Samochód w leasingu jest własnością firmy udzielającej leasingu, a nie osoby, która faktycznie go użytkuje. Warunki dotyczące zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego stawiane są więc przez leasingodawcę, a leasingobiorca musi się do nich dostosować. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze wymogi dotyczące ubezpieczenia pojazdu wziętego w leasing.

Sfinansować zakup samochodu w leasingu mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni w ramach tzw. leasingu konsumenckiego. Leasing pozwala się cieszyć użytkowaniem nowego samochodu po kosztach niższych niż jego zakup. Jednocześnie takie rozwiązanie ma swoje wady. Jakie? Na co trzeba uważać, biorąc auto w leasing? Czy nadal się opłaca? 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest jest leasing samochodu?

Leasing samochodu to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą (firma leasingowa) a leasingobiorcą, którym może być osoba prywatna lub przedsiębiorca. Oznacza to, że auto zakupione w ramach leasingu należy do podmiotu, który go udzielił. Natomiast leasingobiorca może korzystać z pojazdu przez określony w umowie czas opłacając raty. Przeniesienie własności samochodu na leasingobiorcę może nastąpić dopiero po uiszczeniu przez niego wszystkich transz i określonej kwoty wykupu (np. 1% wartości auta).

Słowo leasing pochodzi od angielskiego lease, to oznacza dosłownie "pożyczyć". Zgodnie z tą ideą finansujący pożycza korzystającemu samochód na czas trwania umowy z możliwością późniejszego wykupu. 

Jakie są rodzaje leasingu samochodowego?

W Polsce zwykle samochody są użytkowane w formie leasingu operacyjnego lub leasingu finansowegodla firm. Jakie różnice pomiędzy nimi występują?

Leasing operacyjny

Umożliwia przedsiębiorcy zaliczenie 100% raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu, w tym opłaty wstępnej. Natomiast podatek VAT można rozłożyć na raty. Auto jest własnością firmy leasingowej, która może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może samochód:

 • wykupić,
 • zwrócić,
 • wypożyczyć kolejny podpisując nową umowę leasingu.

Leasing finansowy

Pozwala przedsiębiorcy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie część odsetkową rat i odpisy amortyzacyjne, ponieważ auto jest składnikiem majątku leasingobiorcy. Oznacza to, że po opłaceniu ostatniej raty leasingu samochód staje się jego własnością. Poza tym podatek VAT należy zapłacić w całości wraz z pierwszą ratą.

To rozwiązanie dla firm nie będących płatnikami VAT, które rozliczają się w formie ryczałtu. Najczęściej umowa leasingu finansowego jest krótsza niż w wariancie operacyjnym. Jej okres trwa dłużej niż 12 miesięcy, ale jednocześnie może zostać zawarta na krócej niż 2 lata.

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki jest mniej popularny niż operacyjny lub finansowy. Mogą z niego skorzystać osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W ten sposób można sfinansować zakup auta, jeśli bank nie chce nam przyznać kredytu samochodowego

Porównaj ceny OC i AC

Jakie ubezpieczenie dla auta w leasingu? [warunki]

Chcąc ubezpieczyć auto w ramach umowy leasingu, masz dwie możliwości:

 1. Skorzystać z ubezpieczenia w pakiecie. 
 2. Wystąpić o zgodę na zawarcie ubezpieczenia na własny rachunek.

Wypowiedź eksperta

Aby zawrzeć skuteczną umowę leasingu, instytucja finansująca oczekuje od leasingobiorcy zawarcia i opłacenia kompleksowej polisy ubezpieczeniowej. Wymagania firm są różne, ale generalnie żadna z nich nie zgodzi się na ubezpieczenie obce, jeśli w umowie ubezpieczenia będzie zawarte jakiekolwiek pomniejszenie ubezpieczenia, czyli udział własny w szkodzie, franszyza czy amortyzacja części. Oprócz tego firma może wymagać stałej sumy ubezpieczenia oraz naprawy warsztatowej.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenie auta w leasingu w pakiecie - czy warto?

Firmy, które udzielają leasingu z reguły oferują również konkretną ofertę ubezpieczenia auta. Najczęściej mają jednak podpisaną umowę o współpracy z jednym lub maksymalnie kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dla użytkownika pojazdu może to oznaczać niewielki wybór, a co za tym idzie dość spory wydatek.

Dlatego też jeśli bardziej cenisz sobie pieniądze, niż czas, to ubezpieczenie będzie dla Ciebie niekorzystne.

Dla kogo jest ubezpieczenie auta w leasingu od leasingodawcy?

Takie rozwiązanie będzie korzystne dla osób, które cenią sobie własny czas i wygodę. Zostawiają wszystkie formalności leasingodawcy, podpisują, płacą miesięczne raty i koniec tematu. 

Skorzystają na nim także osoby, które mają dużo szkód, zwłaszcza w AC. W sytuacji, kiedy to leasing bierze na siebie ubezpieczenie i wrzuca Ci je w koszt raty leasingowej, korzystasz na umowie flotowej zawartej przez leasing. To jego warunki ubezpieczeniowe i ocena ryzyka są brane pod uwagę, a nie Twoje. Mimo to możesz sprawdzić, czy rzeczywiście ubezpieczenie w leasingu wychodzi Ci taniej. 

Młody kierowca także skorzysta na tym, że to nie jego historia ubezpieczenia jest brana pod uwagę podczas wyliczania składki. Decydując się na taki wariant, warto pamiętać o sprawdzeniu (o ile to możliwe), jak składka będzie zmieniała się w trakcie trwania umowy leasingu.
Część leasingodawców oferuje bowiem stałą składkę przy każdym przedłużeniu polisy w przypadku braku szkód. Inne mogą oferować bardzo atrakcyjną ofertę na start, by w kolejnym roku podnieść ją nawet dwukrotnie.

Uwaga!

Jeśli chodzi o płatność za polisę, to firmy leasingowe są dość elastyczne. Najczęściej istnieje możliwość opłacenia składki jednorazowo lub rozbicia jej na raty, płatne razem z ratami za leasing.

W niektórych pakietach oferowanych przez firmy leasingowe masz możliwość skorzystania z tzw. ubezpieczenia wieloletniego. Ubezpieczenie kupowane indywidualnie, czy to OC, czy AC, z reguły ma okres ochrony 12 miesięcy. Kupując pakiet ubezpieczenia w leasingu, możesz zdecydować się na ochronę dłuższą niż 12 miesięcy - aż do końca trwania umowy leasingu. 

To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz oszczędzić czas i zredukować formalności do minimum. Koszty takiego ubezpieczenia, podobnie jak koszty każdego ubezpieczenia w pakiecie, leasing wrzuci w raty leasingowe i nawet ich nie zobaczysz. Będziesz widzieć tylko comiesięczną fakturę. 

To jest także wada takiego rozwiązania - całkowicie tracisz kontrolę nad wydatkami na ubezpieczenie. Tak naprawdę nie dowiesz się, czy przypadkiem nie przepłacasz za ubezpieczenie swojego auta w leasingu.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu we własnym zakresie

Firmy leasingowe różnie nazywają zgodę na własną polisę: 

 • ubezpieczenie obce,
 • ubezpieczenie zewnętrzne,
 • ubezpieczenie indywidualne,
 • ubezpieczenie poza pakietem.

Oto przykład, jak ten typ ochrony nazywa PKO Leasing:

Zmiana do umowy związana z wnioskiem Klienta o zmianę strony odpowiedzialnej za ubezpieczenie przedmiotu umowy (zmiana obowiązującego § 6a Ogólnych Warunków Umowy Leasingu/Pożyczki OWUL/OWUP, ubezpiecza finansujący/pożyczkodawca na § 6b OWUL/OWUP, ubezpiecza korzystający/pożyczkobiorca).

Na szczęście w rankomat.pl stoimy po stronie klienta, odszyfrowujemy trudne słowa i przekładamy na prosty język

Zawarcie ubezpieczenia na własny rachunek nie jest łatwe i to zrozumiałe, a informacje na stronach internetowych czy na infolinii bywają okrojone. Firmy leasingowe zarabiają dodatkowo na sprzedawanych ubezpieczeniach. Nic więc dziwnego, że utrudniają do nich dostęp. Jak widać na powyższym przykładzie terminologia nie należy do najłatwiejszych. 

Dodatkowo ubezpieczenie poza pakietem jest obwarowane szeregiem warunków, do których bez znajomości tematyki nawet się nie dogrzebiesz. Kto zatem powinien postarać się o ubezpieczenie indywidualne auta w leasingu?

Na pewno warto się za nim rozejrzeć, jeśli masz dużo zniżek albo korzystną umowę flotową podpisaną z którymś towarzystwem ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń, Twój agent ubezpieczeniowy lub broker przygotuje dokumenty za Ciebie i zadba o poprawność wniosku. 

Własne ubezpieczenie będzie Ci się opłacało także wówczas, gdy masz indywidualne zniżki, np. pakiet VIP, zniżki za lojalność, za ubezpieczenie na życie, cash backi itd.

Zdecyduj się na ubezpieczenie zewnętrzne, gdy chcesz mieć kontrolę nad wydatkami. Zostawiając kwestie ubezpieczeniowe leasingodawcy, tracisz wydatki na ubezpieczenie z oczu, i jak się nie upomnisz, to się nie dowiesz, ile płacisz.

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe są akceptowane przez firmy leasingowe?

Część firm leasingowych akceptuje polisy tylko od wąskiego grona ubezpieczycieli komunikacyjnych. Zanim zdecydujesz się podpisac umowę leasingową, sprawdź w tabeli poniżej, czy Twój dotychczasowy ubezpieczyciel jest akceptowany. W przeciwnym razie możesz nie mieć możliwości skorzystania z dodatkowych zniżek za lojalność. 

Toyota Leasing *

Santander Leasing

Idea Getin Leasing

PKO Leasing

SGB Leasing *

ING Lease *

Alior Leasing

EFL *

PKO TU S.A.

TUZ TUW

PZU

Warta

Allianz

Generali

Wiener

ERGO Hestia

InterRisk

Compensa

Link4

Uniqa

TUW TUW

Pocztowe TUW

HDI

Benefia

Balcia

Beesafe

* dla firm, które nie wymieniają wprost konkretnych zakładów ubezpieczeń założyliśmy, że akceptują polisę od kogokolwiek, pod warunkiem że spełnia minimalne wymagania określone w Ogólnych Warunkach Umów Leasingu

Opracowanie własne rankomat.pl na podstawie dokumentów do ubezpieczenia obcego powyższych firm leasingowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu we własnym zakresie?

Tak, jak zrobił to 40-letni pan Piotr z Raciborza, właściciel Toyoty Aygo z 2020 r., który posiada 60% zniżki w OC i AC. Wybraliśmy dla niego oferty towarzystw gwarantujących najkorzystniejsze autocasco (zapewniające naprawę pojazdu w warsztacie na częściach oryginalnych, bez amortyzacji części oraz udziału własnego), najczęściej wymagane przez firmy leasingowe. 

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1546,00 zł rata od 494 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1689,00 zł rata od 592,25 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1713,00 zł rata od 540 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1775,00 zł rata od 622,50 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1874,00 zł rata od 569 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
3729,00 zł rata od 2059 zł
Benefia
1546,00 złrata od 494.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1689,00 złrata od 592.25 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1713,00 złrata od 540.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1775,00 złrata od 622.50 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1874,00 złrata od 569.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
3729,00 złrata od 2059.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Porównanie ofert kilkunastu towarzystw pozwoliło kierowcy zaoszczędzić 2183 zł - tyle wyniosła różnica pomiędzy najtańszą i najdroższą propozycją ubezpieczenia.

Warto jednak pamiętać, że przed zakupem polisy wybraną ofertę należy przedstawić w firmie leasingowej w formie pisemnej. Umowę ubezpieczenia można podpisać dopiero po akceptacji leasingodawcy. Podpisanie zgody przez podmiot udzielający leasingu może być jednak opcją dodatkowo płatną.

  Samochód w leasingu a zniżki

  Warto również wiedzieć, że zbieranie zniżek przez użytkowników aut będących w leasingu działa inaczej niż w przypadku prywatnych właścicieli pojazdów. Ponieważ prawnie samochód należy do firmy leasingowej, to na jej konto zaliczane są bonusy za bezszkodową jazdę.

  Uwaga!

  Działa to oczywiście w obie strony. W przypadku stłuczki leasingobiorca nie straci zniżek wypracowanych przed zawarciem umowy leasingu samochodu. Musi jednak liczyć się z tym, że żadna szkoda nie ujdzie uwadze firmie leasingowej. Jeśli kierowca spowoduje ich kilka, składka ubezpieczenia w ramach leasingu na kolejny rok z pewnością wzrośnie.

  Część firm ubezpieczeniowych bierze pod uwagę posiadanie ubezpieczenia samochodu w leasingu. Niektóre uzależniają to od tego, czy dane zostaną zaraportowane do UFG, czy nie. Jak to dokładnie wygląda? Poniżej zamieszczamy odpowiedzi towarzystw ubezpieczeniowych.

  Biuro prasowe Link4:

  Przy kalkulacji składki LINK4 wykorzystuje dane UFG na temat historii ubezpieczeń komunikacyjnych posiadacza auta – czyli wykupionych polisach OC i AC, ewentualnych szkodach oraz wypłaconych odszkodowaniach. Jeśli informacje są zaraportowane do Funduszu, to będą brane pod uwagę. Forma zawarcia polisy nie ma tutaj znaczenia.

  Odpowiedź z Balcia Insurance:

  Przy obliczaniu ostatecznej ceny ubezpieczenia uwzględniamy przebieg ubezpieczenia użytkownika pojazdu (leasingobiorcy). Oczywiście weryfikujemy przy tym informacje zawarte w bazie UFG. Uwzględnimy przebieg ubezpieczenia leasingobiorcy, wtedy gdy posiada lub posiadał inny pojazd w odstępie nie większym niż 3 lata od momentu wyceny.

  Biuro prasowe PZU:

  PZU uznaje historię ubezpieczenia pojazdów leasingowanych, zarówno tych ubezpieczonych w PZU jak i w innych zakładach. Nie ma znaczenia czy umowa ubezpieczenia była zawarta przez leasing czy przez leasingobiorcę, ważne natomiast jest, by ten ostatni występował w polisach w roli leasingobiorcy/użytkownika. Inaczej systemy informatyczne nie będą w stanie odnaleźć tych polis lub szkód.

  Dyrektor Departamentu Taryfy Majątkowej, UNIQA:

  Zniżki i zwyżki do taryfy naliczamy na podstawie historii UFG.

  Historia danego leasingobiorcy powinna być raportowana zarówno na leasingodawcę i leasingobiorcę przez poszczególne towarzystwa (dzieje się tak w zależności decyzji poszczególnych ubezpieczycieli).

  Historię z UFG, którą uwzględniamy w taryfie:

  1. W taryfie dla leasingów: będziemy (od końca sierpnia) uwzględniać historię z UFG zarówno po numerze PESEL, jak i po Regonie (a więc uwzględnimy „zniżki” wypracowane jako leasingobiorca);

  2. W taryfie dla klientów indywidualnych (w tym JDG i S.C.) odpytujemy w UFG tylko po numerze PESEL;

  3. W taryfie dla firm (spółka zoo, komandytowa,…) odpytujemy w UFG tylko po Regonie;

  Menedżer ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych Generali:

  Zarówno Generali, jak i w przypadku produktów naszej marki Proama, uznajemy zniżki nabyte przez leasingobiorcę na pojeździe leasingowanym. Forma zawarcia polisy nie ma znaczenia.

  Jakie są wady i zalety leasingu?

  Zwykle samochody w leasingu kupują przedsiębiorcy. Mogą to zrobić w formie leasingu operacyjnego lub finansowego. Jednak klienci indywidualni również mają taką możliwość w ramach tzw. leasingu konsumenckiego. Sprawdziliśmy, czy warto skorzystać z tej opcji zakupu auta.

  Leasing na samochód - zalety i wady

  Zalety

  Wady

  • uproszczone procedury zawierania umowy

  • zazwyczaj Twój wkład własny wynosi 10-20% wartości auta

  • elastyczne warunki uzyskania finansowania

  • samochód nie jest Twoją własnością

  • możliwość zdobycia nawet do kilkunastu procent zniżki na niektóre modele samochodów

  • w większości towarzystw nie gromadzisz zniżek, ponieważ to nie Ty zawierasz umowę ubezpieczenia pojazdu

  • szybkie wydanie samochodu, który jest już zarejestrowany

  • bez zgody leasingodawcy nie możesz uzyskać odszkodowania w przypadku kolizji czy kradzieży

  • możliwość opłacania ubezpieczenia samochodu przez leasingodawcę

  • po upływie określonego czasu masz prawo pierwokupu samochodu za umowny procent jego wartości, co nie zawsze się opłaca

  • możliwość pokrycia kosztów napraw i przeglądów przez leasingodawcę

  • nawet jeśli spłaciłeś 99% wartości auta, a firma leasingowa upada, może grozić Ci zajęcie samochodu przez wierzyciela

  • niższa podstawa naliczania podatku dochodowego, dzięki włączeniu opłat leasigowych w koszty bieżących działań czy amortyzacji

  • jeżeli nie wywiążesz się z warunków umowy, leasingodawca może zerwać porozumienie i w trybie natychmiastowym zażądać zwrotu samochodu

  • rozwój biznesu przy minimalnym zaangażowaniu własnego kapitału

  • nie możesz w samochodzie dokonywać żadnych trwałych modyfikacji samochodu

  Auto w leasingu – co po kolizji lub wypadku? 

  Jeśli auto ulegnie kolizji, z reguły nie ma większego problemu z likwidacją szkody, ponieważ samochód posiada pełne ubezpieczenie z szerokim zakresem Autocasco. Pojazd najczęściej trafia więc do warsztatu, gdzie naprawiany jest przy użyciu oryginalnych części.

  Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku orzeczenia szkody całkowitej, gdy uszkodzenia ocenione są na więcej niż 70% wartości auta. W takim przypadku umowa leasingu wygasa. Kto otrzymuje odszkodowanie i wrak?

  Przykład

  Pan Paweł posiada auto w leasingu. W wyniku wypadku ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą i wycenił ją na 30 tys. zł. Panu Pawłowi pozostało jednak jeszcze 25 tys. do pełnej spłaty leasingu. Dodatkowo, po ustaniu leasingu powinien dopłacić firmie 1 tys. zł wykupu, jako 1% wartości samochodu. Ubezpieczyciel w ramach odszkodowania w pierwszej kolejności przekaże nieopłaconą jeszcze część firmie leasingowej (25 tys. zł i 1 tys. zł wykupu, czyli 26 tys. zł). Pozostałe 4 tys. trafią na konto Pana Pawła, który otrzyma również wrak samochodu i będzie mógł sprzedać go firmie ubezpieczeniowej lub na własną rękę.

  Sytuacje takie jak powyższa (wyższa kwota odszkodowania niż zaległej płatności), najczęściej mają miejsce pod koniec trwania umowy leasingowej. Może się jednak okazać, że do szkody całkowitej dojdzie wcześniej, a odszkodowanie nie będzie w stanie pokryć wszystkich zaległości wobec firmy leasingowej. W takiej sytuacji użytkownik auta pozostałą część zobowiązania musi pokryć z własnej kieszeni.

  Przykład

  Panu Janowi pozostało do spłaty 40 tys. na rzecz leasingodawcy. Po wypadku i orzeczeniu szkody całkowitej, ubezpieczyciel określił wartość odszkodowania na 30 tys. zł. Cała kwota zostanie przekazana firmie leasingowej, a pozostałe 10 tys. zł pan Jan będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni.

  Istnieje możliwość zakupu polisy na taką ewentualność, tzw. ubezpieczenia GAP. Zapewnia ono ochronę od utraty wartości finansowej samochodu z powodu stwierdzenia szkody całkowitej lub kradzieży. Pokryje pozostałą kwotę konieczną do zapłaty leasingodawcy, jeśli odszkodowanie będzie niższe niż zaległości wobec firmy leasingowej.

  Czy można kupić ubezpieczenie GAP przez Internet?

  Zwykle ubezpieczenie GAP można kupić jedynie bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym, firmie leasingowej, czy salonie samochodowym. Jednym z podmiotów umożliwiających zakup tego rodzaju polisy przez Internet jest Defend Insurance.

  Obecnie za jej pośrednictwem można kupić ubezpieczenie GAP online. W ofercie dostępne są m.in. następujące warianty ochrony:

  • Ubezpieczenie GAP fakturowy – pokrywa różnicę pomiędzy wartością rynkową samochodu w dniu zakupu, a stwierdzeniem szkody całkowitej lub kradzieży (czyli odszkodowania wypłaconego z polisy AC/OC sprawcy). Wartość fakturowa samochodu utrzymywana jest przez cały okres ubezpieczenia GAP, który wynosi od 12 do 60 miesięcy. Ten wariant ochrony przeznaczony jest dla pojazdów nowych i używanych – nie starszych niż 6 lat w momencie zakupu polisy.
  • Ubezpieczenie Gap Casco – pokrywa różnicę pomiędzy wartością ze wznawianej polisy AC (indywidualną wyceną dokonaną przez ubezpieczyciela) w przypadku auta jeżdżącego, a wartością rynkową samochodu w dniu wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży (czyli odszkodowania wypłaconego z ubezpieczenia AC/OC sprawcy). Wartość z polisy AC utrzymywana jest przez cały okres ubezpieczenia GAP Casco, który wynosi od 12 do 60 miesięcy. Ten wariant ochrony przeznaczony jest dla pojazdów nie starszych niż 6 lat w momencie zakupu polisy.
  • Ubezpieczenie Gap Direct – zakresem ochrony obejmuje utratę wartości pojazdu powstałą w wyniku szkody całkowitej lub kradzieży do wysokości wybranego limitu odszkodowania. W tym wariancie można ubezpieczyć nawet 10-letnie samochody. Ponadto nie jest wymagane posiadanie polisy AC, aby móc zakupić ubezpieczenie GAP Direct.

  Porównaj ceny OC i AC

  Jak widać, warunki umowy leasingowej mogą być bardzo różne, w zależności od wybranego leasingodawcy. Te pojazdy są zwykle wartościowe, więc zakup dla nich odpowiednio szerokiej ochrony to pierwszy punkt na liście. Jeśli chcesz zrobić to na własną rękę, zajrzyj do kalkulatora OC i AC i sprawdź, które oferty będą odpowiadały warunkom stawianym przez firmę, od której wynajmujesz auto.

  Co warto wiedzieć?

  1. Formalnym właścicielem auta w leasingu jest firma leasingowa, a nie użytkownik pojazdu.
  2. Firmy oferujące zakup auta w leasingu wymagają, aby samochód posiadał pakiet ubezpieczeń OC/AC z szerokim zakresem Autocasco.
  3. Ubezpieczenie auta w leasingu można kupić samodzielnie lub za pośrednictwem firmy leasingowej.
  4. Nowe samochody, zwykle kupowane w leasingu warto ubezpieczyć za pomocą polisy GAP.

  FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu w leasingu

  1. Czy ubezpieczenie OC dla samochodu w leasingu jest wystarczające?

   Nie, ponieważ samochód do momentu wykupu lub zakończenia umowy należy do nich, firmy leasingowe mogą dyktować warunki ubezpieczenia. Zwykle wymagają zakupu co najmniej polis OC i AC, a często również NNW.

  2. Czy leasingobiorca może samodzielnie ubezpieczyć samochód w leasingu?

   Tak, jeśli firma leasingowa wyrazi zgodę. Leasingodawcy mają prawo narzucić warunki, jakie musi spełnić ubezpieczenie samochodu. Do najczęstszych zaliczamy brak udziału własnego i franszyzy integralnej, stałą sumę ubezpieczenia, czy metodę serwisową naprawy pojazdu.

  3. Czy ubezpieczenie GAP jest obowiązkowe?

   Nie, jednak w przypadku leasingu drogiego samochodu warto je mieć. Ubezpieczenie GAP zapewnia ochronę od utraty wartości finansowej auta w razie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży.

  4. Kto może wziąć samochód w leasingu?

   Firmy mogą użytkować samochód w formie leasingu operacyjnego lub finansowego. Natomiast osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą sfinansować zakup auta leasingiem konsumenckim.

  5. Czy można zakupić samochód po zakończeniu umowy leasingu?

   Jak najbardziej. Większość umów leasingu zawiera opcję wykupu samochodu po zakończeniu umowy za określoną kwotę (np. 1% wartości auta).

  6. Co wpływa na wysokość raty leasingu samochodu?

   Wysokość raty leasingowej zależy od wielu czynników. Wpływ na nią ma marka i model, a także aktualna wartość oraz cena wykupu samochodu. Bardzo ważny jest również czas trwania umowy oraz kwota wkładu własnego. Oprócz tego firmy leasingowe biorą pod uwagę koszty ubezpieczenia auta, roczny limit kilometrów czy zarobki klienta.

   Naturalnie im wyższy wkład własny oraz kwota wykupu, tym niższa rata leasingu, i analogicznie - im niższa opłata wstępna i kwota wykupu, tym wyższe będą raty. 

  7. Jak wziąć samochód w leasing?

   Aby wziąć samochód w leasing najpierw trzeba złożyć wniosek oraz dokumenty wymagane przez firmę leasingową. Następnie leasingodawca sprawdzi, czy wnioskodawca nie jest dłużnikiem w biurach informacji gospodarczej lub w Biurze Informacji Kredytowej. 

   Jeśli firma leasingowa zaakceptuje nasz wniosek, możemy zawrzeć umowę leasingu samochodu. Jeżeli leasingodawca wymaga uiszczenia wkładu własnego, należy uregulować opłatę wstępną (nazywaną również czynszem inicjalnym). Następnie podmiot udzielający leasingu zarejestruje auto, po czym umówi się z nami na termin jego odbioru.

  8. Czy mogę wziąć samochód używany w leasing?

   Tak. Niektóre firmy finansujące leasing oferują leasing pojazdów używanych, a górną granicę wieku takich pojazdów określają w indywidualnych ofertach. 

  9. Kto ubezpiecza samochód w leasingu?

   Samochód w leasingu ubezpiecza leasingobiorca, czyli osoba korzystająca z pojazdu, pomimo tego, że właścicielem przedmiotu leasingu pozostaje finansujący. Podstawą dla takiego rozwiązania jest umowa leasingu, która określa szczegóły polisy ubezpieczeniowej. 

  10. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?

   Dokładna cena ubezpieczenia samochodu w leasingu zależy o wielu czynników, m.in od wartości auta czy historii ubezpieczenia użytkownika. Niemniej jednak z uwagi na szeroki zakres ubezpieczenia, zniesione udziały własne i stałą sumę ubezpieczenia można założyć, że takie ubezpieczenie będzie kosztowało więcej, niż standardowa polisa.

  11. Czy auto w leasingu jest ubezpieczone?

   Tak, każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć ubezpieczenie. Dodatkowo pojazd będący przedmiotem umowy leasingu musi posiadać specjalny pakiet ubezpieczenia OC, AC, NNW, Assistance wymagany przez finansującego.

  12. Czy przy leasingu trzeba mieć AC?

   Tak. Leasingodawca będzie od Ciebie wymagał wykupienia i opłacenia polisy AC o określonych warunkach. Spełnienie tych warunków jest jednym z warunków podpisania umowy leasingu. Wszelkie niedociągnięcia w kwestii ubezpieczenia samochodu w leasingu mogą Cię narażać na karę umowną.