Badanie techniczne samochodu na gaz kosztuje 162 zł. To o 63 zł więcej w porównaniu do benzyny czy diesla. Jednak w dłuższej perspektywie montaż instalacji gazowej może być opłacalny, ponieważ ceny LPG są dwukrotnie niższe od pozostałych rodzajów paliwa.

Badanie techniczne samochodu z instalacją gazową jest obowiązkowe. Przegląd trzeba wykonywać co rok. Montaż zbiornika może również wpłynąć na cenę OC, ponieważ to istotna zmiana konstrukcyjna pojazdu. W efekcie towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki, czyli ponownie przeliczyć kwotę ubezpieczenia auta.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie obowiązki ma właściciel samochodu z instalacją gazową? 

Przed wykonaniem badania technicznego warto wiedzieć, jakie obowiązki ma właściciel samochodu zasilanego LPG. Najważniejszym jest konieczność zgłoszenia montażu instalacji gazowej w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zarejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni. W tym celu trzeba okazać w urzędzie dowód osobisty i rejestracyjny oraz pozostałe dokumenty, jak:

 • świadectwo homologacji,
 • certyfikat (świadectwo) zbiornika (butli) gazowego,
 • fakturę lub rachunek za montaż instalacji gazowej.

Właściciel pojazdu komplet dokumentów powinien otrzymać po zakończeniu instalacji gazowej. Aby uniknąć problemów z legalizacją LPG, warto upewnić się, że wszystkie dane zostały prawidłowo wprowadzone. Przede wszystkim, czy numery zbiornika gazowego zgadzają się z tymi wpisanymi do certyfikatu butli. Nawet drobny błąd może skutkować brakiem legalizacji instalacji, czyli niedopuszczeniem do poruszania się autem po drogach.

Jeśli cała procedura przebiegnie pomyślnie urzędnik przybije pieczątkę i wpisze do dowodu rejestracyjnego, że samochód jest przystosowany do zasilania gazem. Za poruszanie się pojazdem, który nie ma takiego wpisu grożą kary, nawet jeżeli zamontowanie instalacji przebiegło zgodnie z przepisami. W razie kontroli drogowej policja zatrzyma dowód rejestracyjny i nałoży mandat, ponieważ z prawnego punktu widzenia, auto nie będzie spełniało warunków technicznych. Oprócz zalegalizowania instalacji LPG, kierowców poruszających się samochodami na gaz czekają obowiązkowe badania techniczne.

Kiedy i gdzie trzeba przeprowadzić przegląd samochodu na gaz? 

Badanie techniczne samochodu z instalacją LPG musi być wykonane co 12 miesięcy. Nie ma od tego żadnych wyjątków związanych np. z tym, że auto równo rok temu zjechało z linii produkcyjnej i od razu założono instalację.

Warto wiedzieć! W przypadku nowych samochodów prosto z salonu nie trzeba przeprowadzać badania technicznego w ciągu trzech lat, jeśli mają silnik benzynowy, elektryczny lub diesel. Następnie zwolnienie z przeglądu obowiązuje kolejne dwa lata. Jednak właściciele aut z instalacją gazową nie mogą korzystać z tego przywileju i muszą wykonywać badanie co rok.

Do przeprowadzania badań technicznych samochodów na gaz uprawnione są tylko Stacje Kontroli Pojazdów oznaczone literką „c” – badania pojazdów przystosowanych do zasilania gazem. Na ogół stacje umieszczają to oznaczenie na swoich szyldach, stronach internetowych, w ogłoszeniach itd. 

Podczas przeglądu trzeba przedstawić dowód rejestracyjny oraz dokumenty otrzymane z warsztatu, który instalację montował (oprócz rachunku/faktury). Jeżeli w dowodzie nie będzie wbite, że instalacja jest zalegalizowana w wydziale komunikacji, diagnosta nie przedłuży ważności badania technicznego.

Jak przebiega przegląd samochodu na gaz? 

Przegląd auta na gaz różni się tylko tym od badania samochodu na benzynę czy diesla, że diagnosta sprawdza instalację. Jej kontrola wynika z zasad bezpieczeństwa. Choć układy gazowe są bardzo dobrej jakości i rzadko ulegają awariom, to należy regularnie kontrolować ich stan techniczny. 
Diagnosta sprawdza szczelność instalacji czujnikiem i weryfikuje okres homologacji butli. 

Celem przeglądu jest wykrycie nieszczelności i usterek, które mogłyby zagrozić np. wybuchem. Diagnosta sprawdza m.in., czy elementy instalacji gazowej są prawidłowo rozmieszczone i odpowiednio zamocowane. Ponadto weryfikuje, czy zbiornik gazu nie nosi śladów uszkodzeń i przeróbek, a także czy przewody nie są pęknięte albo nie wykazują oznak starzenia się materiału.

Butla LPG ważna jest przez 10 lat od momentu jej legalizacji. Po upływie tego okresu trzeba przedłużyć homologację o kolejną dekadę albo wymienić butlę na nową. Badanie techniczne samochodu na gaz nie trwa długo, sprawnie przeprowadzone powinno zamknąć się w około 30 minutach.

Uwaga! Zgodnie z przepisami żywotność butli gazowej wynosi 20 lat, ale termin dopuszczenia zbiornika do użytkowania jest o połowę krótszy i wynosi 10 lat. Oznacza to, że po upływie dekady właściciel pojazdu musi ubiegać się o ponowną legalizację.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu na gaz? 

Przegląd pojazdu na gaz kosztuje dokładnie 162 zł. Na cenę składają się:

 • 98 zł – okresowe badanie techniczne,
 • 63 zł – badanie specjalistyczne pojazdu przystosowanego do zasilania gazem,
 • 1 zł – opłata za wpis do Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK).

Zwróćmy uwagę, że różnica w cenie badania samochodu z instalacją gazową w porównaniu do pozostałych aut to tylko 63 zł. Jednak LPG jest znacznie tańsze od benzyny czy oleju napędowego, co umożliwia duże oszczędności na tankowaniu.

Czy obowiązkowe badanie techniczne auta na gaz jest wystarczające? 

Z punktu widzenia przepisów trzeba raz do roku przeprowadzać badanie techniczne samochodu z instalacją LPG i to wystarczy, żeby legalnie się nim poruszać po drogach. Jednak wielu kierowców dla własnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, przeprowadza częstszy przegląd. Choć nie ma żadnych odgórnych wytycznych, szczególnie warto zrobić to po zimie. W czasie przymrozków na drogach jest wysypywana sól, która może uszkodzić powłokę antykorozyjną nadwozia. Koszt przeglądu to około 150 zł.

Warto również częstotliwość dodatkowego przeglądu samochodu na gaz dostosować do zaleceń producenta instalacji. Najczęściej zależą one od rodzaju zastosowanego filtra.

Jak instalacja LPG wpływa na cenę ubezpieczenia OC? 

Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie. Polisa OC chroni w tym samym zakresie zarówno auta zasilane benzyną czy olejem napędowym, jak i LPG. Jednak ceny zakupu OC w zależności od rodzaju paliwa bardzo się różnią.

W 2022 roku najwięcej za ubezpieczenie OC płacili właściciele diesli (średnio 521 zł). Natomiast posiadacze aut zasilanych benzyną 495 zł, czyli o 10zł mniej niż w przypadku pojazdów z instalacją gazową (benzyna + gaz).

rodzaj paliwa cena OC

Jednak są to średnie ceny OC, które mogą się różnić w zależności od modelu auta. W związku z tym porównaliśmy koszt obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu dla 39-letniego pana Adama z Jaworzna, który jest właścicielem Opla Astry z 2016 r. o pojemności silnika 1,6 l. W kalkulacji przeprowadzonej w kalkulatorze rankomat.pl pod uwagę wzięliśmy benzynę, diesel i instalację gazową (benzyna + gaz).

Ile kosztuje OC auta na benzynę?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC auta na benzynę?
EUROINS
494,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
802,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
818,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 28.02.2023 r., Opel Astra 1,6 l benzyna

Ile kosztuje OC diesla?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
Wefox Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC diesla?
EUROINS
494,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wefox Insurance
816,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
841,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 28.02.2023 r., Opel Astra 1,6 l diesel

Ile kosztuje OC auta na gaz?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
Wefox Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC auta na gaz?
EUROINS
555,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wefox Insurance
850,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
859,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 28.02.2023 r., Opel Astra 1,6 l, benzyna + gaz

Okazuje się, że cena OC dla Opla Astry z instalacją gazową będzie droższa w porównaniu do benzyny i diesla o 61 zł. Podobnie, jak w przypadku kosztów wykonania badania technicznego. Jednak w dłuższym okresie właściciele aut ze zbiornikiem LPG mogą znacznie zaoszczędzić na tankowaniu.

Oprócz wykonania badania technicznego, należy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o montażu instalacji gazowej i przedstawić skan dowodu rejestracyjnego. Wyposażenie samochodu w zbiornik LPG to poważna zmiana konstrukcyjna pojazdu, która może wpłynąć na cenę OC. W związku z tym ubezpieczyciel może wykonać rekalkulację składki, czyli ponownie przeliczyć jej wysokość.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Badanie techniczne samochodu na gaz – co warto wiedzieć?

 1. Badanie techniczne auta z instalacją gazową kosztuje 162 zł.
 2. Przegląd samochodu z instalacją gazową jest obowiązkowy.
 3. Badanie techniczne samochodu na gaz trzeba przeprowadzać co rok.
 4. O montażu instalacji gazowej należy powiadomić ubezpieczyciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przegląd samochodu na gaz

 1. Czy montaż instalacji gazowej w samochodzie jest opłacalny?

  Tak, ponieważ umożliwia uzyskanie oszczędności w dłuższym okresie. Litr LPG jest nawet dwukrotnie tańszy w porównaniu do benzyny i diesla.
 2. Jak instalacja gazowa wpływa na działanie samochodu?

  Prawidłowo zamontowana i skonfigurowana przez mechanika instalacja gazowa jest gwarancją, że zbiornik w żaden sposób nie wpłynie na działanie auta ani na komfort użytkowania pojazdu.
 3. Kto może zamontować butlę gazową w samochodzie?

  Można to zrobić w warsztatach, które mają do tego specjalne uprawnienia, czyli świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazdy do zasilania gazowego.
 4. Jak często trzeba wykonać przegląd auta na gaz?

  Badanie techniczne trzeba wykonać obowiązkowo raz w roku. Z kolei dodatkowy przegląd warto zrobić zgodnie z zaleceniami producenta.
 5. Czy badanie samochodu na gaz jest droższe od zwykłego przeglądu?

  Tak. Badanie techniczne auta wyposażonego w instalację gazową kosztuje 162 zł, a diesli czy samochodów na benzynę 99 zł.
 6. Czy możliwe jest zamontowanie instalacji LPG do diesla?

  Tak, jest to możliwe, ale mało kierowców się na to decyduje. Wynika to z faktu, że ceny instalacji LPG do diesla zaczynają się od co najmniej kilku tysięcy złotych, więc przestaje to być opłacalne.
 7. Czy samochód zasilany gazem zużywa także benzynę?

  Tak, benzyna jest potrzebna do rozruchu silnika. Samochód przełącza się w pełni na gaz, gdy płyn w układzie chłodzenia osiągnie temperaturę odpowiednią do podgrzania parownika.
 8. Jaka kara grozi za wykonanie przeglądu auta na gaz po terminie?

  Za jazdę samochodem bez ważnego badania technicznego kierowca może zostać ukarany mandatem od 1500 do 5000 zł.
 9. Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem po terminie?

  Wykonanie badania technicznego samochodu z instalacją gazową po upływie ważności dotychczasowego przeglądu kosztuje dwukrotnie więcej, czyli 324 zł zamiast 162 zł.