Polacy wciąż chętnie kupują auta za granicą, głównie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii czy Holandii. Każdy samochód sprowadzony z zagranicy trzeba jednak zarejestrować, a to wiąże się z formalnościami. Jakimi konkretnie?

Z raportu IBRM SAMAR na podstawie danych z CEPIK wiemy, że w 2021 r. Polacy sprowadzili z zagranicy 939 906 pojazdów osobowych. Samochody sprowadzane z zagranicy zazwyczaj są w dobrym stanie technicznym, często posiadają bogate wyposażenie, a ceną nie odbiegają znacznie od aut oferowanych przez krajowe komisy. Nic zatem dziwnego, że cieszą się dużą popularnością.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jeżeli również Ty zdecydowałeś się na samochód z zagranicy, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Tłumaczymy krok po kroku, jakich formalności trzeba dopełnić by zarejestrować i legalnie poruszać się takim autem po polskich drogach.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu auta za granicą?

Rejestracja samochodu kupionego za granicą to ostatni krok do tego, aby móc cieszyć się z nowego nabytku. Z reguły to właśnie poszukiwania odpowiedniego pojazdu zajmują najwięcej czasu. Na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując pojazd? Oto kilka wskazówek, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko nietrafionego zakupu:

 • Sprawdź pojazd pod względem technicznym. Skorzystaj z pomocy fachowca – opłać przegląd samochodu w wybranym warsztacie.
 • Zweryfikuj historię samochodu. Za pomocą usługi HistoriaPojazdu.gov.pl sprawdzisz m.in. czy auto nie było wcześniej wykorzystywane w celach zarobkowych (np. jako taxi) i czy nie zostało skradzione.
 • Upewnij się co do historii szkód. Nie wierz w zapewnienia sprzedawcy, że auto nie uczestniczyło w kolizjach czy wypadkach. Dziś sprawdzenie historii szkód zajmie Ci zaledwie kilka minut – wystarczy, że skorzystasz ze wspomnianej już usługi HistoriaPojazdu.gov.pl.

Nie chcesz ryzykować lub nie masz czasu, aby samodzielnie poszukiwać samochodu na zagranicznych giełdach czy portalach ogłoszeniowych? Rozważ zwrócenie się o pomoc do jednej z działających na polskim rynku firm, które specjalizują się w sprowadzaniu aut z zagranicy.

Jakie formalności załatwić przed sprowadzeniem pojazdu z zagranicy?

Pojazd z zagranicy można sprowadzić na dwa sposoby – powierzając to zadanie pośrednikowi lub realizując je samodzielnie. Jeżeli wybierasz się po samochód za granicę, możesz skorzystać z lawety lub wrócić nim „na kołach”. Laweta będzie niezbędna wówczas, gdy samochód nie posiada tablic rejestracyjnych, czyli został wyrejestrowany.

Jeśli chcesz wrócić zakupionym samochodem do Polski, powinieneś nabyć tzw. tablice wywozowe i  krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Auto musi posiadac także ważne badanie techniczne. 

Zanim dokonamy zakupu samochodu za granicą, warto sprawdzić, czy nie została zgłoszona jego kradzież. Można to zrobić posługując się numerem VIN pojazdu i korzystając ze specjalnych rejestrów. Przykładowo w Wielkiej Brytanii rejestr działa pod adresem Check-mot.service.gov.uk. Pojazd sprawdzimy także na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl, korzystając z profilu zaufanego.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielne sprowadzenie pojazdu z zagranicy, wszystkie formalności związane z opłaceniem podatku, rejestracją auta i ubezpieczeniem spoczywają na Tobie.

Przed wjazdem do Polski zadbaj o wszystkie dokumenty pojazdu, a w szczególności: umowę zawartą ze sprzedającym (właścicielem auta),  odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego, odpowiednik polskiej karty pojazdu. Będą one niezbędne podczas rejestracji samochodu.

Jeżeli umowa została sporządzona w innym języku niż polski, konieczne będzie jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego. Przekład pozostałych dokumentów będziesz musiał zlecić wyłącznie wówczas, gdy sprowadziłeś pojazd spoza Unii Europejskiej.

Ile wynosi podatek akcyzowy od pojazdu z zagranicy?

Od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy odprowadzić podatek akcyzowy w ciągu 30 dni i złożyć w urzędzie deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S). Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • wypełniając druk dokumentu i dostarczając go osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego do urzędu,
 • elektronicznie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

W 2021 r. obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego dla samochodu z silnikiem spalinowym:

 • 3,1 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3
 • 18,6 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika większej niż 2000 cm3

Uwaga! Osoby, które kupią samochód hybrydowy plug-in, mogą skorzystać z 50% bonifikaty. W ich przypadku akcyza na samochody wynosi:

 • przy pojemności silnika do 2 litrów - 1,55 proc. wartości rynkowej,
 • przy pojemności silnika powyżej 2 litrów - 9,3 proc. wartości rynkowej.

Czytaj więcejAkcyza za samochód - czym jest i ile wynosi?

Czy przegląd samochodu sprowadzonego z zagranicy jest konieczny?

Sprowadzony z zagranicy pojazd może mieć aktualne badania techniczne. Mimo wszystko będziesz musiał odwiedzić stację kontroli pojazdów, aby zlecić uzupełniające badanie techniczne lub kompleksowy przegląd.

Chcesz zaoszczędzić na przeglądzie? Dopytaj we właściwym dla rejestracji Twojego samochodu wydziale komunikacji, czy w Twoim przypadku konieczne będzie wykonanie pełnego badania.

Jak przebiega rejestracja samochodu w urzędzie?

Po zgromadzeniu dokumentów i uregulowaniu opłat pozostaje wizyta w wydziale komunikacji. Do wypełnionego wniosku o rejestrację należy dołączyć:

 • przetłumaczone dokumenty – umowę, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny,
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu,
 • dowód opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, w którym był on zarejestrowany,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem zakupionym za granicą.
Uwaga! Jeśli sprowadziłeś samochód z jednego z krajów Unii Europejskiej i jego dowód rejestracyjny zawiera kody ujednolicone, tłumacznie tego dokumentu nie będzie konieczne.

Po złożeniu dokumentów otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, a także tymczasowe tablice rejestracyjne, czasowe pozwolenie (na 30 dni) i nalepkę kontrolną.

O tym, że dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru, możesz dowiedzieć się, korzystając ze strony internetowej PWPW. Odbierając dowód rejestracyjny, będziesz musiał zwrócić otrzymane pozwolenie czasowe.

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Opłata za ubezpieczenie OC, przetłumaczenie dokumentów i podatek akcyzowy, to nie wszystkie koszty, jakie będziesz musiał ponieść rejestrując samochód sprowadzony z zagranicy.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

 • 80 zł tablice rejestracyjne (lub 1000 zł indywidualne tablice)
 • 54 zł dowód rejestracyjny
 • 75 zł karta pojazdu
 • 31 zł nalepki (kontrolna i legalizacyjna)
 • 13,50 zł pozwolenie czasowe
 • 2,50 zł opłata ewidencyjna.

Łącznie na rachunek bankowy wydziału komunikacji będziesz musiał przelać 256 zł. Więcej, bo aż 1176 zł zapłacisz wówczas, gdy zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC AC po zarejestrowaniu auta?

Jeżeli kupiłeś ubezpieczenie krótkoterminowe, to musisz pamiętać, że nie możesz go przedłużyć – wygasa ono po okresie, na jaki zostało zakupione. Najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu powinieneś zakupić ubezpieczenie OC na rok, a jeżeli uważasz, że to konieczne, również inne ubezpieczenia, np. AC, Assistance i NNW.

Na zakupie ubezpieczeń możesz sporo zaoszczędzić – wystarczy, że skorzystasz z naszej porównywarki ubezpieczeń OC AC. Porównywarka jest intuicyjna w obsłudze, a udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania zajmie Ci jedynie kilka minut. Po otrzymaniu ofert od ubezpieczycieli możesz je porównać, a następnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie propozycję.

Co warto wiedzieć?

 • Samochód sprowadzony z zagranicy należy zarejestrować do 30 dni od przywiezienia do Polski w urzędzie miasta, urzędzie dzielnicy lub starostwie - w zależności od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.
 • Rejestracji można dokonać online lub umówić się na wizytę w urzędzie.
 • Koszt rejestracji samochodu kupionego za granicą wynosi w 2021 roku 256 zł (1176 zł, jeśli wykupimy indywidualne tablice rejestracyjne).
 • Ubezpieczenie OC krótkoterminowe wykupione na samochód sprowadzony z zagranicy nie przedłuża się automatycznie. Przed jego wygaśnięciem należy nabyć polisę całoroczną.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie obowiązki musisz wypełnić, aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

  Po sprowadzeniu auta kupionego za granicą do kraju musisz pamiętać o trzech formalnościach: pierwsza to opłacenie podatku akcyzowego, druga to zakup OC, a trzecia to wykonanie przeglądu technicznego. Bez potwierdzenia uiszczenia akcyzy, i zaświadczenia o pozytywnym przejściu badań technicznych nie zarejestrujesz auta w urzędzie. Pamiętaj, że samochód powinien być ubezpieczony najpóźniej w dniu jego rejestracji, ale nie później niż w chwili wprowadzenia go do ruchu.

 2. Co grozi za brak OC?

  Sprowadzając auto z zagranicy, powinieneś szczególnie uważać na kwestię ubezpieczenia OC. Nieubezpieczony zarejestrowany samochód oznacza poważne problemy – możesz spodziewać się m.in. nałożenia przez UFG kary finansowej w wysokości nawet 5600 zł (gdy auto będzie pozostawać bez OC powyżej 14 dni). Jeżeli Policja odkryje, że poruszasz się nieubezpieczonym autem, zapłacisz również mandat.

 3. Czy muszę mieć ubezpieczenie AC na auto z zagranicy?

  Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. AC należy do tej drugiej grupy. Oznacza to, że możesz kupić polisę AC, ale nie musisz tego robić. Jeżeli sprowadzasz auto używane, ale w dobrym stanie, a jego wartość wynosi co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, to zakup AC wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

 4. Jaki adres podać podczas zakupu OC i AC na samochód z zagranicy - zamieszkania czy zameldowania?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe pytają zarówno o adres zamieszkania, jak i zameldowania. Najważniejszy jednak jest ten, pod którym obecnie mieszkasz i parkujesz samochód. Na jego podstawie ubezpieczyciel ocenia ryzyko związane z wystąpieniem kolizji czy wypadku, a pod uwagę bierze m.in. statystyki wypadkowe w danym regionie, natężenie ruchu drogowego ukształtowanie dróg czy liczbę pojazdów zarejestrowanych.