Ubezpieczenia AC i assistance na godziny dostępne kiedyś w ofercie firmy Aviva pod wspólną nazwą „TERAZ by Aviva”, nie zdobyły sobie należytego uznania i przez brak rynkowego sukcesu zostały zawieszone. Jak do tej pory żadne z towarzystw ubezpieczeniowych nie zdobyło się na próbę wprowadzenia AC i assistance na godziny. Jak działały ubezpieczenia na godziny i dlaczego nie znalazły szerokiego uznania wśród właścicieli pojazdów?

Produkt TERAZ by Aviva stał się dostępny na rynku 18 czerwca 2019 r. Mimo szeroko zakrojonej kampanii promocyjnej (reklamy pojawiły się na billboardach, emitowano je m.in. w telewizji, radio, internecie czy Spotify), zaledwie kilka miesięcy później, bo 18 października, Aviva zawiesiła jego sprzedaż. Swoją decyzję ubezpieczyciel uzasadniał tym, że w sezonie wakacyjnym nie udało mu się zdobyć 100 tys. klientów.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Komu były dedykowane ubezpieczenia AC i assistance TERAZ by Aviva?

Jak podkreślali w swoich wypowiedziach przedstawiciele firmy Aviva, ubezpieczenie AC na godziny TERAZ by Aviva zostało stworzone z myślą o konkretnych grupach właścicieli pojazdów. Opracowana przez wewnętrzny zespół specjalistów Aviva koncepcja przewidywała, że z produktu korzystać będą przede wszystkim kierowcy:

 • posiadający starsze pojazdy, których nie opłaca się ubezpieczać na cały rok,
 • sporadycznie jeżdżący w dłuższe trasy, którzy nie potrzebują całorocznej ochrony,
 • z niewielki stażem, którzy muszą liczyć się z zaporowymi cenami AC.

Zgodnie z tą koncepcją ubezpieczenia AC i assistance na godziny nie miały być alternatywą dla polis całorocznych, ale uzupełnieniem dotychczasowej oferty. Przedstawiciele firmy Aviva od początku podkreślali, że nie zachęcają do rezygnacji z całorocznych polis na rzecz ubezpieczeń na godziny.

Uwaga!

Ze względu na koszty jedynie ok. 30 proc. właścicieli pojazdów kupuje ubezpieczenie AC. Polisa AC na godziny miała być rozwiązaniem dla osób, które potrzebują tej ochrony maksymalnie przez kilka tygodni w roku.

Produkt TERAZ by Aviva był dostępny dla klientów indywidualnych. Nie mogli z niego korzystać przedsiębiorcy czy osoby użytkujące pojazdy w modelu carsharing. Oferta nie obejmowała ubezpieczenia pojazdów sprowadzanych z Kanady i USA.

Kiedy i jak można było korzystać z AC i assistance TERAZ by Aviva?

Należy pamiętać, że AC i assistance na godziny zaproponowane przez Avivę było nowością na rynku i sondowało możliwości rozwoju tego typu usług. Aviva zdecydowała się na pionierskie rozwiązanie, gdy mowa o dystrybucji ubezpieczeń na dni i godziny – można było je zakupić wyłącznie przez aplikację mobilną TERAZ by Aviva (aplikacja była dostępna w sklepach Google Play i App Store).

Aby skorzystać z ubezpieczenia AC na kilka godzin, wystarczyło:

 • zeskanować kod Aztec z dowodu rejestracyjnego,
 • wykonać zdjęcia samochodu,
 • potwierdzić, że pojazd ma aktualne badanie techniczne,
 • złożyć oświadczenie, że pojazd nie będzie wykorzystywany do celów zarobkowych,
 • złożyć oświadczenie, że kierowca ma ważne prawo jazdy.

W kolejnych krokach kierowca musiał wybrać okres i zakres ochrony (skorzystać można było także z assistance) oraz opłacić składkę. Dzięki ograniczeniu formalności do minimum, użytkownik mógł zakupić polisę AC wraz z assistance w zaledwie kilka minut.

Uwaga!

Chociaż formuła ubezpieczeń na godziny nie sprawdziła się na polskim rynku, to aplikację TERAZ by Aviva pobrało i aktywowało ponad 80 tys. użytkowników.

Z ochrony ubezpieczeniowej na godziny zakupionej przez aplikację TERAZ by Aviva można było korzystać już po upływie godziny od opłacenia składki ubezpieczeniowej. Każdą szkodę, do której doszło w czasie obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej, kierowca również mógł zgłosić z poziomu aplikacji.

Na jakich zasadach było oferowane ubezpieczenie AC TERAZ by Aviva?

Ubezpieczenie AC TERAZ by Aviva można było zakupić na okres od 3 godzin do 30 dni, a zakres ochrony był taki sam jak w przypadku standardowego AC na cały rok. Przedmiotem ubezpieczenia mogły być:

 • pojazdy, których wiek nie przekraczał 15 lat, a wartość 100 tys. zł,
 • wyposażenie dodatkowe na stałe zamontowane w pojeździe,
 • maksymalnie dwa foteliki dziecięce.

Uwaga!

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) firma Aviva zamieściła zapis, zgodnie z którym nie odpowiadała za szkody w wysokości do 500 zł. W przypadku deklaracji, że z pojazdu korzystał będzie kierowca poniżej 26. roku życia, zastosowanie miał udział własny w wysokości 2000 zł. Wyjątkiem były szkody, do których doszło w następstwie m.in. kradzieży samochodu, przy czym wówczas ubezpieczyciel wymagał zgłoszenia ich policji.

Polisa AC na godziny zapewniała ochronę ubezpieczeniową nie tylko w Polsce, ale również w Europie. W drugim przypadku ubezpieczyciel wprowadził dwa ograniczenia – polisa nie obowiązywała w Rosji oraz na terenie Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w przypadku kradzieży auta.

Uwaga!

Po zakupie ubezpieczenia AC w aplikacji TERAZ by Aviva klient nie musiał drukować potwierdzenia zawarcia umowy. Wszystkie niezbędne informacje, w tym przede wszystkim o okresie ochrony, dostępne były z poziomu aplikacji.

Analogicznie jak w przypadku standardowego AC, ubezpieczyciel przewidywał w OWU pewne wyłączenia odpowiedzialności. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w tym dokumencie, firma nie wypłacała odszkodowania m.in. za następujące szkody: uszkodzenia o charakterze eksploatacyjnym, polegające na kradzieży, do której doszło w wyniku nieuruchomienia zabezpieczeń przewidzianych przez producenta i powstałych w wyniku udziału w wyścigach czy rajdach.

Na jakich zasadach była oferowana polisa assistance TERAZ by Aviva?

Kupując ubezpieczenie AC TERAZ by Aviva na kilka godzin lub dni, kierowcy mogli dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia assistance. Zgodnie z zapisami OWU ubezpieczyciel zapewniał klientowi pomoc w razie wystąpienia jednej z dwóch sytuacji:

 • unieruchomienia pojazdu – po kolizji z innym pojazdem, wypadku czy awarii (pojazdu, wycieraczek, pasów bezpieczeństwa i oświetlenia zewnętrznego),
 • kradzieży pojazdu.

W ramach ubezpieczenia assistance TERAZ by Aviva dostępne były trzy pakiety: „Pomoc w drodze”, „Usprawnienie pojazdu” i „Usługi informacyjne”. Dzięki pierwszemu pakietowi ubezpieczony kierowca mógł liczyć, że ubezpieczyciel pokryje koszty i zorganizuje:

 • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia po awarii lub wypadku,
 • holowanie pojazdu – maksymalnie do 200 km,
 • transport ubezpieczonych po wypadku lub awarii do miejsca holowania pojazdu,
 • parkowanie pojazdu – po wypadku lub awarii do wysokości 300 zł,
 • kontynuację podróży – po wypadku, awarii lub kradzieży do wysokości 5000 zł,
 • pojazd zastępczy – po wypadku lub kradzieży na okres maksymalnie 7 dni,
 • pomoc tłumacza – po wypadku, awarii lub kradzieży pojazdu,
 • złomowanie pojazdu – po wypadku, awarii lub kradzieży (po odnalezieniu auta) do wysokości 500 zł,
 • korepetycje dla dziecka – po wypadku do kwoty 2000 zł na każde przewożone dziecko.

Uwaga!

W przypadku holowania po awarii ubezpieczyciel stosował franszyzę kilometrową – holowanie było realizowane jedynie wówczas, gdy awaria nastąpiła minimum 10 km od miejsca zawarcia umowy ubezpieczenia.

Posiadając pakiet „Usprawnienie pojazdu”, ubezpieczony kierowca mógł otrzymać pomoc fachowców w razie m.in.: rozładowania akumulatora, przebicia opony, zatrzaśnięcia kluczyka lub sterownika w aucie czy zatankowania niewłaściwego paliwa.

Bez limitu kierowcy mogli korzystać z pakietu „Usług informacyjnych”. W ich ramach kierowcy mogli telefonicznie uzyskać informacje m.in. o warsztatach naprawczych.

Ile kosztowały ubezpieczenia AC i assistance TERAZ by Aviva?

Dlaczego produkt oferujący AC i assistance na godziny zniknął z rynku? Przedstawiciele ubezpieczyciela uzasadniali decyzję o zawieszeniu sprzedaży ubezpieczeń na godziny i dni niskim zainteresowaniem klientów oferowanym rozwiązaniem. Oczywiście inne zdanie w tej kwestii mieli użytkownicy aplikacji, którzy oceniając aplikację zarzucali jej: 

– Brak możliwości ręcznego wpisania danych pojazdu. Należało posiadać przy sobie dowód rejestracyjny auta, aby zeskanować kod AZTEC.
– Poważne problemy w kwestiach technicznych, zwłaszcza jeśli idzie o zrobienie i wgranie zdjęć samochodu.
– Brak możliwości ubezpieczenia samochodu zakupionego w Wielkiej Brytanii, z kierownicą po lewej stronie.
– Możliwość naprawy na zamiennikach, co nie odpowiadało niektórym z użytkowników.
– Dyskryminację aut starszych rocznikowo. Nie było możliwości ubezpieczenia ponad 15-letniego auta, nawet jeśli nie posiadało uszkodzeń i miało aktualne badanie techniczne.
– Brak oferty dla motocyklistów i rowerzystów.

Powodem niezrealizowania założonej sprzedaży mogła być również cena produktu – nie należała ona do najniższych. Z informacji zaprezentowanych na stronie internetowej firmy Aviva wynikało, że uśredniona składka za 6 godzin ubezpieczenia dla 10 najpopularniejszych samochodów wynosiła:

 • od 27 do 38 zł w kraju,
 • od 42 do 67 zł za granicą.

Składka była wyliczana dla każdego klienta indywidualnie – na atrakcyjniejsze ceny mogli liczyć doświadczeni kierowcy z bezszkodową historią ubezpieczeniową. Więcej z kolei płacili młodzi i niedoświadczeni kierowcy.

Uwaga!

Za ubezpieczenia autocasco i assistance na godziny kierowca płacił podpiętą do swojego indywidualnego konta kartą płatniczą – debetową lub kredytową.

Z racji ceny produktu jego zakup opłacał się wyłącznie w przypadku krótkich wyjazdów. Nawet doświadczeni kierowcy, którzy chcieliby to ubezpieczenie odnawiać co miesiąc, w skali roku zapłaciliby ok. 5000 zł!

Co zamiast ubezpieczeń autocasco i assistance na godziny?

Aktualnie na rynku brak jest odpowiednika produktu, który proponowała klientom Aviva. Kierowcy mogą jednak skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Nawet przy zakupie polisy na rok można znaleźć produkty, dzięki którym kierowca będzie korzystał z optymalnej ochrony ubezpieczeniowej ze składką w atrakcyjnej cenie.

1. Autocasco w wersji pełnej lub AC mini

Firmy ubezpieczeniowe proponują właścicielom pojazdów autocasco w dwóch wersjach – standardowej i okrojonej (tzw. „mini AC”). Wariant podstawowy dedykowany jest kierowcom, którzy chcą zapewnić sobie najpełniejszą ochronę, czyli zarówno na ewentualność awarii, wypadku, jak i kradzieży pojazdu. Z kolei z AC mini odszkodowanie z reguły jest wypłacane po kradzieży lub zniszczeniu pojazdu.

Jak można zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia AC lub AC mini? Pokazujemy to na poniższych przykładach.

Przykład

Pan Aleksander to 30-letni mieszkaniec Warszawy, kierowca z 10-letnim doświadczeniem za kierownicą i 8-letnią bezszkodową historią ubezpieczenia OC. Użytkuje on 12-letniego Fiata Punto (benzyna, poj. silnika 1368 cm3), którego dopiero co nabył. Ponieważ mężczyzna jeździ bardzo dużo, zdecydował, że po raz pierwszy w życiu zakupi ubezpieczenie Autocasco.

Jak może on zaoszczędzić na AC? Wystarczy, że porówna on oferty różnych firm ubezpieczeniowych w naszym kalkulatorze OC/AC.

Pakiet ubezpieczeń

Cena polisy

Zakres ochrony ubezpieczeniowej (AC)

Link4 – OC, AC mini i assistance

721,59 zł

 • ochrona – żywioły

 • zasięg ochrony – Polska i Europa

 • sposób likwidacji szkody – kosztorys

 • minimalna wysokość szkody – 500 zł

 • wysokość udziału własnego – 0 zł

Beesafe – OC, AC mini i assistance

787,58 zł

 • ochrona – kradzież, szkoda całkowita

 • suma ubezpiecznia - 10 500 zł

 • zasięg ochrony – Polska

 • sposób likwidacji szkody – kosztorys

 • minimalna wysokość szkody – 70 proc. pojazdu

 • wysokość udziału własnego – 0 zł

Link4 – OC, AC mini i assistance

867,49 zł

 • ochrona – kradzież, żywioły

 • suma ubezpieczenia – 10 000 zł

 • zasięg ochrony – Polska,

 • minimalna wysokość szkody – 500 zł

 • wysokość udziału własnego – 0 zł

mtu24.pl – OC, AC mini

943 zł

 • ochrona – kradzież, wypadek, uszkodzenie

 • suma ubezpieczenia – 11 049 zł

 • zasięg ochrony – Polska i Europa

 • sposób likwidacji szkody – kosztorys

 • minimalna wysokość szkody – 500 zł

 • wysokość udziału własnego – 0 zł

Uniqa - OC, AC, Assistance

1115 zł

 • ochrona – kradzież, wypadek, uszkodzenie

 • suma ubezpieczenia – 18 500 zł

 • zasięg ochrony – Polska i Europa

 • sposób likwidacji szkody – kosztorys

 • minimalna wysokość szkody – 500 zł

 • wysokość udziału własnego – 1000 zł (szkody częściowe i całkowita), 10% kradzież.

*Oferty wyliczone w kalkulatorze OC i AC rankomat.pl, aktualne 31.05.2022 r.

Pan Aleksander zdecydował się na ubezpieczenie w okrojonej wersji. Dzięki temu otrzyma on odszkodowanie w razie kradzieży pojazdu lub jego zniszczenia przez żywioły.

Wypowiedź eksperta

Warto pamiętać, że internetowe porównywarki ubezpieczeń pozwalają swoim użytkownikom nie tylko na znalezienie najkorzystniejszego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Rozbudowane porównywarki ubezpieczeń pozwalają także wybrać wśród ofert towarzystw ubezpieczeniowych najlepszą ofertę w kwesti ubezpieczeń nieobowiązkowych dla pojazdu, a także ubezpieczeń nieruchomości, turystycznych oraz zdrowotnych. Zwykle są to strony niezwykle intuicyjne, które pozwolą w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze klientów firm ubezpieczeniowych.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

2. Assistance krótkoterminowe i na rok

Z ubezpieczenia assistance szczególnie chętnie korzystają właściciele starszych pojazdów oraz kierowcy wybierający się w podróż poza granice kraju. Ubezpieczyciele proponują klientom assistance krótkoterminowe oraz na okres roku. Assistance na okres krótszy niż rok mają w swojej ofercie choćby Link4, Warta, Generali, Uniqa i HDI. Assistance krótkoterminowe pojawiło się także w ofercie rankomat.pl. 

Uwaga!

W przypadku ubezpieczenia assistance na rok warto zwrócić uwagę na to, czy polisa jest oferowana w wariancie pełnym czy mini. Należy także dokładnie porównać propozycje firm ubezpieczeniowych. Oszczędności poczynione w ten sposób mogą być liczone w setkach złotych.

Assistance w rankomat.pl możesz kupić na wyjazd, ale też i na cały rok niezależnie od tego, gdzie masz kupione ubezpieczenie OC. Przykładowe ceny takiego ubezpieczenia dla pojazdu Audi A3 z 20202 r. przedstawia poniższa tabela.

Assistance krótkoterminowe - Tylko Polska (9 dni)

FirmaHolowanieSamochód zastępczyNaprawa na miejscuCena
AXA Assistance*200 km3 dniBez limitu46,80 złOblicz składkę
Europ Assistance20 km2 dniDo 500 zł63 złOblicz składkę
Europ Assistance*350 km2 dniDo 500 zł68 złOblicz składkę
AXA Assistance*400 km5 dniBez limitu71,50 złOblicz składkę
AXA Assistance*1000 km5 dniBez limitu149,50 złOblicz składkę
* w tym ubezpieczeniu pomoc dostępna jest powyżej 20 km od domu
Źródło: kalkulacja rankomat.pl z dn. 05.01.2024 r.

Polska i Europa

Assistance krótkoterminowe - Polska + Europa (16 dni)

FirmaHolowanieSamochód zastępczyNaprawa na miejscuCena
AXA Assistance*300 km2 dniBez limitu126,50 złOblicz składkę
Europ Assistance*500 km6 dniBez limitu189 złOblicz składkę
AXA Assistance*500 km5 dniBez limitu198 złOblicz składkę
Europ Assistance*750 km8 dniDo 1000 zł299 złOblicz składkę
AXA Assistance*1000 km5 dniBez limitu377,30 złOblicz składkę
* w tym ubezpieczeniu pomoc dostępna jest powyżej 20 km od domu
Źródło: kalkulacja rankomat.pl z dn. 05.01.2024r.

Co warto wiedzieć?

 1. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają aktualnie w swojej ofercie ubezpieczenia AC i assistance na godziny.
 2. Ubezpieczenia autocasco i assistance TERAZ by Aviva były dostępne w sprzedaży w okresie od 18 czerwca do 18 października 2019 r. Produkty można było zakupić za pośrednictwem aplikacji mobilnej TERAZ by Aviva.
 3. Aviva proponowała klientom ubezpieczenie AC na okres od 3 godzin do 30 dni. Kierowca dodatkową ochronę ubezpieczeniową mógł rozszerzyć również o ubezpieczenie assistance w wersji Polska lub Polska i Europa.
 4. Składka ubezpieczenia AC TERAZ by Aviva była wyliczana indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu. Aby skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, kierowca musiał pobrać aplikację TERAZ by Aviva.
 5. Kierowcy, którzy chcą zapewnić sobie dodatkową ochronę, mogą zakupić AC lub AC mini na cały rok. W ofertach firm ubezpieczeniowych dostępne jest też ubezpieczenie assistance w wersji pełnej i mini oraz krótkoterminowej – polisę można wykupić na 7, 15 lub 30 dni.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o AC i Assistance na godziny

 1. Czy inne firmy ubezpieczeniowe przewidują włączenie do swojej oferty AC na godziny?

  Nie. Aktualnie nie żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie podaje informacji jakoby planowało włączenie do swojej oferty ubezpieczeń AC na godziny.

 2. Czy ubezpieczenie AC należy także wykupić na rok?

  Nie. Prawo reguluje długość jedynie ubezpieczeń obowiązkowych (OC), choć i tutaj przewidziane są wyjątki od reguły ubezpieczenia na rok. Jeśli idzie o ubezpieczenia nieobowiązkowe, to przepisy nie regulują tej kwestii i pozostawiają kwestię czasu obowiązywania polisy do indywidualnego wynegocjowania pomiędzy klientem i towarzystwem ubezpieczeniowym. Regułą jednak jest, że umowa autocasco jest na rok. 

 3. Czy tylko właściciel auta może je ubezpieczyć?

  Nie. Można ubezpieczyć samochód nie będąc jego właścicielem. W ten sposób ubezpieczyć pojazd może osoba, która faktycznie będzie go użytkować, nawet jeśli ten nie jest jej własnością.

 4. Czy mogę dostać karę za brak AC?

  Nie. Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, a więc jego posiadanie nie jest weryfikowane na mocy ustawy, a jego nieposiadanie nie podlega sankcjom ze strony państwa.

 5. Czy istnieją ogólne warunki dla assistance?

  Nie. W kwestii ubezpieczeń nieobowiązkowych nie ma innych ustaleń niże te, które wynikają z umowy zawartej indywidualnie pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Należy dokładnie wczytywać się w zakres ubezpieczenia, bo jedyną podstawą dochodzenia swoich praw jest podpisana umowa.