Niestety nawet najlepsze zabezpieczenia antykradzieżowe nie są w stanie w 100% uchronić samochód przed złodziejami. Jedyną skuteczną metodą, aby w razie kradzieży auta uniknąć strat finansowych, jest zakup dodatkowego ubezpieczenia AC.

Liczba skradzionych samochodów znacznie spadła w porównaniu do lat 90-tych czy początku XX wieku. Jednak dziś złodzieje to wykwalifikowani specjaliści, którzy za pomocą nowych technologii są w stanie bezinwazyjnie złamać nawet najlepsze zabezpieczenia. Szczególnie wykorzystują je przy kradzieży nowych i luksusowych modeli.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie samochody są najczęściej kradzione w Polsce?

W 2020 r. w Polsce wyrejestrowano 6910 samochodów z powodu kradzieży. Najczęściej łupem złodziei padała Toyota (787 egzemplarzy), Audi (778) i BMW (628). Tak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

top 10 kradzionych marek aut

Z kolei, w 2020 r. najczęściej wyrejestrowanym modelem z powodu kradzieży było Audi A4 (214 egzemplarzy), a także BMW 5 (175) i Audi A6 (159). 

top 10 modeli kradzionych aut

W 2020 r. najczęściej z powodu kradzieży wyrejestrowano samochody w województwie mazowieckim (2699 egzemplarzy), w tym aż 1801 w Warszawie – to 26% wszystkich skradzionych aut w całym kraju. Często również pojazdy padają łupem złodziei w wielkopolskim (756) i dolnośląskim (689).

Im młodszy samochód, tym bardziej kusi złodziei. W 2020 r. najczęściej kradziono auta, których wiek nie przekraczał pięciu lat. Największą popularnością cieszyły się samochody z rocznika 2017 (1042 kradzieże), 2018 (917), 2016 (857), 2019 (686) i 2015 (588).

Jak działają złodzieje samochodów?

Coraz częściej złodzieje samochodów działają w wyspecjalizowanych grupach przestępczych, które kradną jedynie starannie wyselekcjonowane marki i modele. Stosują bezinwazyjne metody, a jedną z najpopularniejszych jest tzw. „na walizkę”, czyli za pomocą urządzenia przypominającego wyglądem ten przedmiot. Umożliwia przechwycenie częstotliwości radiowych kluczyka i odbiornika zamontowanego w samochodzie (dotyczy modeli wyposażonych w technologię keyless, czyli system bezkluczykowy).

Jednak nadal złodzieje stosują bardziej klasyczne metody, kiedy wykorzystują nieuwagę właścicieli samochodów. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży auta, unikaj następujących sytuacji:

 • Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu portfela, smartfona czy laptopa

Wartościowe przedmioty mogą skusić okazjonalnych złodziei, którzy co prawda nie ukradną auta, ale zadowolą się zdobyczą w postaci gotówki lub sprzętu elektronicznego. W ten sposób również ryzykujesz utratą dokumentów czy kart kredytowych.

 • Nie pozostawiaj otwartego samochodu

Wystarczy krótkie opuszczenie pojazdu w celu otwarcia bramy lub szybkiej wizyty na stacji benzynowej. Niezamknięty pojazd, a z dodatkowo włączonym silnikiem to idealna okazja dla złodziei.

 • Nie zostawiaj kluczyka w samochodzie

Chwilowo otwarte auto może być bardzo poważnym błędem, ale równoczesne pozostawienie w nim kluczyka w stacyjce to wręcz proszenie się o kłopoty. Może nawet skusić przypadkowych złodziei, którzy ukradną pojazd dla zabawy w celu brawurowej przejażdżki, a następnie zniszczą i porzucą. W takim przypadku koszty naprawy mogą być bardzo wysokie.

 • Parkuj w bezpiecznych i oświetlonych miejscach

Najlepiej pozostawiać samochód na strzeżonym, podziemnym parkingu lub w odpowiednio zabezpieczonym indywidualnym garażu. Sprawdź, czy obiekt, w którym parkujesz auto, posiada monitoring, a strażnik w nocy robi obchód. Natomiast, gdy garażujesz pojazd na własnej posesji, warto zadbać o wysokiej klasy ogrodzenie i oświetlenie całego obszaru.

Jakich systemów antykradzieżowych używać, aby zmniejszyć ryzyko utraty auta?

Żadne zabezpieczenie w 100% nie ochroni samochodu przed kradzieżą. Jednak są mniej i bardziej zaawansowane systemy antykradzieżowe, które właściciele aut mogą stosować w zależności od klasy i wartości posiadanego modelu. Do najpopularniejszych należą:

 • Blokada kierownicy

Dawniej było to proste urządzenie blokujące koło kierownicy, które złodzieje szybko nauczyli się obchodzić. Obecnie blokada kierownicy montowana jest na stałe pod kolumną kierowniczą. Unieruchomienie następuje przy użyciu specjalnego klucza.

 • Blokada skrzyni biegów

Montuje się ją na stałe w nadwoziu samochodu, a sworzeń nie pozwala na poruszanie drążkiem. To rozwiązanie jest stosowane zarówno w autach wyposażonych w manualną, jak i automatyczną skrzynię biegów.

 • Immobilizer

Obecnie często jest podstawowym wyposażeniem samochodu. Polega na zablokowaniu układu zapłonowego lub komputera sterującego jego pracą. Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki immobilizer blokuje zapłon, rozrusznik i system zasilania paliwem. Jeśli chcesz ponownie uruchomić pojazd, musisz zbliżyć się do czujnika immobilizera za pomocą specjalnego nadajnika (transpondera).

 • Autoalarm

Wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania samochodu. Jeśli chcesz go stosować, warto wybrać droższy model i montaż w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Najbardziej zaawansowane alarmy wykorzystują dynamicznie generowany kod, dzięki czemu pilot za każdym razem wysyła inny sygnał. W efekcie nawet, jeśli złodziej za pomocą skanera przechwyci kod, szybko stanie się on nieprzydatny.

Autoalarm wysokiej klasy potrafi również wykryć nienaturalny ruch karoserii, powodując natychmiastowe uruchomienie syreny i świateł. Na rynku dostępne są również alarmy z opcją powiadomienia właściciela za pośrednictwem wiadomości SMS, gdy coś niepokojącego zacznie się dziać z samochodem.

 • Lokalizator GPS

Za jego pomocą możesz sprawdzić położenie samochodu w czasie rzeczywistym. GPS montuje się w trudno widocznym i niedostępnym miejscu. Najbardziej zaawansowane rozwiązania umożliwiają m.in. funkcję antyzagłuszacza z powiadomieniem SMS w razie próby blokowania sygnału GPS, mikrofony rejestrujące rozmowy wewnątrz auta, czy opcję zaznaczenia na mapie obszaru, po którego przekroczeniu zostanie uruchomiony alarm.

 • Zabezpieczenie felg

Są chodliwym elementem wyposażenia samochodu wśród złodziei. Jeśli posiadasz markowy model felg, warto je chronić za pomocą śrub zabezpieczających lub nakrętek antykradzieżowych.

 • Specjalne etui do kluczyka

Może nawet zabezpieczyć samochód przed kradzieżą metodą „na walizkę”, o której wspominaliśmy już w powyższym artykule. Jest to pudełko antykradzieżowe. Chroni zarówno znajdujący się we wnętrzu kluczyk, jak i zapobiega przechwyceniu przez złodziei sygnału umożliwiającego otwarcie auta.

Jak ubezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Niestety obowiązkowe OC nie chroni przed kradzieżą. Aby zabezpieczyć samochód przed złodziejami, musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC. Taniej można to zrobić, kupując w kalkulatorze rankomat.pl pakiet OC + AC. Będzie to bardziej opłacalne rozwiązanie niż zakup obu polis osobno.

Przekonał się o tym pan Adam ze Słupska. Sprawdził w kalkulatorze rankomat.pl, ile będzie kosztował zakup polisy AC w pakiecie z OC dla jego Audi A4, czyli najczęściej kradzionego modelu w 2020 r. w Polsce. Najtańsza oferta przy kupnie obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wraz z AC mini wyniosła 1009 zł, a przy pełnym autocasco 1374 zł.

Ile kosztuje zakup OC+AC dla Audi A4?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1009,00 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
1374,00 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
1567,00 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1744,00 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1935,00 zł
Ile kosztuje zakup OC+AC dla Audi A4?
Link4
1009,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
1374,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
1567,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1744,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1935,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 7.12.2021 r., Audi A4 1,6 l z 2008 r., której właścicielem jest 40-latek ze Słupska.

Co ważne, ubezpieczenie AC chroni samochód nie tylko przed kradzieżą. Możesz również otrzymać odszkodowanie z autocasco w razie uszkodzenia i zniszczenia auta w wyniku silnego wiatru, gradobicia, powodzi, pożaru czy aktów wandalizmu.

Co zrobić, gdy dojdzie do kradzieży samochodu?

Jeśli niestety dojdzie do kradzieży samochodu pomimo zastosowania najlepszych zabezpieczeń, należy niezwłocznie powiadomić policję i towarzystwo ubezpieczeniowe. Zwykle na zgłoszenie szkody antykradzieżowej ubezpieczycielowi właściciel pojazdu ma 1-3 dni od daty jej wystąpienia. Skradzione auto trzeba również wyrejestrować w wydziale komunikacji.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel przeprowadzi we współpracy z policją dochodzenie. Przekaż towarzystwu dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz komplet kluczyków i sterowniki do zabezpieczeń antykradzieżowych. Jeśli tego nie zrobisz, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania zgodnie z zapisami zawartymi i Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie OC nie chroni przed kradzieżą samochodu.
 2. Aby otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela w razie kradzieży auta, musisz mieć wykupione ubezpieczenie AC.
 3. Najczęściej wyrejestrowaną marką z powodu kradzieży w 2020 roku była Toyota.
 4. Najczęściej wyrejestrowanym modelem z powodu kradzieży w 2020 roku było Audi A4.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kradzież samochodu

 1. Czy AC mini chroni samochód przed kradzieżą?

  To zależy. AC mini to okrojone ubezpieczenie autocasco, którego zakres każdy ubezpieczyciel określa dowolnie. Może chronić samochód przed kradzieżą, ale nie musi. Przed zakupem tego rodzaju polisy należy to sprawdzić w OWU.

 2. Czy miejsce parkowania auta ma wpływ na wysokość składki AC?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać miejsce parkowania samochodu przy wyliczeniu składki AC. Potencjalnie bardziej prawdopodobna jest kradzież pojazdu pozostawionego na ulicy niż na strzeżonym parkingu, co może zwiększyć cenę zakupu autocasco.

 3. Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z AC po kradzieży auta?

  Tak. Zwłaszcza jeśli właściciel pojazdu złamie zapisy zawarte w OWU. W przypadku kradzieży samochodu ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli np. pozostawiłeś kluczyki w aucie lub nie powiadomiłeś o powstaniu szkody w wymaganym terminie.