Niegdyś banki zajmowały się wyłącznie prowadzeniem rachunków bankowych oraz sprzedażą kredytów i pożyczek. Dziś, w szybko zmieniającym się na skutek cyfrowej rewolucji świecie, coraz częściej nawiązują one współpracę z ubezpieczycielami, dzięki czemu zajmują się też dystrybucją polis ubezpieczeniowych. Jednym z banków, który działa w ten sposób, jest mBank. Prześwietlamy znajdujące się w jego ofercie ubezpieczenie OC.

OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem dla posiadaczy pojazdów. Dziś kierowcy mogą zakupić ubezpieczenie OC nie tylko w oddziale firmy ubezpieczeniowej, poprzez internetową porównywarkę czy w multiagencji, ale również w banku. Takie ubezpieczenie nie różni się niczym od OC nabywanego np. za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń czy podczas spotkania z agentem.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Interesuje Cię rozszerzona ochrona samochodu? Pakiet ubezpieczenia OC z AC pojazdu to gwarancja pełnego bezpieczeństwa. Składkę ubezpieczenia obliczysz w mBank dzięki kalkulatorowi online.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie OC w mBanku?

W Polsce działalność ubezpieczeniowa i reasekuracyjna może być wykonywana wyłącznie przez podmioty, które uzyskały stosowne pozwolenie. Mimo że ubezpieczenie OC (i inne produkty ubezpieczeniowe dedykowane kierowcom) są dostępne w ofercie mBanku, to bank ten współpracuje z firmą Uniqa. To właśnie ta firma jest ubezpieczycielem i to ona przejmuje na siebie ryzyko.

mBank współpracując z firmą ubezpieczeniową Uniqa, działa jako agent ubezpieczeniowy – bank został wpisany do Rejestru pośredników ubezpieczeniowych. Rejestr prowadzi i udostępnia na swojej stronie internetowej Komisja Nadzoru Finansowego.

Na jakich zasadach oferowane jest ubezpieczenie OC w mBanku? Kierowcy, którzy poszukują obowiązkowej polisy i zdecydują się właśnie na ofertę mBanku, mogą liczyć na:

 • Assistance Midi i Zieloną Kartę w pakiecie,
 • możliwość skorzystania z programu zniżkowego,
 • rozłożenie płatności składki nawet na 12 rat,
 • zakup ubezpieczenia nawet z półrocznym wyprzedzeniem,
 • dodatkowe ubezpieczenia w atrakcyjnych cenach.

Aby zapewnić właścicielom pojazdów kompleksową pomoc, na stronie mBanku zamieszczone zostały wzory różnych dokumentów, z których mogą skorzystać kierowcy. To m.in. formularz zgłoszenia sprzedaży auta, oświadczenie o zdarzeniu drogowym czy wzór wypowiedzenia OC.

Kto i jak może zakupić ubezpieczenie OC w mBanku?

Ubezpieczenie OC dostępne w ofercie mBanku zostało stworzone z myślą o klientach tego podmiotu. Zarówno nowi, jak i obecni klienci banku mogą zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na kilka sposobów:

 • w serwisie transakcyjnym – wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej mBanku, a jego pracownicy przygotują umowę,
 • w rozmowie z konsultantem infolinii mBanku – można zadzwonić pod numer (22) 55 88 000 lub zamówić kontakt, wypełniając formularz,
 • w placówce - na stronie internetowej mBank można wyszukać adres najbliższej placówki,
 • w aplikacji mobilnej mBanku – aplikacja jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store.

Z ubezpieczenia OC w mBanku skorzystać mogą właściciele zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Bank przygotował też ubezpieczenie OC dla właścicieli firm.

W ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy klient może zmienić zakres ubezpieczeń dodatkowych. Aby dokonać zmian, wystarczy:

 • skontaktować się z konsultantem infolinii UNIQA pod numerem (22) 444 70 00 – infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17,
 • napisać wiadomość za pośrednictwem poczty elektronicznej – należy ją przesłać na adres serwis@uniqa.pl,
 • wypełnić formularz kontaktowy na stronie UNIQA.

Z ubezpieczenia OC mBank skorzystać mogą też klienci private banking (bankowości dla klientów zamożnych). Propozycja nie różni się jednak niczym od oferty przygotowanej dla klientów indywidualnych.

Jaką ochronę zapewnia assistance midi w pakiecie z OC?

mBank sprzedaje ubezpieczenie OC w pakiecie z ubezpieczeniem assistance w wersji midi. Na jaką ochronę ubezpieczeniową może liczyć właściciel pojazdu, który zdecyduje się na ofertę tego banku? Wariant midi assistance zapewnia:

 • fachową pomoc w razie wypadku i awarii na miejscu zdarzenia – limit wynosi 300 zł,
 • holowanie samochodu – w razie wypadku i awarii, limit wynosi 75 km,
 • holowanie samochodu poszkodowanego - po wypadku,
 • samochód zastępczy – maksymalnie klasa B, po awarii, wypadku i kradzieży pojazdu, limit wynosi 2 doby,
 • transport osób – po wypadku, powyżej 25 km od miejsca zamieszkania,
 • przewóz, opiekę i leczenie zwierzęcia domowego po wypadku – limity wynoszą 400 zł w przypadku przewozu zwierzęcia i 1000 zł w przypadku jego leczenia,
 • pomoc informacyjną.

Dodatkowo klient w dowolnym momencie może złożyć wniosek o wydanie Zielonej Karty. Będzie ona niezbędna podczas podróży zagranicznych. Dzięki jej posiadaniu kierowca nie musi nabywać ubezpieczeń granicznych, wjeżdżając na terytorium m.in. Mołdawii czy Macedonii.


Jakie dodatkowe ubezpieczenia proponuje mBank?

mBank proponuje kierowcom więcej niż tylko ubezpieczenie OC wraz z assistance. Właściciele pojazdów mogą rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową, dopasowując ją w ten sposób do swoich indywidualnych potrzeb. Wśród produktów, z których mogą skorzystać kierowcy, znajdują się:

1. Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC w mBanku zapewnia ochronę przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub kradzieżą pojazdu i jego wyposażenia dodatkowego. Zmotoryzowani klienci mBanku mogą skorzystać z ubezpieczenia AC w jednym z trzech wariantów.

Wariant Serwis ASO

Wariant Warsztat

Wariant Kosztorys

Likwidacja szkody i rodzaj częściWarsztat, części oryginalneWarsztat, zamiennikiKosztorys, zamienniki
Stawka za roboczogodzinęASOWarsztat partnerski90 zł brutto
Amortyzacja i franszyza integralnaBrak amortyzacji i franszyzyBrak amortyzacji i franszyzyBrak amortyzacji i franszyzy
Udział własny wypadek0, 500 zł, 1000 zł, 2000 zł 0, 500 zł, 1000 zł, 2000 zł 0, 500 zł, 1000 zł, 2000 zł
Udział własny kradzież0 lub 10 proc.0 lub 10 proc.0 lub 10 proc.
Zakres terytorialnyPolska + ew. inne kraje EuropyPolska + ew. inne kraje EuropyPolska + ew. inne kraje Europy
* Źródło: Opracowanie własne (stan na 24.10.2023)

Ubezpieczyciel nie obejmuje ochroną pojazdów służących m.in. do nauki jazdy. Z oferty nie będą mogli skorzystać też właściciele pojazdów sprowadzonych z USA czy Kanady.

2. Ubezpieczenie NNW

Korzystając z ubezpieczenia NNW kierowca i pasażerowie (lub ich bliscy - w przypadku śmierci) mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, jeżeli wskutek wypadku stracili zdrowie (lub życie). mBank proponuje klientom ubezpieczenie NNW o zakresie terytorialnym ograniczonym do wypadków w Europie.

Kierowcy, którzy zdecydują się na dodatkową ochronę NNW, samodzielnie ustalają sumę ubezpieczenia. Jest ona określana we wniosku.

Ubezpieczenie NNW Kierowcy i pasażerów obejmuje śmierć oraz urazy ciała odniesione przez Ubezpieczonego w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu w następstwie nieszczęśliwego wypadku.

3. Ubezpieczenie assistance

Mimo że wraz z ubezpieczeniem OC w mBanku oferowane jest ubezpieczenie assistance MIDI, to kierowcy mogą zdecydować się na pakiet, który zapewni im szerszą ochronę. W mBanku dostępne są także warianty: Assistance Standard, Assistance Premium i Assistance Prestiż. Ich częściowe porównanie znajduje się w poniższej tabeli – szczegóły można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Wariant Standard

Wariant Premium

Wariant Prestiż

Zakres terytorialnyPolskaPolska i EuropaPolska i Europa
Naprawa auta na miejscu zdarzeniaPo wypadku, awarii – limit 600 złPo wypadku, awarii – limit 600 zł, 500 euroPo wypadku, awarii – limit 600 zł, 500 euro
Holowanie pojazduPo wypadku, awarii – limit 200 kmPo wypadku, awarii – limit 400 kmPo wypadku, awarii – PL bez limitu, EU 1200 km
Samochód zastępczy

Tak, max. klasa B

Wypadek, kradzież – do 7 dni, Awaria – max 4 dni 

Tak, max. klasa B

Wypadek, kradzież – do 7 dni Awaria – max 4 dni 

Tak, max. klasa C Wypadek, kradzież – max 15 dni

Awaria - max 7 dni

Transport osóbTak, po wypadku, awarii i kradzieży (tylko, gdy do zdarzenia dojdzie powyżej 25 km od miejsca zamieszkania)Tak, po wypadku, awarii i kradzieży (tylko, gdy do zdarzenia dojdzie powyżej 25 km od miejsca zamieszkania)Tak, po wypadku, awarii i kradzieży
NoclegPo wypadku, awarii i kradzieży – 4 dni (tylko, gdy do zdarzenia dojdzie powyżej 25 km od miejsca zamieszkania)Po wypadku, awarii i kradzieży – 4 dni (tylko, gdy do zdarzenia dojdzie powyżej 25 km od miejsca zamieszkania)Po wypadku, awarii i kradzieży – 4 dni
Hospitalizacja-Nieszczęśliwy wypadek – limit 1200 euroNieszczęśliwy wypadek – limit 1200 euro
Ochrona prawna za granicą-

Po wypadku

- 2000 euro na prawnika

- 2000 euro pożyczka zwrotna

Po wypadku

- 2000 euro na prawnika

- 2000 euro pożyczka zwrotna

* Źródło: Opracowanie własne (stan na 24.10.2023)

Klienci mBank mogą skorzystać także z Ubezpieczenia Bagażu. Uniqa odpowiada wówczas zarówno za szkody powstałe w wyniku uszkodzenia (w tym całkowitego zniszczenia) bagażu po wypadku ubezpieczonego samochodu, jak również kradzieży (z samochodem lub z samochodu - jeśli doszło do włamania).

Jak zgłosić szkodę w przypadku ubezpieczenia OC w mBanku?

Dla ubezpieczenia OC w mBanku ubezpieczycielem jest firma Uniqa. To właśnie do niej należy przekazać informacje o szkodzie, jeśli taka wystąpi. Można to zrobić wypełniając formularz zamieszczony na stronie internetowej Uniqa https://www.uniqa.pl/pomoc-i-obsluga/ubezpieczenia-komunikacyjne/#zgłośszkodę

Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób kontaktu z ubezpieczycielem po szkodzie - wypełnienie formularza zajmuje zaledwie kilka minut. Na stronie Uniqa można również sprawdzić status swojego zgłoszenia. 

Dla kierowców, którzy chcieliby skorzystać z pomocy assistance, funkcjonuje odrębna infolinia, która działa 24 godziny na dobę – (22) 444 70 00.

Ubezpieczyciela należy powiadomić o szkodzie niezwłocznie. Kierowcy korzystający z ubezpieczeń dodatkowych powinni mieć na uwadze to, że niedotrzymanie tego obowiązku może skutkować obniżeniem wysokości odszkodowania.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia OC w mBanku?

To zależy od ceny OC. Zakres ochrony wynikający z ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Osoby zastanawiające się nad wyborem najlepszego ubezpieczenia OC powinny brać pod uwagę tylko i wyłącznie cenę oferowanej polisy. Zakres OC jest uregulowany prawnie i w żadnym stopniu nie zależy od firmy ubezpieczeniowej, która oferuje jej sprzedaż. Inaczej ma się kwestia ubezpieczeń nieobowiązkowych. W ich przypadku ustawodawca nie określił ram działania i są one określane w OWU konkretnej polisy oferowanej przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Przy zakupie ubezpieczeń nieobowiązkowych warto więc zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, a nie kierować się wyłącznie kryterium cenowym

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Niezależnie więc od tego, czy zakupisz najdroższe, czy też najtańsze ubezpieczenie, zawsze będziesz korzystać z ochrony o tym samym zakresie. Otrzymałeś propozycję OC z mBanku? Skorzystaj jeszcze z naszego kalkulatora OC/AC.

Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC w zaledwie kilka minut poznasz propozycje innych firm ubezpieczeniowych. W ten sposób sprawdzisz, czy oferta mBanku rzeczywiście jest konkurencyjna. Jeżeli zaproponowana cena będzie najniższa spośród wszystkich propozycji, zyskasz pewność, że nie przepłacasz.

Co warto wiedzieć

 1. Klienci mBanku mogą skorzystać z dedykowanego im ubezpieczenia OC. To produkt oferowany przez firmę Uniqa – mBank proponuje go jako agent ubezpieczeniowy.
 2. Wraz z ubezpieczeniem OC w mBanku klient otrzymuje pakiet Assistance Midi i Zieloną Kartę. Dodatkowo klient może rozszerzyć ochronę, korzystając z dodatkowych polis.
 3. Ubezpieczenie OC w mBanku można zakupić na kilka sposobów, w tym przez aplikację mobilną czy w trakcie rozmowy z konsultantem.
 4. Aby sprawdzić, czy oferta OC w mBanku jest konkurencyjna, warto porównać ceny polis w innych firmach i skorzystać w tym celu z naszego kalkulatora OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. W jaki sposób można kupić polisę komunikacyjną w banku?

  Istnieje przynajmniej kilka sposobów na zakup oferty OC z banku. Można wykorzystać w tym celu dedykowaną aplikację mobilną lub konto na stronie banku. Zainteresowani zakupem polisy klienci mogą także skontaktować się z doradcą lub udać się bezpośrednio do placówki banku.

 2. Czy trzeba być klientem banku, żeby wykupić w nim polisę?

  Tak. Zazwyczaj banki oferują swoje usługi tylko osobom, które są ich klientami - czyli posiadają konto w danym banku. Oczywiście cenę polisy można zweryfikować jeszcze przed założeniem konta.

 3. Jak sprawdzić czy OC z banku jest dla mnie opłacalne?

  Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzić jaką ofertę może zaoferować nam bank, a następnie zweryfikować ją poprzez wykorzystanie porównywarki internetowej. Warto to zrobić, ponieważ ochrona w ramach OC jest zawsze taka sama i nadrzędne jest tutaj kryterium ceny.

 4. Czy trzeba wziąć kredyt na samochód, by móc wykupić polisę OC w banku?

  Nie. Banki zwykle oferują ubezpieczenia swoim klientom, a to oznacza, że wystarczy mieć w danym banku założone konto. Warto jednak zauważyć, że niektóre banki oferują znaczne zniżki w przypadku wybrania w ich ofercie dowolnej pożyczki. Dobrze jest w takim wypadku skonsultować się z przedstawicielem banku.

 5. Ile kosztuje OC w mBanku?

  Cena polisy OC w mBanku zależy od danych kierowcy oraz parametrów samochodu. mBank informuje na swojej stronie, że składki zaczynają się od 338 złotych (przykładowa cena OC z Assistance Midi i Zieloną Kartą dla mężczyzny z Opola, w wieku 45 lat, właściciela Forda Fiesty z 2016 r., bez szkód w OC w ostatnich 10 latach) - oferta OC pochodzi od Uniqa, a mBank jest jej agentem ubezpieczeniowym.