Aby zarejestrować zakupiony samochód, najpierw musimy go ubezpieczyć. Możemy kontynuować polisę po poprzednim właścicielu pojazdu lub zakupić OC samodzielnie. Następnie możemy wyrobić tzw. miękki dowód rejestracyjny ważny 30 dni, czyli pozwolenie czasowe uprawniające do legalnego korzystania z auta do momentu otrzymania tradycyjnego dowodu rejestracyjnego.

Zwykle kierowcy korzystają z miękkiego dowodu rejestracyjnego tuż po zakupie nowego lub używanego samochodu. Dzięki temu mogą użytkować auto podczas oczekiwania na wydanie przez urząd bezterminowego dowodu rejestracyjnego. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak otrzymać pozwolenie czasowe, a także w jaki sposób ubezpieczyć zakupiony pojazd.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest miękki dowód rejestracyjny? 

Miękki dowód rejestracyjny to pozwolenie czasowe wydawane na 30 dni kierowcom, którzy po zakupie i zarejestrowaniu nowego samochodu, bądź kupnie oraz przerejestrowaniu używanego pojazdu oczekują na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego. Dzięki niemu w tym okresie mogą legalnie poruszać się autem po drogach.

Po złożeniu wniosku o zarejestrowanie lub przerejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji, urząd ma 30 dni na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego. Zwykle trwa to znacznie krócej. Jednak, jeśli z wyjątkowego powodu nie będzie to możliwe, właściciel samochodu musi złożyć wniosek o przedłużenie ważności pozwolenia czasowego, czyli miękkiego dowodu. Można to zrobić jednorazowo na 14 dni.

Opłata za wydanie pozwolenia czasowego wynosi 13,50 zł. Jednak wzrośnie do 18,50 zł, jeśli właściciel pojazdu wnioskuje o miękki dowód rejestracyjny z powodu zgubienia lub zniszczenia dotychczasowego dowodu rejestracyjnego, bądź ze względu na brak miejsca na kolejną pieczątkę, która potwierdza ważność badania technicznego.

Jak otrzymać miękki dowód rejestracyjny? 

Miękki dowód rejestracyjny wyrabia się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania pojazdu. Warto sprawdzić, czy urząd udostępnia elektroniczny system rezerwacji numerku kolejkowego, co pozwala zarezerwować wizytę o dogodnej godzinie. Komplet dokumentów można również złożyć przez internet, jeśli starostwo powiatowe ma elektroniczną skrzynkę podawczą. Informację na ten temat można znaleźć na stronie internetowej wydziału komunikacji.

Lista wymaganych dokumentów potrzebnych do otrzymania miękkiego dowodu rejestracyjnego zależy, czy chcemy zarejestrować nowe auto, bądź przerejestrować używany samochód. W zależności od rodzaju posiadanego pojazdu, można ją znaleźć w artykule „Ile kosztuje rejestracja samochodu”.

We wniosku o wydanie stałego dowodu rejestracyjnego warto podać numer telefonu lub adres e-mail. Dzięki temu otrzymamy powiadomienie, kiedy dokument będzie gotowy do odbioru. Wówczas pozwolenie czasowe należy zwrócić w wydziale komunikacji.

Czy można ubezpieczyć samochód na miękki dowód rejestracyjny? 

Aby móc poruszać się pojazdem po polskich drogach, musi on mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC. Przebieg zakupu polisy na miękki dowód rejestracyjny może się różnić w zależności, czy auto jest nowe lub używane. Szczegółowo wyjaśniamy tę kwestię poniżej.

Ubezpieczenie używanego auta na miękki dowód rejestracyjny 

Zbywca używanego pojazdu ma obowiązek przekazać dotychczasową polisę OC nabywcy auta, którą można okazać w wydziale komunikacji i otrzymać miękki dowód rejestracyjny. Sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana, jeśli np. ważność ubezpieczenia poprzedniego właściciela samochodu wygasa w ciągu tygodnia od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W takim przypadku można podać towarzystwu ubezpieczeniowemu dane z pozwolenia czasowego, a następnie je zaktualizować po otrzymaniu stałego dowodu rejestracyjnego.

Warto natychmiast po zakupie auta skontaktować się z ubezpieczycielem, u którego poprzedni właściciel pojazdu wykupił OC. Dzięki temu nie tylko możemy uzyskać informacje o terminie pozostałych do spłaty rat, lecz także o rekalkulacji składki (ponownym przeliczeniu jej wysokości). Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że np. ryzyko spowodowania przez nas kolizji jest większe niż u zbywcy samochodu, cena polisy może wzrosnąć. Jeżeli uznamy ją za zbyt wysoką, warto sprawdzić oferty konkurencyjnych firm w kalkulatorze rankomat.pl i wykupić tańsze, całoroczne ubezpieczenie.

Jeśli znajdziemy tańszą ofertę OC i nie chcemy kontynuować ubezpieczenia po poprzednim właścicielu samochodu, możemy wypowiedzieć pisemnie dotychczasową umowę w dowolnym momencie jej trwania. Jednocześnie należy pamiętać, że polisa zbywcy pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Obowiązkiem nowego posiadacza auta jest zapewnienie ciągłości jego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie nowego auta na miękki dowód rejestracyjny 

Pozwolenie czasowe nie jest potrzebne przy zakupie ubezpieczenia OC dla nowego samochodu. Przed otrzymaniem miękkiego dowodu rejestracyjnego wystarczy podać ubezpieczycielowi numer VIN, a następnie po otrzymaniu stałego dowodu rejestracyjnego zaktualizować dane w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Co ważne, w chwili odbioru miękkiego dowodu rejestracyjnego w wydziale komunikacji auto musi być ubezpieczone, co urzędnicy mają obowiązek sprawdzić.W związku z tym samochód należy ubezpieczyć natychmiast po zakupie. Jeszcze przed wizytą w urzędzie. Można to zrobić w salonie samochodowym lub w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Uwaga! W przypadku zakupu fabrycznie nowego samochodu w salonie, nie musimy tracić czasu na osobiste załatwianie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Wystarczy udzielić pełnomocnictwa dealerowi, które uprawni sprzedawcę do zajęcia się tym w naszym imieniu.

Warto ubezpieczyć samochód samodzielnie i porównać ze sobą oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli. Zwłaszcza że nowe auto wymaga kompleksowej ochrony – OC oraz dodatkowego AC. Wybierając Autocasco, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na cenę polisy, lecz także na:

 • sumę ubezpieczenia,

 • udział własny w szkodzie,

 • sposób likwidacji szkody.

Uwaga! Jeśli kupujemy OC przed rejestracją nowego samochodu, na polisie znajdzie się tylko numer VIN (numer identyfikacyjny pojazdu). W efekcie po rejestracji auta w wydziale komunikacji, należy skontaktować się z ubezpieczycielem i poprosić o uzupełnienie ubezpieczenia o nadany numer rejestracyjny.

Jak długo można jeździć na miękkim dowodzie rejestracyjnym? 

Miękki dowód rejestracyjny jest wydawany na okres 30 dni. Dzięki temu zgodnie z prawem właściciel pojazdu może w tym czasie poruszać się samochodem po drogach do momentu otrzymania tradycyjnego dowodu. Ważność pozwolenia czasowego można jednorazowo wydłużyć o kolejne 14 dni, jeśli zachodzą trudności z wydaniem stałego dokumentu przez wydział komunikacji. Oznacza to, że maksymalny okres ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego wynosi 44 dni (30 dni + jednorazowo kolejne 14 dni).

Zwykle tradycyjny dowód rejestracyjny samochodu jest wydawany w znacznie krótszym czasie niż 30 dni. Jednak niekiedy może nie być to możliwe. Np. jeśli występują błędy w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) lub w dokumentacji samochodu. W takim przypadku warto skorzystać z możliwości przedłużenia ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego o kolejne 14 dni, aby nadal móc legalnie korzystać z auta.

Co grozi za jazdę po utracie ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego? 

Pozwolenie czasowe jest wydawane na okres 30 dni, aby umożliwić legalne korzystanie z samochodu do momentu otrzymania tradycyjnego dowodu rejestracyjnego. W tym czasie właściciel pojazdu powinien odebrać dokument z wydziału komunikacji. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na poważne problemy.

Miękki dowód rejestracyjny traci ważność po upływie 30 dni, jeżeli nie złożymy wniosku o jej przedłużenie o kolejne 14 dni. Oznacza to, że na jego podstawie nie można już legalnie poruszać się autem po drogach. W razie kontroli drogowej kierowca może zostać ukarany mandatem od 20 do 500 zł za jazdę autem niedopuszczonym do ruchu.

Aby uniknąć problemów, należy odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji przed upływem 30-dniowego okresu ważności pozwolenia czasowego. W tym celu warto we wniosku podać numer telefonu lub adres e-mail, na który urząd wyśle powiadomienie, gdy dokument będzie gotowy.

Ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny – co warto wiedzieć?

 1. Miękki dowód rejestracyjny stanowi potwierdzenie, że właściciel pojazdu złożył w wydziale komunikacji komplet dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu, a także czeka na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego.
 2. Miękki dowód rejestracyjny jest wydawany na okres 30 dni, który jednorazowo można przedłużyć o kolejne 14 dni.
 3. Na miękki dowód rejestracyjny można kupić ubezpieczenie OC. Po otrzymaniu stałego dowodu rejestracyjnego wystarczy powiadomić ubezpieczyciela w celu aktualizacji danych na polisie.
 4. Aby kupić polisę OC dla nowego lub nieubezpieczonego samochodu nie jest potrzebny miękki dowód rejestracyjny. Wystarczy podać ubezpieczycielowi numer VIN, a po otrzymaniu stałego dowodu rejestracyjnego zaktualizować dane.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny

 1. Jak długo trzeba czekać na otrzymanie miękkiego dowodu rejestracyjnego?

  Zwykle miękki dowód rejestracyjny jest wydawany natychmiast po wniesieniu opłaty i złożeniu wniosku o rejestrację nowego lub przerejestrowanie używanego pojazdu w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela auta.

 2. Co się stanie, jeśli upłynie termin ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego?

  Korzystanie z samochodu po upływie terminu ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego może zakończyć się mandatem od 20 do 500 zł za poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu drogowego. Wcześniej należy odebrać w wydziale komunikacji tradycyjny dowód rejestracyjny.

 3. Jak sprawdzić, czy tradycyjny dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru?

  Aby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru, można zadzwonić lub udać się osobiście do wydziału komunikacji, wejść na stronę: www.pojazd.pwpw.pl, czy otrzymać powiadomienie na wskazany we wniosku numer telefonu lub adres e-mail.

 4. Co się dzieje z miękkim dowodem, gdy bezterminowy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru?

  Podczas odbioru tradycyjnego dowodu rejestracyjnego w wydziale komunikacji należy oddać otrzymane wcześniej pozwolenie czasowe. Z miękkiego dowodu rejestracyjnego można korzystać maksymalnie 44 dni (30 dni oraz jednorazowe przedłużenie o kolejne 30 dni).

 5. Czy można kupić samochód z miękkim dowodem rejestracyjnym?

  Można kupić samochód z pozwoleniem czasowym, ale znacznie utrudni to procedurę otrzymania tradycyjnego dowodu rejestracyjnego. Warto więc załatwić tę kwestię z dotychczasowym właścicielem pojazdu przed zakończeniem transakcji.

 6. Czy można kupić ubezpieczenie samochodu bez miękkiego dowodu rejestracyjnego?

  Umowa ubezpieczenia OC musi być zawarta najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W przypadku aut używanych jako dowód ubezpieczenia można przedstawić polisę OC dotychczasowego właściciela. Natomiast nowy samochód z salonu można ubezpieczyć za pośrednictwem dealera lub samodzielnie kupić OC w kalkulatorze rankomat.pl.

 7. Czy można kupić ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego?

  Tak. Jest to możliwe w przypadku zakupu nowego samochodu w salonie. Wówczas podczas zawierania umowy ubezpieczenia OC wystarczy podać towarzystwu ubezpieczeniowemu numer VIN. Następnie zakupioną polisę należy okazać w wydziale komunikacji, a po zakończeniu rejestracji pojazdu skontaktować się z ubezpieczycielem i uzupełnić polisę o otrzymany numer rejestracyjny.

 8. Czy tymczasowy dowód rejestracyjny trzeba wozić przy sobie?

  Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą wozić w samochodzie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia posiadania aktualnej polisy OC na terytorium Polski. W razie kontroli drogowej policja sprawdzi dane pojazdu w elektronicznym systemie.

 9. Czym jest wtórnik dowodu rejestracyjnego?

  Oprócz bezterminowego oraz miękkiego (tymczasowego) dowodu rejestracyjnego, właściciel samochodu może mieć do czynienia z tzw. wtórnikiem dowodu rejestracyjnego. Jest to dokument wydawany przez wydział komunikacji:

  • po utracie dowodu rejestracyjnego,

  • nieczytelności dowodu rejestracyjnego,

  • w dowodzie rejestracyjnym samochodu brakuje miejsca na kolejną pieczątkę potwierdzającą ważność badania technicznego uzyskanego na stacji kontroli pojazdów.

 10. Czy trzeba wymienić zniszczony dowód rejestracyjny pojazdu?

  Tak. Jeśli dokument jest nieczytelny, należy złożyć wniosek o wtórnik dowodu rejestracyjnego. Do czasu otrzymania bezterminowego dowodu rejestracyjnego można skorzystać z auta na podstawie pozwolenie czasowego.