Osoby po 60. roku życia płacą za ubezpieczenie OC mniej niż kierowcy z pozostałych grup wiekowych. W październiku 2018 r. średnia wysokość składki dla seniorów wyniosła 624 zł i była o 17% niższa od średniej ceny w kraju.

Porównaj ceny OC i AC

Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów wśród przedstawicieli najstarszej grupy kierowców, owocuje niższą składką OC niż w przypadku osób z pozostałych grup wiekowych. Czy niższa cena obowiązkowej polisy jest wynikiem bezpieczniejszej jazdy i mniejszej liczby szkód na koncie właścicieli aut po 60. roku życia?

Cena OC dla seniora

W październiku br. kierowcy z najstarszej grupy wiekowej, płacili za obowiązkowe ubezpieczenie najmniej. Cena OC w ich przypadku wyniosła tylko 624 zł i była tym samym o 17% niższa od średniej ceny w kraju oraz aż o 65% niższa od średniej składki proponowanej najmłodszych kierowcom.

Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas kalkulacji składki jest wiek właściciela auta. Młodzi kierowcy, skłonni do ryzykownych zachowań na drodze oraz powodujący więcej szkód komunikacyjnych, od lat płacą wyższe składki niż kierowcy z pozostałych grup wiekowych. Analogicznie, kierowcy posiadający wieloletnie doświadczenie, latami pracujący na zniżki za bezszkodową jazdę, mogą liczyć na niższe ceny OC.

Ile wypadków powodują seniorzy?

Na bardziej atrakcyjne ceny OC dla osób po 60. roku życia mogą jednak wpływać nie tylko większe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz posiadanie najczęściej pełnych zniżek za bezszkodową jazdę. Ważna jest także, analizowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, wypadkowość. Jej niski wskaźnik wśród najstarszych kierowców może być jednym z ważniejszych czynników, obniżających cenę obowiązkowej polisy dla tej grupy.

Kierowcy po 60. roku życia spowodowali w ubiegłym roku najmniej wypadków drogowych. Najmniejsza w ich przypadku była zarówno sama liczba zdarzeń, jak i wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Winnymi zdarzeń drogowych byli najczęściej młodzi kierowcy, od 18. do 24. roku życia. Taki stan ma odzwierciedlenie w cenach OC proponowanych kierowcom z poszczególnych grup wiekowych. Najwyższa składki płacą młodzi kierowcy, najniższe ci po 60-tce.  

Gdzie seniorzy płacą najmniej za OC?

Jednym z głównych czynników warunkujących cenę OC jest miejsce zamieszkania właściciela auta. W ubiegłym miesiącu osoby w grupie wiekowej 60+ najmniej za polisę płaciły w województwie podkarpackim (518 zł),lubelskim (546 zł) i opolskim (558 zł). Najniższa cena OC oferowana kierowcom z Podkarpacia była o 17% niższa od średniej ceny dla seniorów w całym kraju.

Spośród kierowców po 60. roku życia, najwięcej w październiku 2018 r. na OC wydawali mieszkańcy województw: pomorskiego (714 zł),dolnośląskiego (698 zł) i mazowieckiego (687 zł). Różnica między najtańszym woj. podkarpackim i najdroższym woj. pomorskim wyniosła 28%.

Choć średnia cena OC dla seniorów jest niższa niż dla pozostałych grup wiekowych, to nie każdy kierowca po 60.roku życia będzie mógł kupić tańszą polisę. Na jej ostateczną cenę wpływ ma wiele czynników, związanych nie tylko z właścicielem pojazdu, ale też z samym samochodem. Największą szansę na znalezienie korzystnej ceny OC daje porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Bo choć zakres polisy zawsze jest taki sam, to cena u każdego ubezpieczyciela może być inna. Różnica między propozycjami poszczególnych firm może wynieść kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie