Choć wydaje się, że kilometr jest powszechnie obowiązującą jednostką długości, w niektórych miejscach na świecie odległość mierzy się w milach. W Polsce ta jednostka miary będzie nas obowiązywać, jeśli np. sprowadzimy pojazd z niektórych zagranicznych kierunków. Przy których modelach dokładnie? Zobacz, jak szybko wyliczyć liczbę mil na podstawie kilometrów i kiedy nie da się uniknąć tego przeliczania.

Przelicznik mil na kilometry to temat, który w naszym kraju interesuje konkretną grupę zmotoryzowanych, a mianowicie właścicieli aut sprowadzonych np. ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Chodzi oczywiście o mile lądowe - warto to podkreślić, ponieważ o wiele popularniejsze są na świecie mile morskie, które służą do wytyczania odległości w nawigacji morskiej.

My skupimy się na tym, jak przeliczyć mile na kilometry, aby precyzyjnie określić prędkość, z jaką porusza się pojazd czy odległość jaką przebył. Skorzystaj z naszego schematu przeliczania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości!

Czym jest mila lądowa i mila morska?

Mila była dawniej niezwykle popularną jednostką długości i występowała w dwóch odmianach - mili lądowej i mili morskiej. Dziś pierwsza z nich zachowała się jedynie w krajach anglosaskich, czyli w Ameryce i Wielkiej Brytanii.

Jak początkowo wyglądał przelicznik mil? Uznawano, że 1 mila to 1000 kroków podwójnych. Obecnie dla Amerykanów i Anglików jednak mila to 1,609 kilometra. O wiele większą popularność zachowała mila morska, którą w żegludze stosuje się w takich krajach jak:

Za jedną milą morską kryje się dokładnie 1,851 kilometra.

Uwaga!

Ta wartość może się nieznacznie różnić w zależności od konkretnego państwa. Na przykład dla Holendrów jedna mila morska to 1 851,50 km.

Czym jest kilometr i ile wynosi?

Skoro szczegółowo mówimy o mili, przypomnijmy jeszcze czym jest kilometr. To obecnie najpopularniejsza jednostka długości na świecie, która stanowi wielokrotność metra. Jeśli jakaś wartość może być trudna (zbyt wysoka) to zapisania za pomocą metrów, z pomocą przychodzą właśnie kilometry.

Poza wspomnianymi krajami niemal wszędzie na świecie przepisy ruchu drogowego uwzględniają kilometry jako powszechnie obowiązujące. Jeśli odnosić się do jednostek układu SI, kilometr to 1000 metrów.

Gdzie trzeba stosować przelicznik mil?

Jak powiedzieliśmy, w krajach anglosaskich wciąż odległość na drodze i prędkość samochodu mierzy się za pomocą mil lądowych. Jeśli więc wybierasz się do Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii i zamierzasz na miejscu poruszać się autem, weź pod uwagę, że na prędkościomierzu zobaczysz właśnie tę jednostkę.

To samo dotyczy poruszania się w Polsce samochodami sprowadzonymi z tych krajów. To wystarczy, aby uzasadnić wartość znajomości przelicznika mil na kilometry.

Zobacz także: Auto z Anglii - jak je sprowadzić i ubezpieczyć?

Mila - ile to km?

Zamierzasz obliczyć mile na kilometry? Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jaką milę będziesz przeliczać. Zachodzą bowiem różnice między działaniem z milami lądowymi i morskimi.

Aby ułatwić sobie zadanie, warto pamiętać że:

  • 1 mila = 1,609344 kilometra,
  • 10 mil = 16,093 km,
  • 100 mil = 160,934 km.

Natomiast w drugą stronę:

  • 1 km = 0,6214 mili,
  • 10 km = 6,214 mili,
  • 100 km = 62,14 mili.

Jak przeliczyć mile na kilometry i kilometry na mile?

Do tego typu działań może przydać się kalkulator online mil, ale równie dobrze poradzisz sobie samodzielnie.

Warto wiedzieć

Aby przeliczyć mile na kilometry, wystarczy pomnożyć docelową liczbę mili przez wartość kilometrów odpowiadającej jednej mili, np. 20 mil x 1,609344 km = 32,19 km.

Jeśli natomiast chcesz określić, ile mil lądowych przejechałeś, mając wiedzę na temat kilometrów, powinieneś wykonać działanie odwrotne, czyli docelową liczbę kilometrów pomnożyć przez wartość mili odpowiadającej jednemu kilometrowi.

Przykład

Jacek kupił w Birmingham Jaguara FX z 2017 roku. Nie zdążył jeszcze zainstalować w aucie specjalnego przelicznika mil na kilometry, a prędkościomierz wskazał, że Jacek poruszał się z prędkością 55 mil na godzinę. Aby ocenić to w kilometrach, Jacek pomnożył 55 mil przez 1,609344 kilometra (bo tyle wynosi wartość jednej mili). Okazało się, że Jacek jechał z prędkością ponad 88 km/h.

Przelicznik mile/kilometry - przykłady

Przeliczanie mil na kilometry to proste działanie, które nie powinno Ci sprawić problemu. Przygotowaliśmy jednak zestawienie, które pomoże jeszcze szybciej i bezbłędnie ocenić przebyty dystans czy osiągniętą prędkość w kilometrach, jeśli została wyrażona w milach.

MILE (mi)KILOMETRY (km)
2032,19
2540,23
3048,27
3556,31
4064,35
4572,39
5080,43
5588,47
6096,51
65104,55
70112,59
75120,63
80128,67
85136,71
90144,75
95152,79
100160,83
105168,87
110176,91
115184,95
120192,99
125201,03

Choć z milą spotykamy się w Polsce raczej rzadko i to najczęściej w amerykańskich produkcjach filmowych, warto znać jej przelicznik na kilometry.

Niewykluczone, że podczas wakacji w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii zechcesz wynająć pojazd, a tam na desce rozdzielczej zamiast kilometrów pojawią się właśnie mile. To samo dotyczy pojazdów sprowadzanych do Polski właśnie z tych krajów.

Poza rejestracją i i obowiązkowym ubezpieczeniem anglika, będziesz musiał także uzbroić się w wiedzę o tym, ile kilometrów odpowiada jednej mili.  Wystarczy, że będziesz mieć pod ręką nasz krótki poradnik!

Co warto wiedzieć?

  1. Mila lądowa jako jednostka miary obowiązuje obecnie w krajach anglosaskich. To przede wszystkim Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, ale także Australia, Kanada, Nowa Zelandia czy Związek Południowej Afryki.
  2. Mila morska jest stosowana również przez inne kraje, jak choćby Dania czy Holandia. Ta jednostka służy do wyznaczania odległości w żegludze morskiej oraz powietrznej.
  3. Jedna mila lądowa to odpowiednik 1,609 kilometra, a morska 1,851 kilometra.
  4. Mile można zobaczyć na prędkościomierzach samochodów i motocykli sprowadzanych z Ameryki i Wielkiej Brytanii. Wówczas konieczne jest przeliczanie mil na kilometry lub zainstalowanie specjalnego sterownika, który zrobi to za kierowcę.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kilometrów ma jedna mila drogowa?

    Jedna mila drogowa równia się 1,609 kilometra.

  2. W jakich krajach obowiązują mile jako jednostki odległości?

    Mila lądowa to jednostka, która wciąż obowiązuje w krajach anglosaskich, jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. Natomiast mile morskie stosuje się w nawigacji poza lądem także w wielu innych państwach, jak choćby w Japonii, Holandii czy Danii.

  3. Dlaczego przeliczanie mil na kilometry jest czasem konieczne?

    Mile na kilometry przelicza się zwykle w celu określenia dystansu lub prędkości z jaką porusza się pojazd. Samochody i motocykle produkowane na rynek amerykański czy brytyjski są wyposażone w prędkościomierze, gdzie miarą jest właśnie mila, a nie kilometr. Jeśli więc użytkujesz pojazd np. sprowadzony właśnie stamtąd, będziesz musiał przeliczać mile na kilometry, aby ocenić prędkość samochodu. 

  4. Czym rożni się mila lądowa od mili morskiej?

    Jak sama nazwa wskazuje, obszarem odniesienia. Milami lądowymi określa się odległość lub prędkość na lądzie. Z kolei mila morska to jednostka miary stosowana w żegludze. Co ważne, ta ostatnia występuje również w lotnictwie.