Na polskim rynku ubezpieczeń coraz większą popularnością cieszą się towarzystwa sprzedające polisy w formie „direct”. Jeżeli spotkałeś się z terminem „ubezpieczenie direct”, ale nie orientujesz się, co w zasadzie oznacza ta zagadkowa nazwa i czym polisa tego typu różni się od standardowej, to niżej znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Ubezpieczenia direct to takie same ubezpieczenia, jak te oferowane przez agenta czy dealera. Różnicę stanowi sposób zakupu polisy. Direct bardzo upraszcza procedurę nabycia polisy, gdyż zarówno przedstawienie oferty, jak i zawarcie umowy odbywa się zdalnie, najczęściej przez telefon lub internet. Inaczej mówiąc, ubezpieczenie oc direct możesz zakupić bez wychodzenia z domu. To oznacza oszczędność przede wszystkim czasu, ale również pieniędzy.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Czym jest ubezpieczenie direct?

Jedną różnicą między ubezpieczeniem direct a standardowym jest kanał komunikacji klienta z ubezpieczycielem. Jeszcze kilka lat temu, aby zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC lub jedną z dodatkowych polis, klient musiał udać się do placówki prowadzonej przez agenta ubezpieczeniowego. Dziś, gdy zarówno telefony, jak i internet są powszechne, firmy ubezpieczeniowe stawiają na kontakt z klientami również za pośrednictwem kanałów zdalnych. Inaczej mówiąc, cyfryzacja życia spowodowała, że dziś właściciele pojazdów mają więcej możliwości, aby nabyć potrzebne im polisy komunikacyjne.

Ubezpieczenie nabyte jednym z kanałów direct nie różni się zakresem ochrony od polisy zakupionej bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. Oferta zaprezentowana przez firmę ubezpieczeniową w internecie często może być za to korzystniejsza cenowo. Wynika to z chęci zainteresowania klientów tym kanałem zakupu polisy i przyciągnięcia do siebie konsumentów interesujących się nowinkami technologicznymi.

Wartość rynku ubezpieczeń sprzedawanych kanałem direct rośnie z roku na rok. Tylko w I kwartale 2017 r. ubezpieczyciele sprzedali przez telefon i internet ubezpieczenia o łącznej wartości składki ponad 0,5 mld zł.

Na polskim rynku działa kilka towarzystw ubezpieczeniowych, które szczególnie dynamicznie rozwijają swoje kanały sprzedaży na odległość. Należą do nich przede wszystkim Generali, Allianz i AXA. Ubezpieczycielom opłaca się oferować produkty kanałem direct, gdyż w ten sposób mogą oni częściowo ograniczyć dokumentację papierową, a także skoncentrować się na obsłudze posprzedażowej – wyliczenie składki odbywa się bez udziału pracowników.

Jak wyglądają formalności przy ubezpieczeniu direct?

Zakup ubezpieczenia kanałem direct wymaga od klienta większej samodzielności. Chcesz nabyć ubezpieczenie OC za pośrednictwem kalkulatora OC AC lub w trakcie rozmowy telefonicznej z agentem? W takim razie będziesz musiał odpowiedzieć na szereg pytań, na podstawie których wyliczona zostanie dla Ciebie wysokość składki ubezpieczeniowej. To jednak może się opłacać – z kalkulatora możesz skorzystać w dowolnym momencie, również w godzinach nocnych czy w weekend.

Udzielając odpowiedzi na pytania zadane przez konsultanta telefonicznego czy wyświetlone przez kalkulator, bądź precyzyjny. W przeciwnym razie możesz spodziewać się rekalkulacji składki i dopłaty do ubezpieczenia OC lub nawet odmowy wypłaty odszkodowania w przypadku ubezpieczenia AC.

Po wyliczeniu wysokości składki, będziesz mógł opłacić polisę (lub jej ratę, jeżeli ubezpieczyciel dopuszcza opcję płatności ratalnej). Z kolei dokumenty zostaną przesłane na wskazany przez Ciebie adres e-mail – rzadziej ubezpieczyciele proponują wysłanie dokumentów na adres domowy. Dokumenty na skrzynkę e-mail trafią w ciągu kilkunastu minut od opłacenia składki (jeżeli wybierzesz przelew internetowy). Podsumowując, zakup ubezpieczeń kanałem direct sprowadza się do wykonania trzech kroków:

  • Skontaktowania się z agentem telefonicznie lub udzielenia odpowiedzi na pytania w kalkulatorze OC AC. Ten drugi sposób pozwoli szybko wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. W przypadku zakupu ubezpieczeń dodatkowych (AC, NNW, Assistance) koniecznie należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).
  • Zawarcia umowy. Odbywa się ono poprzez zaakceptowanie warunków, potwierdzenie znajomości OWU i opłacenie składki ubezpieczeniowej.
  • Pobrania potwierdzenia zakupu składki ubezpieczeniowej. Potwierdzenie wysyłane jest na adres mailowy lub za pośrednictwem operatora pocztowego na wskazany adres korespondencyjny.

Ubezpieczenie OC zakupione przez telefon czy internet jest akceptowane przez wszystkie instytucje. O tym, że zakupiłeś polisę poinformowany zostanie również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – nie musisz się obawiać, że w razie kontroli drogowej Twoje ubezpieczenie nie będzie widoczne w bazie.

Czy polisa direct może być tańsza niż standardowa?

Tak. Zakup ubezpieczenia przez internet pozwala porównać dostępne oferty pod względem ceny i zakresu ochrony.W efekcie możesz wybrać propozycję najkorzystniejszą dla siebie. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają klientom kupującym ubezpieczenie za pośrednictwem kanału direct dodatkową ochronę, np. do ubezpieczenia OC dodają polisę Assistance w okrojonym zakresie, z której można skorzystać choćby po awarii pojazdu.

Jeżeli wcześniej nie kupowałeś polisy komunikacyjnej przez internet, nie musisz się obawiać, że procedura jest skomplikowana – przeciwnie, będziesz musiał tylko odpowiadać na parę pytań. Ile możesz zaoszczędzić, kupując ubezpieczenie kanałem direct? Cena składki jest wyliczana indywidualnie – zależy ona zarówno od pojazdu, z jakiego korzystasz, jak i Twojego doświadczenia. Aby sprawdzić potencjalne korzyści, przeprowadziliśmy kalkulację dla przykładowego kierowcy.

Przykład 1.  43-letni Tomasz z Wrocławia jest właścicielem pojazdu Volkswagen Tiguan z 2014 r. (diesel, poj. silnika 1968 cm3),który codziennie przewozi swoje dzieci w wieku szkolnym i żonę. Tomasz uprawnienia do kierowania pojazdami posiada od ponad 23 lat, a dzięki bezpiecznej, zgodnej z przepisami jeździe, zgromadził maksymalne zniżki. Ile zapłaci on za ubezpieczenie OC?

Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
AXA
OC
AC
Assistance
NNW
691,00 zł rata od 68 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
709,00 zł rata od 70 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
733,00 zł rata od 73 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
819,00 zł rata od 81 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
884,20 zł rata od 87 zł
Dodatkowo: Opony  
Najtańsze oferty ubezpieczenia OC
AXA
691,00 złrata od 68.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
709,00 złrata od 70.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
733,00 złrata od 73.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
819,00 złrata od 81.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
884,20 złrata od 87.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony

W przypadku ubezpieczenia OC oferty można porównywać wyłącznie pod względem ceny, gdyż zakres ochrony wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Między cenami najdroższej i najtańszej polisy, z której mógłby skorzystać Tomasz, jest ponad 190 zł różnicy.

Na jeszcze większe oszczędności przy zakupie ubezpieczenia OC liczyć mogą młodzi kierowcy. To właśnie oni za OC płacą najwięcej – firmy ubezpieczeniowe opierając się na danych historycznych, zakładają, że młodzi kierowcy wykazują się większą brawurą i częściej lekceważą przepisy. Ile na porównaniu ofert i zakupie ubezpieczenia drogą direct może zaoszczędzić świeżo upieczony kierowca?

Przykład 2.  20-letnia Anna z Sopotu, studentka, która dwa miesiące temu zdała prawo jazdy, poszukuje pakietu ubezpieczeń (OC, AC) dla samochodu Citroen C1 z 2016 r. (benzyna, pojemność silnika 998 cm3). Anna nie ma historii ubezpieczeniowej i żadnych zniżek.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
You Can Drive
OC
AC Mini
Assistance
NNW
3296,00 zł rata od 325 zł
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
3808,00 zł rata od 375 zł
Wiener
OC
AC Mini
Assistance
NNW
5704,00 zł rata od 561 zł
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
7143,00 zł rata od 703 zł
You Can Drive
3296,00 złrata od 325.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
3808,00 złrata od 375.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
5704,00 złrata od 561.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Aviva
7143,00 złrata od 703.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Jak widać na powyższych przykładach, polisy dla młodych kierowców są bardzo drogie. Dzięki porównaniu cen ubezpieczeń przed zakupem, w kieszeni Anny może zostać ponad 3800 zł – tyle wynosi różnica między składką najtańszej i najdroższej polisy.

Jakie są zalety i wady zakupu polisy direct?

Zakup polisy kanałem direct daje więcej swobody niż spotkanie w biurze z agentem. Dzięki porównywarce internetowej możesz zestawić oferty różnych towarzystw w jednym miejscu, a co za tym idzie, znaleźć najniższą cenę polisy. Serwis działa całą dobę – na szukanie ubezpieczenia możesz poświęcić najbardziej dogodny moment w ciągu dnia. To właśnie umożliwia porównywarka internetowa.

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych inwestuje w kanał direct. Większa konkurencja przekłada się na lepsze oferty, a Ty możesz zakupić online ubezpieczenie oferowane przez interesującego Cię ubezpieczyciela. Porównanie propozycji jest o tyle korzystne, że w ostatnich latach ceny polis OC mocno zdrożały.

Chcesz zakupić ubezpieczenie komunikacyjne przez internet, ale nie masz przy sobie prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego? Skorzystaj z e-usługi „Mój Pojazd”. Po zalogowaniu się poprzez swój Profil Zaufany będziesz mógł sprawdzić m.in.: dane o pojeździe (w tym techniczne),informacje o właścicielach, informacje o polisie.

Korzystanie e-usługi „Mój Pojazd” jest bezpłatne i dostępne dla każdego właściciela pojazdu – wystarczy posiadać Profil Zaufany (eGO).

Mimo wielu zalet, jakie ma kupowanie ubezpieczeń kanałem direct, pamiętać trzeba także o wadach tego rozwiązania. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim konieczność samodzielnego znalezienia informacji niezbędnych do przeprowadzenia kalkulacji składki – w tym celu najlepiej odpowiednio wcześniej przygotować sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i spisać aktualny stan licznika.

Kanałem direct nie można zakupić skomplikowanych polis, ale komunikacyjne do takich nie należą. Inaczej mówiąc, jeżeli poszukujesz ubezpieczenia direct OC, AC, NNW czy Assistance, to bez trudu znajdziesz odpowiednią dla siebie ofertę.

Co warto wiedzieć

  • Przez ubezpieczenia direct rozumie się ubezpieczenia, których dystrybucja odbywa się za pomocą kanałów zdalnych – telefonicznie i przez internet.
  • Ubezpieczenia direct nie różnią się zakresem oferowanej ochrony od standardowych polis.
  • Zakup ubezpieczenia direct następuje poprzez wypełnienie formularza kalkulatora OC AC lub telefoniczne skontaktowanie się z agentem ubezpieczeniowym.
  • Zakup polisy direct to spora oszczędność czasu i pieniędzy – konsument może porównać propozycje i wybrać najkorzystniejszą dla siebie.