Wielu motocyklistów traktuje swoje maszyny jak oczka w głowie i dba o nie najlepiej jak potrafi. Jednoślad zwykle ma ogromną wartość sentymentalną, ale jest też wart niemałe pieniądze, dlatego jego kradzież może być podwójną tragedią. Aspekt finansowy pomoże zabezpieczyć polisa AC, która może również ulżyć Ci w dokonywaniu kosztownych napraw na skutek rozmaitych zdarzeń. Sprawdź, czy warto się na nią zdecydować?

Wielu motocyklistów traktuje swoje maszyny jak oczka w głowie i dba o nie najlepiej jak potrafi. Jednoślad zwykle ma ogromną wartość sentymentalną, ale jest też wart niemałe pieniądze, dlatego jego kradzież może być podwójną tragedią. Aspekt finansowy pomoże zabezpieczyć polisa AC, która może również ulżyć Ci w dokonywaniu kosztownych napraw na skutek rozmaitych zdarzeń. Sprawdź, czy warto się na nią zdecydować?

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Motocykl jest zdecydowanie mniejszy i lżejszy niż samochód, dlatego łatwiej go ukraść, a w przypadku uczestnictwa w wypadku lub działania innej siły (np. sił natury), zapewne dozna znacznie większych szkód. Wszystko to sprawia, że korzystanie z motocykla bez ubezpieczenia AC to duże ryzyko. Niestety, doskonale wiedzą o tym również towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego niechętnie proponują motocyklistom polisy autocasco, a te, które są dostępne, często charakteryzują się zaporowymi cenami. 

AC motocykla – czy trzeba je mieć?

AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, niezależnie od typu pojazdu, chyba że wymaga tego np. leasing lub pojazd jest w kredycie. Jedyna polisa, jaką bezwzględnie musisz wykupić, to OC. Jej brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami w postaci wysokich kar finansowych – jeśli nawet nie masz polisy tylko przez jeden dzień i nie wyjeżdżasz w tym czasie na drogę! Za brak AC motocykla nie będziesz ukarany, ale wykupienie tego ubezpieczenia może być opłacalne. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle zachęcają właścicieli samochodów do decydowania się na dodatkowe, dobrowolne ryzyka – szczególnie AC, NNW czy Assistance. Tymczasem motocykliście trudno znaleźć ofertę autocasco, szczególnie atrakcyjną pod względem cenowym. Dzieje się tak ze względu na znacznie większe ryzyko kradzieży lub poważnego uszkodzenia jednośladu. Ubezpieczyciele niekoniecznie chcą ryzykować konieczność wypłacenia wysokiego odszkodowania zaledwie po krótkim czasie opłacania składek. Oznacza to jednak, że jako motocyklista tym bardziej powinieneś rozważyć wykupienie AC.

Jeśli masz tylko OC, masz zapewnioną ochronę na wypadek spowodowania szkody. Oznacza to, że jeśli będziesz np. sprawcą kolizji, wszelkie koszty poszkodowanego pokryte będą z Twojego ubezpieczenia. Ty jednak będziesz musiał wyłożyć własne pieniądze na naprawę swojego jednośladu. Z kolei jeśli to w Ciebie wjedzie kierowca lub inny motocyklista, Twoje szkody będą pokryte z jego OC. Ale już w przypadku uszkodzenia pojazdu na skutek działania sił natury (np. silnego wiatru urywającego ciężką gałąź drzewa, która spadnie na Twój jednoślad) bez dodatkowego ubezpieczenia nie możesz liczyć na żadną rekompensatę.

Również w przypadku ataku wandala lub kradzieży stratny będziesz tylko Ty, a wszelkie koszty będziesz musiał pokryć samodzielnie. Dlatego AC motocykla, mimo że nieobowiązkowe, na pewno jest warte rozważenia. Szczególnie jeśli dużo jeździsz i korzystasz z publicznych parkingów.

Autocasco dla motocyklistów – jaką ochronę zapewnia?

Podsumowując, ubezpieczenie AC może zapewniać ochronę w przypadku:

  • kradzieży pojazdu lub jego części,
  • uszkodzenia albo całkowitego zniszczenia pojazdu przez wandala,
  • uszkodzenia albo całkowitego zniszczenia pojazdu przez siły przyrody,
  • uszkodzenia lub szkody całkowitej powstałej w wyniku wypadku drogowego.

Wybierając polisę autocasco dla motocykla, musisz jednak uważać! W tym przypadku powyższy zakres ochrony nie jest bowiem gwarantowany. Ze względu na to, że AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, każde towarzystwo może zaproponować dowolny zakres i warunki udzielania polisy. Z tego też powodu porównywanie ofert autocasco jest znacznie trudniejsze – nie wystarczy patrzeć na cenę.

Motocyklistom często proponuje się tzw. mini AC, które zapewnia ograniczony zakres ochrony – np. jedynie w przypadku uszkodzenia przez żywioły. Czasami można się również ubezpieczyć od samej kradzieży, co może być przydatne w niektórych sytuacjach. Takie okrojone polisy mają też jedną ważną zaletę – tańsze składki. Pełne AC (tzw. all risks) w przypadku jednośladów potrafi być bardzo drogie.

Niezależnie od rodzaju wybranej polisy, pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), a w szczególności paragraf dotyczący wyłączeń. Są to wszystkie sytuacje, w których ochrona ubezpieczeniowa nie obowiązuje. Warto je sprawdzić szczególnie w przypadku bardzo atrakcyjnie wycenionej polisy – może się bowiem okazać, że ochrona wcale nie jest tak szeroka, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują AC motocyklowe?

AC samochodowe znajdziesz wszędzie tam, gdzie OC. W przypadku motocykla ta sprawa nie jest jednak tak prosta. Dlatego warto dokładnie sprawdzić ofertę ubezpieczyciela już przy poszukiwaniu dostawcy obowiązkowej polisy. Najlepiej wykupić pakiet OC+AC w tym samym towarzystwie. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie AC motocykla, sprawdź oferty takich firm jak:

Warto jednak wiedzieć, że firmy te stosują różne warunki dla swoich ubezpieczeń. Często obowiązuje kryterium wiekowe – ubezpieczyć można tylko pojazdy, które nie są starsze niż 15-20 lat (w zależności od firmy). Wyjątkiem może być motocykl zabytkowy, którego status jest odpowiednio potwierdzony. Musisz jednak udokumentować jego wartość, gdyż dla programu do wystawiania polis stary motocykl nie będzie wiele wart.

Czasami ubezpieczyciele wymagają również montażu zabezpieczeń antykradzieżowych (czasami nawet dwóch lub więcej) i zastrzegają sobie prawo do odmowy wypłaty odszkodowania, jeśli nieuruchomienie zabezpieczenia miało wpływ na zajście. Niekiedy stawki dla najbardziej wartościowych pojazdów wyliczane są indywidualnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco motocykla?

Wysokość składek AC bywa bardzo różna, w zależności od zakresu ubezpieczenia i firmy, która je oferuje, ale nie tylko! W rzeczywistości na cenę ubezpieczenia wpływa wiele czynników, podobnie jak przy OC. To przede wszystkim:

  • historia ubezpieczającego – przede wszystkim uzbierane zniżki za bezszkodową jazdę, które zazwyczaj mogą być „przeniesione” z ubezpieczenia samochodu,
  • dane ubezpieczającego – wiek, staż prawa jazdy, a nawet stan cywilny czy miejsce zamieszkania,
  • parametry i cel wykorzystania pojazdu – ubezpieczenie sporadycznie używanego, mało wartościowego i przechowywanego tylko w garażu jednośladu będzie znacznie tańsze niż takiego, który jest drogi, używany często i parkowany na publicznych parkingach,
  • zabezpieczenia – tak jak wspomniano, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają stosowania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, w innych ich używanie może nieco obniżyć cenę składki.
  • AC będzie również tańsze dla pojazdów o mniejszej pojemności silnika ze względu na niższy poziom ryzyka wypadku związany z rozwijaniem niższych prędkości.

Ile dokładnie trzeba zapłacić za ubezpieczenie jednośladu? Pakiet OC+AC może kosztować od niewiele ponad 1000 zł dla skuterów po niemal 2500 zł dla motocykli sportowych. Ubezpieczenie jednośladu może Cię więc kosztować więcej niż ubezpieczenie samochodu – to niemal pewne, jeśli dysponujesz kosztowną maszyną z dużym silnikiem. Należy jednak ponownie podkreślić, że stawki każdorazowo są wyliczane indywidualnie.

Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie AC motocykla?

Najlepiej skorzystać z porównywarki. Wystarczy wpisać dane dotyczące pojazdu i jego właściciela, podając jak najwięcej szczegółów. Pomoże to w dokładnym wyliczeniu składek i pokazaniu ofert jak największej liczby firm. Otrzymane wyniki będziesz mógł przestudiować nie tylko pod kątem cen, ale również niezwykle ważnego zakresu ubezpieczenia. Musisz bowiem pamiętać, że każde AC zapewnia inny poziom i rodzaj ochrony oraz inne wyłączenia.

Przy porównywaniu ofert zwracaj uwagę na właśnie te czynniki. Sprawdź również kwotę polisy. Jeśli chcesz, możesz się zdecydować również na dodatkowe usługi takie jak NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu osoby prowadzącej motocykl lub jego pasażera) albo Assistance (wsparcie na drodze w takich sytuacjach jak wypadek, brak paliwa, przebita opona itd.).

Gdy zdecydujesz się na konkretną ofertę, będziesz mógł od razu przejść do podpisania umowy, a w większości przypadków wszystkie formalności załatwisz online.

Czy warto mieć AC na motocykl?

Prawidłowo postawione pytanie powinno brzmieć: "Kiedy potrzebuję AC na motocykl?". Należy pamiętać, że autocasco to z reguły ubezpieczenie od dwóch ryzyk:

  1. Kradzieży
  2. Zniszczenia.

Musisz odpowiedzieć sobie, na które z tych ryzyk jesteś narażony i czy możesz sobie pozwolić na to, by motocykl nie miał autocasco. Zdaniem ekspertów nie da się w 100% zabezpieczyć motocyklu przed kradzieżą. Można kupić wszystkie łańcuchy i GPS-y tego świata - zawodowy złodziej jak się uprze i uzna, że warto, to i tak nam go podprowadzi. Tak samo kiedy żyjesz w nieciekawej dzielnicy lub często się rozbijasz, możesz chcieć zabezpieczyć swoje mienie. Poniżej opisujemy sytuacje, w których warto mieć Autocasco na motocykl.

Kiedy motocykl jest źródłem zarobku

Załóżmy, że dojeżdżasz motocyklem do pracy czy rozwozisz nim towar lub jedzenie. W chwili kradzieży albo zniszczenia zostajesz pozbawiony dochodu. Nie możesz sobie pozwolić na to, by nie zarabiać. Nie chcesz też czekać, aż Policja znajdzie twój motocykl. Każdy dzień przestoju to dla Ciebie koszt. Potrzebujesz środka lokomocji jak najszybciej i temu może służyć autocasco. Jeśli okoliczności zdarzenia nie pozostawiają wątpliwości, wypłata odszkodowania nastąpi bardzo szybko i możesz wracać do pracy.

Poza tym w momencie, gdy motocykl zostaje wciągnięty na listę środków trwałych firmy, poniesione na niego wydatki, uzasadnione z punktu widzenia prowadzenia firmy, stanowią koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Autocasco na pojazd będący środkiem trwałym w firmie stanowi taki koszt. 

Zbieranie zniżek w autocasco

Wielu osobom może się wydawać, że stara emzetka czy wueska stojąca w szopie i często niezdatna do jazdy to balast. Nic bardziej mylnego! Składka za obowiązkowe OC na niskopojemnościowy motocykl nie wynosi wiele i nie powinna stanowić problemu. Niska wartość takiego jednośladu oznaczać będzie zaś niską składkę na ubezpieczenie AC. Większość towarzystw ubezpieczeniowych honoruje zniżki nabyte za ubezpieczenie motocyklu. Jeśli zatem masz w posiadaniu taki motocykl, możesz rozważyć zakup AC, nawet jeśli nigdy nie będziesz nim jeździć!

Wartościowy motocykl

Nowy motocykl potrafi kosztować naprawdę dużo. Niektóre modele mogą osiągać ceny nieruchomości! Kiedy kupujesz motocykl za ponad 100 tys. złotych, warto go zabezpieczyć czymś więcej, niż tylko łańcuchem. 

To samo tyczy się motocykli zabytkowych. Choć wartości sentymentalnej nie można wycenić, to przynajmniej odszkodowanie osłodzi stratę. 
 

Co warto wiedzieć

  • AC motocykla jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co znaczy, że nie musisz go mieć. Jedyne wyjątki to leasing lub kredyt. 
  • Motocykl o wiele łatwiej ukraść lub rozbić niż samochód, a często jest wart więcej niż auto, dlatego nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma ofertę ubezpieczenia AC motocyklu. 
  • Wiele towarzystw ubezpieczeniowych honoruje zniżki nabyte przy ubezpieczeniu motocykla, także w autocasco.
  • Jeśli motocykl służy ci do celów zarobkowych albo obawiasz się kradzieży, posiadanie autocasco jest nieodzowne. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy AC na motocykl jest obowiązkowe?

    Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i jeśli twój pojazd nie jest w leasingu lub w kredycie, nie musisz mieć na niego AC.

  2. Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu AC dla motocykla?

    Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala swoje własne warunki. Z reguły TU nie odpowiadają za szkody powstałe w wyniku winy umyślnej, rażącego niedbalstwa, na drodze przestępstwa, pod wpływem alkoholu lub przy braku uprawnień do kierowania pojazdem. Dodatkowo w przypadku motocykla ubezpieczyciel może wymagać stosowania określonych zabezpieczeń. Zawsze należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia przed podpisaniem polisy. Dokumenty są dostępne w Internecie lub u agenta ubezpieczeniowego.

  3. Ile kosztuje AC na motocykl?

    Cena AC zależy zawsze od wartości pojazdu, danych właściciela, miejsca zamieszkania itd. W zależności od ubezpieczającego i pojazdu ceny mogą zaczynać się na kilkuset złotych i sięgać wielu tysięcy złotych.