Świadectwo homologacji butli LPG to dokument upoważniający do jej legalnego używania w samochodach wyposażonych w instalację gazową. Okres jego ważności wynosi 10 lat. Po upływie tego terminu, należy przeprowadzić badanie sprawdzające stan techniczny zbiornika.

Maksymalny okres ważności świadectwa homologacji butli LPG wynosi 20 lat. Można je uzyskać w jednej z placówek upoważnionych przez Transport Dozoru Technicznego (TDT). Sprawdziliśmy, ile kosztuje legalizacja zbiornika w samochodach wyposażonych w instalację gazową, kiedy trzeba przeprowadzić jego badanie techniczne, oraz jakie kary grożą za jazdę z niesprawną butlą.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest homologacja butli LPG?

Homologacja to proces, który przechodzi każdy pojazd przed dopuszczeniem go do ruchu drogowego. Podobnie jest z butlą LPG. Podczas jej montażu w samochodach wyposażonych w instalację gazową, otrzymuje homologację ważną 10 lat. Po upływie tego terminu trzeba przeprowadzić tzw. legalizację zbiornika gazowego, czyli przedłużyć możliwość użytkowania butli LPG w kolejnych latach.

Maksymalny okres używania jednego zbiornika gazowego wynosi 20 lat. Jeśli po upływie 10 lat nie będzie żadnych zastrzeżeń co do jej stanu technicznego, to legalizacja butli LPG zostanie przedłużona na kolejne 10 lat. Natomiast gdy diagnosta stwierdzi nieprawidłowości w jego działaniu, właściciel auta z instalacją gazową będzie musiał zakupić nową butlę. 

Kiedy trzeba przeprowadzić legalizację butli LPG?

Legalizację butli gazowej trzeba przeprowadzić nie tylko po upływie 10-letniego okresu jej ważności. Oprócz tego homologacja zbiornika jest konieczna w innych następujących przypadkach:

 • jeśli sprowadzimy z zagranicy używany samochód wyposażony w instalację gazową. Znajdująca się w nim butla LPG musi uzyskać homologację Transportu Dozoru Technicznego (TDT) w Polsce, aby auto zostało dopuszczone do ruchu drogowego w naszym kraju,
 • jeśli montujemy nową butlę LPG w samochodzie,
 • jeśli dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany, np. w wyniku uczestnictwa samochodu w wypadku drogowym. 
Uwaga! Jeśli samochód wyposażony w instalację gazową brał udział w nawet niegroźnej stłuczce, to warto samodzielnie przeprowadzić badanie techniczne butli LPG. Niewielkie uszkodzenie zbiornika gazowego może być bardzo niebezpieczne, a w najgorszym przypadku zakończyć się pożarem lub wybuchem auta.

Data ważności homologacji butli LPG znajduje się na jej tabliczce znamionowej. Zwykle jest wyrażona w latach i miesiącach. Termin dopuszczenia do użytkowania zbiornika gazowego można również znaleźć w dokumentach wystawianych przez TDT dla każdego auta wyposażonego w instalację gazową. Szczególnie warto zapoznać się z tą informacją, jeśli kupujemy używany samochód na gaz i nie znamy okresu ważności butli LPG zamontowanej w pojeździe.

Jak uzyskać homologację butli LPG? 

Nie można zalegalizować butli w każdym warsztacie samochodowym. Nawet, jeśli oferuje montaż zbiornika LPG. Zgodnie z przepisami homologację zbiornika gazowego trzeba uzyskać lub przedłużyć jej ważność w jednej z placówek, która posiada upoważnienie wystawione przez TDT. Pełna ich lista jest dostępna pod adresem:https://www.tdt.gov.pl/dzialalnosc/dzialalnosc-dozorowa/urzadzenia-podlegajace-dozorowi-technicznemu/specjalistyczne-urzadzenia-cisnieniowe/zbiorniki-lpg-cng-lng-h2/#1612254680208-29354c6d-2c3e.

Uwaga! Aby uzyskanie lub przedłużenie homologacji butli LPG było możliwe, przed zawiezieniem zbiornika do warsztatu należy go opróżnić z gazu.

Inspektorzy TDT podczas badania technicznego butli LPG sprawdzają, czy na jej tabliczce znamionowej znajduje się znak 67 R. Posiadają go wszystkie zbiorniki gazowe wyprodukowane w Polsce. Jednocześnie na tabliczce nie może być wybity znak K.E., który oznacza koniec eksploatacji okresu ważności butli. W czasie przeglądu zostanie przeprowadzone m.in.:

 • badanie powłoki zewnętrznej butli LPG,
 • badanie wytrzymałości ciśnieniowej butli LPG,
 • stopień napełnienia butli LPG.

Jeśli wszystkie próby butla LPG przejdzie pozytywnie, to zbiornik gazowy uzyska homologację lub jej okres ważności zostanie przedłużony na kolejne 10 lat. 

Ile wynosi koszt homologacji butli LPG?

Zastanawiasz się zapewne, ile kosztuje legalizacja butli LPG? Cena przedłużenia ważności świadectwa legalizacji zbiornika gazowego na kolejne 10 lat zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju, wieku i umiejscowienia butli w aucie, a także cennika stacji diagnostycznej. Zwykle kosztuje homologacja butli LPG około 200-250 zł.

Jednak może się zdarzyć, że nie otrzymamy homologacji. Wówczas musimy kupić nową butlę LPG, co oznacza wydatek w wysokości około 350 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty montażu zbiornika gazowego w samochodzie, a niekiedy konieczność wymiany zaworu. Za całość zapłacimy w granicach 400-600 zł.

Kiedy homologacja butli LPG nie zostanie przedłużona?

Najczęściej butla LPG nie otrzyma przedłużenia okresu ważności na kolejne 10 lat z powodu korozji zewnętrznej lub widocznych wgnieceń. Kolejną przyczyną nie uzyskania homologacji, mogą być nieczytelne lub niepełne informacje na tabliczce znamionowej bądź całkowity jej brak. 

Poważnym uchybieniem jest również nieposiadanie świadectwa dopuszczenia butli LPG do ruchu drogowego przez TDT. Zastrzeżenia inspektorów wzbudzi też brak adnotacji o instalacji gazowej w dokumentacji pojazdu.

Jeśli upłynął okres ważności butli LPG, to samochód nie przejdzie corocznego badania technicznego. Podczas wizyty w Stacji Kontroli Pojazdów diagnosta nie tylko sprawdzi stan techniczny auta, lecz także poprosi właściciela o okazanie dokumentów związanych z instalacją gazową. Zwykle chodzi o świadectwo homologacji zbiornika.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Jednocześnie bez ważnej homologacji butli LPG nie mamy prawa poruszać się samochodem po drogach. W razie kontroli drogowej możemy zostać ukarani mandatem, bądź policja może zakazać nam dalszej jazdy i odholować auto na koszt właściciela.

Homologacja butli LPG – co warto wiedzieć?

 1. Okres ważności homologacji butli LPG wynosi 10 lat.
 2. Po upływie 10 lat jeśli butla LPG jest sprawna, homologacja może zostać przedłużona na kolejne 10 lat.
 3. Bez ważnej homologacji butli LPG samochód nie przejdzie badania technicznego.
 4. Homologację butli LPG można uzyskać w jednej z placówek mających upoważnienie TDT.
   

FAQ – najczęściej zadawane pytania o homologację butli LPG?

 1. Co grozi za brak homologacji butli LPG?

  Bez homologacji instalacji LPG samochód nie zaliczy corocznego badania technicznego. Ponadto w razie kontroli drogowej kierowca może zostać ukarany mandatem w kwocie 500 zł za brak świadectwa dopuszczenia butli do użytku, a auto trafi na policyjny parking, za co kierowca będzie musiał dodatkowo zapłacić z własnej kieszeni.
 2. Jak sprawdzić, czy butla LPG ma legalizację?

  Datę ważności homologacji butli LPG można sprawdzić na jej tabliczce znamionowej lub dokumentach otrzymanych od Transportu Dozoru Technicznego.
 3. Kiedy konieczna jest wymiana butli LPG?

  Legalizację butli LPG trzeba przeprowadzić po upływie 10-letniego okresu jej ważności lub przy montażu nowej, po zakupie auta za granicą z zainstalowaną butlą gazową, czy po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego po wypadku.
 4. Co zrobić po zgubieniu homologacji butli LPG?

  Jeśli zgubiliśmy homologację, należy zwrócić się o pomoc do warsztatu, przeprowadzał legalizację butli gazowej. Następnie poprosić o wydanie duplikatu świadectwa homologacji, co kosztuje 65 zł.
 5. Jak długo ważna jest homologacja butli LPG?

  Data ważności legalizacji zbiornika gazowego wynosi 10 lat. Po upływie tego okresu można wystąpić o ponowną legalizację butli LPG na kolejne 10 lat, jeśli badanie techniczne zakończy się pomyślnie.