Uszkodzenie szyby może powstać w ułamku sekundy, a jego likwidacja stanowić poważne obciążenie dla portfela kierowcy. Jak działa ubezpieczenie szyb i którą polisę wybrać, by zakres ubezpieczenia był wystarczający?

O ile obowiązkowe OC zapewnia kierowcom ochronę przed roszczeniami osób trzecich, o tyle nie dotyczy pomocy, gdy to ich pojazd ucierpi. A o takie uszkodzenie jak pęknięcie czy odpryśnięcie szyby, faktycznie nietrudno. Chcąc zabezpieczyć się przed koniecznością samodzielnego płacenia za naprawę lub wymianę szyby, właściciele mają pojazdów dwie opcje: wykupić autocasco i/albo osobną ochronę szyb. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym drugim rozwiązaniu.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

W jaki sposób najczęściej dochodzi do uszkodzenia szyby?

Szyba samochodu może zostać uszkodzona na wiele sposobów – na skutek nieuwagi kierowcy, warunków atmosferycznych, a nawet nawierzchni drogi. Do tych najczęstszych zalicza się:

 • stłuczkę drogową – szkło nie należy do najtrwalszych materiałów i potrafi pęknąć nawet przy uderzeniu o niewielkiej sile,
 • jazdę po szutrowej drodze – żwir i drobne kamienie mogą wystrzelić spod kół Twojego lub jadącego przed tobą samochodu,
 • niebezpieczną pogodę – padający grad, sople lodu oderwane od dachu budynku, spadające gałęzie albo drobne przedmioty niesione przez silny wiatr mogą naruszyć integralność szyby,
 • działanie osób trzecich – mogą to być zarówno nieostrożnie bawiące się dzieci, jak i złodzieje chcący ukraść coś ze środka lub wandale szukający obiektu, który mogą zniszczyć,
 • niewłaściwą pielęgnację – mowa tu, chociażby o myciu szyb środkami nieprzeznaczonymi do tego delikatnego materiału, np. mocno kwasowymi preparatami, przy których użyciu usuwa się ślady much z felg.

Czy można jeździć samochodem z pękniętą szybą?

Uszkodzenie szyby nie jest jedynie problemem natury estetycznej. To poważne ograniczenie widoczności dla kierowcy, które może skutkować zagrożeniem dla niego oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym poruszanie się samochodem z uszkodzoną szybą jest w Polsce zakazane. Reguluje to ustawa Prawo o ruchu drogowym, a dokładnie art. 66, w którym znajdziesz następującą informację:

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Miej na uwadze to, że nawet niewielkie pęknięcie szyby może przekształcić się w uszkodzenie zagrażające Twojemu bezpieczeństwu. Wystarczy zmiana temperatury powietrza lub pęd powietrza podczas szybkiej jazdy, a „pajęczynka” na szkle pogłębi się, osłabiając całą taflę.

Co grozi za jazdę autem z uszkodzoną szybą? Mandat w wysokości do 500 zł, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu do czasu naprawienia usterki. Takie uszkodzenie uniemożliwia też uzyskanie pozytywnego wyniku badania technicznego, a to oznacza zakaz legalnego poruszania się po polskich drogach.

Jak się zachować, gdy szyba zostanie uszkodzona podczas jazdy samochodem, np. na skutek odpryśnięcia kamienia spod koła pojazdu znajdującego się przed Tobą? Jeśli szkoda jest niewielka i nie utrudnia pola widzenia w znaczący sposób, spróbuj dojechać do najbliższego warsztatu. W przypadku dużego uszkodzenia, które zagraża bezpieczeństwu na drodze, konieczne jest skorzystanie z usługi holowania.

Przykład: Pani Patrycja wykupiła usługę assistance jako dodatek do standardowego ubezpieczenia OC. Skorzystała z niej wtedy, gdy szyba w jej samochodzie została uszkodzona na parkingu, z dala od miejsca zamieszkania. Wystarczył tylko jeden telefon do ubezpieczyciela, a już w krótkim czasie jego przedstawiciel pojawił się na miejscu i odholował auto pani Patrycji do warsztatu, w którym wymieniono szybę na nową. Jako że holowanie zmieściło się w limicie kilometrów gwarantowanych przez ubezpieczyciela, nie zapłaciła za to ani grosza.

Co opłaca się bardziej: naprawiać starą szybę czy wymienić na nową?

Wymiana całej szyby (szczególnie czołowej) na pewno nie jest tania. Z tego powodu kierowcy często starają się tego uniknąć i decydują się jedynie na naprawę uszkodzenia. W rzeczywistości jest to możliwe tylko wtedy, gdy są spełnione następujące warunki:

 • średnica odprysku nie przekracza 5-20 mm,
 • uszkodzenie nie znajduje się w polu widzenia kierowcy (22-centymetrowy obszar między kolumną kierownicy a polem działania wycieraczek),
 • rysa jest zlokalizowana w odległości większej niż 10 cm od brzegu szyby,
 • uszkodzenie jest dość świeże.

W takiej sytuacji uszkodzone miejsce zostanie wzmocnione żywicą, utwardzone lampą UV, a następnie wypolerowane. W efekcie po pęknięciu nie pozostanie nawet ślad.

Jeśli jednak zaistnieje choć jedna z wyżej wymienionych przesłanek, szyba kwalifikuje się już tylko do wymiany. Warto się też na to zdecydować, gdy szyba:

 • jest już stara, wysłużona i pokryta widocznymi, głębokimi rysami (np. od wycieraczek),
 • została potraktowana środkami chemicznymi, które widocznie naruszyły jej powierzchnię,
 • rozwarstwiła się na skutek dużej różnicy temperatur między wnętrzem auta a otoczeniem zewnętrznym,
 • uszkodziła się z powodu złego montażu.

Można zachować naklejkę rejestracyjną, jeśli wymieniamy czołową szybę auta. Specjaliści pracujący w warsztacie mają sposoby na jej bezpieczne odklejenie i przyklejenie na nowej szybie – bez obawy o uszkodzenie. Nie jest to jednak standardem, zatem warto zapytać o to w konkretnym warsztacie, w którym naprawiasz samochód.

Ile zapłacisz za wymianę lub naprawę szyby?

Jak już wspomnieliśmy, naprawa szyby może słono kosztować. Wszystko zależy oczywiście od konkretnej szyby, ale ceny za tę usługę wahają się w granicach:

 • 100-150 zł – szyba czołowa,
 • 50-70 zł – szyba boczna,
 • 150 zł – szyba tylna.

Na koszt wymiany szyby samochodowej wpływają także marka i model auta. Im mniej popularnym samochodem jeździsz, tym więcej zapłacisz – bo sprowadzenie odpowiedniej szyby nie będzie takie proste.

W skład ostatecznej ceny nie wchodzi jednak tylko koszt zakupu szyby, ale też roboczogodziny pracowników warsztatu, a ich liczba może być różna w zależności od konkretnego pojazdu. W jednym wymiana szyby przebiega błyskawicznie, w drugim, ze względu na skomplikowaną konstrukcję, stanowi długi proces.

Czy opłaca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb?

Niestety, standardowe ubezpieczenie auta nie zawsze obejmuje szkody dotyczące szyb. Jeśli chcesz mieć pewność, że w razie potrzeby na pewno otrzymasz pomoc od ubezpieczyciela, powinieneś zakupić osobny, nieobligatoryjny produkt, czyli ubezpieczenie szyb, oferowany przez dużą grupę ubezpieczycieli. Tylko to daje największą ochronę przed tym, byś nie musiał pokrywać kosztu naprawy szyby z własnej kieszeni.

Od czego chroni ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb zapewnia właścicielowi pojazdu pełną ochronę przed uszkodzeniami szyb powstałymi na skutek różnych rodzajów działań, na które nie zawsze ma wpływ. Do sytuacji objętych ochroną ubezpieczeniową należą przede wszystkim zdarzenia:

 • losowe (np. gałęzie spadające z drzewa albo drobne przedmioty uniesione przez silny wiatr),
 • pogodowe (np. grad),
 • będące następstwem szkód własnych (np. kolizji drogowych),
 • spowodowane przez osoby trzecie (np. w wyniku włamania lub aktu wandalizmu).

Do jakich kierowców jest kierowana oferta ubezpieczenia szyb samochodu?

Chociaż z dobrowolnego ubezpieczenia szyb może skorzystać każdy właściciel pojazdu, to jednak oferta towarzystw jest szczególnie korzystna dla pewnej konkretnej grupy. Stanowią ją ci, którzy intensywnie korzystają z samochodu i pokonują nim dużo kilometrów, jednak nie mogą (lub nie chcą) skorzystać z ochrony zapewnianej przez pełne AC. Na pewno przyda się również kierowcom, którzy nie dysponują garażem i zostawiają auto na noc na niestrzeżonym parkingu przy ulicy, wzdłuż linii drzew, które stwarzają niebezpieczeństwo w razie niesprzyjających warunków pogodowych.

Na jaki zakres ochrony możesz liczyć, mając ubezpieczenie szyb?

To, w jaki sposób zostanie zlikwidowana szkoda szybowa, zależy od warunków przedstawionych w OWU konkretnego ubezpieczyciela. On ma decydujący wpływ na to, czy uszkodzenie nadaje się do naprawy, czy też zostanie przeprowadzona wymiana szyby na nową. Zazwyczaj po stronie towarzystwa jest też wybór warsztatu, w którym zostanie zlikwidowana szkoda. Samo rozliczenie za usługę najczęściej przebiega w stu procentach bezgotówkowo.

Nie wszyscy ubezpieczyciele pokrywają koszt holowania auta do warsztatu w sytuacji, gdy uszkodzenie szyby uniemożliwia prowadzenie pojazdu, a także koszt parkingu strzeżonego, jeśli ubezpieczyciel nie jest w stanie zlikwidować szkody od ręki. O te kwestie najlepiej zapytać jeszcze przed podpisaniem umowy, aby mieć pełny obraz ewentualnych kosztów dodatkowych.

Jakie ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela obowiązują w ochronie szyb?

Szukając skutecznej ochrony szyb, warto zwrócić uwagę na następujące zapisy w umowie

 • suma ubezpieczenia – koszt wymiany szyb w samochodzie w ciągu całego roku nie może przekroczyć ustalonej w umowie sumy ubezpieczenia. Ubezpieczyciele proponują zazwyczaj od 2 do 6 tys. złotych. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej dla właściciela auta;
 • udział własny – procentowy procent kosztów (od 10 do 40% i więcej), które musi ponieść właściciel pojazdu. Towarzystwa często wprowadzają go w przy drugiej i każdej kolejnej szkodzie, ale może też obowiązywać przy każdej. Najkorzystniejsze ubezpieczenie szyb zakłada brak udziału własnego;
 • rodzaje szyb – ochrona nie dotyczy zwykle szyberdachu oraz szyb panoramicznych;
 • limit wiekowy pojazdu – ubezpieczenie szyb nie jest dostępne dla starszych samochodów. Konkretny limit lat jest różny dla każdego towarzystwa.

Co do wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, wyglądają podobnie jak w przypadku każdego innego produktu ubezpieczeniowego. Szczegóły znajdziesz w OWU swojej polisy.

W jakich towarzystwach można wykupić ubezpieczenie szyb?

Ddatkowe ubezpieczenie szyb jest dostępne w wielu towarzystwach. Ile trzeba zapłacić za ten dodatkowy produkt? Zobaczmy, jak kształtują się ceny OC w pakiecie z ochroną szyb – oto oferty, które znajdziesz w kalkulatorze rankomat.pl.

Przykład: 46-letni pan Wojciech z Grudziądza postanowił zabezpieczyć swojego Citroena C4 z 2020 roku jeszcze lepiej niż dotychczas. Z tego powodu zdecydował się na nowe OC z dodatkowym ubezpieczeniem szyb. Po wyszukaniu ofert w naszym kalkulatorze OC zobaczył następujące propozycje.

Ile kosztuje OC + ubezpieczenie szyb dla 46-latka z Grudziądza?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Proama
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Ile kosztuje OC + ubezpieczenie szyb dla 46-latka z Grudziądza?
Link4
641,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
TUZ TUW
677,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Aviva
689,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Proama
731,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb
Uniqa
795,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Ubezpieczenie szyb

Kalkulacja z 25.02.2022 r., Citroen C4 z 2020 r.

W tej sytuacji pan Wojciech zdecydował się na ofertę Link4 i kupił OC wraz z ochroną szyb.

Jaka oferta ubezpieczenia szyb sprawdzi się w Twoim przypadku?

Wybierając ochronę szyb dla swojego samochodu, zwróć uwagę nie tylko na samą cenę tej polisy, ale przede wszystkim na zakres konkretnej oferty. Jak to wygląda u poszczególnych ubezpieczycieli?

Zakres ochrony ubezpieczenia szyb w różnych towarzystwach 

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zakres ochrony przy ubezpieczeniu szyb

Allianz

– ubezpieczeniu podlegają szyby: czołowa, boczne i tylna

– suma ubezpieczenia: 5 000 zł

– udział własny 500 zł przy drugiej i kolejnych szkodach w szybie czołowej

– likwidacja szkody z użyciem zamiennika

Aviva

– zakres terytorialny: PL

– udział własny 150 zł tylko w szybie czołowej

– brak utraty zniżek z AC

– wymiana na szybę nieoryginalną, tej samej jakości, a jeśli zamienniki nie występują na rynku – pokrycie kosztu wstawienia oryginalnej szyby

– brak sumy ubezpieczenia – pokrywany jest rzeczywisty koszt wymiany szyb

– szkody są raportowane do UFG

Link4

– do OC: wyłącznie z zakupem Smartcasco lub NNW. – dla samochodów od 4 lat i starszych.

– suma ubezpieczenia do 3 000 zł

– przy wymianie szyby czołowej UW 25%

– działa tylko w Polsce

– szkoda jest raportowana do UFG jako szkoda z AC

– bez udziału własnego

Ergo Hestia

– suma ubezpieczenia: 5 000 zł

– udział własny dla szyby czołowej 50 zł

– ubezpieczone szyby: przednia, boczne, tylna

Proama

– suma ubezpieczenia 3 000 zł i nieodnawialna

– przy drugiej i kolejnej szkodzie 40% udział własny bez względu na to, o którą szybę chodzi

You Can Drive

– suma ubezpieczenia: 5 000 zł

– wypłata odszkodowania tylko w razie wypadku, zderzenia ze zwierzęciem, wandalizmu

– udział własny 50 zł bez względu na szybę

– szkody szybowe nie są raportowane do UFG jako szkody Casco

Wiener

– udział własny 25% (szyba czołowa)

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł

– szkoda likwidowana z dodatkowego ubezpieczenia szyb nie będzie miała wpływu na zniżki w Wiener, ale może być potraktowana jako szkoda z AC w innym towarzystwie

Uniqa

– ubezpieczeniem objęte są szyby boczne, tylna i czołowa

– dla samochodów od 0 do 20 lat

– zakres terytorialny: Polska

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł

– brak udziału własnego w przypadku pierwszej szkody, a dla kolejnych 25%

– szkoda szybowa jest raportowana do UFG jako szkoda z AC

mtu24.pl

– suma ubezpieczenia 5 000 zł

– wypłata odszkodowania tylko w razie wypadku, zderzenia ze zwierzęciem, wandalizmu

– udział własny 50 zł bez względu na szybę

– szkody szybowe nie są raportowane do UFG jako szkody Casco

TUZ Ubezpieczenia

– suma ubezpieczenia 2 000 zł, nieodnawialna

– przy drugiej i kolejnych szkodach potrącany udział własny w wysokości 25%

Warta

– dla pojazdów nie starszych niż 20 lat

– zakres terytorialny: Polska

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł, nieodnawialna, bez możliwości doubezpieczenia

– w przypadku drugiej i każdej kolejnej szkody szyby czołowej 30% udziału własnego

HDI

– dla pojazdów nie starszych niż 20 lat

– zakres terytorialny: Polska

– suma ubezpieczenia: 4 000 zł, nieodnawialna, bez możliwości doubezpieczenia

– w przypadku drugiej i każdej kolejnej szkody szyby czołowej 30% udziału własnego

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW

   – suma ubezpieczenia 3 000 zł,

– przy wymianie szyby czołowej udział własny 10%

   – ochrona zniżki na kolejny rok

Źródło: OWU towarzystw ubezpieczeniowych (stan na 25.02.2022 r.).

Czy ubezpieczenie szyb zapewnia gwarancję zachowania zniżek AC?

Ochronę na wypadek uszkodzenia szyb powinno zapewniać klasyczne ubezpieczenie AC. Trzeba jednak pamiętać o tym, że likwidacja szkody z AC wiąże się z utratą wypracowanych zniżek, a tym samym z wyższą ceną w kolejnym roku.

Dodatkowe ubezpieczenie szyb może umożliwić zachowanie zniżek AC w razie ich uszkodzenia. Jednak nie zawsze będzie to możliwe, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa zakres ochrony polis dobrowolnych. Warto więc przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z zapisami zawartymi w OWU.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

AC to dobrowolna polisa, zatem każde towarzystwo może kształtować warunki zgodnie z własną polityką. Można zauważyć trzy różne podejścia ubezpieczycieli:

 • zgłaszanie szkody do UFG bez oznaczenia, z jakiej polisy była likwidowana szkoda – najmniej korzystna dla kierowcy opcja, gdyż w jej wyniku traci zebrane zniżki AC,
 • zgłaszanie szkody do UFG z oznaczeniem, że szkoda była likwidowana z dodatkowej polisy, a nie z AC – w takiej sytuacji kierowca co prawda nie traci zniżek, ale tylko u swojego ubezpieczyciela. Jeśli jednak zdecyduje się nie przedłużać polisy, w innym towarzystwie będzie startować ze zniżkami AC od zera,
 • nieprzypisywanie szkody do konta AC właściciela pojazdu.

Komu opłaca się wykupienie ubezpieczenia szyb?

Podsumowując, dodatkowe ubezpieczenie szyb może się okazać opłacalne dla tych właścicieli pojazdów, którzy:

 • nie mogą kupić pełnego AC, bo mają starszy samochód,
 • nie chcą kupować AC ze względu na zbyt wysoką cenę,
 • co prawda mają AC, ale nie chcą utracić zebranych zniżek.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb znajduje się w ofercie wielu towarzystw. Jak znaleźć to, które będzie najbardziej opłacalne? Skorzystaj z naszego kalkulatora rankomat.pl, w którym błyskawicznie porównasz polisy dostępne u różnych ubezpieczycieli. Nie musisz wychodzić z domu i zajmie Ci to tylko minut – a na pewno ułatwi Ci to podjęcie trafnej decyzji.

Pamiętaj o tym, że – tak jak w przypadku każdego innego produktu ubezpieczeniowego – ochrona szyb powinna być dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Tylko wtedy spełni swoją funkcję zgodnie z przeznaczeniem. Poświęć więc chwilę na wybór dobrej polisy, aby w razie potrzeby móc skorzystać z takiej pomocy, jakiej potrzebujesz.

Co warto wiedzieć?

 1. Ochrona szyb to dodatkowe ubezpieczenie, które można kupić u wielu ubezpieczycieli.
 2. Zapewnia ochronę w przypadku uszkodzenia szyby na skutek różnych działań – atmosferycznych, losowych, a nawet spowodowanych przez osoby trzecie.
 3. Przy zakupie tej polisy trzeba zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, udział własny oraz to, czy szkoda jest raportowana do UFG.
 4. W niektórych przypadkach ochrona szyb pozwala zachować zniżki AC pomimo likwidacji szkody.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie szyb

 1. Ile wynosi udział własny w ubezpieczeniu szyb?

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala go indywidualnie. Zwykle w zależności od ubezpieczyciela od 10% do 40% na szybę czołową i każdą kolejną.

 2. Ile wynosi suma ubezpieczenia szyb?

  Ubezpieczyciele wysokość sumy ubezpieczenia szyb ustalają indywidualnie. Zwykle wynosi od 2000 do 6000 tys. zł w zależności od towarzystwa. Jeśli wartość uszkodzeń będzie wyższa, właściciel samochodu musi pokryć brakującą różnicę z własnej kieszeni.

 3. Spod kół jadącego przede mną auta wystrzelił kamień, który uszkodził mi szybę podczas jazdy – jak się zachować?

  Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Oceń sytuację i jeśli tylko nie zagraża to bezpieczeństwu innych uczestników ruchu – zjedź na pobocze i oszacuj straty. Jeśli pęknięcie nie grozi całkowitym stłuczeniem szyby i nie ogranicza Ci widoczności, możesz samodzielnie pojechać autem do warsztatu. Jeśli zajdzie któryś z powyższych warunków, konieczne będzie wezwanie lawety.

 4. To już trzecie uszkodzenie szyby w moim samochodzie – czy mogą liczyć na likwidację szkody z ubezpieczenia szyb?

  Wszystko zależy od tego, jak została skonstruowana umowa i ile kosztuje wymiana szyby w Twoim aucie. Najczęściej ubezpieczyciele nie stosują ograniczeń w liczbie napraw, a ich koszcie. O ile poprzednie szkody nie wyczerpały sumy ubezpieczenia, polisa powinna pokryć i tę. W przeciwnym razie przyjdzie Ci zapłacić za wszystko z własnej kieszeni.

 5. Czy przy likwidacji szyba zostanie wymieniona na oryginalną, czy na zamiennik?

  Towarzystwa zazwyczaj stosują w takich sytuacjach zamienniki, chyba że nie są dostępne dla danego modelu. Informację o tym, czy ubezpieczyciel zakłada korzystanie z oryginalnych części, znajdziesz w OWU