W 2023 r. odnotowano dalszy spadek zainteresowania Polaków autami z Wielkiej Brytanii. Jej udział w imporcie do naszego kraju wyniósł 2%. W 2017 roku było to jeszcze 4%. Koszty importu aut z Wysp znacznie zwiększył Brexit. Jak wygląda zakup samochodu z Anglii? Dowiedz się jak sprowadzić auto, sprawdzić i ubezpieczyć auto z Anglii w 2024 roku.

Gdy Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej, sprowadzenie anglika do Polski oznaczało konieczność zapłaty akcyzy. Z kolei po Brexicie dodatkowo trzeba opłacić podatek VAT, a niekiedy cło. Ponadto w niektórych samochodach należy przełożyć kierownicę z prawej na lewą stronę, aby pojazd zaliczył badanie techniczne i został dopuszczony do ruchu drogowego w naszym kraju.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Być może właśnie z powodu tak złożonej procedury Polacy o wiele chętniej sprowadzają samochody z Niemiec, Francji czy Holandii. Wciąż jednak mamy grono zwolenników anglików. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące importu takich modeli i ich przystosowania do naszych warunków drogowych.

Gdzie szukać samochodu w Wielkiej Brytanii? 

W Wielkiej Brytanii oferty sprzedaży używanych samochodów można znaleźć w komisach, na giełdach czy w ogłoszeniach internetowych. Do najpopularniejszych portali zaliczamy:

  • https://www.autotrader.co.uk/,

  • https://www.gumtree.com/cars,

  • https://www.motors.co.uk/, 

  • https://www.theaa.com/used-cars/,

  • https://www.autovillage.co.uk/used-ca.

W  Wielkiej Brytanii w ogłoszeniach podawane są numery tablic rejestracyjnych. Dzięki temu można sprawdzić historię pojazdu i przebieg interesującego nas samochodu. Ponadto istnieje także możliwość zakupu anglika poprzez polskie firmy pośredniczące. Ich przedstawiciele pomogą znaleźć atrakcyjne auto i załatwią za nas formalności, ale koszt takiej usługi to kilka tysięcy złotych, co finalnie będzie mało opłacalne.

Uwaga!

Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii marka Opel występuje pod nazwą Vauxhall. Może to być istotna informacja, ponieważ Opel Astra był najczęściej sprowadzanym do Polski z zagranicy modelem. W TOP 15 znalazła się również Corsa oraz Meriva.

Pomimo tego począwszy od 2017 roku notuje się raczej spadek zainteresowania anglikami. Na poniższym wykresie wyraźnie widać, że import samochodów z Wielkiej Brytanii w ciągu 5 lat spadł o 12%.

Jak sprawdzić przebieg i stan techniczny samochodu z Wielkiej Brytanii? 

W Wielkiej Brytanii łatwo jest sprawdzić bardzo dokładnie historię pojazdu. Wystarczy znać numer rejestracyjny, który każdy sprzedawca podaje w ogłoszeniu. Są trzy adresy w sieci, które warto zapamiętać:

Check MOT history

adres: https://www.check-mot.service.gov.uk/

To rządowa, darmowa strona, z której dowiemy się nie tylko do, kiedy auto ma ważne badanie techniczne, lecz także znajdziemy znacznie bardziej szczegółowe informacje. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego poznamy datę przeglądu, a poniżej pojawią się dwie rozwijane sekcje.

Pierwsza – MOT history informuje o stanie auta z Anglii podczas kolejnych badań, a druga – Oustanding vehicle recalls mówi o ewentualnych wezwaniach producenta samochodu związanych z bezpieczeństwem.

HPI Check

adres: https://hpicheck.com/

Jest płatną stroną. Można na niej sprawdzić, czy samochód, który planujemy kupić, brał udział w kolizji lub wypadku. Auta, które uczestniczyły w takim zdarzeniu, otrzymują jedną z czterech kategorii:

  • A (ScrapCat) – to najgorsza z możliwych kategorii, która informuje, że samochód nie powinien poruszać się po drodze.

  • B (BreakCat) oznacza, że auto zostało poważnie zniszczone i nadaje się co najwyżej na części.

  • S – nadawana jest w przypadku aut, które można naprawić, ale koszt serwisu przewyższy wartość pojazdu.

  • N – najniższa kategoria, która mówi o tym, że samochód brał udział w drobnej stłuczce i został w niewielkim stopniu uszkodzony.

Jeśli interesuje nas zakup samochodu w dobrym stanie nadającym się od razu do jazdy, warto skupić się na pojazdach bez oznaczenia lub w mniejszym stopniu tylko przypisanych do kategorii N. Warto wiedzieć, że powyższe kategorie nadają towarzystwa ubezpieczeniowe na podstawie historii szkód zgłoszonych do likwidacji. Jednak poprzedni właściciel mógł samodzielnie naprawić poważnie uszkodzone auto.

Spróbuj tego

Aby dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, dokładnie przyjrzyj mu się na miejscu lub skorzystaj z usług lokalnego warsztatu.

Vehicle Enquiry

adres: https://vehicleenquiry.service.gov.uk/

Z tego serwisu dowiemy się, czy interesujące nas auto ma zapłacony podatek drogowy. Jeżeli należność nie została uregulowana, to samochód nie ma prawa poruszać się po drodze.

Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii do Polski? 

Jeżeli znajdziemy interesujący nas model, to zanim zdecydujemy się na kupno samochodu, upewnijmy się, że ma on:

  • ważną polisę OC,

  • aktualne badanie techniczne,

  • opłacony podatek drogowy.

Po sfinalizowaniu transakcji otrzymasz fakturę lub umowę kupna-sprzedaży, którą musisz zachować. Następnie, zanim wyruszymy w podróż powrotną, wypełnijmy sekcję C(4) w dowodzie rejestracyjnym i wyślijmy ten fragment dowodu do DVLA, czyli angielskiego odpowiednika wydziału komunikacji na adres:

Swansea SA99 1 AR

Wielka Brytania 

Mimo wysłania kartki z dowodu autem wciąż możemy legalnie poruszać się po drodze i przyjechać nim do Polski. Pod warunkiem, że samochód ma opłacony podatek drogowy, aktualny przegląd (MOT) oraz wykupione ubezpieczenie samochodu OC. Jednak jeśli nie ma, pojazd można przewieźć do kraju na lawecie. Koszt takiej usługi zaczyna się od około 250-300 funtów.

Porównaj ceny OC i AC

Jak zarejestrować auto sprowadzane z Wielkiej Brytanii? 

Po zakupie samochodu z Wielkiej Brytanii należy go w ciągu 30 dni zarejestrować w Polsce w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela. W tym celu trzeba uregulować wymagane opłaty i zgromadzić komplet niezbędnych dokumentów. Po Brexicie, od 1 stycznia 2021 r. rejestracja aut ze Zjednoczonego Królestwa odbywa się na zasadach przewidzianych dla krajów spoza Unii Europejskiej.

Poniżej krok po kroku wyjaśniamy, co będzie potrzebne do zarejestrowania samochodu na terenie Unii Europejskiej.

Tłumaczenie dokumentów – umowa i dowód rejestracyjny

Jeśli umowa kupna-sprzedaży samochodu została sporządzona tylko w języku angielskim, to trzeba ją przetłumaczyć na język polski u tłumacza przysięgłego. Z kolei dowodu rejestracyjnego nie trzeba tłumaczyć, gdy po raz pierwszy auto zostało zarejestrowane w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r.

Uwaga!

Jeżeli do pierwszej rejestracji pojazdu na Wyspach doszło od 1 stycznia 2021 r., to dowód rejestracyjny również musi zostać przetłumaczony na język polski.

Opłaty po przywozie anglika do Polski – akcyza, VAT, cło

Import aut z Wielkiej Brytanii wymaga uregulowania wielu opłat. Oprócz akcyzy po Brexicie konieczna jest zapłata podatku VAT, a w niektórych przypadkach również cła.

1. Akcyza

Podatek akcyzowy jest obliczany od wartości samochodu. Aktualne stawki akcyzy za sprowadzenie pojazdu zależą od pojemności silnika i rodzaju napędu:

  • 18,6 proc. – auta o pojemności silnika powyżej 2000 cm3,

  • 3,1 proc. – auta o pojemności silnika do 2000 cm3,

  • 9,3% – klasyczne hybrydy (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkie hybrydy (MHEV), wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,

  • 9,3% – hybrydy plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,

  • 1,55% – klasyczne hybrydy (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkie hybrydy (MHEV), wyposażone w silnik spalinowy do 2000 cm3.

Z kolei całkowicie zwolnieni z konieczności zapłaty akcyzy są właścicielehybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka) z silnikiem o pojemności poniżej 2000 cm3, oraz samochodów elektrycznych o zwiększonym zasięgu (REX).

W ciągu 14 dni od sprowadzenia samochodu z Wielkiej Brytanii musimy wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S. Można to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym lub przez Internet za pośrednictwem platformy puesc.gov.pl.

Z kolei podatek akcyzowy należy opłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia anglika do Polski. W tym celu trzeba dokonać wpłaty na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu na numer:

84 1010 1270 0008 2422 2400 0000

2. VAT

Po Brexicie import aut oznacza konieczność zapłaty podatku VAT, którego stawka w Polsce wynosi 23%. Daninę nalicza urząd celny. Wpływ na wysokość VAT ma wartość celna pojazdu, cło, akcyza oraz inne koszty (np. ubezpieczenie na czas transportu samochodu).

Uwaga!

Podatek VAT za samochód z Wielkiej Brytanii płaci się w kraju, w którym zostanie wprowadzony na terytorium Unii Europejskiej. Oznacza to, że nie zawsze będzie to Polska. Jeśli transport odbędzie się np. drogą morską i auto przypłynie do portu w Rostocku w Niemczech, to stawka podatku będzie niższa – wyniesie 19% zamiast 23%. Podobnie w holenderskim Rotterdamie (21% vs. 23%). Warto wziąć to pod uwagę planując sprowadzenie anglika.

3. Cło

Po Brexicie konieczność zapłaty cła za sprowadzenie anglika budzi duże wątpliwości. Pomimo że Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, od 1 maja 2021 r. obowiązuje obustronna umowa o handlu i współpracy pomiędzy stronami. W art. 21 dokumentu znajduje się zapis o następującej treści.

Co mówi prawo?

O ile niniejsza Umowa nie stanowi inaczej, cła na wszystkie towary pochodzące z terytorium drugiej Strony są zakazane.
art. 21 Umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią z dnia 30 grudnia 2020 r.

Jednak zwolnienie z cła zawiera dodatkowe warunki. Przede wszystkim auto musi spełnić kryteria pochodzenia. W związku z tym warto przed sprowadzeniem anglika zapytać o dokładne zasady zwolnienia lub zapłaty cła we właściwym urzędzie celno-skarbowym.

Uwaga!

W internetowej bazie danych zintegrowanej taryfy celnej (TARIC), można sprawdzić stawki cła. Jednak niekiedy opłata nie jest obliczana od ceny zawartej na umowie lub fakturze nabycia samochodu. Zdarza się, że celnicy podważają wartość rynkową pojazdu. Wówczas cło wyliczane jest za pomocą specjalistycznych programów kosztorysowych (katalogów).

Dostosowanie konstrukcji anglika do ruchu prawostronnego

Po sprowadzeniu musimy dostosować pojazd do ruchu prawostronnego. Aby samochód z Wielkiej Brytanii zaliczył badanie techniczne w Polsce, należy w nim wprowadzić następujące zmiany:

  • ustawienie lamp przednich, aby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka,
  • światło przeciwmgielne, które musi znajdować się po lewej stronie,

  • ustawienie lusterek,

  • licznik (brytyjski licznik wskazuje prędkość w milach).

Od 2015 r. poruszanie się anglikiem po polskich drogach nie wymaga konieczności zmiany położenia kierownicy. Jednak Brexit nieco skomplikował tę sytuację. Obecnie, jeśli samochód został po raz pierwszy zarejestrowany w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r., a następnie sprowadzony do Polski, to nie trzeba przekładać kierownicy z prawej na lewą stronę.

Jednak po tym okresie Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że jeśli samochód został po raz pierwszy zarejestrowany na Wyspach od 1 stycznia 2021 r., a następnie sprowadzony do Polski, to trzeba przełożyć kierownicę z prawej na lewą stronę. Inaczej auto nie zaliczy badania technicznego i rejestracja w naszym kraju nie będzie możliwa.

Badanie techniczne samochodu z Wielkiej Brytanii

Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych dostosowujących auto do polskich przepisów należy udać się anglikiem do stacji kontroli pojazdów. Koszt okresowego badania technicznego jest taki sam jak w przypadku wszystkich samochodów osobowych. Wynosi 99 zł (98 zł za przegląd oraz 1 zł opłaty na CEPiK).

Koszty rejestracji samochodu z Wielkiej Brytanii w Polsce

Samochód z Wielkiej Brytanii należy zarejestrować w ciągu 30 dni od sprowadzenia do Polski. W tym celu w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela musimy wnieść komplet wymaganych opłat. Standardowo koszt rejestracji pojazdu wynosi 161,50 zł. Jednak wzrośnie do 1081,50 zł, jeśli zdecydujemy się na wybór indywidualnych tablic rejestracyjnych.

Opłaty za rejestrację anglika w Polsce

Rodzaj opłatyWysokość opłaty

Dowód rejestracyjny

54 zł

Nalepka legalizacyjna

12,50 zł

Pozwolenie czasowe

13,50 zł

Opłaty ewidencyjne

1,50 zł

Tablice rejestracyjne

80 zł (1000 zł indywidualne tablice)

Razem

161,50 zł (1081,50 zł w przypadku wyboru indywidualnych tablic)

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta z Anglii

Oprócz wniosku o rejestrację pojazdu, który można pobrać ze strony internetowej urzędu lub w jego siedzibie, trzeba okazać następujący komplet dokumentów:

  • potwierdzenie własności auta z Anglii (np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura),

  • zaświadczenie o zaliczeniu badania technicznego,

  • dowód rejestracyjny,

  • potwierdzenie opłacenia akcyzy i VAT,

  • dowód odprawy celnej,

  • dotychczasowe tablice rejestracyjne – jeśli auto ich nie ma, wystarczy napisać oświadczenie o ich braku,

  • potwierdzenie wniesienia opłat za rejestrację pojazdu,

  • pełnomocnictwo (jeśli nie możemy udać się do urzędu osobiście) wraz z opłatą skarbową w kwocie 17 zł – nie trzeba jej wnosić, gdy pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny.

Urząd ma 30 dni na rejestrację samochodu. Jednak do czasu wydania dowodu rejestracyjnego możemy korzystać z auta z Anglii na podstawie pozwolenia czasowego.

Porównaj ceny OC i AC

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Wielkiej Brytanii? 

Ubezpieczenie samochodu OC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Można to zrobić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym działającym na terenie Polski. Żaden ubezpieczyciel nie może odmówić sprzedaży obowiązkowego OC komunikacyjnego dla anglika.

Najprościej kupić polisę przez Internet, np. w kalkulatorze rankomat.pl. Wystarczy w kilka minut wypełnić prosty i intuicyjny formularz. Następnie będziemy mogli porównać ceny w kilkunastu firmach. Po wyborze interesującej oferty i dokonaniu płatności online, umowa ubezpieczenia pojazdu zostanie wysłana na wskazany adres e-mail.

Ile może więc kosztować ubezpieczenie anglika? Wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma wiele czynników. Towarzystwa biorą pod uwagę:

  • wiek kierowcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • historię szkodowości.

Istotne są również:

  • marka,
  • model,
  • rocznik,
  • przebieg,
  • pojemność silnika samochodu.

Przykład

44-letni Piotra z Opola niedawno sprowadził z Wielkiej Brytanii Jaguara XF z 2017 r. Auto było zarejestrowane na Wyspach przed 2020 r., nie ma więc konieczności przekładania kierownicy z prawej na lewą stronę. Zobaczmy, jakie propozycje uzyskał w wyniku kalkulacji online.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika z kierownicą po prawej stronie?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1378,00 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1604,00 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2892,00 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie anglika z kierownicą po prawej stronie?
Trasti
912,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
989,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1378,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1604,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
2892,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Najtańszą ofertę Piotr uzyskał w towarzystwie Trasti. Za samo OC musiałby zapłacić 912 zł. Bogaty pakiet ochronny kosztowałby go już prawie 3000 zł u tego samego ubezpieczyciela.

*kalkulacja z dnia 18.03.2024

Jednak pan Piotr jest zainteresowany dokonaniem przekładki, aby zwiększyć komfort prowadzenia samochodu. Sprawdziliśmy więc, ile kosztowałoby ubezpieczenie tego samego Jaguara XF z 2017 r. w przypadku przełożenia kierownicy z prawej na lewą stronę.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika z kierownicą po lewej stronie?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1902,00 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2488,00 zł
Ile kosztuje ubezpieczenie anglika z kierownicą po lewej stronie?
Trasti
560,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
608,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
710,59 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
988,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1902,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
2488,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Po przełożeniu kierownicy na lewą stronę ceny ubezpieczenia samochodu nieco spadły. Najtańsze OC Piotr mógłby kupić już za 560 zł, a pełen pakiet ochronny - 1902 zł.

*kalkulacja z dnia 18.03.2024

Niestety, OC dla samochodów z Wielkiej Brytanii kosztuje więcej niż dla aut kupowanych w Polsce czy importowanych z innych krajów. 

Wypowiedź eksperta

W ocenie towarzystw ubezpieczeniowych ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku samochodem z kierownicą po prawej stronie jest wyższe w ruchu prawostronnym, który obowiązuje w Polsce. W efekcie zakup polisy OC dla anglika jest kilkukrotnie droższy w porównaniu do klasycznego pojazdu.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jednak dzięki porównaniu ofert różnych firm na zakupie OC dla anglika można znacznie zaoszczędzić. Zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu reguluje ustawa, jest więc taki sam w każdym towarzystwie. Tymczasem różnice w wysokości składki w zależności od firmy mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Samochód z Anglii – co warto wiedzieć?

  1. Po Brexicie oprócz akcyzy konieczna jest zapłata podatku VAT za sprowadzenie anglika, a niekiedy cła.
  2. W przypadku samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 r., należy wykonać przekładkę kierownicy.
  3. Standardowo rejestracja anglika w Polsce kosztuje 161,50 zł.
  4. Ubezpieczenie anglika z kierownicą po prawej stronie jest zwykle droższe niż po przełożeniu jej na stronę lewą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o samochód z Anglii

  1. Jakie przeróbki należy wykonać po sprowadzeniu samochodu z Wielkiej Brytanii?

    Aby zarejestrować anglika w Polsce, najpierw trzeba dokonać 4 przeróbek. Zmienić ustawienie lamp przednich, światło przeciwmgielne zamontować po lewej stronie, przestawić licznik z mil na kilometry, a także zmodyfikować położenie lusterek. Należy również przełożyć kierownicę z prawej na lewą stronę, jeśli auto po raz pierwszy zostało zarejestrowane w Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 r.

  2. Ile kosztuje rejestracja anglika w Polsce?

    Łączny koszt rejestracji wynosi 161,50 zł. Może wzrosnąć do 1081,50 zł, jeśli wyrobimy indywidualne tablice rejestracyjne.

  3. Czy po sprowadzeniu anglika do Polski trzeba zapłacić akcyzę?

    Tak. Dla samochodów osobowych o pojemności do 2000 cm3 stawka wynosi 3,1%, a powyżej 2000 cm3 18,6%. Dla hybryd obowiązują o połowę niższe stawki – odpowiednio 1,55% oraz 9,3%.

  4. Czy można sprawdzić historię „anglika” online?

    Tak. Można to zrobić na stronach: https://www.check-mot.service.gov.uk/, https://hpicheck.com/ oraz https://vehicleenquiry.service.gov.uk/.

  5. Dlaczego polisa OC dla anglika jest droższa niż dla klasycznego auta?

    W ocenie towarzystw ubezpieczeniowych ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji samochodem z kierownicą po prawej stronie jest wyższe w ruchu prawostronnym w porównaniu do klasycznych aut.

  6. Jak Brexit wpływa na import aut z Wielkiej Brytanii?

    Po Brexicie za samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii oprócz akcyzy trzeba również zapłacić podatek VAT, a niekiedy cło. Ponadto dla aut zarejestrowanych na Wyspach po raz pierwszy od 1 stycznia 2021 r., należy również wykonać przekładkę kierownicy.

  7. Czy trzeba przekładać kierownicę w samochodach z Wielkiej Brytanii?

    To zależy. W autach zarejestrowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r. nie trzeba. Z kolei przekładka kierownicy z prawej na lewą stronę jest wymagana w samochodach, których pierwsza rejestracja odbyła się od 1 stycznia 2021 r.

  8. Czy za samochód z Anglii trzeba zapłacić cło?

    To zależy. Na mocy obustronnej umowy o handlu i współpracy zawartej pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią, teoretycznie sprowadzenie anglika jest zwolnione z cła. Jednak samochód musi spełnić kryterium pochodzenia.

  9. W którym urzędzie skarbowym zapłacić akcyzę za samochód z Anglii?

    Podatek akcyzowy za samochód z Anglii należy zapłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia do Polski na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu pod numerem: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000.