Kupiłeś auto. Ma legalne tablice, ważny przegląd techniczny, ale polisa OC kończy się za kilka dni. Czeka cię pilny wyjazd i możesz nie mieć czasu ani okazji, by przerejestrować auto zanim polisa OC sprzedającego wygaśnie. Co robić?

Chociaż możliwość złożenia wniosku o rejestrację pojazdu online znacznie przyspieszyła proces rejestrowania i skróciła kolejki w urzędach, to nadal zarejestrowanie pojazdu może oznaczać kilka wizyt w wydziale komunikacji. Niestety papierologia i biurokracja to żadna wymówka dla UFG - jeśli nie zachowasz ciągłości ubezpieczenia OC, dostaniesz karę za jego brak. Możesz tego uniknąć, ubezpieczając pojazd przed rejestracją. Z tego artykułu dowiesz się, jak ubezpieczyć samochód przed jego przerejestrowaniem

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Obowiązki stron wynikające ze zmiany właściciela pojazdu

Zgodnie z treścią Ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy pojazd mechaniczny oprócz pojazdów wolnobieżnych musi być zarejestrowany. 

Obowiązek rejestracji wynika z konieczności posiadania przez organy państwowe aktualnych informacji co do tego, do kogo należy dany pojazd. Ma to znaczenie w sytuacji wykorzystania pojazdu podczas popełnienia przestępstwa, przy egzekucji komorniczej i przede wszystkim przy zachowaniu obowiązku posiadania ważnej polisy OC. O zmianie właściciela pojazdu należy poinformować:

  • stosowny Wydział Komunikacji w ciągu 30 dni od daty zmiany właściciela,
  • ubezpieczyciela, który wystawił aktualną polisę OC, w ciągu 14 dni od dnia zmiany właściciela. 

Za niezgłoszenie zmiany właściciela grozi kara administracyjna w wysokości od 200 nawet do 1000 zł.

Prawo nie nakłada obowiązku przerejestrowania pojazdu w określonym terminie, jeśli został zakupiony w Polsce i posiadał ważne tablice rejestracyjne. Wynika to wprost z uzasadnienia do wyroku WSA w Szczecinie sygn. akt II SA/Sz 229/20, który stanął na stanowisku, że zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu, a jego rejestracja to dwie odrębne czynności i jedna nie rodzi obowiązku wykonania drugiej. Kara administracyjna grozi za niezgłoszenie zmiany właściciela. Nie ma jednak o niej mowy w odniesieniu do przerejestrowania pojazdu. 

mówi Kamil Sztandera, ekspert Rankomat.plmówi Kamil Sztandera, ekspert Rankomat.pl

Ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do numeru rejestracyjnego (czyli do konkretnego kierowcy). Każdy pojazd posiada numer identyfikacyjny VIN, numer silnika, lub numer ramy, który pozwala go zidentyfikować. Te numery są stałe, nie zmieniają się wraz z właścicielem. Można to przyrównać do numeru PESEL, który został nam nadany podczas sporządzania aktu urodzenia. Numer rejestracyjny w tym kontekście można przyrównać do adresu zamieszkania. 

Możesz zatem ubezpieczyć samochód przed jego przerejestrowaniem, jeśli tylko wykażesz ubezpieczycielowi, że jesteś jego właścicielem. Temu służyć ma okazanie dokumentu potwierdzającego przeniesienie własności - umowy k-s, umowy darowizny, faktury VAT itd.

Czy trzeba kupować OC po zakupie samochodu?

Polisa OC “idzie razem z autem” podczas sprzedaży, a zbywca ma obowiązek ją przekazać. Ma to na celu uniknięcie przerwania ciągłości ubezpieczenia OC. Jak powiedział Damian Ziąber, rzecznik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w rozmowie z “Dziennikiem Gazeta Prawna”, zaniedbanie obowiązku zawarcia polisy OC po zakupie pojazdu jest najczęstszą przyczyną powstania przerwy w ciągłości OC.

Polisa przekazana przez zbywcę nie przedłuża się automatycznie, nawet jeżeli kupujący przepisze ją na siebie. 

Jak kupić polisę OC przed przerejestrowaniem pojazdu?

Zależnie od okoliczności nabycia pojazdu, procedura ubezpieczenia go przed przerejestrowaniem będzie się nieznacznie różnić. Poniżej przedstawiamy oba przypadki. 

OC na pojazd sprowadzony z zagranicy

Samochód sprowadzony z zagranicy najpewniej zostanie wyrejestrowany w kraju rejestracji, a jego dotychczasowy właściciel zda tablice rejestracyjne w tamtejszym odpowiedniku Wydziału Komunikacji. Jednocześnie dotychczasowe OC przestanie obowiązywać. Autem bez tablic nie można pod żadnym pozorem poruszać się po drogach w Polsce. Masz więc dwie opcje:

  1. Wykupić zjazdowe tablice rejestracyjne za granicą, przyjechać do Polski i wykupić OC krótkoterminowe, a następnie kontynuować procedurę rejestracji,
  2. Przywieźć samochód na lawecie, zarejestrować w Polsce i wtedy ubezpieczyć. 

W pierwszym przypadku możesz bez problemu wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe na 30 dni na numer rejestracyjny widniejący na zjazdowych tablicach. Pamiętaj jednak, że możesz kupić tylko jedną polisę 30-dniową i nie przedłuża się ona automatycznie. Jej jedynym zadaniem jest objęcie twojego pojazdu ochroną na czas rejestracji. Do 30 dni od złożenia wniosku o rejestrację, powinieneś otrzymać nowe tablice rejestracyjne i wykupić ubezpieczenie OC na cały rok.

W drugim przypadku procedura wymaga posiadania ważnego badania technicznego. Twój Wydział Komunikacji może uznać aktualne badanie techniczne z zagranicy, ale może też je zakwestionować. Przed podjęciem czynności radzimy dopytać w Wydziale Komunikacji, czy uzupełniające badanie techniczne będzie konieczne. 

Gdy już mamy ważny przegląd, możemy zatroszczyć się o polisę OC. Dzięki rankomat.pl możesz porównać oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych oraz kupić polisę OC przez telefon, np. w trakcie oczekiwania w urzędzie. Jeden z ponad 200 naszych agentów skontaktuje się z Tobą i przeprowadzi przez cały proces. 

Z zaświadczeniem ze stacji diagnostycznej oraz polisą OC możesz udać się do Wydziału Komunikacji i kontynuować procedurę rejestracji. Otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne oraz pozwolenie czasowe. Wydanie bezterminowych tablic rejestracyjnych zwykle trwa kilkanaście dni. Kiedy je odbierzesz, zgłoś się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o aneks i zmianę numeru rejestracyjnego na polisie. Taki aneks jest bezpłatny

Ubezpieczenie używanego samochodu zakupionego w Polsce

W tej sytuacji kwestia ubezpieczenia pojazdu jest o wiele prostsza, bowiem auto będzie posiadać polskie tablice rejestracyjne. 

Ważne! Jeśli kupisz pojazd zarejestrowany w powiecie, w którym mieszkasz, nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych, dzięki czemu zaoszczędzisz 100 zł na rejestracji.

Po zakupie możesz przepisać OC zbywcy na siebie lub, jeśli ta opcja jest dla ciebie korzystniejsza, wypowiedzieć OC sprzedającego i wykupić własne na cały rok. 

Nasze pytanie na początku artykułu brzmiało: “Czy można ubezpieczyć samochód przed przerejestrowaniem?”. Odpowiedź brzmi: można, a niekiedy nawet trzeba. Wystarczy przedstawić ubezpieczycielowi dowód, że jesteś właścicielem przedmiotowego pojazdu.

Co warto wiedzieć?

  • Każdy pojazd mechaniczny, który porusza się po drodze publicznej w Polsce, musi być zarejestrowany, a każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne OC, chyba że zgodnie z przepisami ustawy jest z tego obowiązku wyłączony (np. pojazd zabytkowy lub pojazd wolnobieżny).
  • Polisa ubezpieczenia OC jest “przypięta” do samochodu, nie do właściciela, i podąża za nim nawet po sprzedaży auta.
  • Sprzedający ma obowiązek przekazać polisę OC kupującemu, nawet jeśli nie chce tego zrobić, licząc na zwrot nadpłaconej składki. 
  • Posiadacz pojazdu może ubezpieczyć pojazd przed przerejestrowaniem go, posługując się innymi danymi identyfikacyjnymi pojazdu, jak numer VIN, numer silnika lub numer ramy.
  • Przed zakupem pojazdu warto sprawdzić, czy pojazd ma ważne OC. Można to zrobić np. za pośrednictwem strony UFG lub na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. Za brak OC świeżo zakupionego pojazdu od dnia zakupu odpowiada nabywca. Brak ciągłości OC skutkuje karą za brak OC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie auta przed przerejestrowaniem

  1. Czy muszę przepisać OC na siebie?

    Teoretycznie istnieje możliwość korzystania z OC zbywcy do końca okresu ochrony bez przepisywania OC na siebie i bez przerejestrowywania samochodu. Wówczas należy wozić ze sobą umowę kupna-sprzedaży lub umowę darowizny pojazdu. 
    W praktyce towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo w takiej sytuacji przeliczyć składkę według nowej oceny ryzyka i domagać się dopłaty.

  2. Czy muszę dopłacać do OC sprzedającego, gdy przepiszę je na siebie?

    To zależy od Twojej historii ubezpieczenia w porównaniu do historii ubezpieczenia sprzedającego. Jeśli masz mniej zniżek niż zbywca, możesz musieć dopłacić. Jeśli to zbywca miał mniej zniżek niż Ty, możesz nawet otrzymać zwrot składki z polisy OC sprzedającego