Ceny OC w Polsce spadają. Według raportu RanKING przygotowanego przez porównywarkę rankomat.pl, ceny OC klientów korzystających z kalkulatora rankomatu w I półroczu 2021 roku były niższe o 9,7% rok do roku. Średnia składka za OC w Polsce wyniosła 615 zł, czyli ok. 136 euro. Nic więc dziwnego, że dla osób mieszkających za granicą wykupienie ubezpieczenia OC w Polsce może stanowić pokusę.

Ceny ubezpieczenia OC za granicą są dużo wyższe. W Niemczech średnia składka za ubezpieczenie OC waha się od 250 do 300 euro. W Belgii sięga 400 euro, we Francji - 325 euro. W Wielkiej Brytanii nawet podstawowe OC może sięgać połowy wartości pojazdu. Brytyjskie instytucje szacują, że po ich drogach jeździ ponad milion nieubezpieczonych aut. Dlatego też udając się za granicę do pracy, Polacy bardzo często korzystają z polskiego OC tak długo, jak tylko to możliwe. Pytanie brzmi - czy jest to rozwiązanie na stałe? Co jeśli chcemy się zameldować za granicą? Czy możemy mieć polskie OC na pojazd zarejestrowany za granicą? Na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kiedy można kupić polskie ubezpieczenie OC?

Zgodnie z przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, wszystkie pojazdy mechaniczne zarejestrowane w Polsce muszą posiadać ważne OC. Słowo klucz - “zarejestrowane w Polsce”. Żeby zarejestrować pojazd w Polsce, przynajmniej jeden ze współwłaścicieli musi mieć adres stałego zameldowania w Polsce.

Ciekawostka: powszechną praktyką przy wschodniej granicy Polski jest odpłatne dopisywanie Polaków jako współwłaścicieli pojazdu, celem zarejestrowania samochodu i zakupienia OC w Polsce. Nieoficjalna kwota takiej współpracy to 500 zł, a rekordzista miał na swoje nazwisko ponad 3,5 tysiąca aut!

Sytuacje, w których można kupić ubezpieczenie na okres krótszy niż 12 miesięcy, określa art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Są to pojazdy:

 • zabytkowe,
 • sprowadzone z zagranicy na czas rejestracji w Polsce,
 • wolnobieżne,
 • zarejestrowane czasowo,
 • sprzedawane w komisach,
 • do jazd testowych.

Dokładna treść przepisu, który nas w tym momencie interesuje, brzmi:

“[...]pojazd mechaniczny ma być zarejestrowany, w przypadku gdy pojazd mechaniczny został nabyty w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż to, w którym ma być zarejestrowany, ale nie dłużej niż przez okres 30 dni od dnia objęcia pojazdu mechanicznego w posiadanie przez jego nabywcę.”

Art. 3 ust. 1 pkt 28 lit. c.

Polisę OC krótkoterminową, czyli 30-dniową na dany samochód można wykupić tylko raz. Polisa nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu. Nie można też jej wznowić. Jedynym przeznaczeniem 30-dniowego OC jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej na czas procesu rejestracji pojazdu w Polsce. Jakiekolwiek próby obejścia lub nagięcia przepisów mogą oznaczać poważne konsekwencje prawne i finansowe.

- mówi Kamil Sztandera, ekspert Rankomat.pl

Jak można kupić polskie OC na samochód zarejestrowany za granicą?

Tak jak już pisaliśmy w artykule na temat polskiego OC za granicą, jedyną sytuacją, w której samochód zarejestrowany za granicą może mieć polskie OC to sprowadzenie samochodu do Polski celem rejestracji na terenie RP. Pozwalają na to przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Czytaj Więcej: Polskie ubezpieczenie OC za granicą. Co trzeba wiedzieć?

Nie dotyczy to tylko sprowadzania samochodów na użytek własny. Ustawodawca przewidział również rozwiązanie dla osób prowadzących działalność polegającą na sprzedaży samochodów, czyli komisów. Numery PKD, które mają taką możliwość to:

 • 45.11.Z - Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek,
 • 45.19.Z - Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

Jeśli sprowadzone auto jest zarejestrowane w kraju spoza Unii Europejskiej, trzeba dodatkowo opłacić cło i VAT. Dopiero po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu otrzymamy tymczasowe tablice rejestracyjne, z którymi możemy udać się do stacji diagnostycznej. Jeżeli pojazd posiada ważny przegląd techniczny, jego powtórne przeprowadzenie może nie być konieczne, ale zdarzają się sytuacje, gdzie wydział komunikacji kwestionuje zagraniczne badanie techniczne. Będąc za granicą po samochód, możemy nabyć tymczasowe tablice rejestracyjne na określony czas, z reguły 30 dni. Możemy na nich jeździć do końca ważności. Można również na nie wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe.

Uwaga! Pod żadnym pozorem nie wolno jeździć bez tablic rejestracyjnych! Taka przejażdżka skończy się wysokim mandatem i odholowaniem samochodu.

Niezależnie od tłumaczeń w razie kontroli policjant i tak wystawi mandat. Kombinatorstwo nie ma w tej sytuacji sensu.

Przyjeżdżam z zagranicy do Polski. Czy muszę wykupić OC w Polsce?

Wszystko zależy od celu przyjazdu i długości pobytu. Przyjazd tymczasowy nie nakłada takiego obowiązku. Możesz spokojnie jeździć po polskich drogach z zagranicznym OC. Przyjazd z zamiarem osiedlenia się - już tak. Jeśli właściciel pojazdu zamelduje się na pobyt stały w Polsce powinien zarejestrować samochód w Polsce w ciągu 30 dni, a więc również kupić OC. Dla uznania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej po przybyciu z niektórych krajów może być potrzebny Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, tzw. Zielona Karta. To samo dotyczy wyjazdu z Polski do tych krajów. Poniżej przedstawiamy mapę państw, gdzie będziesz potrzebować Zielonej Karty.

w jakich krajach jest potrzebna zielona karta

Uważaj na polisy 30-dniowe!

Popularnym procederem jeszcze nie tak dawno było sprzedawanie wielu polis 30-dniowych w miejsce jednej rocznej. Takie rozwiązanie opłacało się niektórym klientom, szczególnie tym najbardziej szkodowym. Trzeba bowiem pamiętać, że przy obliczaniu składki za ubezpieczenie OC 30-dniowe towarzystwa ubezpieczeniowe nie sprawdzają historii posiadania OC. Takie działanie jest niezgodne z prawem i naraża posiadacza takiej polisy, agenta ubezpieczeniowego, a także samą firmę ubezpieczeniową na poważne konsekwencje. W 2017 roku zarówno Komisja Nadzoru Finansowego jak, i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny postanowiły przyjrzeć się sprzedawanym polisom krótkoterminowym i poprosiły towarzystwa ubezpieczeniowe o wydanie stosownej dokumentacji.

Także same towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły zwracać na to większą uwagę. Po pierwsze, jeśli klient płaci dużo niższą składkę, niż powinien według oceny ryzyka, jest to oczywista strata dla zakładu ubezpieczeń. Po drugie, pobieranie niższej składki niż ta wynikająca z oceny ryzyka naraża towarzystwo ubezpieczeniowe na utratę płynności. Musimy pamiętać, że każda firma ubezpieczeniowa musi mieć zabezpieczone określone środki na pokrycie wypłat odszkodowań. Wobec powyższego niektóre towarzystwa wypowiadają takie umowy OC,inne przeliczają składkę jak za polisę całoroczną i domagają się zapłaty. Dlatego też jeśli ktoś Ci powie, że możesz ubezpieczać auto zarejestrowane za granicą polisami 30-dniowymi - nie słuchaj!

Co warto wiedzieć

 • Jeżeli samochód jest zarejestrowany za granicą i nie będzie przerejestrowany w Polsce, powinien mieć zagraniczną polisę OC. Jeśli będzie przerejestrowywany, musi posiadać ubezpieczenie OC w Polsce,
 • Ubezpieczenia krótkoterminowego nie można kupić online. Możemy nabyć jedynie jedną taką polisę OC na okres procesu rejestracji samochodu, a gdy otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, powinniśmy zawrzeć całoroczną polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC. 
 • Ubezpieczenie krótkoterminowe wygasa w ciągu 30 dni i nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Musisz o tym pamiętać - za brak OC zapłacisz karę do UFG

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie auta zarejestrowanego za granicą

 1. Czy mogę mieć polskie OC na samochód na zagranicznych numerach?

  Tak, ale tylko do momentu zarejestrowania pojazdu w Polsce. Wówczas należy bezwzględnie wykupić polisę OC na cały rok.

 2. Ile mam czasu na przerejestrowanie pojazdu?

  Co do zasady nie ma obowiązku przerejestrowania pojazdu. Obowiązek dotyczy zgłoszenia zmiany właściciela. Jego niedopełnienie grozi karą administracyjną w wysokości od 200 do 1000 zł.

 3. Czym się różni OC graniczne od OC krótkoterminowego?

  OC krótkoterminowe to ubezpieczenie sprzedawane konkretnym pojazdom określonym w Ustawie, przede wszystkim właścicielom samochodów sprowadzonych z zagranicy oraz właścicielom komisów samochodowych.

 4. Mieszkam na stałe za granicą. Czy przyjeżdżając do Polski muszę wykupić polskie OC?

  Nie. Jeśli masz OC wykupione w kraju stałego zamieszkania, możesz z nim jeździć po Polsce. W przypadku niektórych krajów będziesz potrzebować Zielonej Karty. Wykup ją w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym zanim przyjedziesz do Polski.

 5. Jak kupić ubezpieczenie krótkoterminowe dla samochodu sprowadzonego z zagranicy?

  Praktycznie każdy agent ubezpieczeniowy może sprzedać nam taką polisę. Trzeba tylko pamiętać o zawarciu polisy OC w ciągu 30 dni, jako że polisa krótkoterminowa, tak jak ubezpieczenie poprzedniego właściciela, nie przedłuża się automatycznie.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie krótkoterminowe?

  Polisa na 30 dni dla auta sprowadzonego z zagranicy może kosztować od 50 do 150 zł w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.