Prawie 80% przedsiębiorców decyduje się na zawarcie umowy w leasingu operacyjnym. Słusznie, ponieważ jest on zazwyczaj tańszy i korzystniejszy od finansowego, ale... tylko zazwyczaj, czyli nie dla każdego.

agent oddający kluczyki do samochodu
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/leasing-operacyjny-lub-finansowy

Kto więc skorzysta na umowie leasingu finansowego? Aby odpowiedzieć na to pytanie przeprowadziliśmy porównanie leasingu operacyjnego i finansowego, wyodrębniając 4 kluczowe różnice pomiędzy nimi. Nasze zestawienie przedstawiamy na przykładzie firmowego samochodu, który należy do najczęstszych przedmiotów leasingu.

Leasing a podatek VAT - na raty czy w całości?

Umowę leasingu zawierają nie tylko przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, ale to właśnie oni stanowią największy odsetek leasingobiorców. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty: mają mniej środków własnych na finansowanie firmy. Co za tym idzie, starają się zminimalizować wszystkie początkowe wydatki. Dla nich najodpowiedniejszą formą umowy będzie więc leasing operacyjny. Tutaj podatek VAT nalicza się stopniowo, z uwzględnieniem każdej raty. Gdyby wybrali leasing finansowy, całość podatku musieliby zapłacić wraz z pierwszą ratą leasingową.

Jakie są wady i zalety leasingu operacyjnego?

Leasing operacyjny umożliwia wrzucenie prawie wszystkich wydatków z nim powiązanych w koszty uzyskania przychodu. Dodamy więc do nich: opłatę początkową (tzw. czynsz inicjalny, który w przypadku auta może wynosić od 10-20% jego wartości netto),ratę leasingową, wszystkie prowizje, opłaty manipulacyjne i koszty ponoszone na co dzień (np. wydatki na paliwo),ale odpisu amortyzacyjnego dokonamy tylko przy leasingu finansowym (gdzie przedsiębiorca jest od początku posiadaczem przedmiotu leasingu). W leasingu operacyjnym jest to niemożliwe, ponieważ to leasingodawca jest właścicielem pojazdu i zapisuje auto w swojej ewidencji jako środek trwały.

Minusem leasingu finansowego jest możliwość dodania do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie odsetek od rat leasingowych, nie zaś – całej raty.

Leasing finansowy lepszy dla małych podatników?

Jeżeli przedmiotem leasingu jest samochód ciężarowy i umowa leasingu zawierana jest przez małego podatnika (w 2017 roku jest to podmiot, u którego wartość sprzedaży, razem z podatkiem nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1.200.000 euro),warto skorzystać z jednorazowej amortyzacji, dostępnej w leasingu finansowym (bardzo korzystnej ze względu na podatek).

Jaki jest czas spłaty przedmiotu leasingu?

Umowa w leasingu operacyjnym zawierana jest na okres nie krótszy niż 40% czasu amortyzacji środka trwałego. Na przykład, dla samochodu osobowego będzie to ok. dwóch lat. W przypadku leasingu finansowego, jedynym warunkiem jest zawarcie umowy na czas określony. Nie podaje się tutaj minimalnego okresu jej trwania. Pozostaje więc on do indywidualnych ustaleń pomiędzy przedsiębiorcą i firmą leasingową.

Który przedsiębiorca powinien wybrać leasing finansowy?

Nasze porównanie jednoznacznie potwierdza, że dla większości osób prowadzących działalność gospodarczą wybór leasingu operacyjnego będzie atrakcyjniejszy. Kto zatem powinien wybrać wariant finansowy?

Z pewnością przedsiębiorca, który:

  • chce być właścicielem przedmiotu leasingu od początku trwania umowy,

  • woli odliczyć całość podatku VAT od razu,

  • preferuje krótszy czas trwania leasingu (niż 40% okresu amortyzacji),

  • wybiera przedmiot leasingu z innym niż 23% VAT (np. auto używane, kupione na Fakturę VAT Marża),

  • nie ma możliwości zawarcia umowy leasingu operacyjnego z powodu niskiej stawki amortyzacji i zastosowania w tym przypadku bardzo wysokiego wykupu przedmiotu leasingu.

Najważniejsza zasada w leasingu – posłuchaj doradcy!

Przedstawione przez nas kluczowe różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym to niestety tylko kropla w morzu porad, jakie powinieneś poznać, zanim podpiszesz umowę. Właściwą decyzję można podjąć tylko po dokładnej analizie wszystkich „za i przeciw”, co nie zawsze jest takie proste. Pamiętaj, że każda umowa leasingowa to poważne zobowiązanie, dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy doradcy. Obecnie, na rynku jest wiele firm specjalizujących się w tej dziedzinie. My zachęcamy do najprostszej i najtańszej konsultacji z doradcą Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL).