Od 4 czerwca 2021 r. po zakupie samochodu z salonu sprzedaży można upoważnić dealera, aby w imieniu właściciela złożył wniosek o rejestrację pojazdu w urzędzie, czy odebrał dowód rejestracyjny po zakończeniu formalności. W tym celu potrzebne jest spisanie odpowiedniego upoważnienia.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla właścicieli nowych samochodów. Nie muszą tracić czasu na osobistą wizytę w urzędzie w celu złożenia wniosku o rejestrację pojazdu lub odbiór dokumentów po jej zakończeniu. Wyjaśniamy krok po kroku, jak upoważnić salon do rejestracji auta po zakupie.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kto może zarejestrować samochód z salonu sprzedaży? 

Od 4 czerwca 2021 r. osoby, które kupują nowy fabrycznie samochód w salonie, mogą przygotować dokument uprawniający dealera do zarejestrowania pojazdu. W tym celu należy własnoręcznie lub elektronicznie podpisać odpowiednie upoważnienie. Dzięki temu pośrednik zajmie się odbiorem dokumentów z urzędu potrzebnych do poruszania się autem po drogach, czyli decyzji o czasowej rejestracji pojazdu (tzw. miękki dowód rejestracyjny) i tablic rejestracyjnych.

Gdzie zarejestrować nowy samochód z salonu sprzedaży? 

Po uzyskaniu od właściciela nowego samochodu z salonu upoważnienia oraz wszystkich niezbędnych danych, dealer zajmie się przygotowaniem kompletu potrzebnych dokumentów. Następnie pośrednik złoży wniosek o rejestrację pojazdu online w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania posiadacza auta za pośrednictwem konta firmowego w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania pojazdu z salonu?

Aby zarejestrować auto z salonu za pośrednictwem dealera, należy udostępnić pośrednikowi następujące dane właściciela pojazdu:

 • imię i nazwisko,
 • nr PESEL,
 • datę i miejsce urodzenia,
 • nr REGON i nazwę firmy, jeśli właścicielem samochodu jest przedsiębiorstwo.

Ponadto uprawniony przedstawiciel salonu sprzedaży musi we wniosku o rejestrację pojazdu uzupełnić następujące dane:

 • nr VIN lub nadwozia,
 • dane techniczne pojazdu, czyli rodzaj, markę, model, typ pojazdu, rok produkcji, nr świadectwa homologacji, przeznaczenie pojazdu,
 • adres i dane kontaktowe salonu sprzedaży,
 • upoważnienie przedstawiciela salonu sprzedaży salonu do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu lub odbioru decyzji o wydaniu przez urząd czasowej rejestracji auta, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych,
 • dowód nabycia auta (przy zakupie z salonu faktura VAT),
 • świadectwo zgodności WE,
 • dowód odprawy celnej przywozowej, jeśli samochód został sprowadzony do Polski przez dealera spoza terytorium kraju Unii Europejskiej,
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju, jeśli samochód został zakupiony przez salon za granicą.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z salonu? 

Standardowo rejestracja samochodu z salonu kosztuje 95 zł, jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się na zwykłe tablice rejestracyjne. W przypadku wyboru indywidualnych tablic koszt wzrośnie do 1015 zł. Z kompletem opłat można zapoznać się w poniższej tabeli:

Opłaty za rejestrację auta z salonu

Rodzaj opłaty

Kwota opłaty

Opłata za pozwolenie czasowe

13,50 zł

Zwykłe tablice rejestracyjne samochodowe

80 zł

Indywidualne tablice rejestracyjne samochodowe

1000 zł

Opłata ewidencyjna za dowód rejestracyjny

0,50 zł

Opłata ewidencyjna za wydanie pozwolenia czasowego

0,50 zł

Opłata ewidencyjna za zalegalizowane tablice rejestracyjne

0,50 zł

Koszt rejestracji (zwykłe tablice rejestracyjne)

95 zł

Koszt rejestracji (indywidualne tablice rejestracyjne)

1015 zł

W przypadku rejestracji samochodu z salonu wszystkie opłaty należy wnieść przed złożeniem dokumentów na konto bankowe wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Od 4 września 2022 r. nie trzeba wnioskować o kartę pojazdu i nalepkę kontrolną, które zostały zniesione.

Po złożeniu wniosku pojazd zostanie zarejestrowany czasowo na 30 dni, a przedstawiciel salonu w imieniu właściciela odbierze decyzję o rejestracji czasowej, pozwolenie czasowe i tablice rejestracyjne. W tym czasie urząd sprawdzi prawidłowość dokumentów oraz zleci przygotowanie dowodu rejestracyjnego, a następnie zarejestruje samochód na stałe. Po odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego w sposób wskazany we wniosku (za pośrednictwem pracownika salonu, pocztą/kurierem lub po odbiorze osobistym w urzędzie), właściciel może bez obaw korzystać z auta.

Jak ubezpieczyć samochód z salonu? 

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, aby móc korzystać z auta z salonu, należy go ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji w urzędzie. Za brak obowiązkowego OC grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). W 2022 r. przerwa w ubezpieczeniu auta osobowego powyżej 14 dni oznacza uszczuplenie portfela o 6020 zł. W przyszłym roku stawki jeszcze wzrosną.

kary za brak OC 2022

Przy zakupie nowego samochodu zwykle dealerzy proponują kupno ubezpieczenia w pakiecie. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest korzystne. Zaproponowana oferta może być ograniczona jedynie do towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym salon ma podpisaną umowę o współpracy.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Po zakupie samochodu z salonu warto samodzielnie porównać zakres ochrony ofert jak największej liczby firm. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl, w którym dostępne są propozycje 19 towarzystw ubezpieczeniowych. Zakup w pakiecie z obowiązkowym OC dodatkowego AC, assistance czy NNW może być znacznie korzystniejszy w porównaniu do kupna kilku polis osobno. Wystarczy wypełnić prosty i intuicyjny formularz, wybrać interesującą ofertę i dokonać płatności online. Następnie umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymamy na wskazany adres e-mail.

Rejestracja samochodu z salonu – co warto wiedzieć?

 1. Od 4 czerwca 2021 r. można upoważnić przedstawiciela salonu do rejestracji nowego samochodu.
 2. Rejestracja samochodu z salonu odbywa się za pośrednictwem ePUAP.
 3. Rejestracja samochodu z salonu standardowo kosztuje 95 zł.
 4. Samochód z salonu należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji w urzędzie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z salonu

 1. Jak zarejestrować samochód z salonu?

  Aby zarejestrować samochód z salonu przez internet, wystarczy pisemnie upoważnić przedstawiciela dealera do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu i odbioru dokumentów w urzędzie.

 2. Czy można zarejestrować samochód z salonu przez internet?

  Tak. W tym celu salon samochodowy musi mieć dostęp do firmowego konta w platformie e-PUAP.

 3. Ile trwa rejestracja auta z salonu?

  Urząd ma 30 dni na rejestrację pojazdu od momentu złożenia wniosku. Zwykle otrzymanie stałego dowodu rejestracyjnego zajmuje znacznie krócej.

 4. Czy salon może zarejestrować auto?

  Od 21 czerwca 2021 r. właściciel nowego fabrycznie auta może upoważnić salon do rejestracji pojazdu w urzędzie czy odbioru dokumentów po jej zakończeniu. W tym celu konieczne jest pisemne upoważnienie.

 5. Czy auto z salonu ma tablice rejestracyjne?

  Po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu i wniesieniu opłat w wydziale komunikacji, samochód z salonu otrzyma tablice rejestracyjne wraz z pozwoleniem czasowym i decyzją o czasowej rejestracji.

 6. Co zrobić po zakupie auta z salonu?

  Po zakupie auta z salonu należy zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela oraz ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji.

 7. Czy muszę osobiście rejestrować samochód z salonu?

  Nie. Od 21 czerwca 2021 r. można pisemnie upoważnić przedstawiciela salonu do złożenia wniosku o rejestracji pojazdu lub odebrania dokumentów po jej zakończeniu.