“Po co mi autocasco na rok, skoro wyjeżdżam na dwa tygodnie?”. Okazuje się, że co najmniej kilkuset Polaków zadaje takie pytanie każdego miesiąca. A jaka jest prawda? Czy można kupić AC na miesiąc? A jeśli tak, to ile kosztuje? 

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia większości firm ubezpieczeniowych jest zapis, że autocasco to umowa zawierana na okres 12 miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdyby klient chciał umowę na krótszy okres? 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Mamy przecież OC krótkoterminowe dla samochodów sprowadzonych z zagranicy. Mamy też assistance krótkoterminowe

Czym jest krótkoterminowe AC? 

Ubezpieczenie autocasco zgodnie z definicją jest ubezpieczeniem, które pokryje straty związane z uszkodzeniem lub kradzieżą auta. W razie szkody towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie właścicielowi samochodu. 

Typowo firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie AC na okres 12 miesięcy, jednak wielu klientów pyta o AC na krótszy okres - np. 30 dni. 

AC krótkoterminowe jest odpowiedzią na te pytania. To ubezpieczenie autocasco na okres krótszy niż 12 miesięcy. Obecnie dwie firmy w Polsce mają w ofercie ubezpieczenie AC krótkoterminowe - PZU i Compensa

Jak działa AC krótkoterminowe?

Jeżeli chodzi o PZU, ubezpieczenie autocasco na okres krótszy niż rok zapewni Ci identyczną ochronę, jak analogiczne ubezpieczenie na cały rok. Zakres ubezpieczenia obu polis jest taki sam. 

AC krótkoterminowe nie różni się od całorocznego w kwestii zakresu. Różnica tkwi w okresie odpowiedzialności oraz składce. Niekiedy zdarza się, że polisa AC na pół roku kosztuje więcej, niż całoroczna. 

Odpowiedź z PZU.

Oznacza to również, że suma ubezpieczenia w autocasco krótkoterminowym będzie taka sama, a towarzystwo ubezpieczeniowe ustali ją na podstawie wartości pojazdu. 

W firmie Compensa wygląda to nieco inaczej. Ogólne Warunki Ubezpieczenia autocasco w punkcie 12. mówią:

“Ubezpieczeniem, poza szkodami wskazanymi w Rozdziale I w § 2 ust. 5, nie są objęte szkody: [...] 12) powstałe w następstwie kradzieży, o ile umowa została zawarta na okres ubezpieczenia krótszy niż rok”.

Oznaczałoby to, że AC krótkoterminowe chroni samochód na wypadek uszkodzeń, ale na wypadek kradzieży już nie. Jest to zrozumiałe i zapis z OWU stanowi zabezpieczenie przed ewentualną próbą wyłudzenia odszkodowania

AC po sprzedającym 

Kupujesz auto? Oprócz OC zbywcy możesz przejąć jego AC. Jako że to ubezpieczenie dobrowolne, to nie przechodzi na nabywcę, ale możesz dogadać się ze sprzedającym, żeby Ci je oddał. 

Za dopłatą, oczywiście. 

Czy to się opłaca? W większości przypadków - nie. Ale masz taką możliwość. 

Takie autocasco też będzie miało okres ochrony krótszy niż 12 miesięcy i teoretycznie mieści się w definicji AC krótkoterminowego. 

Ważne! Autocasco nie jest polisą obowiązkową, a za jego brak nie dostaniesz kary. Co innego ubezpieczenie OC. Gdy kupujesz pojazd i przejmujesz polisę zbywcy, pamiętaj o tym, by wykupić obowiązkowe OC, zanim skończy się ochrona. W przeciwnym razie zapłacisz karę. 

Porównaj ceny OC i AC 14 towarzystw »

Czy można kupić ubezpieczenie autocasco na miesiąc?

Tak, choć jest to produkt rzadki, niszowy i w większości przypadków nieopłacalny.

W odróżnieniu od obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jego zakresu nie reguluje ustawa, w której art. 26 brzmi:

“Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 27”. Art. 27 zaś określa szczegółowe przypadki, w których można wykupić OC krótkoterminowe

Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może przygotować ofertę ubezpieczenia autocasco na okres krótszy niż rok. Ale czy to robi? Najczęściej nie. 

Po pierwsze, trudno oszacować ryzyko ubezpieczeniowe takiej polisy AC. Czy klient będzie jeździł spokojniej przez ten czas? A może właśnie kupuje AC po to, żeby się porozbijać?

Po drugie, dla ubezpieczycieli chęć zakupu pełnowartościowego AC na okres krótszy niż rok jest sygnałem, że:

 • klient nie lubi wydawać pieniędzy, 
 • klient unika długoterminowych zobowiązań. 

Wiemy zaś, że koszt pozyskania klienta jest wyższy, niż koszt jego utrzymania.
Klienci chcą kupić AC krótkoterminowe w konkretnym celu na konkretny okres. Raczej nie będą skłonni go przedłużać. 

Ile kosztuje AC na miesiąc?

Teoretycznie wydawałoby się, że można podzielić składkę za całoroczne OC na 12 miesięcy. Niestety, nie działa to w taki sposób. 

Z uwagi na nietypowy charakter ubezpieczenia i trudności w oszacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego, autocasco na miesiąckosztuje relatywnie więcej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące AC na okres krótszy niż rok naliczają zwyżkę podobną do zwyżki dla młodych czy szkodowych kierowców.

Ile dokładnie? Nie wiadomo. Z informacji, które udało nam się uzyskać, wynika, że jedynym sposobem na poznanie wysokości składki za autocasco na miesiąc jest wykonanie kalkulacji.

Do zwyżki za ubezpieczenie na okres krótszy niż 12 miesięcy trzeba doliczyć brak zwyżek za ubezpieczenie całoroczne. Np. w PZU przy zawarciu polisy OC, AC, Assistance, NNW agent ubezpieczeniowy może naliczyć zniżkę za nowe ubezpieczenie i za ubezpieczenie w pakiecie. Dla AC na okres krótszy niż rok te zniżki są niedostępne. 

Co jeżeli kupię autocasco i odstąpię od umowy?

Art. 812 § ust. 4 Kodeksu cywilnego brzmi:

Jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą – w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy. Jeżeli najpóźniej w chwili zawarcia umowy ubezpieczyciel nie poinformował ubezpieczającego będącego konsumentem o prawie odstąpienia od umowy, termin 30 dni biegnie od dnia, w którym ubezpieczający będący konsumentem dowiedział się o tym prawie. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwalnia ubezpieczającego z obowiązku zapłacenia składki za okres, w jakim ubezpieczyciel udzielał ochrony ubezpieczeniowej.

Można odstąpić od umowy bez podawania przyczyny, a ubezpieczyciel będzie wymagał zapłaty składki tylko za okres korzystania z ubezpieczenia. 

AC na miesiąc czy AC Mini?

Poniżej widzisz kalkulację dla AC Mini na Opla Astrę z 2013 roku. Właścicielem jest 41-letni, żonaty mężczyzna z Brzegu w województwie opolskim.  

Brzeg, 41-letni posiadacz Skody Karoq
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
504,00 zł rata od 504 zł
Dodatkowo: Zdarzenia: żywioły
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
504,42 zł rata od 504,42 zł
Dodatkowo: Zdarzenia: żywioły
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
549,00 zł rata od 549 zł
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież
Uniqa
OC
AC Mini
Assistance
NNW
799,00 zł rata od 799 zł
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, pożar
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
832,00 zł rata od 832 zł
Dodatkowo: Zdarzenia: wypadek, kradzież, uszkodzenie
Beesafe
OC
AC Mini
Assistance
NNW
881,20 zł rata od 881,20 zł
Brzeg, 41-letni posiadacz Skody Karoq
mtu24.pl
504,00 złrata od 504.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: żywioły
Link4
504,42 złrata od 504.42 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: żywioły
mtu24.pl
549,00 złrata od 549.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież
Uniqa
799,00 złrata od 799.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: kradzież, pożar
mtu24.pl
832,00 złrata od 832.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zdarzenia: wypadek, kradzież, uszkodzenie
Beesafe
881,20 złrata od 881.20 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Wady?

AC Mini ma mocno ograniczony zakres. Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie samochodu od kradzieży, to powinno wystarczyć, ale na ubezpieczenie od uszkodzeń - już nie wystarczy. 

AC Mini nie będzie działać za granicą. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma je w ofercie, ogranicza zakres działania ochrony do Polski. Jeżeli zatem szukasz krótkoterminowego AC na wyjazd, to AC Mini nie jest rozwiązaniem dla Ciebie. 

Oprócz tego w AC Mini przeważnie możesz ubezpieczyć tylko starsze, mniej wartościowe samochody. Nowe, drogie auta będą mogły mieć tylko pełne ubezpieczenie autocasco. 

Assistance krótkoterminowe do autocasco na miesiąc

Assistance krótkoterminowe to polisa ubezpieczenia assistance na okres krótszy niż 12 miesięcy. W ramach assistance krótkoterminowego możesz liczyć na takie świadczenia jak:

 • próba usprawnienia pojazdu na miejscu, 
 • holowanie po wypadku lub awarii, 
 • auto zastępcze, 
 • nocleg, 
 • dowóz paliwa, 
 • transport podróżnych. 

I wiele innych. 

Czym się różni assistance krótkoterminowe od pełnego? Tym samym, czym różni się krótkoterminowe autocasco od pełnego - okresem ochrony. Ubezpieczenie assistance krótkoterminowe w rankomat.pl możesz mieć na 4, 9, 16 lub 31 dni. W sam raz na podróż.

Sprawdź bezpłatnie cenę swojego assistance krótkoterminowego

Co warto wiedzieć?

 • Autocasco (w tym i AC na miesiąc) jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie masz obowiązku go kupować. 
 • Zakres ochrony pełnego AC i AC krótkoterminowego jest taki sam. Ubezpieczenia różnią się jedynie okresem odpowiedzialności i składką.
 • Ubezpieczenie AC na okres krótszy niż 12 miesięcy jest z reguły droższe.
 • Kupując samochód, możesz przejąć AC zbywcy, jeśli się z nim dogadasz. Wiedz jednak, że ubezpieczyciel ma prawo przeliczyć składkę. 
 • AC krótkoterminowe sprawdzi się dla osób, które z samochodu korzystają rzadko lub niezbyt intensywnie, a szykuje się grubszy wyjazd. Skorzystają z niego np. właściciele pojazdów zabytkowych lub osoby wyjeżdżające w dłuższą podróż. 
   

FAQ - najczęściej zadawane pytania o AC na miesiąc

 1. Czy ubezpieczenie AC można wykupić na miesiąc?

  Tak. Dwie firmy mają w ofercie AC krótkoterminowe - PZU i Compensa. W większości przypadków jednak jego zakup będzie mniej opłacalny niż zakup AC na cały rok. 
   

 2. Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia AC na miesiąc?

  Przede wszystkim porównaj cenę miesięcznego AC z ceną całoroczną w przeliczeniu na miesiące. Jeśli się okaże, że krótkoterminowe ubezpieczenie jest o wiele droższe, niż całoroczne, zrezygnuj z niego i zainwestuj w AC na cały rok. 

 3. Jakie towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje AC na miesiąc?

  W Polsce ubezpieczenie autocasco na okres krótszy niż 12 miesięcy mają PZU i Compensa. Pozostałe firmy sprzedadzą Ci tylko AC na rok.

 4. Gdzie kupić AC na miesiąc?

  Tak jak wspomnieliśmy wyżej, tylko dwie firmy w Polsce mają w ofercie AC krótkoterminowe. 
  Z racji faktu, że jest to ubezpieczenie nietypowe, możesz mieć problem z zakupem przez Internet lub infolinię. 
   

 5. Czy jest AC krótkoterminowe?

  Tak. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferuję autocasco z okresem ochrony krótszym niż 12 miesięcy. 
   

 6. Dla kogo AC krótkoterminowe?

  Krótkoterminowe autocasco to produkt przeznaczony dla osób, które nie potrzebują całorocznego AC. Skorzystają z niego osoby wyjeżdżające w dłuższą podróż autem lub posiadacze pojazdów zabytkowych jadący na zlot klasyków raz do roku. 

  Ważne! Przed zakupem AC na pojazd zabytkowy postaraj się o wycenę rzeczoznawcy. W przeciwnym razie możesz mieć problem z uzyskaniem sumy ubezpieczenia odpowiadającej rzeczywistej wartości Twojego pojazdu. Np. Twój 40-letni klasyk może być w idealnym stanie wart 50 000 zł, ale programy do automatycznej wyceny pojazdów wycenią go jak zwykłe 40-letnie auto.
 7. Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

  Potrzebujesz assistance do krótkoterminowego AC? Koszt takiego assistance waha się od ok. 30-40 zł za podstawowy zakres na krótki okres do ok. 350 zł za ubezpieczenie premium na okres miesiąca.
  Dokładne ceny sprawdzisz w naszym kalkulatorze niezależnego assistance.