Niegdyś banki zajmowały się wyłącznie prowadzeniem rachunków bankowych oraz sprzedażą kredytów i pożyczek. Dziś, w szybko zmieniającym się na skutek cyfrowej rewolucji świecie, coraz częściej nawiązują one współpracę z ubezpieczycielami, dzięki czemu zajmują się też dystrybucją polis ubezpieczeniowych. Jednym z banków, który działa w ten sposób, jest mBank. Prześwietlamy znajdujące się w jego ofercie ubezpieczenie OC.

OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem dla posiadaczy pojazdów. Dziś kierowcy mogą zakupić ubezpieczenie OC nie tylko w oddziale firmy ubezpieczeniowej, poprzez internetową porównywarkę czy multiagencji, ale również w banku. Takie ubezpieczenie nie różni się niczym od OC nabywanego np. za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń czy podczas spotkania z agentem.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie OC w mBanku?

W Polsce działalność ubezpieczeniowa i reasekuracyjna może być wykonywana wyłącznie przez podmioty, które uzyskały stosowne pozwolenie. Mimo że ubezpieczenie OC (i inne produkty ubezpieczeniowe dedykowane kierowcom) są dostępne w ofercie mBanku, to bank ten współpracuje z firmą AXA. To właśnie ta firma jest ubezpieczycielem i to ona przejmuje na siebie ryzyko.

mBank współpracując z firmą ubezpieczeniową AXA, działa jako agent ubezpieczeniowy – bank został wpisany do Rejestru pośredników ubezpieczeniowych. Rejestr prowadzi i udostępnia na swojej stronie internetowej Komisja Nadzoru Finansowego.

Na jakich zasadach oferowane jest ubezpieczenie OC w mBanku? Kierowcy, którzy poszukują obowiązkowej polisy i zdecydują się właśnie na ofertę mBanku, mogą liczyć na:

 • 15 proc. zniżki przy zakupie ubezpieczenia przez internet (promocja z kodem WIOSNA),
 • Assistance Midi i Zieloną Kartę w pakiecie,
 • rozłożenie płatności składki nawet na 12 rat,
 • zakup ubezpieczenia nawet z półrocznym wyprzedzeniem,
 • dodatkowe ubezpieczenia w atrakcyjnych cenach.

Aby zapewnić właścicielom pojazdów kompleksową pomoc, na stronie mBanku zamieszczone zostały wzory różnych dokumentów, z których mogą skorzystać kierowcy. To m.in. formularz zgłoszenia sprzedaży auta, oświadczenie o zdarzeniu drogowym czy wzór wypowiedzenia OC.

Kto i jak może zakupić ubezpieczenie OC w mBanku?

Ubezpieczenie OC dostępne w ofercie mBanku zostało stworzone z myślą o klientach tego podmiotu. Zarówno nowi, jak i obecni klienci banku mogą zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na kilka sposobów:

 • w serwisie transakcyjnym – wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej mBanku, a jego pracownicy przygotują umowę,
 • w rozmowie z konsultantem infolinii mBanku – wystarczy zadzwonić pod numer (22) 55 88 000 lub zamówić kontakt, wypełniając formularz,
 • w aplikacji mobilnej mBanku – aplikacja jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store.

Z ubezpieczenia OC w mBanku skorzystać mogą właściciele zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Bank przygotował też ubezpieczenie OC dla właścicieli firm – ceny zaczynają się już od 40 zł miesięcznie.

W ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy klient może zmienić zakres ubezpieczeń dodatkowych. Aby dokonać zmian, wystarczy:

 • skontaktować się z konsultantem infolinii pod numerem (22) 444 70 00 – infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17,
 • napisać wiadomość za pośrednictwem poczty elektronicznej – należy ją przesłać na adres serwis@axaubezpieczenia.pl.

Z ubezpieczenia OC mBank skorzystać mogą też klienci private banking (bankowości dla klientów zamożnych). Propozycja nie różni się jednak niczym od oferty przygotowanej dla klientów indywidualnych.

Jaką ochronę zapewnia assistance midi w pakiecie z OC?

mBank sprzedaje ubezpieczenie OC w pakiecie z ubezpieczeniem assistance w wersji midi. Na jaką ochronę ubezpieczeniową może liczyć właściciel pojazdu, który zdecyduje się na ofertę tego banku? Wariant midi assistance zapewnia:

 • fachową pomoc w razie wypadku i awarii na miejscu zdarzenia – limit wynosi 300 zł,
 • holowanie samochodu – w razie wypadku i awarii, limit wynosi 75 km,
 • holowanie samochodu poszkodowanego – tylko po wypadku,
 • samochód zastępczy – klasy B po awarii, wypadku i kradzieży pojazdu, limit wynosi 2 doby,
 • transport osób – po wypadku, powyżej 25 km od miejsca zamieszkania,
 • przewóz, opiekę i leczenie zwierzęcia domowego po wypadku – limity wynoszą 400 zł w przypadku przewozu zwierzęcia i 1000 zł w przypadku jego leczenia,
 • pomoc informacyjną.

Dodatkowo klient w dowolnym momencie może złożyć wniosek o wydanie Zielonej Karty. Będzie ona niezbędna podczas podróży zagranicznych. Dzięki jej posiadaniu kierowca nie musi nabywać ubezpieczeń granicznych, wjeżdżając na terytorium m.in. Ukrainy, Mołdawii czy Macedonii.


Jakie dodatkowe ubezpieczenia proponuje mBank?

mBank proponuje kierowcom więcej niż tylko ubezpieczenie OC wraz z assistance. Właściciele pojazdów mogą rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową, dopasowując ją w ten sposób do swoich indywidualnych potrzeb. Wśród produktów, z których mogą skorzystać kierowcy, znajdują się:

1. Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC w mBanku zapewnia ochronę przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub kradzieżą pojazdu i jego wyposażenia dodatkowego. Zmotoryzowani klienci mBanku mogą skorzystać z ubezpieczenia AC w jednym z trzech wariantów.

Wariant Serwis ASO

Wariant Warsztat

Wariant Kosztorys

Likwidacja szkody i rodzaj częściWarsztat, części oryginalneWarsztat, zamiennikiKosztorys, zamienniki
Stawka za roboczogodzinęASOWarsztat partnerski90 zł brutto
Amortyzacja i franszyza integralnaBrak amortyzacji i franszyzyBrak amortyzacji i franszyzyBrak amortyzacji i franszyzy
Udział własny wypadek/kradzież0, 500 zł, 1000 zł, 2000 zł / 0, 10 proc.0, 500 zł, 1000 zł, 2000 zł / 0, 10 proc.0, 500 zł, 1000 zł, 2000 zł / 0, 10 proc.
Zakres terytorialnyPolska + ew. inne kraje EuropyPolska + ew. inne kraje EuropyPolska + ew. inne kraje Europy
* Źródło: Opracowanie własne (stan na 25.03.2021)

Ubezpieczyciel nie obejmuje ochroną pojazdów służących m.in. do nauki jazdy. Z oferty nie będą mogli skorzystać też właściciele pojazdów sprowadzonych z USA czy Kanady.

2. Ubezpieczenie NNW

Korzystając z ubezpieczenia NNW kierowca i pasażerowie mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, jeżeli wskutek wypadku stracili zdrowie. mBank proponuje klientom ubezpieczenie NNW o zakresie terytorialnym ograniczonym do wypadków w Europie.

Kierowcy, którzy zdecydują się na dodatkową ochronę NNW, samodzielnie ustalają sumę ubezpieczenia. Jest ona określana we wniosku.

Ubezpieczenie NNW Kierowcy i pasażerów obejmuje: śmierć, czasowy uszczerbek na zdrowiu lub trwałe inwalidztwo kierowcy oraz pasażerów wskutek wypadku komunikacyjnego.

mBank daje swoim klientom do wyboru jedną z dwóch sum ubezpieczenia:

 • 10 000 zł
 • 20 000 zł

3. Ubezpieczenie assistance

Mimo że wraz z ubezpieczeniem OC w mBanku oferowane jest ubezpieczenie assistance, to kierowcy mogą zdecydować się na pakiet, który zapewni im szerszą ochronę. W mBanku dostępne są warianty: Assistance Standard, Assistance Premium i Assistance Prestiż. Ich częściowe porównanie znajduje się w poniższej tabeli – szczegóły można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Wariant Standard

Wariant Premium

Wariant Prestiż

Zakres terytorialnyPolskaPolska i EuropaPolska i Europa
Naprawa auta na miejscu zdarzeniaPo wypadku, awarii – limit 600 złPo wypadku, awarii – limit 600 zł, 500 euroPo wypadku, awarii – limit 600 zł, 500 euro
Holowanie pojazduPo wypadku, awarii – limit 200 kmPo wypadku, awarii – limit 200 kmPo wypadku, awarii – PL bez limitu, EU 800 km
Samochód zastępczyTak, max. klasa B Wypadek, kradzież – do 7 dni Awaria – max 4 dniTak, max. klasa B Wypadek, kradzież – do 7 dni Awaria – max 4 dniTak, max. klasa C Wypadek, awaria, kradzież – max 7 dni
Transport osóbTak, po wypadku, awarii i kradzieżyTak, po wypadku, awarii i kradzieżyTak, po wypadku, awarii i kradzieży
NoclegPo wypadku, awarii i kradzieży – 4 dniPo wypadku, awarii i kradzieży – 4 dniPo wypadku, awarii i kradzieży – 4 dni
Hospitalizacja-Nieszczęśliwy wypadek – limit 1200 euroNieszczęśliwy wypadek – limit 1200 euro
Ochrona prawna za granicą-Po wypadku – 2000 euro na prawnikaPo wypadku – 2000 euro na prawnika
* Źródło: Opracowanie własne (stan na 25.03.2021)

Klienci mogą skorzystać także z produktu „Opony”, przy czym pomoc fachowców oferowana jest wyłącznie na terenie Polski.

Jak zgłosić szkodę w przypadku ubezpieczenia OC w mBanku?

Dla ubezpieczenia OC w mBanku ubezpieczycielem jest firma AXA. To właśnie do niej należy przekazać informacje o szkodzie, jeśli taka wystąpi. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • wypełniając formularz OC lub formularz AC zamieszczony na stronie internetowej AXA (odnośniki znajdują się na stronie mBanku),
 • za pośrednictwem poczty e-mail – opis i ewentualne skany dokumentów należy przesłać na adres: likwidacjaszkod@axaubezpieczenia.pl,
 • pocztą – adres korespondencyjny to: AXA Ubezpieczenia TUiR S.A, ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa,
 • w rozmowie z konsultantem infolinii AXA – wystarczy zadzwonić pod numer (22) 459 10 00; infolinia jest czynna w godzinach od 8 do 18.

Dla kierowców, którzy chcieliby skorzystać z pomocy assistance, funkcjonuje odrębna infolinia, która działa 24 godziny na dobę – (22) 444 70 00.

Ubezpieczyciela należy powiadomić o szkodzie niezwłocznie. Kierowcy korzystający z ubezpieczeń dodatkowych powinni mieć na uwadze to, że niedotrzymanie tego obowiązku może skutkować obniżeniem wysokości odszkodowania.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia OC w mBanku?

To zależy od ceny OC. Zakres ochrony wynikający z ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zastanawiający się nad wyborem najlepszego ubezpieczenia OC powinni brać pod uwagę tylko i wyłącznie cenę oferowanego ubezpieczenia. Zakres polisy OC jest uregulowany prawnie i w żadnym stopniu nie zależy od firmy ubezpieczeniowej, która oferuje sprzedaż polisy. Inaczej ma się kwestia ubezpieczeń nieobowiązkowych, w ich przypadku ustawodawca nie określił ram ich działania i są one określane w ramach OWU konkretnej polisy oferowanej przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Przy zakupie ubezpieczeń nieobowiązkowych warto więc zapoznać sie z warunkami ubezpieczenia, a nie kierować się wyłącznie kryterium cenowym.

Bartosz Benduch

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Niezależnie więc od tego, czy zakupisz najdroższe, czy też najtańsze ubezpieczenie, zawsze będziesz korzystać z ochrony o tym samym zakresie. Otrzymałeś propozycję OC z mBanku? Skorzystaj jeszcze z naszego kalkulatora OC/AC.

Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC w zaledwie kilka minut poznasz propozycje innych firm ubezpieczeniowych. W ten sposób sprawdzisz, czy oferta mBanku rzeczywiście jest konkurencyjna. Jeżeli zaproponowana cena będzie najniższa spośród wszystkich propozycji, zyskasz pewność, że nie przepłacasz.

Co warto wiedzieć

 1. Klienci mBanku mogą skorzystać z dedykowanego im ubezpieczenia OC. To produkt oferowany przez firmę AXA – mBank proponuje go jako agent ubezpieczeniowy.
 2. Wraz z ubezpieczeniem OC w mBanku klient otrzymuje pakiet Assistance Midi i Zieloną Kartę. Dodatkowo klient może rozszerzyć ochronę, korzystając z dodatkowych polis.
 3. Ubezpieczenie OC w mBanku można zakupić na kilka sposobów, w tym przez aplikację mobilną czy w trakcie rozmowy z konsultantem.
 4. Aby sprawdzić, czy oferta OC w mBanku jest konkurencyjna, warto skorzystać z naszego kalkulatora OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. W jaki sposób można kupić polisę komunikacyjną w banku?

  Istnieje przynajmniej kilka sposobów na zakup oferty OC z banku. Można wykorzystać w tym celu dedykowaną aplikację mobilną lub konto na stronie banku. Zainteresowani zakupem polisy klienci mogą także skontaktować się z doradcą lub udać się bezpośrednio do placówki banku.
 2. Czy trzeba być klientem banku, żeby wykupić w nim polisę?

  Tak. Zazwyczaj banki oferują swoje usługi tylko osobą, które są ich klientami - czyli posiadają konto w danym banku. Oczywiście cenę polisy można zweryfikować jeszcze przed założeniem konta.
 3. Jak sprawdzić czy OC z banku jest dla mnie opłacalne?

  Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzić jaką ofertę może zaoferować nam bank, a następnie zweryfikować ją poprzez wykorzystanie porównywarki internetowej. Warto to zrobić ponieważ ochrona w ramach OC jest zawsze taka sama i nadrzędnym jest tutaj kryterium ceny.
 4. Czy trzeba wziąć kredyt na samochód, by móc wykupić polisę OC w banku?

  Nie. Banki zwykle oferują ubezpieczenia swoim klientom, a to oznacza, że wystarczy mieć w danym banku założone konto. Warto jednak zauważyć, że niektóre banki oferują znaczne zniżki w przypadku wybrania w ich ofercie dowolnej pożyczki. Dobrze jest w takim wypadku skonsultować się z przedstawicielem banku.