Każdy właściciel samochodu jest odpowiedzialny za jego stan techniczny. W celu dopełnienia tego obowiązku, należy regularnie zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu. Ustawodawca uznał badania za obligatoryjne, a ich brak obłożył sankcją. Jaka grozi nam kara za brak przeglądu technicznego w 2023 r.?

Badanie techniczne pojazdu to okresowe badanie jego sprawności, czyli zdolności do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu publicznym. W czasie badania technicznego wykwalifikowani fachowcy sprawdzają, czy pojazd nie zagraża bezpieczeństwu Twojemu, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego oraz czy może zostać dopuszczony do ruchu po drogach publicznych.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jednym z obowiązków kierowcy jest zgłoszenie się do stacji kontroli pojazdów w odpowiednim terminie. Poruszając się po drogach samochodem, który nie posiada ważnych badań technicznych zwiększasz ryzyko wypadków. Należy również pamiętać, że brak badania technicznego naraża właściciela pojazdu na wysokie kary.

Jak często należy wykonywać badanie techniczne samochodu?

Na badania techniczne pojazdów regularnie muszą zgłaszać się właściciele m.in. samochodów osobowych, ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych.

Co jest sprawdzane podczas badania technicznego

Badania techniczne pojazdów dzieli się na:

 • Badania okresowe - jest to regularne badanie, któremu podlega większość pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Odstępy, w jakich należy wykonywać badania okresowe, zależą od rodzaju samochodu oraz jego wieku.
Jeżeli jesteś właścicielem samochodu osobowego, to po raz pierwszy na badanie techniczne będziesz musiał się zgłosić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, drugie badania powinieneś wykonać przed upływem 5 lat od rejestracji, a kolejne już co roku.
 • Badania dodatkowe - na takie badanie pojazd może zostać skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego (np. policję lub inspekcję transportu drogowego). Przykładowo, gdy zostaniesz zatrzymany do standardowej kontroli, policjanci mogą uznać, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska (zbyt wysoka emisja spalin, zbyt wysoki poziom hałasu). Wówczas otrzymasz skierowanie na dodatkowe badanie techniczne.
 • Badania co do zgodności z warunkami technicznymi - badania te przechodzą wyłącznie samochody zabytkowe przed pierwszą rejestracją w Polsce. Właściciele pojazdów zabytkowych są zwolnieni z wykonywania dla tych pojazdów okresowych badań technicznych. 

Większość samochodów poruszających się po polskich drogach ma ponad 5 lat, wobec tego zgodnie z prawem powinny przechodzić badanie techniczne raz do roku.

Jaka jest kara za brak ważnego badania technicznego?

Jeżeli kierowca zapomni o badaniu technicznym, powinien liczyć się z karą za brak przeglądu. Ukaranie może nastąpić w przypadku zatrzymania pojazdu przez organ uprawniony. Jeżeli zostaniesz zatrzymany do kontroli przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, brak ważnego badania technicznego oznacza karę w wysokości od 1500 do 5000 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Czytaj więcej: Nawet 30 000 zł za wykroczenia drogowe - Taryfikator mandatów 2022

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie auta na badania techniczne oznacza, że kontrolę powinieneś wykonać w ciągu 7 dni. Dokument, który dostaniesz od funkcjonariusza, nie zastępuje dowodu rejestracyjnego – wydawany jest wyłącznie po to, abyś mógł dojechać do najbliższej stacji kontroli i przeprowadzić wymagane badanie.

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że skoro nie trzeba ze sobą wozić dowodu rejestracyjnego, a dokument zostanie zatrzymany, to nic się nie dzieje. Przecież nie trzeba wozić dowodu, prawda? To duży błąd i może Cię słono kosztować. 

Chociaż od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, to jego zatrzymanie odbywa się „wirtualnie”. Polega ono na dodaniu przez osobę uprawnioną stosownej wzmianki w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego chodzi bardziej o fakt uznania Twojego pojazdu za nieprzystosowanego do poruszania się po drogach publicznych, niż o zabranie dokumentu.

Warto wiedzieć: Obawiasz się, że zapomnisz o kolejnym terminie badania technicznego? Aplikacja „Na wypadek” od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie tylko przeprowadza przez proces udokumentowania szkody (np. po kolizji drogowej), ale również wysyła przypomnienia o zbliżającym się badaniu technicznym czy wygasającym ubezpieczeniu.

Może się zdarzyć, że samochód zatrzymany do kontroli nie będzie posiadał badania technicznego od dłuższego czasu, np. od roku. Wówczas właściciel nie uniknie dodatkowych wydatków – będzie musiał pokryć choćby koszty holowania pojazdu na najbliższy parking.

Brak badań technicznych – jak odzyskać dowód rejestracyjny?

W sytuacji, gdy kierowca zapomniał o terminie badania technicznego i "wirtualnie" został zatrzymany jego dowód rejestracyjny, w pierwszej kolejności należy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Po przeprowadzeniu badań kontrolnych właściciel pojazdu otrzyma odpowiednie zaświadczenie, które będzie ważne 30 dni. Będzie mógł z nim jeździć bez dowodu rejestracyjnego, ale i tak nie ominą go formalności. W celu odzyskania dowodu rejestracyjnego, niezbędna będzie wizyta w urzędzie – urzędnik dokona wykreślenia z CEPiK-u wpisu o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Formalności związane z odzyskaniem dowodu rejestracyjnego wiążą się z pewnymi uciążliwościami. Z tego względu powstał pomysł, aby wykreślenia z bazy CEPiK wzmianki o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego dokonywali pracownicy stacji kontroli pojazdów. Nowy przepis trafił już do sejmowej komisji infrastruktury i jest spora szansa, że zacznie obowiązywać jeszcze w bieżącym roku.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Co z odszkodowaniem z OC i AC, gdy auto nie ma ważnych badań?

Mimo że stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla jego sprawności, to firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC, gdy sprawca w momencie spowodowania kolizji drogowej czy wypadku nie posiadał aktualnych badań technicznych pojazdu. Inaczej kwestia otrzymania odszkodowania wygląda w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych, np. AC.

W przypadku, gdy właściciel pojazdu bez ważnego badania technicznego liczy na wypłatę odszkodowania z AC, może go niestety czekać rozczarowanie. Większość ubezpieczycieli wprowadziła w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zapisy wyłączające ich z odpowiedzialności za szkody spowodowane samochodami bez ważnych badań technicznych. Uznają oni tym samym, że samochód bez ważnego obowiązkowego przeglądu jest niesprawny i może powodować zagrożenie na drodze.

Warto wiedzieć: W OWU Allianz można przeczytać: „Odpowiedzialność Allianz nie obejmuje szkód powstałych podczas kierowania pojazdem, który nie posiadał ważnego badania technicznego, jeżeli w odniesieniu do tego pojazdu obowiązuje wymóg dokonywania okresowych badań technicznych – jeżeli stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody”.

Warto zwrócić jednak uwagę na drugą część ww. fragmentu OWU. Wyraźnie mówi on o możliwości odmowy wypłaty odszkodowania, jednak tylko wtedy, gdy stan pojazdu mógł mieć wpływ na szkodę. Jeśli więc przegapiłeś termin kolejnego badania, ale Twoje auto było sprawne technicznie w chwili wystąpienia zdarzenia lub posiadało usterkę, która nie miała wpływu na powstanie szkody (lub jej zwiększenie), ubezpieczyciel nie może uniknąć za nią odpowiedzialności.

Chociaż regułą jest wyłączanie odpowiedzialności przez ubezpieczycieli w OWU, to są też wyjątki. Jednym z nich jest Aviva. Jeżeli stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody, to ubezpieczyciel zastrzega sobie możliwość m.in. zmniejszenia wysokości odszkodowania.

Co warto wiedzieć?

 • Większość kierowców musi zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu co roku. Wyjątkiem są nowe pojazdy – pierwsze badanie przechodzą one przed upływem 3 lat od rejestracji, a drugie przed upływem 5 lat. Posiadacze pojazdów zabytkowych są zwolnieni z wykonywania okresowych badań technicznych dla tych pojazdów. 
 • Kara za brak przeglądu technicznego zagrożona jest mandatem od 1500 do 5000 zł. Funkcjonariusze mogą również zdecydować o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Właściciel pojazdu musi też spodziewać się poniesienia dodatkowych kosztów, np. za holowanie pojazdu.
 • Właścicielowi pojazdu, który nie posiada badań technicznych może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. To wiąże się z dodatkowymi uciążliwościami – by go odzyskać, trzeba wykonać badania i udać się do urzędu.
 • Brak badania technicznego w momencie zdarzenia drogowego może spowodować, że ubezpieczyciel obniży wysokość lub odmówi wypłaty odszkodowania z polisy AC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o karę za brak badań technicznych

 1. Co w wypadku, gdy nie stawię się na dodatkowe badanie techniczne?

  Po upływie terminu wyznaczonego na dodatkowe badanie techniczne przez uprawnioną do tego celu kontrolę, samochód jest traktowany jak pojazd bez ważnego badania technicznego, co może narażać właściciela na kolejne koszty związane z koniecznością zatrzymania i odholowania pojazdu.

 2. Czy można ubezpieczyć samochód osobowy bez ważnego badania technicznego?

  Właściciele pojazdów osobowych są zobowiązani do wykupienia dla nich ubezpieczenia OC, nawet jeśli auto nie jest wprowadzane do ruchu na drogach publicznych. Takiego obowiązku nie ma wobec badań technicznych. Można wykupić ubezpieczenie OC dla pojazdu, który nie posiada stosownych badań technicznych

 3. Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty OC w wypadku braku posiadania ważnego przeglądu technicznego?

  Nie. Firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC. Jeżeli jednak to poszkodowany prowadził pojazd bez ważnego badania technicznego i ubezpieczyciel udowodni związek stanu technicznego pojazdu ze szkodą, może obniżyć odszkodowanie.

  Odmowa lub obniżenie kwoty wypłaty może nastąpić w wypadku odszkodowań nieobowiązkowych (AC, NNW).

 4. Czy zawsze samochód bez ważnego badania technicznego stwarza zagrożenie?

  Teoretycznie nie, ale podobnie jak w przypadku obowiązkowego OC, ustawodawca nie chce ryzykować i polegać na czyimś zdrowym rozsądku. Dlatego też pojazd mechaniczny bez ważnego badania technicznego jest uznawany za niesprawny i stwarzający zagrożenie w ruchu drogowym niezależnie od rzeczywistego stanu technicznego. 

 5. Czy zawsze muszę wykonywać badanie techniczne pojazdu?

  Jeżeli Twój pojazd stoi w garażu i w ogóle nim nie jeździsz, brak badania technicznego nie ma znaczenia w sensie formalnym. Jego brak będzie mieć znaczenie w momencie gdy:

  • wyjedziesz na drogę publiczną i zatrzyma Cię policja - dostaniesz mandat, a po samochód przyjedzie laweta, 
  • zechcesz sprzedać auto - może być ciężko znaleźć nabywcę na auto bez ważnego badania technicznego. 

  Wówczas nie pozostanie Ci nic innego, jak dodatkowo wynająć lawetę, zawieźć samochód do Stacji Kontroli Pojazdów i wykonać badanie techniczne. Pytanie tylko, czy warto robić sobie problemy za 100 zł.