Trwające kilka minut gradobicie może spowodować straty materialne liczone w setkach tysięcy złotych. Na szczęście, są to przypadki ekstremalne. Częściej, choć także nie bez znaczenia dla naszej kieszeni, uszkodzony zostaje zaparkowany “pod chmurką” samochód. Na okoliczność wystąpienia opadów gradu warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie samochodu.

Polska znajduje się w bardzo korzystnym położeniu geograficznym, jeżeli za koronny czynnik uznamy panujące w naszym kraju warunki atmosferyczne. Postępujące zmiany klimatyczne mają jednak wpływ na występowanie tak zwanych ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tej kategorii mieszczą się intensywne burze, sztormy, huragany, susze oraz gradobicia. W ostatnich kilkunastu latach przez nasz kraj przeszło już wiele burz, gradobić i trąb powietrznych, po których straty szacowano nawet w milionach złotych.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów
W okresie letnim, od czerwca do sierpnia, sezon burzowy w Polsce osiąga kulminację. Z raportu IMGW-PIB "Klimat Polski 2021" wynika, że w ubiegłym roku łącznie na terenie naszego kraju zanotowano ponad 3200 burz. Najwięcej w Krośnie (161), Krakowie-Balicach (124) i Zakopanem (111). Najmniej natomiast w Szczecinie (21) i Poznaniu (26).

Pomimo wykorzystywania coraz dokładniejszego sprzętu pomiarowego oraz superkomputerów zdolnych do kalkulacji olbrzymiej liczby zmiennych, wciąż nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnego momentu nadejścia nawałnicy. Nie pozostajemy jednak tutaj bez środków zaradczych, z których najpewniejszym jest odpowiednia polisa ubezpieczeniowa.

Twój dom i posesję ochroni ubezpieczenie nieruchomości, natomiast uszkodzony przez żywioł samochód naprawisz z polisy autocasco.

Podpowiadamy, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia AC od gradu oraz jaki rodzaj ochrony proponują swoim klientom poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Czy każde AC zapewnia ochronę przed skutkami gradobicia?

Osoby, które wykupiły lub zamierzają wykupić ubezpieczenie autocasco, nie muszą skrupulatnie studiować OWU każdego towarzystwa w poszukiwaniu ochrony od gradu. Jest ona standardowym elementem każdej polisy.

Ubezpieczyciele, którzy oferują AC od tzw. ryzyk nazwanych wyraźnie wskazują w swoim OWU grad (obok huraganu, uderzenia pioruna, powodzi, osuwania się lub zapadania ziemi, lawiny oraz innych sił przyrody) jako jedno ze zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Natomiast towarzystwa, które oferują AC w formule „all risks” (czyli od wszystkich ryzyk) gwarantują ochronę przed każdym zjawiskiem pogodowym i żadne nie wymienia gradu w wyłączeniach od odpowiedzialności.

Zwróć uwagę, że kupując AC zapewniasz sobie ochronę samochodu nie tylko od żywiołów (w tym od gradu), ale również od innych zdarzeń, powstałych np. z Twojej winy lub osób trzecich (m.in. kradzież, wandalizm, szkody parkingowe).

Czy ubezpieczenie od gradu jest standardem w AC mini?

Ubezpieczenie samochodu od skutków działania żywiołu (w tym gradu) nie jest już takie oczywiste, jeśli zdecydujemy się na zakup tzw. Mini AC. Ten produkt występuje pod różnymi nazwami (np. Smart Casco, Mini Casco) i cechuje się znacznie węższym zakresem ochrony niż pełne AC. Dlatego, jeśli zależy nam na ubezpieczeniu od gradu lub innych żywiołów, powinniśmy dokładnie przestudiować ogólne warunki ubezpieczenia wybranego towarzystwa.

Kierowcy, którzy nie chcą lub nie mają możliwości kupienia pełnego AC lub AC mini, mogą dokupić ubezpieczenie szyb do obowiązkowego OC, które pozwoli im na wymianę lub naprawę szyby po gradobiciu. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy działanie żywiołu będzie uprawniało ich do likwidacji szkody z takiej polisy, bo nie jest to reguła w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Ubezpieczyciel 

AC Mini z ochroną od gradobicia

Allianz

Mini AC z ochroną m.in. od ryzyk katastroficznych (sił przyrody, np. gradu)

Beesafe

Ochrona od uszkodzenia, zniszczenia albo utraty przedmiotu ubezpieczenia, o ile przyczyną jest działanie deszczu nawalnego, gradu, huraganu, lawiny, osunięcia się ziemi, powodzi, pożaru czy trąby powietrznej

Proama

Możliwość ograniczenia ochrony AC do kradzieży i szkód spowodowanych przez żywioły (w tym gradu) i zwierzęta

Link4

Ochrona w każdym z czterech wariantów Minicasco:

 • Kradzież i Żywioły

 • Szkoda całkowita i Żywioły

 • Szkoda całkowita, Kradzież i Żywioły

 • Żywioły

mtu24.pl

AC mini Żywioły: szkoda całkowita lub częściowa powstała m.in. na skutek: pożaru, wybuchu, zatopienia, huraganu, gradu, uderzenia pioruna, lawiny, powodzi, trzęsienia ziemi oraz zapadania ziemi niezwiązanego z działalnością ludzką

PZU

AC mini z ochroną m.in. od gradu dla samochodów powyżej 3 roku eksploatacji

TUZ TUW

AC mini w wariancie Żywioły lub Kradzież i Żywioły (tylko szkody całkowite)

Uniqa

 • Brak ochrony od gradu w AC mini (tylko kradzież i pożar)

 • Ochrona szyb z dodatkowego Ubezpieczenia Szyb

* oferta aktualna 13.06.2022 r.

Czy wiek auta może przeszkodzić w zakupie AC?

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenie kilkunastoletniego samochodu w ramach autocasco było niemożliwe, ponieważ limit wieku wyznaczany przez większość towarzystw wynosił 10 – 12 lat. Dziś, część towarzystw zrezygnowała z takiego ograniczenia, a te które nadal uzależniają sprzedaż polisy od okresu eksploatacji auta, przesunęły granicę wieku nawet do 18 lat.

Samochód w jakim wieku ubezpieczysz w ramach AC?

Allianz

18 lat

Benefia

15 lat

Beesafe

15 lat

Generali

13 lat

Link4 

15 lat

Proama

do 12 lat

Ergo Hestia

brak ograniczeń

You Can Drive

15 lat

Wiener

15 lat

Uniqa

15 lat

mtu24.pl

15 lat

Warta

brak ograniczeń

TUZ TUW

15 lat

* oferta aktualna 13.06.2022 r.

Uwaga! Odmowy przyjęcia starszego pojazdu do ubezpieczenia nie muszą obawiać się kierowcy, którzy przedłużają umowę AC w dotychczasowym towarzystwie.

Jaki zakres terytorialny ma AC od gradu?

Osoby, które podróżują często poza granice naszego kraju, powinny koniecznie sprawdzić, gdzie będzie obowiązywała ich umowa AC. W tym przypadku nie ma stałych zasad i każde towarzystwo wyznacza własny zakres terytorialny.

Część ubezpieczycieli obejmuje samochód podstawową ochroną autocasco tylko w Polsce, a za rozszerzenie na inne kraje należy dopłacić. Natomiast u innych ubezpieczycieli już w standardzie otrzymamy AC działające w naszym kraju oraz w innych krajach europejskich. Warto jednak doczytać w OWU, czy przypadkiem państwo do którego zamierzamy wyjechać nie zostało wyłączone z zakresu ochrony.

Gdzie obowiązuje AC od gradobicia?

Allianz

Polska oraz europejskie części pozostałych europejskich krajów (oprócz Kazachstanu), w tym Gruzja oraz europejska część Rosji i kraje basenu Morza Śródziemnego (oprócz Algierii, Libii i Syrii)

Benefia

Polska oraz pozostałe kraje europejskie

Beesafe

Europejskie części państw należących do Unii Europejskiej (w tym Polski), Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, Rosji, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Watykanu, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Generali 

Polska oraz pozostałe kraje europejskie (oprócz Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy)

Proama

Polska oraz pozostałe kraje europejskie

You Can Drive

Polska oraz pozostałe kraje europejskie

Wiener

Polska oraz pozostałe kraje europejskie z wyłączeniem Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy

Uniqa

Polska lub wersja z rozszerzeniem na pozostałe kraje europejskie

mtu24.pl

Polska oraz pozostałe kraje europejskie

Link4

Polska oraz pozostałe kraje europejskie

PZU

Polska oraz pozostałe kraje europejskie, Algieria, Maroko, Izrael oraz Tunezja

Warta

Polska oraz pozostałe kraje europejskie (Rosja i Turcja w europejskich częściach ich terytoriów), Maroko, Tunezja i Izrael. Szkody powstałe na terytorium Gruzji nie są objęte umową ubezpieczenia

TUZ Ubezpieczenia

Polska oraz pozostałe kraje europejskie

* oferta aktualna 13.06.2022 r.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od gradu?

Warto pamiętać, że autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i jego cena zależy od polityki jaką w tym zakresie przyjęło towarzystwo ubezpieczeniowe.

Najczęściej cena AC uzależniona jest od wartości pojazdu i zakresu ochrony. Im będzie ona wyższa, tym droższa będzie polisa. Klient może wybierać wśród kilku wariantów AC i decydować m.in. o:

 • sposobie likwidacji szkody (kosztorys, warsztat lub ASO)
 • częściach wykorzystanych do naprawy (części oryginalne bądź zamienniki),
 • wprowadzeniu udziału własnego czy zastosowaniu amortyzacji części.
Różnica pomiędzy ceną pakietu ubezpieczeń OC AC z najszerszym zakresem ochrony, a kosztem polisy w nieco "okrojonym" wariancie może być spora i sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 

Sprawdziliśmy najtańsze oferty ubezpieczenia samochodu dla młodego i doświadczonego kierowcy, aby przekonać się, ile mogą oni zaoszczędzić, wybierając tańszy pakiet ubezpieczeń. Każdy z kierowców posiada BMW seria 5 z 2015 r. (poj. silnika 2,0 l) i mieszka w Olsztynie.

Oferta OCAC dla doświadczonego kierowcy - porównanie cen i zakresu ochrony
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, zniesiony udział własny i amortyzacja części, suma ubezpieczenia AC: 65400 zł / NNW: 10000 zł, assistance w wersji rozszerzonej
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Naprawa w warsztacie na częściach zamiennych, zniesiony udział własny i amortyzacja części, suma ubezpieczenia AC: 65400 zł, assistance w wersji rozszerzonej
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem cen części zamiennych; udział własny: 1000 zł lub 10% po kradzieży; amortyzacja części: 65%; suma ubezpieczenia AC: 65400 zł; assistance w wersji rozszerzonej
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zakres ochrony: Żywioły; Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem cen części zamiennych; zniesiony udział własny i amortyzacja części; suma ubezpieczenia AC: 61003 zł
Oferta OCAC dla doświadczonego kierowcy - porównanie cen i zakresu ochrony
Uniqa
2292,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, zniesiony udział własny i amortyzacja części, suma ubezpieczenia AC: 65400 zł / NNW: 10000 zł, assistance w wersji rozszerzonej
Uniqa
1943,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Naprawa w warsztacie na częściach zamiennych, zniesiony udział własny i amortyzacja części, suma ubezpieczenia AC: 65400 zł, assistance w wersji rozszerzonej
Uniqa
1433,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem cen części zamiennych; udział własny: 1000 zł lub 10% po kradzieży; amortyzacja części: 65%; suma ubezpieczenia AC: 65400 zł; assistance w wersji rozszerzonej
mtu24.pl
1231,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zakres ochrony: Żywioły; Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem cen części zamiennych; zniesiony udział własny i amortyzacja części; suma ubezpieczenia AC: 61003 zł

Kalkulacja z 13.06.2022 r. dla 40-letniego kierowcy z Olsztyna, właściciela BMW seria 5 z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 2,0 l), który kupuje OC i AC co najmniej od 10 lat i w tym okresie nie spowodował szkody

Doświadczony kierowca zaoszczędzi 859 złotych, jeśli wybierze ubezpieczenie AC z udziałem własnym 1000 zł (10% po kradzieży), amortyzacją 65% i naprawą na kosztorys. Może on również kupić AC mini, które obejmuje ochroną wyłącznie szkody spowodowane przez żywioły. Taka polisa jest tańsza od AC z najszerszym zakresem ubezpieczenia o 1061 złotych.

Oferta OCAC dla młodego kierowcy - porównanie cen i zakresu ochrony
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, zniesiony udział własny i amortyzacja części, suma ubezpieczenia AC: 65400 zł / NNW: 10000 zł, assistance w wersji rozszerzonej
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Naprawa w warsztacie na częściach zamiennych, zniesiony udział własny i amortyzacja części, suma ubezpieczenia AC: 65400 zł, assistance w wersji rozszerzonej
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem cen części zamiennych; udział własny: 1000 zł lub 10% po kradzieży; amortyzacja części: 65%; suma ubezpieczenia AC: 65400 zł; assistance w wersji rozszerzonej
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zakres ochrony: Żywioły; Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem cen części zamiennych; Zniesiony udział własny i amortyzacja części; Suma ubezpieczenia AC: 61003 zł
Oferta OCAC dla młodego kierowcy - porównanie cen i zakresu ochrony
Uniqa
8807,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, zniesiony udział własny i amortyzacja części, suma ubezpieczenia AC: 65400 zł / NNW: 10000 zł, assistance w wersji rozszerzonej
Uniqa
7799,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Naprawa w warsztacie na częściach zamiennych, zniesiony udział własny i amortyzacja części, suma ubezpieczenia AC: 65400 zł, assistance w wersji rozszerzonej
Uniqa
5828,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem cen części zamiennych; udział własny: 1000 zł lub 10% po kradzieży; amortyzacja części: 65%; suma ubezpieczenia AC: 65400 zł; assistance w wersji rozszerzonej
mtu24.pl
2996,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Zakres ochrony: Żywioły; Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu, z uwzględnieniem cen części zamiennych; Zniesiony udział własny i amortyzacja części; Suma ubezpieczenia AC: 61003 zł

Kalkulacja z 13.06.2022 r. dla 20-letniego kierowcy z Olsztyna (prawo jazdy od dwóch lat, kupuje pierwszą polisę), właściciela BMW seria 5 z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 2,0 l)

Młody kierowca, który kupuje pierwszą polisę, otrzymał ofertę AC z najszerszym zakresem ochrony (naprawa w warsztacie na częściach oryginalnych, zniesiony udział własny i amortyzacja) aż za 8807 złotych. Do wyboru ma również AC mini z ochroną od żywiołów (m.in. od gradu) bez udziału własnego i amortyzacji części lub AC pełne, ale z udziałem własnym 1000 zł i amortyzacją 65%.

Wybierając okrojony wariant AC (zamiast pakietu z maksymalnym zakresem ochrony) zaoszczędzi odpowiednio 5811 zł lub 2979 zł.

Jak zgłosić szkodę po uszkodzeniu samochodu przez grad?

Właściwe postępowanie bezpośrednio po wystąpieniu szkody ułatwi nam i na pewno przyspieszy wypłacenie odszkodowania z polisy AC. O czym warto pamiętać?

Każdy właściciel lub kierowca ubezpieczonego w ramach AC pojazdu ma obowiązek minimalizowania skutków szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w swoich OWU, że należy ”(...) użyć dostępnych środków, aby ratować przedmiot ubezpieczenia oraz zapobiec szkodzie lub zmniejszyć jej rozmiary”.

Jeżeli kierowca umyślnie lub przez rażące niedbalstwo nie dopełni tego obowiązku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość. Z kolei towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązane zwrócić koszty zastosowania wspomnianych środków, jeżeli były celowe (nawet jeśli okazały się bezskuteczne).

Pamiętaj, że Twoje życie i zdrowie jest najważniejsze i żaden ubezpieczyciel nie wymaga, aby za taką cenę ratować samochód.

Jeśli znajdziesz się w centrum działania żywiołu i nie masz możliwości zjechania w bezpieczne (najlepiej zadaszone) miejsce, zadbaj o własne bezpieczeństwo. Przeczekaj nawałnicę i dopiero potem postaraj się zabezpieczyć pojazd, aby nie doszło do jego dalszych uszkodzeń.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Podczas gwałtownej burzy często dochodzi nie tylko do opadów gradu, ale również ulewnego deszczu. Jeżeli zdarzy nam się w takiej chwili utknąć np. na podtapianej drodze, najrozsądniej będzie wyłączyć silnik, aby uniknąć zassania do niego wody (jest to podstawowe wyłączenie odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych).
 • Nie czekając na oględziny rzeczoznawcy, powinniśmy zabezpieczyć samochód, np. przed wlewaniem się do środka wody. Warto także od razu sporządzić dokumentację fotograficzną. Przyjmijmy zasadę, że im więcej zdjęć, tym lepiej.
 • Warto od razu zorientować się, w jaki sposób należy zgłosić szkodę – możemy zadzwonić do ubezpieczyciela i zapytać, jak powinna wyglądać taka procedura. Przy okazji uzyskamy informację, w jakim rekomendowanym przez towarzystwo warsztacie naprawimy bezgotówkowo uszkodzone auto.
 • Każde towarzystwo może wyznaczać inny termin zgłoszenia szkody. Z niektórymi ubezpieczycielami należy np. skontaktować się przed upływem 7 dni, są jednak i tacy, którzy wymagają przekazania informacji o zdarzeniu niezwłocznie.

Terminy zgłoszenia szkody z polisy AC

Allianz

4 dni

Benefia 

3 dni

Beesafe

niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 5 dni

Generali

7 dni

mtu24

niezwłocznie

Link4

24 godziny od powzięcia informacji o zaistniałej szkodzie

PZU

w Polsce 7 dni, za granicą 7 dni od dnia powrotnego przekroczenia granicy RP lub 3 dni jeśli zaistniała konieczność korzystania z pomocy PZU przed powrotem do RP

Uniqa

7 dni

Warta

7 dni

TUZ Ubezpieczenia 

7 dni

* informacja aktualna 13.06.2022 r.

 • Jeżeli do uszkodzenia auta dojdzie podczas naszej nieobecności, postarajmy się poinformować ubezpieczyciela o szkodzie możliwie jak najszybciej po jej stwierdzeniu – towarzystwo nie może w takim przypadku odmówić likwidacji szkody z powodu niedotrzymania terminu zgłoszenia szkody.
 • Po zgłoszeniu szkody, bardzo prawdopodobne, że będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Żywioł może spowodować straty u wielu ubezpieczonych osób, a to może być przyczyną np. opóźnienia w przyjeździe rzeczoznawcy. Uwaga! Ubezpieczyciel, niezależnie od ilości otrzymanych zgłoszeń, powinien zareagować na naszą wiadomość o szkodzie w terminie podanym w OWU.
 • Jeżeli po gradobiciu dojdzie do niewielkich uszkodzeń auta, niektóre towarzystwa mogą zaproponować nam tzw. szybką likwidację szkody, czyli wypłatę należnego odszkodowania np. po telefonicznym lub mailowym ustaleniu jego wartości, z pominięciem wizyty mobilnego eksperta reprezentującego ubezpieczyciela.
Nie naprawiaj samochodu na własną rękę bez uprzednich ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym. Może się to zakończyć nawet odmową wypłaty odszkodowania.

Jak zgłosić reklamację w związku z zaniżonym odszkodowaniem?

Jeżeli proponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe kwota odszkodowania jest w naszej ocenie zbyt niska, możemy odwołać się od jego decyzji - najlepiej pisemnie. W załączniku warto wysłać np. kalkulację dotyczącą naprawy otrzymaną od warsztatu samochodowego lub opinię niezależnego eksperta. W drugim przypadku warto jednak uwzględnić, że sami będziemy musieli pokryć koszty jego pracy, a ubezpieczyciel i tak może nie przychylić się do naszego wniosku.

Odmowna decyzja towarzystwa nie oznacza dla nas zamknięcia sprawy – pozostaje nam jeszcze złożenie wniosku o interwencję do Rzecznika Finansowego i/lub droga sądowa.

Zanim rozpoczniemy walkę o wyższe odszkodowanie sprawdźmy dokładnie w OWU, na jakich warunkach zawarliśmy umowę AC. Niektóre jej postanowienia mogą uprawniać towarzystwo do obniżenia należnej nam kwoty, np.:

 • redukcyjna suma ubezpieczenia (jeśli auto było naprawiane z AC w tym samym roku polisowym, maksymalna wartość odszkodowania będzie pomniejszona o poniesione wcześniej przez towarzystwo koszty),
 • udział własny (od przyznanej wartości świadczenia zostanie odliczona ustalona w umowie AC kwota),
 • amortyzacja części (ubezpieczyciel uwzględnia wiek pojazdu i zmniejsza o określony procent należne odszkodowanie za części przeznaczone do wymiany).

Kiedy towarzystwo może odmówić wypłaty z AC po gradobiciu?

Czasami zdarza się, że ubezpieczyciel, pomimo zawarcia umowy AC, odmawia wypłaty odszkodowania. Niestety, często winę za to ponosi sam kierowca ubezpieczonego pojazdu.

Jak się okazuje, argument towarzystwa, że „ubezpieczający nie użył dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów”, to nie jedyny powód wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel może dołożyć starań w celu sprawdzenia okoliczności powstania szkody.

Negatywnego rozpatrzenia wniosku o likwidację szkody powinni spodziewać się m.in. kierowcy, którzy w chwili powstania szkody byli pod wpływem alkoholu, narkotyków lub umyślnie przyczynili się do powstania szkody. Warto więc mieć na uwadze także te okoliczności, w przypadku domagania się wypłaty odszkodowania z posiadanej polisy.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Co warto wiedzieć

 1. W związku ze zmianami klimatycznymi coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe.
 2. Grad może być przyczyną poważnych uszkodzeń pojazdu. Koszt naprawy wybranych szkód jest niejednokrotnie liczony w tysiącach złotych, może również przewyższyć wartość pojazdu.
 3. Aby ubezpieczyć się przed skutkami zjawisk atmosferycznych, należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie AC, AC mini lub ubezpieczenie szyb.
 4. Zakres ubezpieczenia nie jest odgórny i zależy od oferty ubezpieczyciela. Informacje o zakresie ochrony znajdują się w OWU każdej polisy.
 5. Pomimo konieczności dołożenia starań w celu zabezpieczenia mienia, w pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Ubezpieczyciel nie może zakwestionować wypłaty odszkodowania, gdy przeciwdziałanie szkodzie narażałoby nasze zdrowie i życie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki jest zakres ochrony z AC w kontekście zjawisk atmosferycznych?

  Nie ma jednolitego zakresu ochrony. Ubezpieczyciel w OWU wymienia konkretne zdarzenia atmosferyczne, które są objęte ochroną w ramach wykupionego ubezpieczenia. Zazwyczaj wśród zjawisk atmosferycznych wymienia się: huragan, trąbę powietrzną, grad, uderzenie pioruna, lawinę, osunięcie się ziemi, pożar i trzęsienie ziemi.

 2. Czy OC chroni przed skutkami gradobicia?

  Nie. Zasadniczo polisa OC dotyczy roszczeń wobec szkód wyrządzonych przez nasz pojazd, których dochodzić mogą osoby trzecie (poszkodowane). Jeżeli chcemy ochronić nasze auto przed skutkami gradu, najlepiej wykupić ubezpieczenia autocasco.

 3. Czy warto kupować autocasco dla starego auta?

  Polisa AC zapewnia ochronę w razie zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży samochodu, dlatego zwykle decydują się na nią posiadacze nowych pojazdów. Właściciele wykupują je jednak także dla starszych aut, zwłaszcza wtedy gdy te są szczególnie narażone na szkody (parkowanie na ulicy lub na ogólnodostępnym parkingu).

 4. Czy można ubezpieczyć samochód od gradobicia?

  Tak. Jednak nie będzie to polisa obejmująca ochroną wyłącznie skutki gradobicia. Właściciel pojazdu może wykupić ubezpieczenie autocasco w tzw. wersji pełnej, czyli gwarantujące wypłatę odszkodowania lub naprawę pojazdu po zaistnieniu wielu nieprzewidzianych sytuacji, np. po kolizji, kradzieży, aktach wandalizmu i oczywiście działaniu żywiołów (w tym opadów gradu). Niektórzy ubezpieczyciele proponują także swoim klientom minicasco (AC mini, smart casco). Taka polisa również może chronić od gradobicia (należy to sprawdzić, ponieważ taka ochrona nie zawsze jest w standardzie), ale podobnie jak w przypadku pełnego AC – nie tylko od gradu, ale od działania każdego żywiołu.

 5. Jak zabezpieczyć auto przed gradem?

  Najskuteczniejszym zabezpieczeniem samochodu przed gradobiciem jest oczywiście skorzystanie z garażu, wielopoziomowego parkingu lub chociażby zaparkowanie pod zadaszeniem (np. na stacji paliw). Ochronimy w ten sposób przynajmniej dach, czyli tę część samochodu, której naprawa uszkodzeń po gradobiciu jest zazwyczaj najbardziej kosztowna. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. W kulminacyjnym momencie gradobicia (jeśli nie mamy możliwości zjechania samochodem w bezpieczne/zadaszone miejsce) pozostaje nam tylko ewentualnie położenie dowolnej osłony na aucie, np. koca, maty czy nawet dywaników podłogowych. Na taką okoliczność można również zaopatrzyć się w specjalne pokrowce, które posiadają kilka warstw amortyzujących uderzania gradu.