W 2018 roku skradziono w Polsce 9075 samochodów. I choć każdego roku ogólna liczba takich przestępstw maleje, złodzieje w niektórych miastach są coraz bardziej kreatywni. Szczególnie w Warszawie, gdzie ich łupem padło o 7% więcej aut niż przed rokiem. 

Pod koniec 2017 roku złodzieje w brawurowy sposób ukradli sprzed salonu Mazdy w Sosnowcu 5 fabrycznie nowych samochodów o łącznej wartości 700 tysięcy złotych. Z kolei w Katowicach przestępcom wystarczyło kilkanaście minut na splądrowanie jednego z domów i kradzież dobytku szacowanego na ponad 133 tysiące złotych. W tym – Fiata i Jaguara. O takich sytuacjach słyszymy coraz częściej.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Działania przedstawicieli światka przestępczego są coraz bardziej profesjonalne. Auta kradnie się dyskretnie, szybko i często pod zamówienie paserów.W jaki sposób? Metod może być naprawdę wiele.

Co mówią statystyki policyjne?

Kilkanaście lat temu w Polsce dochodziło rocznie do ok. 70 tysięcy kradzieży aut (w 1999 r. 71543, a w 2000 r. 68062 kradzieży stwierdzonych). W 2017 roku statystyki policyjne wskazywały już tylko na 10240 takich przestępstw, a w 2018 na 9075. Liczba kradzieży aut między 2018 a 2017 spadła o -11,4%, a jednocześnie wykrywalność sprawców wzrosła o 3%.


Od lat najwięcej samochodów ginie w województwie mazowieckim, gdzie statystyki mocno zawyża Warszawa. Tylko w samej stolicy w 2017 roku skradziono 2506 samochodów. W 2018 roku łupem złodziei padło już 2689 aut. 

kradzieże samochodów

Liczba kradzieży samochodów w danym regionie może w pewnym stopniu wiązać się z wielkością parku samochodowego. Przykładowo, w pierwszej połowie 2017 roku w woj. mazowieckim odnotowano 173164 pierwszych rejestracji pojazdów (dane GOV), natomiast w woj. podkarpackim, gdzie kradzieży było najmniej, takich rejestracji dokonano prawie czterokrotnie mniej (45249).

Na problem kradzieży pojazdów warto spojrzeć nie tylko pod kątem ich liczby. Coraz częściej z ulic, parkingów i terenów posesji znikają bardzo drogie samochody (Jaguary, Porsche). Możemy więc założyć, że mniejsza ilość przestępstw niekoniecznie przekłada się na zmniejszenie ogólnej wartości skradzionego mienia.

Metoda na walizkę, czyli najnowszy sposób na kradzież drogiego auta

Wiele samochodów, których producenci zadbali o najwyższej jakości zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, jeszcze do niedawna uchodziło za niemożliwe do skradzenia. Dziś, dzięki najnowszym technologiom, są już w zasięgu ręki złodziei. Wszystko za sprawą tzw. metody „na walizkę”, czyli kradzieży z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu.

Dla odpowiednio przygotowanego fachowca otwarcie auta wyposażonego w bezkluczykowy system otwierania i uruchamiania (technologia keyless) to kwestia kilku sekund. Złodzieje działają w dwuosobowym zespole, a każdy z nich wyposażony jest w skaner, wzmacniacz i transmiter sygnału (ukryte zazwyczaj w niewielkiej walizce). Jeden z przestępców zbliża się do kierowcy lub okna, drzwi mieszkania, na tyle, aby wychwycić sygnał z pilota, drugi w tym czasie podchodzi do samochodu. Auto traktuje jego urządzenie jak kluczyk, odblokowuje zamki i uruchamia silnik.

Powyższa metoda znana jest wprawdzie od lat, jednak dopiero od niedawna została rozpowszechniona na szerszą skalę. Powód jest bardzo prozaiczny – obecnie specjalistyczny sprzęt jest tańszy i łatwiej go zdobyć.

Innym sposobem, który również wiąże się z zastosowaniem najnowszych technologii podczas kradzieży, jest otwarcie auta za pomocą niewielkiego urządzenia elektronicznego (wielkości telefonu komórkowego). Złodziej zbliża się do samochodu, wprowadza go w tryb serwisowy, po czym uruchamia silnik na tzw. śrubokręt. Podobnie jak podczas kradzieży „na walizkę”, osoba postronna nie jest w stanie zauważyć, że do auta wsiada amator cudzej własności.

Jakie są inne metody kradzieży samochodów?

Praktyk stosowanych przez złodziei jest znacznie więcej. Na przykład, przedstawiciele zorganizowanych grup przestępczych wciąż wykorzystują tradycyjne, bardziej inwazyjne metody. Polegają one na użyciu łamaka lub tzw. korkociągu do otwarcia drzwi samochodu (silnik jest później uruchamiany np. za pomocą specjalnego urządzenia, podpinanego do komputera pokładowego).

najczęstsze metody kradzieży

Złodzieje stosują także techniki polegające na wywabieniu kierowcy z samochodu i wykorzystaniu faktu, że w pośpiechu pozostawia on kluczyki w stacyjce. Do najpopularniejszych należy metoda na tzw.:

  • butelkę – złodzieje wkładają butelkę z wodą pomiędzy oponę i nadkole upatrzonego auta, stojącego na parkingu. Gdy jego kierowca odjeżdża, słyszy głośne pęknięcie butelki. W pośpiechu zatrzymuje samochód i wychodzi, aby sprawdzić przyczynę hałasu. W tym czasie przestępca wsiada do samochodu i odjeżdża;
  •    
  • kartkę papieru – tym razem złodziej wkłada dużą kartkę papieru za wycieraczkę tylnej szyby. Kierowca zauważa ją dopiero podczas manewru wycofywania, gdy ogranicza mu ona widoczność. Dalszy scenariusz jest taki sam jak w metodzie na butelkę – właściciel auta wysiada, a przestępca zastępuje go za kierownicą;
  •    
  • stłuczkę, koło – chociaż te metody są już świetnie znane, wciąż wielu właścicieli pojazdów udaje się na nie złapać. Tutaj również założeniem złodziei jest nakłonienie kierowcy do opuszczenia pojazdu. Tym razem jadą oni innym autem w bliskiej odległości od samochodu i pokazują np., że coś złego dzieje się z kołem. Zdarza się również, że powodują niegroźną stłuczkę. Jeden z przestępców przesiada się do kradzionego auta, gdy tylko jego właściciel opuści miejsce kierowcy.

Samochód można stracić również w inny sposób – po kradzieży kluczyków z kieszeni lub z mieszkania kierowcy. Wystarczy kilka dni obserwacji właściciela auta (np. gdzie parkuje, kiedy wychodzi z domu, gdzie robi zakupy), aby poznać jego zwyczaje i skorzystać z najbardziej dogodnej do tego sytuacji.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

Zdaniem przedstawicieli prawa, złodziej-zawodowiec zawsze znajdzie sposób, aby ukraść Twój samochód. A więc jedyne co możesz zrobić, to maksymalnie utrudnić mu to zadanie.

jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Jedną z najskuteczniejszych metod jest zamontowanie w samochodzie dodatkowych zabezpieczeń, najlepiej takich, które będą dla złodzieja bardzo czasochłonne. Jeżeli np. uda mu się odblokować zamek w drzwiach samochodu, ale okaże się, że na przeszkodzie stoi kolejne urządzenie przeciwkradzieżowe, może ono zniechęcić przestępcę (pokonanie kolejnej blokady zajmie mu za dużo czasu lub nie będzie miał odpowiedniego sprzętu do jego wyłączenia).

Coraz więcej właścicieli pojazdów decyduje się również na zamontowanie w pojeździe systemu, pozwalającego na odzyskanie auta po kradzieży. Do najskuteczniejszych należy monitoring radiowy, ponieważ jest on odporny na działanie często stosowanych przez złodziei zagłuszarek i pozwala na szybkie i skuteczne ustalenie miejsca ukrycia samochodu.

Autocasco, czyli ubezpieczenie na wypadek skutecznej kradzieży

Każdy właściciel pojazdu, bez względu na ilość i rodzaj zabezpieczeń, które posiada w swoim samochodzie, powinien przemyśleć zakup polisy autocasco. Wprawdzie ubezpieczenie auta nie zabezpieczy go przed kradzieżą, ale z pewnością zapewni mu bezpieczeństwo finansowe, na wypadek, gdyby nie udało się go odzyskać.

Wiele samochodów, już w dniu kradzieży zostaje rozebranych na części. Praktycznie, w takim przypadku odzyskanie auta jest niemożliwe. Wówczas tylko polisa ubezpieczeniowa pozwoli przeboleć stratę, bo za wypłacone odszkodowanie będziemy mogli kupić nowy samochód.

O tym, dlaczego warto kupić autocasco od kradzieży piszemy w artykule Czy warto ubezpieczać samochód od kradzieży?