Większość miłośników motocykli skrupulatnie przygotowuje się do nadchodzącego sezonu. Przygotowania te obejmują nie tylko przegląd motocykla, ale również zakup ubezpieczenia. Kupując ubezpieczenie OC motocykla, warto rozważyć skorzystanie z dodatkowej ochrony. Sprawdzamy, na jakich zasadach ubezpieczyciele oferują assistance na motocykl. Czy warto kupić dodatkową ochronę motocykla?

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenie assistance dla motocyklistów było rzadkością. Dziś firmy ubezpieczeniowe koncentrują się na poszerzaniu oferty, a to z kolei oznacza, że na atrakcyjne polisy liczyć mogą również miłośnicy jednośladów. Jednym z dodatkowych ubezpieczeń, jakie oferują im ubezpieczyciele, jest właśnie assistance.

Przygotowujesz się do sezonu 2025? Sprawdź, które zakłady ubezpieczeń wychodzą naprzeciw motocyklistom i jaką przygotowały ofertę w zakresie assistance na motocykl. Sprawdzamy też, na jaką pomoc można liczyć w ramach assistance.

Czym jest ubezpieczenie assistance na motocykl?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, którego celem jest zapewnienie kierowcy pomocy w przypadku zdarzeń losowych w trakcie podróży. Wykupienie tej polisy daje poczucie bezpieczeństwa – w razie problemów na drodze motocyklista może liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony ubezpieczyciela.

Jedno towarzystwo proponuje z reguły kilka wariantów ubezpieczenia assistance. Ubezpieczony może zazwyczaj otrzymać w ramach ochrony:

  • pomoc techniczną – po awarii lub wypadku fachowcy na miejscu usprawniają motocykl, a gdy jest to niemożliwe, holują go do najbliższego warsztatu;
  • pojazd zastępczy – ubezpieczyciel zapewnia pojazd zastępczy, przy czym najczęściej nie jest to motocykl, ale samochód;
  • pomoc medyczną – ubezpieczyciel organizuje konsultację z lekarzem, zapewnia dowóz leków czy transport medyczny;
  • pomoc w podróży – otrzymasz pomoc, gdy do awarii lub wypadku dojdzie w czasie podróży, np. ubezpieczyciel opłaci Twój nocleg w hotelu, zorganizuje kontynuację podróży;
  • pomoc informacyjną – po kontakcie z pracownikami infolinii otrzymasz informację choćby o najbliższych warsztatach czy stacjach benzynowych.

Na co zwrócić uwagę kupując ass motocykla

Zakres ochrony oferowany przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe w ramach polisy może się bardzo różnić. To główny powód, dla którego należy porównywać oferowane przez ubezpieczycieli produkty.

Przykład

Pan Adam jest zapalonym motocyklistą, który dba o swoje bezpieczeństwo w trasie. Gdy podróżował swoim jednośladem na zjazd motocyklistów, przytrafiła mu się drobna kolizja. Dzięki ubezpieczeniu assistance jego pojazd został usprawniony na miejscu zdarzenia przez fachowców, a mężczyzna mógł kontynuować podróż.

Które firmy ubezpieczeniowe proponują assistance dla motocyklistów?

W przypadku ubezpieczenia assistance motocykliści wciąż mają mniejszy wybór niż kierowcy samochodów osobowych. W 2025 r. assistance na motocykl dostępne jest w ofertach kilku firm ubezpieczeniowych – to choćby: Link4, Compensa, Allianz, Warta i PZU. Ich omówienie znajdziesz poniżej.

1. Ubezpieczenie assistance na motocykl w Link4

Z myślą o motocyklistach firma Link4 stworzyła Program pomocy z samochodem zastępczym i assistance opony. Polisę można zakupić wraz z umową OC lub w trakcie korzystania z ochrony ubezpieczeniowej w zakresie OC. W ramach assistance na motocykl Link4 oferuje następujące świadczenia:

  • pomoc techniczną – naprawę na miejscu zdarzenia do kwoty 400 zł, holowanie do 100 km i kwotę na naprawę opon do 2000 zł; 
  • samochód zastępczy – po wypadku i kradzieży do 3 dni;
  • pomoc informacyjną – jest ona oferowana po zdarzeniu objętym assistance i umożliwia uzyskanie informacji np. o pobliskich wypożyczalniach pojazdów.

Program pomocy z samochodem zastępczym i assistance opony to dobre rozwiązanie dla motocyklistów, którzy wcześniej (również jako kierowcy samochodów) spotkali się z franszyzą kilometrową – minimalną odległością od miejsca zamieszkania, po przekroczeniu której ubezpieczyciel udziela pomocy. Link4 nie stosuje franszyzy kilometrowej.

Z assistance oferowanego przez Link4 w ramach Programu można skorzystać na terenie Polski. Świadczenia nie zostaną udzielone, jeżeli do zdarzenia z zakresu assistance dojdzie podczas jazdy na drodze gruntowej.

2. Ubezpieczenie assistance motocykla w Compensa

Ofertę assistance na motocykl przygotowała również firma ubezpieczeniowa Compensa. Polisę można zakupić albo wraz z umową OC lub AC, albo w trakcie korzystania z ochrony ubezpieczeniowej OC lub AC.

Ubezpieczenie assistance motocykla w Compensa dostępne jest w jednym z dwóch wariantów – Baza lub Rozszerzony. Suma ubezpieczenia wynosi odpowiednio 150 euro (w tym 50 euro na naprawę na miejscu zdarzenia) i 10 000 euro.

Świadczenie

Wariant Baza

Wariant Rozszerzony

Naprawa pojazdu na miejscu zdarzeniaTakTak
Holowanie pojazduTak - jedno holowanie na zdarzenieTak - jedno holowanie na zdarzenie zgodnie z limitem km określonym w umowie
Transport ubezpieczonych do miejsca, gdzie znajduje się zakład naprawczyTakTak
Dostarczenie paliwaTakTak
Dostawa części zamiennychNieTak
Złomowanie pojazduNieTak - do 1000 euro
ParkingNieTak - do 14 dni
*oferta aktualna na dzień 27.05.2025 r.

Właściciele motocykli, którzy zdecydują się na wariant Rozszerzony, mogą dodatkowo liczyć na:

  • pomoc w podróży (m.in. pojazd zastępczy),
  • pomoc medyczną (m.in. organizacja i przewóz medyczny),
  • pomoc informacyjną,
  • zorganizowanie opieki nad zwierzęciem.

3. Ubezpieczenie assistance motocykla w Allianz

Allianz, inaczej niż większość firm ubezpieczeniowych, oferuje polisy komunikacyjne w pakietach. Z myślą o motocyklistach zostały stworzone 4 pakiety – Komfort, Plus, Extra i Max. W pierwszym pakiecie assistance na motocykl jest dostępne w wariancie Podstawowym, z kolei w pozostałych w Rozszerzonym.

W wariancie Podstawowym Assistance zapewnia pomoc po wypadku, kradzieży i awarii. Ubezpieczyciel nie stosuje franszyzy kilometrowej, a wsparcie jest udzielane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeżeli będzie to konieczne, firma Allianz zorganizuje holowanie do najbliższego warsztatu. 

Więcej świadczeń, które są udzielane w razie wypadku, kradzieży lub awarii, oferuje wariant Rozszerzony Assistance. Motocyklista może liczyć m.in. na: pojazd zastępczy na czas naprawy, pojazd zastępczy na 6 dni w razie wypadku i 4 dni w razie awarii oraz holowanie do 150 km (zarówno w Polsce, jak i za granicą). 

Dodatkowo Allianz proponuje motocyklistom rozszerzenie ochrony assistance. Dostępne są dwa produkty – Assistance Optymalny i Assistance Maksymalny. Każdy z nich można dokupić do jednego z czterech wyżej wspomnianych pakietów ubezpieczeń. Oferta jest skierowana nawet do tych motocyklistów, którzy posiadają pojazd starszy niż 18 lat (z wyjątkiem awarii).

Assistance Optymalny

Assistance Maksymalny

Holowanie

✓Europa – 450 km

✓W Polsce bez limitu

✓Poza Polską do 1500 km

Auto zastępcze

✓Awaria – do 5 dni

✓Wypadek – do 8 dni 

✓Kradzież – do 8 dni

✓Awaria – do 8 dni

✓Wypadek – do 12 dni 

✓Kradzież – do 12 dni

*oferta aktualna na dzień 27.05.2025 r.

4. Ubezpieczenie assistance motocykla w PZU

Oferta PZU to ubezpieczenie assistance o nazwie „Pomoc w Drodze”. W ramach tego ubezpieczenia właściciele motocykli również mogą wybierać w różnych wariantach. Assistance Komfort jest sprzedawane z OC lub AC. Klienci mogą też zdecydować się na wariant rozszerzony w postaci Super PL. Motocyklistom, którzy często podróżują za granicę, dedykowany jest pakiet Super PL+EU.

Świadczenie

Assistance Komfort z OC

Assistance Komfort z AC

Assistance Super PL

Assistance Super PL+EU

Naprawa na miejscu zdarzeniaPo kolizji i gdy ubezpieczony jest sprawcąPo wypadku lub awariiPo wypadku, awarii i użyciu niewłaściwego paliwaPo wypadku, awarii i użyciu niewłaściwego paliwa
Holowanie pojazduDo 150 km po kolizji, gdy ubezpieczony jest sprawcąDo 150 km po wypadku lub awariiDo 150 km jednorazowo lub opcja bez limituDo 150 km jednorazowo lub opcja bez limitu
ParkingDo 3 dniDo 3 dniDo 3 dniDo 3 dni
Złomowanie pojazduNiePo wypadku, awarii lub odzyskaniu po kradzieżyPo wypadku, awarii lub odzyskaniu po kradzieżyPo wypadku, awarii lub odzyskaniu po kradzieży
*oferta aktualna na dzień 27.05.2025 r.

Oferta PZU jest bardzo elastyczna, gdyż klient może zdecydować się np. na holowanie bez limitu. Z assistance mogą skorzystać też osoby, które wykorzystują motocykl w celach zarobkowych – wówczas wystarczy tylko wykupić rozszerzenie do wariantu Super.

5. Ubezpieczenie assistance motocykla w Warta

Ubezpieczenie assistance na motocykl oferowane przez firmę Warta również jest dostępne w kilku wersjach. Aktualnie ubezpieczyciel proponuje miłośnikom jednośladów 4 warianty, które różnią się nie tylko zakresem oferowanych świadczeń, ale również zakresem terytorialnym ochrony. W poniższej tabeli znajduje się porównanie oferty pomocy serwisowej.

Świadczenie

Wariant Standard

Wariant Złoty

Wariant Złoty+

Wariant Platynowy

Holowanie po wypadku

Polska – do 100 km, poza Polską – nie

Polska – do 200 km, poza Polską – 200 km

Polska – bez limitu, poza Polską – do 1000 km

Polska – bez limitu, poza Polską – do 2000 km

Holowanie po awarii

Nie

Polska – do 200 km, poza Polską – 200 km

Polska – bez limitu, poza Polską – do 1000 km

Polska – bez limitu, poza Polską – do 2000 km

Usprawnienie pojazdu na miejscu

Nie

Tak

Tak

Tak

Suma ubezpieczenia

5000 zł

10 000 zł

25 000 zł

50 000 zł

Zakres terytorialny

Polska

Europa

Europa

Europa

*oferta aktualna na dzień 27.05.2025 r.

W ramach poszczególnych wariantów ubezpieczenia motocykliści mogą dodatkowo liczyć na:

  • samochód zastępczy,
  • pomoc w podróży,
  • pomoc medyczną,
  • pomoc informacyjną.

Uwaga!

W ograniczonym zakresie ubezpieczyciel proponuje usługi concierge, w tym m.in. organizację wymiany opon, mycia pojazdu czy rezerwację biletu lotniczego.

Kiedy assistance motocykla nie zadziała?

W przypadku każdego produktu ubezpieczeniowego ubezpieczyciele stosują listę wyłączeń. To sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała, czyli ubezpieczyciel będzie mógł odmówić pomocy.

Przykładowo firma Allianz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) oferowanych ubezpieczeń assistance zastrzega, że nie pomoże swojemu klientowi m.in. gdy:

  • do awarii lub wypadku dojdzie na terenie Gruzji czy azjatyckiej części Rosji i Turcji,
  • jednoślad ugrzęźnie w błocie,
  • do awarii lub wypadku dojdzie poza drogami publicznymi.

W OWU Warty można z kolei przeczytać, że ubezpieczyciel nie odpowiada za zdarzenia, które:

  • zostały spowodowane umyślnie, pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających,
  • powstały w czasie jazd wyścigowych, rajdowych czy konkursowych,
  • powstały podczas kierowania motocyklem, który nie posiadał ważnego badania technicznego, o ile stan techniczny miał wpływ na powstanie szkody.

Podobnie brzmiące zapisy można znaleźć również w sekcji wyłączeń OWU polis assistance oferowanych przez pozostałe firmy ubezpieczeniowe.

Przykład

Pan Tomasz zgłosił się po pomoc do ubezpieczyciela, gdy jego motocykl uległ awarii. Przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej odmówili jednak pomocy, uzasadniając to tym, że do zdarzenia doszło na drodze gruntowej (ubitym żużlu) – co stanowi jedno z wyłączeń znajdujących się w OWU assistance.

 Ile kosztuje ubezpieczenie assistance motocykla?

Firmy ubezpieczeniowe najczęściej nie udostępniają klientom cenników, ale składkę ubezpieczenia wyliczają indywidualnie dla każdego motocyklisty. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczenia assistance. Aby poznać dokładną wysokość składki ubezpieczenia assistance, możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń lub skontaktować się z wybranym towarzystwem.

Jeszcze do niedawna wyjątkiem była firma Allianz. Ten ubezpieczyciel proponował motocyklistom ubezpieczenie assistance w stałej cenie – za polisę w sezonie 2024 (od 23 lipca do 31 października 2024 r.) trzeba było zapłacić:

  • 129 zł – wariant Assistance 125cm3,
  • 163 zł – wariant Motocykl Assistance PL+EU City PL,
  • 219 zł – wariant Motocykl Assistance PL+EU Tourer PL+EU.

Naszym okiem

Motocykliści, którzy rozważają zakup ubezpieczenia assistance, powinni mieć na uwadze, że polisa ta dostępna jest głównie w wariancie sezonowym. Co to oznacza? Decyzję o zakupie lub rezygnacji z tego ubezpieczenia najlepiej podjąć już na etapie poszukiwania OC. Chociaż dokupienie assistance na motocykl u ubezpieczyciela, który udziela już ochrony OC, jest możliwe, to może być nieopłacalne.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy warto kupić assistance motocykla?

Jako motocyklista musisz samodzielnie zdecydować, czy zakup assistance na motocykl przyniesie Ci korzyści, czy będzie to zbędny wydatek. Pamiętaj jednak, że im więcej jeździsz, tym bardziej jesteś narażony na awarię czy kolizję. Jeżeli zakupisz ubezpieczenie assistance, będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela w różnych sytuacjach.

Uznając, że ubezpieczenie assistance to dobry pomysł, zwróć szczególną uwagę na zakres terytorialny kupowanego produktu. Część polis obowiązuje wyłącznie na terytorium Polski.

Podróżujesz jednośladem za granicę? Upewnij się, czy w ramach wybranego ubezpieczenia otrzymasz pomoc również poza granicami kraju. W ten sposób uchronisz się przed wysokimi kosztami związanymi m.in. z holowaniem motocykla.

Sprawdź także nasz poradnik: Jedziesz na wakacje za granicą własnym autem? Pomyśl o ubezpieczeniu!

Co warto wiedzieć?

  • Assistance motocykla to dobrowolne ubezpieczenie. W jego ramach klient może liczyć m.in. na pomoc techniczną, medyczną czy informacyjną.
  • Oferta ubezpieczeń assistance dla motocyklistów rozrasta się z roku na rok. Aktualnie produkt ten proponują m.in. firmy: Link4, Compensa, Allianz, Warta i PZU.
  • Przed zakupem ubezpieczenia assistance motocykla należy zapoznać się z OWU wybranego produktu. W tym dokumencie znajdują się informacje m.in. o wyłączeniach.
  • Ceny ubezpieczenia assistance motocykla zaczynają się już od 130 zł za sezon i w przypadku obowiązywania na terenie Polski.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie assistance motocykla

  1. Ile razy można skorzystać z polisy assistance?

    Wszystko zależy od tego, na jaki zakres ochrony zdecydował się motocyklista. Informację o dostępności usług oraz częstotliwości, z jaką możesz z nich korzystać, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Czasem z assistance można korzystać wielokrotnie, czasem jedno świadczenie będzie objęte limitem (np. 1 lub 2 razy w trakcie trwania umowy).

  2. Czy mogę kupić assistance na motocykl jako osobną polisę?

    Tak, assistance funkcjonuje jako osobny, dobrowolny produkt ubezpieczeniowy. Na rozszerzenie ochrony możesz zatem zdecydować się przy okazji zakupu rocznej polisy OC, lub później – także w wariancie krótkoterminowym na 9, 14 lub 31 dni.

  3. Czy można kupić ubezpieczenie motocykla od kradzieży?

    Tak, ubezpieczyciele oferują motocyklistom także polisę autocasco, a w jej ramach ochronę przed skutkami kradzieży maszyny. Jednak AC motocykla dostępne jest tylko w niektórych firmach, a przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeczytać OWU i listę wyłączeń. Może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel wyłączył kradzież z ochrony AC (choć zasadniczo powinna być uwzględniona w zakresie polisy).

  4. Gdzie najtaniej ubezpieczyć motocykl?

    Nie ma problemu z dostępnością produktów ubezpieczeniowych dla motocykli na rynku, jednak rozpiętość cenowa jest duża. Aby znaleźć OC motocykla w najniższej cenie, warto porównać oferty w kalkulatorze OC i AC. W tym samym miejscu dostępne będą pakiety obejmujące OC i autocasco czy assistance motocykla. W ten sposób możesz także kupić assistance jako osobną polisę, np. w wariancie krótkoterminowym.

  5. W której firmie opłaca się kupić ubezpieczenie motocykla?

    Coraz więcej firm ubezpieczeniowych otwiera się na potrzeby motocyklistów, a to oznacza, że ochronę można dopasować do swoich potrzeb. Trudno jednak nie zauważyć, że niektóre firmy mają bogatszą ofertę dla właścicieli jednośladów niż inne. Wskazać wystarczy firmę Compensa, która proponuje m.in. ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.