Kupując OC zawsze kieruj się najniższą ceną, ponieważ jest to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu regulowane przez ustawę. W efekcie zakres ochrony jest taki sam w każdej firmie, ale różnice w cenach polis mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Najtańszą ofertę możesz znaleźć od 262 zł.

Kierowcy coraz chętniej kupują ubezpieczenia komunikacyjne online. Wynika to głównie z wygody i chęci zaoszczędzenia czasu oraz pieniędzy, gdyż przez internet można szybko porównać oferty firm ubezpieczeniowych, wybrać najkorzystniejszą i bezpiecznie przeprowadzić proces zakupowy. Jeśli szukasz ubezpieczenia dla swojego samochodu, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak opłacalnie kupić polisę przez internet.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym są ubezpieczenia online?

Ubezpieczenie online to polisa, którą klient może kupić zdalnie przez internet lub telefon bez wychodzenia z domu. Można to zrobić bezpośrednio na stronie internetowej lub infolinii firmy ubezpieczeniowej. Ponadto w sieci są dostępne porównywarki, które udostępniają kalkulatory OC i AC, a także ubezpieczeń turystycznych, nieruchomości czy na życie. Ich największą zaletą jest to, że np. w kalkulatorze rankomat.pl można porównać ze sobą oferty kilkunastu towarzystw w jednym miejscu, bez konieczności wchodzenia na każdą witrynę ubezpieczyciela osobno.

W efekcie jedyna różnica pomiędzy zakupem ubezpieczenia online a w tradycyjny sposób (np. w placówce ubezpieczyciela czy za pośrednictwem agenta), jest kanał komunikacji klienta z firmą ubezpieczeniową. Z kolei zakres ochrony ubezpieczenia niezależnie od miejsca zakupu jest taki sam. Jednocześnie zakup polisy przez internet może być korzystniejszy cenowo niż np. proponowany stacjonarnie. Ponadto klient ma możliwość samodzielnego porównania ofert wielu towarzystw w jednym miejscu bez wychodzenia z domu w dowolnym momencie.

Gdzie szukać w internecie taniego OC i AC?

W sieci jest wiele miejsc, w których zapoznasz się z ofertami ubezpieczycieli. Możesz np. odwiedzić strony internetowe towarzystw i na nich szukać informacji na temat polis OC i innych ubezpieczeń pojazdu. Jednak przewertowanie kilkunastu lub kilkudziesięciu witryn i wypełnienie na każdej formularza do wyliczenia wysokości składki wymaga sporo czasu, a nie każdy go ma.

Jeśli chcesz iść na skróty i dojść do tego samego celu, czyli znalezienia najkorzystniejszej polisy i zakupienia jej, skorzystaj z kalkulatora rankomat.pl. Wystarczy, że jeden raz wypełnisz formularz, a otrzymasz oferty od kilkunastu towarzystw. Będziesz mógł spokojnie porównać propozycje kilkunastu firm i wybrać najtańszą w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu – wystarczy tylko, że masz dostęp do internetu za pomocą laptopa lub smartfona.

Uwaga! Kupując OC zawsze kieruj się jedynie najniższą ceną, ponieważ jest to obowiązkowe ubezpieczenie regulowane przez ustawę. Oznacza to, że zakres ochrony OC komunikacyjnego jest zawsze taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak różnice w cenach polis mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych!

Jak działa kalkulator OC i AC online?

Bezpłatny kalkulator OC i AC to porównywarka ofert wielu firm ubezpieczeniowych. Po wpisaniu kilku danych dotyczących ubezpieczanego pojazdu i jego właściciela narzędzie wyświetli propozycje kilkunastu towarzystw.

Dlaczego porównywarka OC i AC jest lepsza od stron poszczególnych ubezpieczycieli? Przede wszystkim dlatego, że wszystkie dane wpisujesz tylko raz, a otrzymujesz odpowiedź od wielu towarzystw. Pomyśl, ile czasu zajęłoby Ci wypełnienie pól w kilkunastu kalkulatorach, gdybyś przeglądał każdą stronę oddzielnie. Nawet jeśli podejmiesz takie wyzwanie, to jeszcze pozostaje Ci porównanie ofert. W przypadku polisy AC ważna jest np. suma ubezpieczenia, wysokość wkładu własnego, minimalna wysokość szkody i inne parametry. Możesz notować te informacje na kartce, zapisywać do pliku na dysku, tylko po co? W kalkulatorze możesz zestawić dane pochodzące od wielu firm do przejrzystej tabeli.

Warunki ubezpieczenia OC regulują przepisy prawa. Firmy nie mogą ani poszerzać, ani zawężać ochrony wynikającej z tej polisy. Oznacza to, że każde OC, bez względu na towarzystwo, działa w ten sam sposób. Dlatego przy wyborze ubezpieczenia obowiązkowego, powinna liczyć się dla nas tylko cena – im taniej, tym lepiej. Inaczej jest w przypadku Autocasco – tutaj firmy indywidualnie ustalają warunki ochrony, więc należy zapoznać się ze szczegółami polisy, gdyż może okazać się, że najtańsza polisa nie spełni naszych wymagań lub na odwrót – niepotrzebnie przepłacimy za wybór droższej firmy.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Podsumowując, porównywarka to narzędzie, za pomocą którego znajdziesz i kupisz najtańszą polisę OC online lub AC. Kalkulator wyświetli oferty dopasowane do Ciebie i Twoich potrzeb. Podane ceny są ostateczne. Koszt może (lecz nie musi) się zwiększyć, jeśli wybierzesz płatność za OC na raty. W takiej sytuacji zostaniesz wcześniej poinformowany o wysokości rat.

Jeśli zdecydujesz się na zakup polisy przez porównywarkę, będziesz mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnika w ramach usługi RankoPomoc. Usługa polega na udzieleniu darmowego wsparcia prawnego w związku z sytuacjami, które mogą się przydarzyć przy użytkowaniu samochodu. Możesz liczyć na pomoc:

 • przy kupnie lub sprzedaży auta,
 • jeśli będziesz uczestniczył w kolizji lub wypadku,
 • kiedy będziesz składał reklamację do ubezpieczyciela.

Rankomat to nie tylko tanie OC, ale i długofalowe wsparcie w ramach obsługi posprzedażowej.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypełnienia formularza w kalkulatorze OC i AC? 

Do wypełnienia formularza będą Ci potrzebne następujące dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • dowód rejestracyjny pojazdu.

Nie będziemy Cię na żadnym etapie prosić o skany lub zdjęcia dokumentów, potrzebujemy tylko niektórych danych, które są w nich zawarte. Jeśli jesteś zdecydowany, aby zmienić ubezpieczyciela, pamiętaj, żeby odpowiednio wcześniej wypowiedzieć umowę OC w dotychczasowej firmie. Możesz to zrobić najpóźniej dzień przed jej wygaśnięciem, inaczej automatycznie odnowi się na kolejne 12 miesięcy. Pismo o rozwiązanie umowy szybko przygotujesz za pomocą generatora wypowiedzenia OC.

Jakie dane trzeba podać w formularzu porównywarki OC i AC?

Formularz do wyliczenia składki OC można podzielić na dwie części. Dotyczą one:

 • ubezpieczanego pojazdu,
 • głównego kierowcy i innych użytkowników samochodu.

Formularz zawiera tylko niezbędne pytania, które są potrzebne do obliczenia wysokości składki na ubezpieczenie. Formularz jest przejrzysty, intuicyjny i maksymalnie uproszczony dzięki użyciu list rozwijanych, kalendarzy i checkboxów, czyli okienek do zaznaczenia właściwej odpowiedzi.

Dane potrzebne do wyliczenia składki OC/AC w kalkulatorze rankomat.pl

Dane dot. pojazdu

Dane dot. właściciela

Rodzaj pojazdu (samochód, motocykl)

Imię i nazwisko

Marka, model, rok produkcji

PESEL

Rodzaj paliwa

Data urodzenia

Pojemność silnika

Data, od kiedy właściciel ma prawo jazdy

Liczba drzwi

Miejscowość zamieszkania i kod pocztowy

Czy pojazd będzie tylko w użytku prywatnym, czy także firmowym

Płeć i stan cywilny

Aktualny i planowany przebieg roczny

Liczba dzieci poniżej 26 lat

Data i kraj pierwszej rejestracji

Wykonywany zawód

Nr rejestracyjny

Informacja o współwłaścicielach

Zainstalowane zabezpieczenia antykradzieżowe

Jak długo właściciel kupuje OC

Czy pojazd ma jakieś uszkodzenia

Historia szkodowości

Czy i jak długo pojazd będzie użytkowany za granicą

Miejsce parkowania nocą

W pierwszej części formularza będziesz musiał zaznaczyć, czy interesuje Cię wyłącznie polisa OC, czy także inne ubezpieczenia komunikacyjne. Warto, abyś rozważył zakup Autocasco, Assistance i NNW, gdyż cały pakiet polis kosztuje dużo mniej niż zakupienie ich oddzielnie.

Masz pewność, że dane, które przekażesz nam podczas wypełniania formularza w kalkulatorze OC i AC są całkowicie bezpieczne. Zarówno w czasie kalkulacji cen ubezpieczenia, jak i zakupu polisy. Rankomat.pl udostępnia informacje otrzymane od klientów tylko współpracującym z porównywarką firmom ubezpieczeniowym, co jest możliwe po zaakceptowaniu przez użytkownika treści wymaganych zgód. 

Kalkulator OC i AC bez podawania danych – które informacje są nieobowiązkowe?

Nie wszystkie pola w kalkulatorze OC i AC musisz wypełnić obowiązkowo. Nie musisz podawać następujących danych:

 • imienia i nazwiska,
 • numeru PESEL,
 • numeru telefonu,
 • adresu e-mail.

Jeśli zdecydujesz się wpisać swój adres mailowy, otrzymasz od nas wiadomość z linkiem, który otworzy przeprowadzoną kalkulację. Dzięki temu będziesz mógł przejrzeć oferty w każdej chwili bez potrzeby ponownego wypełniania formularza. Zawsze możesz cofnąć zgodę na otrzymywanie komunikacji mailowej, kontaktując się z nami pod adresem obsluga@rankomat.pl lub dzwoniąc pod numer 22 270 00 00.

Ponadto niektórzy ubezpieczyciele (np. Allianz, Generali, Proama) wymagają wpisania imienia, nazwiska i nr PESEL właściciela samochodu. Bez podania tych danych nie otrzymasz ofert polis od wskazanych towarzystw.

Ile kosztuje zakup OC i AC przez internet?

W styczniu 2023 r. najtańszą ofertę zakupu OC w kalkulatorze rankomat.pl otrzymał 39- latek z Górna w województwie świętokrzyskim, który jest właścicielem Nissana Leaf z 2014 r. z silnikiem elektrycznym. Jeden z ubezpieczycieli zaproponował mu zakup polisy OC za zaledwie 262 zł.

Aby przedstawić koszt polisy OC i AC online przygotowaliśmy dwie kalkulację. Dwoje ludzi z różnym stażem jako kierowca, inną sytuacją życiową poszukuje polis OC i AC.

Przykład 1:

Anna, 35-latka z Przemyśla, rozwódka wychowująca dwóch synów szuka pakietu OC+AC dla 7-letniego Volkswagena Golfa. Oto, co proponują jej ubezpieczyciele:

Ile kosztuje OC dla 35-latki z Przemyśla?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
1365,00 zł
Ile kosztuje OC dla 35-latki z Przemyśla?
Link4
525,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
689,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
948,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
1365,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 20.02.2023 r., Volkswagen Golf z 2016 r.

Najtańszy pakiet OC+AC Anna kupi w LINK4 za 525 zł. Niestety, jest to wersja Autocasco, która chroni tylko od żywiołów, a Annie zależy na zabezpieczeniu przed kradzieżą. Taką ofertę, za 689 zł, proponuje Uniqa, ale interesujące są jeszcze propozycje Beesafe i Allianz, gwarantujące kompleksową ochronę samochodu, kierowcy i pasażerów.

Przykład 2:

Tomkowi, 42-latkowi z Opola, właścicielowi Toyoty Yaris z 2014 r. kończy się umowa o OC, za które zapłacił 670 zł. Od kolegów z pracy dowiedział się, że oni płacą znacznie niższe składki na ubezpieczenie obowiązkowe, więc skorzystał z kalkulatora, żeby dowiedzieć się, czy on także ma szanse na tańsze OC.

Ile kosztuje OC dla 42-latka z Opola?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Balcia Insurance
OC
AC Mini
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
OC
AC Mini
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC dla 42-latka z Opola?
Balcia Insurance
515,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
624,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
785,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
954,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 20.02.2023 r., Toyota Yaris z 2014 r.

Jak zapłacić za ubezpieczenie OC i AC online? 

W kalkulatorze rankomat.pl możesz zapłacić za OC i AC na kilka sposobów. Do wyboru masz przelew online lub tradycyjny, kartę płatniczą, BLIK czy Google Pay. Wystarczy, że po wybraniu interesującej oferty ubezpieczenia samochodu zaznaczysz którąś z opcji płatności. Następnie po zakończeniu transakcji otrzymasz umowę na wskazany adres e-mail.

Istnieje również możliwość zapłacenia za OC na raty. Płatność ratalna za OC i AC to dobry sposób na odciążenie domowego budżetu. W zależności od towarzystwa składkę możesz rozłożyć na 2 lub 4 raty. Wysokość raty poznasz, klikając link „Szczegóły”, który znajduje się pod ofertą od firm ubezpieczeniowych. Za polisę możesz również zapłacić przelewem online lub tradycyjnym, BLIK-iem, kartą płatniczą czy Google Pay.

Jakie są zalety zakupu ubezpieczenia OC i AC przez internet?

Kupno polisy OC i AC online ma wiele zalet. Do najczęściej wymienianych przez kierowców należą:

 • Dostęp do wielu ofert – przez internet możesz kupić ubezpieczenie od niemal wszystkich firm. Docenią to zwłaszcza kierowcy z mniejszych miejscowości, w których agenci współpracują tylko z wybranymi towarzystwami.
 • Oszczędność czasu – nie musisz odwiedzać wielu placówek ani przeglądać kilkunastu stron internetowych, gdyż wszystkie oferty znajdziesz w jednej porównywarce.
 • Oszczędność pieniędzy – wybierając najtańszą polisę OC z kalkulatora, masz pewność, że jest ona naprawdę najtańsza i żadne inne towarzystwo nie zaoferowałoby Ci korzystniejszych warunków cenowych.
 • Możliwość rezygnacji z polisy OC – z umowy dotyczącej ubezpieczenia obowiązkowego zawartej na odległość (przez internet lub telefon) możesz zrezygnować w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny.
 • Wygoda – polisę możesz kupić o każdej porze i z każdego miejsca na świecie, w którym działa internet. Uratowało to już niejednego kierowcę, który w ostatniej chwili zorientował się, że jego dotychczasowe OC lub AC zaraz się kończy, a on nie ma czasu spotkać się z agentem.
Przykład: Rafał przebywa wraz z rodziną na zagranicznych wakacjach i nie ma możliwości pójścia do stacjonarnego punktu polskiego towarzystwa. Przypomniało mu się, że dziś kończy się OC samochodu, który nabył kilka miesięcy temu od sąsiada. Polisa zbywcy nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres, więc jeśli Rafał nie podpisze nowej umowy, auto pozostanie bez ubezpieczenia. Rafał zakupił w ciągu kilku minut ubezpieczenie OC przez internet i zdjął z siebie ryzyko nałożenia kary finansowej za brak polisy.

Ranking OC 2023 – jak może pomóc w ubezpieczeniu samochodu przez internet?

Jeśli nie miałeś do tej pory żadnych doświadczeń z ubezpieczycielami lub chcesz zmienić dotychczasową firmę i nie wiesz, na jakie towarzystwo się zdecydować, pomoże Ci wybrać przygotowany przez nas ranking ubezpieczeń OC 2023. Sporządziliśmy go w oparciu o sprawozdanie Rzecznika Finansowego, opinie klientów oraz przeczytaliśmy setki stron dokumentów: Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), regulaminy, wyłączenia i inne zapisy. Dzięki temu ranking jest obiektywny i wiarygodny.

Pracując nad rankingiem przyznaliśmy punkty za następujące kryteria:

 • łatwość likwidacji szkody,
 • jakość kontaktu z towarzystwem,
 • atrakcyjność oferty,
 • udział rynkowy towarzystwa,
 • poziom skarg wg udziału rynkowego.

Na tej podstawie wystawiliśmy ocenę ogólną i ustawiliśmy towarzystwa wg pozycji. Wybierając ubezpieczyciela, możesz kierować się pozycją w rankingu lub zwrócić uwagę na punktację w sferze, która jest dla Ciebie szczególnie istotna – np. jakość kontaktu. Ponadto Ty sam także możesz ocenić ubezpieczyciela, zaznaczając stosowną liczbę gwiazdek – pomoże nam to przy tworzeniu kolejnych rankingów.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie OC i AC online

 1. Za pomocą kalkulatora rankomat.pl szybko znajdziesz i porównasz ceny OC i AC od kilkunastu ubezpieczycieli.
 2. Aby otrzymać propozycje ofert OC i AC należy wypełnić krótki formularz dotyczący właściciela pojazdu, jak i samego auta.
 3. Za ubezpieczenie możesz zapłacić jednorazowo lub w ratach, a polisę otrzymasz zaraz po uiszczeniu opłaty lub pierwszej raty.
 4. Ranking OC prezentuje w sposób obiektywny towarzystwa ubezpieczeniowe uszeregowane od najlepszego. Kryteriami oceniania były np. łatwość likwidacji szkody czy jakość kontaktu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup ubezpieczenia OC i AC online

 1. Jak odebrać polisę OC kupioną online?

  Jeśli wybrałeś ofertę ubezpieczenia OC w porównywarce rankomat.pl, możesz zapłacić składkę przelewem online w ponad 30 bankach lub za pomocą przelewu tradycyjnego na poczcie albo przez internet. Oprócz tego masz do wyboru BLIK, kartę płatniczą czy Google Pay. Po dokonaniu wpłaty, umowa zostanie wysłana na adres e-mail podany przez Ciebie w formularzu. Możesz ją wydrukować i trzymać np. samochodowym schowku.

 2. Z jakimi towarzystwami ubezpieczeniowymi współpracuje porównywarka rankomat.pl?

  W porównywarce rankomat.pl są dostępne oferty największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Współpracujemy z kilkudziesięcioma ubezpieczycielami, dzięki czemu możesz znaleźć online najtańsze OC na rynku.

 3. Jak skorzystać z pomocy prawnej w ramach usługi „RankoPomoc”?

  W czasie zakupu polisy w porównywarce rankomat.pl, dodaj pakiet pomocy prawnej „RankoPomoc”. Po opłaceniu składki, otrzymasz dostęp do infolinii prawnej Rankomat. Za jej pośrednictwem możesz skontaktować się z prawnikiem interesującej Cię sprawie. 

 4. Czy w porównywarce rankomat.pl można kupić inne ubezpieczenia niż OC?

  Oczywiście, że tak. W porównywarce rankomat.pl oprócz obowiązkowego OC, właściciele pojazdów mogą również w pakiecie kupić dodatkowe AC, assistance czy NNW. Ponadto oferujemy kalkulatory ubezpieczeń nieruchomości, na życie, a także polis turystycznych oraz zdrowotnych.

 5. Czy jako pierwszy dzień ważności polisy OC mogę wybrać dziś?

  Tak. W rankomat.pl można kupić OC obowiązujące od dnia zakupu (można np. kupić polisę 1 marca 2023 r. o godz. 23.00 z dniem obowiązywania od tego samego dnia).

 6. Czy za OC i AC można zapłacić BLIK-iem?

  Tak. Jest to jedna z metod płatności za ubezpieczenie online w porównywarce rankomat.pl. Po wyborze interesującej oferty zaznacz opcję płatności BLIK-iem, jeśli chcesz z niej skorzystać.

 7. Czy można kupić OC przyczepki online?

  Zwykle nie. Właściciele przyczepek samochodowych najczęściej kupują polisę OC dla tego rodzaju pojazdu bezpośrednio u ubezpieczyciela. Koszt zakupu wynosi od 100 do 200 zł rocznie.