Trwające kilka minut gradobicie może spowodować straty materialne liczone w setkach tysięcy złotych. Na szczęście, są to przypadki ekstremalne. Częściej, choć także nie bez znaczenia dla naszej kieszeni, uszkodzony zostaje zaparkowany “pod chmurką” samochód. Na okoliczność wystąpienia opadów gradu warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie samochodu.

Polska znajduje się w bardzo korzystnym położeniu geograficznym, jeżeli za koronny czynnik uznamy panujące w naszym kraju warunki atmosferyczne. Postępujące zmiany klimatyczne mają jednak wpływ na występowanie tak zwanych eksteremalnych zjawisk pogodowych, w tej kategorii mieszczą sie intensywne burze, sztormy, huragany, susze oraz gradobicia. W ostatnich kilkunastu latach przez nasz kraj przeszło już wiele burz, gradobić i trąb powietrznych, po których straty szacowano nawet w milionach złotych.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów
Ostatnie trzy dekady są najcieplejszymi w historii pomiarów w Polsce. Od 1981 roku stale rosną temperatury skrajne, a ich efektem jest nasilanie się ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Straty związane z anomaliami pogodowymi sięgają dziś w Polsce ok. 9 mld złotych rocznie - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej The Boston Consulting Group oraz Fundacji WWF Polska.

Pomimo wykorzystywania coraz dokładniejszego sprzętu pomiarowego oraz superkomputerów zdolnych do kalkulacji olbrzymiej liczby zmiennych, wciąż nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnego momentu nadejścia nawałnicy. Nie pozostajemy jednak tutaj bez środków zaradczych, z których najpewniejszym jest odpowiednia polisa ubezpieczeniowa.

Twój dom i posesję ochroni ubezpieczenie nieruchomości, natomiast uszkodzony przez żywioł samochód naprawisz z polisy autocasco.

Podpowiadamy, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia AC od gradu oraz jaki rodzaj ochrony proponują swoim klientom poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Czy ochronę przed skutkami gradobicia zapewni każde AC?

Osoby, które wykupiły lub zamierzają wykupić ubezpieczenie autocasco, nie muszą skrupulatnie studiować OWU każdego towarzystwa w poszukiwaniu ochrony od gradu. Jest ona standardowym elementem każdej polisy.

Ubezpieczyciele, którzy oferują AC od tzw. ryzyk nazwanych wyraźnie wskazują w swoim OWU grad (obok huraganu, uderzenia pioruna, powodzi, osuwania się lub zapadania ziemi, lawiny oraz innych sił przyrody) jako jedno ze zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Natomiast towarzystwa, które oferują AC w formule „all risks” (czyli od wszystkich ryzyk) gwarantują ochronę przed każdym zjawiskiem pogodowym i żadne nie wymienia gradu w wyłączeniach od odpowiedzialności.

Zwróć uwagę, że kupując AC zapewniasz sobie ochronę samochodu nie tylko od żywiołów, ale również od innych zdarzeń, powstałych np. z Twojej winy lub osób trzecich (m.in. kradzież, wandalizm, szkody parkingowe).

Czy ubezpieczenie od gradu jest standardem w AC mini!

Ubezpieczenie samochodu od skutków działania żywiołu (w tym gradu) nie jest już takie oczywiste, jeśli zdecydujemy się na zakup tzw. Mini AC. Ten produkt występuje pod różnymi nazwami (np. Smart Casco, Mini Casco) i cechuje się znacznie węższym zakresem ochrony niż pełne AC. Dlatego, jeśli zależy nam na ubezpieczeniu od gradu lub innych żywiołów, powinniśmy dokładnie przestudiować ogólne warunki ubezpieczenia wybranego towarzystwa.

Kierowcy, którzy nie chcą lub nie mają możliwości kupienia pełnego AC lub AC mini, mogą dokupić ubezpieczenie szyb do obowiązkowego OC, które pozwoli im na wymianę lub naprawę szyby po gradobiciu. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy działanie żywiołu będzie uprawniało ich do likwidacji szkody z takiej polisy, bo nie jest to reguła w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

W jakim towarzystwie kupisz AC mini z ochroną od gradobicia? 

Allianz

Ubezpieczenie Mój Samochód Pakiet Plus

Aviva

Ochrona wyłącznie szyb z Ubezpieczenia Szyb (przedniej, bocznych oraz tylnej)

mtu24

 • AC Żywioły - szkody częściowe i całkowite

 • mini AC - tylko szkody całkowite

Link4

Ochrona w każdym z czterech wariantów:

 • Kradzież i Żywioły

 • Szkoda całkowita i Żywioły

 • Szkoda całkowita, Kradzież i Żywioły

 • Żywioły

PZU

AC mini

Warta

Ochrona wyłącznie szyb z ubezpieczenia Warta Auto Szyby (przedniej, bocznych oraz tylnej)

Uniqa

 • Brak ochrony od gradu w AC mini (tylko kradzież i pożar)

 • Ochrona szyb z dodatkowego Ubezpieczenia Szyb

* oferta aktualna 08.07.2021 r.

Czy wiek auta może przeszkodzić w zakupie AC?

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenie kilkunastoletniego samochodu w ramach autocasco było niemożliwe, ponieważ limit wieku wyznaczany przez większość towarzystw wynosił 10 – 12 lat. Dziś, część towarzystw zrezygnowała z takiego ograniczenia, a te które nadal uzależniają sprzedaż polisy od okresu eksploatacji auta, przesunęły granicę wieku nawet do 18 lat.

Samochód w jakim wieku ubezpieczysz w ramach AC?

Allianz18 lat
Aviva15 lat
Ergo Hestiabrak ograniczeń
mtu24do 15 lat
Link4do 15 lat
Proamado 12 lat
Uniqado 15 lat
Wartabrak ograniczeń
Benefia15 lat (dotyczy okresu eksploatacji)
* oferta aktualna 08.07.2021 r.

Uwaga! Odmowy przyjęcia starszego pojazdu do ubezpieczenia nie muszą obawiać się kierowcy, którzy przedłużają umowę AC w dotychczasowym towarzystwie.

Ile kosztuje AC z ochroną od gradu?

Warto pamiętać, że autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i jego cena zależy od polityki jaką w tym zakresie przyjęło towarzystwo ubezpieczeniowe.

Najczęściej cena AC uzależniona jest od wartości pojazdu i zakresu ochrony. Im będzie ona wyższa, tym droższa będzie polisa. Klient może wybierać wśród kilku wariantów AC i decydować m.in. o:

 • sposobie likwidacji szkody (kosztorys, warsztat lub ASO)
 • częściach wykorzystanych do naprawy (części oryginalne bądź zamienniki),
 • wprowadzeniu udziału własnego czy zastosowaniu amortyzacji części.
Różnica pomiędzy ceną pakietu ubezpieczeń OC AC z najszerszym zakresem ochrony, a kosztem polisy w nieco "okrojonym" wariancie może być spora i sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 

Sprawdziliśmy najtańsze oferty ubezpieczenia samochodu dla młodego i doświadczonego kierowcy, aby przekonać się, ile mogą oni zaoszczędzić, wybierając tańszy pakiet ubezpieczeń. Każdy z kierowców posiada BMW seria 5 z 2015 r. (poj silnika 1,5 l) i mieszka w Olsztynie.

Oferta OCAC dla doświadczonego kierowcy - porównanie cen i zakresu ochrony
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomocOferta AC: naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, udział własny i amortyzacja zniesione, suma ubezpieczenia 44 800 złNNW: suma ubezpieczenia 20 tys. zł, ASS: mini (po wypadku i kolizji)
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Oferta AC: likwidacja szkody - kosztorys, naprawa na zamiennikach udział własny 500 zł, amortyzacja 0%, suma ubezpieczenia 43 500 złNNW: suma ubezpieczenia 10 tys. zł, ASS po wypadku, awarii i kradzieży
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Oferta AC: likwidacja szkody - kosztorys, naprawa na zamiennikach, udział własny 1000 zł, amortyzacja 65%, suma ubezpieczenia 43 500 złNNW: suma ubezpieczenia 10 tys. zł, ASS po wypadku, awarii i kradzieży
Oferta OCAC dla doświadczonego kierowcy - porównanie cen i zakresu ochrony
Proama
3657,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Oferta AC: naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, udział własny i amortyzacja zniesione, suma ubezpieczenia 44 800 zł NNW: suma ubezpieczenia 20 tys. zł, ASS: mini (po wypadku i kolizji)
Uniqa
1476,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Oferta AC: likwidacja szkody - kosztorys, naprawa na zamiennikach udział własny 500 zł, amortyzacja 0%, suma ubezpieczenia 43 500 zł NNW: suma ubezpieczenia 10 tys. zł, ASS po wypadku, awarii i kradzieży
Uniqa
1152,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Oferta AC: likwidacja szkody - kosztorys, naprawa na zamiennikach, udział własny 1000 zł, amortyzacja 65%, suma ubezpieczenia 43 500 zł NNW: suma ubezpieczenia 10 tys. zł, ASS po wypadku, awarii i kradzieży

Kalkulacja z 09.07.2021 r. dla 40-letniego kierowcy z Olsztyna, właściciela BMW seria 5 z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 1,5 l)

Doświadczony kierowca zaoszczędzi 2505 złotych, jeśli wybierze ubezpieczenie AC z udziałem własnym 1000 zł, amortyzacją 65% i naprawą na kosztorys.

Oferta OCAC dla młodego kierowcy - porównanie cen i zakresu ochrony
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Oferta AC: naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, udział własny i amortyzacja zniesione, suma ubezpieczenia 50 300 zł NNW: suma ubezpieczenia 30 tys. zł, ASS po wypadku, awarii i kolizji)
You Can Drive
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc AC mini - tylko ubezpieczenie od żywiołów, naprawa na kosztorys, na częściach zamiennych, udział własny i amortyzacja zniesione, suma ubezpieczenia 49400 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Oferta AC: naprawa na kosztorys na częściach oryginalnych, udział własny 1000 zł i amortyzacja 65%, suma ubezpieczenia 43500 złNNW: suma ubezpieczenia 10 tys. zł, ASS po wypadku, awarii i kradzieży
Oferta OCAC dla młodego kierowcy - porównanie cen i zakresu ochrony
Benefia
6675,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Oferta AC: naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, udział własny i amortyzacja zniesione, suma ubezpieczenia 50 300 zł NNW: suma ubezpieczenia 30 tys. zł, ASS po wypadku, awarii i kolizji)
You Can Drive
3194,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc AC mini - tylko ubezpieczenie od żywiołów, naprawa na kosztorys, na częściach zamiennych, udział własny i amortyzacja zniesione, suma ubezpieczenia 49400 zł
Uniqa
2940,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Oferta AC: naprawa na kosztorys na częściach oryginalnych, udział własny 1000 zł i amortyzacja 65%, suma ubezpieczenia 43500 zł NNW: suma ubezpieczenia 10 tys. zł, ASS po wypadku, awarii i kradzieży

Kalkulacja z 09.07.2021 r. dla 20-letniego kierowcy z Olsztyna (prawo jazdy od dwóch lat, kupuje pierwszą polisę), właściciela BMW seria 5 z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 1,5 l)

Młody kierowca ma do wyboru tańszą ofertę AC mini z ochroną od żywiołów (m.in. od gradu) bez udziału własnego i amortyzacji części lub AC pełne, ale z udziałem własnym 1000 zł i amortyzacją 65%.

Wybierając okrojony wariant AC (zamiast pakietu z maksymalnym zakresem ochrony) zaoszczędzi odpowiednio 3481 zł lub 3735 zł.

Kupujesz AC od gradu? Zwróć uwagę na zakres terytorialny

Osoby, które podróżują często poza granice naszego kraju, powinny koniecznie sprawdzić, gdzie będzie obowiązywała ich umowa AC. W tym przypadku nie ma stałych zasad i każde towarzystwo wyznacza własny zakres terytorialny.

Część ubezpieczycieli obejmuje samochód podstawową ochroną autocasco tylko w Polsce, a za rozszerzenie na inne kraje należy dopłacić. Natomiast u innych ubezpieczycieli już w standardzie otrzymamy AC działające w naszym kraju oraz w innych krajach europejskich. Warto jednak doczytać w OWU, czy przypadkiem państwo do którego zamierzamy wyjechać nie zostało wyłączone z zakresu ochrony.

Gdzie obowiązuje AC od gradobicia?

Allianz
 • Polska oraz pozostałe kraje europejskie

 • kraje basenu Morza Śródziemnego (oprócz Algierii i Libii)

AvivaPolska oraz pozostałe kraje europejskie (oprócz Rosji)
Generali Polska oraz pozostałe kraje europejskie (oprócz Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy)
mtu24Polska i pozostałe kraje europejskie, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran. W przypadku szkód powstałych na terytorium Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy wprowadza się udział własny w wysokości 1000 zł
Link4Polska oraz pozostałe kraje europejskie
PZUPolska oraz pozostałe kraje europejskie, Algieria, Maroko, Izrael oraz Tunezja
WartaPolska oraz pozostałe kraje europejskie (Rosja i Turcja w europejskich częściach ich terytoriów), Maroko, Tunezja i Izrael. Szkody powstałe na terytorium Gruzji nie są objęte umową ubezpieczenia
BenefiaPolska oraz pozostałe kraje europejskie
* oferta aktualna 08.07.2021 r.

Jak postępować, gdy samochód zostanie uszkodzony przez grad?

Właściwe postępowanie bezpośrednio po wystąpieniu szkody ułatwi nam i na pewno przyspieszy wypłacenie odszkodowania z polisy AC. O czym warto pamiętać?


Każdy właściciel lub kierowca ubezpieczonego w ramach AC pojazdu ma obowiązek minimalizowania skutków szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w swoich OWU, że należy ”(...) użyć dostępnych środków, aby ratować przedmiot ubezpieczenia oraz zapobiec szkodzie lub zmniejszyć jej rozmiary”.


Jeżeli kierowca umyślnie lub przez rażące niedbalstwo nie dopełni tego obowiązku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość. Z kolei towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązane zwrócić koszty zastosowania wspomnianych środków, jeżeli były celowe (nawet jeśli okazały się bezskuteczne).

Pamiętaj, że Twoje życie i zdrowie jest najważniejsze i żaden ubezpieczyciel nie wymaga, aby za taką cenę ratować samochód.

Jeśli znajdziesz się w centrum działania żywiołu i nie masz możliwości zjechania w bezpieczne (najlepiej zadaszone) miejsce, zadbaj o własne bezpieczeństwo. Przeczekaj nawałnicę i dopiero potem postaraj się zabezpieczyć pojazd, aby nie doszło do jego dalszych uszkodzeń.
 • Podczas gwałtownej burzy często dochodzi nie tylko do opadów gradu, ale również ulewnego deszczu. Jeżeli zdarzy nam się w takiej chwili utknąć np. na podtapianej drodze, najrozsądniej będzie wyłączyć silnik, aby uniknąć zassania do niego wody (jest to podstawowe wyłączenie odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych).
 • Nie czekając na oględziny rzeczoznawcy, powinniśmy zabezpieczyć samochód, np. przed wlewaniem się do środka wody. Warto także od razu sporządzić dokumentację fotograficzną. Przyjmijmy zasadę, że im więcej zdjęć, tym lepiej.
 • Warto od razu zorientować się, w jaki sposób należy zgłosić szkodę – możemy zadzwonić do ubezpieczyciela i zapytać, jak powinna wyglądać taka procedura. Przy okazji uzyskamy informację, w jakim rekomendowanym przez towarzystwo warsztacie naprawimy bezgotówkowo uszkodzone auto.
 • Każde towarzystwo może wyznaczać inny termin zgłoszenia szkody. Z niektórymi ubezpieczycielami należy np. skontaktować się przed upływem 7 dni, są jednak i tacy, którzy wymagają przekazania informacji o zdarzeniu niezwłocznie.

Terminy zgłoszenia szkody z polisy AC

Allianz4 dni
Aviva3 dni robocze
Benefia 3 dni
Beesafe5 dni
Generali7 dni
mtu24niezwłocznie
Link424 godziny od powzięcia informacji o zaistniałej szkodzie
PZU

w Polsce 7 dni, za granicą 7 dni od dnia powrotnego przekroczenia granicy RP lub 3 dni jeśli zaistniała konieczność korzystania z pomocy PZU przed powrotem do RP

Warta7 dni
TUZ Ubezpieczenia 7 dni
* informacja aktualna 08.07.2021 r.
 • Jeżeli do uszkodzenia auta dojdzie podczas naszej nieobecności, postarajmy się poinformować ubezpieczyciela o szkodzie możliwie jak najszybciej po jej stwierdzeniu – towarzystwo nie może w takim przypadku odmówić likwidacji szkody z powodu niedotrzymania terminu zgłoszenia szkody.
 • Po zgłoszeniu szkody, bardzo prawdopodobne, że będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Żywioł może spowodować straty u wielu ubezpieczonych osób, a to może być przyczyną np. opóźnienia w przyjeździe rzeczoznawcy. Uwaga! Ubezpieczyciel, niezależnie od ilości otrzymanych zgłoszeń, powinien zareagować na naszą wiadomość o szkodzie w terminie podanym w OWU.
 • Jeżeli po gradobiciu dojdzie do niewielkich uszkodzeń auta, niektóre towarzystwa mogą zaproponować nam tzw. szybką likwidację szkody, czyli wypłatę należnego odszkodowania np. po telefonicznym lub mailowym ustaleniu jego wartości, z pominięciem wizyty mobilnego eksperta reprezentującego ubezpieczyciela.
Nie naprawiaj samochodu na własną rękę bez uprzednich ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym. Może się to zakończyć nawet odmową wypłaty odszkodowania.

Za małe odszkodowanie po gradobiciu? Możesz zgłosić reklamację

Jeżeli proponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe kwota odszkodowania jest w naszej ocenie zbyt niska, możemy odwołać się od jego decyzji - najlepiej pisemnie. W załączniku warto wysłać np. kalkulację dotyczącą naprawy otrzymaną od warsztatu samochodowego lub opinię niezależnego eksperta. W drugim przypadku warto jednak uwzględnić, że sami będziemy musieli pokryć koszty jego pracy, a ubezpieczyciel i tak może nie przychylić się do naszego wniosku.

Odmowna decyzja towarzystwa nie oznacza dla nas zamknięcia sprawy – pozostaje nam jeszcze złożenie wniosku o interwencję do Rzecznika Finansowego i/lub droga sądowa.

Zanim rozpoczniemy walkę o wyższe odszkodowanie sprawdźmy dokładnie w OWU, na jakich warunkach zawarliśmy umowę AC. Niektóre jej postanowienia mogą uprawniać towarzystwo do obniżenia należnej nam kwoty, np.:

 • redukcyjna suma ubezpieczenia (jeśli auto było naprawiane z AC w tym samym roku polisowym, maksymalna wartość odszkodowania będzie pomniejszona o poniesione wcześniej przez towarzystwo koszty),
 • udział własny (od przyznanej wartości świadczenia zostanie odliczona ustalona w umowie AC kwota),
 • amortyzacja części (ubezpieczyciel uwzględnia wiek pojazdu i zmniejsza o określony procent należne odszkodowanie za części przeznaczone do wymiany).

Kiedy towarzystwo może odmówić wypłaty z AC po gradobiciu?

Czasami zdarza się, że ubezpieczyciel, pomimo zawarcia umowy AC, odmawia wypłaty odszkodowania. Niestety, często winę za to ponosi sam kierowca ubezpieczonego pojazdu.

Jak się okazuje, argument towarzystwa, że „ubezpieczający nie użył dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów”, to nie jedyny powód wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel może dołożyć starań w celu sprawdzenia okoliczności powstania szkody.

Niestety negatywnego rozpatrzenia wniosku o likwidację szkody powinni się także spodziewać kierowcy, którzy w chwili powstania szkody byli pod wpływem alkoholu, narokotyków lub umyślnie przyczynili się do powstania szkody. Warto więc mieć na uwadze także te okoliczności, w przypadku domagania się wypłaty odszkodowania z posiadanej polisy.

Kamil Sztandera

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Co warto wiedzieć

 1. W związku ze zmianami klimatycznymi coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe.
 2. Grad może być przyczyną poważnych uszkodzeń pojazdu. Koszt naprawy wybranych szkód może być liczony w tysiącach złotych, może również przewyższyć wartość pojazdu.
 3. Aby ubezpieczyć się przed skutkami zjawisk atmosferycznych należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie AC, AC mini lub ubezpieczenie szyb.
 4. Zakres ubezpieczenia nie jest odgórny i zależy od oferty ubezpieczyciela. Informacje o zakresie ochrony znajdują się w OWU każdej polisy.
 5. Pomimo konieczności dołożenia starań w celu zabezpieczenia mienia, w pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Ubezpieczyciel nie może zakwestionować wypłaty odszkodowania, gdy przeciwdziałanie szkodzie narażałoby nasze zdrowie i życie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki jest zakres ochrony z AC w kontekście zjawisk atmosferycznych?

  Nie ma jednolitego zakresu ochrony. Ubezpieczyciel w OWU wymienia konkretne zdarzenia atmosferyczne, które są objęte ochroną w ramach wykupionego ubezpieczenia. Zazwyczaj wśród zjawisk atmosferycznych wymienia się: huragan, trąbę powietrzną, grad, uderzenie pioruna, lawinę, osunięcie się ziemi, pożar i trzęsienie ziemi.
 2. Czy OC chroni przed skutkami gradobicia?

  Nie. Zasadniczo polisa OC dotyczy roszczeń wobec szkód wyrządzonych przez nasz pojazd, których dochodzić mogą osoby trzecie (poszkodowane). Jeżeli chcemy ochronić nasze auto przed skutkami gradu, najlepiej wykupić ubezpieczenia autocasco.
 3. Czy warto kupować autocasco dla starego auta?

  Polisa AC zapewnia ochronę w razie zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży samochodu, dlatego zwykle decydują się na nią posiadacze nowych pojazdów. Właściciele wykupują je jednak także dla starszych aut, zwłaszcza wtedy gdy te są szczególnie narażone na szkody (parkowanie na ulicy lub na ogólnodostępnym parkingu).