289 zł, czyli jest o 55% wyższa od średniej ceny dla wszystkich roczników samochodów.

Składkę OC i AC dla nowego samochodu podnosi przede wszystkim jego zazwyczaj duża wartość. Choć taki pojazd jest bezpieczniejszy na drodze i posiada nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które skutecznie zapobiegają wystąpieniu kolizji czy kradzieży pojazdu, ubezpieczyciele obawiają się ponoszenia wysokich kosztów związanych z likwidacją szkody, gdyby jednak do takiego zdarzenia doszło.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Ile kosztuje autocasco Mini (mini AC) w 2024 r.?

Na kierowców, którzy chcą zabezpieczyć samochód tylko od największych ryzyk (np. kradzież, szkoda całkowita, działanie żywiołów) czekają dodatkowo oferty mini casco (Smart Casco, AC mini). Taka polisa ma wprawdzie okrojony zakres działania, ale równocześnie cechuje się niską ceną.

W styczniu 2024 średnia składka OC z AC mini wynosi 965 zł, czyli jest niższa od ceny pełnego pakietu OCAC o 35%.

Ponieważ składowych AC mini jest wiele, nie można określić jednej ceny dla wszystkich pojazdów. Podczas wyceny składki towarzystwa biorą pod uwagę takie same informacje o kierowcy i zgłaszanym do ubezpieczenia pojeździe co w przypadku pełnego AC. Skutecznym sposobem na zapoznanie się z ofertą poszczególnych firm jest indywidualna kalkulacja składki.

Przykład:  40-letnia Ewelina z Andrychowa otrzymała propozycje ubezpieczenia OC z AC mini od sześciu ubezpieczycieli, z różnym zakresem ochrony. Najtańsza polisa kosztowała 525 zł, najdroższa natomiast 2475 zł.

AC mini - ile kosztuje i od jakich powstałych szkód chroni?

UbezpieczycielZakres ubezpieczenia AC miniCena polisy
mtu24.plżywioły525 zł
mtu24.plkradzież531 zł
Uniqakradzież, żywioły i pożar644 zł
Link4żywioły666 zł
mtu24.plwypadek, kradzież, uszkodzenie auta781 zł
Link4kradzież, żywioły812 zł
Wienerwypadek i uszkodzenie (udział własny 500 zł)860 zł
Beesafekradzież, żywioły, zderzenie ze zwierzyną907 zł
TUZ Ubezpieczeniakradzież, żywioły2475 zł
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 12.01.2024 r.

Jak obniżyć cenę autocasco?

Cenę ubezpieczenia AC możesz obniżyć np. redukując zakres ochrony lub wprowadzając do umowy udział własny. Zanim jednak dojdziesz do tego etapu, sprawdź propozycje cenowe różnych firm. Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel wyliczając cenę dobrowolnego AC korzysta z własnego taryfikatora. Co istotne, w każdej firmie nieco inna informacja może wpłynąć na wysokość składki.

Ponieważ ceny autocasco w poszczególnych firmach różnią się od siebie nawet o kilka tysięcy złotych, a najdroższe polisy niekoniecznie gwarantują najlepszy zakres ubezpieczenia, najlepiej będzie skorzystać z kalkulatora OC i AC i porównać oferty kilkunastu ubezpieczycieli. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na cenę autocasco, ale również warunki umowy.

Porównaj ceny OC i AC

Potrzebujesz wsparcia podczas wyboru najlepszego i najtańszego ubezpieczenia AC Twojego samochodu? Skontaktuj się z nami lub pozostaw na naszej stronie swój numer telefonu. Pomożemy Ci w zakupie taniej polisy, dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb.

Co warto wiedzieć

 • Średnia cena pakietu OCAC w styczniu 2024 r. w rankomat.pl wynosi 1481 zł.
 • Cena polisy autocasco zależy od wielu czynników, m.in. danych pojazdu, jego właściciela oraz wybranego zakresu ochrony.
 • Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składki AC indywidualnie i nie istnieje wspólny cennik dla wszystkich kierowców.
 • Właściciel samochodu może poznać cenę polisy AC dopiero po przeprowadzeniu kalkulacji na podstawie własnych danych.
 • Dzięki porównaniu ofert ubezpieczenia AC różnych firm można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Najczęściej zadawane pytania o składkę AC

 1. Czy muszę mieć AC?

  Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i żadne przepisy nie narzucają na właściciela samochodu obowiązku zakupu takiej polisy. Pomimo tego, zawarcie umowy autocasco może być konieczne w przypadku nabycia auta w kredycie lub w leasingu. Jest to jednak wymóg banku lub leasingobiorcy, a nie ustawodawcy.

 2. Ile zapłacę za OC i AC Opla Astra?

  Składka OC i AC jest wyliczana nie tylko na podstawie danych pojazdu, ale również jego właściciela. Nie można więc podać ceny polisy bez przeprowadzenia indywidualnej kalkulacji dla konkretnej osoby. Co istotne – rozbieżność w ofertach cenowych poszczególnych firm dla tego samego kierowcy jest bardzo duża i sięga nawet kilku tysięcy złotych. Chcesz sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OCAC w kilkunastu firmach? Skorzystaj z naszego kalkulatora - kalkulacja zajmie Ci zaledwie kilka minut.

 3. Dlaczego ubezpieczenie autocasco jest takie drogie?

  Towarzystwo, oferując ubezpieczenie samochodu, zobowiązuje się nie tylko do naprawy pojazdu na swój koszt, ale również do wypłaty równowartości auta po kradzieży czy szkodzie całkowitej. Niejednokrotnie musi ono uwzględnić prawdopodobieństwo poniesienia kosztów w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Nie można jednak powiedzieć, że AC zawsze jest drogie. Niektórzy kierowcy przeznaczają na cały pakiet ubezpieczeń OC z AC zaledwie kilkaset złotych, co w obliczu utraty auta wartego np. kilkadziesiąt tysięcy wydaje się być niewielkim wydatkiem.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu 2024?

  W styczniu 2024 r. użytkownicy porównywarki rankomat.pl płacą za OC średnio 564 zł (składka wyliczona na podstawie kalkulacji wykonanych w okresie od 1 do 12 stycznia). Droższe oferty czekają na kierowców, którzy ubezpieczają swoje auta kompleksowo, w pakiecie OC AC. W takim przypadku ubezpieczenie samochodu kosztuje średnio 1481 zł. Należy jednak pamiętać, że wymienione składki są uśrednione i nie odnoszą się do każdego posiadacza auta. Indywidualną ofertę pozna on dopiero po przeprowadzeniu kalkulacji cen OC i AC na podstawie własnych danych.

 5. Czy wystarczy mi minicasco?

  Propozycje ubezpieczenia samochodu w wersji AC mini są skierowane przede wszystkim do osób, które obawiają się dużej straty, np. po kradzieży lub kasacji auta. Jeśli należysz do grona takich kierowców, to ubezpieczenie samochodu w wersji mini AC może być dla Ciebie wystarczające. Jeśli jednak chcesz kompleksowo chronić swój pojazd i zabezpieczyć go także na okoliczność uszkodzenia (tzw. szkody częściowej), przemyśl zakup pełnego AC.

 6. Czy mam szansę na tanie ubezpieczenie autocasco?

  Zaletą ubezpieczenia samochodu w ramach AC jest możliwość dopasowania oferty (zakresu ochrony) do własnych potrzeb oraz wniesienia do umowy zapisów, które obniżają koszt polisy nawet o kilkaset złotych (głównie zastosowania udziału własnego). Wobec tego, każdy kierowca ma szansę na zakup taniego autocasco. Powodzenie w poszukiwaniu taniej oferty AC zwiększa porównanie ofert wielu firm, ponieważ ceny takich produktów są zróżnicowane - ubezpieczyciele mają dowolność w konstruowaniu ofert autocasco oraz ustalaniu składek.

 7. Czy można kupić AC krótkoterminowe?

  Ubezpieczenie AC na okres krótszy niż rok proponują tylko nieliczni ubezpieczyciele. O możliwość zakupu polisy autocasco na miesiąc warto zapytać w PZU oraz Compensa. Znacznie łatwiej jednak będzie Ci nabyć AC krótkoterminowe w towarzystwie, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia obowiązkowego pojazdu. Większość firm zgadza się w takim przypadku na wyrównanie okresu ochrony AC z OC. Przykładowo, kupiłeś polisę OC w maju, a w czerwcu chcesz dokupić AC – ubezpieczyciel zaproponuje Ci polisę AC na okres 11 miesięcy, tak aby ostatni dzień ważności tej polisy pokrywał się z ostatnim dniem obowiązywania umowy OC.