Z leasingu samochodów korzystają głównie przedsiębiorcy – dla nich to szybki, wygodny i korzystny finansowo sposób wzbogacenia firmowej floty. Gdy pojawia się konieczność rezygnacji z pojazdu, rozwiązaniem może być cesja leasingu. Dowiedz się, na czym ona polega i co się dzieje wówczas z ubezpieczeniem samochodu.

Cesja leasingu to jeden ze sposobów na to, aby pozbyć się zarówno wziętego w leasing samochodu, jak i obowiązku płacenia za niego rat leasingowych. Niestety, znalezienie chętnego na cesję i sama cesja wymagają czasu.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest i jak działa cesja leasingu samochodu?

W umowie leasingu – podobnie jak w umowie kredytu bankowego czy pożyczki – występują dwie strony. Są to leasingodawca (od niego otrzymasz prawo korzystania z wybranego samochodu przez określony czas) i leasingobiorca (czyli Ty – korzystający z auta i płacący raty leasingowe).

Leasingobiorcy nie zawsze są w stanie dotrzymać warunków umowy. Jeżeli, przykładowo, prowadzona przez Ciebie firma popadła w tarapaty finansowe, to możesz zdecydować o rezygnacji z wziętego w leasing samochodu. Wówczas możesz:

 • Porozumieć się z leasingodawcą i zwrócić przedmiot leasingu, czyli samochód. To wiąże się jednak z rozliczeniem, które będzie dla Ciebie mało korzystne – stracisz na nim finansowo.
 • Zdecydować się na wcześniejszy wykup auta. W tym przypadku wykup odbędzie się po cenie rynkowej. Jeżeli Twoja firma ma problem z płynnością finansową, to z naturalnych względów będziesz musiał odrzucić tę możliwość.
 • Znaleźć firmę zainteresowaną cesją umowy leasingu. To najkorzystniejsze rozwiązanie, które nie będzie wiązać się dla Ciebie ze stratami finansowymi.

Czym jest cesja leasingu (przejęcie leasingu)? To po prostu przekazanie praw i obowiązków przez leasingobiorcę (cedenta) osobie trzeciej (cesjonariuszowi). Podpisując umowę cesji leasingu przekażesz innemu podmiotowi swoje prawo do korzystania z udostępnionego Ci przez leasingodawcę samochodu i obowiązek regulowania opłat leasingowych.

Jak donoszą media, zainteresowanie cesją leasingu wzrosło w ostatnich miesiącach. Na portalach ogłoszeniowych pojawia się coraz więcej ofert, co ma związek z pandemią COVID-19 i trudną sytuacją finansową, w jakiej znalazło się wiele firm.

Kiedy najczęściej ma miejsce cesja leasingu samochodu?

Cesja (przejęcie) leasingu z reguły ma miejsce, kiedy leasingodawca nie jest zainteresowany dalszym korzystaniem z przedmiotu leasingu – w tym przypadku auta. Przykładowo jako właściciel firmy możesz:

 • Zmienić dotychczasową koncepcję prowadzenia działalności. Wówczas możesz nie potrzebować już samochodu, z którego dotychczas korzystałeś.
 • Uznać, że biznes nie przynosi Ci oczekiwanych dochodów. Wówczas decyzja o zamknięciu firmy oznacza, że nie będziesz miał już potrzeby dalszego użytkowania otrzymanych w leasing pojazdów.
 • Zdecydować się na wymianę wykorzystywanych pojazdów na nowsze. Jeżeli Twoje przedsiębiorstwo dobrze prosperuje, ale chce podnieść swoją konkurencyjność, to cesja leasingu będzie sposobem, aby pozbyć się starszych aut.

Z cesji leasingu korzystają także podmioty gospodarcze np. po fuzji czy zmianie formy prowadzenia działalności. Wówczas to rozwiązanie pozwala im w dalszym ciągu korzystać z przedmiotów leasingu.

Kto może przejąć umowę leasingu samochodu?

Jako osoba zainteresowana cesją leasingu auta, to na Tobie będzie spoczywał ciężar znalezienia potencjalnego zainteresowanego. Zanim jednak przystąpisz do tworzenia ogłoszenia, powinieneś skontaktować się z leasingodawcą – musi on wyrazić zgodę na cesję.

Leasingodawca dokładnie sprawdzi podmiot zainteresowany cesją leasingu pod względem:

 • Zdolności kredytowej. Firma, która przejmie Twoje dotychczasowe obowiązki, musi udowodnić, że posiada finansowe możliwości, aby płacić raty leasingowe.
 • Wiarygodności finansowej. Polega to na zweryfikowaniu, czy firma skłonna przejąć leasing nie miała w przeszłości opóźnień w spłatach zaciągniętych zobowiązań, np. kredytów.

Jeżeli leasingodawca uzna, że znaleziona przez Ciebie firma nie może zagwarantować, że umowa zostanie zrealizowana (czyli spłacona), to nie wyrazi zgody na cesję.

– Leasingobiorcy, którzy uznali, że cesja leasingu będzie dla nich dobry rozwiązaniem, powinni uważać na oszustów. Zdarza się, że potencjalny cesjonariusz proponuje np. podnajem leasingowanego samochodu zamiast cesji umowy leasingu. To jednak prosta droga do utraty przedmiotu leasingu i jeszcze większych zobowiązań wobec leasingodawcy. W takim przypadku nie ma mowy o kradzieży, a zatem ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdyby potencjalny zainteresowany okazał się nieuczciwy i po prostu zniknął z podnajętym autem

– przestrzega Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jak wygląda cesja leasingu krok po kroku?

Niezależnie od powodu, dla którego zdecydowałeś się na cesję leasingu, powinieneś wiedzieć, jak postępować, aby szybko i sprawnie pozbyć się leasingowanego samochodu. Kolejność działań jest następująca:

1.  Skontaktuj się z firmą leasingową

Dowiedz się, czy i na jakich zasadach zgodzi się ona na cesję leasingu. Wymagania leasingodawców, w tym finansowe, są różne. Wystarczy, że zapoznasz się z poniższym przykładowym porównaniem.

Cesja umowy leasingowej – warunki w mLeasing i Leasys FCA Bank Group

mLeasingLeasys FCA Bank Group
Cesja leasingu jest możliwa tylko w przypadku umów leasingu operacyjnego, a przejmujący musi prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcyLista dokumentów, jaką musi dostarczyć przejmujący, zależy od formy rozliczeń z fiskusem – np. firmy rozliczające się na zasadach ogólnych muszą dostarczyć deklarację podatkową PIT
Dotychczasowy leasingobiorca nie może mieć zaległościDotychczasowy leasingobiorca nie może mieć zaległości
Opłaty z tytułu cesji wynoszą: 500 zł – po 250 zł od leasingodawcy i przejmującego 0,5 proc. pozostałych do spłaty rat – nie mniej niż 1000 lub 1500 złLeasingodawca pobiera za cesję umowy leasingu opłatę w wysokości 2 proc. od kapitału przejmowanego, ale nie mniej niż 500 zł
Na podst. informacji ze stron leasingodawców 24.04.2021

2. Przygotuj ogłoszenie o cesji leasingu

Chwytliwe ogłoszenie to podstawa, jeżeli chcesz szybko znaleźć osobę, która zastąpi Cię w roli leasingobiorcy. Dokładnie opisz warunki, na jakich chcesz dokonać cesji leasingu. W treści ogłoszenia powinieneś też wspomnieć o oczekiwaniach leasingodawcy.

Istotną częścią ogłoszenia jest informacja o odstępnym. Czym jest odstępne? To kwota, jaką będzie musiał Ci zapłacić przejmujący leasing. Żądanie odstępnego jest uzasadnione, gdy wartość rynkowa samochodu jest wyższa niż wartość rat leasingowych, które pozostały do spłaty. Im wyższe odstępne ustalisz, tym mniejsze masz szanse na szybkie sfinalizowanie cesji leasingu.

3.  Ustal szczegóły z potencjalnym przejmującym

Wspomniane odstępne może podlegać negocjacji. Możesz porozumieć się z przejmującym także co do opłat z tytułu cesji, których będzie żądał leasingodawca. Możesz wykazać się elastycznością lub nie – wiele zależy od tego, jak szybko chcesz przestać płacić raty leasingowe.

Pamiętaj, że przejmującego musi jeszcze zaakceptować firma leasingowa. Przy umowie cesji leasingu decydujące słowo należy do niej.

4. Złóż wniosek o cesję leasingu

Gdy będziesz już wiedział, na jakich zasadach odbędzie się cesja leasingu i znajdziesz chętnego, pozostaje złożenie wniosku o cesję umowy leasingowej. W kolejnych dniach (czasem tygodniach) firma leasingowa będzie sprawdzać potencjalnego cesjonariusza.

Ten etap starania się o cesję leasingu kończy się wydaniem decyzji przez leasingodawcę. Jeżeli jest ona pozytywna, to przejmujący otrzyma informację o tym, jaką kwotę musi wpłacić.

5. Podpisz umowę cesji leasingu

Jeżeli chcesz pozbyć się samochodu w leasingu, będzie to najprzyjemniejsza część całego procesu cesji leasingu. Po złożeniu podpisu pod umową cesji i upewnieniu się, że leasingodawca otrzymał wszystkie niezbędne dokumenty, nie będziesz musiał już płacić rat leasingowych.

Moment podpisania umowy oznacza, że nastąpiła zmiana leasingobiorcy – Twoje prawa i obowiązki przejmie znaleziona przez Ciebie firma.

Dla przejmujących leasing dobrą wiadomością jest przejęcie korzyści podatkowych. Oznacza to możliwość ujmowania płaconych rat leasingu w kosztach oraz odliczania zapłaconego podatku VAT.

Co się dzieje z ubezpieczeniem OC i AC przy cesji leasingu?

Samochód w leasingu musi być ubezpieczony. W tym przypadku podstawą nie jest jednak ubezpieczenie OC, ale pakiet polis – OC i AC. Jak wygląda kwestia tych ubezpieczeń przy cesji leasingu? To zależy od tego, czy zdecydowałeś się skorzystać z oferty zaprezentowanej przez leasingodawcę, czy też pokusiłeś się o samodzielne znalezienie polis, licząc na oszczędności.

Jeżeli:

 • Leasingowane auto ubezpieczyła firma leasingowa, to niewiele się zmienia. Przejmujący będzie płacił ratę leasingową, w której uwzględniona będzie też składka za pakiet OC i AC.
 • Znalazłeś ofertę ubezpieczeń i zawarłeś umowę za zgodą leasingodawcy, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Ubezpieczenie OC przejdzie na nowego leasingobiorcę, z kolei umowa AC zostanie rozwiązana, a Ty będziesz mógł starać się o zwrot środków.

W drugim przypadku powinieneś zastanowić się, czy do odstępnego doliczyć kwotę za OC. Prawdopodobieństwo, że przejmujący zrezygnuje z zakupionego przez Ciebie OC, jest nikłe – dla niego to dodatkowa korzyść finansowa.

Co warto wiedzieć

 • Cesja leasingu to jeden z legalnych sposobów na pozbycie się leasingowanego samochodu. Polega ona na przekazaniu praw i obowiązków wynikających z leasingu osobie trzeciej.
 • Najczęstszym powodem, dla którego firmy poszukują cesjonariusza, są przejściowe lub pogłębiające się kłopoty finansowe.
 • Przejmujący umowę leasingu musi być wiarygodny finansowo – inaczej nie zostanie zaakceptowany przez leasingodawcę.
 • Przed rozpoczęciem poszukiwań przejmującego należy skontaktować się z leasingodawcą i ustalić warunki, na jakich dojdzie do cesji.
 • To, co stanie się z ubezpieczeniami OC i AC leasingowanego auta zależy od tego, kto zawarł umowę z firmą ubezpieczeniową.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy cesjonariuszem w umowie cesji leasingu może być osoba fizyczna?

  Tak, o ile zgodę na to wyrazi leasingodawca. Z reguły jednak firmy leasingowe unikają takiego rozwiązania. Leasing – jako forma finansowania – cieszy się wśród osób prywatnych niewielkim zainteresowaniem i dlatego większości leasingodawców nie opłaca się tworzyć procedury na taką okoliczność.
 2. Ile trwa cesja leasingu?

  Z reguły proces cesji umowy leasingowej trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Leasingobiorca musi znaleźć przejmującego, ten z kolei musi zostać zaakceptowany przez firmę leasingową. Strony muszą złożyć kompletne wnioski i poczekać na opinię. Wszystko to wymaga czasu.
 3. Czy cesja umowy leasingowej ma skutki podatkowe?

  Ponieważ z leasingu najczęściej korzystają firmy, to pytanie o ewentualne rozliczenia z fiskusem jest naturalne. Cesja umowy leasingowej nie powoduje jednak, że dotychczasowy leasingobiorca musi obawiać się konieczności dokonania korekt w złożonych do urzędu skarbowego dokumentach.
 4. Czy warunki leasingu mogą się zmienić po cesji?

  Tak. W lutym 2021 r. Ministerstwo Finansów wydało też korzystną dla leasingobiorców interpretację. Zgodnie z nią zmiana np. liczby czy wysokości rat leasingowych nie spowoduje, że urząd skarbowy uzna, iż zawarta umowa nie jest kontynuacją poprzedniej umowy leasingu.