Zdarza się, że kupując auto dowiadujemy się, że ma ono więcej niż jednego właściciela. To wcale nierzadko spotykana sytuacja, gdyż spółdzielnie samochodu może przyczynić się do zmniejszenia składek na OC. Jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży w takiej sytuacji? Czy ryzykujemy przeprowadzając taką transakcję? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży to umowa cywilnoprawna uregulowana w Kodeksie cywilnym. Na jej podstawie sprzedawca zobowiązuje się przenieść własność rzeczy (w tym przypadku: samochodu) na kupującego i ten samochód mu wydać, a kupujący zobowiązuje się pojazd odebrać i zapłacić za niego ustaloną cenę.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Ciekawostką jest, że w żadnym akcie prawnym nie znajdziemy terminu umowa kupna-sprzedaży. Przepisy określają tę umowę po prostu umową sprzedaży, a dłuższa nazwa przyjęła się zwyczajowo.

Stron umowy może być więcej niż dwie, ponieważ jeden samochód może mieć kilku współwłaścicieli. Umowę należy przygotować w takiej samej liczbie egzemplarzy, co łączna liczba sprzedających i kupujących.

Przykład: małżeństwo Piotr i Julia sprzedają samochód będący ich współwłasnością. Auto nabywa trzech współwłaścicieli: Robert (ojciec), Marta i Tomasz (jego dzieci). Rodzina zdecydowała się na taki ruch, aby zapłacić mniej za OC - pojazd będzie użytkowany przez rodzeństwo, które dopiero zrobiło prawo jazdy, ale fakt, że współwłaścicielem jest tata, będący doświadczonym kierowcą, obniży im składki na ubezpieczenie. Tym samym mamy pięć stron umowy (dwójka właścicieli, którzy sprzedają i trójka nabywców) i należy wypisać pięć jednoznacznie brzmiących egzemplarzy umowy.

Zakup samochodu od dwóch właścicieli — co powinna zawierać umowa 

Zasadniczo umowa, w której jest dwóch sprzedawców, nie różni się wiele od tej, w której jest jeden. Po prostu jako sprzedającego należy wpisać dane dwóch osób.

Współwłaścicielami samochodu (jak również jedynymi właścicielami) mogą w Polsce zostać wszystkie osoby - także niespokrewnione, niepełnoletnie i nie posiadające prawa jazdy. Jedyny problem może być z dziećmi do lat 13, które nie mają zdolności do czynności prawnych, ale osoby w tym wieku raczej nawet nie próbują kupić auta.

mówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.plmówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.pl

Obowiązkowe zapisy w umowie kupna-sprzedaży samochodu

Umowa kupna-sprzedaży musi być czytelna. Można ją napisać odręcznie lub ściągnąć gotowy wzór z internetu. Jadąc na spotkanie z kupcem wskazane jest, aby zabrać ze sobą przynajmniej dwa warianty umów - z opcją, że jedna osoba kupuje i z opcją, że kupców jest dwóch. Zdarza się, że warunki transakcji negocjuje osoba, która będzie użytkowała samochód, a na miejsce przyjeżdża z małżonkiem czy rodzicem. Warto być wtedy przygotowanym i mieć umowę na zakup auta przed dwóch współwłaścicieli.

W każdej umowie kupna sprzedaży powinny się znaleźć:

  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • dane sprzedającego i kupującego (lub wszystkich współwłaścicieli, jeśli jest ich kilku):  imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr PESEL, numer dowodu osobistego lub paszportu,
  • dane sprzedawanego samochodu: marka, model, rok produkcji, nr rejestracyjny i VIN, aktualny przebieg,
  • cena samochodu,
  • informacja o wadach i usterkach lub informacja, że takowych auto nie posiada,
  • warunki i data zapłaty (np. na rachunek bankowy, gotówką),
  • data wygaśnięcia umowy o ubezpieczenie i nr polisy,
  • data przekazania pojazdu przez sprzedającego.

Na wszystkich egzemplarzach powinni podpisać się wszyscy sprzedający i wszyscy nowi współwłaściciele.

Dodatkowe zapisy w umowie kupna-sprzedaży samochodu

Oprócz elementów obowiązkowych umowy kupna-sprzedaży pojazdu, należy poczynić w niej zapisy dodatkowych ustaleń, jeśli takowe są. 

Co może być takim dodatkowym ustaleniem? Wszystko, co jest istotne z punktu widzenia sprzedawcy i kupującego, np.:

  • rozłożenie płatności za auto na raty, 
  • sprzedaż samochodu z dodatkowym kompletem opon,
  • oświadczenie sprzedawcy, że pojazd nie jest zajęty przez komornika,
  • miejsce przekazania samochodu.

Im więcej szczegółów w umowie tym lepiej w razie ewentualnego sporu, który może powstać po transakcji.

Generator umowy kupna-sprzedaży samochodu – stwórz gotowy wzór

Poniżej znajduje się wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, a dokładniej generator takich umów. Dzięki niemu nie trzeba odręcznie nic wypełniać, wystarczy zaznaczyć dane samochodu, wpisać dane sprzedawcy i kupującego (jeśli ich nie znasz, możesz pozostawić puste pola).

Skorzystaj z generatora umowy kupna-sprzedaży samochodu,następnie kliknij button Wygeneruj umowę w 5 min. i zobaczysz pierwsze okno. Wybierz rodzaj pojazdu, który sprzedajesz lub kupujesz i zaznacz jego dane techniczne.

umowa kupna sprzedaży auta

Zaakceptuj regulamin i kliknij Przejdź dalej. Zobaczysz okno, w którym wybierzesz, czy jesteś Sprzedającym, czy Kupującym w tej transakcji. Uzupełnij swoje dane osobowe i drugiej osoby, jeśli samochód jest na współwłasność.

umowa kupna sprzedaży samochodu

Możesz dopisać też dane drugiej strony transakcji, ale jeśli nie znasz, zaznacz check-box: Nie, wprowadzę odręcznie po wydrukowaniu.

umowa kupna sprzedaży pojazdu

Kliknij Przejdź dalej i wprowadź szczegóły transakcji: ustaloną cenę sprzedaży, miejscowość i datę zawarcia umowy. Następnie podaj swój adres e-mail i nr telefon. Wybierz, czy chcesz dostać umowę na e-maila, czy wolisz pobrać na dysk. Umowa wygeneruje się od razu po kliknięciu wybranego okienka.

Umowa kupna sprzedaży samochodu

Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży auta z kilkoma współwłaścicielami? 

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć przed zakupem samochodu, który ma dwóch (lub więcej) współwłaścicieli, jest to, że na sprzedaż muszą zgodzić się wszyscy właściciele. Jeżeli sprzedawca zatai fakt, że samochód jest na współwłasność (lub nie zatai, ale drugi współwłaściciel nie będzie wiedział o  transakcji), to kupujący może mieć problemy. Jeśli sprawa trafi do sądu, to sąd może orzec nieważność transakcji, gdyż sprzedawca nie miał prawa “sprzedać” czegoś, co nie do końca było jego.

Bez zgody drugiego współwłaściciela legalnie można sprzedać wyłącznie udziały w aucie. Jest to prawne pojęcie na określenie części własności w samochodzie. Wielkość posiadanych udziałów nie nie ma wpływu na sposób, czy częstotliwość użytkowania auta. Wszyscy współwłaściciele mają równe prawa w korzystaniu z samochodu. W praktyce może oznaczać to nieustający konflikt pomiędzy współwłaścicielami (współudziałowcami) pojazdu. Udziały sprawdzą się pomiędzy bliskimi osobami, które dogadują się między sobą, kto i kiedy bierze pojazd, ale nie polecamy odkupowania udziałów od przypadkowych sprzedawców znalezionych w internecie. 

Warto też wiedzieć, że wszyscy współwłaściciele (udziałowcy) odpowiadają solidarnie za ubezpieczenie. Oznacza to, że w razie braku ciągłości w OC, urząd może nałożyć karę na dowolnego współwłaściciela lub podzielić ją między wszystkich. UFG nie przyjmie tłumaczenia, że jeden współwłaściciel uzgodnił z drugim, że opłacają składki naprzemiennie i to ten drugi nie zapłacił. 

Wielu współwłaścicieli auta a ubezpieczenie OC 

Aby obniżyć cenę OC, można dopisać współwłaściciela do samochodu (czyli przekazać darowizną lub odsprzedać mu udział). Towarzystwa kalkulują wysokość składki w oparciu o dane wszystkich współwłaścicieli lub tego, który lepszą historię ubezpieczeniową. 

Jeśli właścicielem auta jest np. 20-latek, firmy wyliczą mu wysoką składkę. Kiedy jednak zrobi współwłasność z rodzicem czy dziadkiem, cena OC mocno spadnie. Młody kierowca nic na tym nie traci, ponieważ jako współwłaściciel zbiera zniżki na swoje konto. Niestety, kij ma dwa końce - jeśli jeden ze współwłaścicieli spowoduje wypadek, to zniżki stracą wszyscy.

Umowa sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli – co warto wiedzieć?

  1. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu to umowa cywilnoprawna, w której sprzedawca zobowiązuje się przenieść prawo własności pojazdu, a kupujący zapłacić za niego i odebrać.
  2. Stronami umowy może być kilka osób w różnych konfiguracjach: np. dwóch współwłaścicieli sprzedaje auto jednemu kupcowi, albo trzech współwłaścicieli odkupuje samochód od jednego zbywcy.
  3. Każda umowa musi zawierać dane sprzedawanego pojazdu, sprzedawcy i kupującego (lub wszystkich, jeśli jest ich więcej niż dwóch), ustaloną cenę, formę płatności, datę przekazania samochodu.
  4. Na sprzedaż samochodu, który ma więcej niż jednego współwłaściciela muszą zgodzić się wszyscy. Jeżeli jeden współwłaściciel dokona takiej sprzedaży, to sąd najprawdopodobniej uzna transakcję za nieważną.
  5. Dopisanie współwłaściciela do samochodu to prosty sposób na obniżenie OC. Szczególnie jeśli jeden ze współwłaścicieli ma dobrą historię ubezpieczenia, a drugi dopiero od niedawna posiada prawo jazdy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o umowę kupna-sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli

  1. Ilu współwłaścicieli może mieć pojazd?

    Przepisy nie określają maksymalnej liczny współwłaścicieli, więc teoretycznie może być ich nawet setki. W praktyce rzadko zdarza się, że jedno auto ma więcej niż 4 współwłaścicieli.

  2. Czy mogę napisać umowę kupna-sprzedaży ręcznie?

    Tak. Umowa może być spisana ręcznie. Ważne, aby zawierała wszystkie obowiązkowe elementy. Zachęcamy jednak do skorzystania z generatora umów kupna-sprzedaży samochodu, którego działanie opisaliśmy w artykule.

  3. Któremu ze współwłaścicieli zapłacić za samochód?

    Nie istnieją przepisy, które to precyzują. Należy to wspólnie ustalić i dokonać zapisu w umowie, że zapłata zostanie przekazana temu lub temu współwłaścicielowi.

  4. Co jeśli podczas transakcji jest obecny tylko jeden współwłaściciel?

    Jeżeli pojazd ma kilku właścicieli, a do sprzedaży przystępuje jeden, aby dokonać transakcji, właściciel musi mieć pisemne upoważnienie od pozostałych właścicieli pojazdu. W przypadku gdy go nie ma, możesz kupić tylko jego udziały w tym aucie. Sprawdź tożsamość tej osoby - może się okazać, że przed Tobą stoi nie właściciel, a oszust z umową połówkową. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje obawy, odstąp od transakcji .

  5. Czy współwłaściciel może sprzedać auto?

    Może sprzedać, ale tylko za zgodą pozostałych współwłaścicieli. Bez ich zgodny (lub nawet przy ich wyraźnym sprzeciwie) ma prawo sprzedać tylko swoje udziały w samochodzie.
  6. Jak działa umowa kupna-sprzedaży samochodu odziedziczonego w spadku?

    Jeśli samochód został odziedziczony, należy uregulować jego stan prawny. Tzn. Kiedy już posiadamy notarialne bądź sądowe poświadczenie o nabyciu spadku (samochodu), trzeba przerejestrować go w na tej podstawie Wydziale Komunikacji i można zająć się sprzedażą.
  7. Jak zmienić współwłaściciela samochodu?

    Nie można usunąć współwłaściciela ze współwłasności bez zgody tego współwłaściciela. Może on przekazać w darowiźnie lub odsprzedać udziały drugiemu współwłaścicielowi lub osobie trzeciej. Wtedy dokonuje się standardowej procedury przerejestrowania samochodu w Wydziale Komunikacji.