Ubezpieczenie firmowe może kupić jedynie przedsiębiorca. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe nie każdy samochód wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej uznają jako auto firmowe. Szczególnie duże problemy z zakupem polisy mogą mieć taksówkarze, kurierzy lub instruktorzy nauki jazdy.

Zakup ubezpieczenia firmowego może być kuszący, ponieważ OC, AC i NNW można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Jednak zasady rozliczenia różnią się w zależności od rodzaju polisy. Wyjaśniamy krok po kroku, jak i kiedy można ubezpieczyć pojazd jako firmowy.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kto może ubezpieczyć samochód firmowy?

Z oferty polis firmowych mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy. Nie mogą oni jednak wykupić ubezpieczenia firmowego dla dowolnego auta, które jest ich własnością. Co więcej – nawet rozliczanie samochodu w kosztach działalności gospodarczej nie przesądza o tym, że z punktu widzenia ubezpieczycieli jest on pojazdem firmowym.

Branża ubezpieczeniowa stworzyła własną definicję samochodu firmowego. Zgodnie z nią najczęściej określa się tak pojazdy:

 • wykorzystywane w celach zarobkowych w działalności firmy w sposób, który można udowodnić (np. fakturami),
 • które nie mają przypisanego jednego kierowcy – może nimi jeździć zarówno właściciel firmy, jak i jego pracownicy,
 • które zostały zakupione na firmę (lub w leasingu).

Dokładne warunki, które trzeba spełnić, aby ubezpieczyciel uznał auta za firmowe, zależą od polityki zakładu. Niektóre firmy koncentrują się na własności, inne wymagają, by z samochodu korzystało więcej osób niż jeden kierowca. Przedsiębiorca nie musi zgadzać się na ofertę firmową, jeżeli korzystniejsze będzie dla niego ubezpieczenie jako osoba indywidualna.

Wypowiedź eksperta

OC dla samochodu firmowego jest takie samo jak analogiczna polisa dla auta prywatnego. Przedsiębiorca nie zyskuje szerszej ochrony ani specjalnych przywilejów. Przyczyną, dla której niektórzy właściciele firm decydują się ubezpieczyć pojazd w ofercie firmowej, są przede wszystkim korzyści podatkowe.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Prywatny samochód a samochód służbowy – czy może nim zostać?

Wielu przedsiębiorców posiada tylko jedno auto do użytku zarówno prywatnego, jak i służbowego. Tak często pracują samozatrudnieni instruktorzy nauki jazdy. Czy mogą oni ubezpieczyć samochód jako firmowy? Będzie trudno, jeśli pojazd nie został kupiony na firmę i korzysta z niego tylko jedna osoba. Ale nie jest to stała reguła.

Płynna definicja samochodu firmowego wynika z tego, że nie ma żadnych przepisów, które decydują, jakie pojazdy uznawać za firmowe, a jakie nie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w tej kwestii dowolność, dlatego zdarza się, że wśród samochodów firmowych znajdują się auta:

 • w leasingu operacyjnym (których formalnym właścicielem jest firma leasingowa) i leasingu finansowym (stanowiące własność przedsiębiorcy),
 • stanowiące własność firmy (wykazane w jej majątku),
 • stanowiące własność prywatną właściciela firmy (niewykazane w majątku firmy).

Dlaczego składki OC dla taksówek są wysokie?

Firmy ubezpieczeniowe mają zazwyczaj w ofercie odrębne polisy OC dla taksówkarzy. Traktują tę grupę zawodową w specjalny sposób – ani jak osoby prywatne, ani jak firmy. Powodem takiej decyzji jest szczególne przeznaczenie takiego pojazdu, jakim jest TAXI. Z założenia ma on zarabiać na swoje utrzymanie poprzez jazdę po ulicy, więc będzie intensywniej użytkowany niż zwykły samochód.

A to z kolei rodzi większe ryzyko spowodowania wypadku, co uwzględniają firmy ubezpieczeniowe w swoich kalkulacjach i podwyższają składki na OC dla taksówkarzy.

Wśród przyczyn droższych OC dla taksówek można wymienić:

 • dłuższe użytkowanie samochodu (taksówkarz porusza się nim po mieście kilkanaście godzin dziennie, a osoba wykonująca inny zawód najwyżej kilka),
 • użytkowanie samochodu w godzinach szczytu, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, kiedy nietrudno o kraksę,
 • duże zużycie eksploatacyjne części pojazdu, mogące wywołać nie tylko awarię, ale i być przyczyną wypadku,
 • podróże z trudnymi pasażerami rozpraszają kierowców, a w stresie łatwo o stłuczkę.

Te czynniki podwyższają ryzyko wypadku, co firmy przenoszą na zwyżkę w ubezpieczeniu. Taksówkarze mogą czuć się pokrzywdzeni taką polityką towarzystw, która nie bierze pod uwagę ich stażu jako kierowcy czy historii ubezpieczenia. Analogicznie niektóre zakłady obliczają składki dla instruktorów nauki jazdy i kurierów, którzy ubezpieczają swoje pojazdy jako firmowe.

Czy ubezpieczenie samochodu można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Wiadomo, że koszty działalności gospodarczej pomniejszają podatki, co jest jedną z zalet własnej firmy. Czy można zatem zaliczyć do kosztów składki na ubezpieczenie samochodu? Tak, ale trzeba stosować się do przepisów.

Po pierwsze – inaczej rozlicza się OC, NNW i Autocasco. Opłaty za pierwsze dwie polisy można w całości wliczyć w koszty uzyskania przychodu. A dla AC obowiązują nieco odmienne zasady:

 • jeśli ubezpieczamy samochód ciężarowy lub osobowy o wartości do 150 000 zł, można odliczyć całą składkę,
 • jeśli ubezpieczamy samochód osobowy o wartości powyżej 150 000 zł, istnieje limit, który liczy się za pomocą schematu: 150 000 zł / wartość samochodu * wysokość składki na AC = kwota, którą można zaliczyć do kosztów firmowych.

Przykład

Przykład: Paweł wykupił AC dla swojego samochód osobowego wartego 200 000 zł. Składka na polisę wyniosła 5 000 zł. Paweł może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 3 750 zł. Wyliczył to w ten sposób: 150 000 zł / 200 000 zł * 5 000 zł = 3 750 zł. Po drugie – powyższe zasady dotyczą tylko aut będących własnością firmy wpisaną w jej majątek. Jeżeli samochód jest własnością przedsiębiorcy, który wykorzystuje go w firmie, w koszty można wliczyć tylko 20% ceny polisy. Ograniczenie to dotyczy zarówno ubezpieczenia OC, jak i Autocasco.

Jak ubezpieczyć samochód na firmę?

Jeśli auto spełnia warunki samochodu firmowego wg kryteriów danego towarzystwa, właściciel firmy zawiera umowę z ubezpieczycielem i pojazd zyskuje ochronę. Natomiast jeżeli wybrany ubezpieczyciel nie kwalifikuje pojazdu jako firmowy, warto poszukać innego. Firmy mają różne regulaminy i odrzucenie w jednej nie oznacza, że pojazd jest definitywnie skreślony jako firmowy.

Uwaga!

Uwaga! W sieci można znaleźć informacje, mówiące o tym, że aby ubezpieczyć auto na firmowych warunkach, musi być wpisana firma w dowód rejestracyjny samochodu. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych nie ma możliwości, aby znalazły się w nim nazwa i REGON firmy. Jednoosobowi przedsiębiorcy muszą rejestrować samochody na własne dane, co nie dyskwalifikuje ich z ubezpieczenia pojazdów jako firmowe.

Jak oblicza się cenę OC auta firmowego?

W przypadku osób samozatrudnionych (które same nie są pracodawcami) ubezpieczyciel policzy składkę wg tych samych kryteriów, co dla klienta indywidualnego. Najważniejsze zatem będą dane pojazdu (marka, model, rok produkcji) i właściciela (wiek, staż jako kierowca, historia zniżek itp.).

Inaczej będzie, jeśli samochodów do ubezpieczenia jest więcej niż jeden lub pojazd będzie użytkowany także przez pracownika przedsiębiorcy. Wtedy (w zależności od dokładnej liczby aut) towarzystwo wciąż będzie traktowało takiego przedsiębiorcę jako osobę indywidualną, albo zaproponuje mu ubezpieczenie flotowe.

Jak kupić ubezpieczenie dla floty pojazdów?

Ubezpieczenie flotowe to jedna, zbiorcza polisa dla wszystkich pojazdów w firmie. Za flotę towarzystwa (np. Allianz) uznają ponad 20 samochodów, ale w Warcie wystarczy już tylko 5 aut, aby w ten sposób ubezpieczyć samochody w firmie. Przedsiębiorca zainteresowany nabyciem takiej polisy powinien zgłosić się do przedstawiciela zakładu ubezpieczeń i negocjować stawkę. Im więcej samochodów ma być objętych ubezpieczeniem, tym firmy dają lepsze warunki.

Zalety ubezpieczenia flotowego:

 • niższa cena polisy w przeliczeniu na jeden pojazd,
 • możliwość zamrożenia cen na dłuższy czas (np. niezmienna wysokość składki przez 2 lata),
 • priorytetowe traktowanie przy likwidacji szkód,
 • dodatkowe bonusy i udogodnienia niedostępne dla mniejszych klientów,
 • nie trzeba pamiętać o kończących się polisach dla każdego samochodu – wszystko załatwia się jednorazowo.

Jak wybrać tanie ubezpieczenie dla auta firmowego?

Wybierając polisę dla samochodu firmowego, nie można się kierować wyłącznie ceną. Chyba że myślimy o OC, to wtedy jak najbardziej. Zakres polisy OC regulują przepisy i jest on taki sam w każdej firmie ubezpieczeniowej, więc nie warto przepłacać, bo się na tym nic nie zyskuje. Jednakże OC często to za mało. Zwłaszcza w odniesieniu do aut firmowych, które są intensywniej użytkowane i obchodzenie z takim samochodem jest inne, niż z pojazdem prywatnym. Chodzi tutaj o:

 • częstą zmianę kierowców (pracowników), wśród których zdarzają się tzw. niedzielni kierowcy powodujący stłuczki – warto wykupić AC, które pokryje koszt naprawy szkód,
 • wyjazdy w dłuższe trasy i za granicę – przyda się assistance z odpowiednim limitem kilometrów do holowania,
 • jeśli samochód jest niezbędny w firmie, należy zadbać o polisę z autem zastępczym, które uratuje ciągłość pracy, jeśli samochód firmowy będzie poważniej uszkodzony.

Gdzie kupić OC dla samochodu firmowego?

Najlepsze OC dla samochodu firmowego to to najtańsze. Niezależnie, ile kosztuje ono u ubezpieczycieli, zawiera taką samą ochronę. Szybki sposób na znalezienie najtańszej oferty OC dla działalności to zrobienie kalkulacji w porównywarce rankomat. Jednoosobowi przedsiębiorcy użytkujący auta prywatnie powinni zaznaczyć w części formularza pytania dotyczące pojazdu okienko „Na 1-os. działalność gospodarczą”. Zobaczą oferty od kilkunastu firm, które będą mogli porównać cenowo i zastanowić się nad rozszerzeniem ubezpieczenia o dodatkowe polisy.

Oto przykładowa kalkulacja oferty, dla Magdy z Opola, 53-letniej właścicielki jednoosobowej działalności i posiadaczki Citroena Berlingo 1.6 z 2021 r.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu firmowego?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1126,00 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu firmowego?
Trasti
547,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
657,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
698,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
809,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1126,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 22.09.2023 r., Citroen Berlingo 2021 r., poj. silnika 1199 cm3

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie samochodu firmowego

 1. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają odrębne warunki na auta firmowe. Aby samochód został uznany za taki, musi być kupiony na firmę, wykorzystywany w działalności i mieć przypisanego więcej niż jednego kierowcę.
 2. Właściciel jednoosobowej działalności nie ma obowiązku ubezpieczania auta jako firmowe. Nawet kiedy zakład ubezpieczeń proponuje mu taką polisę, może się nie zgodzić i poprosić o ofertę dla klienta indywidualnego.
 3. Ubezpieczenia dla taksówkarzy (kurierów, instruktorów nauki jazdy) są na ogół dużo droższe niż dla innych zawodów.
 4. Posiadając w firmie więcej samochodów (co najmniej 5), warto przejrzeć oferty dla floty. Ubezpieczenie flotowe jest tańsze niż dla pojedynczych aut, a im więcej samochodów jest w firmie, tym łatwiej jest wynegocjować niższą cenę w zakładzie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu firmowego

 1. Co zrobić, aby ubezpieczyciel uznał samochód za firmowy?

  Aby udowodnić ubezpieczycielowi, że samochód firmowy jest używany do celów służbowych (np. służy do przewozu osób lub towarów, bądź korzystają z niego pracownicy), warto wpisać go do ewidencji środków trwałych lub w dowodzie rejestracyjnym leasingodawcę zamiast osoby fizycznej. Możemy też m.in. okazać towarzystwu kilometrówkę czy regulamin użytkowania z auta w firmie.

 2. Czy trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu na firmę?

  Nie. Prowadzenie działalności gospodarczej nie wiążę się z obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu służbowego na firmę. Możesz zdecydować, czy chcesz kupić polisę prywatnie lub w ramach działalności.

 3. Czy na ubezpieczeniu samochodu firmowego można zaoszczędzić?

  Wbrew pozorom, tak. Zwykle zakup ubezpieczenia dla firmowego samochodu może być droższy niż dla auta prywatnego, ponieważ osoby prowadzące działalność i ich pracownicy częściej z nich korzystają. Jednocześnie przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia wydatków związanych z pojazdem, w tym kwotę składek od kosztów uzyskania przychodu. Ponadto ubezpieczając flotę mają duże możliwości negocjowania stawek.

 4. Czy ubezpieczenie OC dla samochodu firmowego będzie wystarczające?

  Często nie. Jeśli np. z samochodu firmowego na co dzień będzie korzystać wielu różnych pracowników, przedsiębiorca musi liczyć się z dużym ryzykiem spowodowania przez nich szkód. Warto więc kupić w pakiecie z OC dodatkowe ubezpieczenie AC. Na wypadek awarii lub remontu pojazdu, przydatne może być assistance z opcją udostępnienia przez ubezpieczyciela auta zastępczego.

 5. Czy można ubezpieczyć auto na firmę prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?

  To zależy. Towarzystwo może uznać, że auto używane przez jedną osobę nie jest samochodem służbowym. Jeśli jednak leasingujesz pojazd lub wpisałeś go do ewidencji środków trwałych, ubezpieczyciel może zgodzić się na ubezpieczenie go na firmę.