Poruszanie się samochodem bez prawa jazdy może przynieść bardzo poważne konsekwencje. Rozpoczynając od mandatu, odmowy wypłaty odszkodowania, a kończąc na więzieniu. Sprawdzimy kiedy i w jakich okolicznościach można zostać ukaranym.

Duże znaczenie przy wymierzaniu kary za poruszanie się samochodem bez prawa jazdy ma to, czy kierowca ma odebrane prawo jazdy czy nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Sprawdzimy też co grozi kierującemu bez prawa jazdy za spowodowanie wypadku.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?

Kiedyś obowiązkiem każdego kierowcy było posiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC. Za brak tych dokumentów groził mandat nawet, gdy kierowca posiadał uprawnienia. Aktualnie nie trzeba mieć już przy sobie tych dokumentów. Wszystkie dane, które są sprawdzane przy kontroli drogowej znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do bazy ma Policja, Straż Miejsca, Inspekcja Transportu Drogowego. W bazie można zweryfikować m.in. dane dotyczące pojazdu, aktualność polisy OC i badań technicznych, dane o rejestracjach pojazdów mechanicznych i ich kradzieżach, a także o utracie uprawnień.

Dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie trzeba wozić ze sobą od 1 października 2018 roku, a bez dokumentu prawa jazdy można jeździć od 5 grudnia 2020 roku.

Wypowiedź eksperta

Brak obowiązku wożenia ze sobą dokumentów jest wygodny, jednak czasem mogą się przydać. Np. w przypadku kolizji, gdy trzeba spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym należy wpisać numer polisy sprawcy. Gdy nie będzie miał certyfikatu OC ze sobą, może być z tym problem. Wprawdzie każdy może sprawdzić numer polisy na stronie UFG, jednak trzeba mieć dostęp do internetu, a nie zawsze jest to możliwe np. na mniej uczęszczanych drogach z brakiem zasięgu.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie oznacza, że nie możesz nigdy stracić uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Stracić prawo jazdy można w różnych sytuacjach i zatrzymanie prawa jazdy to nie to samo co cofnięcie uprawnień oraz zabranie prawa jazdy.

Przykłady zatrzymań prawa jazdy:

 • kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • spowodowanie wypadku w wyniku naruszenia przepisów ruchu drogowego,
 • upłynięcie terminu ważności prawa jazdy,
 • przekroczenie limitu punktów karnych,
 • kierowanie pojazdem mechanicznym w terenie zabudowanym z prędkością o więcej niż 50 km/h,
 • przewożenie większej liczby osób niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym.

Kiedyś, gdy był obowiązek wożenia prawa jazdy ze sobą, policjant zatrzymywał dokument. Teraz, jeżeli nie masz przy sobie prawa jazdy, trzeba dostarczyć je do starostwa.

Zatrzymanie prawa jazdy niesie ze sobą mniej konsekwencji niż cofnięcie uprawnień. Po czasie na jaki zostało zatrzymane prawo jazdy można zwrócić się do starosty z prośbą o zwrot prawa jazdy. Gdy, uprawnienia do kierowania pojazdami będą cofnięte na dłużej niż rok, trzeba ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Do cofnięcia uprawnień może dojść po przekroczeniu 24 punktów karnych, a w przypadku młodych kierowców 20 punktów karnych.

Przykład

Pan Stanisław jadąc do pracy przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Jechał 110 km/h. Zatrzymała go kontrola policyjna i zostało zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Pan Stanisław musiał zorganizować sobie dojazd do pracy na ten czas, ale nie wsiadał za kierownicę. Po upływie 3 miesięcy złożył wniosek do starostwa o zwrot prawa jazdy. Pan Stanisław wrócił do kierowania samochodem, ale był już ostrożniejszym kierowcą.

Jaka kara grozi za jazdę bez uprawnień?

Kara za kierowanie samochodem bez prawa jazdy może wynosić od 1500 zł do 30 000 zł. Od 1 stycznia 2022 roku za jazdę bez prawa jazdy policjant może nie ukarać mandatem a skierować sprawę do sądu. Mandaty wzrosły trzykrotnie, niegdyś wahały się w przedziale 500 - 5000 zł.

Za jazdę bez prawa jazdy można otrzymać mandat, a w niektórych przypadkach możliwa jest nawet kara więzienia. Kara zależy od okoliczności braku uprawnień. Sprawdźmy, jakie są konsekwencje niesie ze sobą jazda bez uprawnień w poszczególnych przypadkach.

Kierowanie pojazdem innej kategorii bez uprawnień

Trzeba pamiętać o tym, że prawo jazdy to nie tylko jedna kategoria i raz zdany egzamin. Aby prowadzić samochód osobowy trzeba mieć prawo jazdy kategorii B. Są natomiast uprawnienia na inne pojazdy np. ciężarówki, autobusy. Wiele problemów przysparza kierowców brak kategorii A, czyli jazda motocyklem z większą pojemnością niż 125 i większą mocną niż 11 kW. Wiele osób mając tylko uprawnienia do kierowania samochodem osobowym jeździ większymi motocyklami, nie mając odpowiedniego prawa jazdy i wtedy przy kontroli drogowej może zostać nałożona kara.

Prowadzenie auta po tymczasowym zatrzymaniu prawa jazdy

Gdy kierowcy zostało już odebrane prawo jazdy nie może on już prowadzić pojazdu. W przypadku, gdy zostanie zatrzymany przez policję zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych zostanie przedłużony. Jeżeli ktoś miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące, zostanie ono zatrzymane na 6 miesięcy. Jeżeli dojdzie do cofnięcia uprawnień, kierowca będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

Jazda po cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdu

Kierowcy, któremu cofnięto uprawnienia i dalej prowadzi pojazd mogą grozić nawet 2 lata więzienia. Gdy zostanie złamany zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez sąd, jest to traktowane jako przestępstwo i grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności i nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

Prowadzenie samochodu bez wyrobionego prawa jazdy

Gdy za kierownicę samochodu wsiada osoba, która nigdy nie miała prawa jazdy i nie zdała egzaminu może zapłacić grzywnę w wysokości od 1500 zł do nawet 30 000 zł.

Kto wypłaci odszkodowanie, gdy kierowca bez uprawnień spowoduje szkodę?

Mandaty za jazdę samochodem bez uprawnień są wysokie, jednak do gorszej sytuacji dochodzi, gdy kierujący bez uprawnień spowoduje szkodę. W tym przypadku OC wykupione na samochód nie zadziała. Zgodnie z art. 43 ustawy o ubezpieczeniach, obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczyciel może zwrócić się z roszczeniem regresowym do sprawcy zdarzenia, gdy ten nie miał uprawnień do kierowania tym pojazdem. Odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanym, ale o jego zwrot towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci się do sprawcy.

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC ustawa nie obowiązuje, jednak większość towarzystw ubezpieczeniowych zawarło w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zapis o wyłączeniu z odpowiedzialności szkód spowodowanych przez osoby bez uprawnień.

Przykład

Pani Anna miała tylko prawo jazdy kategorii B, czyli mogła kierować samochodami oraz motocyklami o pojemności do 125 cm. Niestety prowadziła motocykl o pojemności 998 cm i spowodowała szkodę, zarysowała auto. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie poszkodowanym, jednak zwrócił się o zwrot do pani Anny. Musiała ona uregulować całość odszkodowania.

Kara za jazdę bez uprawnień – co warto wiedzieć?

 1. Jazda bez prawa jazdy podlega karze grzywny, a w niektórych przypadkach nawet więzienia.
 2. Kierowca nie ma obowiązku wozić ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC.
 3. Grzywna za prowadzenie pojazdu bez uprawnień może wynosić od 1500 zł do 30 000 zł.
 4. Spowodowanie wypadku przez kierującego bez uprawnień skutkuje regresem ubezpieczyciela i to sprawca będzie musiał pokryć odszkodowanie z własnej kieszeni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę bez uprawnień

 1. Czy można kupić polisę OC, mając zatrzymane prawo jazdy?

  Tak. Ubezpieczyciel wprawdzie pyta w kalkulacji o to kiedy otrzymałeś uprawnienia do kierowania pojazdami, jednak można zaznaczyć brak posiadania uprawnień i będziesz mógł wykupić polisę. Towarzystwu należy podać dane użytkownika. Będzie to miało wpływ na składkę. Jednak polisę musisz wykupić, bo OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i za jego brak grozi kara, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 2. Czy przy zgłoszeniu szkody z AC ubezpieczyciel weryfikuje prawo jazdy kierowcy?

  Tak. Przy zgłoszeniu szkody należy podać numer prawa jazdy oraz złożyć oświadczenie o posiadaniu uprawnień. Zanim ubezpieczyciel podejmie decyzję o wypłacie odszkodowania musi zweryfikować odpowiedzialność za zdarzenie oraz czy nie znajduje się ono na liście wyłączeń. Brak prawa jazdy może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania.

 3. Jak odebrać zatrzymane prawo jazdy?

  Jeżeli upłynie już czas, na jaki zostało zatrzymane prawo jazdy, musisz złożyć do starostwa wniosek o zwrot prawa jazdy. Jeżeli okres zatrzymania był krótszy niż 12 miesięcy nie będziesz musiał zdawać ponownie egzaminu.

 4. Jaka jest opłata za zwrot prawa jazdy?

  Jeżeli składasz wniosek o zwrot prawa jazdy musisz uiścić opłatę 0,5 zł. Choć jest to niewielka opłata musisz ją uregulować i odebrać swoje prawo jazdy. Jeżeli po odczekaniu czasu, na jaki zostało zatrzymane prawo jazdy po prostu zaczniesz jeździć samochodem i będziesz miał kontrolę policyjną to w systemie dalej twoje prawo jazdy będzie widniało jako zatrzymane, a ty możesz zapłacić mandat.

 5. Czy, gdy przekroczyłem prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym i zostało mi zatrzymane prawo jazdy mogę wrócić samochodem do domu?

  Tak. Przez 24 godziny od zatrzymania prawa jazdy możesz się nim poruszać. Jest to dobra informacja, ponieważ nie musisz załatwiać holownika oraz ponosić dodatkowych kosztów.