Posiadanie samochodu wiąże się z licznymi obowiązkami – pojazd trzeba ubezpieczyć i regularnie jeździć na badania techniczne. Właściciele nowych aut powinni pamiętać też o przeglądach serwisowych. Czym przegląd techniczny samochodu różni się od badania technicznego? Kto i kiedy korzysta z przeglądów samochodowych i ile kosztuje przegląd samochodu w 2025 r.?

Przeglądy samochodów dotyczą głównie nowych pojazdów i mają związek z gwarancją udzielaną przez producenta – cykliczne przeglądy pozwalają utrzymać pojazd w dobrym stanie i zapobiec poważnym usterkom. Najczęściej gwarancja jest udzielana na 3 lata, chociaż niektórzy producenci proponują nawet 7-letnią gwarancję (Kia). Co więcej, praktycznie każdy koncern motoryzacyjny proponuje swoim klientom przedłużenie gwarancji.  

Czym różni się przegląd techniczny od badania technicznego?

Przegląd techniczny samochodu (serwis, przegląd serwisowy) i badanie techniczne to terminy często stosowane zamiennie. Nie jest to poprawne. Mimo że zarówno przegląd techniczny, jak i badanie techniczne dotyczą pojazdów, to występuje między nimi szereg różnic. Podstawowa różnica dotyczy tego, że przegląd jest nieobowiązkowy, podczas gdy na badanie techniczne właściciele pojazdów muszą zgłaszać się co roku (od tej reguły istnieją wyjątki). Inny jest też cel oględzin pojazdu. 

Przegląd techniczny a badanie techniczne pojazdu – najważniejsze różnice 

Przegląd technicznyBadanie techniczne
ObowiązkowośćNieTak
Maksymalny wiek pojazduNajczęściej do 10 lat – w ramach przedłużonej gwarancjiNie ma górnej granicy, której przekroczenie oznaczałoby brak wymogu badania technicznego
Uregulowanie w prawieNieTak
Częstotliwość wykonaniaZgodnie z zaleceniami producentaCo roku – od tej zasady istnieją wyjątki
Miejsce wykonaniaAutoryzowana Stacja ObsługiPodstawowe i okręgowe stacje kontroli pojazdów
Cel przeprowadzeniaZachowanie gwarancji producentaDopuszczenie pojazdu do ruchu
Konsekwencje braku przeprowadzeniaMożliwość utraty gwarancji producentaWłaściciel naraża się na karę finansową i utratę dowodu rejestracyjnego
ZakresWybrane elementy i zespoły, wymiana elementów i płynów eksploatacyjnych –  według zaleceń producentaRóżne podzespoły – zgodnie z przepisami
Wysokość opłatyUstalana przez ASO – zależy m.in. od modelu autaAuta osobowe – 98 zł, cena wynika z rozporządzenia

Co zmienia się w przepisach o badaniach technicznych w 2025 roku?

Ponieważ przegląd serwisowy samochodu nie jest ani obowiązkowy, ani uregulowany w przepisach, to w 2025 r. odbywa się on na takich samym zasadach, co w latach poprzednich – kluczowe są zalecenia producenta pojazdu. Pytanie, co zmienia się przepisach w 2025 r., jest jednak zasadne w przypadku badania technicznego. 

Badanie techniczne pojazdu – planowane zmiany:

  • diagnosta będzie miał obowiązek wykonać dokumentację fotograficzną pojazdu – w tym stanu licznika,
  • kierowca, który zgłosi się na badanie techniczne 30 dni po terminie, zapłaci dwukrotność standardowej ceny,
  • badanie techniczne będzie ważne dłużej – do 30 dni po upływie roku od poprzedniego badania,
  • opłata za badanie techniczne zostanie podniesiona (najczęściej jest mowa o 260 zł) oraz waloryzowana corocznie,
  • Stacje Kontroli Pojazdów zostaną wyposażone w liczniki cząstek stałych (zamiast używanych dotychczas dymomierzy), co pozwoli na wykrycie czy pojazd z silnikiem Diesla ma uszkodzony lub wycięty filtr DPF.

Uwaga!

Nie jest pewne, czy zmiany w badaniach technicznych wejdą w życie w 2025 r., bo prace nad nowelizacją wciąż trwają. Możliwe też, że to nie wszystkie zmiany.

Gdzie zgłosić się na przegląd samochodu?

Przegląd samochodu najczęściej odbywa się na Autoryzowanej Stacji Obsługi. Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy zarezerwować termin i wybrać wariant – gdy producent proponuje przegląd w więcej niż jednej opcji. Termin przeglądu technicznego samochodu można ustalić na kilka sposobów. Przykładowo Toyota umożliwia swoim klientom rezerwację wizyty w serwisie:

  • telefonicznie lub mailowo – wystarczy skontaktować się z dealerem,
  • poprzez stronę internetową lub LiveChat,
  • w trakcie osobistej wizyty w Autoryzowanej Stacji Dealerskiej.

Przykład

Korzystasz z pojazdu marki Renault. Aby umówić się na przegląd samochodu, musisz przejść na stronę internetową (www.renault.pl) i następnie: wybrać dealera, podać dane samochodu z dowodu rejestracyjnego (numer rejestracyjny i numer VIN), wybrać zakres usług i podać preferowany termin wizyty.

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu w 2025 roku?

Koszt przegląd pojazdu – w odróżnieniu od badania technicznego – nie jest regulowany żadnym aktem prawnym. To, ile zapłaci właściciel samochodu, zależy od polityki przyjętej przez poszczególne koncerny motoryzacyjne i ASO. Jednocześnie cena przeglądu auta jest uzależniona od kilku czynników.

Parametry wpływające na koszt przeglądu pojazdu:

  • model i rok produkcji pojazdu,
  • wybrana przez klienta opcja – zakres oględzin,
  • dobór opcjonalnych usług.

Ile kosztuje przegląd samochodu po wykryciu usterki?

Ponowne oględziny samochodu po wyeliminowaniu usterki są charakterystyczne dla badania technicznego, a nie przeglądu. Gdyby w czasie przeglądu serwisant stwierdził usterkę, to zostanie ona usunięta w ramach gwarancji. Po naprawie właściciel auta nie musi zgłaszać się na ponowny przegląd, nie ponosi też żadnych dodatkowych kosztów.

Ile kosztuje dodatkowe badanie techniczne?

Warto przypomnieć, że badanie techniczne pojazdu nie ma nic wspólnego z przeglądem. Cena dodatkowego badania technicznego jest uzależniona od jego zakresu i wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Przykład

Pan Tomasz został zatrzymany do kontroli przez policję. Funkcjonariusz podejrzewał, że auto zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, bo stan karoserii wskazywał, że uczestniczyło ono w kolizji lub wypadku. W rezultacie kierowca został skierowany na dodatkowe badanie specjalistyczne, które będzie go kosztowało 94 zł.

Kiedy trzeba zapłacić za przegląd samochodu?

Za badanie techniczne należy zapłacić jeszcze przed przystąpieniem przez diagnostę do pracy – obowiązuje płatność z góry. To rozwiązanie zapobiega sytuacji, w której kierowca zrezygnuje z badania, gdy jego wynik okaże się negatywny. W przypadku przeglądów serwisowych takie obostrzenia nie występują, chociaż wielu właścicieli samochodów i tak płaci wcześniej za cały pakiet – w ten sposób mogą obniżyć jednostkową cenę przeglądu.

Przykład

Jesteś właścicielem samochodu marki Kia. Producent proponuje Ci zakup pierwszych 2 lub 4 przeglądów w atrakcyjnej cenie. Płacisz za nie z góry i na kolejne przeglądy samochodu zgłaszasz się w ustalonych terminach.

Jak często trzeba zgłaszać się na przegląd samochodu?

Częstotliwość wykonywania przeglądu technicznego jest uzależniona wyłącznie od wytycznych producenta. Z reguły producenci zalecają zgłoszenie się na przegląd po przejechaniu określonej liczby kilometrów lub po upływie pewnego okresu – w zależności od tego, co będzie miało miejsce jako pierwsze. Zdarza się, że producent proponuje klientom kilka pakietów i mogą oni wybrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał temu, w jaki sposób użytkują oni pojazd. Przykładem może być Škoda.

Właściciele nowych samochodów marki Škoda mogą wybrać jeden z dwóch okresów przeglądowych:

  • QI6 – zarówno przegląd, jak i wymiana oleju odbywa się do 30 000 km lub do 2 lat,
  • QI4 – przegląd jest wykonywany do 30 000 km lub do 2 lat, a wymiana oleju odbywa się co 15 000 km lub 12 miesięcy.

Nie zawsze wykonanie przeglądu technicznego samochodu po terminie oznacza utratę gwarancji producenta. Przykładowo na stronie internetowej Toyoty można przeczytać, że w razie stwierdzenia usterek na przeglądzie po terminie, o ich usunięciu w ramach gwarancji będzie decydował Serwis Autoryzowanej Stacji Dealerskiej.

Uwaga!

Niektóre koncerny proponują też dodatkowe przeglądy, np. raport oceny technicznej. To usługa obejmująca oględziny wizualne stanu samochodu, których wyniki są prezentowane w formie elektronicznego raportu. Gdyby w trakcie oględzin zostały stwierdzone usterki, kierowca otrzyma wstępną wycenę napraw.

Kto kieruje na dodatkowy przegląd samochodu?

Skierowanie na dodatkowy przegląd samochodu to sformułowanie wprowadzające w błąd – kierowca może zostać skierowany jedynie na dodatkowe badanie techniczne. Taka możliwość wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dodatkowe badanie techniczne auta może mieć miejsce m.in. w następujących sytuacjach:

  • organ kontroli ruchu drogowego (np. policja) ma uzasadnione podejrzenie, że pojazd narusza wymogi ochrony środowiska,
  • konieczne jest ustalenie danych niezbędnych do rejestracji pojazdu – na wniosek właściciela lub starosty,
  • w pojeździe dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym,
  • po badaniu technicznym, w trakcie którego stwierdzono ślady uszkodzeń elementów nośnych konstrukcji pojazdu.

Jak przebiega przegląd samochodu?

Przegląd samochodu – w odróżnieniu od badania technicznego – nie jest uregulowany ustawowo. W rezultacie zarówno przebieg, jak i zakres przeglądu może różnić się w zależności od koncernu motoryzacyjnego.

Najczęściej przegląd serwisowy w ASO obejmuje następujące czynności:

  • wymiana filtrów oleju i kabinowego,
  • wymiana płynu hamulcowego, 
  • kontrola oświetlenia i elektroniki,
  • kontrola akumulatora,
  • kontrola zawieszenia, silnika i układu hamulcowego,
  • oględziny karoserii.

Korzystasz z przeglądów w ASO? Możesz też skorzystać z dodatkowych usług serwisowych. Przykładowo Toyota proponuje choćby filtr antyalergiczny z dezynfekcją klimatyzacji, wymianę wycieraczek i komputerowy test akumulatora.

Uwaga!

Niektóre ASO proponują też przygotowanie do badania technicznego. Ta usługa nie zastępuje badania technicznego na podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów – jej zadaniem jest jedynie sprawdzenie stanu samochodu i wyeliminowanie stwierdzonych usterek przed badaniem technicznym.

Ile trwa przegląd techniczny auta?

Pracownicy ASO mają obszerną wiedzę o pojazdach danej marki, a dodatkowo dysponują zaawansowanymi narzędziami diagnostycznymi. W rezultacie przegląd samochodu to usługa realizowana w ciągu 15-30 minut. Z reguły tyle czasu wystarcza serwisantom, aby skontrolować m.in. zawieszenie i układ hamulcowy, dokonać wymiany płynów i filtrów oraz sprawdzić stan karoserii pojazdu. 

Na samochód dłużej mogą czekać kierowcy, którzy od razu zlecili naprawę usterek stwierdzonych podczas przeglądu.

Auto nie przeszło przeglądu technicznego – co dalej?

Celem przeglądu samochodu jest utrzymanie go w dobrym stanie technicznym. Nie można jednak wykluczyć, że w czasie okresowych oględzin zostaną zdiagnozowane usterki. Stwierdzenie usterek nie oznacza, że auto nie przeszło przeglądu – to terminologia charakterystyczna dla badania technicznego.

Jeżeli usterka zostanie stwierdzona w trakcie:

  • przeglądu – właściciel samochodu może skorzystać z gwarancji lub poszukać warsztatu, który przedstawi mu ofertę tańszą niż ASO,
  • badania technicznego – kierowca musi ją usunąć i zgłosić się na dodatkowe badanie techniczne (obejmuje ono wyłącznie naprawiony element lub układ).

Sposób postępowania po stwierdzeniu usterki to kolejna różnica między przeglądem a badaniem technicznym. Diagnosta ze stacji kontroli pojazdów – w odróżnieniu od pracownika ASO – ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny, gdy awaria stwarza bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Gdy usterka jest istotna, ale nie zagraża bezpieczeństwu ruchu, kierowca otrzymuje czas na jej usunięcie, a następnie musi wykonać dodatkowe badanie techniczne. 

Konsekwencje przeglądu samochodu po terminie i kary za brak przeglądu

Ponieważ przegląd samochodu nie jest obowiązkowy, to za jego brak nie są przewidziane kary finansowe. Właściciele aut na gwarancji powinni jednak pilnować terminów kolejnych przeglądów. Jeżeli podczas przeglądu, na który kierowca zgłosił się po terminie, zostanie wykryta usterka, to może ona nie podlegać usunięciu w ramach gwarancji. Może się zdarzyć, że wówczas za naprawę będzie musiał zapłacić właściciel samochodu.

Wypowiedź eksperta

Brak terminowych przeglądów może okazać się problematyczny podczas sprzedaży samochodu. Kilkuletnie auta, które mają sporą wartość, są zawsze dokładnie sprawdzane przez potencjalnych nabywców. Sprawdzenie wpisów w książce serwisowej, daty ostatniego badania technicznego i ważności ubezpieczenia OC to zupełna podstawa, aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem samochodu.
Katarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKatarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak sprawdzić ważność przeglądu?

Ważność aktualnego przeglądu technicznego można sprawdzić na kilka sposobów. Pierwszy polega na kontroli stanu licznika – wystarczy sprawdzić, czy zbliża się limit kilometrów, którego przekroczenie powinien poprzedzić przegląd. Drugi sposób polega na zajrzeniu do książki serwisowej – w treści tego dokumentu może znajdować się informacja o dacie kolejnego przeglądu (jeżeli producent przewiduje wykonywanie przeglądów po upływie określonego czasu, np. co 2 lata). Ostatni ze sposobów jest najmniej wygodny – wymaga kontaktu z dealerem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązkowego badania technicznego samochodu? Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule Badanie techniczne samochodu – co muszę wiedzieć?

Co warto wiedzieć

  • Przegląd techniczny to nie to samo co badanie techniczne – używanie tych pojęć zamiennie jest błędem.
  • Usługę przeglądu technicznego samochodu oferują ASO. Aby z niej skorzystać, wystarczy skontaktować się z dealerem.
  • Koszt przeglądu jest uzależniony od modelu pojazdu i wybranego przez kierowcę pakietu. 
  • Przegląd samochodu jest wykonywany po przejechaniu określonej liczby kilometrów lub po upływie określonego czasu.
  • W czasie przeglądu kontrolowane są elementy, od których zależy bezpieczeństwo jazdy i eksploatacja auta.

Najczęściej zadawane pytania o przegląd techniczny samochodu

  1. Czy podczas badania technicznego sprawdzany jest stan licznika?

    Tak, podczas badania technicznego jest sprawdzany stan licznika. Również pracownicy ASO, którzy przeprowadzają przegląd, zwracają uwagę na to, ile kilometrów przejechał kierowca. Jednak tylko wynik badania technicznego zostaje odnotowany w usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl. Jeszcze w 2022 r. miał zostać wprowadzony obowiązek dokumentowania przez diagnostę stanu licznika za pomocą zdjęć, jednak do tej pory zmiany te nie weszły w życie. 

  2. Co nie przejdzie na przeglądzie technicznym?

    Nie ma możliwości, aby auto nie przeszło przeglądu w ASO, bo jego celem jest jedynie sprawdzenie poprawności działania elementów odpowiedzialnych za jazdę i wymiana elementów eksploatacyjnych. Przegląd może zakończyć się stwierdzeniem usterki, a wówczas właściciel auta decyduje, gdzie ją usunie – w ASO czy zaufanym warsztacie. 

  3. Jakie elementy pojazdu są sprawdzane na przeglądzie technicznym?

    W trakcie przeglądu samochodu kontrolowane są najważniejsze systemy pojazdu. Pracownicy ASO sprawdzają poziom płynów (oleju, płynu chłodzącego i hamulcowego), stan kół i opon, oświetlenie pojazdu oraz poprawność działania amortyzatorów. W trakcie przeglądu może zostać też skontrolowana klimatyzacja i wentylacja, paski napędowe i rozrządu oraz silnik. Pracownicy ASO przyglądają się również karoserii. 

  4. Czy na przeglądzie technicznym kontroluje się emisję spalin?

    Kontrola emisji spalin to jeden z elementów badania technicznego pojazdu. Jeżeli emisja przekracza normy, auto nie przejdzie badania. Podczas przeglądu w ASO ten aspekt nie jest badany. Pracownicy ASO mogą skontrolować emisję spalin, gdy właściciel pojazdu wykupi dodatkową usługę, np. przygotowanie do badania technicznego.