Zostawisz samochód na noc pod Twoim blokiem, a rano okazuje się, że nie ma go na swoim miejscu. Złodziej poradził sobie z alarmem i blokadą kierownicy. Może następnym razem warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia?

Zabezpieczeń przed kradzieżą aut jest tyle, ile urządzeń mogących ją uniemożliwić. Kierowcy wydają coraz większe pieniądze, aby być w posiadaniu nowoczesnych metod zabezpieczenia samochodu. Natomiast przestępcy w błyskawicznym tempie szukają sposobu, jak sobie z nimi poradzić. Tak w sumie może być bez końca. Czy jesteśmy w stanie coś zrobić, żeby udaremnić kradzież naszego auta?

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą. Czy są skuteczne?

Najpopularniejsze i najtańsze są blokady kierownicy i pedałów. Okazuje się jednak, że nie należą one do zbyt skutecznych. Wystarczy komplet kluczy czy wytrychów i blokada jest unieszkodliwiona. Wyposażenie auta w centralny zamek, autoalarm i immobiliser również okazuje się żadnym zabezpieczeniem dla złodzieja. Ma on specjalne urządzenia zagłuszające sygnał wysyłany z pilota do centralki autoalarmu. Wykorzystując to urządzenie może wsiąść i odjechać wybranym przez siebie samochodem.

Bardziej kłopotliwym urządzeniem jest nadajnik GPS – pomaga on zlokalizować skradzione auto. Należy jednak zamontować je w takim miejscu, aby złodziej nie mógł go znaleźć. Za najbardziej skuteczną metodę uznaje się odcięcie zapłonu w niestandardowym miejscu. Jeśli złodziej przez dłuższy czas nie może wykryć zabezpieczenia, po prostu rezygnuje. Warto mieć również drugi przenośny immobiliser, który zatrzymuje pracę silnika, gdy auto znajduje się w odległości większej niż kilka metrów od nadajnika.

Nie ma idealnego zabezpieczenia, ale jest AC!

Niestety żadne urządzenie nie daje nam stuprocentowej pewności, że nie padnie łupem złodzieja, ponieważ każde zabezpieczenie można złamać. Może jednak znacznie utrudnić kradzież. Ważne, aby nie ułatwiać zadania przestępcom i pamiętać o rzeczach pozornie błahych – nie zostawiać otwartych drzwi, dokumentów lub kluczyków w aucie. Warto również wybierać z rozwagą miejsce do parkowania, najlepiej na parkingu strzeżonym.

Jak widać, przed kradzieżą raczej się nie uchronimy, jeśli złodziej “upatrzy” sobie nasze auto. Możemy za to zapobiec skutkom kradzieży. Wystarczy wykupić polisę autocasco. Jej odpowiedni zakres pozwoli na otrzymanie wartościowego odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu.