Zdarza się, że kupując auto dowiadujemy się, że ma ono więcej niż jednego właściciela. To popularne rozwiązanie, ponieważ często ustanowienie współwłasności pojazdu może pomóc w uzyskaniu tańszego ubezpieczenia OC. Czy formalności i procedura sprzedaży wyglądają tak samo, jak przy jednym właścicielu? Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży i czy może być dla nas ryzykowna? Rozwiewamy wątpliwości!
- Czym jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?
- Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli?
- Generator umowy kupna-sprzedaży samochodu – stwórz ją w kilku krokach!
- Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży auta z kilkoma właścicielami?
- Kilku właścicieli auta a ubezpieczenie OC
Zawarcie umowy kupna-sprzedaży samochodu jest jednoznaczne z przeniesieniem własności pojazdu między stronami transakcji. Procedura jest prosta - sprzedający przekazuje samochód kupującemu wraz z wszystkimi dokumentami, a ten zobowiązuje się do ustalonej zapłaty oraz odebrania auta.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
W przypadku gdy samochód ma dwóch właścicieli, każdy z nich musi wziąć udział w transakcji i złożyć swój podpis na umowie. Jak poprawnie przygotować ten dokument i przeprowadzić całą procedurę? Przygotowaliśmy wzór, który możesz wykorzystać od ręki, a jeśli zechcesz samodzielnie przygotować umowę sprzedaży, znajdziesz tu wszystko, co powinno się w niej znaleźć.
Zajrzyj tez do naszego poradnika: Sprzedaż lub kupno samochodu - formalności i koszty
Czym jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Umowa kupna-sprzedaży to dokument stanowiący potwierdzenie, że między dwoma stronami (sprzedającym i kupującym) doszło do transakcji. Umowa ta ma charakter cywilnoprawny i definiuje:
- warunki sprzedaży (np. cenę samochodu ora formę zapłaty),
- szczegóły dotyczące przedmioty sprzedaży (marka, model, rok produkcji, numer VIN),
- dane dotyczące stron transakcji.
Uwaga!
Ciekawostką jest, że w żadnym akcie prawnym, nawet w Kodeksie cywilnym, nie znajdziemy terminu umowa kupna-sprzedaży. Przepisy określają tę umowę po prostu umową sprzedaży, a dłuższa nazwa przyjęła się zwyczajowo.
Stron umowy może być więcej niż dwie, ponieważ jeden samochód może mieć kilku współwłaścicieli. Umowę należy przygotować w takiej samej liczbie egzemplarzy, co łączna liczba sprzedających i kupujących.
Przykład
Co powinna zawierać umowa sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli?
Jeśli samochód ma dwóch współwłaścicieli, każdy z nich musi wyrazić zgodę na jego sprzedaż. Poświadczą to odręcznymi podpisami pod dokumentem, choć dopuszcza się możliwość udzielenia pełnomocnictwa jednemu z właścicieli, aby w imieniu pozostałych przeprowadził transakcję.
Umowa sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli nie różni się zbytnio od tej, w której figuruje jeden sprzedający. Należy po prostu przeznaczyć dodatkowe miejsce na wpisanie danych drugiej osoby.
Wypowiedź eksperta
Każda umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zawierać:
- datę i miejsce zawarcia umowy,
- dane sprzedającego i kupującego (lub wszystkich współwłaścicieli, jeśli jest ich kilku): imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr PESEL, numer dowodu osobistego lub paszportu,
- dane sprzedawanego samochodu: marka, model, rok produkcji, nr rejestracyjny i VIN, aktualny przebieg,
- cenę samochodu,
- informację o wadach i usterkach lub informacja, że takowych auto nie posiada,
- warunki i data zapłaty (np. na rachunek bankowy, gotówką),
- datę wygaśnięcia umowy o ubezpieczenie i nr polisy,
- datę przekazania pojazdu przez sprzedającego.
Na wszystkich egzemplarzach powinni podpisać się wszyscy sprzedający i wszyscy nowi współwłaściciele.
Oprócz elementów obowiązkowych umowy kupna-sprzedaży pojazdu, należy poczynić w niej zapisy dodatkowych ustaleń, jeśli takowe istnieją.
Co może być takim dodatkowym ustaleniem? Wszystko, co jest istotne z punktu widzenia sprzedawcy i kupującego, np.:
- rozłożenie płatności za auto na raty,
- sprzedaż samochodu z dodatkowym kompletem opon,
- oświadczenie sprzedawcy, że pojazd nie jest zajęty przez komornika,
- miejsce przekazania samochodu.
Im więcej szczegółów w umowie tym lepiej w razie ewentualnego sporu, który może powstać po transakcji.
Umowa sprzedaży samochodu - praktyczne wskazówki
Umowa kupna-sprzedaży musi być czytelna. Można ją napisać odręcznie lub pobrać gotowy wzór z Internetu. Zdarza się, że sytuacja jest odwrotna i sprzedający jest jeden, ale kupców dwóch, np. małżonkowie. Dlatego warto przygotować się na każdy z wariantów, również na zakup auta przez dwóch współwłaścicieli.
Generator umowy kupna-sprzedaży samochodu – stwórz ją w kilku krokach!
Z myślą o uproszczeniu całej transakcji kupna-sprzedaży auta przygotowaliśmy specjalny generator dokumentu bazujący na kompletnym wzorze umowy sprzedaży samochodu.
Jeśli skorzystasz z tego narzędzia, nie musisz odręczne wypełniać żadnych pól. Wystarczy że zaznaczysz dane samochodu i podasz dane sprzedawcy i kupującego (jeśli ich nie znasz, możesz pozostawić puste pola). Przejdźmy razem cały formularz generatora umowy kupna-sprzedaży samochodu krok po kroku.
1. Na pierwszej stronie zostaniesz poproszony o wpisanie danych pojazdu, który zamierzasz kupić. Potrzebne będą:
- rodzaj pojazdu,
- rok produkcji,
- marka i model,
- aktualny przebieg,
- numer rejestracyjny,
- numer VIN.
2. Druga strona generatora wymaga podania informacji o każdej ze stron transakcji (kupującego i sprzedającego). Chodzi o:
- imię i nazwisko,
- serię i numer dowodu osobistego,
- numer PESEL,
- organ wydający dowód osobisty,
- adres.
Jeśli zachodzi współwłasność samochodu lub z drugiej strony są dwie osoby kupujące, wpisz dane każdego.
Zauważ, że jeśli nie masz kompletnych danych drugiej strony transakcji, możesz zaznaczyć opcję: "Nie, wprowadzę odręcznie po wydrukowaniu". Ich nieznajomość nie wyklucza możliwości skorzystania z generatora - przynajmniej częściowo skrócisz sobie czas związany z formalnościami. To narzędzie daje szerokie spektrum możliwości, podobnie jak nasz kalkulator OC i AC.
3. Trzecia strona formularza zawiera szczegóły dotyczące warunków sprzedaży samochodu:
- cenę pojazdu,
- miejscowość, w której dochodzi do podpisania umowy,
- datę zawarcia umowy sprzedaży,
- dane dotyczące zakładu, w którym wykupiono ubezpieczenie OC samochodu,
- dane kontaktowe.
To także czas na wybranie, czy chcesz otrzymać umowę sprzedaży na podany adres e-mail, czy wolisz pobrać ją na dysk. Umowa wygeneruje się od razu po kliknięciu wybranego okienka.
W każdej chwili możesz również podejrzeć, jak finalnie będzie wyglądała Twoja umowa kupna-sprzedaży auta:
Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży auta z kilkoma właścicielami?
Pamiętaj, że na sprzedaż samochodu muszą zgodzić się wszyscy jego właściciele. Jeżeli sprzedawca zatai fakt, że samochód jest na współwłasność (lub nie zatai, ale drugi współwłaściciel nie będzie wiedział o transakcji), to kupujący może mieć problemy. Jeśli sprawa trafi do sądu, to sąd może orzec nieważność transakcji, gdyż sprzedawca nie miał prawa “sprzedać” czegoś, co nie do końca należało do niego.
Bez zgody drugiego współwłaściciela legalnie można sprzedać wyłącznie udziały w aucie. Jest to prawne pojęcie na określenie części własności w samochodzie. Wielkość posiadanych udziałów nie nie ma wpływu na sposób, czy częstotliwość użytkowania auta. Wszyscy współwłaściciele mają równe prawa w korzystaniu z samochodu. W praktyce może oznaczać to nieustający konflikt pomiędzy współwłaścicielami (współudziałowcami) pojazdu. Udziały sprawdzą się pomiędzy bliskimi osobami, które dogadują się między sobą, kto i kiedy bierze pojazd, ale nie polecamy odkupowania udziałów od przypadkowych sprzedawców znalezionych w Internecie.
Warto wiedzieć
Kilku właścicieli auta a ubezpieczenie OC
Wspomnieliśmy, że obniżanie ceny ubezpieczenia OC przez współwłasność pojazdu to dość częsta praktyka, zwłaszcza wśród młodych kierowców. Można dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego w każdym momencie, razem z jego historią ubezpieczeniową. Towarzystwa kalkulują wysokość składki w oparciu o dane wszystkich współwłaścicieli lub tego, który lepszą historię ubezpieczeniową.
Może się zatem okazać, że rodzic, który od ponad 10 lat kupuje polisy OC dla swoich pojazdów i jeździ bezszkodowo, pomoże 19-latkowi uzyskać tanie ubezpieczenie, nawet gdy ten dopiero zaczyna swoją przygodę za kierownicą. Popatrzymy, jak kształtowała się różnica średniej składki OC w I półroczu 2024 ze względu na wiek właściciela pojazdu.
19-latek zapłaci średnio o 1500 zł więcej za obowiązkowe OC niż osoba z wieloletnim stażem za kierownicą! Nic dziwnego, że współwłasność samochodu z doświadczonym kierowcą to popularny sposób na obniżenie kosztów utrzymania pojazdu. Co więcej, młody kierowca nic na tym nie traci, a jedynie zyskuje - poza dobrą ceną polisy również pozytywną historię ubezpieczeniową (zbiera zniżki na swoje konto). Oczywiście jeśli jeden ze współwłaścicieli spowoduje wypadek, to zniżki stracą solidarnie wszyscy właściciele przypisani do tego samego samochodu.
Pamiętajmy jednak, że wiek to nie jedyne kryterium, którym kierują się zakłady ubezpieczeń przy wyliczaniu ceny OC. Właśnie dlatego warto skorzystać z opcji porównania ofert od kilkunastu firm - umożliwia to kalkulator OC i AC. Nie tylko wyszukasz zindywidualizowane propozycje o dowolnej porze i z każdego miejsca, ale także kupisz wybraną ochronę całkowicie online! Ochrona zacznie działać niemal natychmiast po dokonaniu transakcji.
Właśnie podpisałeś umowę kupna-sprzedaży samochodu? Zobacz, ile zaoszczędzisz w kalkulatorze OC, gdy dotychczasowa umowa będzie zbliżać się do końca.
Co warto wiedzieć?
- Umowa kupna-sprzedaży pojazdu to umowa cywilnoprawna, w której sprzedawca zobowiązuje się przenieść prawo własności pojazdu, a kupujący zapłacić za niego i odebrać.
- Stronami umowy może być kilka osób w różnych konfiguracjach: np. dwóch współwłaścicieli sprzedaje auto jednemu kupcowi, albo trzech współwłaścicieli odkupuje samochód od jednego zbywcy.
- Każda umowa musi zawierać dane sprzedawanego pojazdu, sprzedawcy i kupującego (lub wszystkich, jeśli jest ich więcej niż dwóch), ustaloną cenę, formę płatności, datę przekazania samochodu.
- Na sprzedaż samochodu, który ma więcej niż jednego współwłaściciela muszą zgodzić się wszyscy. Jeżeli jeden współwłaściciel dokona takiej sprzedaży, to sąd najprawdopodobniej uzna transakcję za nieważną.
- Dopisanie współwłaściciela do samochodu to prosty sposób na obniżenie OC. Szczególnie jeśli jeden ze współwłaścicieli ma dobrą historię ubezpieczenia, a drugi dopiero od niedawna posiada prawo jazdy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o umowę kupna-sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli
Ilu współwłaścicieli może mieć pojazd?
Przepisy nie określają maksymalnej liczny współwłaścicieli, więc teoretycznie może być ich nawet setki. W praktyce rzadko zdarza się, że jedno auto ma więcej niż 4 współwłaścicieli.
Czy mogę napisać umowę kupna-sprzedaży ręcznie?
Tak. Umowa może być spisana ręcznie. Ważne, aby zawierała wszystkie obowiązkowe elementy. Zachęcamy jednak do skorzystania z generatora umów kupna-sprzedaży samochodu, którego działanie opisaliśmy w artykule.
Któremu ze współwłaścicieli zapłacić za samochód?
Nie istnieją przepisy, które to precyzują. Należy to wspólnie ustalić i dokonać zapisu w umowie, że zapłata zostanie przekazana temu lub temu współwłaścicielowi.
Co jeśli podczas transakcji jest obecny tylko jeden współwłaściciel?
Jeżeli pojazd ma kilku właścicieli, a do sprzedaży przystępuje jeden, aby dokonać transakcji, właściciel musi mieć pisemne upoważnienie od pozostałych właścicieli pojazdu. W przypadku gdy go nie ma, możesz kupić tylko jego udziały w tym aucie. Sprawdź tożsamość tej osoby - może się okazać, że przed Tobą stoi nie właściciel, a oszust z umową połówkową. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje obawy, odstąp od transakcji .
Co zrobić, jeśli jeden ze współwłaścicieli nie zgadza się na sprzedaż?
Jeśli jeden ze współwłaścicieli nie zgadza się na sprzedaż, transakcja nie może zostać sfinalizowana. Wszystkie decyzje dotyczące sprzedaży samochodu muszą być podejmowane wspólnie przez wszystkich współwłaścicieli, chyba że jeden z nich udzieli pełnomocnictwa drugiemu.
Jak działa umowa kupna-sprzedaży samochodu odziedziczonego w spadku?
Jeśli samochód został odziedziczony, należy uregulować jego stan prawny. Tzn. kiedy już posiadamy notarialne bądź sądowe poświadczenie o nabyciu spadku (samochodu), trzeba przerejestrować go w na tej podstawie Wydziale Komunikacji i można zająć się sprzedażą.
Jak zmienić współwłaściciela samochodu?
Nie można usunąć współwłaściciela ze współwłasności bez zgody tego współwłaściciela. Może on przekazać w darowiźnie lub odsprzedać udziały drugiemu współwłaścicielowi lub osobie trzeciej. Wtedy dokonuje się standardowej procedury przerejestrowania samochodu w Wydziale Komunikacji.
Czy współwłaściciele mogą podzielić między siebie kwotę uzyskaną ze sprzedaży samochodu?
Tak, współwłaściciele mogą podzielić kwotę uzyskaną ze sprzedaży samochodu według ustalonych przez siebie udziałów. Podział ten powinien być jasno określony i najlepiej, aby został zapisany w umowie lub w dodatkowym porozumieniu między współwłaścicielami.