Polacy wciąż chętnie kupują auta za granicą, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii czy Holandii. Każdy samochód sprowadzony z zagranicy trzeba jednak zarejestrować, a to wiąże się z formalnościami. Jakimi konkretnie?

Jak rejestracja samochodu z zagranicy wypada w statystykach? Z raportu IBRM SAMAR wynika, że w całym 2023 roku Polacy sprowadzili z innych krajów 805 775 pojazdów. W samym grudniu 2023 zarejestrowano natomiast w Polsce 61 419 samochodów osobowych i dostawczych o masie poniżej 3,5 tony pochodzących z zagranicy. Daje to wzrost o ok. 12% względem grudnia 2022 roku.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Samochody sprowadzane z zagranicy zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, często mają bogate wyposażenie, a ceną nie odbiegają znacznie od aut, jakie można kupić w krajowych komisach. Nic zatem dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Jeżeli również Ty zdecydowałeś się na samochód z zagranicy, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Tłumaczymy krok po kroku, jakich formalności trzeba dopełnić, aby zarejestrować i legalnie poruszać się takim autem po polskich drogach.

Zakup samochodu z zagranicy - o czym warto pamiętać przed rejestracją?

Rejestracja samochodu z zagranicy to ostatni krok do tego, aby móc bez przeszkód cieszyć się z nowego nabytku. Z reguły to właśnie poszukiwania odpowiedniego pojazdu zajmują najwięcej czasu. Na co powinieneś zwrócić uwagę, w przypadku pojazdu sprowadzonego z innego kraju?

Oto kilka wskazówek, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko nietrafionego zakupu:

  1. Sprawdź pojazd pod względem technicznym. Skorzystaj przy tym z pomocy fachowca – opłać przegląd samochodu w wybranym warsztacie.
  2. Zweryfikuj historię samochodu. Za pomocą usługi HistoriaPojazdu.gov.pl sprawdzisz m.in., czy auto nie było wcześniej wykorzystywane w celach zarobkowych (np. jako taxi) i czy nie zostało skradzione - mówiąc krótko, czy nie została przekłamana historia tego pojazdu.
  3. Upewnij się co do historii szkód. Nie wierz w zapewnienia sprzedawcy, że auto nie uczestniczyło w kolizjach czy wypadkach. Dziś sprawdzenie historii szkód zajmie Ci zaledwie kilka minut – wystarczy, że skorzystasz ze wspomnianej już usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Nie chcesz ryzykować lub nie masz czasu, aby samodzielnie poszukiwać samochodu na zagranicznych giełdach czy portalach ogłoszeniowych? Rozważ zwrócenie się o pomoc do jednej z działających na polskim rynku firm, które specjalizują się w sprowadzaniu samochodu z zagranicy. 

Jak sprowadzić auto z zagranicy do Polski?

Możliwości masz kilka i ostateczny wybór zależy od Twoich możliwości, ale także budżetu. Pojazd z zagranicy można sprowadzić na dwa sposoby:

  • powierzając to zadanie pośrednikowi,
  • podejmując się sprowadzenia pojazdu samodzielnie.

Jeżeli wybierasz się po samochód za granicę osobiście, możesz skorzystać z lawety lub wrócić nim „na kołach”. Laweta będzie niezbędna w sytuacji, gdy samochód nie ma przypisanych tablic rejestracyjnych, czyli został wyrejestrowany. Jeśli chcesz wrócić zakupionym samochodem do Polski, powinieneś nabyć tzw. tablice wywozowe i  krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Auto musi mieć także ważne badanie techniczne. 

Zobacz takżeOC krótkoterminowe na miesiąc - ile kosztuje i gdzie kupić?

Wypowiedź eksperta

Zanim dokonamy zakupu samochodu za granicą, warto sprawdzić, czy nie została zgłoszona jego kradzież. Można to zrobić posługując się numerem VIN pojazdu i korzystając ze specjalnych rejestrów. Przykładowo w Wielkiej Brytanii rejestr działa pod adresem Check-mot.service.gov.uk. Pojazd sprawdzimy także na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl, korzystając z profilu zaufanego.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielne sprowadzenie pojazdu z zagranicy, wszystkie formalności związane z opłaceniem podatku, rejestracją auta i ubezpieczeniem spoczywają na Tobie.

Uwaga!

Przed wjazdem do Polski zadbaj o wszystkie dokumenty pojazdu, a w szczególności: umowę zawartą ze sprzedającym (właścicielem auta), odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego, odpowiednik polskiej karty pojazdu. Będą one niezbędne podczas rejestracji samochodu z zagranicy.

Jeżeli umowa została sporządzona w innym języku niż polski, konieczne będzie jej przełożenie przez tłumacza przysięgłego. Jeśli chodzi o każdy inny dokument, jego przekład będziesz musiał zlecić wyłącznie w sytuacji, gdy sprowadziłeś pojazd spoza UE.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy - na jakie koszty się przygotować?

Od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy odprowadzić podatek akcyzowy w ciągu 30 dni i złożyć w urzędzie deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S). Przedsiębiorca ma natomiast 90 dni. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • wypełniając druk dokumentu i dostarczając go osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego do urzędu,
  • elektronicznie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

W 2024 r. obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego dla samochodu z silnikiem spalinowym:

  • 3,1% wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności mniejszej niż 2000 cm3,
  • 18,6% wartości pojazdu dla samochodów z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm3.

Uwaga! Osoby, które kupią samochód hybrydowy plug-in, mogą skorzystać z 50% bonifikaty. W ich przypadku akcyza na samochody wynosi:

  • 9,3% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
  • 9,3% wartości samochodu w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
  • 1,55% wartości samochodu w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm3.

Jak wygląda rejestracja samochodu z zagranicy?

Jak widać, rejestracja samochodu z zagranicy w Polsce wiąże się z całym szeregiem formalności, o które trzeba zadbać. Pamiętaj, że od przekroczenia granicy warto sprawnie przeprowadzić ten proces. Co do zasady możesz to zrobić w ciągu kilku tygodni, ale nie później niż 30 dni od wjazdu auta na teren kraju. Dowiedz się, jakie formalności załatwić i w jakiej kolejności, aby rejestracja samochodu z zagranicy nie przysporzyła Ci żadnych niespodzianek.

Tłumaczenie dokumentacji auta z zagranicy

Zdecydowałeś się na zakup samochodu z zagranicy? Najprawdopodobniej będziesz zmuszony do zlecenia tłumaczenia oryginalnych dokumentów związanych z pojazdem na język polski. Będą to:

  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • karta pojazdu (o ile istnieje),
  • dowód nabycia (umowa kupna-sprzedaży lub faktura/paragon).

Pamiętaj, że usługę tłumaczenia należy zlecić osobie lub firmie, która ma uprawnienia tłumacza przysięgłego.

Kiedy nie ma konieczności tłumaczenia? Gdy samochód pochodzi z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa należącego do EFTA. Tę kwestię reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów.

Zdarza się jednak, że nawet jeśli samochód lub inny pojazd będą pochodzić z krajów Unii Europejskiej, może dojść do sytuacji, w której urzędnicy będą mieć wątpliwości. Wówczas tłumaczenie dokumentacji będzie niezbędne.

Uregulowanie akcyzy

Warto wiedzieć, że zasady związane z akcyzą reguluje Ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. Każdy kraj indywidualnie określa wysokość opłaty, którą musi ponieść importer auta. Od przekroczenia granicy przez sprowadzony samochód masz 14 dni na wypełnienie i złożenie tzw. deklaracji AKC-U/S.

Dokument możesz złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez Internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Wystarczy wejść na stronę: https://puesc.gov.pl, a następnie wypełnić i przesłać druk online. W tym celu musisz podać następujące informacje:

  • nr PESEL lub NIP w rubryce identyfikator podatkowy,
  • właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
  • cel złożenia formularza,
  • rodzaj podatnika (osoba fizyczna lub podatnik niebędący osobą fizyczną),
  • imię i nazwisko,
  • status podatnika (np. osoba fizyczna będąca jedynym właścicielem lub współwłaściciel),
  • adres zamieszkania lub siedziby firmy,
  • wysokość podatku akcyzowego,
  • informacje związane z samochodem osobowym (m.in. stan, marka, model, rok produkcji, nr VIN, moc silnika, pojemność silnika, przebieg, rodzaj skrzyni biegów, sposób napędu, stan techniczny, rodzaj nadwozia),
  • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży lub faktura).

Na uregulowanie podatku akcyzowego masz natomiast 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski.

Uwaga!

Do rejestracji samochodu z zagranicy w wydziale komunikacji niezbędne będzie okazanie potwierdzenia zapłaty akcyzy. Uzyskasz je w urzędzie skarbowym, podając numer VIN.

Przegląd techniczny pojazdu z zagranicy

Zanim przystąpisz do rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy, warto wiedzieć, jak sprawdzić ważność jego badań technicznych. Jeśli auto ma zostać dopuszczone do ruchu po polskich drogach, ważny przegląd będzie niezbędny. Pamiętaj także, że samochód sprowadzony z zagranicy bez tablic rejestracyjnych także nie może być wykorzystywany w ruchu. 

Co ważne, nawet jeśli auto z zagranicy ma aktualne badanie, po przyjeździe do kraju należy odwiedzić stację kontroli pojazdów. Uzyskasz tam uzupełniające badanie techniczne czy kompleksowy przegląd. Przy okazji sprawdzisz, czy wszystko w porządku.

Spróbuj tego

Jeśli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku dodatkowe badania są konieczne, dopytaj o to w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub dzielnicy, do którego następnie zgłosisz się w celu właściwej rejestracji samochodu z zagranicy.

Formalności w urzędzie

Jak przebiega rejestracja samochodu w urzędzie? Po zgromadzeniu dokumentów i uregulowaniu opłat pozostaje wizyta w urzędzie, w wydziale komunikacji. Do wypełnionego wniosku o rejestrację należy dołączyć:

  • przetłumaczone dokumenty – umowę, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny,
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
  • dowód opłacenia akcyzy,
  • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem zakupionym za granicą.

Jeśli sprowadziłeś samochód z jednego z krajów UE i jego dowód rejestracyjny zawiera kody ujednolicone, tłumaczenie tego dokumentu nie będzie konieczne.

Po złożeniu dokumentów otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, a także tymczasowe tablice rejestracyjne, czasowe pozwolenie (na 30 dni) i opcjonalnie nalepkę kontrolną. O tym, że dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru, możesz dowiedzieć się, korzystając ze strony internetowej PWPW. Odbierając dowód rejestracyjny, będziesz musiał zwrócić otrzymane pozwolenie czasowe.

Ile kosztuje rejestracja rejestracja samochodu z zagranicy w urzędzie?

Opłata za ubezpieczenie OC auta sprowadzonego z zagranicy, przetłumaczenie dowodu rejestracyjnego i innych dokumentów czy podatek akcyzowy to nie wszystkie koszty, jakie będziesz musiał ponieść, rejestrując auto w wydziale komunikacji w urzędzie.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy w szczegółach? Oto koszty.

Opłata komunikacyjnaSamochód używany sprowadzony z zagranicy oraz samochód nowy kupiony w Polsce lub za granicą
Tablice rejestracyjne zwyczajne80 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne1000 zł
Dowód rejestracyjny54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł
Opłata ewidencyjna1,50 zł
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic rejestracyjnych)161,50 zł
RAZEM (w przypadku pozostawienia dotychczasowych tablic rej. z wydaniem pozwolenia czasowego)-
RAZEM (w przypadku indywidualnych tablic rej.)1081,50 zł

Jak zadbać o ubezpieczenie sprowadzonego samochodu?

Po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy nie będziesz mógł od razu ubezpieczyć go na cały rok. Wykupienie całorocznego OC w Polsce na pojazd zarejestrowany za granicą nie jest możliwe. Możesz jedynie wykupić OC krótkoterminowe. Polisa jest ważna 30 dni i w tym czasie musisz zarejestrować auto i ubezpieczyć je na cały rok. Polisę trzydziestodniową możesz wykupić tylko raz

Uwaga!

OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Pamiętaj o tym, żeby w momencie otrzymania tablic i nowego dowodu rejestracyjnego ubezpieczyć auto na cały rok. Możesz to zrobić od razu i ustawić datę początku ochrony OC od dnia, w którym kończy się polisa trzydziestodniowa. Tym sposobem wykorzystasz krótkoterminowe OC do maksimum, a jednocześnie unikniesz kary za brak OC.

Kup całoroczne OC i uniknij kary z UFG
 

Ubezpieczenie samochodu z zagranicy - masz kilka możliwości

Wiesz już, że zanim weźmiesz się za rejestrację samochodu z zagranicy w wydziale komunikacji, powinieneś zadbać o jego ubezpieczenie. Oto dwa scenariusze, z którymi możesz się spotkać.

Ubezpieczenie dla samochodu z tablicami rejestracyjnymi

Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, możesz kupić wspomniane już ubezpieczenie OC krótkoterminowe. To polisa ważna w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu i zgodnie z polskim prawem powinna Ci wystarczyć na czas rejestracji auta w wydziale komunikacji. Zdarza się, że nowy właściciel samochodu z zagranicy "wyjeżdża" od końca krótkoterminowej ochrony i zawiera roczną umową pod koniec jej trwania.

Lepiej jednak nie robić tego na ostatnią chwilę. W 2024 roku w Polsce obowiązują dość wysokie kary za choćby jednodniową przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Jeśli w porę nie podpiszesz umowy z ubezpieczycielem na cały rok, możesz narazić się na następujące koszty.

Jak widać, już nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu samochodu osobowego może Cię kosztować 1700 zł. Maksymalna kara, jaką przewidziano na pierwsze półrocze 2024 dotyczy właścicieli aut ciężarowych. To nawet 12 730 zł za brak OC!

Co ważne, możesz wykupić całoroczne OC już w momencie otrzymania dowodu rejestracyjnego, znaków legalizacyjnych i tablic. 

Przykład

Andrzej sprowadził auto z Francji 1 lipca. Uregulował wszystkie opłaty, kupił ubezpieczenie OC na 30 dni i złożył wniosek o rejestrację pojazdu na siebie. Udało mu się dokonać rejestracji auta w dwa tygodnie, a dowód odebrał 15 lipca. Andrzej mógł czekać do końca lipca i wykorzystać OC krótkoterminowe do maksimum, ale zdecydował się wykupić OC na cały rok 15 lipca z początkiem okresu ochrony od 1 sierpnia. W ten sposób nie stracił nic z 30-dniowej polisy, a zyskał gwarancję ochrony na cały rok. Nie naraził się także na karę ze strony UFG za przerwę w ochronie pojazdu z zagranicy.

Porównaj ceny OC i AC

Ubezpieczenie samochodu bez tablic rejestracyjnych

Jeśli kupiłeś w Polsce niezarejestrowany pojazd lub sprowadziłeś go z zagranicy bez tablic, najprawdopodobniej nie jest sprawdzony pod kątem technicznym w stacji kontroli pojazdów. W takiej sytuacji ubezpieczyciel nie będzie chciał podpisać z Tobą umowy. To oznacza, że zanim zwrócisz się do zakładu ubezpieczeń, najpierw powinieneś odwiedzić punkt diagnostyczny. Dopiero ważny przegląd techniczny możesz kupić OC.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji auto musisz zawieźć do stacji na lawecie! Bez rejestracji pojazdu nie możesz zgodnie z prawem poruszać się nim po drogach publicznych.

Po zarejestrowaniu auta z zagranicy powinieneś osobiście lub online przekazać towarzystwu ubezpieczeniowemu numer rejestracyjny pojazdu. Dzięki temu ubezpieczyciel zaktualizuje dane w polisie OC. Za jazdę bez tablic rejestracyjnych dostaniesz mandat 1500 zł i jeden punkt karny, a Twój samochód trafi na parking policyjny. 

Przeczytaj również: Ubezpieczenie samochodu bez tablic – czy to możliwe?

Gdzie znaleźć korzystne OC dla samochodu z zagranicy?

Wiesz już, że zakupu rocznej ochrony OC musisz dokonać w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu do kraju. Dla jednych to wystarczająco dużo, aby rozejrzeć się za korzystną ofertą, dla innych to bardzo mało czasu. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, warto rozważyć poszukiwanie ubezpieczenia za pośrednictwem internetowej porównywarki cen OC i AC.

Na wysokość składki wpływa cały szereg czynników i każdy ubezpieczyciel określa jej wysokość indywidualnie, choć w przypadku OC zakres ochrony zawsze będzie taki sam. Tak samo jak przy kalkulacji dla samochodu z obrotu krajowego, tak i dla auta z zagranicy bierze się pod uwagę:

  • wiek właściciela,
  • miejsce zamieszkania,
  • historię szkodowości,
  • okres posiadania prawa jazdy przez właściciela.

Nie bez znaczenia są także parametry ubezpieczanego pojazdu. Cena ubezpieczenia zależy m.in. od:

  • marki, 
  • modelu,
  • rocznika produkcji,
  • pojemności silnika.

Choćby z tego powodu warto porównać ceny u różnych ubezpieczycieli. W kilka minut można zrobić to w kalkulatorze rankomat.pl. Właśnie z tego narzędzia skorzystał Łukasz z Gdańska po zakupie w Niemczech 7-letniego Audi A4, jednego z najpopularniejszych w imporcie do Polski modeli. Zobacz, gdzie znalazł najkorzystniejszą ofertę obowiązkowego OC.

Ile kosztuje OC dla 25-latka z Gdańska?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1598,00 zł rata od 859 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
2832,00 zł rata od 1062 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2953,00 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
4950,00 zł rata od 2846 zł
Ile kosztuje OC dla 25-latka z Gdańska?
You Can Drive
1598,00 złrata od 859.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
2832,00 złrata od 1062.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
2953,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
4950,00 złrata od 2846.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 24.01.2024

Biorąc pod uwagę fakt, że w każdej firmie zakres ubezpieczenia OC jest identyczny, na porównaniu cen Łukasz zaoszczędził ponad 3000 złotych! Poza ceną weź jednak pod uwagę również jakość obsługi w danym towarzystwie i sprawność w likwidacji szkody. Niezależnie od tego, jakiego zakresu ochrony szukasz, kalkulator OC i AC pozwoli Ci:

  • sprawdzić szereg możliwości za jednym kliknięciem,
  • zaoszczędzić czas,
  • dokonać szybkiej transakcji o wybranej porze.

Agenci ubezpieczeniowy są dostępni online nawet do późnych godzin wieczornych. Służą oni szybką i fachową poradą w razie problemów podczas zakupu polisy. Sprawdź, jak mogą pomóc właśnie Tobie!

Co warto wiedzieć?

  • Samochód sprowadzony z zagranicy należy zarejestrować do 30 dni od przywiezienia do Polski w urzędzie miasta, urzędzie dzielnicy lub starostwie - w zależności od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.
  • Rejestracji można dokonać online lub umówić się na wizytę w urzędzie.
  • Koszt rejestracji samochodu kupionego za granicą wynosi w 2024 roku 161,50 zł (1081,50 zł, jeśli wykupimy indywidualne tablice rejestracyjne).
  • Ubezpieczenie OC krótkoterminowe wykupione na samochód sprowadzony z zagranicy nie przedłuża się automatycznie. Przed jego wygaśnięciem należy nabyć polisę całoroczną.

FAQ - najważniejsze pytania o rejestrację samochodu z zagranicy

  1. Jakie obowiązki musisz wypełnić, aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

    Po sprowadzeniu auta kupionego za granicą do kraju musisz pamiętać o trzech formalnościach: pierwsza to opłacenie podatku akcyzowego, druga to zakup OC, a trzecia to wykonanie przeglądu technicznego. Bez potwierdzenia uiszczenia akcyzy, i zaświadczenia o pozytywnym przejściu badań technicznych nie zarejestrujesz auta w urzędzie. Pamiętaj, że samochód powinien być ubezpieczony najpóźniej w dniu jego rejestracji, ale nie później niż w chwili wprowadzenia go do ruchu.

  2. Co grozi za brak OC?

    Sprowadzając auto z zagranicy, powinieneś szczególnie uważać na kwestię ubezpieczenia OC. Nieubezpieczony zarejestrowany samochód oznacza poważne problemy – możesz spodziewać się m.in. nałożenia przez UFG kary finansowej w wysokości nawet 8 480 zł (gdy auto będzie pozostawać bez OC powyżej 14 dni). Jeżeli Policja odkryje, że poruszasz się nieubezpieczonym autem, zapłacisz również mandat.

  3. Czy muszę mieć ubezpieczenie AC na auto z zagranicy?

    Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. AC należy do tej drugiej grupy. Oznacza to, że możesz kupić polisę AC, ale nie musisz tego robić. Jeżeli sprowadzasz auto używane, ale w dobrym stanie, a jego wartość wynosi co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, to zakup AC wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

  4. Jaki adres podać podczas zakupu OC i AC na samochód z zagranicy - zamieszkania czy zameldowania?

    Towarzystwa ubezpieczeniowe pytają zarówno o adres zamieszkania, jak i zameldowania. Najważniejszy jednak jest ten, pod którym obecnie mieszkasz i parkujesz samochód. Na jego podstawie ubezpieczyciel ocenia ryzyko związane z wystąpieniem kolizji czy wypadku, a pod uwagę bierze m.in. statystyki wypadkowe w danym regionie, natężenie ruchu drogowego ukształtowanie dróg czy liczbę pojazdów zarejestrowanych.