Ubezpieczenie samochodu firmowego może być znacznie droższe niż prywatnego auta. Na wzrost wysokości składki wpływa przede wszystkim zdecydowanie częstsze korzystanie z pojazdu, co według ubezpieczycieli zwiększa ryzyko uczestnictwa w kolizji lub wypadku drogowym.

Szczególnie drogie może być ubezpieczenie taksówki. Sprawdziliśmy, czym według ubezpieczycieli różnią się samochody firmowe od prywatnych, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe określają wysokość składki, jak wliczyć zakup polisy w koszty uzyskania przychodu, a także jak ubezpieczyć flotę pojazdów.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest samochód firmowy i kto może go ubezpieczyć?

Wbrew pozorom zdefiniowanie, które samochody to auta firmowe, nie jest tak oczywiste. Ubezpieczyciele nie podchodzą do każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą jako do właściciela samochodu służbowego. Dzieje się tak, ponieważ większość przedsiębiorstw to firmy jednoosobowe, często polegające na samozatrudnieniu, a jedyna różnica w użytkowaniu pojazdu tkwi w możliwości rozliczania paliwa w kosztach działalności. Dlatego większość towarzystw ubezpieczeniowych zaczyna mówić o samochodach firmowych dopiero w kontekście pojazdów, które:

 • są użytkowane zarobkowo (wystawiane są faktury za przewóz osób lub towarów, ewentualnie samochód ma specjalistyczne zastosowanie np. służy do nauki jazdy lub bierze udział w rajdach),
 • jeżdżą nim pracownicy firmy, a nie tylko właściciel,
 • w dowodzie rejestracyjnym w polu dotyczącym posiadacza umiejscowiona jest nazwa przedsiębiorstwa (ewentualnie leasingodawca), a nie osoba fizyczna.

Najczęściej oddzielną grupą w rozumieniu towarzystw ubezpieczeniowych są taksówkarze, bo choć ich samochody stanowią klasyczny przykład auta jako źródła zarobku, to w przypadku kierowców taksówek łatwo oszacować ryzyko szkody. Jest w nim jasno sprecyzowany użytkownik, który może udokumentować swoją historię ubezpieczenia, a tym samym dać podstawy ubezpieczycielowi do precyzyjnego wyliczenia wysokości składki – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Ubezpieczenie taksówki – dlaczego jest tak drogie?

Każdy, kto ma taksówkę lub auto do przewozu osób wie, że składka za ubezpieczenie jest wysoka. Jednym z powodów wysokiej składki OC jest częste używanie pojazdu. Taksówki i samochody do przewozu osób są mocno eksploatowane. Im częściej jeżdżą, tym bardziej prawdopodobne, że może dojść do zdarzenia drogowego. 

Częste użytkowanie także powoduje szybsze zużycie jego podzespołów, a co za tym idzie samochody te są narażone na awarię i mogą spowodować wypadek. Ponadto taksówki jeżdżą często w godzinach szczytu, a to powoduje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Oznaczenie pojazdu jako taksówki może podnieść cenę OC nawet o 20%! Niektórzy ubezpieczyciele nie chcą przyjmować wysokiego ryzyka, dlatego oferują bardzo wysokie składki, aby klient zrezygnował z jego oferty. Każda firma ubezpieczeniowa, która zajmuje się sprzedażą obowiązkowych ubezpieczeń musi przedstawić klientowi ofertę. 

Jak ubezpieczyć samochód na firmę?

Jeżeli założyłeś firmę i zakupiłeś samochód, możesz wpisać go ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dzięki czemu będzie podlegał amortyzacji. Wszelkie koszty związane z utrzymaniem pojazdu będą wliczane w koszty uzyskania przychodów. Polisa OC i NNW także może zostać wliczona. Zakupiony samochód zarejestrujesz w wydziale komunikacji właściwym twojemu miejscu zamieszkania. W dowodzie rejestracyjnym zostanie wpisany twój PESEL, a REGON firmy jeżeli właścicielem jest np. spółka z o.o. 

W przypadku wpisania nr PESEL, składka będzie wyliczana na podstawie twojej historii ubezpieczenia – liczby lat i szkód. Natomiast jeżeli w dowodzie będzie REGON, a spółka jest nowa, składka za ubezpieczenie będzie liczona bez żadnej historii ubezpieczenia, od podstaw. Przy działalności gospodarczej niektóre towarzystwa wymagają wpisania w kalkulacje także nr REGON. Wtedy historia ubezpieczenia będzie także liczona na REGON przedsiębiorcy. 

Jak wliczyć ubezpieczenie samochodu w koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Ubezpieczenie OC i NNW można wliczyć w całości w koszty uzyskania przychodu. W przypadku samochodów ciężarowych zarówno OC, jak i AC można zaliczyć do kosztów. Natomiast wliczenie autocasco w przypadku auta osobowego podlega ograniczeniu, jeżeli wartość pojazdu w działalności przekracza 150 000 zł. Jeśli jest niższa, do kosztów można zaliczyć całą wartość ubezpieczenia. 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT art. 23 ust.1 pkt. 47, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Sprawdźmy jak wygląda to w praktyce.

Przykład: Pan Jan ubezpieczył Mercedesa wartego 200 000 zł 21.04.2021 r. Składka, jaką zapłacił za autocasco to 5000 zł. Pan Jan mógłby odliczyć 3750 zł. Jak to obliczyliśmy? Ustawowa kwota 150 000 zł podzielona przez wartość pojazdu, czyli 200 000 zł i pomnożona przez wysokość składki, czyli 5000 zł, dała właśnie 3750 zł.

Jak obliczyć cenę ubezpieczenia auta firmowego?

Większość samochodów firmowych stoi niejako w opozycji do aut użytkowanych prywatnie czy taksówek, tzn. trudno wskazać konkretnego kierowcę. Oczywiście wiele przedsiębiorstw jest w stanie zadeklarować osobę, która będzie się poruszała autem regularnie, ale przecież za miesiąc pracownik może zmienić pracodawcę, a samochód służbowy znajdzie się w rękach zupełnie innego kierującego. W przypadku mniejszych firm rotacje kadrowe są mniejsze, dlatego jeśli firma ubezpiecza jeden lub co najwyżej kilka pojazdów, a w dodatku w różnych okresach ubezpieczenia – zwykle użytkownik jest jasno deklarowany i składka szacowana jest w oparciu o informacje dotyczące konkretnego kierowcy.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku floty samochodów służbowych. Tu niezależnie od tego, czy mówimy o małym czy dużym przedsiębiorstwie, stawki OC są uśredniane, a składka jest jednakowa dla wszystkich pojazdów. Ubezpieczyciel nie pyta o konkretnych kierowców każdego z ubezpieczanych aut, a ryzyko szkody szacuje się na podstawie przeciętnych kryteriów.

Podobnie określana jest wysokośc składki autocasco, tyle że oprócz statystycznego użytkownika, towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą też na wartość pojazdu. W ramach floty tych samych modeli, stawki za pakiet OC+AC będą więc identyczne. Natomiast jeśli firma posiada kilka typów pojazdów, koszt AC będzie uzależniony od różnych cen ubezpieczanych samochodów – wspólny będzie natomiast wynegocjowany procent od wartości auta. Tu obowiązuje stara zasada premiująca hurtowników – im więcej samochodów, tym można liczyć na niższą marżę, co w przypadku branży ubezpieczeniowej oznacza niższy procent od sumy ubezpieczenia auta.

Jak ubezpieczyć flotę pojazdów?

Przedsiębiorcy, których zainteresowała oferta flotowa, muszą mieć co najmniej 6 pojazdów. Mogą to być także przyczepki lekkie, motocykle, czy ciągniki rolnicze. Na rynku można znaleźć ubezpieczycieli, którzy już przy 6 pojazdach mogą przygotować ofertę flotową. W innych towarzystwach limity pojazdów to około 10 pojazdów. Należy wtedy zebrać dane tych pojazdów w tabelce, a więc:

 • nr rejestracyjny i nr VIN, 
 • rodzaj pojazdu, 
 • marka i model, 
 • pojemność silnika, 
 • ładowność.

Jeżeli interesuje Cię oferta z autocasco, trzeba wpisać także sumę ubezpieczenia. W tabelce należy podać swój REGON, PESEL, adres i zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia od  dotychczasowego ubezpieczyciela (niektóre towarzystwa nie wymagają zaświadczenia). Firma ubezpieczeniowa może poprosić o dodatkowe informacje – zakres terytorialny użytkowania pojazdów, czy każdy kierowca jest przypisany do auta, bądź czy pojazdy są używane w czasie wolnym od pracy. Niektóre towarzystwa proszą także o podanie oczekiwanych stawek. 

Po ocenie ryzyka, otrzymasz ofertę od towarzystwa. Warto negocjować stawkę. Często ostateczny koszt ubezpieczenia floty pojazdów może być niższe od pierwotnej propozycji ubezpieczyciela.

Jak wybrać tanie ubezpieczenie auta firmowego?

Wybierając optymalny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych dla firmowych samochodów, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, zwróć uwagę na kilka kwestii:

 • jeśli samochody są w leasingu, prawie zawsze leasingodawca nakłada obowiązek ubezpieczenia autocasco z najszerszym zakresem odpowiedzialności (brak udziałów własnych i potrącanej amortyzacji części, możliwość naprawy auta w autoryzowanym warsztacie), a także jednorazową płatnością,
 • jeśli auta służbowe są niezbędne w Twojej firmie na co dzień, zadbaj o to, by w razie szkody ubezpieczyciel zapewniał w ramach assistance samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu,
 • jeśli pojazdy poruszają się po całej Polsce lub Europie, zwróć uwagę na zakres świadczeń w assistance i oceń, czy limity kilometrowe lub kwotowe maksymalnej odpowiedzialności towarzystwa są dla Ciebie wystarczające.

Gdzie kupić ubezpieczenie auta firmowego?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i używasz samochodu wyłącznie prywatnie, możesz wypełnić prosty formularz i przeprowadzić kalkulacje cen OC dla samochodu firmowego w porównywarce rankomat. Natomiast gdy wykorzystujesz auto jako taksówkę czy do przewozu osób lub towarów, a także prowadzisz firmę, to możesz zadzwonić pod numer telefonu: 22 270 00 00. Następnie jeden z naszych agentów pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Przykładowe ceny OC dla właścicieli samochodów firmowych

Cena OC dla 53-letniej właścicielki Citroena Berlingo z Wrocławia
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Cena OC dla 53-letniej właścicielki Citroena Berlingo z Wrocławia
Link4
531,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.04.2021

Cena OC dla 38-letniego właściciela Renault Megane z Gdańska
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Cena OC dla 38-letniego właściciela Renault Megane z Gdańska
Proama
539,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.04.2021

Cena OC dla 47-letniego właściciela Fiata Ducato z Krosna
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Cena OC dla 47-letniego właściciela Fiata Ducato z Krosna
Benefia
555,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.04.2021

Cena OC dla 41-letniej właścicielki Toyoty Yaris z Łodzi
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
Cena OC dla 41-letniej właścicielki Toyoty Yaris z Łodzi
Generali
571,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.04.2021

Cena OC dla 37-letniego właściciela Opla Astry z Tarnobrzegu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
Cena OC dla 37-letniego właściciela Opla Astry z Tarnobrzegu
Aviva
604,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 30.04.2021

Cena OC dla 32-letniej właścicielki Hondy Civic z Olsztyna
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Cena OC dla 32-letniej właścicielki Hondy Civic z Olsztyna
mtu24.pl
631,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Cena OC dla 32-letniej właścicielki Hondy Civic z Olsztyna

W kalkulatorze w pakiecie z OC, taniej możesz kupić również AC. Na składkę autocasco duży wpływ ma przede wszystkim wartość pojazdu. Im wyższa, tym cena polisy rośnie. Znaczenie ma także oczywiście historia ubezpieczenia, adres zamieszkania, marka, model, czy pojemność silnika.

Źródła:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf. 

Co warto wiedzieć?

 1. Oznaczenie pojazdu jako taksówki może podnieść składkę OC nawet o 20%.
 2. Aby auto zostało uznane za firmowe przez ubezpieczyciela, musi być używane w celach zarobkowych.
 3. Ubezpieczenie OC i NNW można wliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodu firmy.
 4. Zakup OC + AC w pakiecie może być tańszy niż obu polis osobno

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu firmowego

 1. Co zrobić, aby ubezpieczyciel uznał samochód za firmowy?

  Aby udowodnić ubezpieczycielowi, że samochód firmowy jest używany do celów służbowych (np. służy do przewozu osób lub towarów, bądź korzystają z niego pracownicy), warto wpisać go do ewidencji środków trwałych lub w dowodzie rejestracyjnym leasingodawcę zamiast osoby fizycznej. Możemy też m.in. okazać towarzystwu kilometrówkę czy regulamin użytkowania z auta w firmie.
 2. Czy trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu na firmę?

  Nie. Prowadzenie działalności gospodarczej nie wiążę się z obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu służbowego na firmę. Możesz zdecydować, czy chcesz kupić polisę prywatnie lub w ramach działalności.
 3. Czy na ubezpieczeniu samochodu firmowego można zaoszczędzić?

  Wbrew pozorom, tak. Zwykle zakup ubezpieczenia dla firmowego samochodu może być droższy niż dla auta prywatnego, ponieważ osoby prowadzące działalność i ich pracownicy częściej z nich korzystają. Jednocześnie przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia wydatków związanych z pojazdem, w tym kwotę składek od kosztów uzyskania przychodu. Ponadto ubezpieczając flotę mają duże możliwości negocjowania stawek.
 4. Czy ubezpieczenie OC dla samochodu firmowego będzie wystarczające?

  Często nie. Jeśli np. z samochodu firmowego na co dzień będzie korzystać wielu różnych pracowników, przedsiębiorca musi liczyć się z dużym ryzykiem spowodowania przez nich szkód. Warto więc kupić w pakiecie z OC dodatkowe ubezpieczenie AC. Na wypadek awarii lub remontu pojazdu, przydatne może być assistance z opcją udostępnienia przez ubezpieczyciela auta zastępczego.
 5. Czy można ubezpieczyć auto na firmę prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?

  To zależy. Towarzystwo może uznać, że auto używane przez jedną osobę nie jest samochodem służbowym. Jeśli jednak leasingujesz pojazd lub wpisałeś go do ewidencji środków trwałych, ubezpieczyciel może zgodzić się na ubezpieczenie go na firmę.