Wyobraź sobie sytuację. Kupiłeś samochód za 90 000 zł. Dzień później uległ wypadkowi. Auto nadaje się do kasacji, a ubezpieczyciel wycenia je na 80 000 zł. W banku masz do spłacenia jeszcze 85 000 zł. Kto więc zapłaci brakujące 5000 zł? Jeśli masz ubezpieczenie GAP, nie musisz się martwić.

Porównaj ceny OC i AC

Ubezpieczenie typu GAP to zabezpieczenie dla właściciela samochodu na odszkodowanie wyższe niż wynikałoby ono z rzeczywistej wartości auta. Auto kupione w salonie bardzo szybko traci na wartości - już w momencie wyjazdu z salonu, samochód traci kilkadziesiąt procent ceny początkowej.

Tymczasem zobowiązanie kredytowe wobec banku nie zmienia się nawet o złotówkę. Ubezpieczenie GAP gwarantuje nam wypłatę różnicy wartości samochodu w wypadku całkowitego uszkodzenia lub kradzieży auta. Sytuacja opisana na początku obrazuję nam, od jakich problemów może nas uchronić to ubezpieczenie.

Ubezpieczenie GAP a deprecjacja auta

Ubezpieczenie GAP jest powiązane z deprecjacją auta, czyli z utratą jego wartości w miarę upływu czasu. Koszt tego ubezpieczenia jest niewielki, zależny jest przede wszystkim od rodzaju i wartości samochodu. Jest on wyższy dla samochodów, które szybko tracą na wartości i analogicznie niższy dla tych, które na wartości tracą wolniej.

Ubezpieczenie to może być dodane do ubezpieczenia samochodowego, pożyczki samochodowej czy umowy leasingowej. Niektóre banki wymagają takiego ubezpieczenia do momentu, kiedy zobowiązanie kredytowe spadnie poniżej wartości samochodu.

Jeśli kupujemy auto na kredyt warto zabezpieczyć się takim ubezpieczeniem, przynajmniej w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia nie będziemy musieli dokładać z własnej kieszeni sporych pieniędzy.