Personalizacja samochodu jest możliwa nie tylko na etapie jego zakupu, ale również podczas rejestracji. Indywidualne tablice rejestracyjne, bo o nich mowa, pozwalają wyróżnić auto wśród innych pojazdów. Poznaj zasady, o jakich musisz pamiętać, występując o wydanie tablic indywidualnych.

Auto można spersonalizować na wiele sposobów. Nie zawsze oznacza to tuning czy ingerencję w konstrukcję pojazdu. Dobrym przykładem są indywidualne tablice rejestracyjne, które mimo że nie są nowością, to nie cieszą się specjalnie dużą popularnością. Dla właścicieli samochodów osobowych i motocykli to dobra wiadomość – mają oni szansę na uzyskanie tablicy rejestracyjnej o ciekawej, przykuwającą wzrok treści. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jakie są rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce? 

Aby pojazd został dopuszczony do ruchu, musi zostać zarejestrowany i zaopatrzony w tablice rejestracyjne. Jednak nie trzeba być doświadczonym kierowcą, żeby zauważyć, że po polskich drogach poruszają się samochody z tablicami o różnych kolorach tła i znaków. Jakie są rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce? Podziału można dokonać, biorąc pod uwagę m.in. rodzaj pojazdu.

Tablice rejestracyjne – podział ze względu na rodzaj pojazdu:

  • tablice rejestracyjne zwyczajne;
  • tablice rejestracyjne tymczasowe;
  • tablice rejestracyjne zabytkowe;
  • tablice rejestracyjne dyplomatyczne;
  • tablice rejestracyjne dla pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym;
  • tablice rejestracyjne profesjonalne;
  • tablice rejestracyjne tymczasowe badawcze;
  • tablice rejestracyjne indywidualne.

Tablice rejestracyjne można również sklasyfikować, uwzględniając ich wymiary. Tablice samochodowe dzieli się na jednorzędowe, jednorzędowe zmniejszone i dwurzędowe, podczas gdy tablice motocyklowe są zawsze dwurzędowe.

Więcej na temat rodzaju i oznaczeń tablic rejestracyjnych przeczytasz w artykule Polskie tablice rejestracyjne w 2023 roku

Jednorzędowe tablice zmniejszone nie podlegają personalizacji. Ma to związek z niewielką liczbą miejsca na wytłoczenie numeru rejestracyjnego (4 znaki) – dopuszczalny jest wyłącznie standardowy wyróżnik.

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne?

Definicja indywidualnych tablic rejestracyjnych może brzmieć następująco: to tablice rejestracyjne ze spersonalizowanym numerem rejestracyjnym wskazanym przez właściciela pojazdu. Indywidualne tablice rejestracyjne są wydawane na wniosek, a od standardowych tablic różnią się nie tylko treścią, ale również ceną – są one droższe. 

Numer rejestracyjny wytłoczony na indywidualnej tablicy rejestracyjnej zawsze jest czarny, podczas gdy tło tablicy może być białe lub zielone. Zasady są następujące:

  • zielono-czarna indywidualna tablica rejestracyjna (zielone tablice rejestracyjne) – jest wydawana wyłącznie właścicielom pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym;
  • biało-czarna indywidualna tablica rejestracyjna – to uniwersalna tablica, która jest wydawana właścicielom pozostałych pojazdów.

Indywidualne tablice rejestracyjne są wydawane wyłącznie dla określonych pojazdów, np. samochodów osobowych. Wydziały komunikacji nie wydają tablic z wyróżnikiem m.in. dla przyczep czy ciągników rolniczych.

Indywidualne tablice rejestracyjne nie są dostępne dla właścicieli aut zabytkowych. Takie pojazdy otrzymują charakterystyczne tablice, które mają nie tylko odrębną kolorystykę, ale również symbol pojazdu zabytkowego.

Indywidualne tablice rejestracyjne – jakie są zasady tworzenia numeru?

Zasady tworzenia numerów widniejących na tablicach rejestracyjnych określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. W przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych obowiązują następujące reguły:

  • 2 pierwsze znaki (litera i cyfra) to wyróżnik województwa – przykładowo B0 lub P8;
  • kolejne znaki (3-5) to indywidualny wyróżnik pojazdu, przy czym nie muszą być to same litery – dwa ostatnie znaki mogą być cyframi. 

Wyróżniki województw na indywidualnych tablicach rejestracyjnych 

WojewództwoWyróżnikWojewództwoWyróżnik
DolnośląskieD0-D9 i V0-V9PodkarpackieR0-R9, Y0-Y9
Kujawsko-pomorskieC0-C9PodlaskieB0-B9 
LubelskieL0-L9PomorskieG0-G9 i X0-X9
LubuskieF0-F9ŚląskieS0-S9 i I0-I9
ŁódzkieE0-E9ŚwiętokrzyskieT0-T9 
MałopolskieK0-K9 i J0-JWarmińsko-mazurskieN0-N9 
MazowieckieW0-W9 i A0-A9WielkopolskieP0-P9 i M0-M9
OpolskieO0-09ZachodniopomorskieZ0-Z9

Co nie może znajdować się na indywidualnej tablicy?

Decydując o wyróżniku, musisz pamiętać o pewnych ograniczeniach, które wynikają wprost z przepisów. O czym mowa? Na indywidualnej tablicy rejestracyjnej nie może znaleźć się wyraz, skrót lub określenie, które są obraźliwe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Przykład: Przeglądając przykładowe indywidualne tablice rejestracyjne, można natknąć się na następujące wyróżniki: „K0 BIETA”, „G0 OOOOL” czy „S1 LNY”. Kierowca, który zgłasza jako wyróżnik „D3 BIL”, najpewniej napotka opór ze strony urzędników. 

Jak sprawdzić dostępność indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Chcesz wyróżnić swój pojazd i zamierzasz wnioskować o indywidualne tablice rejestracyjne? Najpewniej masz już pomysł na wyróżnik. Pozostaje jeszcze sprawdzić, czy nie został on już wykorzystany. Jeżeli będzie on „zajęty”, urzędnicy odmówią wydania tablic – konieczne będzie wybranie innego wyróżnika. Co jednak ważne, nie trzeba czekać na decyzję pracownika wydziału komunikacji – dostępność wyróżnika można sprawdzić jeszcze przed złożeniem kompletu dokumentów. Jak?

Dostępność indywidualnej tablicy rejestracyjnej można sprawdzić za pośrednictwem:

  • strony internetowej wydziału komunikacji – niektóre miasta, np. Poznań (https://www.poznan.pl/mim/eurzad/tablice_indywidualne.html) czy Wrocław (https://wyszukiwarkaitr.cui.wroclaw.pl/), uruchomiły służące temu wyszukiwarki;
  • wyszukiwarki zamieszczonej na Wortalu Polskie Tablice Rejestracyjne (https://wptr.pl/dobazy/expind.php?) – wyszukiwarka ta została stworzona przez internetową społeczność.

Jak wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne?

Aby otrzymać indywidualne tablice rejestracyjne, należy złożyć wniosek w wydziale komunikacji wraz z wymaganymi załącznikami i potwierdzeniem wniesienia opłaty. We wzorze wniosku, który można pobrać m.in. ze strony internetowej www.gov.pl, znajduje się pole przeznaczone na podanie wyróżnika – jak na poniższym obrazie: 

wniosek o tablice rejestracyjne indywidualne Indywidualne tablice rejestracyjne można uzyskać nie tylko podczas rejestracji (przerejestrowania) pojazdu. Wniosek możesz złożyć np., gdy aktualne tablice są nieczytelne – wówczas konieczna jest wymiana tablic, co wiąże się z możliwością wnioskowania o tablice indywidualne. 

Jaki jest czas oczekiwania na indywidualne tablice rejestracyjne?

Tablice z wyróżnikiem wskazanym przez właściciela pojazdu muszą zostać wyprodukowane – nie są one wydawane od razu. Ile trzeba czekać na indywidualne tablice rejestracyjne? Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach można przeczytać, że średni czas oczekiwania na takie tablice wynosi ok. 3 tygodnie. 

Ponieważ indywidualnych tablic rejestracyjnych nie można uzyskać podczas pierwszej wizyty w wydziale komunikacji, właściciel pojazdu może otrzymać tablice tymczasowe – będzie z nich korzystał do chwili odbioru tablic z indywidualnym wyróżnikiem.

Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne?

Tablice indywidualne są dużo droższe niż standardowe tablice rejestracyjne – komplet samochodowych tablic z indywidualnym wyróżnikiem kosztuje 1000 zł, z kolei jedna indywidualna tablica motocyklowa to wydatek rzędu 500 zł. Co ciekawe, opłata za wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych nie zmieniła się od momentu ich wprowadzenia, czyli od 1 maja 2000 r. Niekiedy też, o czym przeczytasz niżej, tablice indywidualne można otrzymać bez ponoszenia opłaty.

Chcesz zamówić indywidualne tablice rejestracyjne? Pamiętaj, że to tylko jeden z kilku elementów składających się na opłatę za rejestrację pojazdu. Do kosztu doliczyć trzeba opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł), pozwolenia czasowego (13,50 zł) i nalepki legalizacyjnej (12,50 zł). 

Rejestracja samochodu wiąże się też z innymi kosztami – mowa o ubezpieczeniu OC. Właściciele nowych aut muszą kupić je najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Osoby, które nabyły używany samochód, najczęściej przejmują polisę po poprzednim właścicielu. Ubezpieczenie to wygaśnie w dniu wskazanym w umowie, o czym kierowcy często zapominają, narażając się w ten sposób na karę z UFG

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi po sprzedaży auta?

Tablice rejestracyjne – podobnie jak ubezpieczenie OC – są przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. Stąd też sprzedając samochód posiadający indywidualne tablice rejestracyjne, musisz liczyć się z tym, że zechce z nich korzystać nabywca auta.

Od 31 stycznia 2023 roku przerejestrowanie auta zarejestrowanego w Polsce nie wymaga już zmiany tablic, bez względu na to, w którym województwie mieszka nowy właściciel – można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny.

W praktyce oznacza to, że w wyżej opisanej sytuacji za tablice indywidualne nie trzeba płacić. Aby jednak urzędnik zgodził się na pozostawienie tablic indywidualnych, muszą one być utrzymane w należytym stanie, czytelne i przede wszystkim zgodne z przepisami. 

Tablice indywidualne – sposób na wyróżnienie firmy?

Z tablic indywidualnych może skorzystać każdy właściciel auta osobowego czy motocykla. Jak podkreślają urzędnicy, wnioski dotyczą różnych pojazdów – zarówno modeli popularnych marek, jak i tych, które są rejestrowane rzadko. Na tablice indywidualne decydują się jednak nie tylko osoby prywatne – z tej możliwości korzystają też firmy. Dla nich to sposób na:

  • wyróżnienie pojazdu – często wyróżnikiem jest nazwa firmy, a auto dodatkowo zostaje oklejone materiałami reklamowymi;
  • zwiększenie świadomości marki – auta firmowe są użytkowane bardzo intensywnie i często poruszają się po drogach w godzinach szczytu.

Zależy Ci na anonimowości? Tablice indywidualne wciąż są stosunkowo rzadko spotykane i stąd też ich treść zapada w pamięć. Jeżeli nie chcesz stawać się obiektem zainteresowania, pozostań przy standardowym wyróżniku. 

Co warto wiedzieć

  • Indywidualne tablice rejestracyjne to jeden z typów tablic rejestracyjnych przeznaczonych dla aut osobowych i motocykli. 
  • Właściciel pojazdu ma do zagospodarowania od 3 do 5 znaków – 2 pierwsze znaki to wyróżnik województwa. 
  • Na indywidualnych tablicach rejestracyjnych nie mogą znaleźć się słowa obraźliwe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego. 
  • Za tablice indywidualne trzeba zapłacić 1000 zł, ale niektórzy kierowcy mogą je przejąć za darmo. 
  • Sprzedając auto, właściciel nie może zachować indywidualnych tablic dla kolejnego pojazdu – tablice może przejąć nabywca.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Kto nie musi płacić za tablice indywidualne?

    Osoba, która zakupiła używany samochód z takimi tablicami – może ona zdecydować, że będzie korzystać z indywidualnego wyróżnika. Gdyby nabywca chciał stworzyć własny wyróżnik, będzie musiał zapłacić 1000 zł oraz standardowe opłaty pobierane podczas rejestracji pojazdu.

  2. Ile znaków pomieści indywidualna tablica rejestracyjna?

    Na indywidualnej tablicy rejestracyjnej przewidziano miejsce na 7 znaków. Dwa pierwsze znaki wykorzystuje wydział komunikacji, a pozostałe 5 znaków pozostaje do dyspozycji kierowcy. W dwóch ostatnich polach – zamiast liter – mogą znaleźć się cyfry. 

  3. Czy tablice indywidualne są bardzo popularne?

    Jeżeli spojrzeć na liczbę wszystkich zarejestrowanych pojazdów, to nie można powiedzieć, że indywidualne tablice rejestracyjne są szczególnie popularne. Przykładowo w ciągu pierwszych 14 lat dostępności tego rozwiązania w województwie pomorskim wydano ok. 3500 takich tablic.