Każdy właściciel samochodu jest odpowiedzialny za jego stan techniczny. W celu dopełnienia tego obowiązku należy regularnie zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu. Ustawodawca uznał taki przegląd za obligatoryjny, a jego brak obłożył sankcją. Ile wynosi kara za brak badania technicznego samochodu w 2024 roku?

Badanie techniczne pojazdu to okresowe badanie jego sprawności, czyli zdolności do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu publicznym. W czasie badania technicznego wykwalifikowani fachowcy sprawdzają, czy pojazd nie zagraża bezpieczeństwu Twojemu, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego oraz czy może zostać dopuszczony do ruchu po drogach publicznych.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jednym z obowiązków kierowcy jest zgłoszenie się do stacji kontroli pojazdów w odpowiednim terminie. Poruszając się po drogach samochodem, który nie ma ważnych badań technicznych, zwiększasz ryzyko wypadków. Należy również pamiętać, że w przypadku kontroli drogowej brak aktualnego badania technicznego i zły stan techniczny pojazdu naraża właściciela pojazdu na wysoki mandat za brak przeglądu oraz możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Uwaga!

Okresowy przegląd techniczny samochodu to nie to samo co badanie techniczne! Przegląd okresowy nie jest obowiązkowy, natomiast badanie techniczne już tak. Badanie techniczne jest niezbędne do tego, aby Twój samochód został dopuszczony do ruchu drogowego. Z kolei przegląd techniczny odbywa się w serwisie samochodowym i jest podyktowany zaleceniami producenta auta lub danej części.

Ponieważ wielu kierowców sformułowania przegląd techniczny i badanie techniczne używa zamiennie, również w naszym artykule pozwoliliśmy sobie na taki skrót myślowy w niektórych fragmentach. Informacje w nim zawarte dotyczą jednak wyłącznie obowiązkowego badania technicznego.

Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak często należy wykonywać przegląd techniczny?

Na badania techniczne pojazdów regularnie muszą zgłaszać się właściciele m.in. samochodów osobowych, ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.

Co jest sprawdzane podczas badania technicznego

Badania techniczne pojazdów dzieli się na:

  • Badania okresowe - jest to regularne badanie, któremu podlega większość pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Odstępy, w jakich należy wykonywać badania okresowe, zależą od rodzaju samochodu oraz jego wieku.

Uwaga!

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu osobowego, to po raz pierwszy na badanie techniczne będziesz musiał się zgłosić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, drugie badania powinieneś wykonać przed upływem 5 lat od rejestracji, a kolejne już co roku.

  • Badania dodatkowe - na takie badanie pojazd może zostać skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego (np. policję lub inspekcję transportu drogowego). Przykładowo, gdy zostaniesz zatrzymany do standardowej kontroli, policjanci mogą uznać, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska (zbyt wysoka emisja spalin, zbyt wysoki poziom hałasu). Wówczas otrzymasz skierowanie na dodatkowe badanie techniczne.
  • Badania co do zgodności z warunkami technicznymi - badania te przechodzą wyłącznie samochody zabytkowe przed pierwszą rejestracją w Polsce. Właściciele pojazdów zabytkowych są zwolnieni z wykonywania dla tych pojazdów okresowych badań technicznych. 

Większość samochodów poruszających się po polskich drogach ma ponad 5 lat, wobec tego zgodnie z prawem powinny przechodzić badanie techniczne raz do roku.

Zobacz, jakie elementy pojazdu są sprawdzane podczas badania technicznego

Jaka jest kara za brak ważnego badania technicznego w 2024 r.?

Jeżeli kierowca zapomni o badaniu technicznym, powinien liczyć się z karą za brak przeglądu. Ukaranie może nastąpić w przypadku kontroli pojazdu przez organ uprawniony.

Przykładowo, jeżeli zostaniesz zatrzymany do kontroli przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, brak ważnego badania technicznego może oznaczać karę w wysokości od 1500 do 5000 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Kiedy do tego dojdzie? Gdy funkcjonariusze stwierdzą, że Twój pojazd może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Równie istotne jest to, czy zgłosisz się na spóźnione badanie w wyznaczonym terminie.

Czytaj więcej: Taryfikator mandatów 2024 – jak wzrosły kary za wykroczenia drogowe?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie auta na badania techniczne oznacza, że kontrolę powinieneś wykonać w ciągu 7 dni. Dokument, który dostaniesz od funkcjonariusza, nie zastępuje dowodu rejestracyjnego – wydawany jest wyłącznie po to, abyś mógł dojechać do najbliższej stacji kontroli i przeprowadzić wymagane badanie.

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że skoro nie trzeba ze sobą wozić dowodu rejestracyjnego, a dokument zostanie zatrzymany, to nic się nie dzieje. Przecież nie trzeba wozić dowodu, prawda? To duży błąd i może Cię słono kosztować. 

Zobacz też: Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy?

Chociaż od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, to jego zatrzymanie odbywa się wirtualnie. Polega ono na dodaniu przez osobę uprawnioną stosownej wzmianki w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego chodzi bardziej o fakt uznania Twojego pojazdu za nieprzystosowanego do poruszania się po drogach publicznych niż o fizyczne zabranie dokumentu.

Może się zdarzyć, że samochód zatrzymany do kontroli nie będzie posiadał badania technicznego od dłuższego czasu, np. od roku. Wówczas właściciel nie uniknie dodatkowych wydatków – będzie musiał pokryć choćby koszty holowania pojazdu na najbliższy parking.

Brak badań technicznych – jak odzyskać dowód rejestracyjny?

W sytuacji, gdy kierowca zapomniał o terminie badania technicznego i został zatrzymany jego dowód rejestracyjny, w pierwszej kolejności należy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów. 

Formalności związane z odzyskaniem dowodu rejestracyjnego jeszcze do niedawna były uciążliwe dla kierowców - właściciel pojazdu po zwrot dokumentu - nawet wirtualnego - musiał udać się do urzędu. Z tego względu powstał pomysł, aby wykreślenia wzmianki o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego z bazy CEPiK dokonywali pracownicy stacji kontroli pojazdów. Nowy przepis już obowiązuje.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co mówi prawo?

Zgodnie z Art. 132 Prawo o ruchu drogowym: Zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) (...) może dokonać również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych po przeprowadzeniu badania technicznego odpowiadającego przyczynie zatrzymania, a w przypadku nieprawidłowo wyznaczonego terminu badania technicznego - po jego ponownym ustaleniu, przez przekazanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o zwrocie.

Co z odszkodowaniem z OC i AC, gdy auto nie ma ważnych badań?

Mimo że stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla jego sprawności, to firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC, gdy sprawca w momencie spowodowania kolizji drogowej czy wypadku nie posiadał aktualnych badań technicznych pojazdu. Inaczej kwestia otrzymania odszkodowania wygląda w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, np. AC.

W przypadku, gdy właściciel pojazdu bez ważnego badania technicznego liczy na wypłatę odszkodowania z AC, może go niestety czekać rozczarowanie. Większość ubezpieczycieli wprowadziła w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zapisy wyłączające ich z odpowiedzialności za szkody spowodowane samochodami bez ważnych badań technicznych. Uznają oni tym samym, że samochód bez ważnego obowiązkowego przeglądu jest niesprawny i może powodować zagrożenie na drodze. Ubezpieczyciele różnie traktują kwestię wyłączeń. Zobacz, jaki zapis znaleźliśmy w OWU towarzystwa Allianz (AC Online):

Odpowiedzialność Allianz nie obejmuje szkód powstałych podczas kierowania Ubezpieczonym Pojazdem, który nie posiadał ważnego badania technicznego, jeżeli stan techniczny Ubezpieczonego Pojazdu spowodował powstanie Szkody lub zwiększenia jej rozmiaru.

Warto zwrócić jednak uwagę na drugą część ww. fragmentu OWU. Wyraźnie mówi on o możliwości odmowy wypłaty odszkodowania, jednak tylko wtedy, gdy stan pojazdu mógł mieć wpływ na szkodę. Jeśli więc przegapiłeś termin kolejnego badania, ale Twoje auto było sprawne technicznie w chwili wystąpienia zdarzenia lub posiadało usterkę, która nie miała wpływu na powstanie szkody (lub jej zwiększenie), ubezpieczyciel nie może uniknąć za nią odpowiedzialności.

Niezależnie od tego czy kupujesz ubezpieczenie u konkretnego agenta, czy może za pośrednictwem kalkulatora OC i AC, Ogólne Warunki Ubezpieczenie to Twoja obowiązkowa lektura, zanim zaakceptujesz umowę z ubezpieczycielem!

Co warto wiedzieć?

  • Większość kierowców musi zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu co roku. Wyjątkiem są nowe pojazdy – pierwsze badanie przechodzą one przed upływem 3 lat od rejestracji, a drugie przed upływem 5 lat. Posiadacze pojazdów zabytkowych są zwolnieni z wykonywania okresowych badań technicznych dla tych pojazdów. 
  • Brak przeglądu technicznego w 2024 r. zagrożony jest mandatem od 1500 do 5000 zł. Właściciel pojazdu musi też spodziewać się poniesienia dodatkowych kosztów, np. za holowanie pojazdu.
  • Właścicielowi pojazdu, który nie posiada badań technicznych może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. 
  • Brak badania technicznego w momencie zdarzenia drogowego może spowodować, że ubezpieczyciel obniży wysokość lub odmówi wypłaty odszkodowania z polisy AC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o karę za brak badań technicznych

  1. Co w wypadku, gdy nie stawię się na dodatkowe badanie techniczne?

    Po upływie terminu wyznaczonego na dodatkowe badanie techniczne przez uprawnioną do tego celu kontrolę, samochód jest traktowany jak pojazd bez ważnego badania technicznego, co może narażać właściciela na koszty związane z koniecznością zatrzymania i odholowania pojazdu.

  2. Czy można ubezpieczyć samochód osobowy bez ważnego badania technicznego?

    Właściciele pojazdów osobowych są zobowiązani do wykupienia dla nich ubezpieczenia OC, nawet jeśli auto jest zarejestrowane, ale nie jest wprowadzane do ruchu na drogach publicznych. Takiego obowiązku nie ma wobec badań technicznych. Można wykupić ubezpieczenie OC dla pojazdu, który nie posiada stosownych badań technicznych.

  3. Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty OC w wypadku braku posiadania ważnego przeglądu technicznego?

    Nie. Firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC. Jeżeli jednak to poszkodowany prowadził pojazd bez ważnego badania technicznego i ubezpieczyciel udowodni związek stanu technicznego pojazdu ze szkodą, to może powołać się na ten fakt i obniżyć odszkodowanie.

    Odmowa lub obniżenie kwoty wypłaty może nastąpić w wypadku odszkodowań z polis nieobowiązkowych (AC, NNW).

  4. Czy zawsze samochód bez ważnego badania technicznego stwarza zagrożenie?

    Teoretycznie nie, ale podobnie jak w przypadku obowiązkowego OC, ustawodawca nie chce ryzykować i polegać na czyimś zdrowym rozsądku. Dlatego też pojazd mechaniczny bez ważnego badania technicznego może być uznawany za niesprawny i stwarzający zagrożenie w ruchu drogowym, niezależnie od rzeczywistego stanu technicznego. 

  5. Czy zawsze muszę wykonywać badanie techniczne pojazdu?

    Jeżeli Twój pojazd stoi w garażu i w ogóle nim nie jeździsz, brak badania technicznego nie ma znaczenia w sensie formalnym. Jego brak będzie mieć znaczenie w momencie gdy:

    • wyjedziesz na drogę publiczną i zatrzyma Cię policja - możesz dostać mandat, a po samochód przyjedzie laweta, 
    • zechcesz sprzedać auto - może być ciężko znaleźć nabywcę na auto bez ważnego badania technicznego. 

    Wówczas nie pozostanie Ci nic innego, jak dodatkowo wynająć lawetę, zawieźć samochód do Stacji Kontroli Pojazdów i wykonać badanie techniczne.

  6. Ile kosztuje przegląd samochodu?

    W 2024 roku przeglądy techniczne na stacji diagnostycznej (a właściwie badania techniczne) kosztują 98 zł (auta osobowe); 162 zł (samochody osobowe z instalacją gazową); 62 zł (motocykle) i 152 zł (ciężarówki).