Aby dopisać współwłaściciela samochodu do ubezpieczenia OC, należy w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub aktu darowizny pojazdu, udać się do właściwego wydziału komunikacji i okazać urzędnikowi jeden z tych dokumentów. Następnie mamy 14 dni na zgłoszenie firmie ubezpieczeniowej zmian we własności auta. Zastanawiasz się jak wygląda dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie? Przeczytaj nasz artykuł.

Jednym z najprostszych sposobów obniżenia ceny OC nawet o kilkaset złotych, jest uczynienie współwłaścicielem samochodu doświadczonego kierowcę. Jednocześnie wiąże się to z ryzykiem utraty przez niego wypracowanych przez lata zniżek.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Zwykle na współwłasność samochodu z doświadczonym kierowcą decydują się młodzi posiadacze aut. Nie mając wypracowanych zniżek, są zaliczani przez ubezpieczycieli do tzw. grupy wysokiego ryzyka. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie formalności należy wykonać, aby móc współdzielić pojazd z inną osobą w celu obniżenia ceny OC.

Doświadczony współwłaściciel auta a zniżki w OC – jak to działa?

Zwykle młodzi kierowcy muszą płacić wyższe składki za OC ze względu na tzw. zwyżkę za wiek stosowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Aby obniżyć cenę polisy, warto by współwłaścicielem pojazdu została doświadczona osoba, która od lat jeździ bezkolizyjnie i posiada 60% zniżek. Wówczas opłata za ubezpieczenie samochodu będzie niższa.

Przykład: 21-letni Mariusz z Krakowa kupił pierwszy samochód (Volkswagen Golf z 2008 r.), za którego samodzielne najtańsze ubezpieczenie w kalkulatorze rankomat.pl musiałby zapłacić 2239 zł. Aby obniżyć cenę OC, z pomocą przyszedł mu 60-letni ojciec, który od 10 lat jeździ bezkolizyjnie i posiada pełen pakiet zniżek. W efekcie wysokość składki została obniżona do 1161 zł.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy ze współwłaścicielem auta?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1161,00 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1198,00 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1247,00 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1368,00 zł
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
1412,00 zł
Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy ze współwłaścicielem auta?
You Can Drive
1161,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1198,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1247,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1368,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
1412,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 27.01.2022 r., 21-latek z Krakowa, Volkswagen Golf z 2008 r.

Przykład: 22-letnia Anna z Poznania kupiła pierwszy samochód (Fiat Punto z 2006 r.), którego samodzielne najtańsze ubezpieczenie w kalkulatorze rankomat.pl kosztowałoby 1792 zł. Aby obniżyć cenę OC, współwłaścicielką pojazdu została jej 55-letnia mama, która od 11 lat jeździ bezkolizyjnie i posiada komplet zniżek. Dzięki temu jej córka za polisę zapłaciła 1135 zł.

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy ze współwłaścicielem auta?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1135,00 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
1171,00 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1287,00 zł
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1301,00 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1349,00 zł
Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy ze współwłaścicielem auta?
Link4
1135,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
1171,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1287,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1301,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1349,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 27.012022 r., 22-latka z Poznania, Fiat Punto z 2006 r.

Jakie są wady i zalety współwłasności samochodu?

Największą zaletą współwłasności auta z doświadczonym kierowcą jest oczywiście niższa cena OC. Dodatkowo młodemu współwłaścicielowi samochodu za każdy rok bezkolizyjnej jazdy naliczane są zniżki.

Jeśli jednak dojdzie do kolizji spowodowanej autem, które ma dwóch współwłaścicieli, to obaj stracą część zniżek za bezszkodową jazdę. W efekcie ojciec Mariusza czy mama Anny może stracić część własnej zniżki, którą wypracowali przez lata, chociaż sprawcą wypadku będzie ich syn bądź córka.

Jak dopisać współwłaściciela samochodu?

Jak wygląda dopisanie współwłaściciela pojazdu? Najprościej ustanowić współwłasność auta, sporządzając umowę kupna-sprzedaży pojazdu. W tym celu wystarczy w niej wpisać, że samochód nabywają dwie osoby.

Natomiast, gdy chcemy uczynić np. naszego syna lub córkę współwłaścicielem należącego już do nas samochodu, należy sporządzić akt darowizny. W dokumencie trzeba przekazać część udziałów auta drugiej osobie (zwykle połowę, ale może to być też np. kilka procent, co będzie korzystniejsze podczas rozliczeń z urzędem skarbowym, jeśli darowizna nie dotyczy osób z najbliższej rodziny).

jak dopisać współwłaściciela samochodu

Jak sporządzić akt darowizny samochodu?

Druk aktu darowizny samochodu można pobrać w wydziale komunikacji lub w internecie albo sporządzić go samodzielnie. Dokument powinien zawierać następujące informacje:

 • dane darczyńcy (dotychczasowego właściciela) oraz obdarowanego (nowego współwłaściciela) – imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, numer dowodu osobistego lub paszportu,
 • datę i miejsca zawarcia umowy,
 • oznaczenie stron i określenie stopnia pokrewieństwa,
 • stopień pokrewieństwa,
 • przedmiot darowizny (w przypadku samochodu będzie to marka i model, rok produkcji, nr VIN, pojemność silnika, nr rejestracyjny),
 • wartość samochodu,
 • datę przekazania samochodu,
 • oświadczenie o posiadaniu prawa własności samochodu,
 • oświadczenie darczyńcy o darowaniu samochodu lub jego części,
 • oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny samochodu lub jego części,
 • podpisy darczyńcy i obdarowanego.

Akt darowizny samochodu powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego ze współwłaścicieli pojazdu.

Jak zgłosić darowiznę samochodu w urzędzie skarbowym?

Po sporządzeniu aktu darowizny samochodu należy udać się do urzędu skarbowego, aby zapłacić podatek. Jednocześnie możemy być zwolnieni z tego obowiązku, jeśli umowa została zawarta pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. Należą do nich:

 • żona, mąż,
 • córka, syn, wnuczka, wnuk, prawnuczka, prawnuk,
 • matka, ojciec, babcia, dziadek, prababcia, pradziadek,
 • pasierbica, pasierb,
 • siostra, brat,
 • macocha, ojczym.

Jeśli akt darowizny samochodu został zawarty pomiędzy członkami najbliższej rodziny, wystarczy jedynie wypełnić w urzędzie skarbowym druk SDZ-2.

Uwaga! Obowiązek zgłoszenia w urzędzie skarbowym dotyczy jedynie darowizn, których wartość przekracza w sumie 9637 zł od jednej osoby w ciągu pięciu lat. Co ważne, jeżeli chcemy uniknąć konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn, darowiznę musimy zgłosić w ciągu sześciu miesięcy od daty sporządzenia aktu.

Natomiast gdy osoba obdarowywana samochodem nie jest członkiem naszej najbliższej rodziny lub w ogóle nie jest z nami spokrewniona, to w ciągu 30 dni od daty sporządzenia aktu darowizny musimy zgłosić się do urzędu skarbowego. Należy wypełnić w nim druk SD-3 i liczyć się z koniecznością zapłaty podatku.

Uwaga! Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli wartość darowizny auta nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Dla I grupy podatkowej (np. zięć, synowa, teściowie) jej wysokość wynosi 9637 zł, dla II grupy podatkowej (dalsza rodzina, np. dzieci naszego rodzeństwa) 7276 zł, a dla III grupy podatkowej (osoby niespokrewnione) 4902 zł. Od nadwyżki tych kwot należy zapłacić podatek.

Podatek od czynności cywilnoprawnych dla II grupy podatkowej (dalsza rodzina) wynosi:

 • nadwyżka do 10 278 zł – 7% podatku od nadwyżki,
 • nadwyżka od 10 278 do 20 556 zł – 719,5 zł + 9% podatku od nadwyżki,
 • nadwyżka powyżej 20 556 zł – 1644,5 zł + 12% podatku od nadwyżki.

Podatek dla III grupy podatkowej (osoby niespokrewnione) wynosi:

 • nadwyżka do 10 278 zł – 12% od nadwyżki,
 • nadwyżka od 10 278 do 20 556 zł – 1233,40 zł i 16% podatku od nadwyżki,
 • nadwyżka powyżej 20 556 zł – 2877,90 zł i 20% podatku od nadwyżki.
Uwaga!  Wysokość darowizny to nie całość wartości samochodu, lecz część, którą nam podarowano. Jeżeli jesteśmy współwłaścicielami auta wartego 25 000 zł, a część naszych udziałów wynosi 50%, to opodatkowaniu podlega jedynie 12 500 zł. Z kolei, gdy należy do nas jedynie 10% pojazdu, to wysokość darowizny wynosi 2500 zł.

Warto również wiedzieć, że dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia podział procentowy udziałów współwłaścicieli samochodu. Niezależnie, czy będzie wynosił np. po 50%, bądź 90% do 10%, cena OC zaproponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe będzie taka sama. Znaczenie może mieć również kolejność wpisu właścicieli w dowodzie rejestracyjnym. Korzystniej, aby głównym właścicielem auta był doświadczony kierowca, co może pomóc w obniżeniu kosztów ubezpieczenia auta.

Zgłoszenie współwłasności auta – jakie dokumenty przygotować do wydziału komunikacji?

Poza wizytą w urzędzie skarbowym musimy się również udać do właściwego rejestracji pojazdu wydziału komunikacji. Należy się w nim zjawić w ciągu 30 dni od daty zawarcia aktu darowizny samochodu, aby dopisać współwłaściciela auta w dowodzie rejestracyjnym. W tym celu trzeba okazać urzędnikowi:

 • dokument potwierdzający przeniesienie części własności auta (umowa darowizny lub sprzedaży),
 • dowód rejestracyjny auta,
 • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
 • dowód osobisty lub paszport (jeśli jesteśmy cudzoziemcem spoza UE, musimy zabrać paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu),
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego auta,
 • aktualne ubezpieczenie OC samochodu,
 • w przypadku, gdy jeden ze współwłaścicieli auta prowadzi firmę, powinien przynieść KRS lub zaświadczenie z CEIDG (może być wydruk ze strony internetowej).

W wydziale komunikacji powinni pojawić się obaj współwłaściciele samochodu. Jeśli któryś z nich nie może zjawić się osobiście, może udzielić pisemne pełnomocnictwo innej osobie. Jeżeli pełnomocnikiem jest mąż, żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie lub wnuki – pełnomocnictwo jest bezpłatne. Z kolei, gdy jest nim ktoś inny, w urzędzie musimy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Jeśli po dostarczeniu wszystkich dokumentów urzędnik nie będzie miał do nich żadnych zastrzeżeń, wpisanie nowego współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego pojazdu odbędzie się na miejscu tego samego dnia.

Czy muszę informować ubezpieczyciela o zmianie współwłasności auta?

Zmiana współwłasności auta oznacza konieczność zgłoszenia tego faktu towarzystwu ubezpieczeniowemu w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub aktu darowizny. Jednocześnie ubezpieczyciel może przeprowadzić rekalkulację składki dotychczasowego ubezpieczenia samochodu, czyli ponownie przeliczyć jego wysokość.

Jeśli samochód jest wspólną własnością kilku osób, każda z nich w równym stopniu odpowiada za obowiązek posiadania ważnej polisy OC. W przypadku braku ubezpieczenia pojazdu, na wszystkich współwłaścicieli auta może zostać nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. Uczynienie współwłaścicielem doświadczonego kierowcę może znacznie obniżyć cenę OC.
 2. Zwykle aby uczynić kogoś współwłaścicielem auta, trzeba przygotować akt darowizny pojazdu.
 3. Warto, aby głównym właścicielem auta był doświadczony kierowca.
 4. Członkowie najbliższej rodziny muszą zgłosić darowiznę samochodu w urzędzie skarbowym, jeśli jej wartość przekracza 9637 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dopisanie współwłaściciela samochodu do ubezpieczenia OC

 1. Kiedy warto dopisać współwłaściciela samochodu do ubezpieczenia OC?

  Jeśli np. chcemy, aby młody i niedoświadczony kierowca, który od niedawna ma prawo jazdy, płacił mniej za zakup polisy OC. Wysokość składki można obniżyć, gdy współwłaścicielem pojazdu zostanie osoba mająca wypracowane wieloletnie zniżki.

 2. Czy dodatkowy użytkownik samochodu gromadzi zniżki OC?

  Nie. Jeśli np. dodatkowym użytkownikiem samochodu rodzica jest młody i niedoświadczony kierowca, to nie gromadzi on na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę. Aby było to możliwe, konieczne jest ustanowienie go współwłaścicielem pojazdu.

 3. Czy po szkodzie zniżki tracą wszyscy współwłaściciele samochodu?

  Tak. Jeśli jeden ze współwłaścicieli spowoduje wypadek lub kolizję drogową, to wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę straci również drugi z nich.

 4. Ilu może być współwłaścicieli samochodu?

  Auto może mieć więcej współwłaścicieli niż dwie osoby, np. trzy lub cztery. Ważne, aby informacja o tym znajdowała się we wszystkich dokumentach związanych z pojazdem, jak umowa kupna-sprzedaży, akt darowizny, dowód rejestracyjny czy polisa OC.