Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Ubezpieczyciele chcąc zachęcić kierowców do zakupu ubezpieczeniem AC, oferują między innymi ograniczony zakres tej ochrony, czyli tzw. mini casco (czy też smart casco). Jednak jego niska cena, to także ograniczony zakres.

lekkie uszkodzenie samochodu
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/smart-casco

W zależności od firmy, stosowane są różne określenia dotyczące ubezpieczenia AC oferowanego w okrojonym zakresie. W zasadzie nazwy smart casco, czy też mini casco mogą być stosowane zamiennie.

Co gwarantuje minicasco?

Ubezpieczenie AC z reguły dzieli się na "wypadek" i "kradzież" lecz w obu tych "pełnych" zakresach zdarzają się istotne okrojenia. Smart, czy też mini casco idzie w tym jeszcze dalej. Jeśli nie chcesz mieć lub nie potrzebujesz pełnej ochrony AC, ubezpieczenie mini/smart casco może zagwarantować Ci wypłatę odszkodowania w dwóch-trzech sytuacjach, wymienionych poniżej:

  • szkoda całkowita,

  • szkoda częściowa (zwykle jednak z bardzo wysoki udziałem własnym),

  • kradzież auta,

  • uszkodzenie samochodu w wyniku pożaru,

  • wybuch lub uderzenie pioruna,

  • uszkodzenie w wyniku zderzenia z osobami, zwierzętami;

  • uszkodzenie przez osoby trzecie, w tym włamanie.

Wypłata odszkodowania

Ubezpieczyciele bardzo często łączą w zakresie smart/mini casco ubezpieczenie od kradzieży auta ze szkodą całkowitą i wtedy wypłata odszkodowania następuje tylko w tych przypadkach. Zdarzają się również takie sytuacje, że firma ubezpieczeniowa w ramach smart/mini casco zaoferuje Ci jedynie zabezpieczenie przed kradzieżą.

Wszystko zależy od tego, czego w danym momencie potrzebujesz i jakim wariantem dysponuje określony ubezpieczyciel. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe dają szeroki wybór, bo faktycznie co do zasady, ma to być jedynie okrojona i tym samym tańsza wersja ubezpieczenia AC. Warto jednak porównać oferty kilku ubezpieczycieli, bo mogą stosować oni dalece różniące się od siebie warianty i któryś z nich może okazać się idealny właśnie dla Ciebie.

Niższa cena

Ubezpieczenie może być też dedykowane właścicielom nieco starszych roczników samochodów, którzy ryzyko kradzieży czy spalenia auta szacują jako większe niż ryzyko uszkodzenia samochodu z własnej winy. Wyspecjalizowany zakres ochrony przekłada się na niższą cenę mini/smart casco w porównaniu ze standardowym ubezpieczeniem AC.

Decydując się na mini/smart casco pamiętaj, że może ono dotyczyć tylko szkód występujących na terenie Polski. Warto sprawdzić także, jak wygląda kwestia przedłużenia bezszkodowości w autocasco, bo może się okazać, że zniżki za bezszkodową jazdę nie są naliczane, jeśli wykupisz tę okrojoną wersję AC.