W I półroczu 2022 r. właściciele samochodów płacili za ubezpieczenie OC+AC średnio 1329 zł. Najtańsze polisy kosztowały ich tylko niecałe 600 złotych. Jak widać, ubezpieczenie autocasco wcale nie musi być drogie. Z reguły wystarczy posiadać wypracowane zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy i samochód średniej klasy. Sposobem na tanie AC jest także odpowiednia modyfikacja zakresu ochrony.

Doświadczenie, historia ubezpieczenia OC i AC, miejsce zamieszkania kierowcy oraz wartość i parametry pojazdu - to tylko kilka czynników wpływających na cenę dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. O wysokości składki decyduje także zakres ochrony AC, który w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu nie jest regulowany ustawą.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprawdzamy, kto w 2022 roku płaci za ubezpieczenie autocasco najmniej, a kto najwięcej.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Autocasco (AC) należy do dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Polisa chroni właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami zniszczenia lub uszkodzenia samochodu oraz przed jego utratą. Ubezpieczyciel może gwarantować wypłatę odszkodowania także w przypadku kradzieży wyposażenia auta i przewożonego w nim bagażu.

Polisa AC działa, gdy dojdzie do zdarzenia niezależnego od woli kierowcy/ właściciela pojazdu, czyli sytuacji losowej lub spowodowanej przez osoby trzecie. Lista takich zdarzeń pojawia się w ogólnych warunkach ubezpieczenia autocasco, co oznacza, że polisa nie obejmuje każdego przypadku. Nawet jeśli zawarłeś umowę AC w wariancie All Risk (czyli od wszystkich ryzyk), w OWU Twojego towarzystwa znajdziesz wyłączenia od odpowiedzialności.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodu?

W I półroczu 2022 roku średnia cena pakietu OCAC wyniosła 1329 zł. Część kierowców płaciła jednak za polisę OC i AC znacznie więcej – w przypadku bardzo drogich modeli aut ceny autocasco sięgały nawet kilku tysięcy złotych. Kierowcy doświadczeni i posiadacze samochodów średniej klasy mieli jednak szansę na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC wraz z AC nawet za niecałe 600 zł.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, zasada dotycząca wyceny składki w poszczególnych firmach jest podobna. Im większą odpowiedzialność za szkodę bierze na siebie ubezpieczyciel, tym więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie AC. Taryfy towarzystw są przy tym bardzo zróżnicowane. Oznacza to, że w danym towarzystwie za najlepsze ubezpieczenie AC możesz zapłacić nawet o kilkaset lub kilka tysięcy złotych więcej niż u konkurencji.

Przykład:  We wrześniu br. jedną z tanich ofert ubezpieczenia samochodu OC AC otrzymała Ewelina, 40-letnia mężatka z województwa małopolskiego. Od 8 lat jeździ ona samochodem bezszkodowo i wypracowała maksymalne zniżki OC i AC. Kobieta posiada Skodę Fabia z 2015 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1 l. Najtańsza oferta ubezpieczenia OCAC zaproponowana Ewelinie przez firmę Benefia opiewała na kwotę 774 zł. Pozostałe towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały jej droższe pakiety, w cenie od 826 zł do 1277 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC w Benefia, Wiener, Uniqa i Link4?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
774,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
826,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
829,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
883,72 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
965,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
981,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1040,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1277,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Wyniki kalkulacji z 22.09.2022 r. dla 40-letniej kobiety z Wadowic (woj. małopolskie), która od 8 lat jeździ bezszkodowo i wypracowała maksymalne zniżki OC i AC

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Podczas wyceny polisy autocasco firmy ubezpieczeniowe proszą o szereg informacji o samochodzie i jego użytkowaniu. Pomagają im one w oszacowaniu ryzyka wystąpienia kolizji, wypadku i kradzieży. W ostatnim przypadku chodzi głównie o liczbę i rodzaj zamontowanych urządzeń przeciwkradzieżowych oraz miejsce parkowania samochodu.

W największej jednak mierze, na cenę AC wpływa wartość pojazdu (suma ubezpieczenia autocasco) oraz wybrany zakres ochrony.

Jak wartość pojazdu wpływa na cenę AC?

Im droższy samochód jest zgłaszany do ubezpieczenia autocasco, z tym wyższą ceną polisy musi liczyć się jego właściciel. Wytłumaczenie tego jest bardzo proste. W przypadku uszkodzenia czy utraty auta ubezpieczyciel zobowiązuje się do jego naprawy lub wypłaty ustalonej w umowie sumy ubezpieczenia. Więcej będzie go zatem kosztować likwidacja szkody z AC drogiego auta niż z ubezpieczenia pojazdu niższej klasy.

Przykład:  Samochód Eweliny to Skoda Fabia z 2015 roku o wartości ponad 23 tys. zł. Sprawdziliśmy, jak zmieni się najtańsza oferta AC, gdy kobieta zgłosi do ubezpieczenia droższy model.

Czy cena AC zależy od wartości pojazdu?

Model samochoduSuma ubezpieczeniaNajtańsza oferta OCAC / Ubezpieczyciel
Skoda Fabia 1.0 Active z 2015 roku23 450 zł774 zł Benefia
Skoda Fabia 1.4 Monte Carlo z 2015 r.26 760 zł799 zł Wiener
Skoda Fabia 1.0 Ambition z 2021 r.37 160 zł826 zł Wiener
Skoda Fabia 1.4 TSI R5 DSG z 2018 r.42 500 zł961 zł Uniqa
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 26.09.2022 r.

Im szerszy zakres, tym droższe AC

Ubezpieczyciel, który zaoferował Ewelinie najtańsze ubezpieczenie OC z AC na Skodę Fabia z 2015 r. (model 1.0 Active ), proponuje, aby do umowy AC został wprowadzony 10% udział własny (tyle w przypadku szkody pokryje kobieta z własnej kieszeni). Poza tym, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie na konto klienta (właścicielka auta nie będzie miała możliwości naprawy bezgotówkowej), a w kosztorysie zostaną uwzględnione ceny części zamiennych.

Jeśli kobieta zdecyduje się na ubezpieczenie AC auta w najszerszym zakresie ochrony, czyli bez udziału własnego, z naprawą na częściach oryginalnych i w autoryzowanym warsztacie (rozliczenie bezgotówkowe), za ubezpieczenie OC i AC w tej samej firmie zapłaci więcej, bo 874 złote. A jak kształtują się propozycje AC innych towarzystw ubezpieczeniowych? Część z nich również podnosi składkę, inne natomiast rezygnują z przedstawienia oferty.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu AC w zależności od sposobu likwidacji szkody?

UbezpieczycielNajtańsza oferta OCAC / zakres ubezpieczenia ACOferta OCAC z likwidacją szkody: bez udziału własnego i amortyzacji, z naprawą na częściach oryginalnych
Benefia

774 zł

udział własny 10%, amortyzacja 0%, zamienniki, kosztorys

874 zł
Wiener

826 zł

udział własny 1000 zł, amortyzacja 0%, zamienniki, kosztorys

1367 zł
Uniqa

829 zł

udział własny 1000 zł, amortyzacja 65%, zamienniki, kosztorys

1733 zł
Link4

884 zł

udział własny 500 zł, amortyzacja 50%, zamienniki, kosztorys

-
TUZ Ubezpieczenia

965 zł

udział własny 10%, amortyzacja 0%, zamienniki, kosztorys

1289 zł
Beesafe

981 zł

udział własny 500 zł, amortyzacja 0%, zamienniki, warsztat

-
mtu24.pl

1040 zł

udział własny 15% w przypadku szkód częściowych i całkowitych, 0% w przypadku kradzieży auta, amortyzacja 0%, zamienniki, kosztorys

2587 zł
Trasti

1277 zł

udział własny 0 zł, amortyzacja 0%, zamienniki, kosztorys 

1627 zł
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 26.09.2022 r.

AC jest dobrowolne i regulują go konstruowane przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe odrębne  zapisy OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Ubezpieczyciele mogą samodzielnie decydować o sposobie likwidacji szkody, sprzedaży polisy autocasco lub też o odmowie zawarcia umowy.

Porównanie cen OC i AC dla kierowcy młodego i doświadczonego - wrzesień 2022

Ubezpieczenie OC AC takiego samego modelu samochodu może kosztować znacznie więcej, jeśli jego właścicielem będzie młody kierowca. Z kolei zakup polisy przez osobę starszą, która od co najmniej kilkunastu lat ubezpiecza swoje pojazdy i jeździ bezszkodowo, oznacza z reguły obniżoną wysokość składki.

Przykład:  20-letni Rafał mieszka w tym samym mieście co Ewelina i również posiada Skodę Fabia z 2015 r. (model 1.0 Active). Jednak oferty autocasco przedstawione mu przez poszczególnych ubezpieczycieli różnią się znacznie od propozycji cenowych, które otrzymała Ewelina. Co istotne, najtańszą ofertę ubezpieczenia autocasco przedstawił młodemu kierowcy inny niż Ewelinie ubezpieczyciel (TUZ Ubezpieczenia).

Koszt ubezpieczenia samochodu a wiek kierowcy - wyniki kalkulacji w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych

UbezpieczycielNajtańsza oferta OCAC dla 40-letniego kierowcyNajtańsza oferta OCAC dla 20-letniego kierowcy
Benefia774 zł1891 zł
Wiener826 zł3564 zł
Uniqa829 zł2306 zł
Link4884 zł2201 zł
TUZ Ubezpieczenia965 zł1802 zł
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 26.09.2022 r.

Jakie czynniki mogły wpłynąć na wysokość składki ubezpieczenia AC wyliczonej dla tych kierowców? Oceniając klienta / kierowcę pod kątem ryzyka spowodowania przez niego kolizji czy wypadku, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim:

 • wiek i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów – im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym tańsza może być polisa AC.
W pierwszej połowie br. osoby w wieku od 18 do 25 lat płaciły za ubezpieczenie OC AC średnio 2742 zł, kierowcy 40 - 45-letni przeznaczali na ten cel 1196 zł, natomiast osoby w wieku 65 lat lub starsze już tylko 1106 zł
 • historię ubezpieczenia – po każdym roku bezszkodowej jazdy właściciel pojazdu otrzymuje zniżki OC i AC. W większości firm wystarczy 6 lat, aby zgromadzić maksymalne 60%. Niektórzy ubezpieczyciele czekają jednak na przyznanie najwyższych rabatów nawet 10 lat.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie AC?

Ceny zaczynają się już od 562 zł! W I półroczu 2022 r. niektórzy użytkownicy porównywarki rankomat.pl mieli szansę na zakup ubezpieczenia AC samochodu wraz z obowiązkowym OC nawet za ok. 560 zł. Tanie polisy trafiały głównie do osób starszych oraz posiadaczy pojazdów o wartości do 40 tys. złotych.

Najtańsze oferty autocasco w I półroczu 2022 roku

KierowcaSamochódŚrednia cena rynkowa pojazdu*Najtańsza oferta OCAC
ur. 1982 r., mężatka, zam. Kwaczała woj. małopolskie (10 lat historii OC i AC)Skoda Citigo z 2015 r., benzyna, poj. 999 cm325 tys. zł562 zł
ur. 1969 r., mężatka, zam. Baby woj. śląskie (10 lat OC)Opel Astra z 2015 r., benzyna, poj. 998 cm339 tys. zł563 zł
ur. 1977 r., żonaty, zam. Krapkowice woj. opolskie (10 lat OC)Ford Focus z 2013 r., benzyna, poj. 1596 cm328 tys. zł564 zł
ur. 1947 r. żonaty, zam. Żary woj. lubuskie (10 lat OC)Kia Venga z 2012 r., benzyna, poj. 1396 cm335,5 tys. zł565 zł
ur. 1952 r., żonaty, zam. Ziębice woj. dolnośląskie (10 lat)Ford Mondeo z 2011 r., benzyna, poj. 1999 cm331,5 tys. zł582 zł

Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 27.09.2022 r.

Średnie ceny rynkowe samochodów - źródło autocentrum.pl

Ile kosztuje AC nowego samochodu?

W I półroczu 2022 r. średnia cena ubezpieczenia AC i OC nowego samochodu (rok produkcji 2022) wyniosła 2709 zł, czyli była dwukrotnie wyższa od średniej ceny dla wszystkich roczników samochodów.

Składkę OC i AC dla nowego samochodu podnosi przede wszystkim jego zazwyczaj duża wartość. Choć taki pojazd jest bezpieczniejszy na drodze i posiada nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które skutecznie zapobiegają wystąpieniu kolizji czy kradzieży, ubezpieczyciele obawiają się ponoszenia wysokich kosztów związanych z likwidacją szkody, gdyby jednak do takiego zdarzenia doszło

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Ile kosztuje autocasco Mini (mini AC)?

Na kierowców, którzy chcą zabezpieczyć samochód tylko od największych ryzyk (np. kradzież, szkoda całkowita, działanie żywiołów) czekają dodatkowo oferty mini casco (Smart Casco, AC mini). Taka polisa ma wprawdzie okrojony zakres działania, ale równocześnie cechuje się niską ceną.

W I półroczu br. średnia składka OC z AC mini wynosiła 880 złotych, czyli była niższa od ceny pełnego pakietu OCAC o 34%.

Ponieważ składowych AC mini jest wiele, nie można określić jednej ceny dla wszystkich pojazdów. Podczas wyceny składki towarzystwa biorą pod uwagę takie same informacje o kierowcy i zgłaszanym do ubezpieczenia pojeździe co w przypadku pełnego AC. Skutecznym sposobem na zapoznanie się z ofertą poszczególnych firm jest indywidualna kalkulacja składki.

Przykład:  40-letnia Ewelina z Wadowic otrzymała propozycje ubezpieczenia OC z AC mini od sześciu ubezpieczycieli. Najtańsza polisa kosztowała niecałe 620 złotych, najdroższa natomiast 872 zł.

AC mini - ile kosztuje i od jakich powstałych szkód chroni?

UbezpieczycielZakres ubezpieczenia AC miniCena polisy
Link4żywioły620 zł
TUZ Ubezpieczeniakradzież i żywioły694 zł
Uniqakradzież i pożar752 zł
Link4kradzież i żywioły766 zł
mtu24.plżywioły817 zł
Beesafekradzież, żywioły, zderzenie ze zwierzyną849 zł
Wienerwypadek i uszkodzenie (udział własny 500 zł)862 zł
mtu24.plkradzież872 zł
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC i AC rankomat.pl 27.09.2022 r.

Jak obniżyć cenę autocasco?

Cenę ubezpieczenia AC możesz obniżyć np. redukując zakres ochrony lub wprowadzając do umowy udział własny. Zanim jednak dojdziesz do tego etapu, sprawdź propozycje cenowe różnych firm. Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel wyliczając cenę dobrowolnego AC korzysta z własnego taryfikatora. Co istotne, w każdej firmie nieco inna informacja może wpłynąć na wysokość składki.

Ponieważ ceny autocasco w poszczególnych firmach różnią się od siebie nawet o kilka tysięcy złotych, a najdroższe polisy niekoniecznie gwarantują najlepszy zakres ubezpieczenia, najlepiej będzie skorzystać z kalkulatora OC i AC i porównać oferty kilkunastu ubezpieczycieli. Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na cenę autocasco, ale również warunki umowy.

Porównaj ceny OC i AC

Potrzebujesz wsparcia podczas wyboru najlepszego i najtańszego ubezpieczenia AC Twojego samochodu? Skontaktuj się z nami lub pozostaw na naszej stronie swój numer telefonu. Pomożemy Ci w zakupie taniej polisy, dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb.

Co warto wiedzieć

 • Średnia cena pakietu OCAC w I półroczu 2022 r. w rankomat.pl wynosiła 1329 zł.
 • Cena polisy autocasco zależy od wielu czynników, m.in. danych pojazdu, jego właściciela oraz wybranego zakresu ochrony.
 • Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składki AC indywidualnie i nie istnieje wspólny cennik dla wszystkich kierowców.
 • Właściciel samochodu może poznać cenę polisy AC dopiero po przeprowadzeniu kalkulacji na podstawie własnych danych.
 • Dzięki porównaniu ofert ubezpieczenia AC różnych firm można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Najczęściej zadawane pytania o składkę AC

 1. Czy muszę mieć AC?

  Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i żadne przepisy nie narzucają na właściciela samochodu obowiązku zakupu takiej polisy. Pomimo tego, zawarcie umowy autocasco może być konieczne w przypadku nabycia auta w kredycie lub w leasingu. Jest to jednak wymóg banku lub leasingobiorcy, a nie ustawodawcy.

 2. Ile zapłacę za OC i AC Opla Astra?

  Składka OC i AC jest wyliczana nie tylko na podstawie danych pojazdu, ale również jego właściciela. Nie można więc podać ceny polisy bez przeprowadzenia indywidualnej kalkulacji dla konkretnej osoby. Co istotne – rozbieżność w ofertach cenowych poszczególnych firm dla tego samego kierowcy jest bardzo duża i sięga nawet kilku tysięcy złotych. Chcesz sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OCAC w kilkunastu firmach? Skorzystaj z naszego kalkulatora - kalkulacja zajmie Ci zaledwie kilka minut.

 3. Dlaczego ubezpieczenie autocasco jest takie drogie?

  Towarzystw, oferując ubezpieczenie samochodu, zobowiązuje się nie tylko do naprawy pojazdu na swój koszt, ale również do wypłaty równowartości auta po kradzieży czy szkodzie całkowitej. Niejednokrotnie, musi ono uwzględnić prawdopodobieństwo poniesienia kosztów w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Nie można jednak powiedzieć, że AC zawsze jest drogie. Niektórzy kierowcy przeznaczają na cały pakiet ubezpieczeń OC z AC zaledwie kilkaset złotych, co w obliczu utraty auta wartego np. kilkadziesiąt tysięcy wydaje się być niewielkim wydatkiem.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu 2022?

  W I półroczu 2022 roku użytkownicy porównywarki rankomat.pl płacili za OC średnio 524 złote. Droższe oferty czekały na kierowców, którzy ubezpieczali swoje auta kompleksowo, w pakiecie OC AC. W takim przypadku ubezpieczenie samochodu kosztowało średnio 1329 złotych. Należy jednak pamiętać, że wymienione składki są uśrednione i nie odnoszą się do każdego posiadacza auta. Indywidualną ofertę pozna on dopiero po przeprowadzeniu kalkulacji cen OC i AC na podstawie własnych danych.

 5. Czy wystarczy mi minicasco?

  Propozycje ubezpieczenia samochodu w wersji AC mini są skierowane przede wszystkim do osób, które obawiają się dużej straty, np. po kradzieży lub kasacji auta. Jeśli należysz do grona takich kierowców, to ubezpieczenie samochodu w wersji mini AC może być dla Ciebie wystarczające. Jeśli jednak chcesz kompleksowo chronić swój pojazd i zabezpieczyć go także na okoliczność uszkodzenia (tzw. szkody częściowej), przemyśl zakup pełnego AC.

 6. Czy mam szansę na tanie ubezpieczenie autocasco?

  Zaletą ubezpieczenia samochodu w ramach AC jest możliwość dopasowania oferty (zakresu ochrony) do własnych potrzeb oraz wniesienia do umowy zapisów, które obniżają koszt polisy nawet o kilkaset złotych (głównie zastosowania udziału własnego). Wobec tego, każdy kierowca ma szansę na zakup taniego autocasco. Powodzenie w poszukiwaniu taniej oferty AC zwiększa porównanie ofert wielu firm, ponieważ ceny takich produktów są zróżnicowane - ubezpieczyciele mają dowolność w konstruowaniu ofert autocasco oraz ustalaniu składek.

 7. Czy można kupić AC krótkoterminowe?

  Ubezpieczenie AC na okres krótszy niż rok proponują tylko nieliczni ubezpieczyciele. O możliwość zakupu polisy autocasco na miesiąc warto zapytać w PZU oraz Compensa. Znacznie łatwiej jednak będzie Ci nabyć AC krótkoterminowe w towarzystwie, z którym zawarłeś umowę ubezpieczenia obowiązkowego pojazdu. Większość firm zgadza się w takim przypadku na wyrównanie okresu ochrony AC z OC. Przykładowo, kupiłeś polisę OC w maju, a w czerwcu chcesz dokupić AC – ubezpieczyciel zaproponuje Ci polisę AC na okres 11 miesięcy, tak aby ostatni dzień ważności tej polisy pokrywał się z ostatnim dniem obowiązywania umowy OC.