Polisa assistance zapewnia kierowcy pomoc w razie awarii, kolizji czy kradzieży auta. Właściciele samochodów mogą kupić assistance bez OC lub w pakiecie z innymi ubezpieczeniami. Dostępne jest również assistance krótkoterminowe, przydatne w czasie dłuższego wyjazdu, np. na wakacje. Komu szczególnie opłaca się opcja assistance bez OC?

Ponieważ assistance nie jest drogim ubezpieczeniem, na jego zakup decyduje się wielu właścicieli pojazdów. Assistance bez OC to rozwiązanie dedykowane tym kierowcom, którzy mają już OC i AC oraz chcą skorzystać z dodatkowej ochrony. Polisę można wykupić zarówno na kilka dni (najczęściej 7 dni),  jak i miesiąc lub cały rok.

To ubezpieczenie, którego cena kształtuje się w zależności od indywidualnych czynników związanych z kierowcą czy pojazdem, ale także od zakresu - a ten może być bardzo różny.

Czym jest polisa assistance bez OC i komu się przyda?

Jak sama nazwa wskazuje, assistance bez OC to ubezpieczenie nabywane niezależnie od polisy obowiązkowej, najczęściej już w trakcie korzystania z niej. Z reguły tego produktu ubezpieczeniowego poszukują kierowcy, którzy:

  • zaczęli korzystać z samochodu z większą częstotliwością niż dotychczas – np. po zmianie miejsca zatrudnienia bądź zamieszkania,
  • planują wyjechać autem za granicę (np. na urlop) i chcą zapewnić sobie dodatkową ochronę – assistance bez OC może działać też poza granicami kraju,
  • nie znaleźli satysfakcjonującego ich pakietu ubezpieczeń OC i assistance – wówczas zakup assistance bez OC również jest zasadny.

Przykład

Pan Antoni we wrześniu przeszedł na emeryturę. Ponieważ postanowił zwiedzić samochodem Polskę, kupił assistance bez OC na okres 4 miesięcy. Ze względów finansowych kolejną polisę assistance zamierza nabyć w pakiecie z ubezpieczeniem OC.

Ubezpieczenie assistance bez OC bywa czasem określane jako assistance krótkoterminowe, aczkolwiek można zawrzeć polisę całoroczną. Nie do końca jest to trafne sformułowanie – assistance bez OC można kupić również na dłuższy okres, maksymalnie na rok.

Na co można liczyć w ramach assistance bez OC?

Assistance to ubezpieczenie gwarantujące pomoc w niespodziewanych sytuacjach, do których może dojść w trasie. Zakres pomocy zależy wyłącznie od wariantu, na jaki zdecydował się kierowca. Polisa assistance obejmować może różne rodzaje pomocy – przykładowe to:

  • pomoc techniczna – m.in. usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia (a jeżeli nie jest to możliwe, jego holowanie),  dostarczenie paliwa, pomoc po rozładowaniu się akumulatora i wynajem pojazdu zastępczego,
  • pomoc w podróży – jeżeli do kolizji czy wypadku dojdzie w czasie podróży, to ubezpieczyciel opłaci koszty jej kontynuowania innymi środkami transportu lub zapewni zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy auta,
  • pomoc medyczna – kierowca i pasażer mogą skorzystać z pomocy lekarza czy pielęgniarki po wypadku, ubezpieczyciel pokryje też koszty dostarczenia leków czy noclegu osoby najbliższej,
  • pomoc prawna – przydaje się zwłaszcza za granicą; w jej ramach ubezpieczony otrzyma pomoc prawnika po spowodowaniu kolizji czy wypadku,
  • pomoc informacyjna – po kontakcie z pracownikami infolinii ubezpieczony kierowca otrzyma m.in. wskazówki jak dojechać do najbliższej stacji paliw czy dostanie numer telefonu do najbliższego warsztatu, hotelu bądź apteki.

Pełna lista świadczeń oferowanych przez ubezpieczyciela zawsze zostaje wymieniona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Z treścią tego dokumentu należy zapoznać się przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

Uwaga!

Główną korzyścią z zakupu assistance jest możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy w sytuacji, gdy jest to niezbędne. Zakup tej polisy daje poczucie bezpieczeństwa w trasie. Pomoc w ramach assistance jest świadczona przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Zobaczmy, jak polisa assistance pomaga wybrnąć z kłopotów i nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

Przykład

Pani Dagmara od dawna planowała wycieczkę do Malborka, aby zwiedzić tamtejszy zespół zamkowy i tuż przed wyruszeniem w trasę w piątek wieczorem wykupiła assistance bez OC na 7 dni. Powrót zaplanowała na niedzielę. W trakcie pokonywania odcinka Malbork-Słupsk doszło do przebicia opony. Wystarczył telefon na infolinię, aby w ciągu kolejnych 30 minut opona została wymieniona, a kobieta mogła kontynuować podróż do domu.

Które firmy ubezpieczeniowe oferują assistance bez OC?

Nie każda firma umożliwia klientom zakup assistance bez OC. Niektóre sprzedają to ubezpieczenie wyłączenie z OC lub pakietem OC i AC. Przykładami mogą być:

Z kolei assistance bez OC proponują w ofercie m.in.:

Assistance bez OC w Uniqa

W ofercie Uniqa znaleźć można assistance bez OC pod nazwą „Assistance w podróży”. Polisa jest dostępna w wariantach:

  • Ekonomicznym,
  • Standardowym,
  • Premium.
Rodzaje świadczeńAssistance EkonomicznyAssistance StandardowyAssistance Premium

Zakres terytorialny

Polska lub Polska i Europa

Zakres ochrony ubezpieczenia assistance

Wymiana koła, dostarczenie paliwa, nocleg po awarii, wypadku lub kradzieży auta (od 2 do 3 dób), transport podróżnych po awarii, wypadku lub kradzieży

Usprawnienie pojazdu na miejscu

Tak

Holowanie

Po awarii, wypadku – 150 km

Po awarii, wypadku – 250 km

Po awarii – 500 km, Po wypadku – Polska bez limitu; za granicą do 500 km

Nocleg2 doby3 doby3 doby
Transport podróżnych100 kmBez limituBez limitu

Samochód zastępczy

Nie

W wariancie na 7 dni – max. 2 doby, W wariancie na 15, 30 dni i 1 rok – max. 3 doby

Max. 3 doby

Pomoc medyczna (w Polsce i za granicą), pomoc informacyjna

Tak

Pomoc tłumacza

Nie

Tak, w wariancie Polska i Europa

Tak, w wariancie Polska i Europa

*Opracowanie na podstawie informacji Uniqa z 18.03.2024 r.

Polisa assistance bez OC od firmy Uniqa jest dostępna dla właścicieli tych pojazdów, których okres eksploatacji nie przekracza 15 lat. Przykładowo ubezpieczenie Assistance w Uniqa na 7 dni kosztuje od 59 zł za wariant Ekonomiczny działający w Polsce do 145 zł za całoroczny wariant Premium działający w Polsce i Europie. 

Assistance bez OC Generali

Generali proponuje właścicielom samochodów assistance bez OC w trzech wariantach:

  • Podstawowym,
  • Komfort,
  • Prestiż.
Rodzaje świadczeńAssistance PodstawowyAssistance KomfortAssistance Prestiż

Zakres terytorialny

Polska lub Polska i Europa

Zakres ochrony ubezpieczenia assistance

Holowanie, transport ubezpieczonych z miejsca zdarzenia, pomoc informacyjna

Holowanie, transport ubezpieczonych z miejsca zdarzenia, pomoc informacyjna, wymiana koła, wymiana żarówki, pomoc po awarii akumulatora, dostarczenie pojazdu. W opcji Prestiż również auto zastępcze i zakwaterowanie w hotelu po zdarzeniu.

Transport ubezpieczonych z miejsca zdarzenia

250 km

500 km

Holowanie

250 km

500 km

Samochód zastępczy

Nie

Tak, do 3 dni

Zakwaterowanie

Nie

Tak, do 3 dni

Pomoc informacyjna

Tak

*Opracowanie na podstawie materiałów Generali z 18.03.2024 r.

To, z którego wariantu ubezpieczenia będzie mógł skorzystać klient, zależy od wieku pojazdu. Zgodnie z OWU:

  • wariant Podstawowy jest przeznaczony dla aut starszych niż 15 lat,
  • wariant Komfort kierowcy mogą zakupić dla pojazdu w każdym wieku,
  • opcja Prestiż jest dostępna wyłącznie dla samochodów młodszych niż 15 lat.

Na jaki okres i gdzie można kupić assistance bez OC?

Ubezpieczyciele oferujący assistance bez OC umożliwiają klientom zawarcie umowy na rok lub okres krótszy niż rok (wówczas jest to tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe). Przykładowo:

  • Generali oferuje assistance bez OC na 7, 15 lub 30 dni i na rok,
  • Uniqa proponuje assistance bez OC na 7, 15 lub 30 dni oraz na rok,
  • w Link4 samodzielnie wybierasz okres ochrony, który może trwać od 1 do 60 dni lub cały rok, 
  • w rankomat.pl kupisz polisę assistance na 9, 16, 31 dni lub na cały rok. 

Z umowy rocznej z reguły korzystają osoby, które nie znalazły atrakcyjnego pakietu OC wraz z assistance. Z kolei assistance bez OC na okres 7 czy 14 dni sprawdza się w przypadku krótkich podróży samochodem po Polsce lub za granicą.

Assistance bez OC to produkt dostępny przez Internet. Składkę można wyliczyć, korzystając z kalkulatorów zamieszczonych na stronach internetowych poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Zakup tego ubezpieczenia również można sfinalizować online – po uiszczeniu opłaty dokumenty otrzymasz na wskazany adres e-mail.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance bez OC?

Firmy ubezpieczeniowe z reguły unikają publikowania stałych cenników. Z uwagi na zmienne ryzyko ubezpieczeniowe oraz dużą konkurencję na rynku składkę wyliczają indywidualnie dla każdego klienta. W przypadku ubezpieczenia assistance bez OC ubezpieczyciele odchodzą jednak od tej zasady. Ile kosztuje assistance bez OC?

Przykład

20-letnia Anna właśnie zaczyna pierwszą w życiu pracę. Ponieważ do firmy będzie dojeżdżać ok. 30 km, zdecydowała się kupić ubezpieczenie assistance bez OC. Interesuje ją pomoc assistance wyłącznie na terenie Polski. Aktualnie korzysta z pojazdu Fiat Panda z 2010 r. (benzyna, poj. silnika 1242 cm3) i rozważa zakup polisy 30-dniowej lub rocznej.

UbezpieczycielCena assistance bez OC

Uniqa 

Na 30 dni – Ekonomiczny 69 zł, Standardowy 119 zł, Premium 159 zł.

Na rok – Ekonomiczny 139 zł, Standardowy 179 zł, Premium 259 zł.

*Oferty na podstawie kalkulacji na stronach poszczególnych ubezpieczyciela z 18.03.2024 r.

Na co zwrócić uwagę, wybierając assistance bez OC?

Przy wyborze ubezpieczenia assistance bez OC cena to kwestia drugorzędna – najważniejszy jest zakres ochrony. Warto porównać listy świadczeń, jakie w ramach polisy oferują ubezpieczyciele, bo – jak pokazują powyższe przykłady – różnice są spore. Uwagę należy też zwrócić na:

  • sumę ubezpieczenia,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • maksymalny wiek auta.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel wyda, aby pomóc klientowi. Najczęściej w OWU suma ubezpieczenia jest podawana na każde zdarzenie. Przykładowo w Concordii jest to 5000 zł, chociaż tę sumę możesz podwyższyć za dodatkową opłatą do kwoty 20000 zł.

Wyłączenia odpowiedzialności

W każdym OWU znajduje się lista wyłączeń. Wyłączenia to sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za szkody. Z reguły firmy ubezpieczeniowe wyłączają swoją odpowiedzialność za szkody:

  • powstałe wskutek użytkowania samochodu niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. jako taxi,
  • powstałe z winy umyślnej kierowcy,
  • do których doszło podczas kierowania pojazdem przez kierowcę bez uprawnień.

Firmy ubezpieczeniowe najczęściej nie pokrywają też kosztów części zamiennych, które zostały wykorzystane podczas naprawy auta na miejscu zdarzenia.

Maksymalny wiek auta

Im samochód jest starszy, tym większe jest ryzyko jego awarii. Z tego względu jeszcze przed zagłębieniem się w zapisy OWU powinieneś się upewnić, czy dany ubezpieczyciel obejmie Twój pojazd ochroną. Sprawdzenie oferty pod tym kątem pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Często granicznym wiekiem jest 15 lat, np. w Uniqa.

Co zamiast ubezpieczenia assistance bez OC?

Alternatywą dla assistance bez OC jest assistance, które można kupić w pakiecie wraz z innymi polisami. Dostępnych konfiguracji jest kilka, np. OC i assistance czy OC, AC, NNW i assistance. Komu może się szczególnie opłacać zakup kilku polis jednocześnie? To rozwiązanie dedykowane jest właścicielom pojazdów, którzy chcą:

  • zapewnić sobie maksymalną ochronę – gdyż często podróżują po kraju lub za granicę,
  • kupić ubezpieczenia na rok – dzięki temu nie muszą pilnować terminów obowiązywania polis,
  • zaoszczędzić na ubezpieczeniach – z reguły polisy w pakiecie wiążą się z atrakcyjną ceną.

Zdarza się, że zakup pakietu ubezpieczeń jest tańszy od samego OC – dotyczy to szczególnie doświadczonych kierowców. Czasem niezbędna dopłata jest niewielka, np. 10-20 zł.

Przykład

Pani Dorota to 48-letnia księgowa z Rudy Śląskiej, która do swojego biura rachunkowego dojeżdża Renault Twingo (benzyna, poj. silnika 1149 cm3). Kobieta poszukuje ubezpieczenia OC dla posiadanego pojazdu, rozważa też zakup polisy assistance w pakiecie.

OfertaCenaZakres ochrony ASS

Benefia - OC + assistance mini

487 zł

  • pomoc przy awarii, wypadku
  • holowanie pojazdu do najbliższej stacji obsługi 
  • naprawa na miejscu zdarzenia

Link 4 – OC + assistance mini

589,59 zł

  • pomoc po wypadku, kolizji

  • holowanie – 100 km

  • naprawa na miejscu zdarzenia

  • samochód zastępczy,

  • wymiana kół

mtu24.pl - OC + assistance mini

635 zł

  • pomoc po wypadku

  • holowanie – 100 km

Kalkulacje w kalkulatorze OC i AC rankomat.pl z dnia 18.03.2024 r.

Czy polisa assistance bez OC się opłaca? Pod względem ceny pakiet ubezpieczeniowy może okazać się czasem korzystniejszy. Jednak zakup assistance jako samodzielnej polisy to przydatna opcja, zwłaszcza gdy przeanalizowałeś ryzyko i potrzebujesz rozszerzonej ochrony wyłącznie na konkretny okres w roku.

Co warto wiedzieć?

  • Assistance bez OC to ubezpieczenie kupowane niezależnie od OC. Jest ono oferowane przez kilka firm, np. Generali, Uniqa i rankomat.pl.
  • Ubezpieczyciele proponują klientom kilka wariantów Assistance bez OC. Polisę można kupić np. na 7, 14 lub 30 dni albo na rok.
  • Assistance bez OC sprawdzi się wówczas, gdy firma, w której masz OC proponuje mało atrakcyjne ubezpieczenie Assistance.
  • Kilkudniowa polisa Assistance przyda Ci się podczas wyjazdu samochodem w podróż lub w delegację.
  • Polisa Assistance bez OC należy do tanich ubezpieczeń. Czasem jednak bardziej opłaca się zakupić Assistance w pakiecie, choćby z OC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o assistance bez OC

  1. Czy mając OC w jednej firmie, mogę kupić assistance w innej?

    Tak. Przedstawione powyżej ubezpieczenia assistance są niezależne od OC i możesz je kupić w dowolnym momencie, mając OC w dowolnej firmie. 

  2. Ile kosztuje assistance bez OC?

    Ceny assistance sprzedawanego osobno są porównywalne z cenami za Assistance przy ubezpieczeniu za OC. Jego cena zaczyna się od nieco ponad 30 złotych a sięga prawie 600 zł. Na korzyść ubezpieczenia Assistance w pakiecie z OC przemawia fakt, że często firmy dorzucają je gratis.

  3. Czy mogę kupić assistance tylko na podróż?

    Tak. Assistance krótkoterminowe jest skonstruowane w taki sposób, że możesz je wykupić na kilka dni. Przykładowo w rankomat.pl możesz kupić Assistance na okres 9, 16 lub 31 dni.