Utrata kompletu kluczyków do samochodu to sytuacja stresująca, ale wcale nie należy do rzadkości. Może generować także problemy z ewentualną wypłatą odszkodowania z AC, np. w przypadku kradzieży auta. A może dopiero planujesz ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem, bo sprzedający przekazał Ci tylko jeden? Sprawdźmy, co na to zakłady ubezpieczeń.
- Dlaczego ubezpieczyciel pyta o komplety kluczyków do samochodu?
- Zakup ubezpieczenia AC auta z jednym kluczykiem - czy to kłopotliwe?
- Zgubione kluczyki do auta a odszkodowanie z autocasco
- Kiedy i jak zgłosić utratę kluczyków do samochodu?
- Odmowa wypłaty odszkodowania za zgubiony kluczyk - jak się odwołać?
- Co ubezpieczyciele mówią o utraconych kluczykach?
- Gdzie ubezpieczyć samochód z jednym kluczykiem?
Kupujesz polisę AC w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu? Z pewnością zostaniesz zapytany o to liczbę oryginalnych kluczyków do ubezpieczanego auta. Takie pytanie pojawi się niezależnie od tego, czy umowę zawierasz z agentem, czy za pośrednictwem kalkulatora OC i AC online.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Pytanie o komplet kluczyków wydaje się niepozorne, ale nabiera więcej rangi, jeśli spotkasz się z odmową wypłaty odszkodowania ze strony ubezpieczyciela. Podpowiadamy, jak ustrzec się przed takim scenariuszem, o czym pamiętać, wybierając polisę AC i gdzie szukać atrakcyjnych ofert ubezpieczenia samochodu z jednym kluczykiem.
Dlaczego ubezpieczyciel pyta o komplety kluczyków do samochodu?
Jeśli planujesz zakup ubezpieczenia autocasco, jednym z dodatkowych pytań ze strony zakładu ubezpieczeń będzie liczba kluczyków. Pamiętajmy, jaką funkcję pełnią one w samochodzie - chodzi nie tylko o zainicjowanie zapłonu i uruchomienie auta, ale także zabezpieczenie przed niepowołanym użyciem. W wielu przypadkach posiadanie kluczyka jest tożsame z prawem własności pojazdu.
Brak klucza jest istotną przeszkodą dla przeciętnego złodzieja w dokonaniu kradzieży. Musi sobie radzić inaczej albo odpuścić. Dlatego posiadanie oryginalnego klucza i wiedza o nim są tak ważne dla ubezpieczyciela, wystawiającego polisę AC.
Uwaga!
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem umowy AC bardzo dokładnie sprawdzić ilość kompletów kluczy do auta oraz ich działanie. Jeśli już na tym etapie zauważymy, że któryś z kluczyków zaginął lub jest uszkodzony, musimy zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi.
Przykład
Zakup ubezpieczenia AC auta z jednym kluczykiem - czy to kłopotliwe?
W przypadku zakupu ubezpieczenia OC jeden kluczyk do samochodu nie stanowi żadnej przeszkody do zawarcia umowy w korzystnej cenie. Zwykle agent nawet nie zadaje klientowi pytania o liczbę kompletów. W formularzu kalkulatora OC i AC także nie pojawia się takie pytanie.
Sytuacja komplikuje się nieco, gdy zależy Ci na rozszerzeniu podstawowej ochrony o autocasco. Jeśli zadeklarujesz, że szukasz oferty pakietu OC i AC, będziesz musiał zadeklarować klucze do samochodu, którymi dysponujesz.
Nie warto zatajać prawdy przy zawieraniu umowy AC. Gdy dojdzie do konieczności wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel może podważyć tę należność ze względu ze względu na przekłamaną deklarację co do liczby kluczyków!
Nie każdy zakład ubezpieczeń będzie chciał zaoferować korzystną polisę AC, jeśli właściciel pojazdu ma do niego tylko jeden komplet kluczy. Wysoko ocenia się wówczas ryzyko szkody, np. kradzieży pojazdu. Jeśli już wysunie propozycję autocasco, często klient musi liczyć się z wyższą składką lub dodatkowymi warunkami do spełnienia. W umowie ubezpieczenia pojawi się wtedy zapis o jednym komplecie kluczy.
Zgubione kluczyki do auta a odszkodowanie z autocasco
Jeżeli dojdzie do kradzieży samochodu, jego kierowca musi zmierzyć się z rozmaitymi problemami i formalnościami. Problematyczne w takiej sytuacji może okazać się zagubienie kluczyków, nawet jeśli doszło do niego jakiś czas temu. Utrata nawet jednego kompletu, jeżeli nie zostanie od razu zgłoszona do ubezpieczyciela, może skutkować odmową wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży.
Utrata lub zgubienie kluczyka do auta dla wielu z nas nie wydaje się być w pierwszej chwili większym kłopotem. Choć dorobienie nowego kompletu często jawi się jako najprostsze rozwiązanie, trzeba przemyśleć ten krok. Jeśli bowiem wykupiliśmy ubezpieczenie AC, musimy dopilnować najpierw dopełnienia obowiązków, jakie nakłada na nas w takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe.
Choć dokładne zalecenia w kwestii formalności po utracie kluczyka znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z ubezpieczycieli, można wskazać kilka najbardziej ogólnych punktów, których trzeba dopilnować aby uzyskać odszkodowanie w razie kradzieży. Kierowca mający polisę autocasco w opisanej sytuacji jest zobowiązany do:
- niezwłocznego poinformowania ubezpieczyciela o utracie kluczyka,
- powiadomienia policji, jeśli kluczyki zostały skradzione,
- wymiany zamków w pojeździe oraz przekodowanie zabezpieczeń antywłamaniowych,
- zabezpieczenia samochodu przed ewentualną kradzieżą na czas potrzebny do wymiany zabezpieczeń, na przykład poprzez pozostawienie auta na parkingu strzeżonym.
Wypowiedź eksperta
Kiedy i jak zgłosić utratę kluczyków do samochodu?
Utratę kluczyków do samochodu, niezależnie od powodu, trzeba jak najszybciej zgłosić ubezpieczycielowi. Nie ma na co czekać, ponieważ niepotrzebna zwłoka może skutkować brakiem wypłaty należnego odszkodowania.
Większość towarzystw daje kierowcy od jednego do 7 dni na dopełnienie takiej formalności, jednak do tego czasu nasze auto nie będzie chronione. Co zrobić w przypadku kradzieży lub zgubienia kluczyka?
- Poinformuj o utracie kompletu kluczy swojego ubezpieczyciela.
- Jeżeli podejrzewasz, że doszło do kradzieży kluczyka, zgłoś się na policję.
- Wymień zamki w samochodzie (często zleca to zakład ubezpieczeń, aby ochronić auto przed kradzieżą).
- Wymień wszelkie inne zabezpieczenia, które aktywuje się straconym kluczem.
- Zastosuj dodatkowe środki bezpieczeństwa (np. zaparkuj auto na strzeżonym parkingu).
Warto jednak pamiętać, aby nie dorabiać utraconych kluczyków na własną rękę. Ubezpieczyciel jest bowiem w stanie dokładnie sprawdzić, czy dany komplet jest oryginalny czy nie. Jeśli odkryje, że klucze to jedynie kopia, może nie wypłacić pieniędzy z polisy.
Odmowa wypłaty odszkodowania za zgubiony kluczyk - jak się odwołać?
Jeśli zgubimy kluczyk do samochodu i nie zgłosimy tego faktu ubezpieczycielowi w jak najkrótszym czasie po zdarzeniu, musimy liczyć się z możliwością odmowy wypłaty odszkodowania w razie kradzieży. Towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem uznać takie zachowanie za przejaw rażącego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego.
W takim przypadku ubezpieczyciel ma możliwość uznać zdarzenie za konsekwencję nieodpowiedzialnego zachowania kierowcy. Mówi o tym Art. 815 par. 3 Kodeksu cywilnego.
Co mówi prawo?
Warto jednak pamiętać, że od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać. Podstawą do tego są okoliczności zdarzenia oraz to, czy błędna deklaracja dotycząca ilości kluczyków mogła realnie wpłynąć na zwiększenie prawdopodobieństwa kradzieży czy wypadku. Oznacza to, że aby ubezpieczyciel mógł odmówić wypłaty pieniędzy z polisy, musi udowodnić bezpośrednią zależność między problemami z kluczykiem a kradzieżą. Wyjątek od tego stanowią te przypadki, w których osoba ubezpieczona celowo wprowadziła ubezpieczyciela w błąd.
Przykład
Co ubezpieczyciele mówią o utraconych kluczykach?
Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i każde towarzystwo ubezpieczeniowe może dowolnie kształtować jego warunki. Ubezpieczający, podpisując się pod umową, wyraża akceptację tych warunków. Jakie warunki odnośnie do kluczyków mają czołowi polscy ubezpieczyciele?
Ubezpieczyciel | Informacje zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia OWU |
| |
| |
| |
Compensa |
|
| |
Źródło: Ogólne warunki umów autocasco PZU, Warty, ERGO Hestii, Compensy oraz firmy Uniqa |
Gdzie ubezpieczyć samochód z jednym kluczykiem?
Jeden komplet kluczy do samochodu może zmieniać warunki, na jakich towarzystwa zechcą ubezpieczyć Twój pojazd w ramach AC. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz na rynku atrakcyjnej oferty, jeśli chodzi o zakres i cenę.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość ubezpieczenia AC dla aut, w których jeden z kluczyków zaginął lub został uszkodzony. Ochroną przed kradzieżą w takiej sytuacji objęte będą pojazdy ubezpieczone na przykład w PZU, Warcie, czy Allianz.
Pamiętajmy jednak, że na wysokość składki pakietu OC i AC wpływają także inne czynniki. Cenę obowiązkowej polisy determinują np.:
- wiek kierowcy,
- jego miejsce zamieszkania,
- model i marka pojazdu,
- rok jego produkcji,
- pojemność silnika.
Z kolei cena AC zależy od:
- warunków ochrony (metoda rozliczenia, sposób wyceny),
- historii szkód kierowcy,
- rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych,
- miejsca parkowania pojazdu.
W tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie porównanie ofert w różnych zakładach i o różnych zakresach ochrony. Pozwala na to np. kalkulator OC i AC.
Zobacz więcej: Pakiet OC i AC – jak wybrać najlepszy?
Już na początku jego formularza sam decydujesz, czy interesuje Cię wyłącznie ubezpieczenie OC samochodu, czy chcesz rozszerzyć ochronę o autocasco, całoroczne assistance czy NNW. Co ważne, w każdej chwili kalkulacji możesz wrócić do dowolnego miejsca formularza i zmienić jej parametry.
Co warto wiedzieć?
- Zgubienie kluczyków do auta może mieć znaczący wpływ na wypłatę odszkodowania z AC. Ubezpieczyciel może odmówić realizacji polisy, jeśli uzna, że kierowca nie dopełnił odpowiednich formalności w związku z utratą kluczyka.
- Zgubienie lub kradzież kluczyka samochodowego musi zostać niezwłocznie zgłoszone ubezpieczycielowi. W przypadku kradzieży konieczna będzie również wizyta na policji.
- Samochód z jednym kluczykiem można ubezpieczyć. Ceny polisy mogą być jednak wyższe niż w przypadku ubezpieczenia z kompletem kluczyków
- W przypadku kradzieży lub zgubienia kluczyka, samochód musi zostać odpowiednio zabezpieczony, zanim fakt ten zostanie zgłoszony ubezpieczycielowi.
- Brak kompletu kluczy do auta lub posiadanie niedziałającej czy dorabianej ich wersji może stanowi wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, jeśli wykupując polisę kierowca zadeklarował posiadanie dwóch oryginalnych i działających kompletów.
- Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania, można odwołać się od jego decyzji. Trzeba jednak udowodnić, że nie doszło do sytuacji, którą ubezpieczyciel nazywa rażącym zaniedbaniem.
- Przed zakupem polisy AC trzeba dokładnie zapoznać się z OWU każdego z towarzystw, aby poznać warunki, zakres i ewentualne wyłączenia odpowiedzialności.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czy można kupić AC dla samochodu z jednym zestawem kluczy?
Tak, ale tylko u wybranych ubezpieczycieli, na przykład w PZU, Allianz czy Warcie. Cena polisy może być jednak wyższa, a w umowie mogą pojawić się dodatkowe zapisy i warunki, które musi spełnić klient.
Czy dorobiony kluczyk jest przez ubezpieczyciela traktowany tak samo jak oryginalny?
Nie. Dorabiane klucze do auta ubezpieczyciel może uznać za podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania, uznając je za mniej bezpieczną opcję niż oryginał. Poza tym dorabiany kluczyk może wskazywać na to, że sprawca kradzieży też go dorobił, jeśli miał dostęp do oryginalnego klucza.
Czy dla ubezpieczyciela ma znaczenie miejsce, w którym trzymamy samochód?
Tak, zwłaszcza jeśli dojdzie do utraty kluczyka. Samochód najczęściej nie jest wtedy chroniony, więc trzeba zabezpieczyć go na własną rękę, na przykład parkując w garażu lub na strzeżonym parkingu.