Ubezpieczenie AC nie zawsze zapewnia dostęp do samochodu zastępczego w przypadku kolizji, wypadku czy awarii. Aby skorzystać z takiej usługi często trzeba wykupić rozszerzoną ochronę AC lub polisę assistance. Sprawdziliśmy, którzy ubezpieczyciele i na jakich zasadach zapewniają pojazd zastępczy z AC. Dzięki temu dokonasz świadomego zakupu polisy autocasco odpowiadającej Twoim potrzebom!

Samochód zastępczy to pojazd, z którego może skorzystać właściciel ubezpieczonego auta oddanego do naprawy. Aby jednak kierowca dostał kluczyki do auta zastępczego, szkoda musi wchodzić w zakres zdarzeń ubezpieczeniowych wyszczególnionych w OWU. Uzyskanie pojazdu zastępczego z AC jest również obwarowane dodatkowymi wymaganiami i często ograniczone czasowo. Inaczej wyglądają zasady korzystania z samochodu zastępczego z OC czy assistance.

Omawiamy praktyki, które stosują towarzystwa ubezpieczeniowe i podpowiadamy co trzeba zrobić, aby starać się o pojazd zastępczy z AC.

Samochód zastępczy z AC w praktyce

Z samochodu zastępczego można skorzystać w ramach polisy OC sprawcy szkody, własnej polisy assistance lub swojego autocasco. To ostatnie jest na tyle komfortowe dla kierowcy, że obejmuje również te szkody, do których doprowadził on sam lub doszło do niego z przyczyn niezależnych. Należą do nich choćby:

  • kolizja z dzikim zwierzęciem, 
  • przypadkowe uderzenie w przeszkodę, 
  • uszkodzenie w wyniku działania sił natury,
  • kolizje czy wypadki z winy ubezpieczonego.

Jeśli w wyniku któregoś z tych zdarzeń Twój pojazd nie będzie się nadawał do użytku, na czas jego naprawy dostaniesz samochód zastępczy (o ile wykupiłeś polisę obejmującą taką usługę).

Uwaga!

Pamiętaj,

Którzy ubezpieczyciele oferują auto zastępcze z AC?

Czy z AC zawsze należy się samochód zastępczy? Okazuje się, że nie. Ubezpieczenie AC wcale nie musi zapewniać takiej usługi - jest to opcja, która może, ale nie musi pojawiać się w warunkach ochrony autocasco.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło koszty wynajęcia samochodu zastępczego w razie uszkodzenia ubezpieczonego pojazdu, będziesz musiał zapoznać się wnikliwie z treścią OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).

Zobacz więcej: Ogólne Warunki Ubezpieczenia - o czym warto wiedzieć

Sprawdziliśmy, którzy ubezpieczyciele oferują auto zastępcze z AC, a którzy wymagają od klienta nabycia rozszerzeń.

Samochód zastępczy z AC u wybranych ubezpieczycieli
AllianzJeżeli kierowca zdecyduje się na AC Warsztat, to warsztat naprawiający jego pojazd może udostępnić mu auto zastępcze na okres naprawy.
AvivaSamochód zastępczy może zostać udostępniony przez warsztat naprawczy współpracujący z Avivą, w którym odbywa się naprawa ubezpieczonego auta.
BenefiaWłaściciel samochodu może zdecydować się na rozszerzenie, w ramach którego otrzyma auto zastępcze na czas naprawy swojego pojazdu.
Compensa i BeesafeAC od firmy Compensa i marki Beesafe oferowane jest w trzech wariantach, a wybór opcji „Warsztat partnerski” zapewnia dostęp do pojazdu zastępczego na czas naprawy ubezpieczonego auta.
GeneraliUbezpieczyciel udostępnia samochód zastępczy, jeżeli ubezpieczone auto jest naprawiane w Warsztacie Generali. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy uszkodzeniu uległy tylko szyby pojazdu.
InterRiskAuto zastępcze jest oferowane klientowi, gdy naprawa ubezpieczonego samochodu ma miejsce w warsztacie należącym do Sieci Partnerskiej.
ProamaPojazd zastępczy jest oferowany wyłącznie w ramach różnych pakietów ubezpieczenia assistance.
PZUUbezpieczony może skorzystać z auta zastępczego na czas naprawy swojego pojazdu w warsztacie należącym do Sieci Naprawczej PZU, ale tylko wówczas, gdy kupi rozszerzenie do ubezpieczenia AC – Auto Non Stop.
Oferty ubezpieczycieli aktualne na dzień 08.10.2024 r.

Zakup rozszerzenia do ubezpieczenia AC niekiedy może być zbędny – zależy to od oferty ubezpieczyciela i tego, jakie są Twoje potrzeby. Przykładowo PZU do każdego AC oferuje bezpłatnie PZU Pomoc w Drodze Komfort. W ramach tego pakietu usług assistance otrzymasz auto zastępcze na 3 dni po wypadku lub kradzieży samochodu.

Kiedy przysługuje samochód zastępczy w ramach polisy AC?

Aby to określić, trzeba sprecyzować, jaką ochronę zapewnia to ubezpieczenie. Przypomnijmy, że polisa autocasco gwarantuje, że ubezpieczyciel będzie odpowiadał finansowo za:

  • Uszkodzenie pojazdu – np. gdy podczas manewru na parkingu uderzysz w barierkę i uszkodzisz zderzak.
  • Zniszczenia samochodu – np. na skutek wandalizmu czy w wyniku nagłego działania sił przyrody.
  • Kradzież samochodu lub jego wyposażenia – przy czym ochroną ubezpieczeniową może być objęte różne wyposażenie, co precyzuje OWU.

O samochód zastępczy z AC będziesz mógł zazwyczaj ubiegać się tylko w pierwszym przypadku – gdy dojdzie do uszkodzenia Twojego auta i będzie ono wymagało naprawy. Przykładowo towarzystwo Generali udostępnia auto zastępcze z AC wówczas, gdy warsztat tego ubezpieczyciela zakwalifikował szkodę jako szkodę częściową.

Uwaga!

Na samochód zastępczy z AC nie mają szans kierowcy, którzy zdecydowali się na okrojone ubezpieczenie AC, czyli wybrali AC mini. Taka polisa zapewnia odszkodowanie jedynie w razie wystąpienia określonej w umowie szkody, np. kradzieży, pożaru czy szkody całkowitej.

Jak otrzymać samochód zastępczy z AC?

Kupiłeś ubezpieczenie AC, w ramach którego możesz uzyskać auto zastępcze? Jeżeli uszkodziłeś swój pojazd i zastanawiasz się, jak dostać samochód zastępczy, to ścieżka postępowania u wszystkich ubezpieczycieli wygląda podobnie:

  1. Poinformuj (np. telefonicznie lub e-mailem) ubezpieczyciela o szkodzie.
  2. Ustal warunki, na jakich będziesz mógł skorzystać z pojazdu zastępczego.
  3. Podpisz umowę z wypożyczalnią wskazaną przez firmę ubezpieczeniową.

W rozmowie z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej powinieneś otrzymać informację, czy ubezpieczyciel podstawi auto zastępcze we wskazane przez Ciebie miejsce (np. pod Twój dom), czy sam będziesz musiał je odebrać z siedziby wypożyczalni.

Warto wiedzieć

Aby ubezpieczyciel na czas naprawy ubezpieczonego pojazdu zapewnił auto zastępcze z AC, powinien zostać poinformowany o szkodzie w terminie wskazanym w OWU. Jeżeli przekroczysz ten termin, odszkodowanie może ulec pomniejszeniu, a Ty możesz nie uzyskać pojazdu zastępczego.

Czy za samochód zastępczy z AC trzeba płacić?

Jeżeli kupiłeś polisę AC w ramach której firma ubezpieczeniowa zapewnia dostęp do samochodu zastępczego, to pokryje ona koszty jego wynajmu. Należy je jednak skrupulatnie udokumentować. Poza tym koszty wynajmu auta zastępczego nie mogą przekroczyć limitu wskazanego przez ubezpieczyciela.

Przykład

Benefia pokrywa koszty wynajmu auta zastępczego z AC oraz holowania uszkodzonego pojazdu (lub jego parkowania do dnia oględzin przez przedstawiciela ubezpieczyciela) do kwoty 2000 zł.

Jakie są zasady korzystania z samochodu zastępczego z polisy AC?

Auto zastępcze z AC to duże udogodnienie dla kierowcy, który nie może korzystać ze swojego samochodu. Odbierając kluczyki do takiego pojazdu, powinieneś jednak wiedzieć, jakie będziesz miał obowiązki. Jeżeli nie będziesz ich przestrzegał, możesz narazić się na zbędne koszty.

Samochód zastępczy z polisy AC – paliwo i ubezpieczenie

Firmy ubezpieczeniowe pokrywają jedynie koszty wynajmu auta zastępczego z AC. Oznacza to, że koszty eksploatacyjne (w tym zakup paliwa) czy inne wydatki (np. opłata za przejazd autostradą) musisz pokryć we własnym zakresie.

Uzgadniając warunki, na jakich będziesz mógł korzystać z samochodu zapewnionego przez ubezpieczyciela, zwróć też uwagę na ubezpieczenie auta zastępczego – OC jest standardem, AC już niekoniecznie.

Samochód zastępczy z AC – wyjazd za granicę

Miałeś w planach wyjazd za granicę? Najprawdopodobniej samochodem zastępczym nie będziesz mógł przekroczyć granic Polski – to jedno z ograniczeń, jakie stosują znane nam firmy ubezpieczeniowe. Pojazd zastępczy z AC jest udostępniany wyłącznie na terenie Polski.

Auto zastępcze z AC – klasa samochodu

Nie każda firma ubezpieczeniowa oferuje samochód zastępczy z AC należący do tej samej klasy co ubezpieczone auto – regułą jest stosowanie w tym zakresie różnych ograniczeń, które są sprecyzowane w OWU. Różnie może być też z wyposażeniem.

Przykład

InterRisk zastrzega w OWU, że zapewni samochód zastępczy w segmencie nie wyższym niż C i jednocześnie nie gwarantuje klientowi, że będzie on wyposażony tak samo jak pojazd ubezpieczony. Generali z kolei proponuje auto zastępcze odpowiadające klasie ubezpieczonego pojazdu, przy czym z segmentu nie wyższego niż z B.

Samochód zastępczy z AC – kaucja (depozyt)

Możliwość skorzystania z samochodu zastępczego z AC może być uzależniona od wpłacenia przez Ciebie kaucji lub zablokowania odpowiadającej jej kwoty na Twojej karcie kredytowej. Pieniądze te zostaną Ci zwrócone, jeżeli oddasz samochód w stanie nieuszkodzonym.

Na jak długo można otrzymać auto zastępcze z AC?

Każda firma ubezpieczeniowa samodzielnie określa, na jak długo otrzymasz samochód zastępczy z polisy AC – szczegóły znajdziesz w OWU. Najczęściej z takiego pojazdu będziesz mógł korzystać przez okres naprawy swojego samochodu, ale wielu ubezpieczycieli przewiduje ograniczenia czasowe.

Przykład

Benefia oferuje auto zastępcze na okres technologicznej naprawy pojazdu, jednak na nie dłużej niż 7 dni.

Pamiętajmy, że okres technologiczny to nie to samo co rzeczywisty okres naprawy auta. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel nie uwzględnia np. czasu potrzebnego na sprowadzenie części zamiennych. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że ubezpieczonym auto zastępcze przysługuje na rzeczywisty okres naprawy ubezpieczonego samochodu.

Jak sprawdzić, czy w ramach polisy przysługuje samochód zastępczy?

Powiedzieliśmy już, że w OWU każdego towarzystwa ubezpieczeniowego znajdzie się informacja o ewentualnej usłudze wynajmu auta zastępczego w ramach AC, assistance czy OC. Z tym dokumentem powinieneś zapoznać się jeszcze przed podpisaniem umowy ubezpieczenia samochodu

Jeśli kupujesz ochronę za pośrednictwem agenta, poproś go o udostępnienie dokumentacji, jeśli sam tego nie zrobi. W przypadku zakupu polisy w kalkulatorze OC i AC, OWU znajdziesz w karcie wybranej oferty.

widok oferty w kalkulatorze OC i AC rankomat.pl

Podpisanie umowy za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń ma tę zaletę, że z dokumentami i warunkami możesz zapoznawać się tak długo, jak potrzebujesz. Porównanie ofert od różnych ubezpieczycieli możesz otrzymać na swój adres e-mail, aby wrócić do wyboru w dogodnym czasie. Jeśli natomiast pojawią się wątpliwości, zawsze do Twojej dyspozycji pozostaje telefon do agenta.

Poszukaj ochrony samochodu online - postaw na komfort, bezpieczeństwo i pewność wyboru!

Co warto wiedzieć?

  1. Auto zastępcze z AC oferują tylko niektóre firmy ubezpieczeniowe. Aby otrzymać kluczyki do takiego samochodu, często trzeba wykupić rozszerzenie do polisy.
  2. O samochód zastępczy z AC kierowcy mogą starać się po szkodzie częściowej. Rzadko kiedy taki samochód można otrzymać po kradzieży ubezpieczonego auta.
  3. Aby otrzymać auto zastępcze z AC, konieczne jest zgłoszenie szkody w terminie, podpisanie umowy z wypożyczalnią i (czasami) wpłacenie kaucji (depozytu).
  4. Koszty eksploatacyjne (w tym koszty zakupu paliwa) auta zastępczego leżą po stronie kierowcy, który z niego korzysta.
  5. Samochód zastępczy z AC może być użytkowany przez ubezpieczonego w czasie naprawy jego pojazdu. Z reguły kierowca może się nim poruszać jedynie na terenie Polski.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy samochód zastępczy mogę otrzymać tylko z ubezpieczenia AC, czy także innych polis ubezpieczeniowych?

    Samochód zastępczy zapewnia także assistance. To ubezpieczenie, którego celem jest pomoc ubezpieczonym w nagłych sytuacjach. W ramach assistance możesz otrzymać kluczyki do auta zastępczego po uszkodzeniu, zniszczeniu czy kradzieży swojego samochodu – w zależności od pakietu, na jaki się zdecydowałeś.

  2. Na czym polega usługa „Door to door” przy korzystaniu z samochodu zastępczego z AC?

    Usługa „Door to door” polega na podstawieniu auta zastępczego we wskazane przez Ciebie miejsce oraz odbiorze pojazdu z warsztatu, w którym zostało naprawione Twoje auto. Niektóre firmy w ramach tej usługi odstawiają też uszkodzony samochód do warsztatu.

  3. Czy po odstawieniu auta do warsztatu i ustaleniu, że doszło do szkody całkowitej, mogę liczyć na auto zastępcze z AC?

    To zależy od zapisów OWU. Niektórzy ubezpieczyciele przewidują, że pokryją koszty korzystania przez ubezpieczonego z auta zastępczego, gdyby w trakcie szacowania kosztów naprawy okazało się, że należy stwierdzić szkodę całkowitą. Przykładowo w takiej sytuacji PZU płaci za auto zastępcze od dnia odstawienia uszkodzonego samochodu do warsztatu do 3 dni po przygotowaniu kalkulacji kosztów napraw.

  4. Czy auto zastępcze z AC będzie mi przysługiwać, jeżeli jestem klientem biznesowym – prowadzę firmę?

    Ubezpieczenie AC dostępne jest także dla przedsiębiorców. Jeżeli OWU to przewiduje, przedsiębiorca może liczyć na pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Przykładem takiej oferty jest ubezpieczenie Moja Firma od Ergo Hestia, w ramach którego ubezpieczyciel zapewnia auto zastępcze na okres do 7 dni lub wypłaca środki na jego wynajem.