Stuprocentowo skutecznych zabezpieczeń przed kradzieżą aut po prostu nie ma. Na rynku samochodowym trwa nieustanna walka producentów samochodów i dostawców systemów zabezpieczeń ze złodziejami. Każde nowe zabezpieczenie antykradzieżowe jest studiowane przez złodziei, co ciekawie pokazuje np. film "Jak pokochałam gangstera" opowiadający o życiu Nikodema "Nikosia" Skotarczaka, gangstera z Gdańska. \

Jest tylko jedno dobre rozwiązanie. Nie zabezpieczy Cię przed utratą auta, ale przed stratą finansową - już tak.

Zabezpieczeń przed kradzieżą aut jest tyle, ile urządzeń mogących ją uniemożliwić. Kierowcy wydają coraz większe pieniądze, aby być w posiadaniu nowoczesnych metod zabezpieczenia samochodu. Natomiast przestępcy w błyskawicznym tempie szukają sposobu, jak sobie z nimi poradzić. Czy jesteśmy w stanie coś zrobić, żeby udaremnić kradzież naszego auta?

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jakie są najpopularniejsze metody kradzieży pojazdów?

Z motocyklami sprawa wygląda nieco inaczej. Motocykle są lżejsze i o ile nie są zabetonowane lub przypięte łańcuchem okrętowym do dużego słupa, złodziej w ostateczności może wrzucić jednoślad na pakę i z nim odjechać, a zabezpieczeniami zająć się w dziupli. 

Czytaj więcej: Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

"Na walizkę"

Obecnie jest to jeden z popularniejszych (i skuteczniejszych) sposobów kradzieży pojazdów z uwagi na rosnącą popularność pojazdów z bezkluczykowym systemem zapłonu. Do kradzieży potrzebne są dwie osoby. Jedna z nich chodzi ze wzmacniaczem sygnału z kluczyka (tzw. walizką) wokół domu i szuka sygnału. Kiedy go znajdzie, odbiornik przesyła wzmocniony sygnał do nadajnika. System bezpieczeństwa w samochodzie "jest przekonany", że podszedł właściciel z kluczykiem. 

Zapobiec jej można na dwa sposoby:

  • nie zostawiać auta poza ogrodzeniem/garażem, 
  • zabezpieczyć sygnał z kluczyka np. poprzez specjalne etui.

Trzeba też mieć na uwadze, że złodzieje nie wybierają przypadkowego samochodu do kradzieży. Z reguły wiedzą zawczasu, że dany pojazd nie jest garażowany i łatwo będzie go zwinąć. 

Jak wygląda kradzież auta na walizkę?

Źródło: Kanał Youtube "Wiedza na poziomie"

❓ Czy autocasco zadziała ❓

Tak. Do kradzieży dochodzi bez wiedzy i zgody właściciela pojazdu. Kluczyki są na miejscu. Jeśli właściciel nie zostawił dokumentów w aucie, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Na gameboya

To nowy sposób, który do Polski przyszedł z Bułgarii. "Gameboy" to urządzenie przypominające konsolę Nintendo popularną pod koniec ubiegłego wieku. Kosztuje około 20 tysięcy €. Zawiera w sobie kody awaryjne używane przez producentów do otwierania zatrzaśniętych samochodów. 

Ten typ kradzieży jest skuteczniejszy niż metoda na walizkę, ponieważ w przypadku sposobu na walizkę, przynajmniej jedna osoba musi krążyć wkoło domu. Kręcącego się osobnika mogą zauważyć osoby postronne. W przypadku gameboya takiego ryzyka nie ma. 

❓ Czy autocasco zadziała ❓

Tak. Jest to taka sama sytuacja, jak kradzież na walizkę. 

Na lawetę

Ten sposób jest możliwy do realizacji w momencie, kiedy złodziej wie, że pojazd będzie pozostawiony bez opieki na dłuższy czas. Nie oszukujmy się, bezczelna kradzież pojazdu sprzed nosa właściciela raczej się nie uda. 

Doskonałym przykładem tego typu kradzieży był słynny przypadek z Torunia, gdzie złodzieje załadowali Skodę Octavię z 1959 r. i odjechali jak gdyby nigdy nic. Pojazd nie odnalazłby się, gdyby nie ciekawska kobieta, która chciała sfotografować unikatowy samochód. Zdjęcie trafiło do właściciela, który kradzież zabytkowego pojazdu odkrył dopiero prawie po pół roku. Toruńska policja opublikowała zdjęcie w mediach społecznościowych, gdzie zobaczył je szczęśliwy nabywca Skody. Zwrócił pojazd poszkodowanemu, a policja odnalazła i aresztowała złodzieja.

Sposób na lawetę działa, ponieważ złodzieje przebrani za pracowników pomocy drogowej nie zwracają na siebie uwagi osób postronnych. Nawet sąsiadów można tak oszukać. W końcu co niezwykłego w ładowaniu samochodu na lawetę? Pewnie się zepsuło i jedzie do mechanika. 

Tymczasem auto jest sprawne i jedzie do dziupli. 

❓ Czy autocasco zadziała ❓

Tak. Tak jak w przypadku walizki, właściciel nie wie o kradzieży. Auto trafia na lawetę i nawet nie trzeba go otwierać ani odpalać, żeby dokonać kradzieży. Złodzieje często potrafią wyciągnąć samochód z zamkniętego garażu, wyłamując zamek lub bramę, co dodatkowo spełnia warunki ubezpieczenia AC. 

Na butelkę

To tylko nazwa metody, ponieważ do kradzieży auta może posłużyć prawie wszystko. Skupmy się jednak na butelce. 

Złodziej umieszcza butelkę za tylnym nadkolem pojazdu. W momencie ruszenia kierowca słyszy brzęk, trzask lub inny hałas. Naturalnym odruchem wrzuca luz, zaciąga ręczny, ewentualnie włącza światła awaryjne i wychodzi sprawdzić, co brzękło. 

W tym momencie złodziej wskakuje do auta i odjeżdża. 

❓ Czy autocasco zadziała ❓

Może, ale raczej nieW tej sytuacji wiele zależy od dobrej woli towarzystwa ubezpieczeniowego, ale w większości przypadków jeśli w zgłoszeniu szkody podasz, że zostawiłeś otwarty samochód "na chodzie", towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało podstawy, by odmówić wypłaty odszkodowania z uwagi na rażące niedbalstwo.

Na pomoc

Metoda podobna do butelki, tylko wyjście z auta spowodowane jest np. wypadkiem, ewentualnie "poszkodowany" próbuje zatrzymać nasz samochód i uzyskać pomoc. Wysiadasz, fałszywy poszkodowany odwraca Twoją uwagę, a w tym czasie złodziej wsiada do auta i odjeżdża. 

❓ Czy autocasco zadziała ❓

Może, ale raczej nieSytuacja jest podobna do kradzieży na butelkę. 

Zagłuszanie sygnału z pilota

Wysiadasz z samochodu i idziesz do sklepu. Klikasz kluczykiem, żeby zamknąć auto. 

Ale samochód się nie zamyka, bo niedaleko Ciebie stoi złodziej z zagłuszaczem sygnału z kluczyka. Pojazd nie dostaje informacji z kluczyka, że ma się zamknąć. Złodziej wsiada jak do swojego, odpala auto i odjeżdża. 

❓ Czy autocasco zadziała ❓

Tak. Kluczyki i dokumenty masz przy sobie, a samochód ginie z przyczyn niezależnych od Ciebie.

Kradzież kluczyków do auta

Kieszonkowcy są bardzo zwinni i zmyślni. Wpadają na Ciebie, przepraszają i jednocześnie w zamieszaniu wyciągają Ci portfel i kluczyki do auta. 

W skrajnym przypadku jeśli złodziej uzna, że warto, włamie Ci się do domu i zabierze kluczyki. W końcu i tak popełnia przestępstwo.

❓ Czy autocasco zadziała ❓

Tak. Do kradzieży może dojść w wyniku rozboju, kiedy złodziej napada Cię i każe oddać kluczyki (AC zadziała), lub może to być kradzież kieszonkowa. W obu przypadkach kradzież trzeba zgłosić na policję i będzie to podstawą do wypłaty odszkodowania z AC. 

Wybicie szyby

Tutaj nie potrzeba wyjaśnień. Złodziej po prostu podchodzi, wybija szybę, wsiada, odpala samochód dowolną metodą (jeśli układ zapłonu na to pozwala) i odjeżdża. Wiadome też jest, że nie będzie tym autem jeździł po mieście bez szyby, bo zwróci na siebie uwagę. Nie pojedzie też do warsztatu, by wstawić szybę, bowiem warsztat, mając podejrzenia kradzieży, zgłosi sprawę na policję (chyba że złodziej ma zaprzyjaźniony warsztat). 

Do kradzieży może dojść szczególnie w okresie letnim, kiedy w ciepłe dni opuszczona szyba nie zwróci niczyjej uwagi. Zimą taka jazda raczej wzbudziłaby podejrzenia.

❓ Czy autocasco zadziała ❓

Tak. Do zaboru mienia doszło w wyniku czynu zabronionego (art. 279 kk - kradzież z włamaniem). Jeśli nie zostawisz kluczyków i dokumentów w aucie, dostaniesz odszkodowanie z AC. 

Urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą. Czy są skuteczne?

Prawda jest jedna.

Najlepsze zabezpieczenie antykradzieżowe jest to, o którym złodziej nie wie.

Zabezpieczenia fabryczne

Wyposażenie auta w centralny zamek, autoalarm i immobiliser okazuje się żadnym zabezpieczeniem dla złodzieja. Ma on specjalne urządzenia zagłuszające sygnał wysyłany z pilota do centralki autoalarmu. Wykorzystując to urządzenie, może wsiąść i odjechać wybranym przez siebie samochodem.

Zabezpieczenia mechaniczne

W skład tego rodzaju zabezpieczeń wchodzą wszelkiego rodzaju fizycznego blokady na kierownicę, drążek skrzyni biegów czy pedały gazu, hamulca i sprzęgła. Rzadziej blokady drzwi. 

W zabawny sposób prezentuje to ten film. 

O ile zewnętrzna blokada skrzyni biegów na niewiele się zda, o tyle wewnętrzny mechanizm może sprawić złodziejowi trochę trudności. 

Nadajnik GPS

Bardziej kłopotliwym urządzeniem jest nadajnik GPS – pomaga on zlokalizować skradzione auto. Należy jednak zamontować je w takim miejscu, aby złodziej nie mógł go znaleźć. Za najbardziej skuteczną metodę uznaje się odcięcie zapłonu w niestandardowym miejscu. Jeśli złodziej przez dłuższy czas nie może wykryć zabezpieczenia, po prostu rezygnuje.

Popularne wśród złodziei są jammery, czyli zagłuszacze sygnału GPS. Wystarczy, że taki jammer znajduje się w pobliżu kradzionego auta, a sygnał GPS nie wyjdzie. W tym miejscu trwa wyścig zbrojeń - złodzieje tworzą jammery, a producenci zabezpieczeń nowe nadajniki. 

Przenośny immobilizer

W filmie "Transporter 2" główny bohater biegnie za samochodem, bo jak się oddali za bardzo, to auto wyleci w powietrze. W samochodzie jest chłopiec. 

Przenośny immobilizer działa na podobnej zasadzie. Auto nie wybuchnie. Po prostu zgaśnie. Albo złodziej będzie na to przygotowany, albo będzie musiał uciekać z trefnego auta na środku skrzyżowania.

CAN CanLock

To zabezpieczenie blokuje magistralę CAN (Central Area Network), która w nowocześniejszych samochodach stanowi rodzaj rdzenia dla innych podzespołów. Zapłon następuje po zbliżeniu breloka, który wysyła dane do magistrali CAN. Ta odbiera je i jeśli sygnał się zgadza, następuje zapłon. 

Immobilizer CAN pomimo sporej ceny (1500 zł wzwyż) cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ chroni przed większością kradzieży z wykorzystaniem technologii. 

KeyLess

Etui Keyless sposobem działania przypomina portfele RFID, które blokują sygnał z karty kradytowej, gdy ta znajduje się w portfelu. Ma to na celu przeciwdziałanie kradzieżom poprzez zbliżenie czytnika w zatłoczonym miejscu np. w tramwaju czy metrze. 

Etui na kluczyki blokuje sygnał z kluczyka tak długo, jak kluczyk do auta się w nim znajduje. To rozwiązanie skutecznie udaremnia kradzież np. na walizkę. 

Autorskie zabezpieczenie antykradzieżowe

Jeżeli masz wiedzę i umiejętności, możesz samodzielnie zmajstrować zabezpieczenie. Zabezpieczenia wykonanego we własnym garażu złodziej na pewno nie będzie się spodziewał. 

Ważne! Nie majstruj przy samochodzie, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy technicznej. Nie tylko możesz uszkodzić auto, ale też narażasz się na odmowę wypłaty z AC, jeśli świadomie i w wyniku braku stosownej wiedzy uczynisz samochód podatnym na kradzież. 

Nie ma idealnego zabezpieczenia, ale jest AC!

Niestety żadne urządzenie nie daje nam stuprocentowej pewności, że nie padnie łupem złodzieja, ponieważ każde zabezpieczenie można złamać. Może jednak znacznie utrudnić kradzież. Ważne, aby nie ułatwiać zadania przestępcom i pamiętać o rzeczach pozornie błahych – nie zostawiać otwartych drzwi, dokumentów lub kluczyków w aucie. Warto również wybierać z rozwagą miejsce do parkowania, najlepiej na parkingu strzeżonym.

Jak widać, przed kradzieżą raczej się nie uchronimy, jeśli złodziej “upatrzy” sobie nasze auto. Możemy za to zapobiec skutkom kradzieży. Wystarczy wykupić polisę autocasco. Jej odpowiedni zakres pozwoli na otrzymanie wartościowego odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu.

Najczęściej kradzionym samochodem w Polsce w 2021 r. byłą Toyota Corolla - znikło 214 egzemplarzy. Ulubionym rocznikiem złodziei okazał się 2018 - bandyci skradli 1050 sztuk. Porównaliśmy ceny AC z OC dla Toyoty Corolli z 2018 r. 1,8 hybryda (122 KM), wersja wyposażenia Active, dla przeciętnego, 40-letniego kierowcy z Wałbrzycha. Oto wyniki.

Pakiet OC + AC na Toyotę Corollę z 2018 r.
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1369,00 zł rata od 1369 zł
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1396,00 zł rata od 1396 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1564,90 zł rata od 1564,90 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1776,56 zł rata od 1776,56 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
1802,00 zł rata od 1802 zł
Pakiet OC + AC na Toyotę Corollę z 2018 r.
Uniqa
1369,00 złrata od 1369.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1396,00 złrata od 1396.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1564,90 złrata od 1564.90 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1776,56 złrata od 1776.56 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
1802,00 złrata od 1802.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu Autocasco?

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że firma ubezpieczeniowa może dowolnie kształtować jego warunki. W przeciwieństwie do OC, jeśli popełnisz błąd, zaniedbasz opiekę nad przedmiotem ubezpieczenia, albo rozwalisz go celowo, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Miej poniższe na uwadze, zanim zgłosisz szkodę z AC. Do najczęstszych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela w AC należą:

  • wina umyślna lub rażące niedbalstwo,
  • prowadzenie pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • prowadzenie pojazdu bez uprawnień, 
  • zamieszki, wojna, terroryzm, strajki,
  • niezgłoszona utrata kluczyków,
  • pozostawienie kluczyków w pojeździe, 
  • brak ważnego badania technicznego o ile stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody.

Co warto wiedzieć?

  • Nie istnieje stuprocentowo skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Niemniej jednak warto wyposażyć się w dodatkowe zabezpieczenie. Element zaskoczenia może zniechęcić złodzieja do kradzieży. 
  • Najpopularniejszymi metodami kradzieży aut są obecnie metoda na walizkę, na gameboya, na butelkę, oraz z blokowaniem sygnału kluczyka. Niesłabnącą popularnością cieszą się także kradzież kluczyków i wybicie szyby.
  • Bardzo popularnym rodzajem zabezpieczenia jest obecnie immobilizer magistrali CAN. 
  • Autocasco nie zabezpieczy Cię przed kradzieżą auta, ale wypłacone pieniądze pokryją koszt zakupu nowego pojazdu. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zabezpieczenia auta przed kradzieżą

  1. Czy autocasco zadziała, jeśli brakuje mi kluczyka?

    Gdy zgłaszasz samochód do ubezpieczenia AC i we wniosku podajesz, że masz dwa kluczyki, a przy szkodzie jednego z nich Ci brakuje, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. 

    W momencie utraty kluczyka musisz powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o tym fakcie. Firma ubezpieczeniowa powie Ci, co dalej. Możesz dorobić kluczyk lub wymienić zamek, a w skrajnym przypadku firma anuluje umowę ubezpieczenia. 

  2. Czy istnieje w 100% skuteczny sposób zabezpieczenia auta przed kradzieżą?

    Prawdę mówiąc - nie. Jeśli złodziej się uprze, to i tak Ci je ukradnie. Na każde zabezpieczenie złodzieje mają sposób. Jedyne, co możesz zrobić, to maksymalnie utrudnić złodziejowi działanie poprzez instalację zewnętrznych systemów. Istnieje szansa, że złodziej nie będzie o nich wiedział, nie sprawdzi i wpadnie. 

  3. Co się dzieje z odszkodowaniem z AC, kiedy auto się znajdzie?